Burgemeester opende huiverend jachthaven Vaartuig zonk na aanvaring in haven van Wemeldinge Huurconflict Oostburg nog steeds onopgelost Verdergaande samen werking noodzakelijk Moet school van Driewegen bij Biervliet verdwijnen? TWIN! Zaak nu voor rechtbank? EEN WINDERIGE PLECHTIGHEID IN WOLPHAARTSDIJK Z°h Z/fl m Haanstra kwam naar Veere en „Zoo" en Delta Fase 1" beleefden tweede première je mw halve zhïhv! Eerste stap naar watersportcentrum Veer se Meer Aan de Gene zijde te Kort gedaan Strijdbijl in water Winkelaktie in Sint-Annaland Bevelandse afdeling van Jeugdbond voor natuur studie opgericht v 7. Afscheid van het Belgisch Loodswezen Toegift BEWONERS REAGEERDEN NIET OP „ULTIMATUM" Revolutiebouw Naar Moskou Kandidaten voor de raad Kandidaten gemeenteraad Maandag 16 april 1962 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 3 WOLPHAARTSDIJK. De felle wind joeg schuimkoppend op het water van het Veerse Meer zaterdagmiddag. Burgemeester B. H. G. ter Haar Romeney stapte onversaagd, de ambtsketen over de dikke winterjas, uit het eethuis 't Veerhuis naar de vlaggemast aan de nog kale jachthaven. Eerst ging de Belgische, en toen de Nederlandse driekleur omhoog en de band van de Wolphaartsdijkse mu ziekvereniging nog geen uur daarvoor in gloednieuwe rood-witte uniformen gestoken speelde de Brabanqonne en het Wilhelmus. De eerste jachthaven aan het Veerse Meer was geopend. HET GEZELSCHAP, dat deze korte plechtigheid bijwoonde, huiverde, de zon liet zich niet zien, maar allen zullen in gedachten de tientallen witte zeilen wel over het meer hebben zien suizen. De eerste strofe van de ouver ture van het muziekstuk Internatio naal watersportcentrum Veerse Meer", eens toekomstmuziek genoemd, werd bevredigend uitgevoerd. In Eethuis 't Veerhuis was even hier voor een begroetingswoord uitgespro ken door de burgemeester. Hij ver welkomde het bestuur van de Royal Yacht Club de Belgique, het lid van G.S. mr. dr. A. J. J. Mes, die ook de Veérse-Meer-Commissie vertegen woordigde, en drs. F. V. de Groof, Belgisch consul te Goes, alsmede ver tegenwoordigers van Rijkswaterstaat. DE HEER Ter Haar Romeny memo reerde vervolgens hoe een jaar geleden grote beroering kwam, in het daarvór zo rimpelloze Veerse Meer, toen in plaats van in Kortgene de Royal Yacht Club de Belgique be sloot in Wolphaartsdijk een onderko men voor haar jachten te zoeken. Wolphaartsdijk werd „plaatselijk chauvinisme" verweten en unfair spel, om een woordspeling te gebruiken: ,,Dat aan gene zijde te kort werd ge daan". „We moesten echter de door Antwerpen toegeworpen handschoen wel aanpakken." De burgemeester be> klemtoonde dat de financiële hulp van de Belgen geen loze woorden zijn ge bleken. De Nederlandse belastingbeta ler hoeft dus niet alleen op te draaien voor de aanleg van een Belgische jachthaven. „De Beneluxgedachte heeft hier weer een concrete vorm gekregen", zei de heer Ter Haar Ro meny ten slotte. Hierna werd de ha ven met het hijsen van vlaggen ge opend. IN BET Veerhuis bracht prof. H. van Kuyck, voorzitter van de Belgi sche jachtclub, dank aan de gemeen te Wolphaartsdijk en de Nederland- sche Heidemaatschappij voor de vruchtbare „Benelux samenwerking op watersportgebied". Mr. dr. Mes wenste de gemeente geluk namens het provinciaal bestuur, en sprak, uit naam van de Veerse-Meer-Commissie, de hoop uit dat de beroemde „strijd bijl in het water begraven zou wor den" (hierbij doelend op de rivaliteit tussen Kortgene en Wolphaartsdijk). Namens de Nederlandse Belgische Vereniging sprekend, zei hij verheugd te zijn over dit contactpunt tussen bei de landen. DE HEER G. W. Oskamp, directeur van de provinciale V.V.V. was bijzon der blij dat al zó snel een begin kon worden gemaakt met de verwerkelij king van het grote plan de kleine zeil- sport in het Verese Meer tot ontwik keling te brengen. Hierna spraken nog ir. R. J. Koopman» van de Ned. Heidemaatschappij, de heer F. v. d. Putten namens de Goe- se watersportvereniging en de heer G. de Jager, voorzitter van de water sportvereniging van Wolphaartsdijk. De Royal Yacht Club de Belgique bood burgemeester Ter Haar Romeny het erelidmaatschap aan en een luchtfoto van de haven. De jachthaven die zaterdagmiddag officieel werd geopend, biedt plaats aan circa honderd -grote en kleine jachten. De Belgische en Nederlandse vaartuigen zul len gezusterlijik naast elkaar liggen. De Belgische club zal dertig jaren de haven in beheer nemen. Pinksteren zal de haven met internationale zeilwedstrij den feestelijk worden „ingehul digd". ST. ANNALAND. De middenstands vereniging „Activa" kwam onder leiding van de voorzitter, G. Heijboer, in alge mene vergadering bijeen te Sint-Anna land. Het ligt in de bedoeling om in verband met Koninginnedag op vrijdag 27 april en zaterdag 28 april a.s. ex tra koopdagen te organiseren in de vorm van een zogenaamde winkelactie. Voor deze avonden zal een aantal prij zen beschikbaar worden gesteld. Op vrij dag 27 april moeten eventuele deelne mers het aantal knikkers raden dat in de etalages ligt. terwijl voor de zater dag men een slagzin moet opzoeken die in een advertentieblaadje wordt ver meld. Verder werd een regeling getrof fen voor een vrijwillige vakantierege ling voor 1962, waartoe niet aanwezige leden zich alsnog kunnen aanmelden. Tevens sprak men de hoop uit, dat het publiek de winkelsluiting in acht zal wil len nemen om de diverse winkeliers niet in moeilijkheden te brengen. In een volgende vergadering zullen suggesties gedaan worden over een eventuele mid dagsluiting. GOES. In de Prins van Oranje heeft de Nederlandse Jeugdbond voor Natuurstudie zaterdagavond de afdeling De Bevelanden opgericht. Er -gaven zich direkt al 17 leden op. De contactpersoon van deze afdeling is voorlopig Jeanne van Hemert, J. D. van Mellestraat 47 te Goes. De N.J.N. bestaat uit 70 afdelin gen, over het hele land verspreid. Elke week kunnen de leden op excursie. De natuurstudie bestaat uit het samen de vrije natuur in trekken en het observe ren van dier en plant. Een doel van de bond is ook het stelling nemen tegen de -steeds verder -gaande onnadenkende ver nieling van de laatste stukken vrije na tuur. De avond werd -geopend door de leider van het district Zeeland, Rob Dek ker uit Middelburg, terwijl Joost van der Ven, bondsvoorzitter, een uiteenzet ting gaf van werkwijze en uitingsvormen van de N.J.N. Vervolgens werd de na tuurfilm „Het Rietland" van Jaap de Jong vertoond. GOES. In het jaarverslag 1961 van het Landbouw-Coöperatie-Centrum voor Zuid'westelijik Nederland schrijft de voor zitter, ir. A. W. Luitjes dat de meest in het oog lopende factor van 1961 was de noodzaak van een verder gaande sa menwerking op vrijwel ieder terrein. „Een nieuw coöperatief élan en een m «.j, - koortsachtig zoeken naar nieuwe wegen en middelen om voor de boeren- en tuindersstand tot betere resultaten te komen, zijn bepaald zeer positieve ele menten van 1961". De heer Luitjens wijst er op dat er nog veel meer kan en moet gebeuren dan tot nu toe. Vooral wat betreft de huidige situatie ten aanzien van de al- zet van consumptieaardappelen en pro- dukten voor de conserven industrie. In het jaarverslag wordt verder opge merkt dat te wensen zou zijn dat meer aandacht aan het concentratie-vraagstuk werd besteed. „Concrete resultaten zijn er niet veel geboekt. Natuurlijk weten wij, dat er omzichtig te werk gegaan dient te worden. Maar de tijd dringt en wij achten het onze taak er op te blij ven wijzen. De gedachte aan samenwer king moet ons inziens gemeengoed wor den. Zeker als het onze coöperaties be treft. Dit behoeft bovendien niet beperkt I te blijven tot de eigen coöperatieve sector." Ij Tussen vertegenwoordigers van Zee- I; land, West-Brabant en de Zuidhollandse eilanden werd in 1961 intensief van ge dachten gewisseld over de mogelijkheden een gezamenlijke afzet van con- - tot VLISSINGEN. De heer J. de Clerq hield zaterdag een afscheidsreceptie wegens zijn vertrek uit Vlissingen na drie jaar aldaar werkzaam te zijn ge weest bij het Belgisch Loodswezen. „Ik vind het jammer de Scheldestad te moeten verlaten," aldus de heer De Clerq die een nieuwe functie zal aan vaarden in Antwerpen. Zijn opvolger bij het loodswezen is de in Vlissingen geboren heer F. Rubbens. De receptie werd door vele vrienden en bekenden bezocht, o.m. door het lid van Gedep. Staten, de heer A. Schout, die ook de groeten moest overbrengen van de Commissaris der Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot. sumptie-aardappelen uit het Zuidwesten te komen. Ook werden een tweetal be sprekingen gevoerd met de direktie van het Centraal Bureau in Rotterdam en vond een onderhoud plaats met prof. Thurlings in Wageningen. Een werkgroep heeft inmiddels een aa£al netlijnen voor de afeet opge steld. Gedacht wordt aan bundeling va'fi iittc a2nt!od P®r gebied en gezamen lijke afzet via het CB. Het ligt in de bedoeling dat ieder gebied een eigen systeem van koliekteren gaat toepassen. Een zuidwestelijke afzetkommissie ke- "L samenwerking en overleg met h* CB het afzetbeleid bepalen. Het plan is d loop van 1962 met de nieuwe op zet te starten. Een van de belangriikste "PSfJeis thans de telers voor df »- zamenlijke afzet te interesseren. ïn het verslag Is tevens een uitste kende bijdrage opgenomen, die als titel draagt „Coöperatief Schouwen-Dulve- Iand vroeger en nu". Een serie artike len, verlucht met verscheidene Illustra ties die een beeld geven van de econo mische structuur van Schouwen-Duive- land en de coöperatieve verbanden die op het eiland bestaan. VEERE. Weer dwong cineast Bert Haanstra alierwege oprechte bewondering af toen hij in maart van dit jaar binnen één week tijds twee korte films hun -doopplechtigheid liet ondergaan: „Zoo" en „Delta Fase 1". Veere's burgers en burgeressen kregen de eer toebedeeld de eerste publieke voorstelling van de Deltafilm te mogen bijwonen tijdens een avond die door de Veerse midden stand werd georganiseerd. „Delta Fase 1" beleefde dn het verenigingsgebouw van Veere zijn tweede Nederlandse première na die van 20 maart in het Haagse Metropole Theater, waar alleen de pers kennis maakte met de nieuwste scheppingen van Bert Haanstra. Het was de heer Haanstra zelf die met cameraman Fred Tammes en as sistent Cees Hin zaterdag voor Veeres WEMELDINGE. In de monding van de buitenhaven van Wemeldinge vond zaterdagmorgen omstreeks tien uur een aanvaring plaats waarbij het Nederlandse motorschip Christina Jo- han ter plaatse zonk. Het Nederlandse motorschip Burgundia van de rede rij Phs. van Ommeren uit Rotterdam metende 2119 ton en met gasolie ge laden op weg v.an Antwerpen naar Ba zel zou de buitenhaven verlaten toen de 610 ton metende en met grint gela den Christina Johan (van Kessenich onderweg naar Marienkerke) van de tegenovergestelde richting binnenvoer. Ondanks manoeuvres volle kracht ach teruit op de Burgundia kon een aan varing niet'wordén voorkomen. Even later boorde de voorsteven van de Burgundia met een daverende slag in de bakboordzijde van de Christina Johan van schipper J. J. Slager. Tot BIERVLIET. De raad van Bier vliet zag zich bij een vergadering voor een lange agenda geplaatst. Er waren goedkeuringen van G.S. op vroeger ge nomen raadsbesluiten, o.a. betreffende de uitvoering van openbare werken tot een bedrag van 111.900 in het uit breidingsplan Lage Weide West, en de mededeling van G.S. betreffende de toe wijzing van het bouwvolume voor 2 wo ningwetwoningen. Aan de inschrijving voor de verkoop van de inmiddels in de Schoollaan gerooide kastanjebomen werd door twee gegadigden deelgeno men. Impens Zn. te IJzendijke schreef in voor ƒ205, J. v. d. Linde te Driewegen voor 61. De bomen werden aan Impens toegewezen. Van de Waterleiding Maatschappij Zeeuwsch Vlaanderen was bericht in gekomen, dat in juli van dit jaar met de afbouw van het honderd procent plan voor de gemeente Biervliet een aan vang zal worden gemaakt. Het werk programma voorziet in de voltooiing van het werk gedurende dit jaar, al thans wat betreft Biervliet. Bij de vol tooiing zijn negen agrarische bedrijven betrokken en zeven woningen. Van de eigenaar der achtste woning is nog geen aanvrage voor aansluiting ontvan gen. Ten behoeve van de verbetering van de Weststraat hechtte de raad haar goedkeuring aan het yoorstel van B. W. tot aankoop, verkoop en ruiling van enige kleine perceeltjes grond. Op verzoek van de heer A. Termont werd een perceel grond verkocht ter grootte van 280 m2 benodigd voor de uitbreiding van zijn graanpakhuis, ge legen in de Gentschestraat. Met de fa. C. D. de Ruijsscher zal een perceel gelegen aan de Molenberg worden geruild tegen een gemeentelijk perceel in de z.g. Zoutepolder, teneinde de firma in de gelegenheid te stellen een opslagplaats voor bouwmaterialen in te richten. De grondprijzen voor bouwgrond, ge legen in het uitbreidingsplan „Lage Weide" werden gedifferentieerd vast gesteld en bepaald op 10, 8 en 6.50. De woning van de heer A. Schilleman, welke voor het maken van een behoor lijke toegangsweg tot het plan Lage Weide zou dienen te verdwijnen kan thans in minnelijk overleg worden aan gekocht. Over de motie van de gemeente Aar denburg inzake de verlenging van de wet vervreemding landbouwgronden ontstond een uitgebreide discussie. Men was het er over eens, dat bij niet ver lenging der wet vooral voor de land bouwers-pachters een situatie zou ont staan, die gevolgen zou kunnen hebben. Ook voelde men zich niet competent ge noeg over deze moeilijke materie een zuiver beeld te vormen. De motie werd voor kennisgeving aangenomen, omdat zelfs de landbouworganisaties geen eensgezind standpunt hebben kunnen innemen en de motie veel te vaag is om zich hieraan te kunnen binden. Op verzoek van het Comité Viering 25-jarig Huwelijksfeest Koninklijk Paar, werd naast de ƒ200 die reeds voor de aanschaf van een herinneringsbeker voor de schoolkinderen was uitgetrok ken een bedrag van 400 beschikbaar gesteld voor het organiseren van festi viteiten. De begroting 1962 onderging wijzigin gen, waardoor de post voor onvoorzien werd verminderd met 1508,04 en waar op thans nog resteert 508,26. Voor het aanbrengen van de begrotingswijziging 1962 was eerst levendig van gedachten gewisseld over het voorstel de school- woning op de Wijk Driewegen weer be woonbaar te maken. Het hoofd, de heer Polderdijk heeft trouwplannen en naar de mening van B. en W. is het stellig gewenst, dat het hoofd bij de school woont. Tijdens de discussie kwam weer duidelijk de moeilijkheid naar voren om gelden te investeren In de wonin gen der school, terwijl men de weten schap heeft, dat in de toekomst het voortbestaan van de school te Driewe gen niet bestendigd zal kunnen worden. Om de woning in een redelijke staat van bewoning te brengen is volgens de raming van de gemeenteopzichter een bedrag van 4500 nodig. Na rijp beraad besloot de raad de wenselijk geachte voorzieningen aan de woning te treffen. halverwege het kleinere schip Burgundia door. De Christina maakte zeer snel water en te zinken. Door de hevige stoot van de aanva ring werd het voorschip van het schip in de steenglooiing van de westelijke havenoever gedreven, waar het vast bleef zitten. Het vaartuig brak, waarna binnen en kele minuten het achterschip van de Christina Johan onder water verdween. De drie opvarenden wisten een roei boot te strijken en verlieten het zinken de schip zonder echter in staat te zijn iets van hun eigendommen te kunnen redden. Zij begaven zich aan de wal waar de jeugdige schipper Slager en zijn vrouw hun schip zagen verdwij nen. Het is voor schipper slager en echt genote veertien dagen geleden trouw den zij een zware slag nu al hun schip en hun nieuwe bezittingen te moeten kwijtraken. De Burgundia was totaal onbeschadigd en kon de reis voortzetten. De positie van het gezon ken schip is zodanig dat een gedeel te van de havenmonding is versperd. Rijkswaterstaat heeft een eenrichtings verkeer ingelegd en de scheepvaart mag bij toerbeurt de Wemeldingse ha ven in en uit. Tussen zonsop- en zons ondergang is het verboden de haven binnen te varen of te verlaten. Zaterdagavond werd de berging van het wrak reeds aanbesteed en gegund aan het bergingsbedrijf van De Graaf en Koelman te Rotterdam. Het wrak zal bij nacht worden gelicht. De rijks politie stelt een onderzoek in. (Ingezonden mededelingen) Brandstoffenhandel Gelok kreeg nieuwe behuizing MIDDELBURG. De brandstoffen- handel Gelok heeft zaterdag haar zaak aan de Lange Geere 51 verlaten en haar nieuwe moderne showroom-kantoor aan de Noordpoortstraat 2 ingenomen. Van af de oprichting in 1925 is de brand- stoffenzaak Gelok, vroeger Van de Berg, aan de Lange Geere gesitueerd geble ven. Na 37 jaar is het de eigenaar ge lukt de te kleine behuizing te verlaten en een zakelijk meer geschikte te vinden op een aantrekkelijk punt in de Middel burgse binnenstad. OOSTBURG. Klaas Jacoby, douane-ambtenaar, heeft met een 47-tal bewoners van premiewoningen in de Callenfelsstraat en Burg. van Houtestraat in Oostburg, de strijd aangebonden tegen de huisbaas. Deze huisbaas is de N.V. Ned. Huiden-, Wolhandel en Vellenbloterij te Meppel, die klaarblijkelijk ook in huizen doet. Van de failliete inboedel der Zuid-Ned. Bouw- en Handelcombinatie te Vlissingen werd in oktober 1960 48 woningen in Oostburg, in 1956 gebouwd, overgenomen. Douaneman Jacoby bladert tijdens het gesprek dat wij zaterdag met hem hadden, ijverig in een grote stapel papieren. Hij is de woordvoerder van de 48 bewoners der in „revolutiebouw in elkaar gestampte woningen." dergelijke woningen geen bemoeienis heeft, omdat de huurprijs ervan door de minister wordt vastgesteld. Het ad vies van de commissie was dat men zich moest wenden tot de Dienst We deropbouw en Volkshuisvesting in Mid delburg. Opnieuw klom de heer Jacoby, met de machtiging van zijn buurtgeno ten, in de pen. De huizen in kwestie vertonen inder daad een groot aantal gebreken. Wij hebben ze zelf bij verschillende bewo ners van de Callenfelsstraat bekeken. Vanuit de woonkamer kan men precies zien wat buurvrouw in de keuken aan het doen is. Soheidingsmuurtjes ontbre ken, althans bij de woningen waar men niet zelf een muurtje heeft gebauwd van rietmatten of steen om het inkijken te voorkomen. De platte, wat aflopende daken, gedekt met rubberoid, lekken als een mandje. Bij een fikse regenbui lo pen de bergplaatsen kleine schuur tjes onder water. Een wastafel in de slaapkamers ontbreekt. De kastruim- te is minimaal. De keukenkastjes zijn in diverse woningen met serviesgoed en al naar beneden „gedenderd." „Och," zegt Klaas Jacoby, „we zijn niet tegen huurverhoging maar dan moeten er eerst een aantal ver beteringen in de woningen worden aangebracht. Mijn vrouw kookt liever met haar pannetjes dan ze onder de drup te moeten zetten." De strijd tegen huurverhoging is al in 1956 begonnen, kort nadat de .wonin gen gereed waren gekomen en in juli '56 door de eerste bewoners werden be trokken. Mondeling was hen medege deeld dat de huurverhoging 1975 reeds in de prijs was inbegrepen. Toen de eigenaar, de Zuid-Ned. Bouwcombinatie, toch met een huurverhoging op de prop pen kwam, staken de bewoners de hoofden bij elkaar. De eerste gebreken aan de huizen vertoonden zich toen al en men vond een huurprijs van 10,75 al ruim voldoende voor deze revolutie bouw. „Mag dat nu?" vroeg de heer Jaco by toen schriftelijk aan B. en W. van Oostburg, „25 procent huur erbij is heel wat." Het college repliceerde hier op dat zij niet gemachtigd was in deze kwestie een beslissing te nemen. Te vens werd de heer Jacoby geadviseerd zich te wenden tot de huuradviescom missie Zeeuws-VIaanderen. Deze commissie liet weten dat zij met Vrije sector „Nee," antwoordde de dienst in Middelburg, ,,de minister stelt deze huren niet vast, want zijn zijn wonin gen gebouwd in de vrije sector." „Dan die huurverhoging toch maar beta len?" vroeg men zich in Callenfels- en Burg. van Houtestraat af. „Nooit", al dus Klaas Jacoby, „we vechten door." Als die huurverhoging niet wordt vast gesteld door het gemeentebestuur, huur adviescommissie of dienst Volkshuisves ting, wie doet het dan wel? Het was een vraag, die in 1957 in een uitgebreid request, door alle 48 betrokkenen onder tekend. aan de minister werd voorge legd. In een uitvoerig schrijven ant woordde deze dat huurprijs voor de wo ningen in kwestie vrij was en dat met goedvinden van beide partijen een ver hoging kan worden vastgesteld. „De rechter." aldus de brief van de minis ter, „zal indien de huurders niet ac coord gaan met, de verhoging, moeten beoordelen of deze redelijk is en door de huurder moet worden aanvaard." Kort na overname van de huizen door de Meppelse Huiden-, Wol- en Vel lenbloterij begon men weer te praten over huurverhoging. De huizen waren toen vijf jaar oud en werden niet on derhouden. Het klachtenboek der bewo ners werd steeds dikker: lekkages, ra men en deuren die niet wilden sluiten, van slecht materiaal vervaardigde af voeren die voortdurend verstopt waren, kapotte sloten die niet werden ver nieuwd, enz. Huurfront De stilte op het huurfront wend ver broken op 7 april 1961 door mr. F. W. Adriaanse te Middelburg, gemachtigde vain de verhuurder, die Het weten dat de huurverhoging per 3 september zou ingaan. Of de bewoners even een ant woordkaart,je wilden invullen en aan de heer J. Don te Middelburg heiast met het ophalen van de huur wilden zenden. Daarmee zouden zij zich ac eoord verklaren met een wekelijkse huurverhoging van ƒ2,25. De Oostbur gers reageerden daar niet op. Er werd daarna op 5 september een bespreking belegd tussen de huurder» aan de ene kant en de heren Adriaan se en Don aan de andere. Toen mr. Adriaanse de huisbewoners wilde over halen de huurverhoging te accepteren kreeg hij te horen: Eerst de huizen op knappen, dan kunnen we praten. De huurverhoging werd door de huurders niet geaccepteerd. Met een advocatelijk schrijven van 4 april jongstleden werd voorgesteld de huur op 13 per week te brengen. Indien de bewoners zich hiermee schriftelijk voor zaterdag 14 april accoord verklaarden, zouden verschil lende voorzieningen aan de woningen worden getroffen: o.m. het aanbrengen van een vaste wastafel, verhelping van lekkages in daken en goten, pe riodiek onderhoud van het buitenwerk, de kelderventilatie zou worden verbe terd e.d. Geen enkele schriftelijke accoordver- klaring bereikte echter Middelburg. De voorstellen gingen volgens de huurders niet ver genoeg en men heeft de huur verhoging dus ook nu niet geaccepteerd. „Ik heb het gevoel dat wij hier in Oost- burg de strijd aanbinden voor heel wat huurders in Nederland," is het oordeel van de heer Jacoby. „Voor mij staat het vast dat indien wij in 1957 al met huurverhoging accoord waren gegaan, wij nu al om en nabij de ƒ20 per week zouden betalen. Bovendien komt er in juli een wettelijke huurverhoging." Onprettig Wat gaat de eigenaar van de huizen nu doen? Wij vroegen het de gemachtigde mr. Adriaanse, die verklaarde dat er met zijn cliënt zou worden overlegd welke stappen er nu moeten worden ondernomen. Wij hebben de in- druik dat de rechter in deze een uitspraak zal moeten doen. Mr. Adriaanse was verder van mening dat de zaalk een privé- ka~ vkter had en was opgeblazen. Over de handelwijze van de heer Jacoby was hij allerminst te' spreken. „Al met al is de gang van zaken een onprettige," was de slotconclusie van de Middel burgse advocaat. inwoners vijf van zijn korte films draai de, „Want ons aller heer Haanstra", lachte de voorzitter van de Veerse mid denstandsvereniging, „kan bij zo'n be langrijke filmavond node worden ge mist". Het waren „Glas", „Rembrandt" en „Strijd zonder einde" (documentaire over insectenbestrijding in Kenya) die aan de film over de afsluiting van het Veerse Gat voorafgingen. Als toegift bracht Bert Haanstra on verwacht zijn jongste filmpje „Zoo" mee naar Veere, zodat de bewoners van het ex-visserstadje meer premières meemaakten dan zij ooit gedacht had den. „Het kon niet op", zoals een Ve renaar zei die met glinsterende ogen zichzelf in „Delta Fase 1" had aan schouwd. Want ook „Zoo" was tot nu toe nog geen film, weggelegd voor het grote publiek". Met de camera in een tas verborgen heeft de Haanstra-filmploeg bijna een een jaar gewerkt aan de opnamen die „Zoo" moesten maken tot wat het nu is. De gedragingen van dieren en men sen in de dierentuin worden met een te- der-spottende, openbarende, maar voor al humoristische visie op het witte doek gebracht. Treffend voor „Zoo" is onge twijfeld een der laatste scènes, waarin de ogen van het kleine aapje, uit angst voor de mensen in het allerverste hoek je weggedoken, ons in panische angst aanstaren wanneer voor zijn kooi een man met een apenmasker verschijnt. Met name door de montage wordt in „Zoo", een filmpje dat nauwelijks tien minuten duurt, de vergelijking, maar ook de tegenstelling tussen dieren en mensen bewezen. „Delta Fase 1", de film waarvoor zo veel opnamen in en rondom Veere wer den gemaakt duurt niet langer dan twintig minuten, korter dan de tijd waarin één doorlaat-caisson ooit werd geplaatst, maar Haanstra geeft in deze documentaire over de louter technische gebeurtenis die de afsluiting van het Veerse Gat was, een zo overzichtelijk en geniaal beeld, dat zelfs de menselij ke kant hier ruimschoots naar voren komt. „Op de filmfestivals in Argentinië en Brazilië", vertelt de heer Haanstra, (hij ging er heen als jurylid, en ver toonde zijn film buiten mededinging) braken die Zuid-Amerikanen de zaal zowat af toen zij „Delta Fase 1" ge zien hadden". Uit alle delen van de wereld stro men nu reeds aanvragen binnen voor deze documentaire. Hier blijft het niet eens bij, „want ik heb zelfs een aan bod gehad, om naar Hollywood te ko men", glimlacht Haanstra. De uitno diging werd niet aangenomen, maar wel vertrekt hij binnenkort voor een week naar Moskou. Overigens is dit niet de eerste keer dat de Nederlandse cineast een blik werpt achter het ijze ren gordijn, voor de film Rem brandtging hij erheen om schilderij en van „de grote meester" te filmen. ZAAMSLAG. De A.R. kiesvereni ging heeft voor de raadsverkiezingen de volgende kandidatenlijst vastgesteld- 1. F. de Koeyer, 2. W. Faas, 3. C. de Kraker, 4. J. Verschelling, 5. M. Bran- des, 6. J v. d. Ree, 7. R. Boeye, 8. F. Oele. AXEL. De CH kiesvereniging heeft voor de raadsverkiezingen de volgende kandidatenlijst vastgesteld: 1. P. J. van Bendegem (zittend raadslid)2. W de Feyter (ziftend raadslid), 3. P. Dek ker jr, 4. J. W. de Putter, 5. mevr H Risseeuw-Verdouw. 6. P. S. Riekwei, 7 W. J. Dieleman, 8. J. Hollebelk, 9 j' de Bruyne, 10. P. C. Mangold, 11. J. p'. Dieleman, 12. H. Smies,

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 3