PLEIDOOI VOOR MEER RUIMTE VOOR VERDRONGEN OUDERS onbehuisde op bezoek bij Edo I KAPPIE EN DE TI-PISCHE BOOT f (die tussen binnen en buiten in hangt) Uit de kerken Vrijdag 13 april 1962 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 2 russel gehoord en AR. -vergad ering Meliskerke PW /DEUR ONTZET, |K KRIJG ER GEEN J .BEWEGING IN, "J MAMMIE. pappie..; LUCHT BIJNA WEG...TREK RUIMTEPAK- KENAAJSU. v> opera mundi KFS K|StRDAH GEEN DAAR WEB E Wl L_ - BRAM MÊTD&HIK is HETGEEN TRACHTMOP, TUL? TERWIJL ZB?/JET V/E. VAN HEN VANVOCÏf? A 61-J ON2E WAAEN DE WACHT HOUDEN' WIJ 20 Daarvan hadden de meesten ook al weer gezinnen met veel kinderen, hij nam door elkaar twee, als hij alle 40 kleinkinderen telde, is 8U achterkleinkinderen. Tel maar op bij de 40, wordt 120. En van de achterkleinkinderen wa ren er tenminste vier hij kon zo een naam noemen die ook al met de biggent.eelt begonnen waren. Zonde, zegt juffrouw Glavimans bij deze lasterende benaming. Maar zij telt, op aanwijzing van Lievens, vier achter-achterkleinkinderen bij de 120. Is samen 124. Hoeveel zegt Keesje Plakken, dat er in de Kapel hadden kunnen zijn? Honderdvierendértig, ziet u wel, dat hij het liegt. Matthieu verdiept zich in het Klaar- monds Nieuwsblad. Jal maar dat is bij Keesje met de bokken er bij, of het kunnen na tuurlijk ook grietjes zijn en ik be denk me, dat er bij mij nog de dooien af moeten. Hier staat: ..re kenen wij de echtgenote of echtge noot van mevrouw Treuvers' gehuw de kleinkinderen mee.... Wij, valt juffrouw Glavimans in de rede, dat is Keesje! Hou nu even je mond, zegt oom Matthieu geprikkeld en leest door: en doen wij hetzelfde bij de vijf achterkleinkinderen die reeds in de echt getreden zijn.... Wat zei ik je zo even, tenminste vier getrouwde achterkleinkinderen! dan is een totaal, bereikt van 134." Nu reken van de 40 kleinkinde ren nog 25 gehuwd, dat maakt pre cies 30 met Lammie Boezelaar plus de vier andere achterkleinkinderen die al getrouwd zijn en 20 af voor het kerkhof, dan klopt het precies met de krant. Dus die getallen van Keesje zijn best. O, maar >\et is wel een pientere jongen, zegt juffrouw Glavimans die het goed wil maken. Om twaalf uur is receptie bij bon- ne-maman. Ofschoon Frans Kussers voor twee vaatjes Gloria-brouw ge zorgd heeft, overal in de familie vlaaien gebakken zijn en op de aan recht in de keuken een emmer vol rozijnen op brandewijn heeft ge staan, komen de laatste reeeptiegan- gers toch nog op een droogje, zo heeft het gestroomd van de bezoekers en van de slokjes. Bonne-maman heeft de gehele re ceptie, dat was van twaalf uur tot over twee, in de kamer in haar leun stoel gezeten en meer dan één keer een glaasje rozijntjes leeg zitten scheppen. Er stond onafgebroken een van de achterkleinkinderen bij om te zeggen, dat oma voorzichtig moest zijn met de pitjes. Dat werd in haar hoorn geschreeuwd, want ver staan gaat niet meer goed. Praten nog opperbestl Om half drie is het definitief af gelopen met het ontvangen en wordt bonne-maman door Michèle de achterkleindochter die bij haar woont vlug in bed gestopt, want van avond gaat zij nog naar het circus, wat Laurent Schouten-Lievens be dacht heeft. Hij zal haar komen af halen met de auto van het circus. Bonne-maman in d'n automobiel I Het is het oude mens nog maar niet verteld, om haar geen schrik te ge ven. Er zullen wel vijftig leden van de familie vanavond naar het circus gaan. om er bij te wijzen als bonne- maman toegesproken wordt door de mevrouw van de directeur. In het circus heeft men een rusti ge middag. De opbouw kwam al vroeg in de morgen gereed. In de ochtend is ook repetitie geweest en directeur Sacha Carreau heeft zijn hogeschool-paarden in de piste van het circus kunnen berijden. De afspraak van Ran met majoor Van Heivoort was natuurlijk hele maal niet nodig geweest, maar Car reau vindt het toch wel een lepe zet van zijn secretaris en hij stuurt Ran naar de majoor om nog eens te be danken voor de aangeboden gastvrij heid en de majoor uit te nodigen naar de collectie arabieren van het circus te komen kijken. Waarmee nobele volbloeds en niet de pyrami- debouwers, bedoeld worden. Het is nog geen zeven uur ge weest als Ran al met de auto van het circus bij bonne-maman voor de deur staat. Maar dat is daar geen bezwaar, want de oude dame zit al meer dan een half uur klaar in haar stoel. De tijd is ruim genomen, zo krijgen ze bonne-maman in de voor haar gereserveerde loge eer met de ..Einlass" de grote toevloed van de bezoekers begint. De tent biedt plaats aan ruim 1500 toeschouwers en er wordt op gerekend, dat het circus vanavond al uitverkocht zal zijn. Het plaatsnemen van bonne-ma man in het vehikel verloopt wonder baarlijk vlot. De oude vrouw merkt niet, dat wat voor haar gereed staat, heel wat anders is dan een rijtuig met paard. Zij is naast Ran op de voorbank gezet. Zij begint verwonderd te kijken als de wagen gaat schudden, nadat Ran de auto aangezwengeld heeft. Pas wanneer Ran opgestapt is en de manettes van gas en ontsteking op het stuur ver zet, komt de doorbraak bij haar. Op gewekt vraagt zij: Zitten'wij in d'n stoomtram? Daarmee is Michèle, die ter bege leiding meegaat, meteen door de spanning heen, want oma heeft toen zij nog geregeld uit mocht gaan geen grotere vreugde gekend dan in de stoomtram naar Meerum te zitten. Michèle en clown Granito nemen op de achterbank plaats. Granito draagt een mooit wit costuum, in de vorm van een heel wijd hansop, be- stikt met kleurige pailletten. Zijn ge zicht is natuurlijk wit gepoeierd en op zijn hoofd staat een punthoed. Granito is, gedurende het instappen van bonne-maman in de auto, nog wat op de achtergrond gehouden. Maar hij wordt, eer de auto in be weging komt, toch reeds door haar ontdekt. Zij zegt tegen Michèle: (Wordt vervolgd) A MSTERDAM.- Hij is vijf en dertig jaar en gisteren, in de Amsterdamse zon, droeg hij een ruitjespak met omgeslagen manchet ten en stofknopen aan zijn vest. Hij heeft kort haar, is een achterneef van Jo Spier de te kenaar, raakte vijftien jaar geleden in Indone sië als militair gewond en gaat deze maand met Miss World trouwen. Edo Spier is de naam. Hij is zelfbewust, hij praat gemakkelijk en hij kiest de goede woorden. Hij vindt dat je in een kleine kamer alleen de noodzakelijke dingen moet zetten, dat een man niet in de kamer moet zijn wanneer een vrouw zich opmaakt en over de journalistiek, waarin hij zeven jaar „verbleef', zegt hij: „Een toevluchtsoord voor onbehuisden". Dezelfde avond nog HHMIf '""88 Nu zijn dat altijd opmerkingen die MgfSKÊPm«Gi3l Mg ||l I? me hooglijk intereseeren vooral wan- K MWte neer ze komen uit de mond van Kg iemand, die mijn vak de rug toekeer- 4>lwi I de en ik vroeg dus verder. - ,,In de journalistiek zitten mensen mÊi, van wie een deel best op een kantoor H de tijd kon doorbrengen en de aode- 11 ren hebben dikwijls net te weinig ta- 'lL T 4 1 lent om academicus of artiest te zijn. IgPJJj Het >s een soort tussengebied, waar ïïfc j er maar een paar uitkomen die „het" «Sgg|# JV (l||v v'f 3 dam gaan doen. Hoe ik het ben gaan «a'ilnMI k j doem? In 1951, op een avond, ik zat KlMf «jgw {X g J bij de krant, een architect ontmoet. K Wm f i Kwam by me thuis, in de onbewoon baar verklaarde woning in de Utrecht sestraat in Amsterdam. Wie heeft dat ingericht, vroeg hij. Br. Wat doe je dan bij een krant? Volgende dag was hy er weer. Tekenen kun je leren, zei hy en dezelfde avond zat ik op de kunstnijverheidsschool. Overdag op de krant, ik moesit toch leven, 's avonds op scnool. Tot en met 1957 heeft dat plaats gevonden. Tegelijkertijd dé accadetnie van vormkunst afgelopen' Ik knikte en vond het een prestatie. Effen pad Ik had toen al een paar dingen ge daan: het buis van Ed Hoornik en Mies Bouhuys ingericht byvoorbeeld Binnenhuisarchitect dus, vroeg ik. „Gedeeltelijk binnen, gedeelteiyk buiten", vernam ik en wist het nog niet precies. „Sinds 1958 zelfstandig gevestigd, hier in Amsterdam. Samen met Anton Lammersen ontwerp ik gebruiksvoorwerpen, meubelen, ver bouwingen, bungalows, we zün bezig met een bungalowpark en de eerste fabriek. En ik redigeer „Goed Wo nen", ook sinds vier jaar". Dan krijgt die Mk» World een „drukke man", dacht ik. Corlne Rott- sohafer heet ze en ledereen zegt me dat ze 23 jaar te. In 1957 werd ze Mte» Holland, In 1959 Mfas World. Bij haar thuis hebben ze niet direct „Ja" ge gild toern ze vertelde: Ik ga trouwen. Maar het pad is geëffend, getuige de trouwdatum die ik zag staan op een stapel gedrukte uitnodigingen, in kamer van Edo Spier, op een wand kast zonder poten: 25 april 1982. Het stolt ineens Wonen in huizen, daar hebben we het vervolgens druk en uitvoerig over gehad. „Alle vrouiwen zien kans aan confectiekleding een persoonlijke noot te geven, maar gaat het om confec- tiewoningen, dan stolt dat allemaal ineens. Men denkt tegenwoordig nog alleen aan een demonstratie van wel vaart. Men poot keukens vol met elek trische toestellen. Nu is de afwasma chine in opmars. Neem nu eens zo'n ding: je moet er een sopje in doen, alle borden en koppen er voorzichtig -#■ Terug naar 1959 toen de aan staande mevrouw Spier-Rottschafer gekozen werd tot Miss World. „Bij Paul Huf, de fotograaf, ontmoette ik haar voor het eerst en daarom is hij natuurlijk ook getuige", bekende de bijna-bruidegom. Inzetten, water erby, dan staat het een tijdje te draaien en dan alles na- drogen. Ik vind het een onzinnig ap paraat", aldus de aanstaande bruide gom. Edo Spier is ook geen vriend van de mixer. „De meeste mensen ko men met dat apparaat niet verder dan sinaasappels uitpersen, want het is veel te ingewikkeld met schoon maken. Nou, geef mij dan imaar dat eenvoudige glazen uitpersertje, met de hand". Timmer dicht! De huizen, met hun woonvertrek, slaapkamers, keuken en douchecel. Over twaalf dagen de bruid: Corine Rottschafer. Eerst New York, dan een boerderijtje. -X- De naam is bekend: er is een Rosa van en een Jo, maar deze keer is Edo de voornaam: Edo Spier, de man die het in een heleboel huizen heel anders zou willen en die over een handvol dagen gaat trouwen met een in heel de wereld bekend meisje. De aanstaande man van Miss World had er veel over te zeggen. „Het wonen is duidelijk in bewe ging", begon hy. „Maar er is onvol doende ruimte voor de activiteiten die een gezin nodig heeft. De ontwer pers proberen nu binnen de bepalin gen die de ruimten regelen iets vi sueels te dioen, glazen wanden tussen woon- en slaapkamer, want dat er be hoefte is aan een tweede woonvertrek is duidelijk. Maar dat betekent ge woon: geen slaapplaats voor de ouders en daar ben ik tegen". „Timmer die slaapkamer van de ouders dicht, niet met een gordijn, maar echt. Maak er een aparte ruim te van, anders heeft de baste van het gezin man en vrouw geen eigen plek meer". E_r zyn andere indelingen van., de, huizen mogelijk, vindt de heer Spier. Nu wordt er alleen maar gerekend m.et kamertjes en bedden, want „zo-, veel kamertjes is zoveel subsidie" en de aandacht voor de bewoonbaarheid is byna weg. Vroute, trek u terug „Wat ik bepleit?" Edo Spier zijn vierde sigaret dovend en de benen over elkaar leggend begon nu pas goed aan de praat te raken. „De bedstee, daar ben ik voor; niet die van 1880, maar gebruik makend van de techniek, zodat de vuile lucht kan worden weggezogen en zuurstof bin nen gebracht. „De slaapkamer is om te rusten en ziek te zijn". Punt. Dat staat in een boek. Er zijn braaf meu bels gemaakt: bed, kaptafel en kast. Ik vind dat een vreemd gedoe. In de tijd dat er zoveel kaïners meer wa ren met boudoirs en 20 toen was het zo gek nog niet. Dat kan nu natuurlijk niet meer, maar er is wel iets aan te doen. Een man moet geen getuige zyn van de momenten waarop zijn vrouw zich opimaakt of afschminkt. Dat moet niet; dat is net zo ontstellend als een vrouw die met krulspelden naar bed gaat. Ergens moet er een plekje zyn waar de vrouw haar beslotenheid heeft en waar ze zich kan maken zoals ze wil zijn. Na tuurlijk, we weten het van die lipstick en poeder en crème, we geloven in dat schijnwereldje, maar dat wordt doorbroken wanneer de man getuige is van de opmaak van zijn vrouw". „Een maniertje Ja, maarEdo Spier was er nog niet. 9 „Daarom vind ik het ook zo erg als vrouwen in een restaurant of elders hun poederdoos pakken of hun haar kammen. Dat doorbreekt het weer; dat betekent, dat het een maniertje te ge worden, een betekenisloos maniertje en dat vind Ik jammer". Goed, zei ik, maar er zijn nu een keer honderdduizenden die met of zon der kinderen op een paar kaïners of te kleine flats zitten; dan de badcel dus voor de vrouw om zich terug te trek ken? „Ja, de badcel, daar staat dan al vast de was te weken of een wasmachine of iets anders", aldus de heer Spier. „Kijk", ging hy door, „de mensen moeten wat meer egards tegenover el kaar hebben, dat 'bedoel ik. En wat die huizen betreft: een optelsom van ka mers maakt nog geen woning. Wat ik zeg is natuurlijk schetsmatig, want als ik het over een bedstee heb: daar is geen ruimte voor een zieke; er zou dus nog ergens een extra bed moeten zijn wanneer man of vrouw ziek zijn". Naar New York En de man die dat allemaal zei gaat dus over twaalf dagen trouwen met het meisje, van wie een jury in 1959 zei: Ze is de mooiste van de wereld. Trouwen, met fotograaf Paul Huf en mr. Flip van Vliet als getuigen. Trou wen en dan een huwelijksreis naar New York. Trouwen en na die huwe- lyksreis een boerderijtje zoeken binnen een redelyke afstand van Amsterdam en dat „erg hedendaags inrichten, wel comfortabel, niet verfijnd", zoals de aanstaande bruidegom nog zei voor we handen gaven. Die Edo. Laat gisteren mijn HWT gerepareerd zijn! Achter elkaar en zonder manke ren. „Dank u wel, gemeentedienst, nu kunnen we weer onder de douche", rie pen de kinderen. 796 copyright abc pref! H EB WAT STA JIJ DAAR NOU WEER UIT TE SPOKEN.' ^iiiiiiiiii!iiiiiiiiii)iiiiiiniiiiiiiiiiiiniiiiiitiiiiii!i>iiiiiiiiiiiiiiiii)iiiimiiuiiiititiiiiiiiiiiiniiiiiiittiiiiiuiniiiniinitiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiu)uiiiiiiniiiiiiiiiniiniiiniiiiiiininiiiniiiiiuiiiiiiiiiiiiniite BED. HERV. KERK Beroepen te Uitharden: J. Jongerden te Brugchem-kerkwijk, GEREF. KERKEN VRIJGEM. Beroepen te Rotterdam voor geeste lijke verzorging van militairen J. Snij.- ders, kand. te Ermelo. GEREF. GEMEENTEN Tweetal te Meliskerke Chr. van Dam te Rotterdam en H. van Glist te Liss, waarvan eerstgenoemde is beroepen. Bedankt voor 's Gravenpolder: A. Hoffman te Zeist. EV. LUTH. GEM. Bedankt voor Monnikendam-Edam: W. F. ten Rouwelaar te Middelburg- Vlissingen. 59. Geruime tijd stond Okki tegen de geborduurde achterkanten van de porse lein-deskundigen aan te kijken, die zich bezig hielden met het onderzoek van de Ti-Pische boot. Hij voelde zich weinig op zijn gemak. Van tijd tot tijd werd er bezorgd gemompeld in de kring en voortdurend klonk er een getinkel en gerinkel als van losse scherven. „De hele mikmak schijnt in puin te liggen!" dacht de scheepsjongen. „Ik wou dat de ouwe nu maar hier was!" Okki kon niet zien, dat het geluid het gevolg was van een nauwgezet onder zoek, waarbij de deskundigen het por selein met zilveren hamertjes beklopten om het op barstjes te onderzoeken. Eindelijk richtten zij zich op en keken Okki hoofdschuddend aan. ,,Niet zo mooi, barbarenjong..." lis pelde de onderzoeker-van-het-vorstelijk- porselein met geknepen mond. „H-Hoezo.." hakkelde Okki. „Is d-de boot..?" „Wat is er met de boot., toch geen averij?!" riep een gealarmeerde stem. Het was Kappie, die met de maat en de meester hijgend naderbij kwam. ,,Je wilt toch niet zeggen, dat je hem in het zicht van de haven in de grond heb! geboord, dekselse jongen?" „Nee, barbarenkapitein," zo ant woordde de onderzoeker vlak. ..De Ti- Pische boot is gaaf als een arendsei. Helaas., helaas.." Tot verbazing van de zeelieden scheen het gezelschap hovelingen hier door zeer in de put... MELISKERKE. De A.R. Kiesver eniging in Meliskerke hield onder lei ding van voorzitter W. de Buck een jaarvergadering. In het bestuur werden gekozen de heren C. Polderman en L Wisse. De candidatenlijst voor de ge meenteraadsverkiezingen werd al$ volgt samengesteld: 1. W. de Buck, 2 J. Wisse, 3. R. Boogaard, C. Polder! man, 5. L. Wisse, 6 J. de Wolf

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 2