Vrees voor rode illusies over concessies van het Westen NEDERLANDS OUDSTE WERKNEMER (96): IK LIET ME OMPRATEN i Besprekingen over Berlijnse kwestie begonnen V) Ontslagen Portugees zwaaide pistool in KLM- vliegtuig Russen wijzen twee Italianen uit ANGSTIG AVONTUUR IN DC 7C ARRESTATIE VAN GETUIGE WEGENS SPIONAGE PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Dinsdag 17 april 1962 Wie? De Bilt: Zachter In een Haagse apotheek „Ik had al 40 jaar pensioen kunnen hebben VOORSTUDIE VOOR NIEUWEDOORMAN' EN KRUISERS Banvloek over drie rassenscheiders. Bromfietser omgekomen MÉHHHHÉM Gezagvoerder redde passagiers door list NA ZUIDERKRUIS VOLGT WATERMAN Dagen verwisseld Vijf gulden boete voor protesterende jonge mensen Actie tegen aansluiting van Israël bij E.E.G. Directeur. JACQ. DE SMIT; Chefred.: G. J. Breuker. Kantoren te: Middelburg, Plein 1940 nrs. 68, Postbus 26. Giro 116666, telefoon 011802009 en 4469. Goes, Lange Vorststraat 84, Postbus 4, telefoon 011006901. Vlissingen, Nieuwendijk 33, Postbus 24, telefoon 011843224. Terneuzen, Nieuwstraat 40, Postbus 53, telefoon 011503189, Zierikzee, Havenpark 24, telefoon 011102991. Zeeuwsch Dagblad 17e JAARGANG No. 5131 Abonnementsprijs f 0,62 p. w., 8,06 per kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentietarieven op aanvrage Rubriek Kabouters 7 cent per woord met een minimum van 1, WASHINGTON BEZORGD OVER TWEEDE „LEK MOSKOU (Reuter) De Russische autoriteiten hebben gisteren twee Italianen broer en zuster die in Moskou op ambassades werkten het land uitgewezen. De Italianen zouden zich schuldig hebben gemaakt aan speculaties met deviezen. Dino Storoni werkte op de Ameri kaanse ambassade in Moskou, zijn zuster Cesarina op de Turkse. De Storoni's zouden van 1959 af grote bedragen aan Amerikaanse dollars en vele gesmokkelde gouden horloges tegen sluikhandelprijzen hebben verkocht aan Russen. Deze Russen zijn gearresteerd. Van onze correspondent BONN. Gisteravond zijn in Washington de besprekingen over het Berlijnse vraagstuk begonnen tussen de Amerikaanse minister Rusk en de Russische ambassadeur Dobrynin, inder daad op basis van de in Bonn „uitgelekte" punten. Kort voor het begin van die besprekingen had de Amerikaanse regering zich voor de tweede maal zeer kwaad gemaakt over een in Bonn aan de dag getreden lek. De Washington Post had namelijk uit Bonn vernomen dat de Amerikanen bereid waren de Russen gedeeltelijke terug trekking van de Westelijke troepen in Berlijn aan te bieden in ruil voor Russische tegemoet koming aan de verlangens van het Westen. Er is echter een groot verschil tussen deze twee lekken. Wat er in het eerste geval was uitgelekt (de vier punten van het Amerikaanse plan voor een oplossing voor de Berlijnse kwestie) was in hoofdzaak juist. Wat er in het tweede geval openbaar werd gemaakt schijnt to taal onjuist te zijn. Het gevolg van dit tweede lek zou kunnen zijn dat de Russen zich bij de besprekingen te Washington illusies gaan maken over de grote concessies die het Westen zou willen doen terwijl er van dergelijke grote concessies vol strekt geen sprake is. De reactie van de Amerikaanse re gering was nog feller dan eergiste ren. „De goed-ingelichte kringen in Bonn schijnen er vooral op uit te zijn, het moreel van de Westberlijners te ondermijnen", heette het in Washing ton. Men was daar gisteravond zeer bezorgd over de gevolgen die dit tweede ,,lek" kan hebben. Generaal Lucius Clay probeerde gisteravond de bevolking van Berlijn gerust te stellen en bezwoer de Berlijners dat er geen sprake van is dat Amerika en zijn bondgenoten overwegen hun garnizoenen in Berlijn in te krimpen. Van Westduitse regerings- en oppo sitiezijde bagatelisseerde men gisteren ijverig de indiscreties die geleid heb ben tot een verkoeling in de Duits- Amerikaanse betrekkingen. De plaatsvervangende voorzitter van de socialistische partij, Wehner, zei zelfs: ,,De vier punten die als basis geno men zijn van het Amerikaans-Rus sisch overleg over Berlijn zijn een regelrechte vervalsing van de Ameri kaanse bedoelingen." Deze en andere uitlatingen duiden erop dat de regering en de oppositie in Bonn hevig geschrokken zijn van de felle Amerikaanse reprimande over het door Bonn laten uitlekken van de grondslag van het Ameri kaans-Russisch overleg. De perschef van de regering, Von Eckardt, ging gistermiddag zelfs zo ver dat hij zei dat de Amerikanen groot gelijk hadden met hun protest bij de Duitse regering over de indis creties." Ook hij was er snel bij om te zeggen dat de vier punten geen volledig beeld gaven van de Westelij ke ondei'handelingsbasis. Tegenover deze woorden vol tege moetkomendheid. die ook getuigen van een zekere angst over een Duits iso lement in de Westelijke alliantie, staan de uitlatingen van lieden die het over een soort „verraad aan de Duitse eenheid" hebben. Zij praten onder meer over „uitverkoop van Duitse belangen aan de Sowjetunie." De actuele vraag is hier nu: „Wie is de man die uit de school geklapt heeft over de vier punten?" Men beschouwt hier o.a. de oud-minister van buiten landse zaken, von Brentano, als iemand die welbewust zijn mond voor bijgepraat zou kunnen hebben. Hij geldt als een felle tegenstander van een gematigde koers inzake de een heid en Berlijn. Volgens hem komen de vier onderhandelingspunten neer op een slag in het gezicht van hen die tot dusverre de Westduitse buiten landse politiek hebben bepaald. weersverwachting: geldig" totvanavond: Opklaringen, maar ook hier en daar een bui. Overwegend matige wind tussen zuidwest en zuid oost. Iets hogere middagtemperaturen. MIESJE: Wie weetmet Pasen! Zaterdag 7 april schreven wij, dat we de oudste werk nemer van Nederland in Delft hadden gevonden: De heer Van Leeuwen, die op 92-jarige leeftijd nog steeds zijn loop haan niet heeft afgesloten. In een Haagse apotheek echter liehben we een nóg oudere werknemer gevonden: De heer Chris Jagers, 96 jaar. Hij was liever adjudant geworden. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG „Van één ding heb ik spijt: Toen ik zestien jaar was, was ik korporaal in het instructie bataljon van Kampen. Ach, ik had het gemakkelijk tot adjudant gebracht en dan had ik al veertig jaar pensioen gehad." De heer Chris Jagers is geen adjudant geworden, maar in de apo theek van dokter 'Nanning gaah werken, tachtig jaar geleden en dat doet hij nog steeds. Hij is nu 96 jaar, maar de beslissing van tachtig iaar geleden zit hem toch nog steeds een beetje dwars: ,.Ik heb me laten ompraten door dokter Nanning. Nou ja, hij kon feitelijk niet goed buiten mei vooral niet voor het vissen. De avond te voren ging ik aas uitzetten bij Zevenhuizen. Ik sliep dan in een hooiberg en de volgende dag werd er gevist". De heer Jagers glundert nog na als hij over kleine platte flesjes vertelt. BIJ DERDE GESLACHT ,.Ik deed feitelijk alles voor hem. Toen zijn zoon werd geboren hij is enkele jaren geleden op 73-jarige leeftijd overleden zei de dokter: Chris trek je zondagse pak aan. De heer Chris Jagers: tachtig jaar in het vak. Hier heb je een lijst en ga die fa milies vertellen, dat ik een zóón heb 'gekregen. Ik kreeg er eén gul den extra voor. Wisten die mensen toen wat van geboortekaartjes." De heer Jagers werkt nu bij het derde geslacht Nanniijg. Iedere morgen komt hij naar het oude huis in Den Haag, Korte Poten 7a, waar oude, geheimzinnige recepten wor den bereid. Zijn afdeling is nu kina drank en een soort tonicum. Op zijn kruk zit hij voor een verzame ling flesjes, die hij vult, van etiket voorziet. verpakt en verzegelt. ..Vroeger werkte ik hier met twin tig meisjes. We maakten zelf tand pasta en onze kinadrank ging naar iedere uithoek van de wereld". ERELID .,Ik had feitelijk nog veel meer willen leren in mijn leven", zegt dé 96-jarige monter, autorijden bij voorbeeld, dan kon ik met m'n eigen wagentje gaan -vissen. Toen ik tachtig jaar lid van de hengelbond was, werd ik erelid en behoefde geen contributie meer te betalen. Maar wel krijg ik nog iedere maand het bondsblad in mijn bus. Zo-maar, voor niks." Onder het praten gaan de- flesjes in vaste regelmaat door zijn han den: ..Stoppen met werken? Waar- 'om? En wie moet de boel hier dan regelen?" Dat doet de heer Jagers. Ieder jaar in juni maakt hij nog zelf de inventaris op; in duplo, tweemaal met de hand geschreven. ,Een stukje carbon? Onzin, dat is niet echt. Een lijst moet met de hand worden geschreven. Of zij moet gedrukt worden". Naast zijn tafel vol met flesjes staat een kleine drukpers met zet- tersmateriaal: de heer Jagers heeft tachtig jaar lang zijn eigen etiket ten gedrukt. (Ingezonden mededeling) EEN PR0DUKT VAN DE S1KKENSGROEP ,iSlop met 'propaganda Eigen nieuwsdienst ROTTERDAM. De oppositie in de Avro heeft bij de regeringscommis saris mr. Van Veen een klacht in gediend „omdat de Avro via de radio propaganda maakt tegen dé kandidaten voor de gewestelijke besturen dietot de oppositie be horen én vóór de kandidaten waard in het bestuur van de Avro ver, trouwen heeft." Het aktiecomité der oppositie vraagt de regeringscom missaris de Avro te gelasten deze propaganda te staken en vraagt als nog een gelijke .zendtijd op gelijk waardige uren om een .wederwoord te kunnen laten horen. 'LOYALE LEDEN Vrijdag 13 april omstreeks drie uur 's middags heeft volgens de oppositie de omroeper van de Avro zich in de volgende geest' uitgelaten: ,,Avro-le- den, leest, vooral aandachtig bl-z. 2 van de Avrobod'e van deze week, waarin over de koVhende- gewestelijke bestuursverkiezingen wordt geschre ven. Brengt vooral uw stem niet uit op de kandidaat van het aktiecomité (waarvan de namen in het bewuste artikel worden genoemd) maar op "de andere, kandidaten die het 'vertrouwen van he\ bestuur hebben." De oppositie is van mening, aldus ir. Van der Stadt," een van de leden van het-, aktiecomité van' Avrovrienden, dat de Avro haar zendtijd ten bëhoe- ve van haar leden dient te gebruiken en niet tegen een deel van haar le den moet ageren* De oppositie be-, schouwt zich hoe dan ook als loyale leden van de Avro. De algemeen secretaris van de Avr.o is op de hoogte gesteld van onzè klacht, zei de heer Van der Stadt. Wij hebben eraari. toegevoegd, dat,, indien de regeringscommissaris zich in deze kwestie onbevoegd zou verklaren, wij zullen overwegen opnieuw een kort ge ding tegen de- Avro aan -te spannen. ONDERZOEK De heer Van Veen zei ons - inderdaad een schrijven van deze strekking van de oppositie te hebben ontvangen. Hij voegde eraan toe dat hij deze kwestie" in onderzoek heeft. Enerzijds moet worden nagegaan wat precies voor de microfoon van de Avro is gezegd, an derzijds dient, te worden vastgest.eld in hoever hier sprake is van een kwestie, die binnen .de bevoegdheden van de regeringscommissaris ligt. Ean -juri dische medewerker van ihijn bureau", aldus de heer Van Veen, „bestudeert deze zaak' op het ogenblik." Van onze Haagse redactie DEN HAAG. Het mihisterie van defensie is bezig met voorbe reidende studies over vervanging van het vliegkampschip Karei Door man en de beide kruisers De Zeven Provinciën en De Ruyter. In zijn memorie Van antwoord ■aan de Eerste Kamer zegtminister Visser dat de vervanging van het vliegkampschip en de kruisersnog wel niet in de defensienota 1960 is opgenomen, maar dat in de komende jaren tijdig beslissingen zullen moe ten worden genomen. De bouw' van 'de atoomduikboöt acht de bewindsman op korte ter mijn niet mogelijk, mede omdat het geïd ontbreekt. De studie en oriën tering op het gebied van de kern energie worden echter voortgezet. NEW ORLEANS (UPI) Het aartsbisdom New Orleans heeft gis teren drie blanke voorstanders van de rassenscheiding geëxcommuni ceerd, De drie hadden zich verzet tegen het besluit van de aartsbis schop om alle rooms-kath. scho len in het aartsbisdom in septem ber open te stellen voor negerkin deren. De drie geëxcommuniceerdeh zijn mevrouw B. J. Galliot, volgens wie de bijbel rassenscheiding leert, Léander Perez, een politicus die er bij de katholieken van New Orle ans op aan drong geen schenkingen meer aan de kerk te geven, en Jackson Ricau, hoofd van de raad van blanke burgers van Zuid-Loui- siana. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM. Bij de verkeerslichten op het Zuidplein is gistermiddag de 56-jarige lasser M. A. van dér Wijnkaart uit de Slaghekstraat met zijn bromfiets onder de aanhanger van een juist, optrek kende Duitse vraohtauto geraakt. De bromfietser werd in zorgwekkende toe stand naar het Zuiderziekenhuis ge bracht, waar hij kort na aankomst is overleden. De politie van het bureau Sandeling- plein zou gaarne inlichtingen ontvangen van de onbekende automobilist, die'ter i hoogte van de vrachtauto reed toen het ongeluk gebeurde. Van onze Amsterdamse redactie SCHIPHOL Passagiers èn bemanning, van het lijntoestel van de K.L.M. de DC-7C Carib bean S.èa hebben gistermiddag hoog in de lucht, een .vreemd en gevaarlijk avontuur beleefd.. Een van de 52 passagiers, die op weg naar Zurich waren (het toestel zou vandaar .via Lissa bon haar. Zuid-Amefika vlie gen) trok kort na'het opstijgen van Schiphol een revolver. Voordat de passagiers zich realiseer den wat er precies aan de hand was, Onder het voorwendsel dat er met de motoren iets niet in orde was, slaagde gezagvoerder ,T. Van Keppel erin de Caribbean Sea veilig' op Schiphol aan de grond te zetten. HOEK VAN HOLLAND. Don derdagochtend-om zéven'uur vertrekt het voormalige' emigrantehschip Zui derkruis met een contingent van achthonderd militairen naar Nieuw- Guinea. Het schip,'dat de route via de West en door het Panamakanaal zal kiezen, wordt op 26 mei in Biak Verwacht. DEN HAAG. In ons artikel over de koninklijke - „marathon", langs de provinciale hoofdsteden zi.in twee dagen verwisseld. Leeuwarden. Groningen en Assen zullen maandag 7 mei koninklijk bezoek ontvangen en niet op dinsdag. Voor die dag staan bezoeken aan Mid delburg. Den Bosch en Maastricht op het programma. De Portugese spoelknecht Edgar da Silva (links), die de bemanning van de Caribbean Sea met een alarmpistool bedreigde, wordt na een'urenlang verhoor weggeleid. drong de man de dertigjarige Por tugees Edgar da' Silva de cockpit binnen, waar hij de bemènning dreg gend beval door té vliegen naar Oost- Berlijn. De 39-jarige gezagvoerder J. van Keppel liet zich echter niet intimi deren. Met de schreeuwende Portugees achter zijn rug koerste hij rustig terug naar de luchthaven.. Daar landde de Caribbean Sea ruim eén half uur na hel aanvankelijke vertrek. D.e geschrokken .passagiers werden haastig via de nooddeur langs touw ladders het' toestel uitgeloodst. Het was toen half een. Inmiddels was de Por tugees in de cockpit door' twee mare chaussees overmeesterd. Men vond het wapen later op de grond. Het bleek een alarmpistool te zijn, dat overigens nauwelijks van een echt vuurwapen was te onderscheiden. De Portugees was in- september vorig jaar bij de K.L.M. in dienst ge komen als 'spoelknecht in de keuken op Schiphol Vorige week had hij ont slag gekregen. De K.L.M. verschafte hem daarop een gratis enkele reis naar Lissabon. Omstreeks twee uur gistermiddag steeg de Caribbean Sea voor de tweede maai van de luchthaven op. Eenenvijf tig opgeluchte passagiers konden toen hun reis ongestoord voortzetten. Vlak voordat hij opnieuw zijn plaats in de cockpit inham, vertelde gezag voerder Van Keppel in de wachtkamer van. Schiphol rustig en uiterlijk onbe wogen zijn verhaal WIJDE BOOG „We zaten nog maar-een paar mi nuten in de lucht, toen- ik, ongeveer boven Harderwijk, merkte dat er iets vreemds gaande was. De boordwerk tuigkundige hoorde het lawaai ook. Een van de extra bemanningsleden die de machine in Brazilië zouden overnemen, nam polshoogte. Hij kwam enkele se conden later terug met de mededeling dat er iemand zwaaiend met een pistool in het toestel rondliep. We zaten op dat ogenblik in de wolken en ik liet onmiddellijk de verkeerstoren op Schip hol waarschuwen dat we terugkeerden. Ik zette direct een wijde boog in. Dank zij de wolken merkte niemand dat Ook de Portugees niet. Even 'later stapte hij de cockpit binngn. Met zijn pistool dreigend in de zak van zijn colbert beet hij mij in gebroken Engels toe dat hij naar OoSt-Beriijn wilde. Ik antwoordde: Ja, ja. DOORVLIEGEN Doe wat ik zeg, mijn leven is toch waardeloos, hoorde ik vervolgens. De man raakte kennelijk geheel buiten zichzelf: Doorvliegen, brulde hij weer. Ik vloog door, maar precies in tegen- overgehelde richting. Inmiddels - had hij alle bemanningsleden bevolen de cockpit te verlaten. Toen we op een hoogte van enkele honderden meters uit de wolken doken en boven de lan dingsbaan verschenen, begreep de Por tugees plotseling mijn manoeuvre. Ik overwoog nog even om het. brandblus- apparaat in werking te stellen, maar ik verwierp die gedachte, omdat ik dan zelf last van de giftige dampen zou kunnen krijgen. Wat is er aan de hand. schreeuwde de Portugees, op van de zenuwen De motor doet het niet. zei ik. Het com mentaar van de spoelknecht was: Door vliegen. doorvliegen. Op dat moment raakten de wielen MÜNCHEN (UPI) De 42-jarige zakenman Hans Herrschaft, die onlangs voor een parlementaire commissie tegen de Westduitse minister van defensie, Frans-Josef Strauss, heeft getuigd, is gisteren door de Westduitse politie gearres teerd wegens spionage voor Oost- Duitsland. Na een huiszoeking van acht. uur vond de politie documenten, die er op wezen dat Herrschaft zich met spionage bezig hield. Herrschaf had voor een parlemen taire commissie getuigd in verband met het onderzoek naar de beschuldiging dat Strauss, de Duitse bouwmaatschap pij Fibag bij de Amerikanen zou heb ben aanbevolen en hiervoor zijn invloed en positie bad misbruikt. Strauss verklaarde toen dat hij nooit geprobeerd had om vrienden bij Fibag te bevoordelen. Het parket in München verklaarde gisteren dat Herrschafts arrestatie geen verband hield met zijn optreden als getuige voor de parlementaire com missie. Volgens de advocaat van Herrscnaft zou dé zakenman hebben ontkend ver raderlijke betrekkingen met Oost-Duits- land te hebben onderhouden. Eigen nieuwsdienst AMSTERDAM Het op straat gaan zitten als protest tegen de kernbewa pening is een actie naar Engels voor beeld en dus niet erg origineel, meen de gisteren mr. R. L. Heukels, officier van justitie bij het Amsterdamse kan tongerecht. „Het opslaan van atoomkoppen in ons land is ook niet erg origineel", was de repliek van een van de 23 jon gelui die zich moesten verantwoorden voor het deelnemen aan een protestde monstratie op de Heiligeweg in Am sterdam op 16 december. Volgens ce officier van justitie hadden zij daarbij de openbare orde verstoord en het ver keer belemmerd. Vijftien gulden boete leek hem daarvoor een passende straf. Vrijspraak De kantonrechter, mr. H. Ruis. deel de die zienswijze niet. Hij vond vijf gul den genoeg en dan nog alleen maar voor de vijf demonstranten die toega ven o-p de rijbaan te hebben gezeten. De andere verdachten werden vrijge sproken. De rechter meende dat er geen sprake van ordeverstoring was geweest. De vijf jongelui die werden veroordeeld kregen hun straf ook alleen voor het belemmeren van het verkeer. Mr. P. van 't Hoff Stolk, die namens alle verdachten optrad, had ook vrij spraak gevraagd op het punt van de ordeverstoring en clementie bepleit in zake de belemmering van het verkeer. De demonstranten hadden niet de opzet gehad- om het verkeer te hinderen; daarom hadden zij een straat uitge zocht die afgesloten was voor alle rij- verkeer, aldus de advocaat. Als reden voor clementie voerde hij de „overbodige activiteit" van de poli tie aan: „Al-s de politie even de wijsheid had opgebracht de zaak kalm af te wachten was er niets gebeurd. Er is nu hardhandig opgetreden." AMMAN (A.P.) Aan de econo mische raad van de Arabische liga is een drieledig plan voorgelegd om te verhinderen dat Israël zich aan sluit bij de Europese economische ge meenschap. Wanneer de liga de plannen aan vaardt zal elke arabische staat afzon derlijk contact opnemen met de lan den van de E.E.G. Ook de Arabische liga zelf zal zich in verbinding stellen met de Europese landen. Zouden deze pogingen mislukken dan zullen de leden van de liga gemeenschappelijke maatregelen treffen. het beton van Schiphol. De Portugees leek met stomheid geslagen. Links en rechts van ons reden brandweer- en politieauto's langs de baan. Ze bege leidden ons tot aan de uiterste rand van het platform. Opnieuw begon de man te brullen. Ik zette de machine stil. Doorvliegen, ik tel tot drie. som meerde hij nogmaals. Ik taxiede het toestel daarop nog een stukje verder en zei hem dat ik even de motoren moest nakijken. Voordat hij daarop kon reageren, waren de marechaussees aan boord geklommen. Ze grepen hem m de kraag en hij ging met de handen m de hoogte gewillig mee". De rijkspolitie op Schiphol heeft de spoelknecht gisteren langdurig ver hoord. Bij die gelegenheid heeft hij majoor jhr. B. W. F. de Beaufort van de .Dienst Luchtvaart der rijkspolitie om asiel gevraagd. Of hij daarmee po litiek asiel bedoelde, kon jhr. De Beau fort met zeggen. Het verhoor van de Portugees heeft tot gisteravond elf uur ge duurd. Toen werd hij overgebracht naar de post van de rijkspolitie ia Diemen.

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 1