Het kleinefijne hapje met een prima donna Kryptogram EEN MEER WORDT „INGEPOLDERD" DE RIFKUST WACHT OP DE TOERISTEN Amerika behoudt Duitse goederen vrouwen P.v.d.A.: demonstratie zonder P.S.P. 20 Stuks ft.» Zaterdag 14 april 1962 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 15 (Ingezonden mededeling) Chief Whip DE Paasda gen zijn nu wel niet de echte hoogtij dagen op smul- gebied, maar toch is een iet wat gezellig en feestelijk ge dekte tafel voor onze huisgeno ten een leuke verrassing. Om nu op niet te moeilijke wijze zo'n leuke tafel tot stand te brengen, zou den wij graag met u enige hors d'oeuvre- hapj es willen bekijken. Dat het ei hierin de rol van een primadonna speelt, zal u zeker niet verbazen. Tenslotte, als wij aan Pasen denken, zien wij in de eer ste plaats eieren van diverse allu re, met paashaasjes en kuikentjes voor ons. Wat dan zouden wij kun nen maken? Hoe denkt u over een variatie van Gevulde eieren? Wil rekenen voor 6 personen als voor gerecht zeker wel 6-9 eieren en ge bruiken hiervoor diverse lekkere vullings-ingrediënten. Al deze eie ren zetten we op een niet te kleine platte schaal neer. Niet te klein, omdat er dan ruimte overblijft om zo hier en daar een smakelijk, maar ook felgekleurd ingrediënt ertussen te leggen. Allereerst komt hier een Cham pignon-ei. Voor 6 personen koken we dus de 6-9 eieren hard en leg gen ze in koud water. U kunt ze straks dan gemakkelijk pellen. Als ze gepeld zijn, worden ze in de lengte doorgesneden. Hierbij ko men 100 g verse champignons of uit blik, 1 zeer fijngesnipperd sja- lotte uitje, 1 eetlepel gehakte pe terselie, 2 eetlepels mayonaise met Vt eetlepel tomatenketchup. Wa« de verse champignons en snijd ze in plakken die u in warm citroensap legt. Hetzelfde doet u met de blikchampignons. Leg de plakken op elkaar en hak ze fijn. Deze verse alsook blikcham pignons in fijngehakte vorm, vermengt u met de mayonaise, het gesnipperde sjalotje, de tomaten ketchup en de fijngeprakte harde eierdooiers. Als laatste mengt u er naar •maak zout, peper maar vooral ook een beetje paprikapoeder door been. TORENHOOG De lege eiwitten worden vervol gens torenhoog met dit mengsel gevuld. U heeft enige plakken champignons met blaadjes peter selie achter gehouden. Dit dan rijn de dekseltjes van deze gevul de eieren en ze worden versierd met een blaadje peterselie. Ansjovis-champignons: Neem ook nu weer hetzelfde aantal hardge kookte eieren met 1 klein flesje lekkere ansjovissen, 1 eetlepel sandwicihspread en 1 eetlepel ge hakte peterselie. De ansjovissen worden uit het zout gehaald en tenminste vier uur in ruim melk gelegd. Hierdoor kunnen ze eerst eens grondig ontzouten. Prak de eierdooiers fijn en roer er de sandwichspread met het ge hakte groen doorheen. Houd per half ei 14 ansjovis achter maar ook een beetje gehakt groen. Hak de rest van de ansjovissen met een hakmes zeer fijn (u heeft ze toch wel even laten uitlekken?) en meng deze ansjovispuree door de harde eiermassa. Proef of de eie. ren lekker van smaak zijn en vul hiermede met royale hand de lege eiwitten. Wij hebben beslist geen zout toegevoegd, eerder een tikkel tje suiker! Garneer de bovenkant met de halve ansjovissen en strooi er een beetje gehakt groen overheen. helft, ook met mayonaise bekleed. Langs de rand van de tomaat hiervoor is plaats overgebleven leggen we doperwten uit blik en garneren dit geheel opnieuw met een beetje mayonaise, met hele blaadjes peterselie. ALS DE BARBIER Gepocheerd el AuroreVoor 6 personen laten we in ruim kokend water (ongeveer 2 liter) waarin een behoorlijke hoeveelheid azijn is gegoten met 114 eetlepel zout on geveer 6 eieren pocheren. We depo neren de rauwe eieren stuk voor stuk in een keukenschep en dom pelen deze in het kokende water. Het ei glijdt eraf en met een pol lepel werken we het reeds stollen de eiwit eromheen. Na 10 minuten halen we de eieren met een schuim spaan uit het nog kokende water. 'Ze worden nu gelijk de barbier dit doet, bijgeknipt. Alle erbijhangen- de flarden gaan eraf, zodat we een welgevormd rond gepocheerd el overhouden. Deze eieren leggen we op een schaal, maar ieder ei zit als het ware op een groen blaadje sla. We bedekken de eieren met een laag mayonaise die roze is gemaakt door een beetje tomatenketchup en paprikapoeder. We werken door de mayonaise ofwel in de helft gesne den en ontpitte olijven, ofwel ka pertjes met gesnipperde zoetzure augurken en uitjes. En dan gaan we nu met al deze gevulde eieren onze hors d'oeuvre- schaal opmaken. Op een grote plat te schaal liggen blaadjes groene sla. Gewassen en daarna gedroogd tussen twee doeken. KLEUREN De gevulde eieren worden in di verse kleurschakeringen neerge legd en ertussen leggen we: plak ken komkommer, plakken radijs (rode en witte door elkaar), part jes tomaat met puntasperges uit blik. Verder zetten we op deze sehaal enige kleine glazen bakjes of andere schelpjes met extra ma yonaise, zoetzure augurken ver mengd met uitjes, beide klein en sierlijk van formaat. Dan heb ben we een hoekje vrijgelaten voor blokjes pittig aangemaakte gekook te rode biet, gegarneerd met part jes citroen. Ook een zoete hoek moet op de schaal vertegenwoor digd zijn en wel in de vorm van plakken sinaasappel, vermengd met ilakjes appel. Deze maken we al- een aan met citroensap, om zo doende de kleur te bewaren. Mocht u ansjovissen of champignons over hebben, leg deze er dan vooral bij, gedachtig de woorden „hoe meer zielen, hoe meer vTeugde". En dan blijft ons niets anders over. dan te zeggen: serveer hier bij warme witte broodjes of warme toast en zet er voor de kinderen wat gekleurde suikereitjes op tafel bii, die verder is versierd met een schaaltje narcissen, blauwe druif jes waarin gele kuikentjes zijn neergezet. Heel vrolijke, zonovergoten Paas dagen, dat is mijn wens voor u en tot de volgende keer. Micky Woodhonse. Omschrijving Horizontaal: 1 Haar verduurzamen van een primair t,jdperk af (11); 8 Een kuddedier met elan in den lande (5); 9 Het rustbed van een fakir maakt hem licht geraakt (11); 11 Een lor van een vent gaat er aan (3); 12 Hij was zo jachtig als een haas (7); 15 Bevel voor pa om zijn tanden te poetsen voor hij de deur uitstapt (5); 16 Niets van waar (3); 17 Ik heb een handeltje (7); 18 Als je die krijgt, word je afgedankt, poch maar niet! 5); 21 Midden in de week worden we aan een oude god her innerd (5)23 Niet langer in het ga reel en bijna uit de rij zijn ze op dit schip (7); 25 Voor Bella een naprater (3); 26 Drukte en lawaai moet men kun nen velen (5); 28 Geen kink in de ka bel, maar in de weg, intussen groeit het produkt (7); 31 De honderdduizend in een vat (3); 33 Er zit kwast in, sprak het babbelende paar (11); 35 Wat voor de een verstrooiing is, is voor de an dere een strop (5); 36 Wie de aanblik der grachten dor vindt, moet zich op een afstand houden (11). Verticaal: 1 Wat vader eet of spreekt, hij blijft dezelfde (3); 2 Kom Ka, zei moeder, schenk meneer nog eens in (5); 3 En Stien zei, minder kan het al niet (5)4 Bijna is de tijd daar! (4) 5 De stern is bont (5); 6 Een macht hebber die praat as brugman (7); 7 Wie leende ooit aan mannen van adel? (6)10 Kastijdingsmiddel van formaat (5); 13 Immer en altoos (5); 14 Geen on-dicht (3)15 Ik laat mijn beurt voor bij gaan (3); 17 An loopt altijd achter (2); 19 Is dat de woonplaats der hei denen? (5); 20 Dit insekt is er altijd bij (2); 21 Toon eet die vrucht als hij aan de wal is (7); 22 Zij staat midden in dé annonce (3)23 Kom, geef me die kroes eens aan (3); 24 Na haar omme gang gaat de zon onder (5); 25 De proef zit in de getuigenis (5); 27 Uit vet en as van de huiselijke haard ver rijst de godin (5); 29 Hij moet altijd wakker blijven (5); 30 Klara heeft haar werk gedaan (5); 32 Hij is uit een boomstam gemaakt (4); 34 Het snelle vervoermiddel van Fortuna (3). KRUISWOORDRAADSEL Oplossing Horizontaal: 1 -achgas; 7 9potter; 13 aloë; 14 dek; 16 sla; 17 roze; 18 mode; 19 dreumes;. 20 egel; 21 smet; 22 eer; 13 Epe; 24 kalm; 25 rek; 26 den; 27 order; 32 neger; 34 gelei; 38 roerig; 40 ren; 41 cadans; 42 krater; 44 latent; 45 lus; 46 rad; 47 wippen; 51 bereik; 53 sieren; 56 heg; 58 tarnen; 60 tenor; 61 Horeb; 63 dagge; 64 mes; 65 nok; 87 rest; 71 els; 72 Ada; 73 Mars; 76 vete; 77 spelden; 78 enig; 79 egel; 80 sen; 81 ego; 82 Etna; 83 naleven; 84 analist. Verticaal: 1 lamsoor; 2 alom; 3 co de; 4 heet; 5 adder; 6 sereen; 7 sleper; 8 Pasen; 9 trek; 10 toga; 11 ezel; 12 relmuis; 15 kerker; 16 smeden; 28 rok; 29 dertien; 30 era; 31 rit; 33 gek; 34 gat: 35 Ede; 36 landing; 37 ent; 39 ge ien* 41 cadet; 43 run; 44 lab; 47 wie; 48 pro; 49 per; 50 eer; 52 rad; 53 era; 54 keg; 55 sterven; 56 hossen; 57 gena de; 59 neusgat; 61 helpen; 62 bodega; C messe; 66 kanon; 68 eega; 69 stel; 70 tele; 73 meel; 74 anti; 75 rins. Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM. De P. v. d. A. weigert haar demonstratie tegen de regeringspolitiek inzake Nieuw-Guinea, die zij vandaag in Amsterdam zal houden, in samenwerking met de Paci- fistisch-Socialistische Partij te doen geschieden. De P.S.P. had dit voorge steld uit overwegingen van algemeen belang. De P.S.P. zal nu morgen af zonderlijk demonstreren op het Bin nenhof in Den Haag. Het hoofdbestuur van de P. v. d. A. heeft zyn weigering gemotiveerd door te wijzen op de verschillen die er be staan tussen de politieke uitgangspunten van de P.S.P. en de P. v. d. A. Met name wordt aandacht besteed aan het beginsel van eenzijdige ontwapening, dat door de P.S.P. wordt gehuldigd. Het hoofdbestuur, dat erkent dat de actuele Nieuw-Guineapolitiek van P.S.P. en P. v. d. A. praktisch gelijk zijn, zegt dat het verwarring wil ver mijden. Dit zou, aldus het hoofdbestuur, door een gezamenlijke demonstratie zeker worden gesticht. TTOEZEER pers, radio en tele- visie ook zijn afgestemd op de topfiguren, af en toe be reiken ons toch berichten over fi guren van het tweede plan, zoals over die juffrouw, die maanden lang ver van haar domicilie, er gens in Italië door een filmfabriek royaal werd gevoed, gelaafd, ge huisvest en gesalarieerd om in een groots opgezette spektakelfilm circa één minuut op het witte doek waarneembaar te zijn. Wat een leven, voor wie van een dolce vi ta houdt! Wel heel schril steekt bij deze luilekkerlandfiguur hetleven van de eeuwige tweede-rangsman van Thebe af. Het is de broer van Oidipus' vrouw en moeder, die driemaal regent van de stad is geweest, telkens wanneer weer een regerend vorst ten val ge bracht was of gedood. Hij is door zijn naam al als bijfiguur gekarak teriseerd, want zijn naam Kreon wil alleen maar zeggen „koning". En dat mag voor een gewoon mens een nette achternaam zijn, voor een echte vorst is het toch wel een nietszeggende naam. De eerste keer dat hij de rege ring van Thebe moest overnemen, was in de dagen na de dood van Oidipus' vader Laios. Het waren zware tijden, het monster de Sfinx lag voor de stad en legde alle verkeer stil, doordat het het leven van alle voorbijgangers eis te, die het raadsel niet konden op lossen. Kreon moet toen al niet heel erg op het koningschap ge steld geweest zijn, want hij maak te het, in de vorm van een huwe lijk met zijn zuster Iokaste, tot de prijs voor degene die Thebe van de Sfinx zou verlossen. Toen dit Oidipus gelukte schonk hij hem de hand van Iokaste (niet wetend, dat zij zijn moeder was) en trad af. Wel werd hij met onderschei ding behandeld en het nieuwe echtpaar vroeg hem steeds om ad vies. VTA Oidipus' ontmaskering en de zelfmoord van Iokaste kwam hij weer terug als regent om weer te eclipseren bij de troonsbestij ging van de jonge prins Eteokles. Maar een jaar later brak de strijd van de Zeven om Thebe uit en sneuvelde Eteokles in het fatale duel met zijn broer, de pretendent Polyneikes. En weer, nu voor de derde maal, werd Kreon regerend vorst van Thebe. Hem wachtte geen gemakkelijke taak een bevolking, die pas een grote aanval op zijn stad heeft af geslagen, is doorgaans niet erg ge dwee. Maar zijn eerste regerings daad is ook niet zo erg gelukkig: hij verbiedt de begrafenis van de doden die de vijand op het slag veld heeft achtergelaten, een ver bod dat zelfs geldt voor zijn eigen neef Polyneikes, wiens aanval op Thebe hij als landverraad opvat. De enige Peloponnesische aan voerder, die dank zij het wonder paard Areion ontkomen was, smeekte de Thebanen hun stand punt te herzien; het was heel erg als een dode onbegraven bleef, want dan werd hem de toegang tot de onderwereld ontzegd en de schim van de gestorvene leidde dan een zwervend bestaan het ergste wat de aan een vaste woonplaats gehechte Griek zich kon voorstellen. Daarom trekt hij met de moe ders en zoons van de verslagen aanvoerders als smekeling naar Atheens gebied, waar hij bij de heilige stad Eleusis een ontmoe ting heeft met de rechtschapen Atheense koning Theseus. Theseus is aanvankelijk niet tot interven tie bereid; Adrastos had maar be ter naar de pessimistische voor spellingen van Amphiaraos moeten luisteren en het wel en wee van zijn land niet op het spel moeten zetten voor een min of meer par ticuliere zaak, de restauratie van zijn schoonzoon op Thebe's troon. WTORDT Theseus al wat zachter voor de smekeling gestemd, doordat zijn moeder het voor hem opneemt, de komst van een arro gante heraut uit Thebe, die hem gelast Adrastos voor zonsonder gang uit zijn land te bannen, doet de deur dicht, en Theseus neemt in naam van de menselijkheid en Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN In de Braakmanpolder in Zeeuws- Vlaanderen zijn dijken ge bouwd binnen de dijken; niet om het water te keren, maar om het vast te honden, zodat het niet kan afvloeien naar de Westerschelde. Er verheft zich op de nieuwe akkers tussen Biervliet, Hoek en Philippine een logge ringdijk van twaalf meter hoog. Hij omsluit een gigantische are na, gevuld met water: er is daar een meer „ingepolderd", En de boer ploegt aan de voet van de dijk, waar zich anders alleen vissen ophouden. Dat meer is het zoetwaterspaarbek ken van de N.V. Waterleiding Maat schappij „Zeeuwsch-Vlaanderen", het is het grootste drinkwaterreservoir van Nederland, het grootste van heel Europa wellicht. Als de dijk rondom klaar is. kan er 2,5 miljoen kubieke meter water in de kuip, regen, die in Be'gië zal zijn gevallen. Plastic bescherming Op de bodem (25 hectare) is een enorme lap plastic gelegd om wegzak ken van het water te voorkomen. Het is heel dim plastic. De 'ap wordt ge vormd door banen van 2,50 meter breed die met asfalt zijn gekit. Ter bescherming ligt er een laag grond op. Het water wordt gezuiverd en gaat dan naar de huizen en fabrieken, die op de waterleiding zijn aangesloten. Sinds de oorlog wordt er in Zeeuws- Vlaanderen elk jaar meer water ge bruikt. „Onze eigen voorspellingen werden jaar op jaar overtroffen", zegt ir. G. P. M. Dikötter, directeur van het waterleidingbedrijf. Dat kwam doordat er steeds meer fabrieken in de streek kwamen, de bevolking nam nauwelijks toe. Het bedrijf kon de vraag niet meer aan en riep de Na tionale Maatschappij der Waterleidin gen in Brussel te hulp. Zonde De inpoldering van de Braakman bracht het idee, dat de indrukwekken de dorst van Zeeuws-Vla an-1 er en kon helpen lessen. Nederland had de plicht te zorgen voor de afwatering van een Belgisch gebied van twaalfduizend hectare vlak over de grens. Dat gebied had zijn overtollige water altijd via de Braak man geloosd. Toen Rijkswaterstaat be gon aan uitwateringswerken, realiseer de men zich plotseling, dat er altijd helder regenwater in de Westerschel de was verdwenen. Dat besef draaide uit op een plan om het water op te vangen. In het voorjaar van 1960 werd in acht weken tijd-, een proefbekken aan gelegd met zeventigduizend kubieke meter inhoud. Na een jaar experimen teren was men er achter dat het Bel gische regenwater geschikt was om te drinken. Wéér haast Vorig jaar augustus werd begonnen met het grote bekken. Weer werd er in ijltempo gewerkt, want het moest vóór 1 november (het begin van de regentijd) klaar zijn. Het werd een bak met een inhoud van een miljoen kubieke meter, omringd door dijken die zeven meter hoog waren. Men moest het bekken op die manier bou wen, uitgraven kon niet, want het zou te water zit in Zeeuws-Vlaanderen vrij dicht onder de oppervlakte. Nauwelijks was het bekken klaar of men begon de dijken vijf meter op te hogen. Daardoor zal er in het spaar bekken 2.5 miljoen kubieke meter wa ter kunnen. De dijken worden er aan Ir. Dikötter op de dijk om het meer van drinkwater. „Daarachter ligt nog een enorme lap grond de voet twee keer zo breed door: bij na zeventig meter. Maar het bekken is nog niet klaar. Nog dag in dag uit wordt de ijle voor- y jaarslucht boven het vlakke land door- trild van het gedreun van draglines en bulldozers, die duizenden, tiendui- f zenden kubieke meters grond verplaat- ij sen. Elke dag walmen op de dijk ma- chines, die het asfalt maken voor de glooiingen en elke dag kruipen zand- auto's grommend door de rulle grond. Water op „water'* Zo wordt er met grote krachtsin spanning gewerkt om water te win nen in een land, dat nog maar kort is gewonnen op het water. Ir. Dikötter staat op de dijk, hoog boven het omringende bouwland, hoog boven het water van het spaar bekken aan zijn voeten. Hij wijst naar de overkant. „Daarachter zegt hij, „daar ligt nog een enorme lap grond om meer bekkens op te bouwen. We kunnen uitbreiden tot we zes- of zeven miljoen kubieke meter water kunnen bewaren. De bekkens geven onuitput telijke mogelijkheden. We zouden er zelfs brak water in kunnen opvangen en ontzilten." Even zwijgt hij. „Maar dèt ligt wel in een heel ver verschiet", besluit hij. Achter hem, heel ver weg, kringelen de tientallen fabrieksschoorstenen in en om Sluiskil grijze rookslierten om hoog, slierten die zich vermengen tot een waas, dat de horizon vervaagt. Van tijd tot tijd vaart de heer E. J. de Mul het zoetwaterbekken op om een monster te nemen. „Ik heb al heel wat gevaren", zegt deze ex-mosselvisser „maar op drinkwater nog nooit." TANGER (Reuter) Waarschijn lijk het enige „bruikbare" deel van de Middellandse Zee dat tot nog toe aan de „beschaving" en de daarbij behorende verschrikkelijke stromen toeristen is ontsnapt, is de prachtige kuststrook van 400 kilo meter lengte tussen Tanger en Al gerije. Als het op indrukwekkend heid van het landschap aankomt, doet de kustlijn van het Rifge bergte de Costa del Sol, de Cöte d'Azure en de Italiaanse Rivièra geheel verbleken. Lang zal de stilte er dus niet meer duren... Het Rifgebergte, overdekt met bos sen van ceders, eiken, palmen en mastiekbomen, loopt in de Middelland se Zee uit en vormt daar tweehonderd kilometer aan een stuk door een rots kust van ongekende schoonheid. Slechts hier en daar wordt deze kust doorsneden door kreekjes en door baaien, die weer omgeven zijn met steile klippen, veelal alleen maar van zee uit bereikbaar. Omdat het gebied zo moeilijk toe gankelijk was en bovendien omdat het gouvernement van het Spaanse protectoraat er de voorkeur aan gaf zijn eigen toeristische attracties te ontwikkelen, heeft het toerisme de Rifkust tot nu toe nagenoeg links la ten liggen. Voor de meeste mensen was het Rifgebied het domein van stoere krijgslieden die eens onder emir Abd el Krim streden tegen de gecombineer de Franse en Spaanse legers in de beruchte Rifoorlog uit de jaren twin tig. Voor ander'en was dit woeste ge bied de springplank, van waaraf de Spaanse nationalisten onder generaal Franco de Spaanse burgeroorlog kon den beginnen. Maar met Marokko's onafhankenjk- heidsvèrkrijging in 1956 gloorde ook voor het Rifgebied de dageraad na een eeuwenlange nacht van verwaar lozing. Dank zij een bescheiden ont wikkelingsplan komt een afgelegen en woest gebied nu langzaam maar zeker open te liggen voor de buiten wereld. De Rifkrijgers hebben hun voorladers aan de muur gehangen en hanteren nog slechts houweel en spa de voor de aanleg van een spectacu laire autoweg die zich van Tanger af langs de kust kronkelt naar plaatsen met nietszeggende namen als Sjawen, Ketama en Al Hoceima. Op het eerste deel van de weg van Tanger tot Ksar es Seghir is het werk al in volle gang. Ksar es Seg hir is een vissersdorpje aan een diepe baai, vanwaar duizend jaar ge leden de Moorse veldheer Tarik koers zette naar Spanje voor een invasie. Bij die gelegenheid kreeg Gibraltar zijn tegenwoordige naam: Berg van Tarik, Djzebel al Tarik, verbasterd tot Gibraltar. Al Hoceima, wat verderop langs de kust, is voorbestemd eens een drukke badplaats aan de Middel landse Zee te worden. Nog deze zo mer gaat er een luxe hotel open met zestig kamers. Het onlangs geopende kampeerterrein bleek al in een be hoefte te voorzien: voor liefhebbers van onderwatersport en voor henge laars bleek het een dorado doordat de beschutte baaien bij het plaats je wemelen van vis. BONN, (UPI). De Verenigde Sta ten hebben het Westduitse verzoek om de Duitse eigendommen die tijdens de oorlog in Amerika in beslag waren ge nomen terug te geven, van de hand ge wezen. Dit heeft de Westduiste minister van buitenlandse zaken, Schroder in het parlement meegedeeld. Schroder zei dat Amerika te kennen had gegeven niet bereid te zijn het ver zoek van Bonn om over de kwestie te onderhandelen, in te willigen. De West duitse regering had hét verzoek aan het begin van het jaar gedaan. MINUTEN Eier-tomatenhuwelijk Reken voor 6 personen, 6 niet te kleine tomaten met 1 half hardgekookt ei. Deze eieren snijden we als ze gekookt zijn in de breedte door. We hebben klaarliggen: 6 grote diepvriesgarnalen, die we nadat ze ontdooid zijn in een pan met weinig kokend water waarin 1 ui tje met 1 laurierblad en 1 kruidna gel laten gaarkoken. Dit is een kwestie van enkele minuten. Als ze naar boven komen drijven zijn ze gaar. We snijden deze garnalen de schaal is eraf gehaald in de lengte door en leggen ze in een bakje, gevuld met een beetje ma yonaise. We hebben erdoorheen ge mengd: 1 theelepel Engelse saus met 14 eetlepel citroensap. De to maten zijn van het bovenste dopje ontdaan we hébben er zoveel af gesneden, dat we met een kleine paplepel gemakkelijk het vrucht vlees uit de open tomaat kunnen scheppen, zonder echter de toma- tenwand te beschadigen. We leggen één halve garnaal, ro yaal bekleed met mayonaise op de bodem neer. Hierop zetten we het halve hardgekookte ei en daarop deponeren we de andere garnalen- het volkenrecht de wapens tegen Thebe op. Hij overwint de Theba nen in de vlakte voor de stad, be graaft de soldaten ter plaatse en neemt de lijken van de aanvoer ders mee naar Attisch gebied, waar ze een eervolle begrafenis krijgen. Dit aanhangsel van de strijd der Zeven om Thebe is ons zo goed bekend, omdat dit het gegeven is van Euripides' tragedie „De Sme kende Vrouwen". Het was geïn spireerd door een ware gebeurte nis tijdens het leven van Euripi des, bij een oorlog tussen Athene en Thebe; dezen hadden na de slag bij Delium in 424 v. Chr. aanvankelijk ook de Atheners niet toegestaan hun doden te begra ven. De edele rol van Theseus en zijn stad in deze tragedie was Euripides heel welkom: hij was erg trots op zijn stad Athene en de daar bestaande demokratie, die ook toen al als de meest humane regeringsvorm werd erkend. Hoe ook in Thebe zelf het bevel van Kreon aanleiding werd tot een nieuwe tragedie zullen wij volgen de keer zien.

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 15