SCHUCHTER BEGIN VAN VOORJAAR MR. CALS DREIGT MET PORTEFEUILLEKWESTIE VANDAAG BESLUIT AARDAPPELPRIJZEN Actie bij P.T.T. in Rotterdam breidt zich uit Hoofdagent Snijders te laat met Zon slaat overal activiteiten los Bloemencorso in de knel UITSPRAAK CENTRALE RAAD V er (lediging mammoetwet in Tweede Kamer gesloten Zwaargewonde moest drie kwartier wachten Schaarste door slechte weer VIERSEN LIKKEBAARDT Geen Duitse kans voor prijzenbreker Du Buy Vrijdag 13 april 1962 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 7 Rotterdam Einde lijk was de zon weer te zien, gisteren. Het fenomeen sloeg over al activiteiten los waarvan de grieperige gemeente na al die maanden van kou en regen schier was vergeten dat zij be stonden. 'tis lente... 't is nu de tijd voor een nieuw horloge... een Prisma! Commissaris Fennedy in „Uit de kunst" ...want AKKERTJES zijn instant cachets* met 4-voudig wer kend micropoeder Het leger krijgt de ruimte voor tanks ZOELENS BESLUIT VINDT WEERKLANK OFFICIËLËOPENING RIJKSWEG TWAALF DEENSE VERONICA GAAT VERDWIJNEN gaan we nu pappie's paraplu verbranden (Ingezonden mededeling) lat IS het? Van een onzer verslaggevers „Er zitten weer mensen op m'n terras", juichte de eigenaar van een Rotterdams restaurant. Een collega van hem aan de Scheveningse bou levard vertelde, dat halverwege de middag al zo'n vier- tot vijfhonderd mensen op de stoeltjes buiten waren neergestreken voor het aanbidden van het prille zonnetje, en voor een kopje koffie. Frissere dranken kon den nog geen genade vinden bij de toch nog wat voorzichtige terras- gangers. SCHADE Eensgezind zijn de mensen van de horeca in hun oordeel, dat het voor het verschijnen van de zon „hoog en hoog tijd" was geworden, wildle Eet seizoen 1962 nog profijtelijk te maken zijn. „Alleen nog een behoorlijk na seizoen kan voor ons de schade goed maken, die wij door het lange uitblij ven van het mooie weer hebben ge leden". Overigens werd de dag van gisteren in Scheveningen onmiddellijk gebruikt voor het maken van de nodige voor bereidingen voor het schuchter begon nen seizoen. Aan de voet van de boule vard, in het nog kille zanid, begonnen enthousiaste ondernemers al met het opzetten van him proviandtentjes. Ken nelijk willen ook zij er zo gauw mo gelijk bij zijn om van de verloren tijd in te halen, wat maar mogelijk is. De eigenaars van de winkeltjes aan de boulevard waren diruk bezig met het lappen van hun ramen en hier en daar werd al een zonnescherm tegen de pul geschroefd. KIEVITEN Verhoogde activiteit was ook te be speuren in de Friese greidstreek. De kieviten hebben zich daar de laatste tijd door de kou nogal afzijdig gehou den, met het gevolg dat het in de lucht en daardoor ook in de weilanden opvallend rustig is geweest. Gistermor gen kwam er wat leven in de brouwe rij: een inwoner van Anjum kwam te gen het middaguur met twaalf kievits eieren in de pet naar huis. In die Rotterdamse diergaarde Blij- dorp hebben de dieren wat voorzichtig de wisseling van de jaargetijden be groet. Tot uitbundige vreugdesprongen lieten zij zich niet verleiden. „Ze heb ben eerder wat wantrouwig naar de zon gegluurd", zo dacht een oppasser. Alleen de pauwen schenen vertrouwen te stellen in de kracht van de lenite. HILVERSUM In het radiopro gramma „Uit de kunst" dat de V.P.R.O. vanavond tussen 7.30 en 8 uur uitzendt besteedt de samensteller Coos Mulder, aandacht aan het toneel stuk Commissaris Fennedy van Ge rard Kornelis van het Reve. Dit stuk gaat vanavond in de Rotterdamse Schouwburg in première. Behalve verschillende fragmenten van de voorstelling hoort men vraag gesprekken van Coos Mulder met de schrijver en met de regisseur Ton Lutz. Eigen nieuwsdienst HAARLEM De verandering in het weer heeft een besluit van het Centraal Comité van het Bloe mencorso in de bollenstreek op losse schroeven gezet. Dit comité wil het grote corso van 28 april naar later verschuiven, maar het komt in de knel met de bevrij dingsdag (5 mei). Zaterdag 12 mei wordt het rijkelijk laat. Het koude voorjaar heeft de bloei van de bollen tussen Haarlem en Sasseniheim en ook in noordelijker regionen bij Limmen" sterk ver traagd: er is nog geen narcis uit en ook de tulipa's en hyacinthen zijn nog niet in bloei. Alleen de krokussen gaan kleuren. De ervaring heeft evenwel ge leerd, dat na een paar zonnige da gen de scihade gedeeltelijk wordt ingehaald. Het blijft de vraag, of de miljoenen hyacintennageltjes, die nodig zijn voor het optuigen van de praalwagens tegen het eind van deze maand voorradig zullen zijn. Dinsdag neemt het comité het besluit over de definitieve datum van het corso. (Ingezonden mededeling Zij nestelden zich behaaglijk in het zand iets, wat zij in geen maanden hadden gedaan. Verder zorgde de komst van het voorjaar in Blijdorp voor een plotse ling groter bezoek van abonnement houders en voor een toeloop van men sen. die een abonnement wilden heb ben. Van een run op de zonnebrillen en andere zomerse attributen in die waren huizen was nog geen sprake. Een chef fin vertelde: „Het is wel druk, maar dat was het op de regenachtige dagen ook. Toen kwamen veel mensen bin nen om te schuilen voor de regen en om wat warmte op te doen. Misschien komen ze nu meer om zomerse spullen te kopen of te bekijken. Wij gaan er pas wat van merken over een dag of twee. drie als het mooie weer ten minste aanhoudt". De telefoniste van het warenhuis die voor het eerst sinds maanden in de lunchpauze was gaan wandelèn vond het gisteren „een heerlijke dag". Miljoenen mensen in ons land die maanden lang van de ene griepaanval in de andere verkoudheid zijn geval len, zullen het met haar eens zijn ge weest Het was een heerlijke dag. Een dag bovendien met een bijna zomers slot: de zon Het zich tenslotte achter de kim zakken als een grote, rode bol. Het leek alsof zij bloosde van ver legenheid over haar eigen, formidabele prestatie. Van een onzer verslaggevers UTRECHT De Centrale raad van beroep in ambtenarenzaken heeft in de zaak-Snijders het stand punt ingenomen, dat de ontslagen hoofdagent uit Helmond, niet of niet tijdig beroep heeft aangetekend tegen zijn ontslag. Op grond daar van heeft de raad alleen het be roep tegen de schorsing in aan merking genomen, en de uitspraak van het ambtenarengerecht be vestigd. Geen ondersoek De raad zegt In zijn uitspraak, dat nu in het midden kan worden gelaten of de argumenten van de burgemeester van Helmond of die van de ontslagen hoofdagent Snijders waar zijn of niet. Een onderzoek daarnaar is niet in gesteld, nu het feitelijke ontslag bui ten beschouwing is gebleven. Ofschoon in het schorsingsbesluit van de burgemeester het ontslag wel in het vooruitzicht wordt gesteld, leest de raad daarin niet dat toen reeds definitief sprake was van een besluit tot ontslag. De zinsnede over het komende ontslag had volgens de raad ten doel de duur van de schor sing aan te duiden. Het ontslagbesluit is een op zichzelf staande handeling, waartegen de hoofdagent niet in be roep is gekomen. Ten tijde van de schorsing was naar het oordeel van de raad een situatie ontstaan, die de schorsing billijkte. Definitief Het ontslag van hoofdagent Snijders is nu definitief geworden, zonder dat dit ontslag aan recht en billijkheid is getoetst. De oorzaak daarvan is, dat de r.k. politiebond St. Michaël hem in de periode tussen schorsing en ont slag in de steek Het. Hoofdagent Snijders had voor 14 ok tober 1960 beroep moeten aantekenen tegen zijn ontslag. Hij is dat steeds van plan geweest maar de bond, die hem aUe hulp en steun had toe gezegd, tekende alleen beroep aan tegen de schorsing. Op 18 oktober stuurde de bond aan hoofdagent Snijders alle stukken terug met de mededeling, dat hij geen hulp meer van de bond kreeg en zijn belangen zelf maar moest behartigen. De beroepstermijn was toen vier dagen tevoren verstreken. De bond had Snijders daar niet op geattendeerd. In de einduitspraak van de centrale raad bleek gisteren, hoe fataal deze gang van zaken voor hem is geweest. (Voor de ontslagen hoofdagent is nu de weg naar beroep tegen zijn ontslag voor goed afgesneden. red.) Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG Als dit voorstel zou worden verworpen of onaanvaardbare wijzigingen zou ondergaan, dan zou ik het onder wijs geen dienst bewijzen door op mijn plaats te blijven, aldus besloot minister Cals gisteren in de Tweede Kamer zijn verdedi ging van de mammoetwet. Hiermee stelde hij met zoveel woorden de portefeuillekwestie, geen nieuws overigens, daar hij al tijdens het onderwijsdebat van verleden jaar in de Eerste Kamer een opmerking in deze geest had gemaakt. Nu ging hij nog een stapje verder: Hij zei ernstig te zullen streven naar een zo groot mogelijke meerderheid. Wel gaf hij toe dat het moeilijk was te zeggen of het hem zou lukken. Hier haalde de minister een gezegde van Talleyrand aan: Politiek is de kunst der verwikkelingen. paasreees zijn verdediging nog eens helemaal wilden doornemen, gemakke lijk te maken, beloofde hij een register van de door hem behandelde onder werpen aan de Handelingen te zullen toevoegen. De minister had namelijk het verwijt gekregen dat zijn in drie stukken gehakte rede niet zo erg over zichtelijk was geweest. Het stempel van „levenswerk" dat er op zijn voorstellen tot hervorming van het voortgezet onderwijs was ge drukt, wilde minister Cals niet aan- Het hangt er helemaal van af wat er in de voorstellen zal worden gewijzigd, zei minister Cals, die zich dankbaar toonde voor de ondervonden steun, al was die dan meer genuanceerd ge weest dan hij had verwacht. Naar een ideale oplossing wilde hij niet streven, hij zou al dankbaar zijn als de behan deling in de Tweede Kamer aanvaard baar zou zijn.' Het is een zaak van geven en nemen, net als bij de pacifi catie, zei hij. Om het de Kamerleden, die tijdens het vaarden. Ik vind het vervelend om over een levenswerk te praten als men nog maar 47 jaar is, zei hij. Ik ben pas vijftien jaar in de poUtiek en ik hoop mij ook nog langer aan de openbare zaak te kunnen geven. VELE JAREN Ook als de mammoetwet eenmaal van kracht zal zijn, zal er nog heel wat werk te verzetten zijn. De minister zag zijn voorstellen ook niet als het werk van één man. Zij zijn het resul taat van vele jaren lang studeren, veel commissiewerk, veel research en expe rimenten. Als het zou lukken, dan is het een zaak van gemeen overleg met het parlement, haast nog meer het werk van het parlement dan van de minister, aldus maakte hij een buiging naar de Kamer. Tenslotte hoopte hij dat het met dit ontwerp niet zo zou gaan als met de Leerplichtwet, die bijna een eeuw ge leden met vijftig tegen 49 stammen werd goedgekeurd, dank zij de schim mel van Schimmelpenninck. Deze was per koets op weg naar het Binnenhof, maar daar het paard struikelde en een been brak, kwam de geachte afge vaardigde te laat voor de stemming. TELEFOONS IN REPARATIE Van onze correspondent ZWOLLE Een slachtoffer van een verkeersongeluk, dat met brand wonden was overdekt, heeft gister ochtend drie kwartier in de berm van de rijksweg Zwoüe-Meppel lig gen wachten op een ambulancewa gen. Om half tien vlogen twee auto's na een botsing in brand. Pas om kwart over tien kon de enige ge wonde, de 65-jarige J. Scheer uit Leeuwarden, naar een ziekenhui» in Zwolle worden gebracht. Hat oproepen van de ambulamcewa- gen die wordit geëxploiteerd door een particulier bedrijf in Zwolle, was in het honderd gelopen. Alle telefoons in de buurt van het ongeluk waren voor enkele uren buiten bedrijf gesteld voor een reparatie van het kabelnet. Vergeefs Het ongeluk gebeurde vlak voor het restaurant De Toerist, waar een kelner vergeefs naar de telefoon greep. Hij rende daarop naar de weg, waar hij een auto aanhield oim naar een post van de rijkspolitie te rijden. De politiemannen die eerst naar de plaats van het ongeluk reden, riepen op hun beunt de hulp in van een par ticuliere wagen. Die reed hen naar Zwolle, waar de gemeentepolitie een arts en de ambulancedienst waarschuw de. Vijf minuten na de melding was toen de aimbulancewagen bij het res taurant. De auto die het eerst in brand vloog, reed op propaangas. De vlammen sloe gen over op de andere wagen omdat van die auto benzine uit de kapotte tank stroomde. De bedde bestuurders konden zich uit de wrakken bevrijden. De heer Scheer echter wais bij de bot sing bekneld geraakt. Hij moest door omstanders uit de vlammenzee worden getrokken. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. Minister Marijnen (landbouw) zal zeer waarschijnlijk vandaag beslissen of hij paal en perk gaat stellen aan het stijgen van de aardappelprijzen. Gisteren heeft hij met vertegenwoor digers van het Produktschap voor aard appelen een gesprek gehad over de si tuatie. Zoals iedere huisvrouw weet zijn de prijzen de laatste tijd tot ongekende hoogte gestegen. Het is echter de vraag of de overheid met succes zal kunnen ingrijpen, zonder dait de markt wordt ontwricht. Andersom Het slechte weer van de laatste we ken heeft ervoor gezorgd, dat aardap pelen schaars worden. Omdat de groen te ook sterk in prijs is gestegen, is men de laatste tijd veel meer aardappelen gaan eten, die, aanvankelijk, nog niet veel duurder werden. Het „overgaan op aardappelen" staat wel sterk in tegen stelling tot het verschijnsel, dat men in deze tijd van welvaart tot voor kort juist veel meer groente en minder aard appelen at De grote afname van dit produkt en de te verwachten latere oogst van de nieuwe aardappelen als gevolg van het koude weer ma ken de „aansluiting" van de oude voor raad op de nieuwe oogst bijzonder moei lijk. Wanneer het voorjaar spoedig komt, kan het met deze late oogsttijd misschien nog meevallen Hachelijk dringt zich op, waarom mi- De vraag dringt nister Marijnen de export dam niet ge heel of gedeeltelij I De nister heel of gedeeltelijk stopzet. Dit is ech ter ook een uitermate hachelijke zaak. Er bestaat in meer Westeuropese lan den door het koude weer een tekort aan aardappelen. Daardoor zijn ook de ex portprijzen zeer aantrekkelijk gewor den. Bovendien zal de minister zeker aan het vorige en aan vroegere jaren denken, toen de aardappelprijs in Ne derland erg laag was. Men was toen blij dit produkt te kunnen uitvoeren. De landbouw zal daarom met het oog op de toekomst zijn buitenlandse mark ten zeker niet willen verliezen. Van onze correspondent BONN De Roermondse textielwinkelier Joh. du Buy (37) heeft vergeefs geprobeerd in de Duitse stad Viersen een eigen zaak te openen. De concurrentie die hij met zijn speciale verkoop methode de Duitse winkeliers wilde aandoen, is niet geaccep teerd door de plaatselijke auto riteiten. Du Buy is een bij de Duitse middenstand in de grensstreek ge vreesd man. Hij lokte de laatste maanden met advertenties in Duitse bladen veel klanten uit Duitsland naar zijn Nederlandse zaak, waar hij voor een relatief gering bedrag man en vrouw com pleet in de kleren stak. Honderd mark In Viersen wilde hij nu een „Duitse" zaak openen. Du Buy pakte de zaak grondig aan en stak vijfduizend Mark in advertenties in de plaatselijke bladen. In zijn winkel, zo adverteerde hij, kon men voor honderd Mark voor een heer een kostuum, een overjas, twee overhemden, twee dassen, een sjaal en een paar schoenen kopen of voor een dame een man telpakje, een jurk, een ochtend jas, een pyjama, een truitje en een rok. Du Buy beweerde: „Ik verdien dan nog vijftien procent en dat is voor mij genoeg". Koppelverkoop De middenstand in Viersên nam het niet en diende een klacht in bij de plaatselijke autoriteiten met de eis dat de prijzenbreker uit Nederland aan banden zou wor den gelegd. Het gevolg is nu dat Du Buy geen vestigingsvergun ning heeft gekregen. Het motief van de autoriteiten is: „Koppel verkoop is in West-Duitsland ver boden." Du Buy beweert: „Ik wil de helemaal geen koppelverkoop bedrijven; ik wilde ieder stuk kleding afzonderlijk verkopen; uiteraard tegen lage prijzen." In Viersen lopen nu al dagen lang honderden mensen likke baardend langs de gesloten deur van de winkel van Du Buy, want wat de Limburger biedt kost in Duitse zaken het dubbele, zo niet Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM. Naarmate de week vordert nemen de moeilijkhe den voor de leiding van het Post- district Rotterdam hand over hand toe. De actie van de Algemene Bond van Ambtenaren niet ge richt tegen posterijen, maar be doeld als protest tegen minister Toxopeus heeft zich dag na dag uitgebreid. Het aantal geüniformeerde postbe ambten dat nog bereid is op vrijwilli ge basis overwerk te verrichten, is geleidelijk aan kleiner geworden. Het was oorspronkelijk de manier waarop leden van de Abva wilden laten blij ken van hun afkeuring over de gang van zaken bij het overleg over de sa larissen. In de loop van de week zijn echter veel leden van andere bonden rooms-katholieken en protestants- christelijken mee gaan doen. Het is gebeurd uit overwegingen van so lidariteit, of uit een soort vrees dat de een met een scheef oog door de (Ingezonden mededeling) 4 Akkertjes bevatten de ideale combinatie van 2 pijnstillers zenuwkal- merend bromisovalum j opwekkend coffeï-1 num. Microscopisch fijn poeder, dus directe op name in het organisme, dus directe werking zon* der kans op maagklach ten. Ontdek óók de wel daad van Akkertjes! Van onze Haagse redactie DEN HAAG, Het leger heeft toe stemming gekregen otm 2400 hectaren in Nederland te gaan gebruiken voor het oefenen met de nieuwe Franse A.M.X.- tanks, die in het najaar in gebruik zullen worden genomen. Van die 2400 hectaren heeft het leger er al ongeveer negenhonderd in gebruik als oefenterrein, evenwel nog niet voor tanks. De overige vijftienhonderd hec taren ziullen worden gezocht in: 1. Een deel van het Garderenseveld zal een nieuw terrein worden van onge veer 480 hectaren. 2. De nieuwe polder Oostelijk Flevo land bij Harderwijk, eveneens ongeveer 480 hectaren groot. Er zal nog moeten blijken of diit gebied voor het oefenen met zware rupsvoertuigen geschikt zal zijn. Eventueel kan tijdelijk gebruik worden gemaakt van een kleiner stukje in Oostelijk Flevoland, dat al zandgrond is. 3. Een gedeelte, dat grenst aan het oefenterrein Weerterheide in Brabant. Verder zullen de oefenterreinen in Oirschot en Haveite in Drente enigszins worden uitgebreid. De rupsbaan op het Garderenseveld zal ongeveer tweehonderd meter brede recrealiestroiken krijgen. Hierop zullen tanks taboe zijn. GOUDA Het besluit van de ge meenteraad van Zoelen om de oranje feesten uit te stellen, heeft weerklank gevonden. In Gouda heeft de heer Th. J. Arts, lid van de gemeenteraad voor de K.V.P., aan B. en W. gevraagd te overwegen of iets dergelijks ook in Gouda zou kunnen worden gedaan. De heer Arts staat achter de mening van de Zoelense raad, dat het niet zou passen feest te vieren vanwege het hu welijksfeest van het koninklijk paar en de verjaardag van de Koningin, terwijl door de kwestie-Nieuw-Guinea vele ouders in angst zitten om hun uitgezon den zoons. Het raadslid vraagt B. en W. of de feestelijkheden niet beperkt dienen te worden tot een stemmige herdenking en of de viering niet beter kan worden aangehouden totdat de „dreiging" zal zijn verdwenen. ander zal worden aangekeken. De mensen moeten tenslotte dagelijks als collega's met elkaar werken. Het bezetten van het steeds groter wordende aantal opengevallen plaat sen voor het sorteren en bestellen van de post, Is daardoor nu een ern stig probleem. Het zoeken van vrij willigers onder daarvoor geëigende groepen van het personeel is een be zigheid geworden, waarbij uit alle reservoirs Is geput. Ook de grootste piek van de week op donderdag is echter goed opge vangen. De directie van het postdis- trict verwachtte gistermiddag, dat ook vanmorgen het aantal beschikba re bestellers precies voldoende zal zijn voor de lawine die op vrijdag ochtend moet worden verwerkt. Nie mand zal zijn post later dan anders ontvangen. ARNHEM (ANP). „Deze weg is een weg tot elkander. Moge dit zijn weer slag vinden in de volken, die erdoor worden verbonden". De waarnemend commissaris der Koningin in Gelder land, mr. Eling Visser, zei dit gisteren kort voor de officiële opening van rijks weg 12 tot Elten en Emmerik. Minister drs. H. A. Korthals (verkeer en waterstaat) stelde de weg officieel voor het verkeer open. Hij noemde de nieuwe verbinding vooral van betekenis voor het goederenvervoer tussen Neder land en Duitsland. In 1970 zal waar schijnlijk bijna zestig procent der goe deren over de weg worden vervoerd. Dank zij deze nieuwe weg en nog aan te leggen grensoverschrijdende auto snelwegen is verdere uitbreiding van het Nederlands-Duitse handelsverkeer waarschijnlijk, meende de minister. Minister dr. Erkens uit Noord-Rijnland Westfalen zei, dat zijn bondsland en Ne derland een gemeenschappelijke grens van driehonderd kilometer hebben. „Daardoor ontstonden sterke economi sche bindingen en vriendschappelijke betrekkingen. Deze zullen, dank zij de weg, nog verinnigd worden. Moge dit altijd zo blijven", wenste de minister. k instant direct werkend 6 stuks f 0.50 12 stuks f 1.— Van onze correspondent KOPENHAGEN. De verdwijning van de particuliere reclamezender, de zogeheten piratenzender, uit de wate ren rond Denemarken staat nu wel vast. Vermoedelijk zal dat reeds bin nen twee maanden het geval zijn. Dit kan worden afgeleid uit de heden In het Deense parlement gevoerde debat ten, die zowel over de piratenzender als over het staatsmonopolie van ra dio en televisie handelden. De beide regeringspartijen, sociaal democraten en radicalen en de met hen samengaande linkse socialisten zijn het erover eens geworden dat de onwettige toestanden, die door het be staan van de particuliere zender in het leven zijn geroepen ten spoedig ste moeten verdwijnen. Hun wens kon met 25 stemmen meerderheid in weerwil van het ver zet van de burgerlijke partijen wor den doorgezet. Dit zal nog voor af loop van de huidige zittingsperiode gebeuren, dus in de loop van mei. De oppositiepartijen willen dat de radiowet wordt veranderd en het staatsmonopolie wordt afgeschaft, zo dat de „piraten" aan land kunnen gaan en daar verder legaal uitzendin gen kunnen doen. Op deze vraag zal een bijzondere commissie zich bera den, maar de meerderheid is tegen afschaffing van het staatsmonopolie en verlangt invoering van een derde programma, dat grotendeels uit po pulaire melodieën zaïl bestaan. Voor de piraten zal geen achterdeur tje worden geopend. Vermoedelijk doordat zij een andere wielrijdster had geraakt, is woensdag middag de zeventienjarige mejuffrouw M. R. M. te Pas in de Linnaeusstraat in Amsterdam onder een aanhangwa gen van.een vrachtwagen gevallen. Zij was op slag dood.

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 7