Na dag van laffe moordpartijen door O.A.S. Vergeefse reconstructie van drama aan grens EUROPESE POLITIEKE UNIE IN IJSKAST DALI WAS IN DELFT Frans leger legt zwaar cordon om arabische ivijken van Oran PAPOEA'S HOREN NIET THV INDONESIË" 5>r Vertegenwoordigers Brazzavillegroep T.v.-pro gramma van elf „Koningsparen" De BiltRegen A PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Woensdag 18 april 1962 Neergemaaid Wraak Geen bussen Automobiliste rijdt kinderen aan op zebrapad en trottoir TERWIJL SLACHTOFFER NOC STEEDS BEWUSTELOOS LIGT Recherche onderzoekt manipulaties van hoofdagent Kosten levensonderhoud Vrije dag winkelperso neel wordt geregeld AAN DOOD ONTSNAPT DE HEER PEELEN ZAG HET GOED Honderd toeristen in Oostenrijk geïsoleerd Nederland iveigert Lagere heffing voor kolenindustrieën Indrukwekkend afscheid van generaal P. Gips Het weer overal Directeur. JACQ. DE SMIT; Chefred.: G. J. Breuker. Kantoren te: Middelburg, Plein 1940 nrs. 6—3, Postbus 26. Giro 116666, telefoon 01180—2009 en 4469. Goes, Lange Vorststraat 84, Postbus 4, telefoon 01100—6901. Vlissingen, Nieu wend ijk 33. Postbus 24, telefoon 01184—3224. Terneuzen, Nieuwstraat 40, Postbus 53, telefoon 01150—3189, Zierikzee, Havenpark 24, telefoon 01110—2991. Zeenwsch Dagblad 17e JAARGANG No. 5132 Abonnementsprijs f 0,62 p. w., 8,06 per kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentietarieven op aanvrage Rubriek Kabouters 7 cent per woord met een minimum van 1,— Van onze correspondent PARIJS. Een hele dag van laffe 'moordpartijen onder de arabische bevolking van Oran heeft de sinds lang verwachte uitbarsting van woede van de inheemse bevolking tot gevolg gehad. Nadat de commando's van de O.A.S. gisteren tientallen arabieren hadden vermoord braken enige honderden wraak zuchtige moslems uit hun woonwijken en wierpen zich met messen en ijzeren staven op Europeanen. Een blanke werd aan stukken gereten. Zes werden zwaar gewond. Enkele zaken en cafe's van Europeanen werden geplunderd. De omvang van deze wraakoefe ning is niet zo ontstellend groot, maar toch is het incident van het allergrootste belang. Blijkbaar kun nen de leiders van de Algerijnen het volk niet langer in bedwang houden. Dat is waarop de O.A.S. steeds heeft gehoopt en daarop wa ren al haar bloedige acties gericht. Haar doel was immers de arabie ren zo lang te tergen tot zij zich aan de Europeanen zouden vergrij pen. Daarop zou het Franse leger die Europeanen moeten beschermen en dus moeten vuren op Algerijnen. Het gevolg zou zijn dat het akkoord van Evian op losse schroeven zou komen te staan. De wijze waarop de O.A.S. gisteren in Oran te keer is gegaan tart de ver beelding. Tijdens twee ritten met gesto len legerauto's vuurden de helden van het Geheime leger overal waar zij Mos lems zagen salvo's af met machine pistolen. Overal lagen de doden, vooral vrouwen en kinderen. In een paar mi nuten werden zo meer dan dertig ara bieren neergemaaid. De ontsteltenis maakte spoedig plaats voor blinde woede. Terwijl de vrouwen en de kinderen zieh barricadeerden in hun huizen trokken de arabische man nen de straat op. gewapend met alles wat zij maar zo gauw in handen kon den krijgen De eerste Fransman die zij ontmoetten werd letterlijk uit ei kaar gescheurd. De andere werden met ijzeren staven bewerkt tot zij bewe gingloos bleven liggen. Verdere wraakoefeningen werden voorkomen door het Franse leger dat nu een zwaar cordon heeft gelegd om de arabische wijken aan de rand van de stad. Geen enkele Europeaan mag die wijken meer binnen. De arabische buurten in de stad zelf zijn niet voor Europeanen verboden, maar toen daar gisteravond een auto met Fransen pro beerde binnen te rijden werd hij met stenen bekogeld. In een arabische wijk aan de rand van de stad Algiers is het gistermiddag ©ok gekomen tot wraakoefeningen van de arabieren. Van drie volwassen Fransen heeft men de zwaar verminkte lijken gevonden op ongeveer dezelfde plaats waar enkele dagen geleden drie Europese jongens om het leven werden gebracht door een woedende menigte moslems. De voortdurende aanvallen op mos lems hebben tot gevolg gehad dat nog maar weinig arabieren zich wagen in de Europese wijken van Algiers. De arabische chauffeurs van de bussen durven niet ianger te rijden zodat on geveer zestig procent van de bussen is uitgevallen. Intussen heeft Fouchet, de Franse Hoge commissaris in Algerije, zijn eerste besprekingen gevoerd met pre sident de Gaulie. Hij heeft de president op de hoogte gebracht van de snel slechter wordende politieke toestand in Algerije. Men zie daarvoor pagina 3. Eigen nieuwsdienst AMSTERDAM Een dertigjarige ambtenares uit Amsterdam heeft gisteren op een zebrapad met haar wagen een meisje aangereden. Zij raakte door het ongeluk zo in pa niek dat zij op het gaspedaal trapte in plaats van op de rem. De auto schoot het trottoir op een reed een jongetje aan, dat ernstig werd ge wond. De ambtenares werd zelf licht ge wond. Een vrouwelijke collega die met haar meereed, kreeg een shock. Het ongeluk gebeurde op het kruispunt Wibautstraat-Eerste Oos terparkstraat in Amsterdam. Het vierjarige dochtertje van de fami lie Roojchuizen uit Amsterdam dat op het zebrapad liep, werd door de wagen meters meegesleurd. Na be handeling in een ziekenhuis kon zij echter naar huis. Het slachtoffer op het trottoir was de elfjarige Thijs Blom, die tussen de auto en een muur werd geklemd. Hij kreeg een beenbreuk en ver scheidene inwendige kneuzingen. BLOEDIGE WRAAK VAN DE MOSLEMS Van onze correspondent NIJMEGEN. Is het een Volvo ge weest of een Peugeot, die zaterdag ochtend de douanier Spin uit Beek bij de grenspost Wijier meesleurde? On danks een uren durende reconstructie met alle getuigen heeft de rijkspolitie deze vraag gisteren niet kunnen beant woorden. De enige die het weten kan, de commies Spin, ligt nog steeds buiten bewustzijn in het Canisiusziekenhuis te Nijmegen. Zijn in ijl koortsen geuite woorden hebben tot op heden geen enkel aanknopingspunt opgeleverd. Mede daardoor vordert het onderzoek zeer langzaam. Met deze Volvo werd gisteren het incident bij de grens post Wijier gereconstrueerd. De jas naast de wagen moest de douanier uitbeelden. Zo voltrok zich de „aanslag met de auto". Op deze situatieschets is het zwarte autootje de boosdoener; de wagen, die tegenover het tank station op de hoek van de wegen naar Nijmegen en Berg en Dal staat is de achtervolgende Simca. j AMSTERDAM De Amsterdamse recherche stelt samen met de rijks recherche een onderzoek in naar de ma nipulaties van een Amsterdamse hoofd agent. Die politieman is maandag gear resteerd. Hij wordt ervan Verdacht steekpenningen van kasteleins te heb ben aangenomen. De hoofdagent moest adviezen geven over het verlenen van zogenaamde gunstver gunningen aan café's. Een gunstvergunning kan bijvoorbeeld wor den afgegeven voor een gewijzigde slui tingstijd of voor het maken van muziek. Het toekennen van die vergunningen werd voornamelijk gebaseerd op de rap porten van de politieman. De man heeft op die manier waarschijnlijk enkele honderden guldens opgestreken. Keer op keer raasde gisteren vanaf de slagboom een Volvo weg. Aan het linkerportier hing een regenjas, die de commies moest voorstellen. Ettelijke malen zijn de wagens opgesteld, zoals ze ook zaterdag hebben gestaan. Een Opel met drie dames, met de bum per vrijwel onder de geopende slag boom, schuin daarachter de Volvo of Peugeot van de smokkelaars. Schuin daarachter de vrachtwagen met me vrouw Gertrud Bücker, de enige die zan begin tot eind heeft gezien wat er geb-."ur.de voordat de heer Spin werd meegesleurd. Lichtblauw Zij zag de commies zaterdag, samen met de bestuurder van de auto, de kof ferruimte inspecteren. Daarna liepen beiden naar voren. De automobilist stapte in zijn wagen, gaf vol gas en stompte de heer Spin weg. Terwijl de wagen slingerend de Opel passeerde, sprong de douanier op de treeplank, zich vastgrijpend door het geopende portierraam. Ongeveer vierhonderd meter werd de heer Spin meegesleurd. Toen kwam hij op straat terecht. Van de auto geval len of geslagen? De reconstructie heeft het niet duidelijk gemaakt. Wel zijn getuigen het eens geworden over de kleur. De wagen moet lichtblauw zijn. Het drama speelde zich grotendeels af onder de ogen van de heer L. P. van der Geer uit Voorhout, die op veertig meter van de grens zijn auto had ge parkeerd. In volle vaart zag hij een auto wegrijden, waaraan een man hing. Bijna ongeluk Gas geven en wegrijden waren bijna impulsief zijn reacties. De heer Van der Geer zag geen kans het nummer van de wegsuizende auto op te nemen. Daar heeft trouwens niemand in de consternatie op gelet. In hoog tempo reed de heer Van der Geer achter de smokkelaars aan. Plotseling viel dé commies op de weg; met gierende rem men bracht de heer Van der Geer zijn wagen naast de levensgevaarlijk ge wonde douanier tot stilstand. De andere wagen raasde intussen met een snelheid van ruim 120 kilometer richting Nijmegen. Nabij Beek ver oorzaakte hij bijna een verkeersonge luk dat is voorlopig het laatste wat van de vliichtenden bekend is. Urenlang heeft adjudant Kroonhuis van de rijkspolitie, die het onderzoek in handen heeft, met de getuigen ge praat. Met behulp van kleurenwaaiers werd de kleur van de auto bepaald en ook werd met zekerheid een van de letters van het nummerbord vastge steld. In Den Haag, waar de kentekens staan geregistreerd, begon men giste ren nog aan een diepgaand onderzoek. DEN HAAG. De gemiddelde kos ten van levensonderhoud zijn de afge lopen maand 2Vz procent hoger geweest dan in 1960 en 1961 in dezelfde maand. Dat komt door de hoge prijzen van aardappelen en groenten. De ministers van economische zaken en van land bouw antwoorden dat op vragen van het socialistische Tweede-Kamerlid me vrouw De Roos-Oudegeest. TILBURG (ANP). Een wijziging van het werktijdenbesluit voor winkel personeel staat voor de deur, ze? de heer P. J. M. Maltha, voorzitter van de katholieke bond van handels-, kan toor- en winkelpersoneel, in Tilburg. Het probleem van de halve vrije dag zal dan definitief worden geregeld. Als de halve vrije dag valt op een lande lijke feestdag wordt geejri compensatie meer gegeven. Mocht er in een bepaal de week een feestdag zijn dan mag de vrije dag die ook in diezelfde week valt, worden overgeslagen. Maar dan moet er wel binnen vier weken hiervoor een compensatie worden gegeven. Van een onzer verslaggevers DEN HAAGHet probleem Nieuw-Guinea wordt niet opgelost door een bestuursoverdracht van Nederland aan Indonesië. Boven dien horen de Papoea's zeker niet tot dat land. President Soekarno kan met hetzelfde recht de Philip- pijnen of andere eilanden opeisen. Het zou ook niet juist zijn om de Papoea's over hun lot te laten be slissen als het bestuur is overgedra gen. Dat moet tevoren gebeuren. Dit zeiden gisteren twee vertegen woordigers van landen, die behoren tot de zgn. Brazzavillegroep, de heren F. Guirma en M. L. Zollner. Zij ver tegenwoordigen Opper-Volta resp. Dahomey bij de Uno. Zij hebben on langs een bezoek gebracht aan Nieuw- Guinea. Het afgelopen weekeinde heb ben zij in Der. Haag besprekingen ge voerd. Resolutie Zij deelden mee dat de Brazzaville groep op dit momeht niet overweegt om een nieuwe resolutie in de As semblee in te dienen. Wellicht zullen te zijner tijd de ontwikkelingen daar toe wel leiden. Als men dan zou kun nen samenwerken met de landen van de Casablancagroep (Ghana, Guinee, Egypte, Mali en Marokko) zou dit volgens de heer Zollner een duidelijk winstpunt zijn. Nieuw-Guinea zal zodanig moeten worden beheerd, meenden deze verte genwoordigers van de Brazzaville groep, dat de Papoea's zich tot zelf standigheid kunnen ontwikkelen. De tijdsduur vonden ze niet zo belangrijk. De geringe ontwikkeling van deze mensen hoeft geen beletsel te zijn voor hun vrijheid. Ze hebben leiders en als die zich werkelijk inzetten, komt het volk er. Dat hebben de ex- koloiliale Afrikaanse staten wel bewe zen, aldus de heren Zollner en Guir ma. dig), zei ook'niet erg nieuwsgierig te zijn naar de volledige inhoud van het plan. Hij vond dat er helemaal niet met Indonesië behoefde te worden ge praat, aangezien de Papoea's een ei gen volk zijn. Het geschil bestaat zijns inziens ook niet meer tussen Nederland en Indo nesië, maar tussen de Papoea's en Indonesië. Hij zag geen heil in een oriëntatiereis van Papoea's naar Dja karta. Daarnaar gevraagd verklaarde de heer Jouwe dat hij niet verwacht dat op Nieuw-Guinea een onafhankelijk heidsverklaring zal worden afgekon digd. De Papoea's rekenen erop da.t Nederland onvoorwaardelijk zal vast houden aan het zelfbeschikkingsrecht. Dat wordt volgens de heer Jouwe in het plan-Bunker niet voldoende gega randeerd. Infiltraties De heer Jouwe verwachtte niet dat Indonesië tot een grootscheepse aan val zal overgaan. Het zal volgens hem bij kleine infiltraties blijven. Indone sië kan zich een grote actie niet per mitteren, Er heerst hongersnood in dat land, zo zei hij. Over de infiltranten zei hij: „Ze eten bij ons de hele boel op". Thomas Dodd, lid van de commissie voor buitenlandse betrekkingen uit de Amerikaanse Senaat, heeft giste ren in Washington gepleit "oor een formeel onderzoek van de Senaat naar „de Indonesische dreigementen jegens Nederland in het geschil om Westelijk Nieuw-Guinea. Papoea's Op Schiphol kwam gisteren de com missie uit de Nieuw-Guinearaad aan, die door de Nederlandse regering is uitgenodigd om van gedachten te wis selen over de laatste ontwikkeling in de kwestie Nieuw-Guinea. Zij bleken niet op de hoogte te zijn van de in houd van het zgn. plan-Bunker. Ze hadden er, zo bleek uit de woorden van de heer Jouwe, door radioberich ten en een gesprek met de gouver neur, wel een vage indruk van. Op grond daarvan meenden zij dat het plan voor de Papoea's onaanvaard baar is. De heer Jouwe, die samen met zijn coromissiegenoten Torey, Tanggahma en Kaisiepo een perscon ferentie gaf (staatssecretaris Bot was daarbij voor het eerst niet tegenwoor- Van onze correspondent TEGELEN „Er gaat iets mis, maak dat je weg komt". Die ge dachte redde gisteren de bestuurder van een bestelauto uit Tegelen het leven. De bestuurder, de heer Pee- len, reed in Tegelen een vrachtwa gen tegemoet, die een machine ver voerde van zeven en een halve ton. Bij het naderen van de vrachtwagen zag hij het zeil dat over de machi ne was gespannen scheuren. Hij stopte zijn auto, gooide de leuning van de zitplaats naast zich naar voren en sprong naar achteren. Op het zelfde ogenblik verpletter de het gevaarte van de vrachtauto de voorkant van de bestelwagen. De vallende machine rolde daarna te gen een huis, waarvan de voorgevel van onder tot boven scheurde en twintig centimeter naar binnen werd gedrukt. Op Schiphol kwamen gisteren de Papoea's aan, die met de Nederlandse regering van gedachten zullen wisselen over het zgn. plan-Bunker. Dat dit niet al te gemakkelijke besprekingen zullen worden was gisteren, toen staatssecretaris Bot de delegatie ontving, niet van de gezichten af te lezen. Van links naar rechts: de heren Womsiwor (die op doorreis was naar New York), Kaisiepo, Jouwe, Bot, Torey en Tanggahma, INNSBRUCK (Reuter). In de bergen van oostelijk Tirol zijn twee groepen toeristen geïsoleerd geraakt. Zij kunnen door het slechte weer en het gevaar voor lawines de hutten waar in zij schuilen niet verlaten. Hen met helikopters van voedsel voorzien gaat ook al niet door het weer. De grootste groep, van circa tachtig Oostenrijkers, is gestrand in de Rostoc- ker hut, op een hoogte van 2208 meter. De andere groep, twintig man sterk, meest Duitsers, zit in de nabijgelegen Johannes Hut. Zeer ervaren bergbeklimmers denken dat het zeker nog een week zal duren voor de toeristen naar beneden kunnen komen. PARIJS. De vorming van een Europese politieke unie is voor lopig van de baan. Dit is de enige conclusie die getrokken kan worden uit de besprekingen van de ministers van buiten landse zaken van de zes landen van de E.E.G. die gisteren in Parijs bijeen waren. Nederland en België weigeren elk verdrag te ondertekenen zolang Enge land geen lid is van de Euro- markt. Ondanks de wijzigingen die waren aangebracht in de plannen van president De Gaul le vreesden de twee landen ken nelijk een al te overheersende positie van Frankrijk. De afloop van de besprekingen wordt dan ook beschouwd als een neder laag voor de Franse president. Het bleek zelfs niet mogelijk te zijn tot een principiële overeenstemming te geraken over de ondertekening van het unieverdrag. De Zes waren het er over eens om het ontwerp-verdrag aan de Engelsen voor te leggen. Frankrijk, Duitsland, Engeland en Luxemburg wilden, indien de tekst' goedgekeurd was, tot ondertekening ovei%aan en het verdrag in werking laten treden.' Hiertegen richtten zich de Belgisch Nederlandse bezwaren. Een Italiaanse poging tot bemiddelen mislukte. GEEN DATUM Na afloop van de bijeenkomst, die zes uur duurde, is geen communiqué uit gegeven. Er is zelfs geen datum vast gesteld voor een volgende bespreking. De ministers zullen elkaar wel ont moeten volgende maand m Athene, waar de ministers van de landen van de Navo bijeenkomen en te Brussel bij de ministerraad van de E.E.G. Over de bijeenkomst van regerings leiders, die in juni te Rome zou wor den gehouden, is niets bekend. Mr. Luns zei na afloop van de .besprekingen, dat daar zelfs met geen woord over gerept is. De Europese politieke unie is hiermee in een impasse geraakt- waaruit ver moedelijk alleen Engeland haar kan redden. Hoewel de Britten zelf niet zo warm lopen voor een sterke fede ralistische politieke band, zouden Ne derland en België zéker bereid zijn water bij de wijn te doen, indien daar door de aansluiting van Engeland vergemakkelijkt zou worden. Het ge vaar voor een al te nadrukkelijk leiderschap van Frankrijk zou dan bezworen zijn. De vorderingen die er gisteren gemaakt werden, zijn uiterst gering. Men is het in principe eens geworden over de verhouding tussen de politieke unie en de Navo en over de verhouding met de bestaande Europese instellingen. Maar ook daarover bleek .nog geen gezamenlijke tekst te zijn. De commissie-Cattani zal zich nu uit sluitend bezighouden met het onder brengen van deze vorderingen in het ontwerp-verdrag, dat een nog duistere toekomst tegemoet gaat. Hoge Autoriteit wenst: Van onze correspondent LUXEMBURG. De Hoge Autori teit zal waarschijnlijk overgaan tot een verlaging van de heffing, die zij op de kolen- en staalindustrieën van de EGKS legt. Deze heffing werd vorig jaar al van 0,35 tot 0.30 procent teruggebracht en zal thans vermoedelijk tot 0.25 pro cent dalen. Bepaalde Franse staalindus trieën wensen evenwel een daling tot 0,20 procent en sommige Duitse indus triëlen zelfs een vermindering tot 0,15 procent. De Europese belasting, die door de Hoge Autoriteit rechtstreeks bij de be drijven op de industriële waarde van hun produkten wordt geheven, mag volgens het verdrag maximaal één procent be dragen. Het plan de hoofdelijke omslag te verminderen wordt de Hoge Autori teit ingegeven door de overweging, dal de staalfabrieken de laatste jaren on danks de verlaging van het heffingper centage toch steeds meer geld heeft opgebracht, zodat de uitgaven ruim schoots konden wor.den gedekt en de reservefondsen op peil konden worden gehouden. Niet gewenst Een al te overdadige toevloed van geld acht de Hoge Autoiteit niet gewenst, vooral niet omdat plannen over de be steding ervan praktisch ontbreken. Deze voor een bestuurslichaam bepaald pa radoxale situatie wordt nog benadrukt door niet gebruikte hulpfondsen. Onder de mijnwerkers in gebieden die door de kolencrisis getroffen zijn, heerst name lijk praktisch geen werkloosheid. Aanvra gen voor steun, met name van de Bel gische regering, worden zelden inge diend. Natuurlijk hou ik van je'. BUSSUM Elf echtparen die op dezelfde dag getrouwd zijn als de Koningin en de Prins, hebben een programma samengesteld dat op Ko ninginnedag op de televisie komt. Niet alle wensen die de echtparen hadden, bleken uitvoerbaar te zijn, maar Karei Prior heeft de vele ver langens toch zodanig kunnen bun delen dat er een afgerond program ma kan worden voorbereid. Op 30 april zal de televisie een groot deel van de dag in de lucht zijn. Vele gebeurtenissen op die dag, zoals de rijtoer van het koninklijk paar door Amsterdam, de aanbieding van het nationaal geschenk en het vuurwerk, komen in de huiskamer op het scherm. (Van een onzer verslaggevers APELDOORN Tijdens een indruk wekkende militaire plechtigheid heeft de commandant van het Eerste Legerkorps, de 59-jarige luitenant-generaal P. Gips, het commando neergelegd. Generaal Pieter Gips, die zijn loop baan op achttienjarige leeftijd begon aan de Koninklijke Militaire Akademie, heeft 42 jaar van zijn leven gewijd aan de opbouw van de Koninklijke Landmacht. Generaal Gips was de man die de bureau-officieren van de staf van het Eerste Legerkorps vanachter bun bu reau het veld injoeg om blaren op hun voeten te lopen in sneeuw en ijs. Hij was de uitvinder van de 'oefening Loop door en Paradox. Voor het vele werk dat hij in het belang van de opbouw van de defensie heeft verricht, is hij gisteren bij zijn afscheid benoemd tot commandeur met de zwaarden in de orde van Oranje- Nassau. De onderscheiding werd hem uitgereikt door-de staatssecretaris van defensie, M. R. H. Calmeyer. De weersverwach- JAURV ting geldig tot vanavond: Over het algemeen veel bewolking met tijdelijk regen. Zwakke tot matige - wind uit oostelijke richtingen. Dezelf de temperaturen als gisteren of iets lagere. MIESJE: Geen weer voor eieren zoeken. 19 april: zon op 5.36, zon onder 19.43; maan op 19.05, maan onder 5.54. Helsinki h.bew ZO 12 0 Stockholm geh.bew. ZO 12 0 Oslo geh.bew. WNW 8 0,2 Kopenh. zw.bew. O 11 0 Aberdeen geh.bew. NO '10 0 Londen zw.bew. zzo 14 0 A'dam zw.bew. NNO 13 0 Brussel zw.bew. NO 12 0 Luxemb. geh.bew. ozo 12 0 Parijs geh.bew. ONO 12 0 Bordeaux regen stil 10 1 Grenoble geh.bew. W 17 6 Nice geh.bew. O 19 0 Berlijn zw.bew. ozo 17 0 Frankfurt geh.bew. O 15 0 München zw.bew. OZO 18 0 Zürich zw.bew. z 17 0 Genève geh.bew. zw 11 5 Locarno regen O 5 0 Wenen geh.bew. zzo 18 0 Innsbr. zw.bew. oz 18 o Belgrado geh.bew. ONO 19 0 Athene zw.bew. N 20 0 Rome zw.bew. ZO 26 0 Ajaccio geh.bew. zo 23 0 Madrid regen ozo 8 5 Mallorca geh.bew. WNW 21 0 Lissabon zw.bew. NW 15 0 Van onze correspondent DELFT. De grootste schilder voor de Spaanse surrealist Salvador Dali is de Delftenaar Johannes Ver meer. Vroeger was het Velasques, maar thans geeft Dali, die in ons land vertoeft, de voorkeur aan Ver meer. Daarom bezocht hij gisteren het Mauritsmuseum in Den Haag en too» hij vervolgens naar Delft, waar hij het stedelijk museum het Prinsenhof binnenstapte. De directeur, drs. D. H. G. Bolten vernam van de aanwezigheid van de befaamde Spanjaard en pikte hem uit de museumbezoekers op om hem langs enige Delftse schilderijen te lei den. De heer Bolten sprak op zijn ka mer geruime tijd met zijn Spaanse gast en diens charmante Russische echtgenote. Men bezocht ook nog het graf van Anthonie van Leeuwenhoek in de Oude Kerk. want de heer Dali heeft ook bewondering voor de grote uitvinders Een exemplaar van de door Van Leeuwenhoek uitgevonden microscoop was helaas niet voorradig. De heer Dali had geen zin om naar de Con- tourtentoonstelling te gaan. maar wel wilde hij op de plaats staan, waar de door hem bewonderde Vermeer ffuTln/eleie? z.iin gezicht op Delft schilderde. JDat viel tegen, want het gezicht op Delft Is m-A-ai,.

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 1