en lotgenoot Groot offensief in O ran op komst BfflEffflUfj I VORSTEN PER RUS NMR DE BOLLEN DRAADTELEVISIE IN 2 HAAGSE WIJKEN Boze Enschedeër brak huis van huurman af HeelGorkum krijgt plan voorgelegd BRITS ARRESTATIEBEVEL LEIDT TOT WILDE GERUCHTEN IN LONDEN EN OP SCHIPHOL TIP UIT MOSKOU SCHIPHOL WAS VOORBEREID De Bilt: Koeler SAFE-DENKSPEL AVONTUUR BEGON ELF JAAR GELEDEN MINISTER LUNS WIJ WILLEN EEN GROOT VERBOND Kort geding van Roxy tegen Lexi Breuk in P.v.d.A. in Culemborg volledig PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Donderdag 19 april ip62 Mevrouw Maclean ook Storm van protesten ANDERS BREDERE BAND Onzekerheid „Nonsens" SCHADE BEDRAAGT TWINTIG MILLE KROTTEN WEG Franse leger wordt met tienduizend man uitgebreid NKROEMAH ONTSLOEG LUXEMINISTER Jongen onder aanhanger O.A.S. CONTROLEERT KAZERNE ONDER VUUR Aarclappelprij s daalt Trekker tegen trein Directeur: JACQ. DE SMIT; Chefred.: G. J. Breuker. Kantoren te: Middelburg, Plein 1940 nrs. 68, Postbus 26. Giro 116666, telefoon 01180—2009 en 4469. Goes, Lange Vorststraat 84, Postbus 4, telefoon 01100—6901. Vlissingen, Nieuwendijk 33, Postbus 24, telefoon 01184—,3224. Terneuzen, Nieuwstraat 40, Postbus 53, telefoon 01150—3189, Zierikzee, Havenpark 24, telefoon 01110—2991. Zeenwscti Dagblad 17e JAARGANG No. 5133 Abonnementsprijs f 0,62 p. w., 8,06 per kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentietarieven op aanvrage Rubriek Kabouters 7 cent per woord met een minimum van 1, BURGESS MACLEAN Van onze correspondent LONDEN Het begon allemaal op 25 mei 1951. Herbert Morrison, destijds minister van buitenlandse zaken, droeg" op die dag de geheime dienst op Maclean te ondervragen. Er waren verdenkingen tegen hem gerezen. De avond van diezelfde dag gingen Burgess en Maclean scheep naar St. Malo in Frankrijk. De eerste etappe van hun reis naar de Sowjetunie was begonnen. Pas in juni werden de eerste bijzonderheden bekend gemaakt over de vlucht van beide ambtenaren naar Moskou. Het bleek dat er telegrammen van de twee mannen bü hun familie waren aangekomen. Op 5 augustus ontving Macleans vrouw Melinda een brief van haar man die in Reigate in Surrey op de bus was gedaan. Twaalf dagen later ging ze met toestemming van het minis terie van binnenlandse zaken met vakantie naar het zuiden van Frankrijk. Mevrouw Maclean kwam in september terug naar Engeland. Pas in juli 1952 kwam ze weer in het nieuws: ze vertrok opnieuw naar Frankrijk en in oktober werd bericht dat ze hij haar moeder in Genève ging wonen. Een jaar later verdween ze daar. In oktober 1953 bleek dat ze in Moskou bij haar man was. Pas op 25 januari 1954 gaf men in Moskou toe dat de twee verdwenen Britse ambtenaren in de Sowjetunie waren. De twee mannen werden de afgelopen jaren door de Russen gebruikt bij het analyseren van de westelijke politiek. Burgess kreeg in 1956 bezoek van zijn moeder; samen brachten ze enkele weken door aan de Zwarte Zee Herhaalde malen werd bericht dat Burgess naar Engeland wilde terugkeren. Van officiële Britse zijde werd zijn terugkomst nimmer aan gemoedigd. De vlucht van Burgess en Maclean begon In Southampton. In St. Malo namen de twee ambtenaren van buitenlandse zaken de trein naar Parijs. Pas in Moskou zag men het twee tal weer en dat was jaren later. Het Foreign Office merkte pas dat ze ver dwenen waren op 28 mei. Pas toen kon de politie van de bevriende mogendheden in West-Europa in actie komen op Brits verzoek. En het was pas na de onthulling van hun vlucht in een Engels dagblad, dat het Foreign Office de verdwijning van Burgessen Maclean toegaf. Een storm van protesten stak op in Engeland. VERWARRING OM BURGESS MACLEAN DEN HAAG (A.N.P.). In het najaar zal de P.T.T. een proefnet voor draadtelevisie in twee Haagse wijken in bedrijf stellen. Met de constructie er van in een deel van het Bezui- denhoutkwartier en in een ge deelte van de wijk Mariahoeve is begonnen. Het net biedt de technische mogelijk- held om zes televisieprogramma's en tien f.m.-radioprogramma's door te ge ven. Men zal zowel televisie- als ra dioprogramma's kunnen ontvangen, die met normale antennes niet of zelden zijn te krijgen. Vooral in de randstad Holland betekent dit een belangrijke verruiming van de mogelijkheden. Voor de ontvangst van de televisie programma's is een normaal toestel no dig, voor de radioprogramma's een ra diotoestel dat geschikt is voor f.m.- SCHIPHOL (ANP) „Hoewel het moeilijk is geweest om tegenover lan den als Frankrijk, Duitsland en Italië neen te blijven zeggen, zijn er momen ten dat dat wel nodig is en dat gebeur de gisteren", zei minister Luns gister middag op Schiphol, toen hij daar sa men met staatssecretaris Van Houten uit Parijs terugkeerde. In Parijs hebben zij de vergadering bijgewoond van de ministers van bui tenlandse zaken van de E.E.G., waar in het plan van generaal de Gaulle voor politieke samenwerking tussen de E.E.G.-landen opnieuw ter sprake is geweest. Mr. Luns en zijn Belgische col lega Spaak hebben in die vergadering duidelijk verklaard geen verdrag te zullen ondertekenen, zolang Engeland geen lid is van de Euromarkt. Zo groot mogelijk Nederland, zo lichtte minister Luns gisteren toe, is voor een verenigd Euro pa, dat zo groot mogelijk moet zijn en dat niet alleen uit de zes E.E.G.-landen behoort te bestaan. Het zou op supra nationale beginselen moeten worden ge grondvest. Het Franse concept is veel meer gebaseerd op de oude idee van een verdrag tussen de staten, een alli antie. Ons standpunt is, aldus mr. Luns, dat dit Frans plan niet moet worden uitgevoerd, maar dat wij bereid zijn water bij onze supra-nationale wijn te doen, wanneer Engeland er tenminste bij wordt betrokken. De bezwaren die op 10 februari vorig jaar met name door Nederland naar voren zijn gebracht, zijn er eigenlijk nog steeds, zo besloot de minister. Van onze correspondent LONDEN. Zeker vierhonderd journalisten en fotografen en batterijen camera's van televisie en film journaal wachtten gisteravond laat op London Air Port alle vliegtuigen op die uit Amsterdam arriveerden. On danks alle geruchten die de gehele dag opdoken, waren Guy Burgess en Donald Maclean, de twee Britse diplo matieke ambtenaren die in 1951 naar de Sowjetunie uitweken, niet aan boord. Zij zouden gisteren bij ge ruchte uit Moskou zijn vertrokken. 4 Om even over half twaalf kwam er weer een toestel aan uit Amsterdam een Viscount van de B.E.A. Daar is hij, schreeuwde een der wachtenden plotseling. De spanning steeg ten top, want bovenaan de trap die uit het vliegtuig leidde, stond een man die zijn jas over zijn hoofd hield. Hij was kennelijk niet op publiciteit gesteld. Was dat Guy Burgess? De man werd onmiddellijk door politie-agenten omringd toen hij het platform betrad. Later bleek hij een gewone passagier te zijn die een grapje uithaalde Een dag van de wildste geruchten begon gisterochtend vroeg in Londen. Scotland Yard liet toen arrestatiebevelen tegen het tweetal uitvaardigen. Dat gebeurde door de hoogste politie rechter van de Britse hoofdstad. Het ministerie van buitenlandse zaken in Londen had een tip gekregen uit Moskou dat Maclean en Burgess er over dachten de Sowjetunie te verlaten. We hebben redenen om dat te ver onderstellen, aldus een korte, maar veelzeggende verklaring die Scotland Yard aflegde. Er werd nog aan toegevoegd: Ze zijn misschien al uit de Sow jetunie vertrokken naar een ander land. De arrestatiebevelen werden uit gevaardigd op grond van de wet op de officiële geheimen. Burgess en Maclean worden beschuldigd van overtreding van die wet. Het was hoofdinspecteur George Smith van Scotland Yard, Enge- lands spionnenvanger bij uitstek, die officieel om de arrestatie vroeg. Met Smith kwam een vertegen woordiger mee van het openbaar mi nisterie. Het bureau van de procu reur-generaal liet kort na de middag weten dat de arrestatiebevelen al leen geldig zijn binnen het rechtsge bied van de Britse gerechtelijke in- In Moskou wist men gistermiddag te vertellen dat Burgess met vakan tie was; Hij werd over veertien dagen in de hoofdstad terug verwacht. Maclean werd tot t.wee keer gezien en gesproken door Engelse journalis ten in Moskou. Maclean maakte zich bijzonder kwaad dat hij werd lastig gevallen. ontvangst. Een storingvrije ontvangst is in hoge mate verzekerd. Voor de ont vangst van het televisiesignaal zal een collectieve antenne worden geplaatst op een terrein van de gemeente in het Bezuidenhout. Eigen antennes zijn over bodig. De proef in Den Haag is op geheel andere leest geschoeid dan die in Dren ten in Oostelijk Flevoland, waar in iedere woning een aansluiting op het eerste proefnet voor televisie en radio (echter geen f.m.) is aangebracht. Daar kan men slechts het Nederlandse tele visieprogramma en vier programma's van de draadomroep beluisteren. In Den Haag echter wordt gebruik gemaakt van een veel bredere fre- quentieband, die meer kanalen voor doorgifte van t.v.-programma's heeft. Van het begin af aan is men ervan uit gegaan dat dit tweede proefnet meer moest brengen dan het Nederlandse t.v.-programma. Alleen bij de mogelijk heid uit verscheidene programma's kan men zich een gedegen oordeel vormen over de verdiensten van de draad televisie. Over de nieuwe technische mogelijk heden en de daarmee samenhangende vraagstukken is een rapport voor de minister van verkeer en waterstaat samengesteld. In hoeverre de mogelijk heden van de draadtelevisie in de toe komst zullen worden verwezenlijkt, is een zaak waarover de regering en de Staten-Generaal zich zullen moeten uit spreken. Van onze correspondent GRONINGEN De fabrikante van de sigaretten van het merk Roxy, de .n.v. Th. Niemeyer te Groningen, heeft een kort geding aangespannen tegen de im porteur van het sigarettenmerk Lexing ton, de n.v. Cigarettes Import Company v.h. A. J. Blok in Scheveningen. Dit kort geding, dat vanmiddag dient voor de president van de Groninger rechtbank, is een uitvloeisel van een on derzoek dat de Nederlandse Consumen tenbond heeft ingesteld naar het teer- en nicotinegehalte van verschillende merken sigaretten. Roxy was uit dit onderzoek gunstiger naar voren gekomen dan Lexington. Roxy eist nu de intrekking en het stop zetten van de verspreiding van het zo genaamde Lexington bulletin, dat onder de sigarettenwinkelier wordt verspreid, en een verbod van soortgelijke publika- ties. In het bulletin wordt volgens Roxy ten onrechte de indruk gewekt dat een artikel uit het reclamevakblad Ariadne, getiteld .Schandelijk, schadelijk onder zoek", in zijn geheel is overgenomen. Volgens de Groningse fabriek insinu eert het bulletin dat rekening moet worden gehouden met de mogelijkheid dat zij van te voren contact zou hebben gehad met de consumentenbond. Daarbij verzwijgt het bulletin, aldus Roxy, dat in het artikel in Ariadne onvoorwaar- j delijk vertrouwen in de onkreukbaarheid van de consumentenbond was uitgespro-l ken. In Whitehall heerste gisteravond de grootste verwarring. Het Foreign Office wilde geen commentaar geven. Duidelijk bleek dat men ook daar in de grootste onzekerheid verkeerde over het doen en laten vacn de twee naar Rusland gevluchte vroegere ambtenaren. De paspoorten van de twee man nen zijn al lang verlopen, er zijn geen verzoeken om nieuwe binnen geko men, liet men weten. Hoezeer men in Whitehall ook voorgaf volslagen ver rast te zijn door de plotselinge ont wikkeling, het bleek al spoedig dat de Britse geheime dienst al weken lang wist dat er iets zou gebeuren rond Burgess en Maclean. Donald Maclean'was in 1951 38 jaar, hij was plaatsvervangend hoofd van de hoogst belangrijke afdeling Amerika van het Britse ministerie van buiten landse zaken. Hij is met een Ameri kaanse vrouw getrouwd; het echtpaar heeft drie kinderen. Mevrouw Maclean, die zich later bij haar man in Moskou voegde, was in verwachting toen haar man met zijn vriend Burgess, een vrij gezel, verdween. Via Frankrijk zijn ze destijds naar de Sowjetunie gegaan. Guy Burgess was 40 jaar toen hij in het middelpunt van het nieuws kwam. Hij was tweede secretaris bij de Britse ambassade in Washington. Het tweetal is uit gegoede families afkom stig Burgess was met verlof in Enge land toen het ogenblik kwam om te verdwijnen. Door een indiscretie door een diplomaat op een receptie iin Wash- ington begaan, hoorde Burgess dat er verdenking tegen hem bestond. Hij reisde spoorslags naar Londen en waar schuwde zijn vriend Maclean. De twee mannen kenden elkqgr al van de uni versiteit. Reeds in hun studententijd sympathiseerden ze met communisme, zo bleek later. Macleans moeder. Lady Maclean, die in Londen woont, zei gisteren dat alle berichten over een terugkeer van haar zoon „nonsens" waren. Ze had zaterdag nog een brief van hem uit Moskou ge kregen. Alles was toen normaal, zei ze. Mevrouw Eve Bassett, de moeder van Burgess, was helemaal ontdaan door het plotselinge nieuws. Ze voelt zich de laatste vijf maanden zeer zwak als ge volg van het overlijden van haar man. Dit is een grote schok, zei ze; ik maak me ernstige zorgen over mijn zoon. Er ging gisteren in Moskou ook het gerucht dat Burgess en Maclean van daag per schip in Engeland zouden aan komen. Het tweetal zou volgens die geruchten de reis maken met de Bal- tika. Dat schip verwacht men vandaag in Londen. ENSCHEDE Een oude strijd tus sen een autohandelaar en een poelier bereikte gisteren in Enschede een in drukwekkend hoogtepunt, toen de achtergevel van het huis van de poe lier met donderend geraas ter aarde stortte. De poelier op de foto rechts had zich voorgesteld zijn wild en ge vogelte over veertien dagen naar het, nu zwaar gehavende, pand over te brengen. De autohandelaar H.J.K. eigenaar van enige aangrenzende panden was dat een doorn in het oog. Vele malen al had hij geprobeerd het huis van poelier Tiecke in zijn be zit te krijgen, maar telkens opnieuw kreeg hij nul op net rekest. De ontstemde autohandelaar had de heer Tiecke al eens toegevoegd, dat hij van zijn nieuwe huis weinig ple zier zou beleven. Woorden werden gistermorgen vroeg in daden omge zet. Onder aanvoering van de 32-jari- ge F.M.K., chef-monteur in het be drijf van zijn broer, begonnen zes mannen het huis te slopen, waaraan men al geruime tijd aan het verbou wen was. Zij hadden een Kraanwagen bij zich, die in de tuin van het huis werd ge plaatst. Staalkabels werden aan de achtergevel bevestigd, de kraaniwagen zette zich in beweging en de muur werd over de hele hoogte omgetrok ken. Buren, wie het geraas niet was ont gaan, waarschuwden de elders in de stad wonende poelier en vertelden hem, dat een groepje mannen zijn huis aan het afbreken was. De aankomst van de heer Tiecke op het sloopterrein was tevens het sein tot een stevige vechtpartij, die in het voordeel van de slopers werd beslecht. Terwijl de poelier in be dwang werd gehouden, dreigden de nog beschikbare slopers hun destruc tieve arbeid voort te zetten. De in middels gewaarschuwde politie maak te een eind aan hun activiteiten. De schade aan het huis wordt op ongeveer twintigduizend gulden ge schat. De achtergevel is verdwenen, de voorkant ernstig beschadigd, de kap van het huis ontzet. De chef-monteur werd meegenomen naar het politiebureau. Het resultaat van een wraakoefening. AMSTERDAM - Schiphol was gis teravond terdege voorbereid op de mo gelijkheid van de aankomst van Bur gess en Maclean. Een uitgebreide poli tiemacht, versterkt met vele mare chaussees, was al vroeg op het platform aanwezig. Een kleine honderd jour nalisten, onder wie vele Engelsen, wachtten vol spanning op de aankomst va,n_ het vliegtuig uit Moskou. Direct nadat het om negen uur was geland reed een autobus vol poli tieagenten en marechaussees naar de passaglerstrap. De mensen die uit het vliegtuig stapten waren zichtbaar ver baasd over de beroering op het plat form. De bemanning van het vliegtuig toonde zich al even verbaasd. Het wend de wachtenden op Schip hol niet duidelijk of Burgess en Mac lean of een van de twee met heft vliegtuig uit Moskou waren gekomen of niet. Sommige Engelse journalisten meenden in een van de passagiers Bur gess te herkennen. Zij boekten dadelijk passage, in de hoop in hetzelfde vlieg- tu'g mee naar Londen te kunnen reizen. Alle passagiers ook de man die voor Burgess werd versleten ont kenden dait zij Burgess of Maclean waren. De marechaussee ging niet na of de twee overgelopen Engelsen met het vlieg lig uiF Moskou waren aange komen. Van een onzer verslaggevers GORKUM. Tot welk dra matisch hoogtepunt het politie ke leven in GorkunT' ook mag komen, de ijzeren wil van de burgemeester om van Gorkum een modelstad te maken, blijft zijn stempel op de stad drukken. Alle inwoners van Gorkum hebben een smaakvol uitgevoerde brochure in de brievenbus gekregen, waarin burge meester en wethouders een overzicht geven van de sanering van Gorkum, zoals zij zich deze voorstellen. Met plattegrond, foto's en afbeeldingen van maquettes hebben de samenstel lers de plannen zo duidelijk mogelijk uiteengezet. De brochure opent met een historische schets vat? het vestingstadje Gorkum,. dat zoals vele Nederlandse stadjes, na een langdurige sluimer- periode ruw door de eisen van deze tijd is gewekt. Al jarenlang vecht Gorkum tegen zijn krotten; thans zijn er nog zeshonderd slechte woningen in de binnenstad, waarvan er in ieder geval 425 onbe woonbaar moeten worden genoemd. Volgens het voorgestelde saneringsplan moeten deze krotten, alsmede een kleine tweehonderd bouwvallige be drijfsgebouwen, worden opgeruimd. Om de binnenstad niet te ontvolken zal er voor ongeveer zevenduizend mensen woonruimte moeten blijven. Daarom achten burgemeester en wethouders hoge bouw op bescheiden schaal on vermijdelijk; behalve enkele blokken etagewoningen zouden op enkele mar kante punten van de stad sterflats moeten worden gebouwd. Het plan voorziet voorts in enkele door braken in d'e binnenstad, die meer ruimte moeten verschaffen aan het ver keer. Om Gorkum heen zal een ringweg worden aangelegd. Het wegbreken van bouwvallige woningen en bedrijven in de binnenstad levert tevens ruimte op voor parkeergelegenheid. Het plan is met zorg samengesteld door mensen die van Gorkums karakter houden en dit zoveel mogelijk willen bewaren. Daarom is men met de sa neringsplannen voorzichtig langs his torische plaatsen en gebouwen gegaan. Ook de Lingehaven een nogal om streden object in Gorkum zal niet worden gedempt en de wallen zullen in stand worden gehouden. Als dit saneringsplan wordt aanvaard zal aan de oever van de Merwede het nieuwe stadhuis verrijzen en zal aan de rivierzijde tevens een tehuis voor chro nische zieken worden gebouwd met een capaciteit van tweehonderd bedden. De industrieën in de .binnenstad, die door de voorgestelde sanering zullen worden verdreven, zullen een plaats krijgen op een gemeentelijk industrieterrein. Van onze correspondent PARIJS De toestand in de stad Oran, waarvan het Europese deel zich vast in handen van de O-A.S. bevindt, is de laatste 48 uur zo veel slechter geworden dat de Franse regering besloten heeft een groot offensief tegen de comman- AKKRA (Reuter). President Kwame Nkroemah heeft onverwacht de Ghanese minister van industrie, Edoesei, ontsla gen en zelf diens portefeuille overgeno men. De president liet voorts oeslag leggen op Edoesei's bijzonder luxueuze villa, die deze kort geleden aan de rand van de hoofdstad had laten bouwen. Er is dezer dagen ook veel te doen ge weest om de figuur van mevrouw Edoe sei, die in Londen een gouden bed voor een waarde van ongerveer dertigduizend gulden had laten vervaardigen. Van vele zijden was de Edoesei's verweten dat zij „niet socialistisch meer dachten". Eigen nieuwsdienst JISP De tienjarige Piet Muts uit Jisp is gisteravond onder de aan hanger van een melkauto gevallen. Het ongeluk gebeurde toen de wagen stopte om melkbussen te laden. De jongen overleed tijdens het vervoer naar het ziekenhuis. Van onze correspondent CULEMBORG De breuk in de afde ling Culemborg van de Partij van de Arbeid is aan de oppervlakte gekomen. De tegenwoordige raadsfractie van die partij komt bij de komende gemeente raadsverkiezingen met een eigen lijst- Nijhof uit. De partijlijst wordt nu aangevoerd door de heer A. J. Kerkhof, die tijdens de hui dige zittingsperiode voor het lidmaat schap van de raad bedankte. De kandida ten van de lijst-Nijhof zullen waarschijn lijk als lid van de Pv.d.A. worden ge royeerd. do's vam de O.A.S. in deze stad te beginnen. Generaal Katz, die sedert het ver trek van de politieprefect naar Parijs in Oran het Franse gezag vertegen woordigt, zal ten spoedigste de ver sterkingen krijgen waarom hij heeft gevraagd'. De sterkte van zijn troe pen komt dan van achtduizend man op ruim achttienduizend. Gisteroch tend zijn uit Frankrijk de eerste 220 man territoriale politietroepen per vliegtuig naar Oran overgebracht. Met deze achttienduizend man zal Oran voorlopig bezet worden, zoals dat ook met Algiers is gebeurd. Op het ogenblik rijden nog de comman do's van de O.A.S. in Oran vrij rond in jeeps en houden geregeld contro les op het verkeer, zonder dat de po litie of het leger, die het „niemands land" tussen de arabische en Europe se wijken moeten bewaken, daar iets tegen kunnen doen. Eergisteravond laat heeft een ka zerne van deze troepen in de buiten wijken van Oran een uur lang aan een bombardement van de O.A.S. bloot gestaan. Enkele politiemannen hadden twee jonge Europeanen, die zich na de avondklok op straat bevon den, gearresteerd maar na een kor te ondervraging weer los gelaten. Even later hadden zij het vuur geo pend op een personenauto die aan hun sommatie om te stoppen geen ge hoor had willen geven. Tegen half elf arriveerde een straf expeditie van de O.A'.S., die het vuur op de kazerne opende. Zij maakte hierbij gebruik van bazooka's en mor tieren. De politie beantwoordde het vuur met automatische wapens. Kort daarop, toen ook uit de tegenoverlig gende huizen op de kazerne werd ge schoten, namen pantserwagens deze huizen onder vuur. Na een uur trok het commando van de O.A.S. zich te rug. Men weet niet of er doden of «e- wonden gevallen zijn. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. Het Produktschap voor aardappelen heeft gisteren een lichte daling in de prijs van aardappe len geconstateerd. Zo men weet kondigde minister Ma- rijnen eind vorige week beperkende bepalingen af voor de uitvoer van aardappelen, om te voorkomen dat in ons land de aardappelprijzen te hoog zouden oplopen. Pas tegen het eind van de week verwacht het produkt schap een volledig beeld te kunnen krijgen van de uitwerking van de mi nisteriële maatregel. Albertmis je me erg, lieverd? A-l-b-e-r-t? Van een onzer verslaggevers LISSE Wat vorsten nooit gewend zijn geweest zullen zij woensdag, 2 mei meemaken. Koningen en koninginnen, prin sen en prinsessen zullen die dag, als de plannen doorgaan, per autobus naar de Keukenhof rijden. Het hoge gezelschap ongeveer 140 gasten van koningin Juliana en prins Bernhard zal om streeks 12 uur bij de Keukenhof aankomen. Behalve net Neder landse feestvierende Koninklijk Paar en de vier prinsessen zul len hoofdzakelijk leden van bui tenlandse vorstenhuizen en hun gevolg in de autobus zitten. De allesbeheersende vraag is: wat zal de zon die 2e mei doen. Af gezien daarvan zal de Keukenhof zich ook aan deze kijkers laten zden zoals de natuur bet wil. Zoals de heer W. van der Lee van de Keukenhof het zei: „Wij kunnen niet eerder of later laten bloeien. Toch zullen de gasten van de Koningin en de Prins het moeilijk beter kunnen treffen. Door het verlate voorjaar zal het park juist begin mei op zijn mooist zijn en in volle glorie zijn weelde aan kleuren tentoonsprei den. Anders dan normaal het ge val pleegt te zijn, zullen nu waar schijnlijk vele soorten bolbloemen en heesters tegelijk in bloei staan." Als het weer meewerkt zal de Keukenhof een sprookje zijn, waaraan ook voor deze unieke gelegenheid niets behoeft te wor den veranderd. „Sterker nog, iedere extra ver siering zal alleen maar misstaan en een paskwil zijn", meende de heer F. J. van Aken. „Hooguit zal er waf secuurder worden ge veegd dan anders, maar dat doet ook immers iedere huisvrouw, die belangrijk bezoek verwacht?" Kort na aankomst zullen de on geveer 140 gasten in het grote café restaurant de lunah gebruiken. Dan staat een wandeling door een gereserveerd gedeelte van het park op het programma. Het zal voor het publiek niet toeganke lijk zijn maar de „afzetting" le vert al heel weinig moeilijkhe den op. Alleen al door het afsluiten van de drie bruggen over de vijver, blijft het hele oostelijke gedeelte van het park vrij voor de konink lijke bezoekers. Het publiek zal overigens door de natuurlijke be groeiing en de grote afstand wei nig of niets kunnen zien. Mocht het weer woensdag 2 mei zo slecht zijn dat een rondwandeling is uitge sloten, dan voorziet een ander programma in de daardoor ontstane lacune. Eigen nieuwsdienst SITTARD. Op een niet beveiligde overweg tussen Sittard en Susteren is gisteren een landbouwtrekker tegen de sneltrein SittardRoermond gereden. Niemand werd gewond. Zowel de trein als de trekker werd beschadigd. De weersverwachting van het K.N.M.I. in De Bilt, geldig tot vanavond: Vrij veel bewol king met hier en daar enige regen. Zwakke tot matige zuidelijke tot zuid westelijke wind. Lagere middag- temperaturen. MIESJE: Was het gisteren lente of zomer? 20 april: zon op 5.34, zon onder 19.45; maan op 20.12, maan onder 6.15. (Ingezonden mededeling) Clubbestuurders! Speel „exclusief". Met 1000.per deelnemer voor v" slechts 15 cent per kans. Vereni gingen bijna 50 subsidie voor de kas InlSTICHTING Exri T"11.'r - Schonberglaan 11, Utrecht. Uitslag Serie: BW 1.3.2.2.1.3.2.3.1.1.1.2.

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 1