gisteren vandaag morgen Aantal ministeries in Frankrijk uitgebreid DR. VAN ROIJEN GAAT - PAPOEA'S KOMEN if mi vw POMPIDOU STELT KABINET SAMEN ABSTRACT BEELDHOUWER VAN GROTE BETEKENIS Cuba liet aantal vrijheidsstrijders vertrekken Consumentenbond bestrijdt cijfers van Lexington RADICALEN EN SOCIALISTEN WEIGERDEN Maandag 16 april 1962 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 5 Hotelbrand liep goed af Antoine Pevsner overleden DE Lang actief ANTI-SEMITISME OP VERGADERING Australische „nota van goede hoop" Akkoord over gas in Eemsgebied BETERE VOORLICHTING GEWENST OVER FLUOR IN DRINKWATER 'Ingezonden mededeling) mi 11 Wv De Nederlandse Hervormde kerk bouwt en werkt. Het is goed dat ieder dit duidelijk weet. Kerken rijzen op tussen de woningblokkenEn jeugdhuizen voor de nieuwe generatie: om kinderen en jonge mensen de weg te wijzen en toe te rusten voor de wereld van morgen... Er zijn trainings-centra, er zijn middelpunten voor studie en bezinningEr is ziekenzorg er is bejaardenzorger is reclassering, er is maatschappelijk werk in de ruimste zin van het woord: Werk voor ménsen. Want de kerk zoekt de mens. In de naam van Christus, die mens werd en mensen zocht. Vrolijke mensen, jonge en oude mensen, succesvolle mensen. Mensen die - bij de gladde wei- vaart van deze dagen - leed kennen, mensen die achter zijn gebleven bij de wilde vaart van onze jaren, mensen die midden tussen leugen en farizeïsme wanhopig zoeken en eenzaam zijn. Midden in onze tjjd bouwt en werkt de kerk. Op tientallen manieren, op tientallen plaatsen tegelijk. Hard en volhardend. Aan u de openhartige vraag mee te werken en mee te bouwen. Midden in onze tijd. Met moderne middelen. Want er gebeuren grote dingen deze dagen. En het Woord van Pasen geeft nieuwe luister, nieuwe kracht. Christus is opgestaan én staat midden in deze veranderende wereld. Gisteren, vandaag, morgen. GEEF BIJVOORBEELD ÉÉN DUIZENDSTE Misschien vraagt u: noeveei zal ik geven? Als dat zo is, dan vragen wij u te geven tenminste één duizendste deel van uw jaar inkomen 1/1000 deel. Dan kan het grote werk worden voort gezet en ontwikkeldGeef en geef goed. In de kerk met Pasen, of eerder, vandaag nog. En natuurlijk kunt u ook gireren. Graag! GIRO 50292 Nederlandse Hervormde kerk - Den Haag (en schrijf op het strookje: Pasen '62) De kerk werkt. Help dat groeiende werk.) Uw bijdrage met Pasen '62 zorgt mede voor: jeugdwerk zie-) kenzorg hulp aan gezinnen in geestelijke en materiële nood bejaardenzorg werk in de havensteden onder Nederlanders in het buitenland kerkelijk en maatschappelijk opbouwwerk. DE NEDERLANDSE HERVORMDE KERK NODIGT U UIT, TE KOMEN LUISTEREN NAAR HET EVANGELIE VAN CHRISTUS CHICAGO (Reuter). Een korte maar bijzonder felle brand in het hotel Tivoli in Chicago gisteren is goed af gelopen. Wel werd het gebouw van vier verdiepingen zwaar beschadigd, maar de mensen in het hotel kwamen er goed af. Slechts zes van hen liepen verwondin gen op. Allen kwamen veilig het hotel uit. Tien zagen kar_s door brandgangen weg te komen. Twintig mensen werden langs de brandweerladders naar bene den gehaald en twee sprongen in vang netten. Van onze correspondent. PARIJS. Zonder veel moeite heeft de nieuwe Franse premier, Pom- pidou, een kabinet samengesteld. De gewenste verbreding van de basis van het kabinet verkreeg Pompidou door een uitbreiding van het aantal ministeries en staatssecretariaten. Hij nam een linkse Gaullist in het kabinet op. De radicalen en de socialisten weigerden hun medewerking aan de regering. De partijverhoudingen in het kabinet-Pompidou zijn iets ge wijzigd: de U.N.R. is er met elf ministers het sterkst in vertegenwoordigd. De M.R.P. kreeg er twee ministers bij en de democratische unie een. enkele weken vakantie nemen. Hij is met zijn zittingstijd van 39 maanden de recordhouder van alle Franse pre miers sedert 1871, zij het dan dat hij dit record uitsluitend aan de Gaulle te danken heeft. Na zijn vakantie zal hij terugkeren naar de raad van state. Hij zal daar van de Gaulle een nieuwe taak krijgen: het opstellen van een plan voor een nieuwe grondwet. Zou hij hierin slagen en zou deze grondwet door de Kamers (of door het Franse volk via een refe rendum) worden geaccepteerd, dan is de kans zeer groot dat hij door de Gaulle zal worden benoemd tot vice- president van de Franse republiek. De nieuwe gezichten in het Franse kabinet zijn Pflimlin (Frans-Noord- afrikaanse samenwerking), Maurice Schumann (nationale opbouw), Pa- lewski (wetenschappelijk onderzoek, kernenergie en ruimtevaart), Dussault (verbindingen met het parlement), Maziol (woningbouw) en Marette (P.T.T.). Veertien maal De nieuwe ministeries zijn die van Pflimlin, Schumann en Palewski. Pflimlin, thans voor de veertiende maal minister, was in het voorjaar van 1958, toen generaal de Gaulle de macht overnam, premier. Palewski was in de Tweede Oorlog in Londen directeur van generaal de Gaulle's kabinet. Mi nister Dussault is secretaris-generaal van de U.N.R. Het nieuwe kabinet telt 21 ministe ries en 7 staatssecretariaten. De kleine moeilijkheden die zich op het laatste ogenblik voordeden spro-ten voort uit de weigering van de radicale partij om aan de regering deel te ne men. Daardoor moest Edgar Faure, die persoonlijk bereid was een depar tement op zich te nemen, zich terug trekken. Pompidou zat voor de moeilijkheid een nieuwe minister voor onderwijs te vinden omdat Paye zich niet langer beschikbaar stelde. Oplossing Hij vond de oplossing door Sudreau van het departement van woningbouw over te hevelen naar onderwijs, en diens departement in handen te leggen van het Kamerlid van de U.N.R., Ma ziol, een advocaat uit Bordeaux. De tweede moeilijkheid ontstond door het bedanken van De Malène, een van de laatstgekozen staatssecretaris sen in het kabinet Debré; hij was be last met voorlichting. Voor deze post werd een ander Kamerlid van de U.N.R., Peyrefitte, aangezocht en be noemd. Vakantie Oud-premier Debré zal, voordat hij een nieuwe bestemming krijgt, eerst Zes tam de nieuwe gezichten in de Franse regering: bovenste rij van links naar rechts Jacques Marette P.T.T. Gaston Palewski (wetenschappelijk onder zoek, kernenergie en ruimtevaart), Pierre Pflimlin (Frans-Noordajrikaanse samen werking); onderste rij van links naar rechts Jacques Maziol woningbouw Roger Dussault (verbindingen met het parlement) en Maurice Schumann (natio nale opbouw). Van onze kunstredactie beeldhouwer Antoine Pevsner, die te Parijs op 75-jarige leeftijd is over leden, was een der zeer weinige beeld houwers, die een zuiver abstract oeuvre hebben nagelaten. Hij is zijn hele leven trouw gebleven aan het „Realistisch Manifest", dat hij samen met zijn broer Naum (die later zijn familienaam Pevs ner, ter onderscheiding van zijn oudere broer, voor Gabo ruilde) in 1920 te Mos kou uitgaf. In dat manifest definieerden de beide Pevsners de grondslagen waarop zij hun kunst wilden beoefenen. Kort samengevat kwam hun manifest neer op de consta tering dat de beeldhouwkunst gebaseerd moet zijn op ruimte en tijd om aan het werkelijke leven te beantwoorden. Het volume is daartoe niet het enig moge lijke uitdrukkingsmiddel. De tijd kan slechts door kinetische en dynamische elementen worden uitgedrukt, de ruimte moet als vormbare massa een integre rend bestanddeel van het kunstwerk zijn. Tenslotte werd gezegd dat de kunst geen nabootsing mag zijn, maar dat zij nieuwe vormen moet vinden. Het Rusland van 1920 was voor deze ideeën een goede voedingsbodem. De Moskouse academie, waar behalve Pevs ner ook kunstenaars als Kandinsky, Ma- lewitz en Tatlin doceerden, was een haard van experimenten en oorspronke lijke vernieuwingsdrang. Er was een levendig contact met het buitenland. Pevsner en Gabo waxen in Parijs ge weest, waar ze kennis maakten met kunstenaars als Archipenko en Modig- liani en met de kubisten en in 1922 was er een tentoonstelling van Russische kunst in Berlijn. Die expositie was de afsluiting van de moderne kunst in Rusland. Het regiem bande alle vrije scheppen uit en Pevsner ging met zijn broer en vele andere kun stenaars uit Rusland weg. Pevsner kwam in Parijs terecht, waar hij sindsdien is blijven wonen. Hier heeft hij zijn indrukwekkende oeuvre van ab stracte, zuiver op zijn principes afge stemde sculpturen geschapen. Tot voor kort heeft Pevsner energiek en enthousiast gewerkt en aan het kunst leven deelgenomen. Nog in 1946 richtte hij samen met Gieizes, Herbin en ande ren de groep „Réalités nouvelles" op, die voor hem een bevestiging was van de juistheid van de grondslagen van zijn vroegere manifest. Werk van An toine Pevsner is op vele exposities te zien geweest. Vele mu-sea bezitten sculp turen, onder andere het Stedelijk Mu seum in Amsterdam. HAMBURG (AP). Op de jaarver gadering van het Duitse genootschap voor Dierenbescherming is zondag een anti-semitische opmerking met luid ap plaus begroet. De opmerking werd ge maakt vanuit de zaal nadat de vice- voorzitter van de vereniging, dr. H. Korkhaus, in een lezing kritiek had ge oefend op het joodse rituele slachten dat hij als wreedheid bestempelde. „Laat de joden teruggaan naar waar ze vandaan kome klonk een stem uit de zaal die in duister was gehuld omdat er dia's bij de lezing werden ver toond. Een groot deel van de aanwezi gen klapte luid, waardoor dr. Korkhaus zijn woorden moest onderbreken. Daar op plaatste de vice-voorzitter de op merking: „Zo zou ik het niet willen stellen; men dient er veeleer op te wij zen dat in een democratie iedereen zich dient aan te passen aan de meer derheid." I Aan het einde van de vergadering werd een resolutie aanvaard waarin een beroep werd gedaan op de bonds regering om ritueel slachten te verbie den. DEN HAAG (ANP, Reuter) Na een week van overleg met de regering over de kwestie-Nieuw-Guinea is de Nederlandse ambassadeur in de Ver enigde Staten, dr. J. H. van Roijen, gisteren naar Was-hingtong terug gekeerd. Bij zijn vertrek van Schiphol beperk te hij zich tot de genuanceerde mede deling, „dat als je het leven niet con structief eri met vertrouwen tegemoet treedt, je weinig kunt bereiken, ook voor je medemensen". De ambassadeur liet wel doorschemeren, dat hij met die medemensen de Papoea's bedoelde. Morgen woi i op Schiphol vier Papoese leden .an de Nieuw-Guinea- raad verwacht, die op verzoek van de Nederlandse regering voor nadere oriëntatie naar ons land komen. Het zijn de heren Jouwe, Kaisiepo, Tang- gahma en Torey. Plan in discussie Het ligt in de rede om aan te nemen, dat de regering met deze Papoese lei ders over het plan-Bunker wil praten, waarover zij zelf haar standpunt in de ministerraad van vrijdag heeft bepaald. Kaisiepo en Womsiwor hebben dit plan als „volkomen onaanvaardbaar" ter zijde geschoven. Jouwe heeft zich wat voorzichtiger uitgedrukt door uiting te geven aan het vertrouwen „dat de Nederlandse regering alleen een bona fide regeling zou aanvaarden". Steun voor zijn tot dusver gevoerde beleid heeft het kabinet-De Quay van de burgerij van Manokwari ondervon den. In een telegram aan prof. De Quay wordt de regering geprezen voor haar „standvastigheid met betrekking tot het zelfbeschikkingsrecht in West- Papoea". De bevolking heeft het volste vertrouwen dat dit recht onverkort zal blijven gelden, „ondanks internationale de V.S. en in de Nederlandse oppositie partijen". Nieuwe stap Een nieuwe stap op diplomatiek ge bied werd zaterdag door Australië ge zet. De Australische ambassadeur in Djakarta, Patrick Shaw, overhandigde de Indonesische minister van buiten landse zaken Subandrio, een nota, waar in de hoop werd uitgesproken dat vooruitgang in de richting van een vreedzame oplossing wordt gemaakt. De reactie van Subandrio was, dat In donesië „vast besloten is de politiek van confrontatie voort te zetten zolang de Van onze redactie economie ROTTERDAM. De gasvondsten in het gebied van de Eems zullen in overleg en in samenwerking met Duitsland in exploitatie worden gege ven aan belanghebbende maatschap pijen. Delegaties op ambtelijk niveau hebben hierover in beginsel overeen stemming bereikt. Het verdrag zal waarschijnlijk in mei worden onderte kend tegelijk met het akkoord dat be reikt is over de ongeldig verklaarde aandelen in de Aku. Het Nederlands-Duitse ver'drag, waarin ook de overdracht van de drostambten Elten en Tuddern en de schadevergoeding aan slachtoffers van 'het nazi-regiem geregeld is, moet na de ondertekening nog door het parlement worden goedgekeurd. Nederlanders voortgaan een vijandige stemming onder de Papoea's tegenover Indonesië te kweken". Sudjarwo Tjondronegoro, die als In donesische afgevaardigde het geheime overleg tussen Nederland en Indonesië heeft bijgewoond, gaf zaterdag in Ban doeng te kennen dat de Nederlanders niet uit Nieuw-Guinea zullen vertrek ken als zij er niet toe worden gedwon gen. „Schertsen. In een lezing voor studenten vertelde hij aardige bijzonderheden over de sfeer waarin de besprekingen „in een klein huis in de buurt van Washington" zijn gevoerd. „Ik ken de Nederlandse vertegenwoordigers Schürmann en Van Roijen heel goed. Wij schertsten samen in het Nederlands en in het Engels, zeer tot verbazing van Bunker. Maar toen wij eenmaal aan de conferentie tafel zaten, stokten de besprekingen plotseling en moesten wij uiteen gaan", aldus de Indonesische diplomaat. De voorstellen van Bunker noemde hij voor de Nederlanders een harde slag. MIAMI (U.P.I.) Toegejuicht door twintigduizend landgenoten zijn zater dag zestig zieke en gewonde Cubaanse vrijheidsstrijders, die het vorig jaar bij een mislukte invasie op Cuba waren gevangen genomen en nu tegen een hoge losprijs waren vrijgelaten, in Miami (Florida) aangekomen. Vijfentwintig van hen werden ter stond naar ziekenhuizen gereden waar kogels en granaatscherven, die zij bij de gevechten in hun lichaam hadden gekregen, operatief verwijderd zullen worden. Sedert hun gevangenneming in april van het vorige jaar hadden zij nog geen andere medische verzor ging gekregen dan die van hun ge vangen strijdmakkers. De mannen verklaarden dat de be handeling die zij in de Cubaanse ge vangenissen ondergaan hadden, ge varieerd had al naar gelang de vor deringen die hun overwinnaars bij de onderhandelingen over de losprijs maakten. Naarmate de losprijs hoger was geworden waren zij beter be handeld. Het losgeld dat hun naar de Verenigde Staten uitgeweken familie leden en landgenoten bijeen hadden gebracht, was via een bank in Canada naar Havanna overgemaakt. Daarna mochten zij in een toestel van de Pan American Airways van Cuba naar Miami vliegen. Premier Castro heeft voor de 1179 gevangen genomen deelnemers aan de invasie een losprijs van 62 miljoen dollar gevraagd; per persoon varieert het losgeld van 25.000 tot 500.000 dollar Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. De Nederlandse Con sumentenbond is in het geweer geko men tegen een publikatie van Lexing ton over het teergehalte in de sigaret van deze fabriek. Volgens de fabrikant werd bij proeven in een New Vorks la. boratorium 19,5 milligram teer aange troffen en in een Zwitsers laboratorium zeventien. De Consumentenbond daaren tegen had bij een onderzoek geconsta teerd, dat in sigaretten van Lexington 63,9 milligram teer voorkwam. „Uit geen enkele informatie blijkt, dat het onderzoek op dezelfde wijze is verricht als dat van de Consumenten bond terwijl de wijze van onderzoek toch van doorslaande betekenis is voor het resultaat", aldus de bond. „Van daar dat de bond bij de publikatie in de Consumentengids stelde dat de ge gevens uitsluitend golden voor onder linge vergelijking van verschillende merken sigaretten". Geen recht De fabrikant zou alleen recht van spreken hebben gehad, zo meent de bond, als hij ook de andere sigaretten die in de Consumentengids werden ge noemd, had laten onderzoeken, en als dan was komen vast te staan, dat Lexington verhoudingsgewijs stukken beter uit de bus was gekomen. „Bovendien", zo gaat de bond verder, wordt in Lexingtons publikatie van za terdag niet gesproken over het nicoti negehalte". Volgens de Consumenten bond bevatte Lexington de grootste hoeveelheid nicotine van alle door de bond onderzochte merken. Eigen nieuwsdienst UTRECHT. De heer P. Ch. Geerling, directeur van de stichting Drinkwaterleiding Goeree en Over- flakkee, vindt dat het met de fluori dering van het drinkwater „niet be paald goed gaat". Voor een belangrijk deel komt dat, doordat „de propa ganda van de zijde van de regering minimaal is". „De tegenstanders wensen niet te worden overtuigd, ofschoon zij nog steeds geen zinnig argument tegen de fluoridering naar voren hebben ge bracht", zo zei de heer Geerlmg op de jaarvergadering van het Ivoren Kruis m Utrecht. „Voor allen die de fluori dering een goed hart toedragen, is de manier waarop de kwestie in tal van gemeenten wordt behandeld een doorn in het oog Stevig Als alle artsen en tandartsen positief adviseren zoals op Goeree en Over- flakkee waar het water sinds decem ber wordt gefluorideerd dan moet een raadslid wel heel stevig in zijn schoenen staan, als hij in zijn verant woordelijkheid tegenover de bevolking die hij vertegenwoordigt, fluoridering van het drinkwater durft af te wijzen"1! Op grond van deze redenering is volgens hem de houding van de artsen en met die van de waterleidingbedrij ven doorslaggevend als het om fluon- dering gaat.

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 5