Rit door de nacht met vlees, vis en groenten naar de hallen van Parijs Groot horecabedrijf in Braakmangebied Spoed achter het Sluise uitbreidingsplan Garnaal beweegt zich op Europees niveau ^Crló kraó door "Roeland Functionaris voor Culturele Zaken benoemd VROUW GEGREPEN DOOR TREIN EN GEDOOD Maatschappelijk werk Schouwen: beroep op bedrijfsleven Beheerschap te weinig bijeen Bank voor Zeeland: 1961 gunstig jaar Zaterdag 14 april 1962 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 5 Mannen mei ijzersierk gesiel „Leve de douane" Geklutst Een handkus Sneeuwstorm Staking „Bon voyage" Explosiein fabriek in Middelburg Zure" mossel E.E.G. Garnalenziekte Gedeelte van bos in uitvoering ZWARE KLUIF Sympathie-subsidie voor Bejaardenzorg yediplomeerden Goese Rijks Middelb. Landbouwschool Zondagsschool hield ouderavond Goed jaar voor pad vinders Heinkenszand H.B.S.-leerlingen vierden april-„carnaval" Lyceïsten op excursie naar Deltawerken Oranjefeest Tholen BRESSIAANSE AUTO'S ROLLEN OVER DE FRANSE WEGEN RESKENS In één van de honderden zware vrachtwagens die elke dag van Nederland naar Parijs denderen met vlees, vis of groenten, zitten de chauffeurs Willem Vermeulen en Piet Keymel uit Breskens. Zij waren zo vriendelijk mij mee te nemen op een soort „Tour de France". Al jarenlang maken de jongens van Cambier slopende tochten naar Frankrijk. Ze kennen de weg en de men sen langs de weg kennen hen. Van Breskens tot Parijs steken ze handen op, kijken ze bezorgd wianneer er iemand wordt ge mist, foeteren op de douane (onuitputtelijke bron van ge sprek) waarmee ze overigens wel zorgen op goede voet te verkeren, drinken ze ettelijke kommen koffie om bij te blij ven, en verliezen zelden 'het ge duld, hoewel ze er soms alle Teden toe zouden hebben. Ze moeten wel een ijzersterk ge stel hebben. Ik was meegegaan om de „sfeer te proeven" zoals dat heet, van zo'n rit in het holst van de nacht. Enigs zins stroef was ik onder wat ho nend gelach van de begane grond In de nogal hoge cabine beland, waar uit ik een etmaal later min of meer geklutst, weer op Breskens' grondge bied zou landen, vervuld met een he vig ontzag voor twee stoere Bressda- nen voor wie er blijkbaar ge'en vuiltje aan de lucht was, of die in de loop der jaren „schokvrij en weerbesten- dig" waren geworden. Om vijf uur 's middags startten w« met een aangenaam maarts zonne tje in het gezicht en met als eerste halte de douane in Sluis. Een loodje op de lading, wat gegoochel met pa pleren en tot Brugge het gezelschap van een kennelijk zeer plezierig ge stemd douanier. We hobbelden voort over de Belgische kasseien naar de Franse grens. Een kwartier van Ulle... Hola, vergeet het maar, want mi zijn we aan de genade overgeleverd van de Franse douane, hun overuren, en de „veearts" die ook nog een con trole moet verrichten, omdat het hier dierlijke producten betreft. De wagen wordt geparkeerd in een zijstraatje, en in afwachting van het moment waarop het de heren zal belie ven met een allervriendelijkste glim lach de doorgang vrij te maken, hangen we wat rond in een staminee- ke. Madame, kennelijk nieuwsgierig naar de herkomst van het „mademoi- selleke" dat foinnenstevent onder de hoede van Vermeulen, informeert slim, of ik met mijn vader meemag. Zo blijft hij voor de rest van de reis in het bezit van een „dochter", waar van hij niet gedroomd zal hebben dat hij er ooit één zou hebben beze ten, aangezien hij maar één zoon rijk is. Als de Franse douanier dat hoort, is hij er helemaal van ondersteboven en hij rust niet voor hij de hand van Vermeulens „nazaat" geschud en ge kust heeft. Overigens een innemende gewoonte, die op slag elk gevoel van rancune, wegens het lange wachten doet verdwijnen. Misschien voor na volging vatbaar bij andere grenzen! Het wordt uren rijden, in hét don ker. We komen midden in sneeuw storm, die de weg en het zicht verre van verbetert. Een eindeloos botsen, datslapen onmogelijk maakt, en je tenslotte het gevoel zou geven of je ingewanden losgeraakt zijn. Plotseling zijn we verzeild geraakt in het mierennest van de Hallen. Een warwinkel van vrachtauto's die niet meer vooruit of achteruit kunnen, kleine watervlugge Parijzenaars, die minder uitvoeren dan hun gloeiende ijver doet vermoeden en daartussen door de zigzaggende lorries, groente kraampjes en scharrelaars van aller lei soort. A „Ze staken in de Hallen", de breedgeschouderde en meestal breedlachende Bressiaan Piet Keymel, die op onderzoek is uitgegaan, wat gelaten omdat de auto niet meer te verwikken was, nog straten ver van het doel verwijderd. Om zes uur moet de auto beslist los zUn want dan begint de markt. In Frankrijk staakt men graag en met overgave. Deze keer uit antipathie tegen de plasticbommen van de gehate OAS. Bijna de helft van de vrachtwagens die zich elke dag de nauwe sloppen rond de Hallen inwurmen komt uit Nederland. De meeste chauffeur» hebben nooit Frans geleerd, maar de Parijzenaars en de Hollanders be grijpen elkaar best. In de loop van de tijd hebben de kleine zwartbesnorde mannekes 'bijna evenveel Nederland» geleerd, als de chauffeurs Frans, en vergezeld van veel armgezwaai komen de gesprekken wel op gang. Veel tijd om te praten is er overigens niet. Een sigaar voor de politieagent die zich, nu het neteligste voorbij is, ook laat zien, bewerkstelligt, dat de auto achteruit weg kan draaien waar dat anders onmogelijk zou zijn geweest, en vergezeld van de hartelijks® wensen van de gendarme wordt de thuisreis aanvaard. Nog ettelijke uren sudderen en bonken, langs wrakstukken van auto's die de vorige avond tijdens het slechte weer zijn ge strand, en we zijn weer terug. Dooreengesehud en slaperig strijken we neer in Breskens. Voor mij is het gedaan, maar morgen zijn de chauffeurs Ver meulen en Keymel weer pre sent, en met hen vele anderen, want er moet toah ook wat boter op het brood van de vis Stichting Zeeland MIDDELBURG. Het bestuur van de Stichting Zeeland heeft, ln overleg met dr. A. J. J. M. Mes, benoemd tot functionaris voor culturele zaken de heer E. Wilmink te Groningen. De heer Wilmink is geboren te Diepenveen in 1932. Gedurende de tweede wereldoor log verbleef hij in Indonesië, van waar hij met zijn ouders in 1946 re patrieerde. HU bezocht daarna in De venter het gymnasium waaraan hU in 1953 eindexamen deed. Vervolgens ver vuilde hij zijn militaire dienstplicht bij de Geneeskundige Troepen. Hierna ving hij in Groningen aan de Rijksuniversiteit zijn studie aan in de juridische faculteit. De heer Wilmink heeft tijdens zijn studietijd actief deel genomen aan hea verenigingsleven waar in hij verschillende functies bekleedde, o.m. in het Studenten Toneel Gezel schap. Daarnaast .speelde hij een zeer actieve rol in diverse amateurtoneelge zelschappen en regisseerde onder meer de Operettevereniging Stadskanaal als ook verschillende schoolverenigingen. De heer Wilmink is gehuwd. Hij legt binnenkort zijn doctoraal examen m de rechten af en zal per 1 juni in dienst treden van de Stichting Zeeland. Hij zal daar met name optreden als as sistent van de heer Borst, adjunt-direc- teur van het opbouworgaan en secreta ris van de Zeeuwse Culturele Advies raad. Het mag wel vermeld worden, dat de aanstelling van de heer Wilmink mede mogelijk werd in het kader van de royale verhoging van het provinciaalsub- sidie aan de Stichting Zeeland voor de Vries en de heer 1962, Met de benoeming van deze functionaris voor culturele zaken is èn een in feite reeds sinds het vertrek van mr. J. C. J. van Schagen in 1957 be staande vacature èn een sindsdien lang gekoesterde wens bij de Stichting Zee land dan nu vervuld. MIDDELBURG. Een explosie werd een dezer dagen nagebootst door de EHBO afdeling Middelburg op haar jaarlijkse bedrijvenwedstrijd. Er werd door 4 ploegen van 3 perso nen deelgenomen. De opgave werd ge maakt door mevr. dr. Pel, arts te Mid delburg. Er moesten twee patiënten verbonden en vervoerd worden. Aan het eind van de wedstrijd gaf mevr. dr. Pel een overzicht hoe er ge werkt was. waaruit bleek dat er over het algemeen goede resultaten werden geboekt. De jury bestond uit dr. Pel en de ka derleden mevr. Uijl. De uitslag luidt als volgt: 1. Gemeen- tepolitie-Middelburg 194 punten '»ider 38 punten; 2. Vitrite Works Midi. burg 188 37 3. B.B. Middelburg 186, 29; 4. P.T.T. Middelburg 142, 36. „Wie nering wil doen Moet rijk en arme dulden Moet opstaan voor een cent Zowel als voor een gulden". TAEZE oude wijsheid, die nog on- verminderd van kracht is, hangt boven de kachel in het kantoor van de firma A. J. Cambier en Zn. In Breskens. De spreuk ls niet alleen tn vergulde letters in een verguld lijstje gevat, maar hij is ook goud- echt ln de praktijk gebracht. De nering loopt, gelet op de grote re gelmaat waarmee men de vracht auto's gesierd met de naam Cam bier tegenkomt op de weg. Het be drijf dat Thomas Cambier, afkom stig uit de streek van Retranche- ment, in het begin van deze eeuw in alle bescheidenheid opzette, is uitgegroeid tot de in- en export van visserijproducten met achtentwintig man personeel, waaronder alleen al een twintigtal chauffeurs. Zijn zoon Abraham is intussen de bewindvoer der geworden, terwijl diens zoon Abraham ook alweer in de firma naam is opgenomen. Een bedrijf dat jaarlijks ongeveer een miljoen kg garnalen exporteert, een miljoen kg tong, drie a vier miljoen kg haring, twee miljoen kg mosselen, om maar wat cijfers te noemen, en dan nog de ettelijke ton nen gepelde garnalen en oesters; met een export naar Frankrijk, Duitsland en België, en een mo derne outillage. Zo was Cambier één der eerste bedrijven in Zeeuwsch-Vlaanderen met een eigen telexverbinding. is nog steeds gecontingenteerd. import in België en Duitsland vrij. Breskens telt vier exportbedrij ven, waarvan Cambier en Bres- sanee de grootsten zijn. De concur- tentie is tamelijk scherp geworden de laatste jaren en er is een ware strijd om de buitenlandse markt ontstaan. Vlak na de oorlog was er een Italiaan in het bedrijf werkzaam die goed Frans sprak en die de uit voer naar Frankrijk op gang wist te brengen. Zijn taak werd in 1949 overgenomen door de heer Obri, waarna de export het belangrijkste deel van de handel werd. In het be gin leverden de importbeperkingen van Frankrijk grote moeilijkheden op. Sinds de E.E.G. in werking trad is dit allemaal gemakkelijker geworden en is de export van gar nalen en tong vrij. De andere vis M' In Nederland worden weinig gar nalen en oesters gegeten, hoewel men nu toch ook meer nadruk op de binnenlandse markt gaat leggen en o.a. een campagne is begonnen voor het bevorderen van de con sumptie van oesters, om onze oer- vaderlandse visserijproducten in eigen land wat populairder te ma ken. Wellicht zou de verkoop vlotter gaan als de vishandelaars een begonnen met hij de mosselen, oes ters en garnalen een bordje, Italië of Brazilië te zetten. Het geeft niet welk land, als het maar ver is, want dan zouden ze beslist lekker der smaken... Velen worden afgeschrikt door het uiterlijk. Maar wie eenmaal door de glibberige oester heeft heengebe ten en aan het garnalengezichtje is gewend, zal er voortaan met graag te aan beginnen, en met mosselen is het al net zo. Men moet ze leren eten. In Frankrijk en België daarente gen, waar men wel het één en an der afweet van lekker eten, is het een zeer gewaardeerd onderdeel van het diner, terwijl er in die lan den betrekkelijk weinig op gevist wordt. In Nederland gelooft men aan één of andere duistere garnalenziekte die volgens de heer Obri naar het rijk der fabelen moet worden ver wezen, want volgens zijn weten, staat hieromtrent niets vast. Én dan zal het wel zo zijn, want de heer Obri van het Cambierkantoor weet verbazend veel van alles wat met visserij te maken heeft, en niet al leen hiervan trouwens. Breskens heeft een dertigtal schepen, die voornamelijk op garna len vissen. Het grootste gedeelte van de vis wordt aangevoerd door schippers van Urk, Scheveningen, IJmuiden en andere plaatsen Met grote vrachtauto's gaat het kleine zeebanket daarna 's avonds naar het buitenland en de andere middag of avond staat het al op tafel in de hotels en huiskamers in België, Frankrijk of Duitsland. Zo weet Breskense garnaal nooit, waar hij nog eens zijn graf zal vinden. 's-HEER HENDRIKSKINDEREN. De 69-jarige mejuffrouw M. de Vos uit Goes is gistermorgen bij de onbewaak te spoorwegovergang Poelweg door een trein gegrepen en gedood. Het slacht offer kwam op de fiets vanuit de Poel aanrijden. Bij deze overgang waar geen enkele beveiliging is aangebracht zijn meerdere keren ongelukken ge beurd. Het is overigens goed te over zien. ZIERIKZEE. Sinds het jaar 1947 werkt de Stichting voor Maatschappe lijk werk en Gezinsverzorging op het eiland Schouwen-Duiveland. Dagelijks zijn twee Maatschappelijke Werksters en een zestal gezinsverzorgsters werkzaam in vele gezinnen, waar zij helpen wan neer de vrouw wegens ziekte uitvalt of wanneer zich andere gezinsmoeilijkheden voordoen. Dit veel omvattende en zeer kostba re werk wordt gesubsidieerd door het Rijk, de burgerlijke Gemeenten en voor het belangrijkste deel door de diaco- niën der Hervormde Kerken op het ei land. Enkele jaren geleden werd begon nen om bij een groot aantal grotere en kleinere 'bedrijven op het eiland een bij drage te vragen in de vorm van 2.50 per werknemer om het werk metterdaad te steunen. Deze oproep is niet tevergeefs geweest en vele bedrijven voegden in derdaad de daad bij het woord en ga ven spontaan hun bijdrage. In het bestuur van de Stichting heb ben-o.a. zitting: Mr. W. E. van Vloten, voorzitter, Ds. F. A. van Liere, sekre- taris en J. Willemse, administrateur. Jaarvergadering Techn. waterschapsambtenaren GOES. In he't jaarverslag van de Technische Waterschapsambtenaren af deling Zeeland wordt er met grote vol doening op gewezen dat in 1961 het di ploma „Zeeland" in het N.I.R.I.A. ver band werd aanvaard. Tot het N.I.R.I.A. werden toegelaten de heren M. J. Gil- jam, C. Boonman en H. C. Flipse. Het jaar 1961 was verder een jaar van groei. Ten aanzien van de materiële positie van de ambtenaar in het alge meen was vorig jaar van groot belang. Na talloze onderhandelingen in het Centraal Georganiseerd Overleg heeft de aperte koopkrachtachterstand, aldus het verslag, van de middelbare ambte naar erkenning gevonden in de recente regeringsvoorstellen. Tijdens de jaarvergadering, gisteren in hotel Centraal te Goes gehouden, werd het jaarverslag besproken, ter wijl nog andere huishoudelijke zaken aan de orde kwamen. Pi n ILIPPINE In de algeme ne vergadering van het Be- heerschap Recreatiegebied Braakman gehouiden in Philip pine sprak de beer J. J. v. d. Peijl uit Hoek zijn misnoegen uit over het feit dat de beheers commissie sinds 23 november niet meer bijeen is geweest. Gelet op de zeer lange agenda die wij voor ons hebben, aldus de heer Van der Peijl, is het be slist noodzakelijk dat er meer vergaderd wordt. De voorzit ter, burgemeester A. F. Hans- sens van Hoek, gaf dit toe, maar wees op het voorbereiden van verschillende verordenin gen wat nogal tijd gevergd heeft. Bij sommige instanties moet om advies gevraagd wor den. Tussentijds zal de com missie echter op de hoogte ge houden worden, aldus de voor zitter. Met de bouw van de eerste woning op het terrein is inmiddels een aan vang gemaakt. Zij is bestemd voor de beheerder. Na een jaar praktijk blijken er in de tarievenverordening nogal wat re giefouten te zitten, aldus de voorzitter. Zo was het vorig jaar erg onbevre digend dat men het horecabedrijf niet kon bereiken zonder het kopen van een toegangsbewijs. Na ingewonnen advies bij Kampeerraad en VW zal het bezoek aan het terrein geheel vrij zijn. Voor het terrein bij het zwembad ech ter is een toegangsprijs van 50 cent verschuldigd. Op de zomerweide bij het zwembad vervalt het dagtententa- rief. Wel zullen deze tenten niet meer 'kort bij de waterkant opgezet, mogen worden. Een kleine kinderspeeltuin zal worden aangelegd. Een zware kluif op de agenda was het onderhoud van het bos bij het re creatiegebied. Thans is een gedeelte van het plan van 10 ha. In uitvoe ring voor een bedrag van ƒ31.000 hij de Heidemaatschappij. Met een brouwerij in Amsterdam werd een overeenkomst gesloten voor het bouwen van een horecabedrijf op het terrein. De overeenkomst houdt in dat deze onderneming een perceel SLUIS. De gemeenteraad van Sluis nam donderdagavond verstrekken de besluiten betreffende de realisering van het reeds door G.S. goedgekeurde uitbreidingsplan aan de Zuiddijk en de Ridderstraat. Per m2 bouwgrond moet een bedrag van 21 gulden neergeteld worden. Voor de grond voor de bouw van een garage wordt 1000 gulden be rekend. Er ls gerekend op de realise ring vain het gehele uitbreidingsplan in een zes-jarige periode. Om een aanvang te kunnen maken is het noodzakelijk dat de gemeente de eigendom verwerft van de binnen dit plan gelegen gronden. De Hervormde Gemeente zal een oppervlakte van 30.140 m2 moeten afstaan, welke de gemeente Sluis kan kopen voor 1,65 per m2. Van de heer A. Plasschaert te Sluis moet een perceel van 5.750 m2 worden verkregen (prijs ƒ1,75 per m2). De Stichting Gereformeerde Be jaardenzorg in West-Zeeuws-Vlaande- ren vroeg aan degemeente een sub sidie. De raad ging akkoord met het voorstel van B. en W. over 1962 een subsidie van 100 gulden toe te ken nen, en de aanvrage jaar voor jaar te bezien. Burgemeester P. F. van Hootegem van Sluis tekende aan dat het wenselijk is een algemene re gionale subsidieregeling te creëren, waarbij dan alle in de streek geves tigde bejaardentehuizen betrokken kunnen worden. In afwachting van een dergelijke regeling stelden b. en W. voor te volstaan met de toeken ning van een sympathie-subsidie. De raad ging daarmee akkoord. De Heemkundige Krins West-Zeeuws- yiaanderen vroeg en verkreeg een sub sidie van vier cent per inwoner. Ook deze subsidie zal jaar voor jaar beke ken worden. De heer A. J. Herdink (Prot. Chr.) meende dat het nodig was dat de financiering van een dergelijke instelling in de particuliere sfeer blijft. De voorzitter antwoordde dat de subsi die meer bedoeld is als startsubsidie. Uit de bóuwvolumepot-1962 werden aan Sluis 22 woningwetwoningen toege wezen. Zij zullen gebouwd en geëxploi teerd worden door de Katholieke Zeeuws-Vlaamse Woningbouwvereni ging. De tentoonstelling „Levend Erfdeel" komt ook in Sluis. Zij kost de gemeen te 600 gulden, tenzij zoals te ver wachten is de provincie een subsi- GOES. Vele ouders van leerlingen hebben gistermiddag de eindles van de Rijks Middelbare Landbouwschool bij gewoond. De directeur der school, ir. J. Ver steeg opende de bijeenkomst, waarna de leraren J. Butijn en ir. L. Gebuis les gaven in landmeten en economie. Het diploma werd uitgereikt aan: M. Allemekinders, Baarland; J. F. van der Bliek, Wolphaartsdijk; M. W. Boonman, Nisse; A. P. Dingemanse, Wolphaarts dijk; A. J. J. de Feyter, Zuilen (Utr.); C. W. Hage, Kruisland (N. Br.); H. van den Hoek, Nieuwerkerk; H. J. Jan- se, Wolphaartsdijk; J. Jansen, Kruinin- gen; D. J .Kardux, Steenbergen (N. 3r.M. I. van de Linde, Kortgene; J. C. Luyk, Kamperland. A. A. van der Meulen, Nieuwdorp; J. J. Mol, Hoede- kenskerke; M. Mol, Yerseke; M. C. Mol, Veere; J. H. van Nieuwenhuyze, Kloetinge; A. J. Padmos, Renesse; A. Remijn, 's-Heeren!hoek; P. Remijn, 's- Heerenhoek; D. Rentmeester, Wol- ihaartsdijk; D. A. Ruyssenaers, Zeven- «ergen (N. Br.); M. J. Stoutjesdijk, Tholen; F. L. Timmerman, Zierikzee: M. C. Verburg, Kamperland; Joh. van der Wekken, Zierikzee; Jac. M. Zan- dee, Oudelande, P. Zandijk. Waarde. Twee leerlingen werden afgewezen. A De NCVB in Meliskerke vergader de onder leiding van mevr. Van Heesen. Mevr. Augustijn uit Middelburg hield een lezing over „Individuele zelfbescher ming". In 's-Heer Arendskerke werd voor de HEMAVA in het eerste kwartaal van dit jaar 55,31 bijeengebracht. A In Axel werd een voorlichtingsbij eenkomst gehouden, uitgaande van de Visserij-Inspectie. De heer Vetter hield een lezing over „het merken van vis sen". A Gedurende de maand maart werden in het gemeentelijk badhuis te Wol phaartsdijk 767 baden genomen. A De A.R.-Kiesvereniging te Bruinisse heeft voor de a.s. Gemeenteraadsver kiezing de volgende kandidatenlijst op gesteld: 1. L. J. Hoogerheijde; 2. Jst. Haak; 3. L. bij de Vaate; 4. L. S. Abra- hamse; 5. D. van den Berg Wz.; 6. P. J. Hanse; 7. J. G. de Waal; 8. S. Beek man. A In Hoek werd de wekelijkse soos voor ouden van dagen gehouden. Het or ganiserend dames-comité had een klei ne loterij op touw gezet. Tegen een ge ringe vergoeding konden ,,de oudjes" loten kopen, en velen konden door dit initiatief van de dames met een prijsje huiswaarts keren. A Een in 's-Heer Arendskerke gehoU' den collecte, waarvan de opbrengst ten goede kwam aan Het Hoogerland, heeft 120.50 opgebracht. A Het huldigingscomité, dat is ge vormd in verband met het 25-jarig art senjubileum van dokter A. I. Vos te Wolphaartsdijk is voornemens op zater dag 28 april a.s. dokter Vos om 3 uur in het Dorpshuis een receptie aan te bieden. Na het officiële gedeelte zal er om 4 uur voor de overige belangstellen den gelegenheid zijn de jubilaris geluk te wensen. Zoals wellicht bekend, kon deze receptie in december jl. geen door gang vinden in verband met de ziekte van dokter Vos. KAPELLE. De nieuweling Jan Veerman uit Oudelande werd in een weg wedstrijd in „de pinte" (bij Gent) derde in de eindsprint. Dies Kosten werd door pech uitgeschakeld. In het Bel gische Stekene waren eveneens suc cessen weggelegd voor Zeeuwse nieu welingen. Dies Kosten (Kapelle) werd 5e en Jan Veerman 6e. Wim de Wilde (Oudelande) klasseerde zich als 8e ter wijl H. v.d. Maas uit Ouwerkerk als 17e binnenkwam. 00 gulden beschikbaar stelt, bedoelii die van 300 Het is de bedoeling de expositie uit te breiden met foto's van monumenten in West-Zeeuws-Vlaanderen. Adhesie werd betuigd aan een motie van de raad van Aardenburg aangaan de de wet vervreemding landbouwgron den. GOES In het „Slot Ostende" te Goes werd vrijdagavond een ouderavond gehouden van de Goese zondagsschool- vereniging Maxanatha teneinde het con tact tussen leidsters en leiders van de zondagschool met de ouders te verste vigen. Door het grote aantal kinderen in el ke klas, ald'us de voorzitter, de heer Boone, is er niet veel contact met de ouders der kinderen. Meestal beperkt zich dit tot ziekenbezoek. Waar het reeds drie jaar geleden was, dat een contactavond belegd werd, was er thans weer behoefte aan contact. U hebt er recht op, zo vervolgde de heer Boone om te weten, wie de leiding heeft over uw kinderen. Het is voorts bemoedi gend, dat u achter ons staat en boven dien hebben wij uw kritiek op ons werk nodig. Een aantal kinderen uit de hoogste klassen voerde daarna een kort paasspel op getiteld „Christus onze Heer verrees". Vervolgens hield de heer M. Allewijn, jeuigdourierling belast met de zorg over het zondagsschoolwerk, en 2e voorzitter van de zondagsschoolver- eniging een inleiding over het onder werp „Kinderen in de kerk". Voor som mige ouders, aldus de heer Allewijn, is dit geen probleem, de kinderen gaan mee naar de kerk zonder dat hierbij wordt stilgestaan of dat hier verder over gediscussieerd wordt. Als zijn persoon lijke mening gaf de spreker te kennen, dat het kind bij de kerk hoort. Een kind moet met de kerk vertrouwt ra ken en de kerk mag voor een kind geen vreemd element worden. Een middel om het kind vertrouwt te maken met de kerk is de zondagsschool waarbij men zich echter afvraagt of de zondags school wel een volledige vervanging voor de kerk kan zijn. Nadat het perso neel van de beide zondagsscholen door voorzitter Boone aan de ouders was voorgesteld bestond er gelegenheid tot een gesprek. HEINKENSZAND. De padvinders vereniging Schout bij Nacht Doorman- groep heeft een goed jaar achter de rug. Het jaar 1961 was een jubileum jaar, omdat de groep 15 jaar bestond. Het welpenledental steeg in 1961 voort durend. Ook de troep kon enkele nieu we leden winnen. De horde verdubbel de echter in ledental. In geen enkel jaar is zo veel werk verricht aan het hoofdkwartier als. in het verslagjaar 1961. In de eerste plaats werden alle wan den afgeschuurd en behandeld met olie en vernis. Verder werd in het bijzon der het Hordehol opgeknapt: er werd een nieuwe balk aangebracht en het plafond werd zo goed mogelijk gerepa reerd. Verder werd een betimmering aangebracht. Het geheel gecompleteerd met fr a ai-getekende wandversieringen van mej. T. Welleman uit Kortgene. Tegen het einde van het jaar werd het dak gereviseerd, terwijl afgelopen zomer het hele gebouw buitenom werd geschilderd. Ook in het Troeplokaal werden verbeteringen aangebracht en omstreeks de jaarwisseling bestonden er vergevorderde plannen voor de bouw van nieuwe bergruimte. Het leidsters/ leidersvertrekje tenslotte werd ver- bouwd. De financiële stand van zaken tenslotte is niet onbevredigend. grond van 3000 m2 in erfpacht krijgt voor een bedrag van 4000 gulden per jaar. Het architectenbureau Van der Zee te Aalten zal een horecabedrijf ontwerpen dat ongeveer 100.000 gulden zal gaan kosten. Het zal geheel vrij van het beheerschap geëexploiteerd worden en vrij toegankelijk zijn voor alle bezoekers. De wigwamkiosk die inmiddels ge bouwd is zal door het Beheerschap overgenomen worden voor 7500 gulden. Hiervoor zal men jaarlijks een huur bedingen van 1000 gulden. Het dagelijks bestuur werd gemach tigd een badmeester te benoemen in dien de enige sollicitant afkomstig uit Goes geschikt blijkt te zijn. Na een zeer langdurige besloten zit ting werd de heer Dourleijn uit Ter- neuzen tot beheerder van het recrea tiecentrum benoemd. Tijdens grote avond: MIDDELBURG Middelburgse leer lingen van de Middelburgse rijks h.b.s. hebben .gisteren tijdens de traditionele „•grote avond" meer Ran voorgaande ja ren het geval was, hun acteertalenten getoond in eenblijspel van Henk Bakker; „Carnaval". Misschien doordat vroeger dan gewoonlijk met de repetities voor „Carnaval" werd aangevangen maar ze ker door de plotseling opvlammende ac teertalenten van enkele hbs-leerlingen, stond het toneelstuk dit jaar op aanmer kelijk hoger peil dan men bij deze feest avond doorgaans te aanschouwen krijgt. Lof komt hiervoor zeker toe aan me vrouw en de heer Van Hoek uit Souburg, die beiden de regie voerden. Vele ac teurs en actrices debuteerden gister avond op de planken van het Schutters hoftoneel, en met Tineke Jongstra uit Middelburg flonkerde plotseling een ster retje van formaat aan de amateur to- neelbemel. Zij kweet zich als de revolu tionaire dochter van de gegoede familie met-verwikkelingen (onvermijdelijk iets in blijspelen) uitstekend van haar taak. Naast deze actrice-in-de-dop bleken ook de verdere medespelenden hun beste beentje te hebben voorgezet, want stuk voor stuk bleken de hbs-ers van hun rol len meer gemaakt te hebben, dan men gewoonlijk hiervan verwacht. Bovendien bleken de rollen er dank zij de uitsteken de regisseurs rotsvast in te zitten. Cora van Lierop was heel goed als conserva tieve en iewat hooghartige jonge doch ter, verzot op alles wat adel is. Willy Moermond gaf nog iets te nadrukkelijk de vrouw des huizes gestalte en Dolf Plijter was grappig als oudste telg uit haar nageslacht. Zonder de verdere ac teurs en actrices tekort te willen doen laten wij het hier hij het vermelden van hun namen; Lauri Wagensveld, Gerard de Bruijn, Maarten van Santen, Jack Boon, Herman Zelders, Mxrgreet Schoon en Sjaak de Nootje", die als onvermijde lijke butler uitstekend ten tonele ver scheen. GOES. In een jaarverslag over 1961 van de Bank voor Zeeland N.V. in Goes bomt men tot de conclusie dat het afgelopen jaar bevredigend voor de Instelling is verlopen. De provisiebaten waren weliswaar wat lager dan het vo rig boekjaar, doch deze lagere inkom sten werden ruimschoots goedgemaakt door het hogere batig saldo van de in terestrekening. Voor de landbouwbedrijven in ons rayon waren de bedrijfsresultaten en doorsnee redelijk. De geoogste hoeveel heden vielen, gezien de natte periode van het vorig jaar, mee, de prijzen der produkten waren goed tot matig, behou dens enkele produkten, waarvan de op brengst beneden de kostprijs kiwam. De fruittelers maakten een uitstekend jaar, de geoogste hoeveelheden waren goed en door de grote vraag uit het bui tenland waren de prijzen hoog. De handel in landbouwprodukten be gon na de oogst opgewekt, doch de vraag naar verschillende produkten flauiwde in het verder verloop min of meer af. De industriële bedrijven in onze pro vincie konden eveneens in het algemeen op een gunstig jaar terugzien, hoewel ook hier bij gestegen of gelijke omzet ten de winstmarges lager uitkwamen door de stijging der kosten. Wat de visserijbranche betreft kan met voldoening worden geconstateerd, dat de resultaten in deze tak van be drijf, speciaal voor de categorie kwe kers. alleszins bevredigend waren te noemen. In bet bijzonder was de aanvoer alsmede de afzet van mosselen zeer goed, terwijl betere prijzen van de oes ters een compensatie vormden voor de in vergelijking met het vorig jaar ver minderde afzet en grotere sterfte van dit produkt. DREISCHORMet de komst van twee-en-twintig jongelui van het Jac P. Thijsse-Lyceum uit Bloemendaal he'eft het Dorpshuis in Dreischor haar poor ten weer geopend. De groep staat on der leiding van de heren R. E. Padt en N. A. van den Heuvel, beiden docent aan het lyceum. De lyceïsten komen de Deltawerken aanschouwen en hun persoonlijke indruk ken zullen zij in een rapport samenvat ten. Vrijdag werd een bezoek aan het K.N.M.I.-weerstation in Zierikzee ge bracht, terwijl in de middaguren het Natuurreservaat in de Westhoek van Schouwen bezichtigd werd en waarbij de heer N. H. Lysen de nodige voor lichting aan de jongelui gaf. Zaterdag zal hoofdlandmeter Ir. W. J. J. van Lent in het Dorpshuis een lezing hou den over de Herverkaveling op Schou wen en Duiveland. Verder staan bezoe ken op het programma aan het reeds gereedgekomen Drie-Eilandenplan en de Deltawerken in het Haringvliet bij Hei- levoetsluis en uiteraard ook aan de Gre- velingenwerken bij Bruinisse. Woensdag morgen 18 april vertrekken de jo geren weer uit Dreischor. THOLEN. Op 30 april a.s. zal in Tholen een oranjefeest worden gehou den. Acht uur zal het feest worden in geluid met klokgelui. Half negen zullen er wandeltochten worden gehouden over 5, 10 en 15 km. Elf uur zal de muziekvereniging „Concordia" de deel nemers aan deze tochten afhalen op de hoeve „Stadzicht", waarna een de- filé volgt langs het gemeentehuis. Van 4 tot 6 uur zullen op de Markt kinder spelen worden gehouden. Op het sport terrein wordt een gymnastiekdemon- stratie gegeven en gecostumeerd voet ballen. 's Avonds zijn er op de Markt volksspelen. Tot slot volgt pen lam- pionoptocht met Concordia.

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 5