Van beslissende betekenis voor de ontwikkeling van dit gewest" Hulde, dank en waardering AFSCHEID STATENLEDEN Glenn's ruimtevaart tot een boete Bestek voor nieuwe chr. landbouwhuishoudschool van Haamstede gereed S.G.P. ARNEMUIDEN TEGEN BIJDRAGE ZILVEREN FEEST KONINKLIJK PAAR PRACHTIGE AFSLUITING YAN BESTUURLIJKE CARRIÈRE Zeeuwsch Dagblad POLITIERECHTER MIDDELBURG TELEGRAMMEN IN DE STATENZAAL^ Toch Oranjefeest in Goes Poolse oudstrijders Vlissingen bijeen Provinciale Staten aanvaarden plan Oosterscheldebrug Vrijdag 13 april 1962 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 3 Belangrijk besluit F r actie voorzitters tonen blijdschap Initiatief van ir. J. G. Snip Hervormd verenigings gebouw Yerseke geopend Originele geste van Veerse leerlingen Gaat schooltje in Kleverskerke Groots Beslissing ve rdwij nert Toen brandweer weg was brak er brand uit Julianakrijgt elf jachthoorns Eindles Chr. M.L.S. in Middelburg Contactmiddag Chr. huis houdschool Bruinisse Protestants-Christelijk IJ ET was gisteren een historische dag voor de provincie Zeeland. Na maanden van intensieve voorbe reidingen en van moeizame besprekin gen, na maanden van spannend uit zien naar de beslissing die van rijks wege zou worden genomen op het in Zeeland geboren initiatief voor het bouwen van een brug over de Ooster- schelde, kon gisteren het voorstel in het openbaar aan de orde komen. Wij hebben er geen behoefte aan de woorden van waardering, hulde en dank, die namens de statenfracties zijn gesproken, op deze plaats te her halen. Wij sluiten ons bij die waarde ring gaarne aan. Zeeland heeft met dit initiatief, dat in zijn uitwerking verstrekkende ge volgen kan hebben, een belangrijke stap gezet op de weg naar verdere ont plooiing van deze provincie. Het be sluit tot het bouwen van de brug is met grote eenstemmigheid genomen. Moge het onder Gods zegen strek ken tot toeneming van de welvaart, maar vooral tot vergroting van het welzijn van ons gewest. HISTORISCHE DAG VOOR ZEELAND MIDDELBURG Nadat gis teren in de vergadering van Pro- vineiale Staten het voorstel tot het bouwen van een brug over de Oostersohelde was aangenomen hebben alle fractievoorzitters van hun vreugde en van hun ver trouwen in de toekomst van Zee land blijk gegeven. De socialistische fractievoorzitter, de heer L. P. van Oorschot zei van 1946 af te hebben gewezen op de achterstel ling van Zeeland. Door 'het thans geno men besluit wordt de weg geopend naar nieuwe welvaart. Zeeland komt uit het isolement. Dit is, -zei de heer Van Oor schot, een historische dag voor Zeeland en het verheugde hem dat hij zijn loop baan als lid van Provinciale Staten op deze wijze mocht afsluiten. Tenslotte getuigde de heer Van Oorschot van zijn geloof in een goede toekomst voor Zeeland. De voorzitters van de andere frac ties, de heren Vercaureren (K.V.P.), Van der Peijl (C.H.U.), Hommes (A.R.), Kodde (S.G.P.) en Hesselink (waarne mend voorzitter V.V.D.) sloten zich hierbij aan. MIDDELBURG Provinciale Staten van Zeeland hebben donderdag besloten tot bet doen bouwen van een brug over de Oosterschelde. Om tien uur gistermorgen begon de openbare behande ling van het voorstel van Gedeputeerde $taten en om vijf minuten voor één gistermiddag stond ge deputeerde C. Philipse, die de vergadering leidde, op om te vragen, of de statenleden hoofdelijke stemming wensten. Dit bleek niet bet geval te zijn, waarop het voorstel met grote eenstemmigheid werd aangenomen. De gedeputeerden Philipse en Van der Weel wezen er op dat een voor Zeeland zeer belangrijke beslissing van historisch belang was genomen en de voorzitters van alle fracties sloten zich hierbij aan. Het komt slechts zelden voor dat in vergaderingen van Provinciale Staten van Zeeland wordt geapplaudisseerd. Gisteren was dat wel het geval, na de toespraak van gedeputeerde Van der Weel. Er heerste vreugde in de statenzaal en die vreugde vond niet alleen zijn oor zaak in het feit dat met de bouw van de brug kan worden begonnen, maar vooral hierin, dat men in de realisering van het plan een mo gelijkheid ziet om de ontwikkeling van deze provincie in belangrijke mate te bevorderen. De fractievoorzitters getuigden van hun ver trouwen in een goede toekomst voor de bevolking van de provincie Zeeland. MIDDELBURG. Gedepu teerde mr. A. J. van der Weel ïièéft in de gisteren gehouden statenvergadering medegedeeld dat het initiatief tot het over wegen van de bouw van een brug over de Oosterschelde is uitgegaan van de tegenwoordige hoofdingenieur-directeur van Provinciale Waterstaat, ir. J. G. Snip. Het gisteren aangenomen voorstel zal door Gedeputeerde Staten met spoed ter konink lijke goedkeuring worden voor gedragen. GEDEPUTEERDE C. PHILIPSE gelukwens KAPELLE. Op de rijksweg bij de Vierwegen te Kapelle vond donderdag morgen een autobotsing plaats. Uit de richting Bergen op Zoom kwam een bestelauto, bestuurd door W. A. H. uit Bergen op Zoom. Deze wilde linksaf slaan in de richting 's Gravenpolder. De achter hem rijdende C. P. C. uit Yerseke had dit te laat in de gaten. Door snel te reageren kon C. met zijn auto de bestelwagen nog ontwijken, maar hij schoot de berm in tegen het schrikhek. Er was alleen materiële schade. Sprekers van alle fracties hebben gis termorgen het college van Gedeputeer de Staten dank gebracht voor zijn visie en doorzettingskracht en in deze hulde deelden de personeelsleden van de pro vincie, die bij de voorbereiding van het plan waren betrokken, in rijke mate, in het bijzonder de hoofdingenieur-direc teur van de Provinciale Waterstaat, ir. J. G. Snip en de chef van de eerste af deling der Griffie, de heer J. van Tui nen. Gedeputeerde mr. A. J. van der Weel, die namens Ged. Staten een groot deel van de voorbereidingen voor zijn reke ning heeft genomen kreeg ook bijzon dere woorden van waardering te horen. De gedeputeerde voerde, even voor MIDDELBURG. Aan het slot van de statenvergadering van gisteren heeft gedeputeerde Philipse woorden van af scheid gesproken tot vijftien statenle den, die in de nieuwe samenstelling YERSEKE. Het al geruime tijd in gebruik zijnde Ned. Hervormde vereni gingsgebouw is woensdagavond officieel geopend; Het gebouw is de oude Her vormde school die werd verbouwd, de heer Joh. van Es, voorzitter van de bouw commissie, schetste de moeilijkheden, die moesten wordein overwonnen vooradtt het zover kon komen en droeg daarna het gebouw symbolisch over aan de voorzit ter van de kerkvoogdij, de heer L. Boon. Nadat de heer Bom het woord had ge voerd boden een grpot aantal aanwezigen gelukwensen aan. 0 Voor de afdeling Vlissingen van het Ned. Instituut yoor Efficiency heeft de •heer H. H. Murru uit Amsterdam een le zing gehouden over het onderwerp „de baas en de bedrijfsleiding". van Zeelands hoogste besturende colle ge niet zullen terugkeren. De heer Wis se (S.G.P.) is van de scheidenden de langste tijd lid van de staten geweest; de heer L. P. van Oorschot trad, als voorzitter van de socialistische fractie wel het meest op de voorgrond. Velen van U hebben jarenlang hun bes te krachten gegeven aan de ontwikke ling van ons gewest, zei de heer Phi lipse. Hij sprak de wens uit dat de ban den van persoonlijke vriendschap zul len blijven bestaan. Een bijzonder woord van dank sprak de heer Philipse tot de heer Van Oorschot. De nestor van de socialistische frac tie zei in een kort dankwoord steeds de belangen van de gemeenschap te heb ben willen dienen, daarbij de standpun ten van andersdenkenden respecte rend. Hij sprak de wens uit dat de vergaderingen van Provinciale Staten van Zeeland zich ook in de toekomst zullen kenmerken door een geest van vriendschap en verdraagzaamheid. Gedeputeerde Mes deelde nog mede dat het in de bedoeling ligt op 5 juni a.s. een afscheidsreceptie te houden. Op 6 juni zullen de staten voor het eerst in nieuwe samenstelling bijeen komen. MIDDELBURG. Zonder het te we-; ten heeft de Amerikaanse astronaut John Glenn aanleiding gegeven tot een veroordeling van de Souburger v. d. W. De Zeeuw was zo enthousiast over de geslaagde tocht van de ruimtevaar der dat hij meer dronk dan hij kon verdragen. Zo stapte hij op een brom mer. De politie hield hem staande, maakte proces-verbaal op en de poli tierechter veroordeelde hem bij ver stek tot 75 boete. In Sas van Gent was het op 10 fe bruari een reuze leuke boel. Er was carnaval in het Zeeuws-Vlaamse stad je, Een jonge schippersknecht W. J. de J. kreeg het op een gegeven moment in een café met iemand aan de stok. Hij werd daarbij zo kwaad dat hij een ruit insloeg. Conform de eis kreeg De J. van de Middelburgse politierechter, mr. C. E. Coester, een gevangenisstraf van één week opgelegd. Een zekere P. B. uit Hulst had op 14 januari een meisje mishandeld en bedreigd. De man schitterde gisteren door afwezigheid. Wel waren het meis je en haar moeder als getuigen aanwezig om de politierechter precies te vertellen hoe de vork in de steel zat. Eis 50. vonnis 60. De Clingenaar A. S. reed onder in vloed op een bromfiets en veroorzaak te daardoor een botsing met een an dere bromfietsberijder. Conform de eis werd S. veroordeeld tot 60 boete en een ontzegging uit de rijbevoegdheid voor de tijd van vier maanden en VEERE De leerlingen van de hoogste klassen van de beide lagere scholen hebben de patiënten van het hospiaalschip J. Henri Dunant een ver rassing bereid. Toen het schip het in Veere afmeerde kwamen de jongens en meisjes aan boord om eigen gemaakte tekeningen, met beschrijvin gen erbij aan de patiënten aan te bie den. Deze geste, sympathiek en origineel werd op hoge prijs gesteld. De kinderen brachten tevens fruit mee dat verdeeld werd. De gemeente-secretaris, de heer L. van der Hiele vertoonde later voor 'het personeel van het schip dia's van Veere en omgeving. daarna tot het betalen van een civiele vordering van 140 gulden. Bepaald lelijke woorden had de Aar- denburgse landarbeider A. D. door de telefoon gezegd tegen iemand die zijn zuster lastig viel. „Ik was kwaad", zei de verdachte, maar de officier van justitie, mr. A. W. Rosingh, merkte op „dat een man van uw leeftijd, die toch oud en wijs genoeg is, zichzelf in de hand moet kunnen houden". Eis en vonnis 25. De Vlissingse schoenmaker J. B. reed onder invloed op een bromfiets op de brede Boulevard Evertsen. Hij botste daarbij tegen een stilstaande auto en kon vijf weken zijn werk niet doen. Rekening houdend met de finan ciële strop vroeg de officier 75 boete plus twee maanden ontzegging. 'Vonnis conform. Verdacht van hetzelfde feit (en dit keer tweemaal) stond terecht de Groe- dese landarbeider J. J. M. De eerste keer met een motor en de tweede keer met een fiets. Conform de eis werd hij veroordeeld tot 100 boete plus vier maanden ontzegging voor het eerste feit en tot een gevangenisstraf van twee weken voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en ondertoe zichtstelling van het Zeeuws Bureau voor Alcoholisme voor het tweede feit. Een zilveren ring had de havenar beider W. R. uit Middelburg weggeno men uft een bakkerij, waar hij gere geld flesjes bier haalde. Hij stond op de „zwarte lijst", maar probeerde toch aan zi'jn „trekken" te' komen. Mr. Coester veroordeelde hem conform de eis tot twee weken onvoorwaardelijke gevangenisstraf. L. P. VAN OORSCHOT geloof in toekomst van Zeeland GEDEPUTEERDE VAN DER WEEL waardering van de Staten luk met de aanvaarding van het voor stel en sprak de hoop uit dat het werk gunstig zal verlopen en dat de bouw zal medewerken aan de bloei- van het ge west. De heer Philipse sprak speciale woorden van dank tot gedeputeerde Van der Weel en gedeputeerde Dikötter, die veel voorbereidend werk hebben gedaan. In deze dank betrok hij voorts ook de heren Van Tuinen en Snip, van Prov. Griffie en Prov. Waterstaat en allen, die medewerking hebben verleend. Moge God zijn zegen op dit besluit ge ven en moge Zeeland en heel Neder land hiervan de rijke vruchten plukken, besloot de heer Philipse. De bewoners van het hervormd be jaardenhuis Poelwijek te 's-Heer Arends- kerke brachten een bezoek aan de Ne derlands Hervormde Kerk ter plaatse, In het rusthuis wonen op het ogenblik reeds 42 bejaarden, het personeel niet daarbij gerekend, Voor deze excursie was ondanks het slechte weer van de zijde der bejaarden een grote belangstel ling. De in Axel gehouden Simavi-collec- te heeft opgebracht 264.40. het voorstel voor het nemen van de de finitieve en eindbeslissing werd voorge legd, het woord. In een betoog, waarin af en toe de emotie doorklonk, zei de heer Van der Weel dat Zeeland een groots ogenblik beleefde. Wij doen hier meer dan een koud formeel voorstel aannemen. Hier vindt meer plaats dan registratie van een aantal stemmen. Hier geven wij uiting aan een intens beleven, aan een gezamenlijke wil. In dit grote ogenblik beleven wij met diepe ernst grote vreug de. De daad, waartoe wij thans zullen besluiten, zal blijken jaren lang van beslissende betekenis voor Zeeland te zijn. Wij zijn, merkte de gedeputeerde op, nu geen fracties meer. We zijn geen representanten van Zeeuwse eilanden; wij zijn nu één en wij dienen samen een groot Zeeuws belang. De ouderen onder ons zullen het plan, dat nu wordt aangenomen, niet uitvoeren, maar jongeren zullen het op hun schouders moe ten nemen. Wij zijn de Zeeuwse staten, die eigen initiatief durven nemen, die een groots object beginnen, dat in het belang van de welvaart van eigen gewest en van heel ons land zal Mijken te zijn. Om precies vijf minuten voor plaatste gedeputeerde Philipse de tenleden voor de beslissing. Niemand vroeg hoofdelijke stemming en de daar op volgende hamerslag accentueerde de aanvaarding van een zeer belangrijk voorstel. Gedeputeerde Philipse hield een kor te toespraak. Hij wenste de leden van Provinciale Staten en heel Zeeland ge- MIDDELBURG. Nauwelijks ten kwartier na het aanvaarden van het voorstel tot het bouwen van een brug over de Oosterschelde kregen Provinciale Staten reeds een telegram, waarin gelukwensen werden uitgesproken. Het was afkomstig van de gezamenlijke gemeentebestu ren van het eiland Tholen. Direct na aanneming van het voorstel werd de Commissaris der Koningin, die wegens ziekte verhinderd was de vergadering te leiden, een telegram gezonden, waarin hem werd medegedeeld, dat het voor stel was aanvaard en waarin hem spoedig herstel werd gewenst. Aan het slot van de vergadering kwam een telegram van de Com missaris binnen, waarin hij gedeputeerde Philipse verzocht de schei dende statenleden en in het bijzonder fractievoorzitter Van Oo'rschot, dank te brengen voor de goede samenwerking. HAAMSTEDE De definitie ve tekeningen voor de bouw van een nieuwe christelijke land- bouwhuishoudschool zijn gereed. Het architectenbureau P. D. Stuurman te Waddinxveen heeft in opdracht van de Z.L.M. het bestek ingediend. De enige be lemmering voor het begin van de bouw is nog de rijksgoedkeu ring. Het kan dus nog geruime tijd duren voor de eerste steen kan worden gelegd. De school zal in zogenaamde „systeembouw" worden opgetrok ken. De grond waarop het gebouw zal komen te staan is gekocht door de Z.L.M.het is een terrein lig gend in het uitbreidingsplan-Zuid. De school is geprojecteerd aan een weg parralel lopend aan de be staande Burghse weg. Aan de circa 80 meter lange gang komen, vier lokalen, t.w. drie leskolen en een lokaal bestemd voor was- en kook- onderwijs. Verder zullen een keu ken, een kamer voor de directrice en een vertrek voor de leerkrach ten in de school te vinden zijn. Bittere noodzaak Op het ogenblik is er bijna sprake van een noodsituatie. Het gebouw waarin thans les wordt gegeven, kan nauwelijks een school worden genoemd en biedt zelfs geen afdoen de beschutting tegen kou en regen. Dikwijls lekt het er. Gistermiddag heeft ds. L. Boer, voorzitter van de schoolvereniging, de tekening van het nieuwe gebouw aan de moeders die een openbare les bijwoonden getoond. Voor de openbare les was veel belangstel ling, de kookkunst van de meisjes noodde velen tot proeven. ARNEMUIDEN De S.G.P.- fractie in de gemeenteraad van Arnemuiden haalde zich gister avond tijdens een vergadering het misnoegen op de hals van de an dere raadsleden door zich tegen een gift te verklaren van de ge meente aan het nationaal comité zilveren huwelijksfeest van het koninklijk paar. Zij brachten na melijk de schenking van 200, die Arnemuiden wil doen, in ver band met de plannen van het koninklijk paar in Arnemuiden een recreatieoord voor de jeugd te creëren. De heren J. L. Joosse en J. van Reizen hadden principi( ele bezwaren tegen recreatie in de gemeente. Daarop repliceerde voorzitter A. Hack dat het recreatieterrein besloten zal worden en bestemd zal zijn voor de Ne derlandse valide en invalide jeugd. In de planning is zelfs de bouw van een kerkje opgenomen. Met de eigen plan nen voor recreatie van de gemeente Ar nemuiden heeft het geschenk van het koninklijk paar niets te maken, aldus de burgemeester. Toen de S.G.P.-fractie bij haar standpunt bleef, verkondigde de heer G. Siereveld (g.b.) de mening van de andere raadsleden aldus: „U bent beiden veel te zwaar op de hand, u gaat beiden te ver, ook al zegt u te spreken vanuit een christelijk oog punt." De heer K. J. Steketee (a.r.) zei dat de door Arnemuiden te schen ken bijdrage niet direct in verband moest worden gebracht met het re- creatieterrein voor de jeugd. Met vijf tegen twee stemmen werd besloten de bijdrage te verlenen. Ook met vijf tegen twee besloot de raad de oranjevereniging een bedrag van 1000 te verstrekken voor festiviteiten op het •huwelijksfeest. Subsidies van 470 voor tractaties van de Arnemui'dense jeugd, jaarlijkse bijdrage van 15 aan de Europese beweging en ƒ10 aan het ver bond van Veilig Verkeer werden met algemene stemmen toegekend. Voor de inrichting van de kelder onder het ge meentehuis tot schuilplaats voor de burgerlijke overheid in oorlogstijd werd een krediet verleend van 1675 en voor uitbreiding van het 'gebouwtje voor ouden van dagen 1200. GOES. Ondanks de opheffing van- de plaatselijke Oranjevereniging zal •het toch mogelijk zijn in Goes een •koninginnefeest te organiseren. Met name de Evenementencommissie en de burgemeester mr. F. G. A. Huber zelf hebben zich beijverd om een co mité te vormen, dat enkele feestelijk heden zal organiseren op 30 a-pril a.s. Dit comité staat onder leiding van het raadslid, de heer N. E. van Santé. Bij de uitvoering van het program ma zullen worden betrokken de Goe- ■se Jeugdgemeenschap en de stichting Sportbelangen Goes. Het comité heeft voor de financie ring van de festiviteiten inmiddels een huis-aan-huiscollecte- gehouden, terwijl ook een aantal bedrijven is gevraagd een bijdrage te verlenen. B. en W. achten het verantwoord, dat van gemeentewege zoveel moge lijk medewerking aan het organise rend comité verleend wordt. Het college heeft besloten ook dit jaar (evenals voorgaande keren) een bedrag van 1000 gulden hiervoor uit te trekken ten laste van de begro tingspost „Uitgaven in verband met evenementen". Daarnaast achten B. en W. het ge wenst een bedrag van 15 cent per in woner beschikbaar te stellen (dat is ƒ2319,60) ten behoeve van de kinde ren van de lagere scholen. Dit bedrag •zal ter beschikking gesteld worden aan het comité, dat de feestelijkhe den organiseert. 0 Door de Katholieke Volkspartij is de navolgende lijst ingediend voor de aan staande gemeenteraadsverkiezing te 's-Heer Arendskerke: 1. A. C. de Koo ning; 2. C. Verdonk; 3. H. Grim; 4. P. Vermue; 5. M. Raas; 6. M. Steijn. ARNEMUIDEN „Wat gaan wij eigenlijk beginnen met het schooltje Ln Kleverskerke?" vroeg het raadslid G. Siereveld (gb) ln de vergadering van gisteravond. HU wees erop dat het leer lingen aantal van deze curiosieteit op het gebied van lagere scholen in Ne derland was gedaald van tien naar vijf. Voorzitter A. Hack zei dat het raads besluit van 1901 voor het in stand hou den van het schooltje de opheffing er van tot maart 1964 tegenhoud. „Dan kUken wij wel verder wat wU ermee doen", aldus de burgervader, die ver der de noodzaak van een tussentUdse opheffing der schooi aanstipte, mocht het leerlngental tot twee of minder da len. MIDDELBURG. Namens de ver schillende fracties van Provinciale Sta ten is gisteren, bij de behandeling van het voorstel tot het bouwen van een brug over de Oosterschelde het woord gevoerd. De heer L. P. van Oorschot sprak namens de Partij v. d. Arbeid. Hij vond het jammer dat de voorbereidin gen door bedenkingen van de zijde der regering zijn vertraagd (We zullen dat nu maar vergeten, merkte naderhand gedeputeerde Van der Weel op). Voor een gunstige ontwikkeling van Zeeland de brug van groot belang, zei de heer Van Oorschot, waarbij hij dacht aan de industriële ontwikkeling en aan de recreatie. Hoewel in principe tegen stander van tolheffing, wilde sp-r. in dit geval de tol als een noodzakelijk com promis aanvaarden, temeer omdat de tolheffing een tijdelijk karakter zal heb ben. Blijkt t.z.t. dat de prognoses van het verkeer hoger zijn dan rijkswaterstaat heeft geraamd, dan is het van belang te overwegen de tolheffing te verlagen, meende spréker. De heer P. V. M. Vercauteren (K.V.P.) sloot zich hierbij aan en sprak de wens uit dat weldra een vaste verbinding met Zeeuwsch- Vlaanderen zal ontstaan. Middenweg' De heer C. F. van der Peijl (C.H.U.) maakte een humoristische toespeling op de wenselijkheid van het ..houden van de middenweg", in dit geval de brug. Dat het voorstel kan worden aanvaard is, zei de heer Van der Peijl o a. een gevolg van een in het verleden gevoerd voorzichtig financieel beleid. De bouw van de brug is van grote materiële en psychologische betekenis. Hij vond het voorstel een prachtige afsluiting van de bestuurlijke carrière van dit college van Ged. Staten en vond tolheffing uit doelmatigheidsoverwegingen in dit ge val aanvaardbaar. En nu de Westerschelde, zei de heer Van dér Peijl tenslotte. Voor het Sloe De heer Hesselink (V.V.D.) accen tueerde de brug als een belangrijke mogelijkheid om het Sloegebied tot groter ontplooiing te brengen. Hij wees op de betekenis van de industrialisatie en deed de suggestie een lid van Ged. Staten speciaal te belasten met de in dustriebevordering. Hoewel de totale tolheffing (met een auto vijf gulden voor Oosterscheldebrug en vijf gulden voor Haringvlietbrug) niet onaanzien lijk is en men zou kunnen overwegen van Zeeland uit voordeliger per trein naar het westen te reizen, wilde spre ker toch het risico aanvaarden. Meer bedrijvigheid De woordvoerder van de a.r.-fractie, de heer A. A. van Eeten meende dat de mogelijkheden voor uitbreiding van de industriële bedrijvigheid zullen toe nemen na de bouw van de brug en hij dacht dat het aantal uitgaande pende laars zou meevallen. De heer Van Eeten merkte zelfs op dat de inkomen de pendel door dé brug zal toenemen na industriële ontwikkeling op Schou- wen-Duiveland. De fractievoorzitter van de S.G.P., de heer P. Kodde maakte een aantal opmerkingen over de beheersvorm. Hij meende dat men voor een voldongen feit was geplaatst de N.V.-vorm, maar gedéputeerde Van der Weel be toogde dat bij exploitatie door de pro vincie geen tol mag worden geheven. Op een vraag van de heer Kodde, op welke wijze tegen verkeersovertredin gen kan worden opgetreden, zei de heer Van der Weel, dat men o.a. art, 461 van het Wetboek van Strafrecht kan toepassen. De heer Kodde wilde ten slotte het verkeer op de brug op zondag doen verminderen tot het beslist noodzake lijke. De heer Van Oorschot: Dat zou een groot economisch voordeel zijn.... De heer Kodde: Aan Gods zegen alles gelegen en in het houden van Gods geboden ligt groot loon. De heer C. Hoek (soc.) vroeg aan dacht voor het personeel dat na het uitvallen van de veerdienst beschik baar komt en de heer A. H. Vermeu len (soc.) informeerde naar de moge lijkheid ook de gemeenten aandeelhou der te doen zijn. Voor dit laatste voel den Ged. Staten niet. Het is ee~n zaak van de provincie. De heer Van Gees-bergen zei ten slot te dat men op Schouwen-Duiveland ver heugd zal zijn over de -bouw van de brug. Gedeputeerde Van der Weel heeft daarna betoogd dat voor de financie ring een relatie reeds met dertig mil joen wil deelnemen en hij gaf de ver zekering dat andere Zeeuwse belangen door deze brug niet in het gedrang zullen komen. Naar aanleiding van op merkingen van de heer Kodde over de beheersvorm e.d. zei de heer Van der Weel: De heer Kodde weet voor elke oplossing een moeilijkheid te vinden. VLISSINGEN. Het vaandel van de Vereniging van Poolse Oudstrijders is een teken, waar omheen oudstrijders zich hebben verzameld, die in strijd en moeite onderweg naar een vrij Pof en in den vreemde zijn gebleven om te getuigen d-at de strijd om de vrijheid niet is beëindigd zolang in Po len de communistische overmacht heerst. Geen wonder dus, dat tijdens de dezer dagen in het Scheldekwartier gehouden jaarvergadering van de kring Vlissingen eenstemmig het besluit werd genomen om een zilveren herdenkings „spijker", die in de vaandelstok zal worden „ingeslagen", te schenken. Ook de Vereniging „Axel-Polen" heeft een dergelijke „spijker" -aangekocht, wat door Poolse oudstrijders zeer op prijs werd gesteld. Dat ook de door de wandelsportver eniging „Emma" te Axel in samen werking met de vereniging „Axel-Po len" georganiseerde jaarlijkse be- vrijdingswandeltoch-ten langs de route welke in september 1944 door de Pool se troepen werd gevolgd en die uitein delijk heeft geleid tot de bevrijding van Axel, door de in Vlissinigen en om geving -wonende Poolse oudstrijders zeer op prijs worden gesteld, blij-kt o.a. uit het feit, dat besloten werd a-an de ze bevrijdingswandeltochten deel te ne men. Als voorzitter van de kring Vlissin gen van de Vereniging van Poolse Oud- strijders werd eenstemmig herkozen ing. J. Mlnkiewicz, terwijl in het be stuur gekozen resp. herkozen werden de heren: T. Graibik, T. Klosinski, J. Narloch, A. Olek, T. Szcze-pan en B. Strenk. CADZAND. De brandweer heeft donderdagmiddag wel heel veel pech gehad. Enige brand- nweermannen waren net met de nieuwe brandweerwagen 's mor gens vertrokken omdat er iets niet in orde was, en prompt brak er brand uit. Goede raad was duur. De brandweer van Zuid- zande werd gealarmeerd en in middels begonnen omwonenden met leidingwater te blussen. Een telefoontje naar de waterleiding maatschappij was voldoende om meer druk op de leiding te krij gen. Het brandje, dat omstreeks half negen in de morgenuren uitbrak op de slaapverdieping van een pand aan de Mariaweg, heeft grate schade aangericht. De bo venverdieping brandde uighu uit, Uiteraard leed de woning verder waterschade. Een onder zoek naar de oorzaak heeft nog geen positief resultaat gehad. De eigenaar van het pand, de heer A. de Groote, was verze kerd. MIDDELBURG. Het tamboer- en pij-perskorps „Juliana", het grootste korps in Middelburg, is binnenkort elf jachthoorns rijk. De aanschaf is de ver eniging mogelijk geworden dank zij de goedgeefsheid van het Middelburgse -be drijfleven. In november ging het eerste briefje uit en een aantal dagen geleden kon de volijverige penningmeester zeg gen: „We hébben het sommetje bij el kaar". Daarmee zal „Juliana" het eer ste korps in Zeeland zijn dat een eigen jachthoornafdeling heeft. De toekomstige leden van deze af deling zijn uit eigen kweek gerecru- teend. Zij zullen instructies krijgen van hoofdagent Jonkheer van de gemeente lijke politie. Uiteraard zullen de bla zers enige .tijd nodig hebben om zich de kunst van het jachthoorn blazen eigen -te maken. Het bestuur van „Ju liana" hoopt op de uitvoering van no vember te kunnen tonen waartoe de nieuwe afdeling in staat is. Het ligt in de bedoeling dat de „jagers" ei-gen uni formen krijgen, die in kleur afwijken van het tenue dat de leden thans dra gen. Volgend jaar -zomer bestaat „Juliana 30» jaar. Er zal dan een bescheiden feestprogramma in elkaar gezet wor den. Bijzonderheden hierover zijn evenwel niet bekend. Wel staat vast dat op 10, 11 en 12 mei van dit jaar in de vergenoeging een bazaar georganiseerd zal worden met allerlei attrakties (thee- schenfcerij, schiettent, rad van avon tuur, trekbiljart) en waaraan Onda en Juliana zelf muzikale bekendheid zullen geven. MIDDELBURG. Het CBTB-be- stuurslid G. J. de Jager opende de gistermiddag gehouden openbare eind jes van de Chr. Middelbare Landbouw school in Middelburg, die door een groot aantal ouders en genodigden werd bijgewoond. Na een welkomst woord verleende hij het woord aan de directeur, ir. H. Steur, die op zijn' beurt de drie jeugdige inleiders van die middag het spreekgestoelte liet. Het iwaren F. Vos en A. Dalebout, die resp. de (bedrijfseconomische en tech nische zijde van de mechanisatie aan een beschouwing onderwierpen en J. Francke die het onderwefrp „uitwisse ling" aanroerde. Na de pauze werden de diploma's uitgereikt en kregen diverse genodig den de gelegenheid toespraken te hou den. De gediplomeerden zijn: L. C. Beye, J. de Visser, A. J. Volkers en J. Willemstein uit Middelburg, D. de Buck en L. Simonse uit Biggekerke, J. K. Castelein uit Veere, A. Dalebout uit Noord- gouwe, H. Fasol uit Duivendijke, J. Francke uit Grijpsk-erke, W. J. Geelhoed uit Naeuiw- dorp, C. Melis uit Serooskerke (W.), S. Si- monse en F. Vos uit Koudekerke en J. Wis se uit Meliskerke, De bevorderden: C. A. Aibrahamse, C. Me lis, H. Ton en C. de Visser uit Serooskerke (W.), F. van Bloois uit Brouwershaven, G. de Bree uit Zoutelande, J. M. Dalebout uit Noordgouwe, P. J. Goedbloed uit Sint Lau rens, J. L. Koppejan en J. Wisse uit Melis kerke, B. C. van de Kreke uit Souburg en A. de Visser uit Aagtekerke. BRUINISSE. In de Christelijke Huishoudschool te Bruinisse is een con tactmiddag gehouden, waarbij oudere en verdere belangstellenden in de gele genheid waren, het werk der leerlingen te zien en te proeven. Terwijl in de keuken allerlei culinai re heerlijkheden werden bereid, was in de overige lokalen een plaats gegeven aan de andere hoofdvakken. Werd in het ene lokaal gelegenheid ge geven kennis te nemen van de algeme ne ontwikkeling en de gewone leervak ken, in het andere kon men de prak tische huishoudkunde bezichtigen die de leerlingen op velerlei gebied wordt bijgebracht, terwijl in een derde lokaa' het naaldwerk en de naaivakken ee plaats hadden gekregen.' Zowel 's middags ais 's avonds wa- I

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 3