MINISTERS KENDEN JOUHAUDS PLANNEN Brits subsidie voor Leidse hoogleraar Fotomatie JA DAT MOET EIGENLIJK OOK MEE' Slachtoffers van O.A.S. getuigen TIJDELIJK STRAATGEVECHTEN IN CENTRUM ORAN MEER GEZINNEN MOETEN AAN DE WAL WONEN „ELYSÉE OP DE HOOGTE" Sowjetunie wijst verzoek van Kennedy-Macmillan af Twee broers bij roeien verdronken Macht van O.A.S. taant Politieman greep knapen die zijn brommer stalen Actie op Waigeo geëindigd Proefschrift over leeftijd en t.b.c. Onlusten in Irak Meer zeggenschap voor kunstenaars Vrijdag 13 april 1962 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 9 ROTTERDAM WIL FLUOR IN WATER Kamer wil gesprek over huurverhoging OOIEVAAR VAN OUDEWATER WAS LAAT RAADSLID BEBOET VOOR BELEDIGING Vier pianisten in finale Als eerste geleerde buiten Gemenebest PROF. BOUMAN VOOR REDERS BINNENVAART: ONAANVAARDBAAR ULTIMATUM" OE THANT: Televisietoneel in volgende seizoen Speurtocht naar oude vloot van Grieken mm DE PARAATTAS TAILOR-MADE GROTER Van onze correspondent PARIJS - Generaal Joulhauid heeft volgens zijn verdediger aan de opstand in Algerije deelgenomen met instemming van som mige leden van de toenmalige Franse regering die de oprichting van een Frans-Algerijnse republiek wensten. Mr. Perussei voerde dit gisteren ter verdediging van Jouhaud aan voor de bijzondere krijgsraad waarvoor Jouhaud terecht staat. Hij zei het te kunnen aantonen met de fotocopieën van allerlei brieven en andere documenten. Uit een van de brieven las Perussei dit voor: „Nu het zeker is dat generaal de Gaulle zijn Algerijnse politiek tot het eind zal doorzetten en hij hierin door Frankrijk zal worden gevolgd, is het noodzakelijk geworden om een Alge rijnse republiek te stichten waaraan talrijke Europeanen, deelnemen. Dit zou moeten gebeuren zonder een breuk met het moederland te veroorzaken. Om dit plan ten uitvoer te brengen is het nodig een militaire leider te vinden van onbesproken gedrag, bij voorkeur van Algerijnse afkomst, die tot geen enkele politieke partij behoort en die heeft deelgenomen aan de onbloedige omwenteling van 13 mei 1958". Verscheidene getuigen legden daar na verklaringen af over die plannen voor oprichting van een Frans-Alge rijnse republiek. De plannen zouden Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM. Ook in Rotter dam wordt overwogen tot fluoridering van het drinkwater over te gaan. Blijkens een voorstel van B. en W., dat volgende maand in de raad aan de orde zal komen, zal daarmee een investering van een half miljoen gul den zijn gemoeid. De jaarlijkse kosten met inbegrip van de ontharding van het water wor den op rond 160.000 gulden geraamd. B. en W. achten het niet uitgesloten dat het rijk een subsidie zal verlenen. De netto-lasten ongeacht een even tuele subsidie komen bij hoofdelijke omslag neer op zestien cent per persoon per jaar. B. en W. herinneren in de toelichting op hun voorstel aan de in Tiel en Cu- lemborg gehouden proefnemingen. In Tiel, waar reeds in 1953 met fluoride- ring van het water werd begonnen, ver toonde het blijvende gebit van kinderen die van hun geboorte af gefluorideerd water hadden gebruikt, gemiddeld veer tig tot zestig procent minder cariës dan dat van de Culemborgse kinderen die van gefluorideerd drinkwater versto ken bleven. Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG. De huurverhoging die tegen 1 juli is voorgesteld, zal waarschijnlijk niet op 2 mei in de Tweede Kamer in behandeling worden genomen. Het is wel de bedoeling, maar er zal over dit nogal omstreden voorstel eerst nog mondeling overleg met de minister van volkshuisvesting moeten worden gepleegd. De socialist Bommer wees er giste ren in de Tweede Kamer op dat tot nu toe een huurverhoging het nog nooit zonder dit overleg heeft kunnen stellen. Het ziet er naar uit dat de Tweede Kamer na het paasreces, dat gisteren is begonnen, meteen op 2 mei verder gaat met de behandeling van de mammoetwet, die dan weer voor de zoveelste keer zal worden onderbroken, ditmaal door de huurverhoging. in november 1960 de goedkeuring heb ben gekregen van minister Frey. Volgens een van de getuigen zou Jouhaud er niet geestdriftig over zijn geweest en van minister Frey de toe zegging hebben verlangd dat: het Franse leger nieit tussenbeide zal komen; de Gaulle zich afzijdig zou hou den; a Frankrijk geen blokkade van Al gerije zou afkondigen. Het Elysée zou daarvan op de hoog te zijn geweest. Voordat deze getuigen aan het woord kwamen hoorde de bij zondere krijgsraad verklaringen van verscheidene slachtoffers van ae O.A.S. aan. Nekschot De eerste was een procureur-gene raal, enkele malen ter dood veroor deeld door de O.A.S., die vertelde dat hij in Oran door een lid van de O.A.S. was neergeschoten. Ziende, dat zijn slachtoffer nog ademde, had de O.A.S.- er hem nog een nekschot gegeven en hem wegrijdend nog een kogel nage zonden. Het was een wonder dat de procureur-generaal er bovenop was gekomen, en kon getuigen. De tweede was een politiecommis saris, wiens gezicht totaal misvormd was en wiens kaken geblokkeerd za ten als gevolg van aanslagen van de O.A.S. Hij was de naaste medewer ker geweest van kolonel Rangon, ka pitein Boulle, en twee andere hoofd officieren, allen inmiddels vermoord door de O.A.S. Zijn monotone stem, zonder enige opwinding, maakte veel indruk. Deze man zou nooit anders meer kunnen spreken, wist men. Eenzelfde indruk maakte het ge tuigenis van de oud-voorzitter van de Gaullistische beweging in Oran, Per nod. Op het ogenblik, dat hij te Oran arriveerde, zo vertelde deze getuige, ontving hij een dreigbrief. Twee dagen daarna werd zijn bureau opgeblazen. Een week later werd hij bijna ge lyncht en vlak daarop werd hij door een commando van jonge onverlaten tussen vijftien en twintig jaar ernstig mishandeld. Bom, bij operatie „Op het ogenblik, dat men mij die avond opereerde", zo vertelde hij, „werden twee bommen tegen de deur- van de operatiekamer gegooid. Enkele dagen later werden drie handgranaten naar mijn kamer in het ziekenhuis geworpen. Vlak voordat ik het zieken huis verliet, werd mijn kamer op het ogenblik dat ikvoor het eerst weer mocht lopen opgeblazen. Daar aan dank ik mijn leven. Het eerste, dat ik bij mijn terugkeer in Frankrijk ontving, was een brief van de O.A.S., waarin ik met de dood werd bedreigd." Eigen nieuwsdienst OUDEWATER. Vijf weken la ter dan vorig jaar heeft gisteren de ooievaar van Oudewater bezit van zijn nest genomen. Oudewa ter vraagt zich nu vol spanning af of er dit jaar weer een wijfje komt om de ooievaar gezelschap te houden. Vorig jaar was dat niet het geval. Aan vader ooievaar zal het niet liggen. Door luid geklepper pro beerde hij gisteren de aandacht op zich te vestigen. (Ingezonden mededeling) Van al deze getuigen a charge waren er slechts twee die niet op deze gruwelijkheden ingingen. De eerste was de heer Denizot, prefect van Oran, die breedvoerig inging op een vlugschrift van Jouhaud, waarin de hoogste regeringsfunctionarissen met de dood bedreigd werden. De tweede was generaal Arthus, de commandant van de legerpolitie te Oran, die zich kennelijk onder de druk van de dood vonnissen van de O.A.S. heel voor zichtig uitdrukte. LOPPERSUM. Bij het roeien op het Damsterdiep bij Loppersum is gis teravond de vijftienjarige zoon van de familie A. van der Berg uit Wirdumer- draai verdronken. Zijn zeventienjarige broer die vanaf de kant het ongeluk zag gebeuren, sprong het water in om te helpen. Ook hij is verdronken. De vader die eveneens het water indook, kon het tweetal niet meer bereiken. Tijdens het roeien met een jonger broertje verloor de vijftienjarige jon gen het evenwicht. Hij viel achterover uit de boot. ROTTERDAM. De diepere oorzaak van de zwarte lijst, die een aantal Amerikaanse tankerrederijen willen aanleggen voor degenen, die Russische olie vervoeren, schijnt te liggen in een olieleiding. Guif heeft een leiding aan gelegd naar New York. Hierdoor is de behoefte aan tankers zodanig gedaald, dat de concurrentie scherpe vormen heeft aangenomen. (Ingezonden mededeling) Van onze correspondent PARIJS. In Oran, dat gisteren door een staking van de telefoon dienst van de buitenwereld was afgesloten, zijn gisterochtend straat gevechten uitgebroken tussen com mando's van de O.A.S. en eenheden van het leger. De gevechten duur den gisteravond nog steeds voort. Hoewel er geen gevens over slacht offers bekend waren, schatte men toch dat er een groot aantal doden en gewonden zou zijn. De schermutselingen waren om streeks half vijf in de binnenstad be gonnen toen een commando van de O.A.S. een pantserwagen van de ter ritoriale politietroepen in de Rue Géné rale Leclerc aanviel. Het commando werd door tegenvuur teruggedreven naar de Place de la Victoire, het belang rijkste plein in het centrum van de stad. Tegen vijf uur hadden enkele commando's van de O.A.S., die te hulp waren gesneld, posities ingenomen rondom dit plein van waaraf zij op de politie en troepen schoten. Uittocht Inmiddels is de macht van de O.A.S, in Algerije duidelijk tanende. Hoezeer bleek gisterochtend op het vliegveld van Algiers, waar een bomontploffing de verkeerstoren vernielde, Het was kennelijk een poging om de algemene uittocht naar Frankrijk te stoppen. Het luchtverkeer ging echter gewoon door. Militairen leidden de vliegtuigen van en naar de startbanen. In een week tijds zijn uit Oran, er kend het bolwerk van het geheime le ger, liefst tweeduizend mensen naar Frankrijk gevlucht. Maar nog kenmerkender voor de te rugval van de O.A.S. was de merk waardige betekenis: „Wij zijn uit de O.A.S. getreden omdat iedereen tegen ons was", afkomstig van de leider van een deltacommando (executiecom mando van de O.A.S., samengesteld uit burgers) bij zijn arrestatie. Deze leider, een zekere Ripoli, was met tien leden van andere deltacommando's te Algiers gearresteerd. Hij had enkele opdrachten bij zich, die getekend wa ren door Salan en die onmiddellijk hadden moeten worden uitgevoerd. De politie kreeg bovenstaand antwoord, toen zij vroeg waarom de opdrachten niet waren uitgevoerd. Deze orders be itonden hoofdzakelijk uit het vermoor den van Arabieren, hoe en waar dan ook. Hat was de politie gebleken dat deze leden, althans in de tijd waarin de orders hadden moeten worden uit gevoerd, zich niet schuldig hadden gemaakt aan terroristische daden. Te Marseille is een Frans schip dat uit Oran kwam, in beslag genomen en van onder tot boven onderzocht. De kaï stel gen over deze zaak. apitein van heit schip is in arrest ge teld. De politie bewaart het stilzwij- Eigen nieuwsdienst ARNHEM. Voor het in een pam flet beledigen-van bet college van B. en W. van Genemuiden heeft het Arnhem se gerechtshof gisteren de 58-jarige vee handelaar K. B. B., die al 28 jaar lid van de Genemuidense raad is, tot 150 gulden boete veroordeeld. De Zwolse rechtbank had dezelfde straf opgelegd, maar de procureur-generaal had vier honderd gulden boete gevraagd. Verdachte, die twee weken geleden had verklaard dat er „lugubere zaken" ge beuren in Genemuiden, was in hoger be roep gegaan omdat hij ervan overtuigd was niemand te hebben beledigd. Eigen nieuwsdienst AMSTERDAM. De Jury vam het concours voor jonge pianisten, dat het Internationaal cultureel centrum te Am sterdam houdt, heeft vier pianisten toegelaten tot de finale, die vanavond wondt gehouden. Het zijn de 25-jarige Elizabeth van Malde uit Rotterdam, de 24-jarlge in Amsterdam wonende Sibyl Whiteman, de 28-jarige Polo de Haas en de 22-jarige Frans Linthorst, beiden uit Amsterdam. LEIDEN. Prof. dr. C. J. F. Böttcher, hooglefaar in de fysische scheikunde in Lei den, heeft van het Fleming Memorial Fund een subsidie ontvangen, waarmee hij met der tig medewerkers zijn onderzpek op het gebied van de arteriosclerose kan voortzetten. Het Fleming Memorial Fund is opgericht ter nagedach- tenis van de geleerde, wiens naam onverbrekelijk is ver bonden met de ontdekking van penicilline. Het fonds ondersteunt fundamenteel onderzoek op medisch gebied. Prof. Böttcher is de eerste geleerde buiten het Britse Gemenebest, die een subsidie uit het fonds heeft ge kregen. De subsidie zal het de hoogle raar mogelijk maken in het nieuwe la boratorium, dat binnen het jaar tot zijn beschikking komt, een vakbiblio theek in te richten. Arterioscierose, zo vertelde prof. Böttcher, is een verdikking naar binnen van d-e slagaderwand. Zij ka-n, wan neer trombose optreedt, hartaanvallen tot gevolg hebben. De hiermee samenhangende ziekten vormen in Nederland de voornaamste doodsoorzaken; in de Verenigde Staten eisten deze ziekten zelfs meer slacht offers dan alle andere doodsoorzaken tezamen, met inbegrip van verkeers ongelukken. Het onderzoek van prof. Böttcher beschouwt de chemische en fysisch- Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM. Twee jeugdige Am sterdammers hebben lelijk hun vingers gebrand toen zij de bromfiets van een politieman probeerden te stelen. Een wachtmeester van de rijkspolitie had zijn brommer even onbeheerd voor de deur van zijn woning in de Oude IJsselstraat laten staan om binnen nog iets tegen zijn vrouw te kunnen zeggen. Toen hij een minuut later naar buiten stapte om naar zijn werk te gaan, zag hij de twee knapen vol gas wegrijden. De wachtmeester trok zijn pistool en loste een schot in de lucht. Daarop zette hij te voet de achtervol ging in. In de Rijnstraat kreeg hij de jongens weer in het vizier. Nogmaals schoot de politieman en nu reageerden de knapen wel. Ze gooiden de brommer tegen de straat en vluchten een huis binnen. Met behulp van de inmiddels (ealarmeerde gemeentepolitie werden te knapen op de zolder van dit huis in de kraag gevat. Het waren de' zestien jarige H. B. en de vijftienjarige A. J. I-I. Zij werden aan de kinderpolitie over gegeven. De chef van de bijna bestolen wacht meester is van oordeel dat zijn onder geschikte er goed aan heeft gedaan en kele waarschuwingsschoten te lossen, „Ik heb mijn rhensen verboden in dit soort gevallen horizontaal te schieten", zei hij. Van onze scheepvaartredacteur TYEN HAAG. Wat men in uit- zicht stelt, moet ook waar wor den gemaakt. Dit zei gisteravond prof. dr. P. J. Bouman tot de re ders, die zijn aangesloten bij het Centraal bureau voor de rijn- en binnenvaart. Hij sprak voor hen over personeelsvoorziening „op lang zicht" in deze tak van vervoer. Professor Bouman maakte deze al gemene opmerking: „De moderne werknemer staat voor ogen: goed be taalde, regelmatige, zindelijke arbeid, met ruimschoots vrije tijd, promotie kansen en sociaal aanzien, namelijk werk dat als een -beroep wordt er kend." Uit gesprekken met opvarenden in de rijn- en binnenvaart maakte hij op: de opvolging van vader op zoon in hetzelfde beroep is grotendeels ver dwenen. althans -bij de rederijen; de binding aan hét bedrijf is zwak; de nadelen van het varen voor het gezinsleven worden meer en meer ge voeld; algemeen is de klacht, dat het so ciaal aanzien van het werk in de bin nenvaart te gering is. Uitbouw Professor Bouman adviseert daar om „uitbouw" van personeelsafdelin gen onder leiding van zeer bevoegde Eigen nieuwsdienst GENÈVE De Sowjetunie heeft gisteren in de ontwapeningsconferentie het dringende verzoek van president Kennedy en premier Macmillan om aanvaarding van het beginsel van in ternationaal toezicht op naleving van een kernwapenverbod verworpen. De Russische onderminister van bui tenlandse zaken Valerian Zorin bestem- pelde het beroep van Kennedy en Mac millan op premier Kroesjtsjef als een onaanvaardbaar ultimatum. Hij kwam zijnerzijds met het voorstel tot opschor ting van nieuwe series proeven met kern wapens tot het einde van de ontwape ningsconferentie. De Sowjetunie was vol gens Zorin bereid zich zolang de confe rentie duurde te onthouden van proeven met kernwapens indien Amerika en Engeland insgelijks wilden handelen. Geen garantie Engeland en Amerika antwoordden op het Russische tegenvoorstel met een kort en bondig neen. ,Het spijt mij", zei Arthur Dean, de Amerikaanse delegatie leider, „maar wij hebben' geen vertrou wen meer in Russische beloften." Deans Engelse collega, Joseph Godber, zei dat het nieuwe Russische voorstel in geen enkel opzicht de garantie inhield dat de Sowjetunie zioh aan de gegeven belofte zou houden. Dean maakte duidelijk dat Amerika en Engeland geen waarde hechten aan Rus sische beloften die, zolang er geen in ternationale controlemiddelen bestaan, naar believen gebroken kunnen worden, zoals in de herfst van het vorige jaar. Hij zinspeelde 'op de onlangs geuite Amerikaanse wens dat het voorgestelde internationale controleorgaan ook in staat zal worden gesteld na te gaan of een verbreking van een dergelijke be lofte technisch wordt voorbereid. Vele van de andere aan de conferentie deelnemende landen gaven uitdrukking aan hun bezorgdheid over de halsstarrig heid van beide partijen. Canada drong aan op een laatste streven naar een com promis voor de hervatting van de Ameri kaanse proeven omstreeks het einde van deze maand. Ook Mexico, Brazilië, Zwe den, Egypte en Ind-ië drongen daarop aan. De Nederlandse treinen met uitzonde ring van de internationale, zullen op Ko ninginnedag rijden als op zondagen. krachten. Hij acht eveneens sterke uit breiding van de vakopleiding gewenst. Vele -bedrijven, zegt hij, moeten reor ganiseren om regelmatige vaantijden te bevorderen. Er moeten oplossingen worden gezocht opdat meer gezinnen aan de wal kunnen wonen. Andere punten uit dit betoog „op lang zicht" zijn: verruiming van pro motiekansen, aantrekkelijkere titula tuur, uniformen of verzorgde werkkle ding. Een collectieve propaganda moet vertellen dat het varen een echt be roep is. Om dit alles te bereiken, zal samenwerking tussen de rederijen no dig zijn, meent professor Bouman. Mr. W. Jonker, voorzitter van het Centraal bureau, deelde mee dat het pensioenfonds voor de rijn- en -binnen vaart steeds grotere betekenis krijgt. Vorig jaar hébben zich zes rederijen aangesloten bij de tien oprichters van het fonds. Thans zijn 1500 bemannings leden verzekerd. In het vorige jaar is in de rijn- en binnenvaart het aanbod van lading re delijk geweest. De kosten stegen ech ter aanmerkelijk vooral door hogere lonen en de vrachttarieven waren laag. Daardoor gaf 1961 commercieel weinig voldoening. Intussen zijn de gedachtenwisselin- gen over een Europese vervoerspolitie intensiever geworden, zei mr. Jonker. In het algemeen zijn de partijen het er over eens, dat de uitgangsposities voor de verschillende vervoerstakken zoveel mogelijk gelijk moeten zijn. Hij meent, dat voor een grondige opzet van het bele'id eerst maatregelen moeten worden genomen om de ver voersmarkt gezond te maken. Er moet gelijke financiële zelfstandigheid zijn in de drie vervoerstakken. De voorzitter van het Centraal bu reau: „Zolang nog zeer grote tekorten, die optreden bij een van die vervoers takken (sommige nationale spoorwe gen, red.) uit de .staatskas worden -bijbetaald, zijn de verhoudingen scheef en is er geen goede -basis voor verde re -politieke maatregelen voor het ver- HOLLANDIA (A.N.P.). De ac tie van Indonesische infiltranten op het eiland Waigeo kan als ge ëindigd worden beschouwd, zo heeft de commandant van de Ne derlandse strijdkrachten op Nieuw- Guinea, schout-bij-nacht Reeser gis teren meegedeeld. Er lopen nog maar een paar infiltranten vrij rond, die „geen nuttig effect meer kunnen opleveren". Op het eiland Gag zijn de daar ge lande Indonesische infiltranten gelo kaliseerd en omsingeld. Ook de in filtranten die bij kaap Vlakke Hoek aan de zuidkust zijn geland zouden zo goed als „opgeruimd" zijn. Zij zijn gevangen genomen of zodanig verspreid dat van vijandelijke actie geen sprake meer is. De onderzeebootjagers Groningen en Limburg, die van de Amerikaan se westkust naar Nieuw-Guinea zijn gevaren, zullen vanochtend in de ha ven van Hollandia aankomen „voor een kort bezoek". chemische aspecten van deze ziekten. Het onderzoek in Leiden is al zeven jaar aan de gang en zal wellicht nog enkele tientalten jaren vergen. De Leidse hoogleraar beschouwt de toekenning van de subsidie als een er kenning van het werk, dat hij tot nu toe heeft verric-ht. Hij weet daarbij, dat zijn plaats slechts bescheiden kan zijn, want het onderzoek naar arterio sclerose is over de wereld het meest verbreid en vormt een studie-onder werp voor vete duizenden geleerden in honderden laboratoria. Van onze correspondent GRONINGEN Acht Nederlandse sanatoria hebben meegewerkt aan een onderzoek, dat in de afgelopen jaren is ingesteld bij 898 mannen en 637 vrou wen, die aan tuberculose hebben ge leden. De resultaten van dit onderzoek le verden de bouwstoffen voor het proef schrift, waarop mejuffrouw H. E. H. Ellen, geboren op het eiland Halirva- heira, aan de Groningse universiteit promoveerde. Het onderzoek heeft uitgewezen, dat de leeftijd grote invloed heeft op het dodelijk karakter van de ziekte. Bij patiënten beneden de dertig jaar stier ven 2,2 procent; tussen de dertig en de vijftig 4,4 procent; boven de vijftig tien procent. De leeftijd heeft voorts grote invloed op het terugkomen van de ziekte, maar niet op het ontstaan van t.b.c. Er sterven meer mannen dan vrouwen aan t.b.c. en de mannen blij ken bevattelijker voor de ziekte. Als een van de twaalf bij het proef schrift gevoegde stellingen deed me juffrouw Ellen de volgende aanbeve ling.' In verband met de huidige fre- kwentie van longtumoren zou het aan beveling verdienen de hele mannelijke bevolking ouder dan veertig jaar, jaar lijks te doen onderwerpen aan een röntgenologisch thoraxonderzoek. ISTANBOEL (AP). In het noorden van Irak zijn zware gevechten geleverd tussen volgelingen van het opstandige stamhoofd Barzani en eenheden van het Iraakse leger. Dit blijkt uit berichten die gisteren ontvangen werden in de Turkse grensstad Mardin. De aanhan gers van Barzani zouden Zware verlie zen hebben geleden. Barzani, die eens in het Russische leger de rang van ge neraal heeft bekleed, zou nauwelijks aan gevangenneming ontkomen zijn. NEW YORK (A.P.) Oe Thawt, de waarnemend secretaris-generaal van de Verenigde NatieB, wil kunstenaars meer zeggenschap geven in internationale aangelegenheden om de mensheid af te wenden van „bitterheid, wreedheid, on- verdraagzaamheid en hysterie". „Kunst kent geen nationale grenzen", zei Oe Than-t, „en ik ben van mening dat de kunstenaars een steeds krachti ger stem moeten krijgen in internatio nale zaken, zodat we de stemming, de mentaliteit en de emotionele structuur van onze tijd kunnen veranderen." Thant verklaarde dit bij de opening van een tentoonstelling van schilderij en en beeldhouwwerken in New York, die ten bate van het kinderfonds van de Verenigde Naties wordt gehouden. Eigen nieuwsdienst HILVERSUM De toneelgroep En semble en de N.T.S. hebben voor het nieuwe winterseizoen weer een eon- tract afgesloten voor het leveren van een aantal rollen in televisiespelen. Het gaat hier om 120 rollen, dat is dertig meer dan Ensemble het nu lo pende seizoen heeft geleverd. Verder heeft de N.T.S. met de ande re grote toneelgezelschappen in ons land uitkopen afgesloten. Zij zullen het nieuwe seizoen 24 televisieproduk- ties, verdeeld over de vijf omroepver enigingen, verzorgen. Rotterdams Toneel, de Haagse Co- medie, de Nederlandse Comedie, Thea ter, Centrum en de Nieuwe Comedie nemen bovendien twaalf eenakters voor hun rekening, die eveneens zo eerlijk mogelijk over de omroepver enigingen zulten worden verdeeld. SYRACUSE CAP> In de haven van Syracuse is gisteren een modern ontdekO'ingsschip aangekomen waar mee zal worden geprobeerd de grote Griekse vloot terug te vinden, die 2374 jaar geleden in de havenmond van de baai van Syracuse tot zin ken werd gebracht. Het schip is de met sonar-echoloodin- stallatie uitgerustte Seadiver, eigen dom van de Amerikaanse ingenieur Edwin Link, die samen met de ver maarde diepzeeonderzoeker Jacques Cousteau en de New Yorkse archeo loog prof. Lionel Costan op zoek zal gaan naar de 119 oorlogsschepen uit Athene, die bij -het beleg van Syracuse in 413 voor Christus ten onder zijn ge gaan. In vakkringen ziet men het onder zoek naar de Atheense vloot als een der belangwekkendste ontwikkelin gen in deze tak van de archeologie. De eerste sporen van de gezonken vloot werden zeven jaar geleden ge vonden door Athur Clark, een gees- driftig archeoloog die destijds Brits consul in Syracuse was. Hij was er, na grondige bestudering van de oude ge gevens, van overtuigd, dat een deel der schepen moest zijn gezonken na bij het eiland Ortigia in de monding van de baai van Syracuse. Duikers vonden daar inderdaad spanten van oude twee- of drieriems-oortogssche- pen. "U-EN vakantieigezegde? Ja ten volle. Maar we willen het -*-1 in herinnering brengen omdat we maar al te g-oed weten, hoe dichtbij de vakantie is al lijkt het nog zo ver. En bovendien, wie maakt er tegenwoordig nog foto's buitens huis waarbij niets meer nodig is dan het enkele toestel? Bijna niemand meer. Om beide redenen is het wellicht dien stig eens te bekijken hoe we alles het beste meenemen. Dit accessoire is uitermate han dig om de camera mee te nemen, maar hoewel we aan de schouder riem de tasjes met filters, zonne- kap en desnoods flitser en belich tingsmeter kunnen hangen, voldoet het toch niet helemaal. De hoofd reden is wel dat het fotograferen met alles d'rop en d'ran beslist niet eenvoudig is. Vooral de klep die op het laatste ogenblik voor de lens klapt heeft veel bedorven opnamen op haar naam staan. Bij vele exemplaren kan de klep dan ook verwijderd worden maar dan moeten we nog niet vergeten de lens-be- schermdop er af te halen. Als die erop blijft zitten krijgen we blanco opnamen. Tal van lieden hebben dan ook na een dergelijke teleur stellende ervaring het ding zo ver gegooid als ze konden zien. Ge volg; de lensdop is weg. Een een voudige remedie om nooit de (zeer nuttige) bescher-mdop te verliezen is een verbindinkje te maken tus sen bescherjridop en klep. Dat is niet zo moeilijk en het voorkomt veel narigheid. Enerzijds doordat de lens (behalve door de tas) nog ex tra tegen stof e.d. wordt beschermd, anderzijds doordat mislukte opna men door de dop erop nagenoeg niet mogelijk zijn. Toch is die zgn. paraattas niet alles. Steeds meer serieuze ama teurs prefereren het fotograferen met de naakte camera. Daar is veel voor te zeggen géén zwie pende rompslomp maakt rustig werken beter mogelijk. Een enkele fabrikant leverde dan oo-k zijn toe stel met een soort combitas, waar in behalve het toestel ook enkele noodzakelijke accessoires konden worden ondergebracht. Helaas zijn er bijna geen toestellen meer die zo geleverd worden. Toestellen met oogjes aan weers zijden van het huis zijn ook heel ge makkelijk „naakt" te gebruiken; de paraattas met tasjes fungeert dan als opslagplaats. Maar aange zien dat niet ideaal blijkt zoekt me mgeen naar een ideale fototas waarin alle accessoires van een ca mera kunnen worden onderge bracht, zodat alles bereikbaar is? Ieders behoeft'e is persoonlijk. Warden de vroegere tassen gele verd met slechts weinig variabel binnenwerk, de modernste uitvoe ringen kunnen net zo veranderd worden ais we willen. Naast de schotjes die op 1001 manieren ver zet kunnen worden vinden we te genwoordig zelfs het zgn. klitband (bekend van rokken, kinderkleding e.d.) toegepast. Toch is de prijs van zo'n oplossing dikwijls meer dan het budget toelaat; en eenvou diger....? Er is wel iets op te vin den. De gewone schoudertas, dik wijls voor nog geen tientje aange- MHHHWHSffiüi boden, laat zich heel gemakkelijk in een eenvoudige fototas verande ren. Als het zeildoek is en dus slap organiseren we ergens een oude ordner. Als we die op maat snijden, dan hebben we althans aan drie zijden een afdoende be- beseherming. Plakken we nu nog met stevige lijm een doosje in het midden van de ordner waarin de ca mera past, dan zijn we al voor twee derden Maar. Eventueel kunnen we het camerabakje met (goedkoop) schuimplastic beplakken. Als we het camerabakje in het midden plakken houden we juist ter weers zijden daarvan een stuk over. Dat kunnen we gebruiken voor de ande re grote spulletjes, de flits, lamp jes, een tafelstatief, een balhoofd, belichtingsmeter. Eventueel kunnen we voor tere dingen een vilten pf schuimplastic zakje maken. De kleine dingen als filters, zonnekap, draadontspanner, losse zelfontspan ner e.d. kunnen we onderbrengen in de voorzak van de tas. Heel han dig i3 het op een stevig karton met dunner karton vakjes te plakken waar alles juist in kan. Halen we dan het hele karton omhoog, dan kunnen we direkt grijpen wat we nodi-g hebben. Dan het statief; dat kan aan twee riempjes onderaan, niet moeilijk, en erg handig. Wel adviseren wij alle schroeven van het statief te controleren voor het er aan gaat zwabberen. Want u zou de eerste niet zijn die zo de moeren onder aan de poten verloor. En probeer ze maar weer eens te krijgen. Wil men het statief ook in de tas, dan moet men uiteraard iets gro tere hebben. Ziet men niet op te gen wat veel in de hand sjouwen of wordt alles altijd per auto ver voerd, dan is een klein koffertje, beplakt met schuimrubber en met vakken geen bezwaar, ja zelfs te prefereren, omdat zulks een maxi mum aan overzicht kan bieden. Hoe dan ook het fotograferen moet een 1-ust zijn het moet niet ontaarden in hoe kan ik zo veel mogelijk meenemen, nodh moet het dragen van een fototoestel alleen een statussymbool worden. Paraatheid en gemakkelijk wer ken zijn voor elkeen d-ie fotografeert een eerste vereiste. En even puzze len hoe voor ons de beste oplossing is, loont straks beslist de moeite. E.W.H.

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 9