U kent hem niet, en hij kent u niet, maar toch.... DE NATUUR KLAARM0! KAPPIE EN DE TI-PISCHE BOOT I Uit de kerken „DOE ER MAAR WAT MEE" STAAT ER SOMS Deze proef bewijst: Polaroid Zonne brillen elimineren schittering volkomen! ffiresHuËi Donderdag 19 april 1962 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 2 russel gehoord en gezien Na rijp beraad Paasrapport Roomboter POLAROID ZONNEBRILLEN Ochtend Middag Avond Ochtend Middag Avond Vijf mud Twee giro's Hij droomde in en om uw huis J^EVENTER. U dacht dat Deventer alleen een stad was van de koek, hé? Nou, da's dan niet waar, hoor! Zo zou, met een kleine variatie, het liedje kunnen beginnen dat Lia Dorana over Rotterdam zingt. Het is helemaal niet waar, alleen die koek, dat weet ik sinds gisteren. In datzelfde Deventer, waar ik zes mensen sprak en evenveel keren een vriendelijk iemand ontmoette, was hulp nodig. Gewoon hulp en die heeft u dan weer even tussen neus en lippen door gegeven. PW In Groningen was ik en wellicht weet u dat nog. Vet lagen de wei landen er bij, in het noorden van ons land en machtig de Groningse boerderijen. Het was droog, giste ren; de zon scheen en ik dacht aan meneer Pier Fopma die voor deze week een verandering van het weer verwachtte. De wegen van Assen naar Ommen zijn zo glad als een babyhand en het rijden was een plezier. ff ff „Het is na rijp beraad dat uw aan dacht wordt gevraagd voor een ellen dig geval", was me een dag of wat geleden uit Deventer gemeld. Over een jong gezin werd ik ingelicht; een gezin waar de moeilijkheden nu zo noog op gestapeld waren, dat er geen moge lijkheid voor een oplossing te zien was. Drie mensen in Deventer konden me iets vertellen. „Prettige mensen, keu rige mensen, goed gezin, ellendig wat er met haar nu aan de hand is, vrese lijk voor man en kinderen." Ik ging verder informeren. Zij, een jonge vrouw van 26 jaar, ligt sinds zes weken in het ziekenhuis met de ergste ziekte die men zich denken kan. „Een klein oplevinkje", was gisteren het nieuws. Het is drie en een half jaar geleden begonnen, na de geboorte van haar derde kind, een zoon, Jan. „Drie en. een half jaar heeft hij zijn vrouw op handen gedragen; letterlijk de trappen op en af, figuurlijk wat alle andere dingen betreft", wordt over de 39-jarige man gezegd. dh- Ik heb hun huisje opgezocht; een klein huisje, waar een gezinshulp druk doende was het huishouden te redde ren. „Een uitkomst", zeggen de buren; „gaat u maar na: zij in het ziekenhuis, hij aan het werk en de kinderen (7% jaar: een meisje, vijf jaar: een jongen en Jantje) moeten toch verzorgd worden". Midden in de stad Deventer vond ik de man en vader, in een grote schoe nenzaak, waar hij schoenhersteller is. De eigenaar van de zaak: „Natuurlijk, komt u binnen, nog nieuws van zijn vrouw?; wat een ellende, ik zal hem even voor u halen, gaat u maar daar het kantoor binnen". En toen zat hij tegenover me: negen en dertig is hij dus, maar de zorgelijke lijnen in zijn gezicht spreken een oudere taal. Niet huilen, zei ik en hij deed het niet. „Ik heb haar gisteren het paasrapport van ons dochtertje laten zien in het ziekenhuis; breng je Jenny mee, vroeg ze, maar de zuster zei: Meneer het is beter dat u het niet doet." Hij slikte moeilijk. „Ze is pas 26, weet u", bracht hij er na een tüdje uit. „De dokter en de chirurg- hebben ge daan wat ze konden, fUne mensen, reuze mensen. Tot zes weken geleden lag ze thuis. Ik wilde haar natuurlijk het beste geven. Je moet roomboter hebben, zei ik, maar eigenlek kon het er niet af. Ik alleen eet geen roombo ter, dan de kinderen ook, vond ze. Meneer wat doe je dan? Dan de kin deren ook, zei ik". Drie jaar geleden: zijn vrouw was al heel ernstig ziek en de baby telde zes maanden. Luiers wassen, kinder kleren wassen? Ze kon het nauwelijks. Haar man kocht, zomaar ineens, een wasmachine. De oude had het begeven en de gezinshulp was niet als wasvrouw gekomen, niet waar? Maar het werd afbetaling, vijf gulden per week. „Deze week heb ik niet betaald, nog niet", zei hij en liet me de kwi- Ingezonden mededeling) Als u twee Polaroid polariserende Zonnebrillen op deie manier haaks voor elkaar houdt komt er geen licht door. Gewone zonnebrillen zouden dan alleen maar een beetje donkerder worden. Polaroid Zonnebrillen hebben een unieke optische eigenschap, waardoor horizontale en verticale trillingen worden gescheiden en de horizontale worden geweerd. Daarom wordt schittering - horizontaal teruggekaatst licht van wegen, zand, water of sneeuw doeltreffend geweerd door Polaroid Zonnebrillen, U vindt ze bij alle goede opticiens. DONDERDAG 19 APRIL RADIO HILVERSUM I. 402 M. KRO: 7.00 Nieuws; 7.15 Viool en piano (gr); 7.45 Morgengebed en overweging; 8.00 Nieuws; 8.15 Lichte grammofoonmuziek; 9.00 Godsdienstige uitzending; 9.35 Wa terstanden; 9.40 Pianorecital (gr); NCRV: 10.00 Grammofoonmuziek; 10.03 Gewijde muziek voor orgel en viool (gr); 10.15 Morgendienst; 10.45 Vocaal kwartet: Passieliede ren; KRO: 11.00 Voor de zieken; 11.45 Gewijde liederen. 12.00 Middagklok - Noodklok: 12.04 Instrumentaal Octet; 12.25 Voor de boeren; 12.35 Mededelin gen t.b.v. land- en tuinbouw; 12.38 Lichte grammofoonmuziek; 12.50 Actualiteiten; 13.00 Nieuws; 13.15 Platennieuws; 13.30 Populaire or kestwerken (gr.). NCRV: 14.00 Promenade orkest; 14.30 Orkest muziek (gr.); 15.20 Verkenningen in de Bijbel; 16.20 Tenor en klave cimbel; 16.55 Vocaal ensemble en orgel; 17.00 Voor de jeugd; 17.30 Negro Spirituals (gr); 17.40 Beurs berichten; 17.45 Lichte grammo foonmuziek. 18.15 Sportrubriek; 18.30 Barok- koperensemble; 18.50 Sociaal pers- pektief, lezing; 19.00 Nieuws en weerbericht; 19.10 Op de man af, praatje; 19.15 Samenzang; 19.30 Radiokrant; 19.50 Politieke lezing; 20.00 Grammofoonmuziek; 20.10 Klassieke grammofoonmuziek; 20.55 Het land waar Jezus woon de, reportage uit Israël; 21.05 Christus, oratorium; 21.45 Doe wat terug, praatje: 22.00 Muziek voor Miljoenen; 22.30 Nieuws; 22.40 A- vondoverdenking; 22.55 Boekbe spreking; 23.00 Pianorecital: 23.25 Klassieke grammofoonmuziek; 23.55—24.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 M. AVRO: 7.00 Nieuws;'7.10 Och tendgymnastiek; 7.20 Ochtendva- ria (gr); VPRO: 7.50 Dagopening; AVRO: 8.00 Nieuws; 8.15 Program ma-overzicht, Daarna: Lichte grammofoonmuziek; 9.00 Gym nastiek voor de vrouw; 9.10 De groenteman; 9.15 Kamerorkest; 9.40 Morgenwijding; 10.00 Ar beidsvitaminen (gr.); 10.50 Voor de kleuters; 11.00 Kookkunst; 11.15 Balletmuziek (gr.); 11.45 Kleren maken de Vrouw. 12.00 Dansorkest The Skymastefs 12.30 Mededelingen en grammo foonmuziek; 13.25 Beursberichten; 13.30 Theaterorkest; 14.00 Kamer muziek; 14.30 Voor de vrouw; 15.05 Orgelspel; 15.30 Voordracht; 15.50 Pianorecital; 16.20 Operettemuziek (gr)17.15 Dixielandmuziek; 17.30 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws; 18.15 Actualitei ten; 18.20 Dansmuziek; 18.35 Sport- praatje; 18.40 Gesproken brief; 18.45 Lichte muziek; 19.00 Voor de kinderen; 19.05 Ga er eens even voor zitten: a. Liedjes, b. Vogelkwartier, feuilleton; 20.00 Nieuws; 20.05 Omroeporkest en soliste; 21.05 Jonathan, stemmen- spel; 22.05 Liturgische liederen voor Pésach (Israëlitisch Pasen); 22.30 Nieuws; 22.40 Actualiteiten; 23.00 Sportactualiteiten; 23.10 Dis- cotaria; 23.5524.00 Nieuws. TELEVISIE Avnnd NTS: 20.00 Journaal; VPRO: 20.20 Vernissage; 20.30 Onder vuur, politieke vragenstelling; 21.00 Christus wordt weer gekrui sigd. TV-spel. tanties zien. Elke week was de. datum opgeschreven en er achter: 5 gulden. Twee keer stond er een datum met er achter: „Niet". „Toen betaalde ik de kolen; en die roomboter is zo duur". De kinderen? Ze begrijpen het alle maal niet zo best. Mama is ziek en mama ligt in het ziekenhuis, daar houdt het wel mee op. Mama moet thuiskomen, dat wel en telkens komt er een vreemde juffrouw koken, want gezinshulpen mogen nooit langer dan een korte tijd in hetzelfde huishouden zijn. Niemand weet of het 26-jarige vrouw tje nog thuis komt. „Door al het be stralen is haar haar uitgevallen", zei me haar man en zijn ogen keken dof naar de vloer in het kantoortje van de schoenenzaak. „Het zit door haar hele lichaam", en hij rilde. Ik zat intussen te tellen. Telkens die ene vijf gulden bij de andere: 212,50 gulden is er dus afbetaald op die was machine, zei ik, blijft over 29$ gulden en een dubbeltje. Hij knikte. Meer schuld, informeerde ik. Hij knikte nog eens. ,,De kolenman nog", zei hij zachtjes. „Die heb ik overgesla gen. We moeten ook zolang stoken, dit jaar, dat kan niet van mijn weekgeld". Er kwam een klein blauw briefje uit zijn zak: vijf mud nootjes, samen 52 gulden. Toen heb ik gedaan wat ik dacht te moeten doen en ik neem aan dat u het wel goed vindt. Want nog steeds komen er met tussenpozen van dagen of weken bankbiljetten van u naar me toe. „Stop maar in de G. en G.-pot", schrijft u me dan; en ook.' „We lezen wel wat u er mee doet". Wel, ik heb er wat mee gedaan, gisteren in Deventer. Ik héb twee reke ningen meegenomen: die van 293 gul-, den en een dubbeltje en die van 52 gulden van de kolenman. En vandaag gaan er twee giro's de deur uit, in to taal 345,10 gulden. Dat is dan van uw geld. Dat kan dan, omdat u me af en toe gewoon wat toe stuurt met „we zien wel". Die jonge vrouw in Deventer kunnen noch u noch ik beter maken; de druk kende zorg van die 345 gulden kunt u wel van de schouders van die onder zoveel ellende gebukt gaande schoen maker afhalen. En u deed het. O ja, dit nog. Ik heb daar in Deventer een man ach tergelaten die op geen stukken na meer wist hoe hij het had. Een man die ge woon niet begreep hoe dat allemaal in z'n werk ging: dat hij schoenen zat te verzolen, door zijn baas naar de winkel werd gehaald, een vreemde een hand gaf en na een tijdje die vreemde zag vertrekken met twee rekeningen, ter wijl hij schuldenvrij weer achter zijn leest kroop. Hij droomde, helemaal. En gisteravond, zo hebben we afge sproken, is hij met een bosje bloemen naar het ziekenhuis gegaan. Omdat dit er nu wel af kon. „Wat zal ze enorm blij zijn", fluis terde nog de man wiens naam dat vindt u wel goed? ik voor mezelf wilde houden. Mignon-dahlia's zijn prima geschikt voor de kleine tuin, maar ook in gro tere tuinen zullen ze op de voorgrond in de border voldoen. Er zijn ook allerlei soorten en kleurensoorten met enkele en met gevulde bloemen. Vooral rood en oranje geven kleur in uw tuin. De klei ne knolletjes moeten op een onderlinge afstand van ongeveer veertig centimeter komen. (Ingezonden mededeling) In Deventer is gis teren iels gebeurd. Niets opvallends, niets dat het stadsbeeld ver anderde, zelfs niets dat door wie dan ook in Deventer zal worden opgemerkt. Alleen door één man en die droom de gisteren, omdat hij gewend aan angsten om iemand die hem dierbaar is en gewend aan zorgen niet be greepdat die zorgen ineens van hem wegge nomen werden. 25 Maar dit is iets wat heel moeilijk te beoordelen valt. Want als zij er nu over nadenk, hoe de liefde in haar huwelijk was, dan komt zij eigenlijk tot het inzicht, dat hare herinneringen niet anders doen dan het idealiseren van wat geweest is. En zij voelt dat dit proces eenmaal zal ophouden. Als slotsom bij deze doolhof van gedachten blijft alleen deze zeker heid voor haar over, dat zij voor een keuze of zij al dan niet her trouwen zal zich uitsluitend door het belang van haar kind moet laten leiden. En als haar inzicht zó zal zijn dan heeft zij nog meer rekening te hou den met de vraag of Maarten tevre den is wanneer zij een aanzoek van Theo van Carnebrauw zo dit ooit mocht gebeuren met haar ja woord beantwoordt. Het vooruitzicht met mijnheer Van Carnebrauw, Lodewijk en moe der naar het circus te mogen gaan wordt door Maarten als een grote heerlijkheid ontvangen. Ken je mijnheer Van Carne brauw, informeert Carla, nadat Maarten bij het noemen van deze naam blijk geeft te weten wie het is. Hij is tof, zegt Maarten. Maarten, dat is geen uitdruk king, maar waar heb je mijnheer Van Carnebrauw dan gezien? Het blijkt nu, dat een keer toen Maarten speelde bij Lodewijk van Heivoort, Van Carnebrauw daar was komen aanlopen en hij de jongens naar zijn huisje had meegenomen. De vriendjes mochten alles wat er zich voor leende van zijn plaats af halen en tenslotte was de keetvrouw binnen geroepen om de boel op te ruimen. Ze was zo nijdig, zegt Maarten in plezierige herinnering aan de in teressante middag. Carla vindt de gebeurtenis niet he lemaal een hoopvolle aanwijzing voor de paedagogische medewerking d:e zij van Theo van Carnebrauw te wachten heeft. Maar de gedachte, dat Maarten tegenover Van Carne brauw niet inkennig zal doen stemt haar aangenaam. Theo van Carnebrauw heeft ge schreven, dat hij om tien minuten over twee moeder en zoon zal komen afhalen. In het voorbijgaan wordt Lodewijk dan opgepikt en men is op tijd in het circus, waar de middag voorstelling om half drie begint. Maar zóver is het nog niet in Klaarmond, want voor de tweede helft van de zaterdagmorgen is een kleine optocht van het circus aange kondigd. De route zal zijn: Wal- straat, Markt, Steenstraat, Meerum- seweg, Carolusplein en Karthuizer- singel. Ran is zelf voor de vergunning op het Stadhuis geweest. Hij weet wat de Harmoniekapel bedreigd heeft bij gelegenheid van de jongste stads-in- tocht! Van der Tuut is zeer in zijn wiek geschoten als Ran op het politiebu reau met de mededeling komt. dat de burgemeester de optocht ai goed gevonden heeft. Van der Tuut ver klaart aan Ran, dat de hele optocht hem geen laars kan schelen als dingen toch buiten hem om op het Stadhuis besloten worden en dat hij geen enkele man van zijn Dersoneel beschikbaar stelt om er voor te zorgen, dat de boel ordelijk verloopt. Ran heeft 's ochtends nog op ver schillende andere plaatsen in de stad iets te doen. Hij loopt ook even bin nen bij Krollemakers in de Grote Straat. Een van de zoons Pierre nu ook in het bedrijf van zijn va der werkzaam was met hem op de Hogere Burgerschool. In de salon wordt juist ingenieur van Carnebrauw geholpen. De oude Krollemakers besteedt er al zijn aan dacht aan om het verwaarloosde kin baardje van van Carnebrauw weer het fagon van een authentieke „Hen ri TV" te geven. Gaat mijnheer op reis, vraagt Krollemakers. Wel neen, hoe komt u er bij, antwoordt van Carnebrauw. Pierre heeft tijd om een praatje te maken met zijn oude schoolvriend. Moet je Ria niet opzoeken, vraagt hij. Zal ik omlopen, volgt Ran. Maar Pierre laat hem door de huiskamer gaan en zo bereikt hij het plaatsje waar de badkamertjes gelegen zijn. Ria komt juist een deur uit, gekleed in wit jasschort. Zij draagt, gesteund tegen haar borst, een hoge stapel handdoeken. Daar is de maitresse van de chambres séparées, zegt Pierre. Nu zal ik je maar met haar alleen laten. Hij gaat weer terug naar de win kel. Ria zeet kortaf: Wat kom je doen? Zij is de vorige avond teleurge steld naar bed .gegaan, omdat Ran niet bij juffrouw Ruwgenius geweest is. Er was niets afgesproken, maar zij had op zijn komst gehoopt. Zij heeft de opmerking van Pierre Krol lemakers gehoord, maar niet begre pen. Alleen het woord „maitresse" is doorgedrongen en daarmee werd haar stemming bedorven. 3ovendien kan zij niet hebben, dat iemand haar komt storen, als zij aan het werk is. Is er bij zo'n mooi circus alleen tijd voor mij als ik het druk heb? Kom vanavond maar kijken in het mooie circus, zegt Ran, die geen ruzie wil hebben. Ik zal een goeie plaats voor je klaar leggen aan het loket, die kan je daar afhalen. Ik ga tóch niet kijken, zegt Ria ik vind een circus naar en zater- dags sta ik Lier tot acht uur hand doeken uit te zoeken. Ik heb nu ook geen tijd. Als je wat te vertellen hebt wacht dan morgenochtend bij de Kathedraal op mij, na de hoog- nvs. Je kunt gerust ook in de kerk komen. Dat zal bij een circu» wel niet gebeuren. CWordt vervolgd) M!iiiiii>ii<>iiiiiiiiiiiiiiiiiHii)iiiiiii!iiiiiiitiiiii>iitiiiiiiiiiilbiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiifiiiiiiiiiiiiiiiiitiii!iiiiiiiiiiiiiriiiiiiiiitiiiimmiiiiitiuiiiiiiuiiii(iuHiiiHmiiiiiiiiiiiiiititiitiiiimiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiii(ii(K 64. Bij het verschijnen van La'Hang, de beul, viel er een stilte over het twistende groepje in de paleisgang. „Barbaars geluid moet gedempt wor den," meldde de scherprechter bassend. Met een hand greep hij Kappie in de kraag en met de andere tastte hij naar zijn zwaard. „Grote barbarenmond moet ge snoerd." overlegde hij bij zichzelf. „Hoe kan dat op een niet onvlugge Wijs? De grote Slimme wil misdchien dat ik de .barbaar in de Kloof der Stilte werp.. maar wellicht bedoelde hij dat ik mijn 1 in het bekende rode blikje I2'bcent vaardigheid met het zwaard nog eens 1 bewijs?" Ik rook.... en dan geniet ik ookl PANTER SENORITAS Besluiteloos bevingerde hij zijn wa pen, terwijl de zeelieden ontsteld ble ven zwijgen. Kappie wilde wat zeggen, maar de klemmende greep van La' Hang maakte hem het spreken erg moeilijk. Nu trad generaal Hak-Hau, die grijn zend had toegekeken, onverwachts naar voren. „Genoeg, zwaardvlugge La' Hang.." lispelde hij. „Uw taak is vol bracht. Want hoor. het barbaars ge roep is reeds verstomd. En voorts zou de grote Ti-Pisch het een grove vergis sing vinden, wanneer gij hem het ge noegen ontnam de Vervoerder van de Ti-Pische boot te ontmoeten. De barba- renkapitein en zijn mannen zijn de gas ten van de vorst zelf!" Het duurde even voor deze woorden tot het niet zo vlugge brein van de scherprechter waren doorgedrongen. Maar daarop liet deze Kappie zo vlug los, alsof het een egel was. „Donder en bliksem., nou zou ik wel eens willen weten waar ik ja aan toe ben..!" mompelde Kappie, nog wat wit jes. „Hebben we er nou goed aan ge daan die sakkerse boot hierheen te sle pen, of niet? Is die generaal nou een muiter en een saboteur, ja of nee? Zouden we nou al dan niet onze centen krijgen.,?" NED. HERV. KERK Beroepen te Den Bommel (toez.): J. Enkelaar te Sluipwijk; te Krimpen aan de Lek: L. Doppenberg te Wilsum; te 's-Grevelduin-Capelle: G. M. van Die ren te Ede. Aangenomen naar Rijswijk (Z.H.) (5e pred. plaats): W. Pelleboer te Wagenin- gen; naar Den Helder (toez.): R. Dijk stra te Akkerkwoude; naar Bonse (Bel gië) (Prot. Ev. Kerk): H. Faber, vic. te Delft; naar Heeze: J. A. Heldring te Groningen (voorheen pred. van de Re formed Church of America); naar Apel- doorn-Het Loo (Wijkgem.-Centrum W.): Ph. Loggers te Leeuwarden. Bedankt voor Heemstede (Wijkgem.- West): dr. E. J. Beker, studentenpre- dikant te Utrecht. GEREFORMEERDE KERKEN Aangenomen de benoeming voor een van de vacante wijken te Rotterdam (pastoraal medewerker): G. Clements te Lekkerkerk. UNIE VAN BAPT. GEM. Beroepen te Haulerwijk: B. Fabrie t* Noordbergum.

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 2