LANDBOUW IN TIJDNOOD DOOR LATE VOORJAAR Duitse bankrovers kregen wapens via Roermonds meisje en kaartje PLAN VAN MANKOMT NIET VAN WASHINGTON Suikerbieten, aardappelen, zomertarwe wachten al vele weken ARRESTATIE Sophia Loren: ik ben zo gelukkig" Acht jaar voor wurging IN AKEN Kamerlid wil Vrij Nederland uit kazernes Indonesische eis: Shell moet helpen IN DEN HAAG WEL BROOD OP WOENSDAG Collectie Maugham: vijf miljoen Habib Bourguiba trouwt morgen Een programma voor drie partijen bepleit Vooraanstaande communisten uit de partij STAPHORSTER STERFT NA ETEN VAN LEVERWORST „Niet wijken voor militaire dreigementen Overstromingen in melaatsenkolonie De Bilt: Zachter Het weer overal PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Woensdag 11 april 1962 Onzekerheden Onbegaanbaar Vee wacht .BEKEURIGEN" POKKENPATIËNTEN IN WALES GESTORVEN TELSTAR 22 MEI OM DE AARDE Nieuw overleg over c.a.o. koopvaardij Kleuter onder auto Japan: Geen paspoorten voor Nieuw-Guinea Man dodelij k getroffen vrijetijdsverf kwalïteltsverf My fair lady komt terug in Rotterdam Directeur. JACtJ. DE SMIT; Chefred.: G. J. Breuker. Kantoren te: Middelburg, Plein 1940 nrs. 68, Postbus 26. Giro 116666, telefoon 011802009 en 4469. Goes, Lange Vorststraat 84, Postbus 4, telefoon 011006901. Vlissingen, Nieuwendijk 33, Postbus 24, telefoon 011843224. Terneuzen, Nieuwstraat 40, Postbus 53, telefoon 011503189, Zierikzee, Havenpark 24, telefoon 011102991. Zeeuwsch Dagblad 17e JAARGANG No. 5126 Abonnementsprijs f 0,62 p. w., 8,06 per kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentietarieven op aanvrage Rubriek Kabouters 7 cent per woord met een minimum van ƒ1, Van onze agrarische medewerker ROTTERDAM De landbou wers zijn door het uitermate regenachtige voorjaar in grote tijdnood gekomen bij het be werken van hun landerijen. Zelfs als het weer spoedig om slaat zal ook de beste motori sering van het werk niet veel verlichting meer kunnen bren gen. Het heeft de boeren dit hele voor jaar niet meegezeten. Eerst kwaim er geen eind aan de win ter al was het een kwakkelwin- ter. Toen begon een regentijd die het hele voorjaarszaaiplan in de war stuurde. Dat plan zat toch al vol onzekerheden, om'dat men er nog geen overzicht van had of de wintertarwe schade had ge leden van het herhaaldelijk bevriezen en weer ontdooien. Vele tarwetelers hielden zich klaar om zo nodig grote percelen over te zaaien met zomer tarwe. maar ze kregen geen kans om dat gewas op tijd te zaaien. Ze weten nu nog niet hoeveel er eigenlijk over- gezaaid moet worden. Bij enigszins normaal voorjaarsweer wordt al eind februari een begin ge maakt met het zaaien van zomergranen en erwten. Dadelijk daarop worden de akkers klaar gemaakt voor het zaaien van de bieten en het poten van de aardappelen. Vóór half april moeten ook die gewassen aan de grond zijn toevertrouwd, want elke week uitstel betekent een week minder groeitijd en dus een geringere oogst. Daar. waar de grond geschikt is voor vlas, dus vooral op de zware zee klei, moet vervolgens alle zorg worden besteed aan het zaaibed voor dit tere gewas. Dat alles ligt nu in de meeste delen van het land stil, doordat het land, althans in de vette en laaggelegen polders vrij wel onbegaanbaar is. De aardappelen verdragen een verlating van de plant- tijd nog wel redelijk goed, maar op een grote suikerproduktie valt niet meer te rekenen. Niettemin kan het geldelijke verlies daar van erg meevallen, omdat een produk- tie van suiker, die groter is dan de nationale behoefte (zoals de laatste twee jaren het geval is geweest) mil joenen guldens kost. Het exportover schot brengt op de wereldmarkt nau welijks een kwart op van de binnen landse prijs. Een kleinere produktie is dus lang niet altijd een nadeel. De veehouders hebben de strop, dat zij op een. langere staltijd moeten rekenen en dus op grotere uitgaven voor aan vullend krachtvoer. Ook kunnen zij niet die zorg aan sloten, greppels en bemesting van het land besteden, die nodig is om straks in de zomer een goede grasgroei te krijgen. De recht streekse nadelen zijn hier echter niet zo groot als in de akkerbouw. DJAKARTA (Reuter) De Indo nesische minister voor zware in dustrie en mijnbouw, Chaerul Saleh, heeft meegedeeld dat van de bui tenlandse oliemaatschappijen in Indonesië zal worden gevergd dat zij helpen bij het ontworstelen van westelijk Nieuw-Guinea aan de Nederlanders. Tot die maatschap pijen behoort, behalve de Standard Vacuum en de Caltex, de Shell. Chaerul Saleh eiste in een spe ciale opdracht van de maatschap pijen dat zij voldoende hoeveelhe den kerosine voor straalmotoren en benzine moeten leveren. Ook zullen zij gemotoriseerde transportmidde len moeten leveren, als dat van hen wordt verlangd. Wordt daaraan niet voldaan, dan zullen „strenge maatregelen" worden genomen. - ACTRICE MET OSCAR V) Eigen nieuwsdienst ROTTERDAM. De Rotterdamse rechtbank heeft de 33-jarige fabrieksar beider, C. A. B., die op 24 juni ziin vrouw had gewurgd, omdat zij tegen zijn zin in een bar werkte, veroordeeld tot acht jaar gevangenisstraf met af trek en terbeschikkingstelling van de regering. Dat is twee jaar meer dan de officier van justitie had geëist. De psychiater professor Kloek uit Utrecht had verklaard dat een lange straf voor de psychisch gestoorde B. zeer nadelig zou zijn voor een eventu ele behandeling De rechtbcr verwierp het verweer dat verda op de hoogte zou zijn geweest v.' vensgevaar van een poging to, ;g. Iedereen die een keel een tijdje dichtgeknepen houdt, begrijpt dat dit levensgevaarlijk is, al dus de rechtbank. Van onze correspondent ROERMOND Een 22-jarig Roermonds meisje, dat als ser veerster in een bar te Aken werkte, is daar door de politie gearresteerd. Zij zou betrok ken zijn geweest bij een overval op de spaarbank te Röttgen na bij Monscihau. De wapens, die de bankrovers bezaten zouden zij ook via haar uit Nederland hebben gekregen. Twee leden van het komplot dron gen de vorige week woensdag' de bank binnen en bedreigden de kantoorhou der met hun machinepistolen. Zij wis ten op die manier al het kasgeld ten bedrage van 21.000 mark buit te ma ken. Samen met drie helpers die buiten de wacht hadden gehouden, verdwe nen zij pijlsnel met een gereed staande auto. Deze auto, die naar later bleek ook gestolen was, werd nog diezelfde dag uitgebrand in de buurt gevonden. Het afgelopen weekeinde werden de daders, twee mannen uit Stolberg bij Aken, en drie medeplichtigen te Mon- schau gearresteerd. Over de plaats waar de buit, de wapens en de munitie worden bewaard blijven de arrestanten zwijgen. De bende had ook al plannen een bank overval te plegen in Nederland, zo is uit hun uitlatingen gebleken. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG. Wanneer de rijkspolitie binnenkort met een tiental witte Porsches op de auto wegen verschijnt, zal de Neder landse automobilist die een ver keersovertreding begaat met een geheel nieuwe manier van „be trapt worden" kennismaken. De politiemensen die de snelle witte wagens gaan bemannen, hebben o.a. in Engeland een deel van hun opleiding genoten, ter wijl zij ook van een psycholoog onderricht kregen. De automobi list die een fout maakt, door een witte politiewagen wordt inge haald en een stopteken krijgt, zal agenten ontmoeten die beginnen met zich voor te stellen voor zij tot waarschuwing of verbalisering overgaan. De mannen van deze speciale politiegroep beschikken ook over visitekaartjes, zodat de overtre der 's avonds thuis nog eens pre cies kan nagaan wie zijn rechts passeren of een inhaalmanoeuvre waar zulks verboden was consta teerde. De agenten zullen ten slotte op weggedeelten, waar zelden onge lukken gebeuren, \rerkeersover- treders niet onmiddellijk een bon geven, maar voorlopig volstaan met een waarschuwing. Het hele systeem, gloednieuw voor Nederland, zal er zonder twijfel toe bijdragen dat de ver houding weggebruiker-politie erop vooruitgaat. CARDIFF (Reuter) Gisteren zijn twee vrouwen uit Wales, patiënten uit een psychiatrische inrichting, gestorven aan pokken. Eerder stierven al twee an dere patiënten uit dezelfde inrichting aan pokken. Acht vrouwen uiit de inrich ting liggen nog geïsoleerd in een zieken huis. Alle twaalf vrouwen zijn van middel bare leeftijd. Zij werden verpleegd in dezelfde afdeling van de psychiatrische inrichting Bridgend, in de buurt van Cardiff. In Midden-Engeland werd gisteren een man uit Pakistan in een ziekenhuis op- genomen.De artsen vermoeden dat hij besmet is met pokken» Van onze Haagse redactie DEN HAAG De Haagse bevolking hoeft zich geen zorgen te maken over de bezorging van brood op woensdag. Het plan van de broodloze woensdag, dat de contactcommissie Haagse bakkerij ter tafel had gebracht om ook de werk tijd van bakkers te kunnen verkorten, is helemaal van de /baan. De contactcommissie heeft nu, om todh nog uit de moeilijkheden te komen, de vakantieregeling herzien. De be zorgers zullen dit jaar drie inplaats van twee weken vakantie achter el kaar kunnen nemen. Het binnenperso- neel krijgt een extra vakantie van zes dagen aaneen of negen dagen afzonder lijk. Met deze verlenging van de vakan ties heeft de contactcommissie het ad vies van het landelijk georganiseerd overleg gevolgd. In Den Haag is nu de zelfde regeling van kracht als in Rot terdam. MADRID (Reuter,A.P.) De eer ste televisiekunstmaan voor transat lantische uitwisseling van program ma's, de Telstar, zal op 22 mei wor den gelanceerd. Slaagt de lancering dan zal toch pas drie dagen later, op 25 mei, vastgesteld kunnen wor den of deze nieuwe kunstmaan in een baan om de aarde is gekomen. Dit werd gisteren bekendgemaakt in een conferentie van de European Broadcasting Union in Sevilla. De eerste zes weken na de lancering zul len maar enkele korte televisieflitsen via de Telstar over de Atlantische Oceaan worden gezonden, maar daar na zullen de eerste programma's uit gewisseld kunnen worden. Aan die uitwisseling gaan aan En gelse zijde de BBC en de ITV mee werken en aan Amerikaanse zijde de CBS, de NBC en de ABC, Van een onzer verslaggevers DEN HAAG. De Raad van be stuur voor de zeevaart en de Centra le voor zeevarenden ter koopvaardij en visserij (C.K.V.) zullen het over leg over een nieuwe c.a.o. hervatten. De voorzitters van beide organisa ties hebben dat gisteren toegezegd in een bespreking met de Stichting van den Arbeid. De Stichting van den Arbeid heeft de partijen in deze c.a.o. de raad ge geven in het bijzonder de loonstruc- tuur in de koopvaardij te betrekken in hun overleg. De Raad van bestuur en de C.K.V. stemden daarmee in. Waarschijnlijk zal het niet lukken de nieuwe c.a.o. op 1 mei van kracht te doen worden. Om evenwel te ver hinderen dat deze datum ver zal wor den overschreden alvorens overeen stemming wordt bereikt zullen de par tijen zo snel mogelijk met de bespre kingen beginnen. „Ik ben zo gelukkig", zei Sophia Loren toen zij hoorde dat zij in Ame rika was uitgeroepen tot beste actrice van het jaar en zij omhelsde haar man van vreugde. Sophia kón blij zijn, want zij is de eerste actrice die een Oscar heeft gekregen voor een niet-Engelse rol. De beste acteur werd ook een Euro peaan, Maximilian Scheil (de broer van Maria), die zijn onderscheiding heeft verdiend met zijn rol in Oordeel te Neurenberg. De rijkst bekroonde rolprent is West Side Story. Deze film werd uitgeroepen tot de beste van het jaar en kreeg nog negen andere Oscars, onder andere voor de regie (Robert Wise en Jero me Bobbins) en voor de beste bijrol len (George Chakiris en Rita Moreno). De grote Zweedse regisseur Ingmar Bergman kan een Oscar zetten naast het beeldje dat hij voor zijn Maagden bron kreeg. De Oscar van dit jaar kreeg hij voor zijn nieuwe schepping, in het Engels Through a glass darkly geheten. Diamanten bij het ontbijt, de film met Audrey Hepburn, is met twee Oscars begiftigd, een voor het liedje Moon River en een voor de muziek van Henry Mancini. De Kanonnen van Navarone kreeg er ook twee, voor ge luidseffecten en visuele effecten. Van onze correspondent LONDEN De 35 schilderijen die de schrijver W. Somerset Maugham gisteravond bij Sorthetoy heeft laten veilen, hebben 525.880 meer dan vijf miljoen bracht. De hoogste prijs de dubbele Picasso: pond. Dat bedrag be cord; nooit eerder is e derij van een lev< rlimg, opge- een hoge prijs betaald. Hert vorige van Pic voor lend n re sell il- zulk co'nd had ook een schilderij van Picas so, La belle Hollanidiaiise. dat in 1959 in Londen voor 55.000 pond is veirikochit. De tweede Picasso, het grote vrou wenportret, ging voor veertigduizend pond van de hand. Twee Renoirs, de Wandelende Meis jes en Argenteuil, werden ieder voor 48.000 pond afgehamerd. Le Polisseur van Toulouse Lautrec werd voor 27.000 pond eigendom van de Amerikaan Huntingdon Hartford. Twee Pisarro's brachten 27.000 en 28.000 pond op. De Gauguin, geschilderd op de ra men van een deur, werd voor dertien duizend pond verkocht, een Bonnard voor negenduizend en twee schilderijen van Sutherland voor 2200 en vier duizend pond. Het pond sterling is op het ogenblik ongeveer tien gulden. I Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Ellsworth Bunker, de „derde man" bij het Nederlands- Indonesische vooroverleg nabij Washington heeft zo blijkt thans zijn plan voor voortgezet overleg ingediend als particulier en niet in een nieuwe capaciteit van, namens de Amerikaanse regering optreden de, bemiddelaar. Tevens is komen vast te staan dat het plan in Washington tegelijkertijd aan de diplomatieke vertegenwoordigers van Nederland en Indonesië is aangebo den. Dat betekent dus dat de ver onderstelling dat het plan pas aan de Nederlandse regering is aangebo den, nadat liet fiat van Djakarta zou zijn verkregen, een misvatting is. De mededelingen, die de woordvoer der van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken, Lincoln White, gisteren in Washington deed, zijn daar mee in overeenstemming. Bunker trad op als particulier en heeft zijn voor stel gelijktijdig aan beide partijen ge daan, zo zei hij. Het voorstel had ten. doel het Nederlands-Indonesische over leg door het oriënterende stadium heen te helpen en naar een formelere fase van onderhandelingen te leiden, aldus White. Belangstelling Op de vraag hoe de Amerikaanse re gering bij dit alles betrokken was, zei White: De Amerikaanse regering meent dat de hervatting van deze besprekin gen de beste en snelste mander is voor het verkrijgen van een vreedzame op lossing. De belangstelling van Washing ton voor de gang van zaken is wel zo groot dat de Amerikaanse ambassadeur in ons land, John S. Rice, vorige week woensdag op het ministerie van bui tenlandse zaken aan minister Luns is komen vragen hoe de Nederlandse re actie op het voorstel was. Hij heeft daar geen onverdeeld gunstige stem ming a£ Irutu3S< iets van Bunker zegd dat het besti ident Soekamo jg met het plain - „Wie heeft ge- overdracht van 'lijk Nieuw-Gui nea aan Indonesië in een periode van twee jaar", zo vroeg hij op een massa bijeenkomst in Palembang. Voor de overdracht, zo zei hij, zijn geen negen maanden tijdis meer over. ,,Via de duiveV' Soekamo herinnerde er aan dat In donesië zich vast had voorgenomen westelijk Nieuw-Guinea vóór het eind van het jaar te verwerven. Hij had al leen met het plan-Bunker ingestemd omdat het een middel bood voor de overdracht van het bestuur. „Het kan ons niet schelen of dat gebeurt via de Uno of via de duivel, als het maar dit jaar nog gebeurt". Ik heb het Amerikaanse voorstel ook alleen in beginsel aanvaard. Ik hoop dat de Nederlanders zich daarvan be wust zijn, aldus Soekamo. Wij zijn ge reed om met geweld voort te gaan als West-Irian niet dit jaar op vreedzame wijze is verkregen. De ambassadeur varn Taitgatnjika bij de Uno heeft gistermorgen bij secre taris-generaal Oe Thant formeel een plan ingediend om het geschil om Nieuw-Guinea op te lossen. Thant heeft het plan gistermiddag ter ken nis gebracht van de Indonesische af gevaardigde Soekardjo Wirjopranoto en de Nederlandse vertegenwoordiger nar. C. W. A. Schürmann. Ook de Ame rikaanse diplomaat Bunker is van het plan op de hoogte gebracht. Volgens diat plan zou westelijk Nieuw-Guinea tijdelijk onder beheer van de Verenig de Naties wondien geplaatst, waarbij Indonesië als besturende mogendheid zou optreden. In Hollandia heeft de voorzitter van de partei Nationaal, Bonay, verklaard: „Het kan de Parna niets schelen of Nederland dan wel Indonesië het be stuur over Westelijk Nieuw-Guinea voorlopig uitoefent. Als West-Papoea in 1970 taaar onafhankelijk wordt". TUNIS (UPI) De Tunesische pre sident Habib Bour guiba zal morgen in het huwelijk treden met de vijf tigjarige Ouassila Ben Amar. Het huwelijk wordt in het presi dentiële paleis in Marsa, even buiten Tunis, gestoten. President Bourguiba De 56-jarige Bourguiba is op 8 augustus van het vorige jaar gescheiden van ?ijn Franse vrouw, Mathilde Lorrain. Zijn toekomstige echtgenote is getrouwd ge weest met een hereboer. Kortgeleden is zij van hem gescheiden. Uit haar eerste huwelijk heeft zij een dochter, die is getrouwd met de Tune sische ambassadeur in Zwitserland. Eigen nieuwsdienst EPE. Vlak bij zijn ouderlijk huis irf Epe is gistermiddag het anderhalf jaar oude jongetje uit het gezin Dul door een vrachtauto overreden. Het kind was op slag dood. DELFT (ANP) Mr. B. W. Biesheu vel heeft gisteravond in Delft gepleit voor de opstelling van een gemeenschap pelijk verkiezingsprogramma van K.V.P., A.R.P. en C.H.Ü. bij de Tweede-Kamer verkiezingen van volgend jaar. Mr. Bies heuvel is lid van de Tweede Kamer voor de Anti-Revolutionaire Partij en vice- voorzitter van de christen-democratische fractie van het Europese parlement. Mr. Biesheuvel hield zijn pleidooi tij dens een diner, dat K.V.P., A.R.P. en C.H.U. gisteravond aanboden aan de le den van de christen-democratische frac tie van het Europese parlement, die in Den Haag vergaderen. In deze fractie werken de Europese af gevaardigden van die drie partijen al jaren samen. Volgens de heer Biesheuvel moet de interconfessionele samenwerking op Europees niveau naar het nationale vlak worden doorgetrokken. In Hongarije BOEDAPEST (AP) De Hongaarse communistische partij heeft twee voor aanstaande partijleden geschorst. Het zijn de voormalige Hongaarse ambassa deur in Peking, Imre Doegei, en Ivan Al-tornare, die van 1952 tot 1956 minister van voedselvoorziening is geweest. De schorsing werd in het partijblad Partelet bekend gemaakt. Doegei verloor het lidmaatschap van zijn partij wegens „het verspreiden van pseudo-marxistische inzichten". De uit stoting van Alto-mare geschiedde wegens „frauduleus beheer van overheidsbezit" Van onze correspondent STAPHORST Het eten van rauwe leverworst van een thuis geslacht varken is fataal geworden voor de 58-jarige win kelbediende H. van Dijk uit Staphorst. Hij is, nadat hij eind vorige week onwel was gewor den, in het ziekenhuis te Meppel overleden. Samen met zijn schoonzoon, de ge meentearbeider T. Tuin, heeft de heer Van Dijk vorige week een varken ge slacht. Het was een huisslachting, zo als die hier en daar nog gebruikelijk zijn in en o-m Staphorst, waar vele arbeidersfamilies een ..spekclub" heb ben. Zij kopen een big en fokken die op tot het dier rijp is voor de slacht. GEKEURD Het varken van de familie Van Dijk is voor en na de slacht gekeurd door een ambtenaar van de gemeen telijke keuringsdienst voor vee en vlees te Meppel. Van de organen en een deel van het vlees is worst ge maakt. Die is uitgedeeld aan familie en kennissen. Vier familieleden aten de worst gekookt. Zij hebben zich even niet lekker gevoeld. Alleen de heer en mevrouw v. Dijk a-ten de worst rauw. De directeur van de gemeentelijke keuringsdienst voor vee en vlees te Meppel weet officieel nog van niets. De veterinaire inspecteur voor Over- ijsel, dr. E. de Nooy, heeft een onder zoek ingesteld. ONDERZOEK Het vlees en de worst die achter haald konden worden, zijn opgestuurd naar het Rijksinstituut voor de Volks gezondheid. in Utrecht. De bacteriolo gen en chemici van het R.I.V. zullen nagaan of het vlees zelf besmet was met gevaarlijke bacteriën of dat er tij dens de slacht, die nogal primitief in zijn werk is gegaan, viezigheid bij is gekomen. *>1 Van onze Haagse redactie DEN HAAG De Nederlandse re gering is niet van zins voor de militaire bedreigingen van Indonesische zijde te capituleren. Dat doet echter niets af van de ernst van haar pogingen te komen tot een open gesprek met In donesië, waarbij ook Indonesië alle gelegenheid zal hebben uiteen te zet ten. welke oplossingen voor dat land aanvaardbaar zouden zijn. Dit zegt minister Luns in zijn memo rie van antwoord op het vooTlopig ver slag van de Eerste Kamer over de be groting van buitenlandse zaken. De re gering blijft nog immer streven, aldus minister Luns, naar de instelling van een internationale beheersvorm of het opdragen van de bescherming aan een onpartijdig derde, als eerste stap voor een regeling van het probleem. Wanneer het oordeel van de bevolking van Nieuw-Guinea zal worden gevraagd, zal de regering zeker niet nalaten de voorlichting te geven die nodig is om die bevolking in staat te stellen de con sequenties van. de voorgestelde regelin gen zo goed mogelijk te beoordelen. De minister zegt dat de regering een vreedzame oplossing voor mogelijk houdt, indien daarnaar van beide kan ten ernstig wordt gestreefd, en ook In donesië bereid zou blijken in redelijk heid rekening te houden met de wensen en belangen van de Papoea's. De regering van Suriname en de Ne derland-se Antillen hebben nadrukkelijk te kennen gegeven dat zij zich geheel afzijdig wensen te houden van het bui tenlandse beleid inzake Nieuw-Guinea. li I, IS A B E THSTAD (AP) Zeshonderd bewoners van een melaatsen-kolonie in Zuid-Katanga, dat op het ogenblik ge teisterd wordt door overstromingen, heb ben hun toevlucht moeten nemen op ter mietenheuvels. De lepralijders hebben op de-ze zes me ter hoge heuvels hutjes gebouwd van aandrijvende takken en stro en beschik ken over een hoeveelheid voedsel die voor enkele dagen toereikend is. Bij hen bevinden zich zeven missionarissen en kloosterzusters, die eveneens uit hun verblijven waren verjaagd doordat de ri vieren de Loeapoela en Loealaba op ve le plaatsen buiten hun oevers traden. Door voortdurende harde wind en uit zonderlijk veel regen is het waterpeil in het gebied bijna vijf meter boven normaal. Uit Elisabethstad zijn red- dingskolonn-es naar het gebied onderweg dat nu bovendien nog met misoogsten wordt bedreigd. Eigen nieuwsdienst DEN HAAG Het liberale Tweede- Kamerlid Couzy wil het weekblad Vrij Nederland op de lijst van voor militairen verboden lectuur geplaatst zien. Hij geefl aan de wens uiting in vragen die hij aan de minister van defensie heeft gesteld. In Vrij Nederland van 7 april zouden de heren J. Eykeniboo-rn en J. v. d. Berg ge zagsondermijnende artikelen hebben ge schreven. Volgens het Kamerlid had de eerste opgewekt „tot dienstweigering van militairen tegen uitzending naar Nieuw- Guinea" en had de andere geschreven dat „onderduiken een mogelijkheid vormt om aan uitzending te ontkomen'" „Is de minister niet van oordeel' zegt de heer Couzy, „dat dergelijke ar tikelen niet in kazernes, legerplaatsen en andere militaire inrichtingen kunnen worden geduld?" Het Kamerlid vraagt verder of de mi nister het niet noodzakelijk vindt zoda- nige, „vmaatregelen te nemen dat een weekblad waarin dergelijke pu-blikaties worden opgenomen, niet meer tot kazer nes wordt toegelaten en zeker niet zal liggen op de leestafels of in de leesporte feuilles der militaire messes en kan tmes Ik kom even over het lawaai klagen. HOLLANDIA. De Japanse rege ring verstrekt sinds januari geen pas poorten meer aan ondernemers, die naar Nieuw-Guinea willen reizen. Op aanvragen van Japanners om deviezen ten behoeve van investeringen in Nieuw-Guinea wordt bovendien sinds enige tijd afwijzend beschikt. De Japanse regering geeft als mo. tief daarvoor op: „De zorg voor het welzijn van J-apanse onderdanen". In gewijden weten dat de maatregelen ■meer het gevolg zijn van de druk die Djakarta oefent. Eigen nieuwsdienst UTRECHT - Op het terrein van de Demka-fa-briek in Utrecht is gisteren de 46-jarige F. Molders uit Belsele-Waas (België) door een stalen rooster dodelijk getroffen. Het rooster was uit een. takel gevallen. (Ingezonden mededeling) EEN PRODUKT VAN DE SIKKENS 9R0EP Eigen nieuwsdienst ROTTERDAM. Twee jaar nadat de musical er zijn succesrijk Nederlands le ven begon, komt My fair lady terug in het Luxor-theater te Rotterdam. In oktober begint een reeks voorstellin gen, die zo lang voortgezet zal worden als er -bezoekers blijven komen. Vier dagen eerder dan vorig jaar is gisteren het zevenduizendste schip van het jaar de Rotterdamse haiven binnen gelopen. Het was de Zweed Skogholm, die met stukgoed uit Halifax kwam. De weersverwachting van het K.N.M.I. in De Bilt, geldig tot van avond: Wisselende be wolking met plaat selijk enkele buien. Over het algemeen iets hogere tempe raturen. Overwe gend matige wind tussen west en zuidwest. MIESJE: Zullen we het dan nu beleven? 12 april: zon op 5.5-2, zoiï onder 19.31; maan op 11.40, maan onder 2.52. weer Helsinki onbew. Stockholm l.bew. Oslo l.bew. Kopenhagen regen Aberdeen zw.bew. Londen regen Amsterdam l.bew. Brussel zw.bew. Luxemburg h.bew. Parijs zw.bew. Bordeaux regen Grenoble h.bew. Nice l.bew. Berlijn h.bew. Frankfurt zw.bew. Münohen l.bew. Zürich zw.bew. Genéve zw.bew. Locarno onbew. Wenen regen tnnsbrück regen Belgrado niet ontv. Athene Rorrie Ajaccio Madrid Mallorca Lissabon onbew. l.bew. l.bew. l.bew. l.bew. h.bew. wind max.t. n.sl. ZW 6 0 z 9 0 z 7 0 ZW 8 1 w 10 0.1 wzw 13 0.1 ZW 10 2 ZW 11 0.6 wzw 7 1 w 12 0 w 13 2 NW 11 0 zzw 15 0 z 11 0 ZW 11 0 ZW 8 0.1 ZW 7 0.1 NNO 9 0.3 WNW 14 0 N 10 0.1 NW 3 0.1 Z 19 0 w 15 0 w 15 0 N 17 0 ZZW 18 2 NNW 22 0 V.

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 1