Elke U boord 'n meesterstuk - van, shirtmanschap Verplichte levensverzekering Engeland en V.S. houden deur open Ter dood veroordeelde leider van O.A.S. in Frankrijk gearresteerd Gekrenkte trots rest Franse Algerijnen na uitslag referendum Mr. Luns doet verslag aan ministers van W.E.U. over kwestie-Nieuw-Guinea VOOR ALLE WERKENDE ZWEDEN: Ontwerp door Salan gemaakt Kamer: Geen openbaar debat Mercator kwam uit de lucht gevallen VETERAAN GODOT (31) OORLOGEN Procuratiehouder krijgt drie jaar P.v.d.A. schermde met motie van wantrouwen osgar-wtnna/vrs samen in film DAGBLAD COBOUW Gromiko naar Zuidslavië Treinbotsing bij Boxtel PANORAMA Moeilijkheden met de ambtenarensalarissen GEEN DETAILS Bel-o-fast en Tricot nylon blijvend nooit-strijken- v.a. 15.90 VERWORPEN KERNWAPENOVERLEG: TOEZICHT ERKEND MET NADRUK TE LANG GEWACHT Met auto tegen boom Woensdag 11 april 1962 ZEEUWSCH DAGBLAD Fag. 5 PLAN BURGEROORLOG ONTDEKT Van onze correspondent PARIJS De gewezen luitenant Godot, bij verstek ter dood ver oordeeld wegens zijn aandeel in de „generaalsputsch" van april 1961, is in Parijs door de Franse veilig heidsdienst gearresteerd. Met de ge wezen kapitein Sergent leidde hij de O.A.S. in Frankrijk. Deze arres tatie was op zichzelf reeds zeer be langrijk, maar zij verkreeg extra belang toen Godot in het bezit bleek te zijn van een door Salan zelf op gesteld plan voor het ontketenen van een burgeroorlog in Frankrijk. De uitvoering van dat plan was aan Godot opgedragen. Eind maart had die burgeroorlog moeten beginnen. Het plan zelf was gedateerd 20 maart. De reeks belangrijke arrestaties die de politie de laatste weken heeft verricht beroofde Godot volgens zijn eigen verklaring van bijna al de mede werkers die hij nodig had om het plan te kunnen uitvoeren. Daardoor ont snapte Frankrijk aan de bloedige ter reur die nog steeds in Algiers en Oran heerst. Salan voorzag drie fasen bij de uit voering van het plan en voor elk van die fasen had hij uitvoerige instructies gegeven. OMVERWERPING EERSTE FASE: omverwerping van de gaullistische macht. Om dat te be reiken moesten alle bestuursorganen in de provincie van de hoofdstad wórden afgesneden. De verbindingen (telefoon en telegraaf) moesten worden vernield. Ook vernield moesten worden de ver bindingen tussen b.v. gemeentehuizen en kazernes, brandweer en politie- bureau's. Iedereen die het staats gezag belichaamde moest worden vermoord. ONVEILIGHEID TWEEDE FASE: algemene onveilig heid. De omverwerping van de gaullis tische macht zou moeten worden ge volgd door het zaaien van paniek op de grootst mogelijke schaal, zodanig dat na het invallen van de duisternis niemand zijn huis meer zou durven verlaten. Daartoe moest men alle be langrijke communistische en gaullis tische leiders vermoorden, auto's met automatische wapens beschieten, een zame wandelaars doden, handgranaten werpen op mensenmenigten bij het verlaten van bioscopen, theaters, res taurants en bars, te beginnen in de betere wijken. STAKINGEN DERDE FASE: verlamming van het land. Als algemene richtlijn gold het vernielen van alle communicatiemidde len en het uitlokken van algemene stakingen. Hiertoe werden de volgen de middelen aanbevolen: sabotage van spoorlijnen (vooral wissels en signaal installaties), van alle telefoonleidingen, van hoogspanningsnetten, van de slui zen in de waterwegen; voorts het in brand steken van vliegtuigen op de vliegvelden, enz. ONMIDDELLIJK Als datum van uitvoering van het plan werd slechts vermeld „onmiddel lijk". Het hoogtepunt van de actie zou in de tweede week van april moeten komen te liggen. „Om deze actie zo effectief mogelijk te maken", zo stond er letterlijk, „draag ik u op haar zoveel mogelijk te decen traliseren. Zelf zal ik de gebreken die zich bij de uitvoering ongetwijfeld zullen voordoen, opvangen en wegwer ken. Het is niet de bedoeling dat de openbare mening er alleen van onder de indruk komt, maar dat er een burgeroorlog uitbreekt om de zware druk op ons Algerijnse front weg te nemen. Dan zullen wij de overwining kunnen behalen." EXCUUS Tijdens zijn verhoor bekende Godot dat hij met Sergent van Salan zelf de opdracht had gekregen de O.A.S. in Frankrijk op poten te zetten. Kolonel de Sèze en overste Casati (beiden in arrest) werdien tot commandanten van de stad Parijs benoemd. Verder bekende hij met de luitenants Robin en Bernard (eveneens beiden in arrest) de wapendiefstallen te Rijssel en in het militaire kamp Sartory bij Versailles georganiseerd te hebben. Hij was voorts de geestelijke vader van het plan van de aanslag op de Gaulle op 8 september 1961. Van dat ogenblik af werd hij door de Franse veiligheids dienst gezocht. Als enig excuus voor zijn misdaden voerde hij aan: „Dit is nu eenmaal een oorlog." Ingezonden mededeling) (Het vakdagblad voor de bouwwereld) Voor een gratis proefabonnement COBOUW. POSTBUS 1067. DEN HAAG Van onze correspondent PARIJS. Ondanks zijn 31 jaar is Daniël Godot, die te Nancy is geboren, een doorgewinterde oorlogsveteraan. Hij maakte de laatste twee jaar mee van de strijd om Bien Dien Phoe, stapte over naar de Algerijnse oorlog onder het vaandel van het eerste para chutistenregiment van het Vreem delingenlegioen, was de eerste Franse parachutist, die tijdens de crisis over Suez op Egyptisch grondgebied landde, keerde terug naar Algerije, waar hy adjudant werd van generaal Massu en vroeg, toen die naar Frankrijk werd te ruggeroepen, ztfn terugplaatsing naar het eerste parachutistenregi ment. Daar kreeg hij de toenmalige kapitein Sergent als onmiddellijke chef. Met hem marcheerde hij aan het hoofd van het parachutistenregi ment Algiers binnen op de avond van de putsch. Op het moment waarop deze militaire opstand in eenstortte, verdween hjj en men heeft hem niet meer teruggezien, tot hij werd gearresteerd. Het merkwaardige aan deze jon gen is, dat in zjjn verschijning niéts aan een militair doet denken. Als men hem ziet denkt men eer der aan een intelligente en zacht* moedige student. Hij is groot, blond en verbergt zijn blauwe ogen achter lichtgekleurde brille- glazen. Zijn stem is zacht en lijkt nauwelijks geschikt voor het schreeuwen van commando's. Toen de veiligheidsdienst hem na zijn arrestatie vroeg over de gruwelijke aanslagen, die hjj had gepleegd aan het hoofd van zyn commando's klonk daarom juist uit zijn mond het antwoord zo vreemd: „Het is oorlog en dan vallen er nu eenmaal doden en gewonden." Eigen nieuwsdienst AMSTERDAM De Bussemse procu ratiehouder van de Amsterdamse Bank J. F. J. (51) is gisteren door de Amster damse rechtbank wegens oplichting, ver duistering en valsheid in geschrift tot drie jaar gevangenisstraf met aftrek ver oordeeld, De officier van justitie had het dubbele geëist. Hij had bovendien ge vraagd de ruim tweeduizend gulden die bij verdachte in beslag was genomen, aan de bank terug te geven, maar de rechtbank achtte zich daartoe niet be voegd. De procuratiehouder, die lid was van de Bussemse gemeenteraad, had sinds 1953 gemanipuleerd met geld van men sen. die hem vanwege zijn positie bij de bank en zijn functies in de kerkelijke wereld (hij was o.a. synodelid van de Evangeliseh-Lutherse Kerk) vertrouw den. De verdediger had in zijn pleidooi gevraagd twee en een half jaar gevan genisstraf op te leggen, mede omdat de officier van justitie in Amsterdam de bank al had gewaarschuwd voor de fi- BELGRADO (AP) De Russische minister van buitenlandse zaken, Gro- miko, zal de volgende week Zuidslavië bezoeken op uitnodiging van zijn Zuid- I Slavische ambtgenoot Popovic, die het vorig jaar de Sowjetunie heeft bezocht. Het is voor het eerst in vijf jaar dat een hoge Russische functionaris een be zoek aan Zuidslavië brengt. In 1957 ver toefde maarschalk Zjoekof enige tijd in Belgrado. BOXTEL. Op het rangeerterrein bij Boxtel is gisterochtend vroeg een goederentrein op een stilstaande ran geerlocomotief met enkele wagons gere den. De machinist van een van de lo comotieven. de heer Kreis uit Eindho ven, liep lichte ribkneuzingen op, de conducteur Van Unen uit Venlo een lichte hersenschudding. 3eiden zijn naar huis gegaan. De twee locomotieven werden bescha digd en een aantal wagens liep de rails uit. De reizigersdienst ondervond geen hinder. (.Ingezonden mededeling) Van. onze correspondent PARIJS. De Fransen in Al gerije staan perplex. Zij wisten dat het referendum in het moederland op een overwinning voor de Gaul le zou uitlopen en hoewel enkelen nog op een wonder hoopten, had den zij zich op deze overwinning voorbereid. Dat zij desondanks nog voor een verrassing kwamen te staan, kwam door de verpletteren de cijfers waarmee het Franse volk zijn vertrouwen aan de Gaul le schonk. Toen ik maandag een van mijn Franse kennissen in Algiers opbelde om naar zijn indruk te vragen over de uitslag van het referendum, schertste hij nog: ,,Is er ergens een referendum geweest? Zeker in Mau- retanië? Och, daar hebben wij niet zo veel mee te maken. Laat mij de cijfers eens weten, dan zal ik je wel zeggen wat ik er van denk". Daar na weigerde hij verder over welk re ferendum dan ook te spreken. Gisteren had ik hem weer aan de telefoon, maar nu was zijn toon ern stiger: „Het zijn de communisten die de Gaulle steunen. In Frankrijk heb ben zij een vrede in Algerije willen hebben, in ruil daarvoor krijgen zij nu een communistisch bewind. Het Ingezonden mededeling) HET STAAT DEZE WEEK IN Eén genie op de veertigduizend. Superieur Frans brein slaat alle studierecords: in drie jaar tijds van landarbeider tot ingenieur. Hoe President de Gaulle door „Sst"te zeggen roet heeft gegooid in het eten van alle directeuren van alle luchtvaartmaatschappijen. De piano-stuntende showpianist Liberace heeft een huis in de vorm van een vleugelpiano, waarvoor hij in guldens uitgedrukt meer dan een miljoen neertelde... een muzikale nachtmerrie. Top-zwemster Siet „Anti-doping" Posthumus gaat trouwen met een van de Emeralds. Grammofoon plaat als huwelijks-makelaar! De voetbalclub die in vijftien minu ten ter wereld kwam en met snel treinvaart nationale roem ver wierf: zeventien mannetjesputters van Rapid J.C. poseren voor Panorama. Het ongelooflijk verhaal van de kater van de jolige Friese boer. De juffrouw, die een onbewa pend vrachtschip door een luchtaanval heen wist te bab belen en die doorde Koning van Engeland daarvoor werd gede coreerd. In Engelse operatiezalen bloeit (in de letterlijke zin van het woord) de rode roos van het leven. Een merk waardig symbool, dat in het rituee! der hartoperaties traditie is ge worden. De laatste jaren van het Leidse Caecilia-gasthuis: waar eenmaal mensen leden vinden nu studenten een onderdak. En naast dit alles: bladzijden vol actuele foto's; pagina's met kleu renplaten; de gewone geestige cartoons en de spannende korte en vervolg-verhalen; charmante kleu- renomslag van Steen kortom: als elke week elke bladzijde een nieuwe verrassingl Losse nummers zijn overal ver krijgbaar a 50 ets, maar U spaart geld door U per briefkaart (adres seer aan Panorama-Haarlem) als abonné op te geven voor 40 ct per week. Dan ontvangt U bovendien de eerstvolgende twee nummers gratis. ergste van dit alles vind ik dat zelfs de Zuidfransen en de Corsicanen ons in de steek hebben gelaten. Tenzij de uitslag vervalst is!" Zij klampen zich aan de kleinste strohalm vast, deze Fransen, zelfs nu zij door de uitslag van het refe rendum hardhandig met hun neus op de werkelijkheid zijn gedrukt. Zij staan alleen, los van het moederland, en ten prooi aan een verschrikkelijke ontnuchtering. Zij beginnen te mer ken dat de tijd waarin Frans-Algerije het moederland zijn wil op kon leg gen, voorbij is. Zij zien nu, dat hon derdduizend mensen op het Algierse Forum niet meer voldoende is om een regering ten val te brengen of om in druk te maken op generaals. Zij zijn ineens gewone Franse burgers gewor den, zoals al hun landgenoten in het moederland. Van hun overmoed en superioriteitswaan is nog maar een diep gekwetste trots over. Gevoel Ook het terrorisme van de O.A.S., eens schijnbaar hun laatste redmid del, begint hen tegen te staan. Zij zien er het nut niet meer van in, hun menselijke gevoel schijnt einde lijk de overhand te krijgen. Dit is op het ogenblik de stem ming in Algiers, nauwelijks 48 uur na het referendum. Het is een trieste stad geworden, die alle hoop heeft la ten varen. Vóór alles verlangt zij naar rust en vrede, naar het einde van een nachtmerrie. Zoals een Frans-Algerijns meisje mij een dezer dagen in Parijs zei: „Ik houd niet van de Fransen uit het moederland. Maar ik zou heus wel met een Fransman willen trouwen, als hij mij tenminste hier in het moe derland iaat en ik niets meer met die hele geschiedenis daar in Algiers te maken zal hebben". DEN HAAG. Minister Toxopeus dreigt ook in de Eerste Kamer moeilijkheden te krijgen over de ambtenarensalarissen. De P.v.d.A. heeft gisteravond geschermd met een motie van wantrouwen tegen de minister van binnenlandse zaken. „Ik ben nog niet zover dat Jt deze straks wil indienen", zei de socialis tische afgevaardigde C. van Winger den, „maar mijn fractie heeft wel, als de minister halsstarrig blijft, de toepassing overwogen van dit enige middel om zijn beleid af te keuren." De bewindsman heeft reeds alle de tails voor de uitvoering van de salaris verhoging voor het overheidspersoneel voorbereid. Wat kan deze Kamer op dit moment nog doen, vroeg de heer Van Wingerden zich af. Hij wilde geen nieuwe motie en dan scherper gesteld dan die van het Christelijk-historische Tweede-Kamerlid mr. H. K. J. Beer- nink indienen, omdat minister Toxo peus deze toch „op de stapel zou leg gen". Professor Oud heeft in de Tweede Kamer gezegd, aldus de heer Van Win gerden, dat een minister zich van een motie niets hoeft aan te trekken. Al leen het aannemen van een motie van wantrouwen zou hem dwingen om heen te gaan. Vandaar dat de socialistische fractie sterk in deze richting denkt. Zo'n motie zou, zo zei de heer van Win gerden, tevens aan andere fracties de gelegenheid geven om hun gevoelens over dit salarisbeleid kenbaar *e ma ken. De socialistische afgevaardigde wilde niet op details van de salarisverhoging voor het overheidspersoneel ingaan. Hij vond dit niet de taak van het parle ment. Bovendien is de beslissing van het kabinet-De Quay in de Tweede Ka mer met zoveel reserve ontvangen dat het volmaakt overbodig is nog eens te praten over de onjuistheid ervan en over de blijvende ontevredenheid over de ambtenaren. De Eerste Kamer zal vandaag de bespreking van de begroting van bin nenlandse zaken voorzetten, waarmee gisteravond laat werd begonnen. Van daag zullen ook woordvoerders van an dere fracties de ambtenarensalarissen ter sprake brengen. F'scen nieuwsdienst HAMBURG. Sophia Loren en Maximilian Schell gaan samen optreden in de verfilming van Sartre's toneel stuk De gevangene van Altona. De opnamen beginnen over ongeveer een week in' Hamburg. Vittorio de Sicca regisseert de film. Hij was ook de regisseur van Twee Vrouwen, waarin Sophia Loren een hoofdrol had. EL-MIOR Van onze correspondent LONDEN. Minister Luns heeft gisteren zijn ambtgenoten van de Westeuropese unie een omstandige en gedetailleerde uiteenzetting ge geven van de kwestie-Nieuw-Guinea en de verhouding met Indonesië. Hij caf hun een volledig verslag van de gebeurtenissen in en rond om het Nederlandse gebiedsdeel. Er ontspon zich een discussie, waar aan verschillende ministers deel namen. Ook andere problemen be treffende het Verre Oosten kwamen daarbij ter sprake. Dit alles geschiedde in Londen, waar de Ministerraad van de Westeurope se unie een van zijn geregelde bij eenkomsten hield. De vorige keer kwam de raad in juli bijeen. De hoofdschotel was ditmaal een alge mene discussie over de toekomstige politieke ontwikkeling van Europa. Ed ward Heath, Engelands grootzegelbe waarder, die de onderhandelingen met de Europese economische ge meenschap in Brussel leidt, legde daarover een lange verklaring af. Het tijdstip nadert, zo deelde Heath zijn zes ambtgenoten mee, waarop Engeland als toekomstig lid van de E.E.G. samen met de Zes gaat deel nemen aan het uitstippelen van de politieke toekomst van Europa. Het wil immers dat had hij al eerder verklaard in dit gezelschap een functie vervullen, zowel bij de poli tieke als bij de economische samen werking in Europa. Minister Heath meende nu nog slechts in algemene zin aan de dis cussies te kunnen deelnemen, omdat de Zes het onderling nog niet eens zijn over de politieke uitbouw van Europa. Heath doelde daarbij op de beraadslagingen over de rapporten van de commissie-Fouchet. Zijn de Zes het eens dan is het ogenblik voor Engeland gekomen zijn stand punt volledig kenbaar te maken. Volgens Engeland behoren de drie gemeenschappen de basis te zijn waarop de politieke structuur van Europa gebouwd kan worden. Met andere woorden, men late de drie gemeenschappen ongemoeid. De Britse regering meent, dat er langzamerhand een gemeenschappe lijk standpunt over vele onderwer pen zal ontstaan, met inbegrip wel licht van de defensie, maar daarbij dient er een direct verband te blij ven bestaan met de Navo. Uiteraard legde minister Heath ook gisteren grote nadruk op het belang van de handhaving van hech te banden met de overzeese gebie den van de landen van een Ver enigd Europa (met inbegrip van de landen van de Eva). Hij had vooral de betrekkingen van Engeland met het Gemenebest op het oog. Behalve over de eigen Europese problemen en over Nieuw-Guinea spraken de ministers over de ontwa- peningsbesprelkingen in Genève, voor al natuurlijk over het overleg inzake de proeven met kernwapenen en over de kwestie-Berlijn. Engeland was zowel door lord Home, de Brit se minister van buitenlandse zaken, als door minister Heath vertegen woordigd. Plan-Bunker Van onze correspondent CTOCKHOLM. Het om zijn •D vérgaande sociale wetgeving befaamde Zweden heeft een nieuwe mijlpaal bij de zorg voor zijn bur gers in ziekte en ouderdom be reikt: over enkele maanden zal ei de algemene en verplichte levens verzekering worden ingevoerd. DEZE instelling, die zonder twij fel in andere landen nog school zal maken, is het produkt van de jpngste onderhandelingen tussen de beide organisaties van de Zweed se arbeidsmarkt, die van de werk gevers en van de vakbonden. Zij immers werden het er niet alleen over eens dat de lonen in de ko mende twee jaren met vijf pro cent omhoog zullen gaan, maar ook over de instelling van een verplich te levensverzekering van alle .verkende medeburgers, dat wil zeggen van ruim 700.000 mensen. Een door de beide organisaties speciaal hiervoor op te richten le- vensverzekeringmaatk:happij zal met de uitvoering van het nieu we plan worden belast, waarvan de financiering door de werkgevers met 0,7 procent van hét uitbetaal de loon geschiedt. De verzekering gaat in op 1 januari van het volgen de jaar en omvat alle werknemers boven de 21 jaar. Bij overlijden van de verzekerde vóór zijn 55ste jaar ontvangt zijn gezin 24.000 Zweedse kronen (ongeveer 17.000 gulden). bedrag jaar lijks met 2000 kronen vermin- TYAARNA wordt dit kJ lijks met 2000 kro derd, in dezelfde verhouding als de zekerheid van de algemene pen- sioenverzekering naderbij komt, zodat bij een overlijden tussen de 65 en 67 jaar nog maar 2000 kro nen van de verzekeringssom zijn overgebleven. Voor kinderen zijn bijzondere toe lagen van toepassing. Een kind jon ger dan 16 jaar krijgt bij overlij den van zijn vader een bedrag van 7.000 kronen, maar daarna daalt dit bedrag jaarlijks tot op 2000 kro nen voor een 20-jarige. Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG. De regering zal de Tweede Kamer morgen vertrou welijk inlichten over het plan-Bun ker. Dat zal gebeuren in de com missies van buitenlandse zaken en van defensie, die morgenochtend op nieuw bijeen komen op de laatste dag voor hét paasreces. De socialistische oppositieleider mr. Burger heeft gisteren echter ge vraagd of de Tweede Kamer in het openbaar daarover zou kunnen worden ingelicht. Hij verbond daaraan de eis dat de Kamer niet voor het reces uiteen zou gaan voordat zij gelegen heid heeft gekregen tot een debat over het plan-Bunker. Ook "wenste hij opheldering over de vraag waarom de regering de vori ge week bij het Nieuw-Guinea-debat de Kamer niet mede van het plan in kennis had gesteld. Mr. Burger noemde dat debat, dat werd gehou den terwijl de regering het plan al in handen had, een schijnvertoning en een schimmenspel. De leiders van de regeringsfracties dr. Tilanus (c.h.), prof. Oud (lib.), dr. De Kort (kath.v.) en dr. Bruins Slot (a.r.) waren echter van oordeel dat de Kamer eerst behoorde af te wachten wat de regering in de com missies had mee te delen. Wel kon dr. Bruins Slot zich de verbazing van mr. Burger indenken. Het stand punt van de regering kon vorige week inderdaad wat schimmig genoemd worden. De beide voorstellen van mr. Bur ger, in de eerste plaats over de op heldering van de situatie van vorige week en voorts een openbaar debat over het plan-Bunker, werden met 7743 stemmen verworpen. De soci alisten kregen slechts de steun van de communisten en de pacifisten. WASHINGTON (Reuter, UPI) Pre sident Kennedy en premier Mac- millan hebben gisteren premier Kroesjtsjef in een gemeenschappe lijke boodschap nog eens dringend verzocht' akkoord te gaan met een onontduikbaar kernwapenverdrag. Bleef hij weigeren het beginsel van internationaal toezicht op naleving van een kernwapenverdrag te aan vaarden, dan zou de voorgenomen nieuwe serie proeven met kern wapens in de dampkring tegen het einde van deze maand in de Stille Oceaan moeten doorgaan. „Nog is er de gelegenheid", schreven Kennedy en Maemillan, „voor het bereiken van overeenstemming." In Washington en Londen maakte men er echter in diplomatieke kringen geen geheim van dat die rans op overeen stemming te verwaarlozen klein was. De gevraagde aanvaarding van het be ginsel van internationaal toezicht op naleving van een verbod van proeven met kernwapens zou in dit stadium van het ontwapeningsoverleg voor de Sow jetunie zeker eën te grote politieke om zwaai vergen. De indruk overheerste dat de Sowjetunie geen verbod van proeven met kernwapen wenst en graag een hervatting van de Amerikaanse proeven zou zien om zelf de proeven dan ook voort te kunnen zetten. Kennedy en Maemillan brachten in hun brief aan Kroesjtsjef in herinnering dat de Sowjetunie nog niet zo lang geleden het beginsel van internationaal toezicht had afgezworen. Zij wezen er op dat de noodzaak van toepassing van dat beginsel was erkend in het ook door de Sowjetunie aanvaarde deskundigenrap port dat de grondslag was voor de Geneefse conferentie. „Er was verschil van mening over details", hielden Kennedy en Maemillan de Russische premier voor, „maar het beginsel van objectieve internationale verificatie werd aanvaard." De twee Westelijke staatslieden stelden met nadruk vast dat bij de huidige stand van de wetenschap het niet mo gelijk is verschil te ontdekken tussen natuurlijke en kunstmatig veroorzaakte aardschokken en dat daarom een kern wapenverdrag zonder verificatiemoge lijkheid onuitvoerbaar zou zijn. Onze Londense correspondent telefo neerde: Premier Maemillan die zijn eigen brief en die van president Kennedy gister middag in het Lagerhuis voorlas, zei dat er duidelijk uit blijkt dat de deur nog altijd openstaat voor een overeen komst. Om Kroesjtsjef dat nog eens met nadruk te laten weten heeft Mae millan de Russische premier nog een aparte brief gestuurd. In deze tweede brief vraagt Maemillan de Russische leider de nieuwe voorstellen van, president Kennedy en hemzelf ernstig in overweging te nemen. Het doel van verificatie, vervolgde Mae millan, is immers niet wantrouwen te doen toenemen, maar juist weg te nemen. Maemillan schrijft, er zeker van te zijp dat er, wanneer het beginsel van inter nationale verificatie eenmaal is aan vaard, er werkelijk kans zal zijn het spoedig over de toepassing ervan eens te worden. Premier Maemillan zei in het Lagerhuis dat hij er niets voor voelde Amerika te vragen de komende reeks kernproeven uit te stellen tot na de bespreking in de Assemblee van de Verenigde Naties van het rapport van de ontwapenings commissie. Deze bespreking begint op 1 juni. Dat kan ik niet vragen, zei Mae millan. Wij hebben drie jaar lang niets gedaan en toen waren de Russen op eens op ons voor. Wachten wij nog langer, zo redeneerde de premier, dan kan er een derde reeks Russische proef explosies komen, die ons een zeer ge vaarlijke achterstand zou bezorgen. BERGEN OP ZOOM De dertigjarige A. Mullenberg, een bewoner van het woonwagenkamp Kort Jan in Bergen op Zoom, is gistermiddag op de Noordzij- zoom dicht bij het kamp met zijn auto tegen een boom opgereden. De heer Mul lenberg, vader van vijf kinderen, over leed kort na het ongeluk. Van een onzer verslaggevers T> OTTERDAM Een helikopter 11 van de Sabena landde gister middag op Heliport aan de Katshoek met een bijzondere passagier aan boord. Het was Gerhardus Mercator, de ontwerper van de Mercator- projectie, volgens welk beginsel ook nu nog alle zeekaarten worden gemaakt. Als zoon van de eenvoudige schoen lapper De Cremer werd de grote geograaf dit jaar vier en een halve eeuw geleden in het stedeke Rupel- monde geboren. Rupelmonde vereerde zijn grote zoon met een prachtig standbeeld en met een aan hem en zijn werk gewijd museum, het Mercatorium. Met andere bewonderaars de Mercatorianen hebben de vroede vaderen van Rupel monde ter gelegenheid van de 450ste verjaardag van Geeraard de Cremer een „Mercator-jaar" uitgeroepen met een grootscheeps programma dat zijn afsluiting krijgt in Duisburg, waar Mercator tot aan zijn dood in 1594 aan zijn kaarten en zijn „atlas" werkte. Per postkoets De Gerhardus Mercator die op Heli port landde was de omstreeks veertig jarige, zoals hij vier eeuwen geleden al eerder maar dan per postkoets uit Rupelmonde was vertrokken. Er werd gefluisterd dat die Mercator in wezen de Antwerpse kunstschilder Gard Vanmeohelen zou zijn. Aan de plechtige ontvangst heeft dat geen afbreuk gedaan. De geleerde, die vergezeld werd door de heer Bert Pele ntan, conservator van het Mercatorium te Rupelmonde, werd verwelkomd door de heer J. Roelkens, directeur van het cammissariaatigeneraal van toerisme van België, en door de heer A. J. M. Schutter, directeur van de V.V.V. Rot terdam. Het gezelschap maakte een rondvaart door de havens en dronk een kopje thee op de Euromast. Bij het af scheid nodigde Mercator alle Neder landers uit om spoedig een bezoek aan Rupelmonde te brengen, dat ,ók be faamd is otm zijn „paling in 't groen.* en zijn deugdelijke pinttn.

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 5