Deen leest Keulse Opera ongezouten de les MAPLE VENINGEN RADIO, HIER SCHEVENINGEN RADIO, HIER SCHEVENINGEN RADIO SPEL DER ZEVEN VERGISSINGEN Een pijp doet méér dan branden! Pijproken geeft rust en voldoening! Oproep tot boycot op Zuiderkruis Koning laat zoon arresteren NOG JAREN WERK VOORWERELDNET VAN KUNSTMANEN Luctor aan de grond Compensatie voor eerste bewoners nieuwe polder Maandag 16 april 1962 „DUITSERS HEBBEN GEEN ZEDELIJKE MOED" Kernontploffing in Nevada SPEURTOCHT NAAR GRONINGS ECHTPAAR BRITSE CONFERENTIE C00PVAERT brandt kalm en rookt koel! De beste manier om van een pijp te genieten; stop hem met Coopvaert! Een veelzijdige, moderne mélange van geselecteerde tabakken. Door-en-door rijp, brandt langzaam en rookt heerlijk koel. Positie in margarine krachtig hersteld Zaak-Peugeot gereed voor berechting Sirenes in West-Berlijn ZEEUWSCH DAGBLAD Luister eens schipper hoort u mij? u legt de patiënt voorlopig plat neer plat zeg ik met de benen wat omhoog en dan hoort u mij schipper? dan neemt uDe dokter geeft zijn telefonische instructies uit een nette, blanke spreekkamer. OP ZEE Het meisje van Scheveningen Radio verbindt door met schepen in de golf van Aden, met loggers op de Doggersbank en met coasters in de Botnische golf En de schipper luistert. Hier is het schipper Jan Heyn van de logger „Condor" (SCH 97), die een radio-telefonisch gesprek met het Rode Kruis- ziekenhuis in Den Haag binnenkrijgt. Van onze correspondent BONN. In de Westduitse ar tiestenwereld is een kleine revolu tie aan de gang, waarvan de Deen se bariton Frans Andersson het (vrijwillige) slachtoffer is gewor den. Hij is het afgelopen weekeinde zonder meer als medewerker van de Stadtische Bühnen in Keulen ont slagen, hoewel hij tot eind 1963 een contract had voor vijftien voorstel lingen per jaar. Andersson bond zelf in Keulen de kat de bel aan. Hij verkondigde name lijk in interviews en brieven aan dag bladen, dat zeshonderd leden van het grote Keulse theater, waar zowel be langrijke toneel- als operavoorstellin gen worden gegeven, passief verzet te gen de dictatoriale leiding van de Stadtische Bühnen pleegden. „Het klimaat in dit artistieke bedrijf is ver beneden peil," zei Andersson. „Twee en een half jaar was de ope ra in Keulen voor mij een tuchthuis", schreef hij gisteren in een Deense krant. „Ik moest mij van de ketenen bevrijden". Geschokt Andersson was bijzonder „geschokt" door de geringe steun in deze zaak van zijn collega's, hoewel hij toch gepleit had voor een redelijke finan ciële tegemoetkoming door de direc tie aan oudere collega's, die nauwelijks nog mee konden. „Over de Duitsers kan men veel zeggen", schreef de Deen, „maar zedelijke moed hebben zij beslist niet". Aan de intendant van de Keulse opera prof. Schuh had Andersson na dat hij reeds geschorst was een brief gestuurd, waarin hij schreef'. „In het algemeen heeft een kunstenaar toch meer speelruimte nodig dan een amb tenaar. Laten wij dus, beste profes sor, tot een sportief debat overgaan, dat ten gunste van onze opera moet eindigen en laten wij niet aan de noodrem met schorsingen e.d. trek ken. Ook u hebt toch in uw theater- Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM. In Amsterdam cir culeren oproeoen aan de havenarbei ders om de Zuiderkruis, het schip dait deze week met achthonderd militairen en oorlogstuig naar Nieuw-Guinea zal vertrekken, te boycotten. Zij gaan uit van linkse groeperingen, onder meer de studentenvereniging Po- liteia, en behelzen een scherpe afkeu ring van het terzake van Nieuw-Guinea gevoerde regeringsbeleid. Er bestaan plannen om dergelijke manifesten ook in de Rotterdamse haven uit te geven. Eigen nieuwsdienst AMMAN. Koning Saoed van Arabië heeft de politie bevel gegeven zijn zoon Fawaz te arresteren en voor de rech ter te brengen. De prins heeft in de hoofdstad Riyad twee wielrijders aange reden. Het is 's konings wens dat de prins zal terechtstaan als iedere andere over treder en zijn eventuele gevangenisstraf zal uitzitten zonder enig voorrecht te ge nieten boven andere gevangenen. URK (ANP). Tijdens de vlootpara- de ter gelegenheid van de Visserijdag in Urk is zaterdagmiddag de veertig jarige W. Schraal verdronken. De man was aan boord van een tanker en viel door de deining overboord. loopbaan enige incidenten van beteke nis meegemaakt". Deze brief nam professor Schuh niet. Hij ontsloeg Andersson op staan de voet. Rouwig is de Deen daarover nauwelijks. Hij bezit een dikke bun del contracten voor het komende jaar voor alle grote Europese opera's; zijn medewerking aan belangrijke voor stellingen van Kopenhagen tot Barce lona en van 'Milaan tot Londen achten vele operaleiders onmisbaar. Behalve in Keulen, waar men Anderssons har de kritiek op de Keulse operaleiding en de Keulse artiesten eenvoudig niet lustte. Van een onzer verslaggevers £)EN HAAG. De marconist zit half te dommelen boven zijn boek. Boven het trillen van de machines uit hoort hij morse seinen van andere schepen piepen als een troep ééndagskuikens. Het is snikheet. De tanker bruist door de golven van de Arabische zee. De tropische middag loopt ten einde. Hij kijkt het telegram nog eens door, dat hij zojuist heeft doorge seind naar Scheveningen radio. „Matroos, 22 jaar, ziek, buikpijn rechtsonder, misselijkheid, braken. Lijkt verder gezond." Verder staat er de positie van het schip in, de naam en de eerstvolgende haven. Aan het andere einde van de wereld midden in de nacht, legt een dokter de telefoon neer. Dat is in het Rode Kruis ziekenhuis in Den Haag. De dokter is in de kille nacht uit zijn bed gebeld. De storm giert om het gebouw. Ergens slaat een deur dicht. Hij raadpleegt zijn aantekeningen. „Kennelijk blindedarmontsteking", mompelt hij huiverend. Hij gaat aan zijn bureau zitten, denkt na en begint te schrijven. Dan De twee tekeningen die hier staan afgedrukt, zijn bijna gelijk. In de on derste zitten zeven kleine vergissingen, die na enig zoeken tevoorschijn moeten komen. Mocht n niet alle afwijkingen terecht bunnen brengen, kijk dan in de krant van morgen. Daarin znller> wij de oplossing publiceren. WASHINGTON (UPI). In de woes tijn van Nevada is zaterdag weer onder gronds een kernwapen tot ontploffing gebracht. Het was de 28e in de lopende reeks. De kracht was gering: minder dan 20 kiloton. (Ingezonden mededeling) Van onze correspondent GRONINGEN. Al meer dan een week wordt in Groningen het echtpaar Slump vermist. Een speurtocht van de Croningse politie en een verzoek om opsporing hebben tot nog toe niets op geleverd. Het echtpaar is zaterdag 7 april voor het laatst gezien. Om kwart over drie 's middags verlieten de rustend schip per J. Slump (65) en zijn vrouw Van 55 hun huis aan de Oppenheimstraat. Zij reden weg in hun blauwgroene in 1955 gebouwde Renault 4, die het kenteken TK-23-78 droeg. Het moet in hun bedoeling hebben ge legen maar korte tijd weg te blijven, want in huis stond alles voor de zon dag .laar. De soep was getrokken, het vlees was klaargemaakt en de aardap. pelen waren geschild. De politie houdt het er voorlopig op, dat het echtpaar is verongelukt. Ver moedelijk is het ergens het water in gereden. belt hij Scheveningen radio. „Wilt u die tanker het volgende antwoordtele- gram sturen?" Hij leest voor: „Matroos moet meteen naar bed in zittende hou ding en met opgetrokken knieën. Geef hem een penicilline-injectie en laat hem in Aden in een ziekenhuis opne men." De dokter gaat weer naar bed. Plotseling De marconist, die de stroom morse signalen achteloos langs zich heen liet gaan, schrikt plotseling op: de roepletters van het schip. Hij neemt het telegram op en geeft het door aan de kapitein. Die leest het door en roept de stuurman die de matroos verpleegt. „Gelukkig", zegt hij, „het schijnt niet zo erg te zijn als wij dachten. Nu kunnen we tenminste rustig sla pen." Zo vliegen elk jaar honderden ra- d'iotelegrammen en meer dan hon derd radiotelefoongesprekken de aard bol over, van Nederlandse schepen op alle wereldzeeën via Scheveningen ra dio naar het Rode Kruis ziekenhuis. Zo waakt de radio-medische dienst voor de gezondheid van de Neder landse zeelieden. Krijgt iemand aan boord een onge luk of wordt hij ziek, dan moet de kapitein, de stuurman of de machi nist de symptomen naar Nederland te legraferen. De dokters in het Rode Kruis ziekenhuis proberen daaruit op te maken wat de zieke mankeert. Veel al is een. stroom van telegrammen tus- Van onze correspondent LONDEN Het onderhouden van radioverbindigen door middel van kunstmanen is technisch te verwezen lijken, maar er zal nog heel wat onder zoek en experimenteel werk nodig zijn eer er een commercieel bevredigend stelsel tot stand kan komen. Aldus een conclusie waartoe men in Londen is gekomen op de conferentie van het Britse Gemenebest over verbindingen door middel van kunstmanen. Het over leg dat een oriënterend karakter had, begon op 28 maart. Het nog te verrichten werk kan ja ren in beslag nemen. De conferentie be val aan dat het noodzakelijke onderzoe kingswerk in de landen van het geme nebest met kracht wordt uitgevoerd. Men was het er over eens dat het van groot belang is op den duur de beschik king te krijgen over kunstmanen in een equatoriale baan op een hoogte van 5000 tot 10.000 zeemijlen. De conferen tie kwam ook tot de conclusie dat een commercieel stelsel van kunstmanen voor radioverbindingen een zo groot mogelijk aantal landen ten dienst moet staan, het moet zo soepel mogelijk zijn. Er moéten zo spoedig mogelijk bespre king worden gehouden, aldus de con ferentie, met de Verenigde Staten en met Europese landen teneinde te ko men tot het bundelen van arbeid. Zo doende kan men het beste stelsel tot stand brengen voor verbindingen door middel van kunstmanen rond de gehele wereld. Men meende bovendien dat met het toenemen van het telefoon- en telexver- keer een wereldnet van verbindingen via kunstmanen al financieel lonend zal zijn binnen enkele jaren na het in wer king treden ervan. Er is ook een goede toekomst voor het overnemen van televisieprogram ma's via deze kunstmanen, aldus het slotcommuniqué van de conferentie. Ten slotte meenden de deelnemende landen nog dat onderzeese telefoonka bels en radiokunstmanen elkaar kun nen aanvullen. Het onderzoek en het werk aan deze kabels dient dan ook ze ker te worden voortgezet. sen ziekenhuis en schip heen en weer gegaan eer de dokter en de zeeman verpleger elkaar begrijpen. Eens tele grafeerde een dokter: „Hoe is de ge laatskleur van de patiënt?" Enige tijd later kwam het ant woord: „Geel, maar dat is hij altijd. Het is een Chinees". De heer H. G. Rima, administra teur van het Rode Kruis ziekenhuis heeft het toezicht op de radio-medische dienst. „Zeelui zijn over het algemeen niet kleinzerig", vertelt hij," ze lopen niet voor een kleinigheid r.-aar de dokter, maar als ze wat hebben, denken ze meteen dat ze dood gaan. Het dokters advies neemt die ongerustheid weg." De telegrammen en telefoonge sprekken worden door het Nederland- sc-he Roode Kruis betaald, jaarlijks ruim dertienduizend gulden. De over weging daarbij is, dat de kosten een kapitein er niet van mogen weerhou den een medisch advies te vragen. Vrachtschepen en zeeslepers maken het meest gebruik van de dienst. Bei de categorieën, hebben zelden een .scheepsarts. Daar zijn de bemannin gen te klein voor. Geen nadeel Als aan boord van een zeesleper een ongeluk gebeurt adviseert de Haagse dokter vaak: „Zoek contact met een schip in de buurt, dat een dokter aan boord heeft." Hij streeft namelijk naar de rederijen zo min mogelijk nadeel te berokkenen. Met een -sleep is men v-aak weken onder weg. Het zou onverantwoord zijn zo lang er geen levens op het spel staan om de sleep te kappen om een zieke snel aan land te kunnen bren gen. Kleinere -schepen, die geen marco nist hebben, zoeken r-adiotelefonisch contact met het Rode Kruis zieken huis. Die gesprekken worden uitgezon den op de visserijband. Er worden nooit namen in gebruikt om geen onrust te wekken in de ge zinnen van de zeelui. (Ingezonden mededeling) Een pijp schenkt U veel rookgenot. Maar hij doet nog méér: hij schept een oase van rust... hij brengt tl tot andere gedachten... en hij geeft U zelfs de oplossing van dat huis werk in. Probeer maar. U hebttoch ook een pijp? Van een onzer verslaggevers HOEK VAN HOLLAND. Sinds zaterdagmorgen zit de Groningse kust vaarder Luctor op de Maasvlakte. Het is geen ongewone positie voor het scheep je: op 3 augustus liep het bij Vlissingen aan de grond (de Luotor heette toen nog Pax) en op 1 november 1961 zat de kust vaarder vast op de Kaapse duinen in de Zeeuwse wateren. De Luctor zit hoog en droog door de oostenwind. De reddingboot President Jan Leis kon er niet bijkomen. De be manning is buiten gevaar: Zij kan van boord komen en heeft al een paar keer om het schip heen-gelopen om de situatie op te nemen. Vandaag beginnen de onderhandelingen over d-e berging, hoewel de bergers het geval donker inzien. De Luctor zit ongeveer op dezelfde plaats, waar op 23 januari de Gladonia strandde. Dat scheepje zat er elf dagen. Coopvaert Van den Bergh en Jurgens ROTTERDAM. Van den Bergh's en Jurgens' Fabrieken N.V. heeft over 1961 een nettowinst behaald van 15,46 (v.j. 11,80) miljoen. Na aftrek van 5'A pet dividend op de cum. pref. aan delen, 13,6425 pet. op de gewone aande len A en 15 pet op de gewone aandelen B gaat, inclusief het saldo onverdeel de winst van 1960 52,16 (v.j. 43,16) miljoen over naar 1962. In Nederland heeft het aandeel van de vennootschap in de margarinemarkt zich krachtig her steld. De omzetten van synthetische was middelen zijn toegenomen. Op de binnen landse markt kon de verkoop van vlees en vleeswaren in geringe mate worden vergroot, doch de afzet op de export markten was minder dan in 1960. De belangen in de vleesindustrie werden uitgebreid door de overname van de Ex portslachterij Udema in Gieten. In Zwe den werd een meerderheidsbelang ver worven in een consumptie-ijsbedrijf. In Denemarken werden twee van dergelij ke bedrijven overgenomen. Van onze correspondent DRONTEN De eerste zestien huis vaders in Oostelijk Flevoland kunnen dinsdag de sleutel halen voor hun huis in Drenten. Volgens de plannenmakers zullen zich na hen nog een twintigdui zend mensen in die plaats moeten ves tigen. Voorlopig leven de mensen er nog geïsoleerd. T^r compensatie krijgen zij een isolemenstkorting van achttien op de 66,50 gulden die zij per maand voor hun huis moeten betalen. De directie IJsselmeerpolder zegt in een brief aan de eerste Drentenaars dat die korting wordt gegeven voor de huidige, maar ge leidelijk minder wordende onvolkomen heid van de samenleving in het nieuwe dorp. PARIJS Renard, de rechter-com- rnissaris belast met de instructie in de zaak van de ontvoering van Erik Peugeot op 12 april 1960, heeft drie van de vijf verdachten, Lise Bodin, Rolande Niemezyck en de medische student Jean Rothmann van rechtsvervolging ontsla gen. Het drietal was reeds geruime tijd op vrije voeten. De instructie i-s nu gesloten en de twee beschuldigden, Pierre Larcher en Raymond Rolland zullen voor het ein de van het jaar voor de rechter ver schijnen. BERLIJN. Ia de Westberlijnse stadswnken zullen dezer dagen twee honderd sirenes geplaatst worden om de Berlijners te kunnen waarschuwen te gen een eventuelp overval vanuit het omringende Oost-Duitsland of andere calamiteiten. DRAAD- BEZOEK VAN DE DOKTER

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 9