ZOELEN: ORANJE KAN WACHTEN LUNS NIET ZEKER VAN PRINCIPIEEL AKKOORD SNELFIX N^mmm Soldaat gedood goedbedoelde grap na Visite bij zuster bleek inbraak bij weduwnaar Gebruik van windbuksen studie bij justitie m „WAT ONZE RAAD HIER HEEFT GEDAAN, ZOUDEN ZE IN HEEL NEDERLAND MOETEN DOEN Veilingrecord negen miljoen NEDERLAND DORSTIGER Invoer schoenen overtrof uitvoer CONSTANT Minister vraagt gemeenten advies Aar dappelpri j zen geen gevolg van speculaties Onmiddellijke verlichting van RHEUMATIEK EN SPIERPIJNEN Donderdag 12 april 1962 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 9 r> Europese politieke samenwerking m Hük 1 1 I - - Bij Tiel Begrip Eerst reden HUISVROUW KOOPT NIET ALTIJD BIJ DE DROGIST Ex-kringhoofd B.B. kreeg ongelijk Waterloopkundig Laboratorium in Delft groter Gevangenisstraffen geëist ROOKPOT TUSSEN MILITAIREN POLITIEMAN DEED GOEDE VANGST D™, Krassen Eerste slakkenhuis bij De Schelde gereed •#- De heer W. van Weel deren heeft als raadslid voorgesteld om de fees ten te verschuiven. ■#- Mevrouw Veldhoven Is tot nu toe de enige moe der in Zoelen, die een zoon in Nieuw-Guinea heeft. Zoelen, een streekdorp met de kerk (toren) aan het begin. Van een onzer verslaggevers ZOELEN „Ik snap niet, waar al die herrie vandaan komt. In wezen is er niets aan de hand, maar men wil er met alle geweld een politieke rel van maken." De heer W. van Weelderen is een beetje boos. Hij heeft vrijdagavond in de gemeenteraad van Zoelen voorgesteld om in deze gemeente geen feest te geven bij gelegenheid van het Koninklijke zilveren huwelijk, zolang de spanning rond Nieuw- Guinea niet is opgeklaard. Hij komt in de regen zijn huis bin nen. Zijn overall en zijn haren zijn nat, maar hij steekt onmiddellijk van wal: „Het feest is trouwens helemaal niet afgelast, alleen maar uitgesteld, .tot een gunstiger tijd. We leven hier in een klein dorp en kennen elkaar allemaal. Ik zou als raadslid niet graag meewer ken aan een door de gemeente gesub sidieerd feest als mijn buurman in zor gen zit om zijn jongen, die door de overheid naar Nieuw-Guinea is ge stuurd We zijn hier heus wel Oranje gezind; ik ben bestuurslid van de Oranjevereniging. Met politiek of kleur heeft het dus niets te maken. Het voorstel is van mij persoonlijk uitgegaan, anders had de fractievoorzitter het wel ingediend. Alle raadsleden waren het er mee eens. Ik heb gewoon gezegd: Als er oorlog dreigt in Nieuw-Guinea en ook jongens uit onze gemeente komen daar in gevaar, moeten wij als raad dan een feest gaan bekostigen? Daar was iedereen het mee eens, de zes leden van de P.v.d.A. en ook de vijf leden van andere partijen". De gemeentesecretaris van Zoelen, de heer Velt- man, ging hij afwezigheid van de burgemeester op de zetel van Zoelens eerste burger zitten in de klassieke raadszaal van Zoelen, die tevens burgemeesterskamér en trouwzaal is. Mevrouw Postma was nog laat aan de ontbijttafel, want haar dochter had een vrije dag. Van onze correspondent T ONDEN. Minister Luns is bij- zonder ingenomen met het po sitieve standpunt dat Engeland heeft ingenomen ten opzichte van de politieke organisatie van Euro pa. Minister Heath heeft evenwel tijdens de vergadering van de raad van ministers van de Westeuropese unie een uiterst koele bejegening van Westduitse zijde ondervonden. Eigen nieuwsdienst WAALWIJK Steeds meer Ne derlanders trekken buitenlandse schoenen aan, vertelde de heer F. Mannaerts, voorzitter van de fede ratie van schoenenfabrikanten. De stijging van de invoer bedroeg vorig jaar vijftig procent, berekend naar de waarde van deze schoenen bete kent dit een stijging met 37 procent. De uitvoer van Nederlandse schoe nen is de laatste jaren steeds kleiner geworden. Vorig jaar werd er zelfs meer in- dan uitgevoerd. De heer Mannaerts, die ook voor zitter is van de Internationale schoe- nenbeurs, noemde als belangrijkste afnemers België, Luxemburg, Enge land en Duitsland. Het blijft moeilijk in Frankrijk Nederlandse schoenen te verkopen, terwijl Italië helemaal geen belangstelling toont, x De schoenenfabrikanten mogen te vreden zijn over het afgelopen jaar. Ondanks het tekort aan arbeidskrach ten en de invoering van de verkorte werkweek is er vijf procent meer ge produceerd. De binnenlandse afzet steeg met zes procent. Zo kocht de Nederlander vorig jaar 1,85 paar schoenen en 0,99 paar pantoffels of sportschoenen. Ingezonden mededelingen) Kantfineren met van Ceta Bever Minister Schroder meende dat de Zes maar eerst hun eigen politieke opbouw dienden te voltooien. Pas als Engeland lid van de E.E.G. is zou het volgens hem deel van de politieke associatie mogen uitma ken. De komende drie tot vier maanden acht minister Luns van doorslagge vend belang voor de kansen van En gelse toetreding tot de gemeenschap pelijke markt. De minister verwacht in elk geval voor het zomerreces een principiële beslissing van de Britse regering. Als men in Londen voor die tijd geen duidelijke aanwijzingen heeft dat de onderhandelingen in Brussel goed verlopen, komt de zaak om de woorden van de heer Luns te ge bruiken wel heel moeilijk te lig gen. Binnenkort begint het kritieke stadium van de onderhandelingen. Dan zal wel blijken of er voor de Britten kans op succes bestaat. Minister Luns is wel optimistisch, was onze indruk. Hij vond het tekenend dat lord Home zelf de bijeenkomst van de Raad van de W.E.U. leidde. Opnieuw De ministers van buitenlandse za ken van de Zes komen op 17 april in Parijs opnieuw bijeen om over de verdere politieke ontwikkeling in Europees verband te praten. Na de vorige bijeenkomst is er, zoals men weet, intensief beraad geweest tussen verscheidene premiers en ministers van buitenlandse zaken onderling. Dat er in Parijs, zoals de Fransen verwachten een principieel akkoord over de Europese politieke samenwer king zal bereikt worden, acht minister Luns nog lang niet zo zeker. Er zijn na alle gesprekken (o.a. Fanfani-De Gaulle en Fanfani-Adenauer) formu les opgesteld, die naarstig bestudeerd worden. Belangrijk is dat de Fransen al bepaalde concessies deden toen bleek dat hun oorspronkelijke denk beelden, meest die van de Gaulle, on aanvaardbaar waren. De algemene gedachte die minister Heath voorlegde aan de „Europese" ministers een onderbouw, bestaan de uit de drie gemeenschappen met daarop de politieke constellatie is gunstig ontvangen. Vooral voor Enge land is een sterke politieke integratie in Europa zoals Nederland die voor staat, een moeilijk te verteren zaak. Het lijkt ons niet onwaarschijnlijk dat Nederland bereid is water in de wijn te doen om het de Britten wat ge makkelijker te maken de beslissende stap naar de Europese samenwerking te nemen. Nederland is immers een der grootste voorstanders van een Britse toetreding tot de E.E.G. GOUDEN VERLOVINGSRINGEN CÉJnst^ VOEGLOOS EN MASSIEF IN GLADDE EN BEWERKTE UITVOERING Itwini cm dl produilm der CONSTANT-fabiektn uilsluilind via de erkende juwelierwam de kleurenfelder mei alle CONSTANT-mclellen gratis verkrijgbaar ir. ZOELEN is de centrale buurtschap van vier dorpen, die tezamen één gemeente vormen. Het zijn streek- dorpen, lang-gereikt met de kerk en het kerkhof voorop en verspreide boerderijtjes, die verdwalen in een „niemandsland" als sluitstuk. De ruim drieduizend inwoners leven op kleine boerderijen met een beperk te veestapel en wat fruitbomen. De industrie in het nabijgelegen Tiel trekt veel mannen en om uit te gaan, fietsen de jongeren naar deze hoofdstad van de streek. „Juist omdat Tiel nogal een zware concurrent voor ons is, had men hét feest voor Zoelen op 26 mei gezet", vertelt de gemeentesecretaris, de heer E. Veltman. „Zover als ik het kan beoordelen zijn het zuiver gevoelsargumenten ge weest, die tot het besluit hebben ge leid. Vrijdag was het raadsvergade ring en donderdagavond had minister Luns verklaard, dat de troepenzendin gen naar Nieuw-Guinea door zouden gaan. De raadsleden hebben toen kennelijk gedacht aan de ouders van de jongens, die daar zitten of die er naar toe moe ten. Dit kwam tot uiting tijdens de bespreking van het voorstel tweedui zend gulden voor de feesten beschik baar te stellen. Men heeft de subsidie toegekend op voorwaarde dat het feest zal worden gehouden als de crisis rond Nieuw-Guinea is opgelost". ILÏEVROUW P. A. Postma, de 1V1 vrouw van de hervormde predi kant in Zoelen, had de ontbijtbordjes nog op tafel staan, want haar dochter is verpleegster en had van haar vrije dag gebruik gemaakt door een gat in de morgen te slapen. „Geen sprake van politiek", zegt ze. „Mijn man Is voorzitter van de con- tactraad, een overkoepelend orgaan voor de vier dorpen dat bepaalde ma nifestaties coördineert. Deze contact- raad had tweeduizend gulden subsidie aangevraagd voor het feest. Mijn man werd vóór de gemeenteraadsvergade ring op de hoogte gebracht van de be zwaren en hij kon het begrijpen. Ge meenteraadsleden leven hier tussen de mensen. Zij kennen hun zorgen, die dik wijls hun eigen zorgen zijn. Hier in Zoelen leeft één familie, die een zoon in Nieuw-Guinea heeft en de heer Van Weelderen is met de zorgen van deze mensen begaan". De moeder van Piet Veldhoven (ma rinier en al zestien maanden in Nieuw- Guinea) is het roerend eens met het besluit van de raad: „Mijn jongen moest voor zijn nummer opkomen en een paar maanden later moest hij al weg. Als ik in de krant over Nieuw- Guinea lees, slaap ik halve nachten niet. Ik krijg brieven, dat hij het goed maakt. Eerst zou hij in februari thuis komen, toen werd het drie maan den verlengd en nu is het geloof ik weer twee maanden langer geworden". „Als er oorlog komt en onze jongens daar met de narigheid zitten, kunnen wij toch geen openbaar feest gaan hou den, De overheid kan toch niet tege lijk oorlog maken en een feest orga niseren? Ja, ik ken Willem van Weel deren heel goed. Hij is bijna mijn buur. Hij weet hoe- erg ik het vind, dat Piet daar in Nieuw-Guinea gevaar kan lopen. Zo is hij tot zijn voorstel gekomen". ER zijn in Zoelen natuurlijk ook die er anders ov.*r denken. „Els- van-de-voetbalclub" was in café Het Centrum aan de grote schoonmaak. Ze had door de radio van het besluit ge hoord en haalde haar schouders op: ,Ze doen maar, ik luister niet naar politiek", zei ze onverschillig en ging ijverig het trofeeënkastje poetsen. Er waren mensen, die vonden dat ze zelf wel konden bepalen of ze feest wilden vieren of met. Maar een man, die met zijn wagen in de modder was blijven steken en met een schop de bagger voor zijn wielen wegschepte, zei zonder het werk te onderbreken: „Laat iedereen feest vieren zoveel hij wil, maar als de overheid een feest wil organiseren, moet de rege ring eerst zorgen, dat er reden tot een feest is. Zolang duizenden Neder landers iedere dag het gevaar lopen in een waanzinnige en volkomen nutte loze oorlog te worden betrokken, is er volgens mij voor de overheid geen en kele aanleiding om zich met feesten bezig te houden. Wat onze raad hier heeft gedaan, zouden ze in heel Ne derland moeten doen". Van onze Haagse redactie T)EN HAAG Let op het geurtje in uw winkel. Wees gezellig, maar glijd niet af naar het niveau van een bab belaar. Geef meer service dan de kruidenier en maak bij de verkoop van artikelen al leen zinvolle opmerkingen. Deze raad gaf gisteren de commercieel psycholoog drs. L. de Vries aan de drogisten die in het Kurhaus in Scheve- ningen hun „drogistendag" hielden. Drs. De Vries hield een inleiding over „De drogist in de ogen van de consument". Hij had daar toe eeïf Klêtaë enquête gehouden bij eën aantal Nederlandse huis- Vrouwen, waarbij hij tót de con clusie was gekomen dat er één ding is waaraan drogisten gebrek hebben: concurrenten. De huis vrouwen hadden 'hem duidelijk gemaakt dat de kruidenier de grootste belager is van de dro gist, Wat is makkelijker dan, wanneer je toch bij de kruide nier bent, artikelen mee te ne men waarvoor je anders nog eens een winkeldeur moet open duwen? Gemakzucht Dat toch niet alle vrouwen aan deze „gemakzucht" toegeven, bleek daaruit, dat sommige huisvrouwen vertelden de vak kennis en de persoonlijke raad van hun drogist te prefereren. Een andere concurrent die dro gisten niet mogen uitvlakken is de parfumeriezaak. Hoewel dit soort winkels nog steeds bijzon der hoge drempels blijkt te heb ben, komt er nog veel geld in hun laatje, dat normaal bij de drogist terecht had kunnen ko men. Dat veel huisvrouwen warenhui zen stellen boven drogisterijen komt door het waas van goed koopte dat daar over ligt. Zij menen dat ze er onbespied kun nen ronddwalen en dat ze niet bang hoeven te zijn iets opge drongen te krijgen, dat ze eigen lijk niet willen. Een zeer ge vaarlijke concurrent, aldus drs. De Vries. Verder noemde de psycholoog de kapper (wel geen geboren verkoper, maar wat niet is kan nog komen, aldus inleider). Waarom gaat de consument vaak liever naar de apotheek dan naar de drogist? Omdat over de artikelen die de apotheek verkoopt nog de schaduw van de medicus hangt, zo zeiden de ondervraagde huisvrouwen. Van onze correspondent UTRECHT. De Centrale.Raad van Beroep in''Utrecht heeft afwijzend be schikt op de beide beroepen, die waren ingesteld door de heer J. Carels, ex- kringhoofd van de B.B. op Goeree-Over- flakkee. Het eerste beroep gold zijn schorsing -iet behoud van bezoldiging, hem opge legd in december 1959. De centrale raad is het op dit punt eens met de uit spraak van het ambtenarengerecht in Rotterdam, dat deze maatregel juist had genoemd omdat de kringraad van plan was een onderzoek in te stellen naar de manier waarop de heer Carels zijn werk als kringhoofd deed. Het tweede beroep had de heer Carels ingesteld tegen het hem op 10 OKtober 1960 gegeven ontslag. De raad van be roep is tot de overtuiging gekomen dat de heer Carels ongeschikt was gebiexen voor het door hem beklede ambt. Al leen acht de raad een psychiatrisch on derzoek nodig, zodat duidelijk wordt of deze ongeschiktheid wordt veroorzaakt door ziels- of lichaamsgebreken. Eigen nieuwsdienst DEN HAAG De hoge prijzen voor aardappelen zijn beslist geen gevolg van speculaties. Dit commentaar gaven deskundigen naar aanleiding van vra gen die het lid van de Tweede Kamer mevrouw De Roos-Oudegeest (soc.) aan de ministers van economische za ken en van landbouw en visserij heeft gesteld. Niet alleen de handel profiteert mee van de hoge prijzen maar ook de producenten plukken de vruchten van de grote vraag. Deze vraag is ontstaan door de late intrede van het voorjaar en door de in krimping van de oppervlakten bestemd voor de verbouw van aardappelen. De ze maatregel is getroffen naar aanlei ding van de grote verliezen die vorig jaar geleden zijn in tal van landen. Mevrouw de Roos-Oudegeest heeft de ministers ook gevraagd waarom de overheid geen maatregelen neemt te gen de oplopende prijzen, niet alleen van aardappelen maar ook van groenten en fruit. Het produktschap voor aardappelen ■heeft na een bestuursvergadering over het prijsverloop advies uitgebracht aan de minister van landbouw en visserij. Over de inhoud van het advies werden geen mededelingen gedaan. Van onze correspondent DELFT. Het Waterloopkundig La boratorium in Delft krijgt voor uitbrei ding een stuk grond van vijf hectare tot zijn beschikking. De grond ligt in het zuiden van Delft. In de gebouwen van het laboratorium aan de Raapn rijn de mogelijkheden tot het nemen van proeven met modellen beperkt. Die mogelijkheden zullen in het zuiden van Delft sterk worden ver ruimd. (Ingezonden mededeling) (Ingezonden mededeling) Werkt uitermate actief in op de haard van de pijn ter verlichting van rheumatiek, zenuwpijnen, spit, ischias en stijfheid Niets werkt sneller, niets werkt aan-1 en meer melkwit wordt en volledig in de genamer, ter verlichting van pijn,poriën verdwijnt (m plaats van een dan eën behandeling met Algesal-bal-i oppervlakkige warmtesensatie op de huid sem. Het enige middel, dat het diaethyl- te veroorzaken), teneinde diep in te amino-salicylaat in een speciale emulsie werken op de pijnlijke weelsels. met hoog doordringingsvermogen bevat Nog beter de pijnstillende werking (U.S. Patent n° 2596674) dringt Algesal van Algesal doorstraalt weefsel en direct door in het weefsel, de ge- spieren tot m de gewrichten, zodanig wrichtsbanden en de spieren tot aan de dat een duurzaam gevoel van ver haard van de pijn, waar een onmid- lichting en welzijn in de plaats komt dellijke verlichting ontstaat. Overtuigt van pijn of stijfheid. Maar, vergeet Uzelf van dit buitengewone doordrin- niet Pijn slaat altijd onverwacht gingsvermogen wanneer U Algesal toe Zorgt er dus vooi-^ thriis al tijd uitwrijft, zult U merken, dat deze aan-1 een tube Algesal bij de nana to vankelijk kleurloze wonderbalsem meer i hebben. Van een onzer verslaggevers T\EN HAAG. Het begon als een grapje; het eindigde in een bui tengewoon droevig ongeluk en een vervolging wegens dood door schuld. Zo kwalificeerde de auditeur-mili tair bij de krijgsraad te velde west in Den Haag gisteren het feit waar voor vaandrig C. J. W. E. uit Ub- bergen en de soldaat der eerste klasse J. L. A. S. uit Noordwijk terecht moesten staan. Op 7 december van het vorig jaar was een oefening gehouden op de Vlas akkers bij Amersfoort, waarbij onder meer met rookpotten was gewerkt. En kele van die potten waren door een defect aan de ontsteking niet onbrand. Toen een vrachtwagen met zeventien man erin klaar stond om na de oefe ning weg te rijden, kwam een soldaat met zo'n niet ontbrande rookpot aan dragen. Bij het groepje dat om de wa gen hen stond kwam het denkbeeld op de pot twee meter achter de wagen te laten ontbranden. Net zo goed „Wat moet ik ermee doen? Achter de wagen zetten?" riep de soldaat S. tot zijn pelotonscommandant, vaandrig E. „Dan kun je hem er net zo goed in gooien", riep deze schertsend terug. De soldaat gooide de rookpot tussen de onder de gesloten huif achter de gesloten laadiklep zittende mili tairen. Een sergeant sloeg de pot te rug. „Gooi dan, vlug wat", zou de vaan drig toen nog hebben geroepen. Vlak nadat de vrachtwagen na een bevel van een andere vaandrig was op getrokken, gooide S. weer. Hoestend, brakend, hoogrood tot blauw in het gezicht, gillend en om hulp roepend klommen de soldaten naar buiten. Enkelen konden de kracht daartoe niet meer opbrengen. Zij moes ten naar buiten worden geholpen. Der tien soldaten werden met min of meer ernstige aandoeningen aan de lucht wegen in een ziekenhuis opgenomen. Twaalf van hen herstelden spoedig, maar de dertiende stierf op 30 ja nuari. Niet verwacht „Wij hebben ons niet gerealiseerd dat het zo erg zou zijn. We wisten wel Van een onzer verslaggevers DRUMMEN. Een inbreker en JJ een politieman hebben dinsdag morgen in alle vroegte voor het stationnetje in Dieren een uitgebreid praatje met elkaar gemaakt. Het resultaat ervan was, dat de inbre ker, de 26-jarige Th. S. uit Oss, gisteren voor de officier van justi tie werd geleid. Hij wordt ervan verdacht bij een 66-jarige weduw naar in Eerbeek een geldkistje met zevenduizend gulden te hebben ge stolen. De politieman zag de man dinsdag morgen om half vijf wat doelloos rondlopen op het stationsplein in Die ren. In de eenzaamheid van de vroe ge morgen knikten de beide wande laars elkaar eens vriendelijk goede- dag, waarna de politieman een ge moedelijk en voorzichtig praatje be gon. In de loop van het gesprek volg de de voor de hand liggende vraag, Van een onzer verslaggevers HAAG. Moet de wet paal en perk gaan stellen aan het gebruik van windbuksen en windpis- tolen? Deze vraag is in studie bij het departement van justitie. Een regeling op papier zetten is makkelijk genoeg, zo zei ons een deskundige in deze materie, maar bij de uitvoering zou men stuiten op grote moeilijkheden. De keus zou gaan tussen een ver gunningenstelsel of een algeheel ver bod. Goedwillende burgers, die een luchtdrukwapen in huis hebben om er mee te schieten als sport, zouden dus óf daarmee moeten ophouden, óf on kosten voor een vergunning moeten maken. De overheid zou met een grote ad ministratieve rompslomp komen te zitten, en de reeds overbelaste politie zou er een nieuwe taak bij krijgen. Dit alles zou handen met geld kosten. Wie? Wie van de mensen die nu al een luchtdrukwapen hebben, zouden een vergunning moeten krijgen, en wie niet? Juist minder gunstige elementen zouden zich helemaal niet aanmelden. Zou de politie dan huiszoekingen moe ten gaan doen naar luchtdrukwa pens? Ook zou een, beperking economische belangen treffen bij de wapen- en sportwinkels. Voor een vuurwapen moet men een vergunning hebben, maar desondanks hebben mensen wapens zonder ver gunning, en gebeuren daar ongeluk ken mee. Een wettelijke beperking kan ken mee. Een wettelijke beperking kan ongelukken dus nooit uitsluiten. Zou men de luchtdrukwapens wette lijk aanpakken, dan zouden eigenlijk ook katapulten, pijl-en-boog e.d. ver boden moeten worden. De overheid kan niet aan het verbie den blijven, en moet ergens ook reke nen op het verantwoordelijkheidsge voel van de mensen, van de ouders en dpvoeders vooral, zo zei men ons. Op het departement van justitie wordt nu onderzocht, of het euvel van de luchtdrukwapens een zodanige om vang heeft aangenomen, dat het toch tot een wettelijke beperking zou moe ten komen. Generaal Manton Sprague Eddy een van de leiders van de invasie in Nor- mandië, is dinsdag in een Amerikaans militair hospitaal overleden. Hij is 69 jaar geworden. Bij de invasie comman deerde hij de 9e divisie. In 1953 ging hij met pensioen. waar S. zo vroeg vandaan kwam. Hij vertelde bij zijn zuster in Eer beek te zijn geweest en de laatste bus te hebben gemist. Wat hij dan we] onder zijn arm droeg? Dat waren en kele kussentjes van schuimplastic, die hij van zijn zuster had gekregen. De politieman wilde eens kijken en toen kwam tussen de kussentjes een geldkistje vandaan, waarop duidelijk enkele krassen van een schroevedraai- er te zien waren. Ook dat geldkistje had hij van zijn zuster gekregen, ver telde S. Omdat hij de bus had gemist en toch nieuwsgierig was geweest naar de inhoud van het kistje had hij het onderweg maar opengebroken. De schroevedraaier had hij nog in zijn zak. De matineuze ontmoeting kreeg toen een vervolg in het opbren gen van de onbekende slenteraar naar het bureau. Vit de doeken Daar is in de loop van de dag haarfijn uit de doeken gekomen, dat S. maandagavond laat het geldkistje" had weggehaald bij de weduwnaar W. Wilbrink in Eerbeek. Hij heeft toen inderdaad de laatste bus gemist en is lopend op pad gegaan naar zijn woonplaats. Het verhaal dat hij bij zijn zuster was geweest, strookte wel enigszins met de waarheid. De zuster woont als huishoudster bij de bestolen weduw-- naar. Zij heeft met de diefstal echter niets te maken, zo is door de politie vastgesteld. De zevenduizend gulden waren het appeltje, dat de heer Wilbrink in de loop van de jaren opzij had gelegd voor de dorst van de oude dag. Hij •krijgt het nu terug. Van onze correspondent VLISSINGEN De Koninklijke Maat schappij De Schelde heeft de eerste van zes zgn, slakkenhuizen voor watertur bines aan de Zwitserse firma Eschen Wyss afgeleverd, die met de bouw van de zes turbines is belast. Op haar beurt droeg de Zwitserse maatschappij de- bouw van de huizen aan de Schelde op. De turbines zijn bestemd voor een wa terkrachtstation in Suriname, een onder deel van het Brokopondoplan. Het krach tstation zal in 1965 jaarlijks een miljard kilowattuur aan elektrische ener gie leveren door middel van zes genera toren van dertigduizend kilowatt elk. De „slakkenhuizen" gewicht zestig duizend kilo per stuk zullen gedeelte lijk moeten worden gedemonteerd, om dat transport haar het binnenland van Suriname anders niet mogelijk zou zijn. dat zo'n rookpot eigenlijk alleen met zand te doven was, maar we hadden zo'n uitwerking in een nagenoeg afge sloten ruimte niet verwacht", zeiden de vaandrig en de soldaat gisteren voor de krijgsraad. De auditeur-militair eiste tegen de vaandrig twee maanden gevangenis straf en verlaging tot de stand van sol daat en tegen S. één maand gevange nisstraf. De verdedigers vroegen vrij spraak. De verdediger van de soldaat zei nog: „Hoewel een vrijsprekend vonnis vreemd zal aandoen als men op het gebeurde let, moet de zaa'k toch objectief worden beschouwd. Voor bei de beklaagden Is trouwens de weten schap dat mede door hun toedoen een mens is omgekomen, al een zware straf genoeg". De krijgsraad zal pas volgende week uitspraak doen. Gewoonlijk wijst hij meteen na de zitting vonnis. Van onze correspondent LONDEN Terwijl men zich in Londen gisteren het hoofd brak over de vraag wie het is geweest die dinsdagavond de recordprijs van 80.000 pond liet betalen voor het dubbelschilderij van Picasso, werd er in het veilinggebouw van Sotheby weer stevig geboden. Er kwam gisteren namelijk een groot aantal Impressionisten, moderne schilderijen, tekeningen en beeld houwwerken onder de hamer. De opbrengst van de twee veilingen die van Somerset Maughams schil derijen en die van gisteravond is meer dan 900.000 pond. Een nieuw record. Modigliani's schilderij „Man met glas wijn" dat uit 1918 stamt, werd gisteren voor maar liefst 37.000 pbnd gekocht door de Nederlander J. Prost. De heer Prost was dinsdagavond ook op de veiling van de kunstschatten van Somerset Maugham. Hij slaagde er toen niet in beslag te leggen op een Monet, waar hij zijn zinnen op gezet had. Voor dat doek viel de ha mer bij 40.000 pond. Renoirs „jeune fille nue" ging gis teren weg voor e'en slordige 36.000 pond. Een houtskooltekening van Pi casso bracht 700 pond op en een ge wone tekening 1300 pond. Het gonsde gisteren in Londen, Pa rijs en New-York van de geruchten over de geheimzinnige koper van het dubbelschilderij van Picasso. Me vrouw e. Ramus, de bescheiden, slan ke vrouw met de witte hoed die het bod van 80.000 pond deed, weigerde pertinent te zeggen wie haar opdracht gever is. „Hij woont in het buiten land", was alles wat ze gisteren los liet. Mevrouw Ramus, in Engeland ge boren, maar van Franse afkomst staat aan het hoofd van een embal- lagebedrijf van kunstwerken in Lon den. Zij is weduwe. VALKENBURG (ANP) Naar schatting drinkt iedere Nederlander per jaar gemiddeld 15,6 liter aan vruchtensappen, limonades en andere zgn. frisdranken. De Algemene Ne derlandse bond van bierhandelaren en mineraalwaterfabrikanten rekent er zelfs op dat in vijf jaar de con sumptie tot twintig liter zal stijgen. Maar dan moet de economische situa tie hetzelfde blijven. Het bierverbruik is vorig jaar geste gen tot 26,4 liter per hoofd van dé be volking. De brouwerijen breiden de ver kooppunten nog steeds uit en zij ver trouwen er dan ook op dat Nederland nog meer bier zal gaan drinken. Over de loonpolitiek is de bond niet tevreden. In zijn jaarverslag merkt hij op dat van de zelfstandigheid van de werkgever op het gebied van de loon politiek niet veel meer is overgebleven. Bij iedere loonverbetering moet hogere wiskunde aantonen dat deze verhoging inderdaad door produktiviteitsstijgdng gedekt wordt. Voor de handel is deze maatstaf bijna niet te hanteren, meent de bond. Van onze Haagse redactie DEN HAAG De minister van maat schappelijk werk mej. dr. M. A. M. Klomipé heeft een brief aan de Vereni ging van Nederlandse gemeenten ge stuurd, waarin zij vraagt of er aanlei ding is mèt de voorgenomen verhoging van de uitkeringen krachtens de a.o.w. jaarden krachtens de Armenwet te ver- ook de aanvullende uitkeringen voor be- hogen. Zij antwoordt dit op vragen van het tweede kamerlid J. J. A. Berger (soc.). Vele bejaarden hebben behalve hun a.o.w. we-'nig of geen andere inkomsten. Zij krijgen een aanvullende uitkering krachtens de Armenwet, vastgesteld door de gemeenten. De gemeenten heb ben evenwel een normbedrag: zodra de o.w. stijgt, daalt de bijsteun. Volgens minister Klompé zijn de ge meenten er al over bezig hoe de ver hoging van de uitkering krachtens de Armenwet kan worden aangepast aan de verhoging van de a.o.w.

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 9