Gemeenteraad van Goes stelde „overjarige" rekeningen vast M NIETS I K.V.P.-fractie stemde tegen 3 Maandenlang van h01ssen Discussie over sluiting winkels zaterdagmiddag Laagvliegerin Axel Sliedrechts bedrijf legt werkhaven Den Osse aan NA UITVOERIGE EN SOMS FELLE DISCUSSIES DAT KUNT U OOK ZIJN! DIT ZijN DE WINNAARS VAN DE EERSTE WEEK STAAT U HIER BE VOLGENDE WEEK Bij? Weinig kreeften Ledental VVV Vlissingen blijft te stationair Te hoog Geologen vliegen hoven Zeeland Donderdag 19 april 1962 ZEEUWSCH DAGBLAD Ds. Oegema benoemd als vlootpredikant RKEDAG een fiets Eigen plaats voor Katholieke Raad maatschappelijk werk Auto over de kop in St. Annaland Oplichterspraktijken van Tilburgers in Sluiskil Feestelijkheden op 30 april in Vlissingen Kamer van Koophandel vergaderde Benoeming adjunct secretaris wordt voorbereid Terneuzenaren, kijk goed uit de ogen! DIJKWEG RITTHEM VERNIEUWD? De blik van Jezus „Nijverheid en Handel" Verkeerssituatie in Goes onder de loupe ZONNIG WEER. FOTOWEER Pag. 3 GOES, 18 april. De verlate lente, waarvan velen met volle teugen hebben kunnen genieten, is voor de gemeenteraadsleden van Goes gisteravond uitgelopen op een nogal stevige bries. De voor lopige vaststelling van de gemeenterekeningen 1956 en 1957, was nl. aan de orde. En deze agenda punten gaven aanleiding tot uitvoerige debatten, die zo nu endan fel van toon waren en waarin beschuldigingen aan het adres van het KVP-raadslid, de heer J. H. Rooze, niet achterwege bleven. De meerderheid van de raad, met burgemeester mr. F. G. A. Huber voorop, vond het tenslotte de meest verstandige weg om een grote en dikke streep te zetten onder alles, wat in het verleden gebeurd. Hy stelde de „overjarige" gemeenterekeningen zoals mr. J, drukte, voorlopig vast. In de discussie stond centraal het memorandum, dat de heer Rooze tot de raad had gericht. In dat memorandum signaleerde de heer Rooze onjuistheden in de gemeenterekeningen. Hij kon zijn stem dan ook niet geven aan de vaststelling van de rekeningen van de gemeente en van het grondbedrijf. Daarbij kreeg hij de steun van zijn fractiegenoot, de heer J. F. Bookelaar, die eveneens tegen- ïs G. van de Burgt a.r. het uit- stemde. Grote streep De heer M. Loeve (a.r.) lid van de financiële commissie kwam als eerste spreker tot een uitvoerig betoog, waar in hij zijn standpunt uiteenzette. In de vorige raadsvergadering, toen de ge meenterekening 1956 ook aan de orde was, maar toen door B. en W. werd te ruggenomen, distancieerde de heer Loe ve zich van het advies van de finan ciële commissie. Dat advies luidde: om de rekening goed te keuren op grond van het feit dat het rapport van het verificatiebureau geen aanleiding gaf tot bijzoncdere opmerkingen. Dat rap port vond de heer Loeve toen nog niet bij de stukken. Na lezing van dit rap port had hij echter wel enkele beden kingen. Hij wenste voor de toekomst een meer uitgebreid onderzoek waarbij het niet zozeer gaat om verschrijvin gen. of falsificaties vast te stellen maar om de stukken van de rekening meer aandacht te geven. Naar de mening van de heer Loeve is de financiële commis sie. niet het instrument om falsificaties op te sporen, maar heeft zij tot taak de doelmatigheid van het beleid te toetsen. ,,Ik géjpof niet dat van deze commis sie kan worden verlangd, dat zij de re keningen post. voor post ofm et steek proeven gaat bekijken. Dat zou dagen van arbeid kosten. Het onderzoek zal zich moeten uilstrekken naar de recht matigheid van het beheer", zo ze ihij. „Dit onderzoek naar de doelmatigheid is een taak voor de raad en de com missie zelf. Ik heb zelf de overtuiging dat op de doelmatigheid geen aanmer kingen te maken zijn. Wat de rechtma tigheid betreft, hebben wij het rapport van het rverificatiebureau." In dit verband toonde de heer Loeve zich verheugd over het feit, dat B. en W. de uitnodiging vkn de financiële coiragissie wil aariVaardervom te zijner reactie te geVeffop het\a£port verificatieburbau dat sbma.wei- nuj^»efënde opmerkingen en beharti- geiïslvaardige aanwijzingen bevat. Het is^AS- het belang van de gemeente, dat een grote strpep gezet wordt onder het beleid van hef vorige college van B. en Wv. Sprekend over het meimoraridum zei de heer Loeve zich niet aan de indruk te kunnen onttrekken da-t de heer Rooze op zijn „rehabilitatie" uit is. ,,Ik beem hem dat niet kwalij.k maar ik neem hem wel in hoge mate kwalijk, dat hij steeds met voorbeel den van knoeierijen komt, waaraan hij uitsluitend de naam van de directeur van gemeentewerken verbindt. Ik er ger mij daaraan. Ook in de financiële commissie kan de heer Rooze het niet laten om steeds maar de heer Oranje aan te vallen, zo zei de heer Loeve enigszins fel. Laat de heer Rooze toch met concrete bewijzen komen en blijf niet in het vage redeneren! Kom met concrete punten voor de dag. Dan kan er ten mniste een eerlijke strijd wor den gestreden. Spijt LËWEDORP. Het aantal vlootpre- dikanten is niet alleen met zeventien reserve-predikanten uitgebreid, maar ook met een vaste vlootpredikant. Als drieëntwintigste lid werd benoemd ds. S. Oegema, gereformeerd predikant te Lewedorp. Ds. Oegema heeft dit beroep aangenomen. Zondag 13 mei zal hij in het Bevelandse dorp afscheid nemen. Ds. Oegema'is 34 jaar. Op 8 mei 1955 werd hij in zijn eerste gemeente, Le wedorp, bevestigd. Hij is de zoon van de verleden jaarafgetreden vlootpredi kant ds. S. Oegema sr., emeritus-pre dikant te Haarlem, die van 1939-1961 vlootpredikant in vaste dienst is ge weest en daarna de gereformeerde kerk van Hoofddorp diende. Ingezonden mededeling) (van zaterdag 31 maart t/m 30 juni'62) heeft iedereen die dan een nieuwe fiets koopt, de kans diefiets (plus bijbehorend extra toebehoren) cadeau te krijgen ZATERDAG 30 MAART mevr. C. Schuurbiers-Adriaansen Wikkelaan 10, Bergen op Zoom MAANDAG I APRIL de heer J.C.G. Ninaber F. Scholtenstraat 27 b, Vlaardingen DINSDAG 3 APRIL mej. R. Verkaart Kare! Doormanlaan 105, Rijswijk WOENSDAG U APRIL de heer W. Westendorp Hauwertstraat 10, Medemblik DONDERDAG 5 APRIL de heer Ë.G.A. Scheerder Poulinkstraat 29, Almelo VRIJDAG 6 APRIL de heer G. Dikken Boekeloseweg 74, Hengelo (O) (vraag uw fietsenhandelaar inlichtingen) NIEUWE VLISSINGSEWEG 176 MIDDELBURG, TELEFOON 3323 Zijn fractiegenoot mr. Van der Burg.t, kwam met een kleine aanvulling. Hij achtte het in het belang van de gemeen te, dat niet nog eens alle zaken over hoop worden gehaald en hoopte onder meer, dat de achterstallige gemeente rekeningen tot en met 1960 nog tijdens de izttingsperiode van de huidige raad behandeld kunnen worden. Verder achtte hij het gewenst dat de raad niet inging op het memorandum van de heer Roo ze en tenslotte maakte mr. Van der Burgt de opmerking, dat hij bij de stuk ken de aankondiging had gemist, dat de gemèenterekening ter inzage ligt voor de GOES. Voor de eerste keer Is de Katholieke Raad voor Maatschappelijk Werk itf Zeeland met een jaarverslag uitgekomen. In dit verslag worden de werkzaamheden weergegeven In de pe riode van 1 juli 1960 tot en met 31 de cember 1961. In zijn voorwoord van het jaarverslag merkt de voorzitter van de Katholieke Raad, mr. dr. A. J. J. M. Mes op, dat de Raad een eigen plaats in het Zeeuw se leven inneemt en in het bijzonder in het katholieke leven. ,,De Raad is onmisbaar geworden. Er is een. bunde ling van krachten gekomen, die sledhts heilzaam kan werken. En wanneer men bij dit alles bedenkt da.t hier werk wordt geleverd door één beroepskracht, t.iw. de directeur van de Katholieke Raad, dr.s. Dusardijn uit Goes, dan heb ben wij diep respect voor diens werk kracht en energie, gedragen door lief de voor zijn werk", zo schrijft mr. dr. Mes. De oprichtingsvergadering, waarin de naam Katholieke Raad voor Maat schappelijk Werk in Zeeland" werd ge kozen, werd gehouden in 1958. In juli 1960 werd officieel gestart met het werk, want toen trad drs. Dusardijn in dienst. Het aantal beroepskrachten voor het uitvoerend algemeen maatschappelijk werk bleef in de verslagperiode gehand haafd op negen. Dit betekent op een katholieke bevolking van ruim 75.000 zielen één kracht voor gemiddeld meer dan 8.000 zielen. Er is een groot tekort aan krachten, hetgeen ook blijkt uit het feit, dat in 15 van de 45 parochies dit algemeen maatschappelijk werk ont breekt. Het aantal krachten voor de gezins zorg was als volgt samengesteld: 26 ge- zinsverzorgsters, 25 gezinshelpsters en 15 bejaardenhelpsters. De hulp aan be jaarden komt geleidelijk op gang. Vervolgens worden in het jaarver slag de verschillende werkzaamheden van de Katholieke Raad belicht, zoals de bemoeiingen met de pensiontehuizen voor bejaarden, met verpleegtehuizen voor chronische zieken en met toeristen- zorg, contact imet katholieke gemeente raadsleden en de financiering. Tenslotte werden enkele publicaties uitgegeven. SINT ANNALAND. Ter hoogte van. de 'boerderij „Waaiershoeve" onder de gemeente St. Annaland geJbeurde een vrij ernstig auto-ongeluk. De herr A. M. reed met zijn luxe auto in de rich ting van Poortvliet. Vermoedelijk door de grote snelheid raakte in een flau we bocht de bestuurder de macht over zijn stuur kwijlt en sloeg enkele muien over de kop. De auto kwam zwaar be schadigd op het land terecht. De chauf feur liep slechts enkele lichte verwon dingen aan zijn hoofd op. ingezetenen. „Dat is de plicht volgens de gemeentewet en de burgers hëblben er recht op." De heer A. G. Heijboer sprak korte en duidelijke taal: „namens de C.H.U.- fractie wil i kmijn grote spijt uitspre ken over het feit dat nog zoveel oude koeien uit de sloot worden gehaald, de fractie schaart zich volledig achter het advies van de financiële commissie, sa mengevat en toegelicht in een betoog van de heer Loeve." Vernietigend De socialistische woordvoerder, de heer D. P. Leupen, ook lid van de fi nanciële commissie, was kennelijk nog al opgewonden* Hij meende dat in het memorandum een vernietigend oordeel wordt uitgesproken over het beleid van het vorige college, waarin ook de heer Rooze zitting had. „En als dit college zegt, niets te wegen van verschrijvin gen, waar was dat college dan en wat deed het dan eigenlijk", zo riep hij uit. Laconiek interrumpeerde de heer C. W. Vervest (katholiek): „om het sala ris op te strijken". Het woord was toen aan de heer Roo ze. Hij had geen behoefte aan een uit gebreide beschouwing. Ook de heer Rooze zou het schandalig voor de ge meente vinden als alle punten nog- eens worden opgediept. Hij betreurde het, dat geen compromis werd aan vaard en bleef bij zijn mening dat er twijfel bestaat omtrent de juistheid van de rekeningen. Harteivens Daarna tfok de heer Vervest nog fel van leer. Hij nam de mabtenaren van de gemeente Goes in bescherming en vertelde, dat hij het goochelen met cij fers nooit geleerd' had. Verder belichte de heer Vervest nogmaals de controver se, die er bestaat tussen hem en de heer Roozen en de K.V.P. In felle be woordingen lanceerde hij een groot aan- SLUISKIL Vorige weeik vrijdag vervoegden zich aan de Superfosfaat- fabriek in Sas van Gent twee mannen die vroegen of zij stukjes kabel kon den krijgen voor werkzaamheden. De fabriek weigerde echter aan de koop man Van H. en zijn knecht V., beiden uit Tilburg, het gevraagde materiaal af te staan. Vanuit het Sasse bedrijf belden de twee toen de cokesfabriek in Sluiskil op en deden daar dezelfde vraag. De cokesfabriek, in de mening verkerend dat de zaak in orde was, schonk twee stukken kabel, elk van 25 meter lengte. Maandag trokken de twee Tilbur gers opnieuw naar Sluiskil, waar zij andermaal om kabel vroegen en weer kregen zij wat zij verlangden. Woens dagmorgen, toen zij opnieuw op het terrein van de cokesfabriek versche nen, kreeg men daar echter argwaan en belde de politie oip. Het bleek toen dat de Superfosfaat deze mannen he lemaal niet in dienst had en dat dit bedrijf ook geen kabel nodig had. De politie maakte proces-verbaal op tegen de beide Tilburgers, die na ver hoor werden vrijgelaten. De waarde van de achterovergedrukte stukjes ka bel bedroeg ongeveer 380 gulden. VLISSINGEN. Maandag 30 april worden in Vlissingen uitgebreide fees telijkheden gehouden ter gelegenheid van het zilveren huwelijksjubileum van het Koninklijk Paar. Het meest opval lende is de kinderaubade op de Oude Markt 's morgens van half tien tot kwart over tien. Om acht uur reeds vertrekt de muziekvereniging St. Cae- cilia met slaande trom vanaf het Be- thesda ziekenhuis, waarna ook de drum band „Oranje Nassau", „Ons Genoe gen" en de VTV drumband een muzi kale route uitleggen. Na de kinderauba de volgt tot kwart over elf een her denkingsbijeenkomst in de St. Jacobs- kerk. Van half twaalf tot kwart voor een wordt er op de Oude Markt op rij wielen ringgestoken en op hetzelfde tijdstip is er hardrijden op de rolschaats op de Singel. Van twee tot vier uur 's middags wordt in een optocht een imitatie gege ven van de trouwstoet van het Konink lijk Paar compleet met Gouden Koets en lakeien. De muziekkorpsen en sport en andere verenigingen vormen de begeleiding. In Britannia wordt de stoet door b. en w. ontvangen. Verder ver meldt het middagprogramma een show op en schoonrijden met rolschaatsen. 's Avonds is op de Oude Markt een openluchtbal, een amateurparade en lampionoptochten. Om elf uur tenslotte wordt aan de Parklaan een vreugdevuur ontstoken. MR. F. G. A. HUBER een str.eep eronder tal aanvallen op de heer Rooze, die op zijn beurt wilde interrumperen op de insinuaties. Hij kreeg daarvoo rechter geen gele genheid, omdat de burgemeester als zijn hartewens had geuit voorgoed de discussie af te sluiten. De raad stem de stilzwijgend met deze hartewens in. Ook de heer Rooze. Maar toch kreeg de heer Bookelaar nog de kans om zijn tegenstemmen te motiveren. „Gezien het memorandum van Gedeputeerde Staten, waarin de raad op aaar verant woordelijkheid werd gewezen, kan ik niet akkoord gaan met het advies van de financiële commissie, de rekening goed te keuren. Een gewaarschuwd man geldt voor twee. Als gedeputeerde Staten inderdaad onjuistheden ontdek ken dan slaat de raad van Goes een slecht figuur. En daarna werden de gemeentereke ningen voorlopig vastgesteld; Gedepu teerde Staten moeten nl. deze rekenin gen definitief vaststellen. In de rond vraag moest tenslotte bij wethouder J. S. Visscher de opmerking van het hart, dat hij betwijfelde of de belangstelling die Gees vandaag weer geniet, ten gunste van de gemeente zal zijn MIDDELBURG. In de woensdag gehouden vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Zeeuwse eilanden heeft de voorzitter, de heer C. A. Kammeraad de bouw van een brug over de Oosterschelde een zeer belangrijke stap in de ontwikkelings gang van dit gewest genoemd. In deze vergadering werd voorts vrij uitvoerig van gedachten gewisseld over de verkorting van de werktijd voor het personeel van winkelbedrijven. Deze discussie ontstond naar aanleiding van een adres van de Rotterdamse Kamer inzake arbeidstijdverkorting in de de tailhandel. De Rotterdamse Kamer had o.a. uit gesproken in een brief aan de staats secretaris van Economische Zaken dat het deze Kamer ongewenst voorkomt een verplichte winkelsluiting op zater dagmiddag vast te stellen. De heren H. Beenhakker en C. Hoek, resp. uit Middelburg en Goes en ver tegenwoordigers van de werknemers bonden C.N.V. en N.V.V. hadden be zwaar tegen deze adhesiebetuiging. Zij waren van mening dat de meningsvor ming over arbeidstijdverkorting in de detailhandel nog niet voldoende is af gerond en het daarom on juist is in dit stadium de staatssecreta ris een verzoek te doen. Wil het be stuur van de Kamer zich uitspreken, al dus deze leden, dan had het bestuur zich moeten wenden tot de terzake door de Sociaal Economische Raad benoem de commissie, tot de 'commissie van het hoofdbedrijfschap detailhandel en/of de door Zeeuwse Kamer van Koophan del ingestelde commissie voor de de tailhandel. De secretaris, de heer A. S. de Jonge en de heer Baars (Middelburg) betoog den dat de regionale belangen geschaad worden bij sluiting van de winkels op zaterdagmiddag. De heer De Jonge beklemtoonde de inkomsten uit de- re creatieve sector en de heer Baars zei dat de kleine middenstander een zeer belangrijk deel van zijn omzet op za terdagmiddag moet verwerven. p Door de invoering van de vrije zater dag in tal van bedrijven heeft het kopen zich niet verschoven naar de zaterdag morgen, betoogde de heer Baars. Aan vankelijk leek het er op, dat op zater dagmorgen meer zou worden gekocht dan vroeger, doch nu is er weer een verschuiving naar de zaterdagmiddag. De heer L. J. van 't Westeinde sloot zich hierbij aan. De voorzitter gaf de heer Beenhakker tenslotte toe dat het aan te bevelen zou zijn geweest het adres van de Rotterdamse Kamer en de adhesiebetuiging van Zeeland ook aan de door hem genoemde commissie te doen toekomen. TELEVISIERECLAME Het bestuur van de Kamer had ook steun verleend aan een adres van de Kamer van Koophandel te Hengelo, ge richt aan de regering, inzake de wen selijkheid van invoering van commer ciële televisie. De heer J. H. Roose (Goes) wilde weten welke argumenten in dat adres naar voren zijn gebracht. Secretaris De Jonge antwoordde dat TER NEUZEN De inspecteur korpschef der gemeente-poiitie te Ter- neuzen vestigt de aandacht op een persoon die in de gemeente tracht brillen aan de man te brengen, in het bijizonder bij bejaarden. Uit een inge steld onderzoeik is gebleken dat deze brillen verkocht worden tegen bedra gen die veelal afwiiken van de gang bare prijzen voor deze artikelen. Bo vendien werd vastgesteld dat in som mige gevallen de brillen voorzien ziin van glazen waarvan na enige tijd bleek dat deze slechts in beperkte ma te de afwijkingen van het gezichtsver mogen Lopheffen. De Simavicollecte heeft in Ooster- land het bedrag van 141.62 opge bracht, terwijl de busjescollecte ten bate van „Kinderzorg" in het eerste kwartaal de som van 85.99 heeft op gebracht. In een prettige sfeer is de ex positie „Paraat 1962" gisteren op het terrein van de Z.V.T.M.-garage op gebouwd. Op de voorgrond links de snelle neus van een Hawker Hunter die zijn definitieve plaats reeds heeft gekregen. Op de achtergrond een vleugellamme Harvard op drie meter hoogte. De „piloot" is in de cockpit gaan staan en kijkt omlaag of alles goedgaat. Alles ging inderdaad goed en de beide toestellen zullen zeker de nodige aandacht trekken. Op de voorgrond rechts hakt een arbeider in de sintelharde grond om een kuil voor een vlaggemast te maken. Vandaag gaat de tentoon stelling officieel open. Intussen was de dienst Gemeente werken gisteren bezig met de af zetting van het Szydlowskiplein in verband met de bewegende taptoe die daar vanavond zal worden ge houden. Het 56 man tellende fan farekorps van de Limburgse Jagers zal in ceremonieel tenue optreden. Ook het Legermuseum te Leiden werkt mee aan het welslagen van de „Paraat-dagen" te Axel. Dit museum heeft enkele kostbare stukken af gestaan die dankzij de medewerking van Axelse winkeliers in de etalages te bewonderen zullen zijn. YERSEKE. Met de kreeftenvangst gaat het nog niet best. De hoeveelheid, die gevangen wordt, is aan de lage kant. De prijs bedraagt op het ogenblik 20 gulden voor de beste soort. De im port uit Noorwegen en Engeland heelt ook niet veel te betekenen. De verwach ting ds, dat de prijs1 van kreeften niet zal dalen voor Engeland gaat exporte ren. VLISSINGEN. Ondanks het slechte vakantieweer dat 1961 met zich mee bracht is dit jaar voor de Vllssingse VVV financieel lang niet ongunstig ge weest, bleek op de gisteravond gehou den jaarvergadering in „Brittania". Het in hoge mate toenemende be zoek van vreemdelingen zal nog bevor derd kunnen worden door betere ver bindingen, wat onder meer leidde tot een adres van de VVV aan de Vlissing- se gemeenteraad tot herstel van de dijkweg naar Ritthem, waarbij het uit zicht op de Schelde volgens de VVV een toeristische rol speelt. In verband met de Delta-wet waardoor vernieuwingen aan d edijken kunnen worden aange bracht noemde het polderbestuur van Walcheren het idee van de Ritthem-weg wel uitvoerbaar. Ondanks deze verheugende feiten leg de de secretaris, de heer Ad. Mctz de nadruk op het feit dat het ledental te stationair blijft, terwijl dan nog veel leden protest aantekenen tegen de con tributie, die te hoog zou zijn. Een pro- pagandacomité uit het bestuur werkt momenteel aan een circulaire om de ledenwerving te stimuleren. Dat WV Vlissingen het afgelopen jaar heel wat werk heeft verzet blijkt uit de aantallen verstrekte informaties: telefonisch werden ruim 5000 en mon deling 8000 informaties vertrekt: 1690 schriftelijke aanvragen werden behan deld j?n 5000 hotels en pensionlijsten, 6000 folders van Vlissingen en 10.000 folders van Walcheren aan belangstel lende toeristen uitgereikt. In het openingswoord deelde de voor zitter, de heer N. Priester, mee dat B en W van Vlissingen het dagelijks bestuur van de WV had aangeboden voor tijdelijke huisvesting enige ka mers in het nieuwe stadhuis te betrekken in verband met de desolate toestand van het Verkeershuis. De vereniging Scheldestraat heeft inmiddels eveneens aangeboden voor een tijdelijk onderdak te zorgen. Voorzitter Priester vestigde nog de aandacht op het 70-jarig bestaan van de WV Vlissingen, op 13 mei. Het heuglijk feit zal echter zonder festivi teiten voorbij gaan. Op 13 mei zal in Middelburg- een pro- pagandadag worden gehouden, waar bij de heer Oskamp zal spreken over „Tijd en ruimte". De provinciale VVV- vergadering zal ditmaal worden gehou den in Wolphaartsdijk. In het bestuur werden gisteravond herkozen: de heren A. Metz, IV. T. Oosterhuis en P. Ventevogel. De heer H. G. Daalhuizen werd gekozen als nieuw lid. gewezen is op de concurrentie, die het Nederlandse bedrijfsleven ondervindt van de reklame door buitenlandse on dernemingen op buitenlandse zenders, die in Nederland worden ontvangen. De heer Roose vroeg daarna of, ge let op het feit dat de Kamer van Koop handel in dit gebied voor de Zeeuwse belangen dient op te komen, of mag worden verwacht dat Zeeuwse bedrij ven in staat zullen zijn televisierecla me te betalen. Hierop werd van de zijde van het be stuur geantwoord dat men het oog had op heel de Nederlandse industrie. Over nuanceringen in televisiereclame werd verder niet gesproken, waarbij dus niet aan het licht k-wam of het bestuur der Kamer commerciële televisie of recla me in een televisieprogramma wenste. REKEMNG De rekening der Kamer over 1961 werd vastgesteld, Er is een nadelig saldo van ƒ4402,10, o.a. veroorzaakt de kosten van. onderhoud, vernieuwing en uitbreiding van het gebouw der Ka mer. Voor het begin van de vergadering hadden de Kamerleden de uitbreiding bezichtigd. Men was het er over eens dat het resultaat van de verbouwing is dat efficiënter kan worden gewerkt en men juichtte het toe dat de mogelijkhe den om bezoekers invididueel te ontvan gen zijn vergroot, waardoor nog meer discretie kan worden gewaarborgd. SECRETARIAAT Het bestuur der Kamer werd gemach tigd over te gaan tot het voorbereiden van de benoerqing van een adjunct-se cretaris. Ih de volgende vergadering hoopt het bestuur een voorstel tot be noeming te,, kunnen doen. In deze ver gadering werd de heer A. Hoogesteger (Goes) geïnstalleerd als lid van de Ka mer. Medegedeeld werd dat de Ned. Spoorwegen een afwijzend antwoord hebben gezonden .op het verzoek der Kamer over te gaan tot het verkrijgbaar stellen van tweedaagse retourbiljetten. Het comité „Zeelandweek" heeft de destijds door de Kamer verleende bij drage in de kosten van het organiseren van een Zeelandweek in Antwerpen te rugbetaald en heeft gevraagd eenzelf de bedrag te mogen bestemmen voor de organisatie van een in september a.s. te houden manifestatie van het Zeeuwse bedrijfsleven in Antwerpen. Het bestuur der Kamer heeft aan dit verzoek voldaan. Af en toe worden er cijfers van de laatstgehouden volkstel ling met betrekking tot de ker ken bekend gemaakt. Het blijkt dat de kerken in ledental zijn vooruit gegaan maar in verhou ding tot de gehele bevolking zijn achteruit gegaan. Deze pro centuele teruggang is niet zo sterk als bij vorige volkstellin gen. Wij moeten ons hierdoor niet om de tuin laten leiden. Groot is het aantal van hen, die nog opgeven bij een kerk te behoren, maar die reeds lang niet meer meelevend zijn. Eens hebben deze mensen beleden Hun Heer te volgen in voor- en tegenspoed, maar nu zien wij hen niet meer. Zij leven volop in de wereld, terwijl de kerk en het evangelie uit hun ge zichtsveld zijn verdwenen. Trou we kerkgangers hebben de nei ging op deze mensen af te ge ven. Is dat recht en billijk? Misschien behoort u er zelf ook toe. Hebt u zich wel eens af gevraagd, wat u zou doen in de omstandigheden, waarin deze mensen nu verkeren? Zou u het beter doen? Niemand uwer zal Petrus van ontrouw en gebrek aan liefde willen beschuldigen. Toch heeft ook hij zich aan het hier boven gesignaleerde kwaad schuldig gemaakt, Petrus heeft zich na de arrestatie van Jezus bege ven naar de binnenplaats, die grensde aan de zaal waarin het proces tegen Jezus werd ge voerd. Hier zijn verder knech ten van de hogepriester, solda ten en enkele slavinnen. De ar restatie van Jezus is het onder werp van gesprek. Petrus valt in dit gezelschap op. Eén van de slavinnen meent in hem een volgeling van Jezus te zien. Zij zegt dit en Petrus ontkent het. Dat herhaalt zich 2 keer. Iede re keer ontkent Petrus krachti ger en tenslotte vervloekt hij zichzelf, wanneer hij Jezus kent. Petrus heeft dit gezegd, voor hij er zelf op bedacht was. Wanneer het tot hem door dringt, wat hij heeft gedaan, gevoelt hij zich eenzaam en verlaten, gaat weg en weent bitter. Hij heeft van zijn kant de gemeenschap met Jezus ver broken. Petrus is in moeilijkheden ge raakt door zich naar deze bin nenplaats te begeven, waar hij niets te maken had. Niemand had hem gevraagd te komen en ook hier geld: Ongevraagd is onbeschermd. Dit is nog heden ten dage het geval. Velen ko men evenals Petrus in moei lijkheden door zich ongevraagd naar gelegenheden en plaatsen te begeven, waar zij niets te maken hebben. Zij willen daar evenals Petrus meespelen en in dat spel hebben zij voor zij het weten gezegd, dat zij Jezus niet kennen. Dat is geen boos opzet. Inte gendeel. Zij zijn zelf door hun woorden verrast. Ook zij voe len zich eenzaam en verlaten, al blijkt het niet aan de buiten kant. De grote troost in deze situatie is nu, dat Jezus hen niet vérgeet. Hij ziet evenals naar Petrus ook naar hen om en houdt hen vast. Deze blik van Jezus bewaart hen voor een uitzichtsloze vertwijfeling en hierdoor mogen zij weten, dat zij niet verlaten zijn. Hieruit mogen zij kracht putten en te vens het vooruitzicht smaken, dat eens die eenzaamheid door Jezus' toedoen zal verdwijnen, zoals dit ook bij Petrus het ge val was. Scharendijke, Drs. Alb. van den Ban SCHARENDIJKE De Deltadienst van de Rijkswaterstaat heeft in Den Haag het maken van een werkhaven bij Den Osse (gemeente Brouwersha ven) aanbesteed. De uitvoering van het werk is gegund aan de Aannemerscom- TERNEUZEN In Terneuzen ver gaderde gistermiddag het departement Zeeland van de Maatschappij voor Nij verheid en Handel. Na de lunch sprak prof. dr. E. de Vries over „Nieuwe re laties tussen Europa en de ontwikke lingslanden". In de jaarvergadering van de maatschappij im juni in Haar lem zal hetzelfde tihema aan, de orde komen. GOES. De burgemeester van Goes, mr. F. G. A. Huber, heeft gis teravond in de raadsvergadering als zijn mening uitgesproken dat de ver keerssituatie in Goes grondig onder de loep genomen dient te worden. Er zijn de laatste tijd verschillende on gelukken gebeurd in de gemeente. In de rondvraag had de heer C. W. Ver vest (katholiek) gewezen op het moei lijke kruispunt Leliestraat-Kamper foeliestraat. De heer A. G. Heyboer (C.H.U.) was het daar helemaal mee eens, maar herinnerde eraan dat er tal van moeilijke punten zijn in Goes. Dit bracht de burgemeester tot zijn mening dat het noodzakelijk is om de verkeerssituatie in de gehele ge meente te bekijken. Dit zal dan door de A.N.W.B. moeten gebeuren. De raad heeft gisteravond zonder hoofde lijke stemming een groot aantal voor stellen aanvaard, zoals de bouw van 72 etagewoningen in Goes-Zuid, ver betering van de Middelburgsestraat en het beschikbaar stellen van een krediet voor het feest op Koninginne dag. Op verschillende punten hopen w-i] nader terug te komen. MIDDELBURG. De Nederlandse Geologische Stichting viert deze maand haar zestigjarig bestaan. Behalve een congres van 26 april tot en met 3 mei in het Kurhaus te Scheveningen staat ook een vliegtocht boven de Delta werken op het programma. Op zaterdag 28 april hopen de geologen Zeeland van uit de lucht waar te nemen. Deze laatste belangstelling is begrij pelijk. De Geologische Stichting heeft grote verdiensten op het gebied van het onderzoek voor de voorbereidingen van de Deltawerken, binatie Zinkwerken te SHedrecht voor een bedrag van ƒ2.531.500. Daarmee komt, aldus Cobouw, het eerste onder deel In uitvoering van de voorbereiden de werkzaamheden voor het bouwen van een afsluitdam door het Brouwers- havense Gat, op één na de grootste dam in het Deltagebied, proefterrein voor de grootste en moeilijkste afsluiting, die van de mond van de Oosterschelde. Bij de werkhaven bij Den Osse zul len de grote opslagplaatsen komen voor het materiaal dat bij de dijkbouw ge bruikt zal worden. Zoals bekend komen hier grote onder water liggende depots voor stortsteen, een methode van op slag die bij de afsluiting van het Veerse Gat zijn nut bewezen heeft. De haven zelf zal in verhouding met de andere werkhavens klein genoemd kunnen wor den, de opslagruimte echter wordt er zeer groot. Alleen het beeld van de grote bergen stortsteen. onder meer bij Hellevoet- sluis zulk een vertrouwd beeld, zal er ontbreken. De onderwaterdepots bie den zoveel voordelen en zo'n grote be sparing in tijd en geld, dat deze hier voor het eerst in het groot worden toe gepast om straks bij de bouw van de afsluitdam door de Oosterschelde worden gehanteerd. te Meer nog dan elders in de Delta ïal hier snel werken geboden zijn. Vooral daar er enorme verplaatsingen van zand zullen geschieden, terwijl boven dien zeer veel zinkstokken, zowel van rijshout als van nylon verwerkt zullen worden. Ook grote hoeveelheden mijn- steen zullen hun weg naar het Brou- wershavense Gat vinden als belangrijk bouwmateriaal voor de grote afsluit dam. Zo zal ook op uitgebreide schaal onder water asfalt gegoten worden, een werkwijze die als de nieuwste ontwikke ling bij de dijkbouw beschouwd kan worden. Ingezonden mededeling) CAMERA'S vanaf 18,50, alle bekende merken FILM. ook in kleur Goede voorlichting en service. D. SPEETJENS Lange Vors tut raat 36 Goes.

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 3