De Gaulle kreeg een derde van het volk niet mee KONRAD ADENAUER VIERT DE TEUGELS OUDERS! waarschuw uw kinderen voor het gevaar van windbuksen Prinses kwam vergeefs ACTIE VAN P.T.T. BLEEF OP EERSTE DAG BINNENSHUIS Ook al aan de sigaar? Nieuwe kleuren in afwasbaar polyester Maagklachten? CHEFAROX Om eerlijk te zijn, ik mag ook zo graag een sigaar opsteken, omdat het niet zo maar een onverschil lige handeling is, maar werkelijk even IN DE VAKANTIES PIEK IN AANTAL ONGELUKKEN Dinsdag 10 april 1962 ZEEUW isCH DAGBLAD Pag. 5 PHILIPS voor goede huisverlichting O.A.S. DEFINITIEF VEROORDEELD MINISTER VISSER WEES VERZOEK AF Geen uitstel van militaire dienst voor onderwijzers Dienst toch zonder nadeel uitgevoerd SPORTIEF AFSTAND G.E.B. NIET Bekende namen op jeugdfestival Velp Ontploffing in Dordrecht Bestuur stichting bejaardenzorg treft maatregelen WEGWERKER DOOR TREIN GEGREPEN BEMALING MOET WORDEN GESTAAKT Jongetje overleden na val uit raam Spaargeld Bij de hoed Vader zelf Haagse accountant bekent fraude Opnieuw pensioen voor Von Papen Invoering eigen risico bromfietsverzekeringen Geen verbod De Prins nam toen het toestel van de Sabena naar Brussel, van waar hij met een helikopter naar Soesterberg vloog. In Rotterdam maakte de helikopter een tussen landing; daar werd ook deze foto van een breed-glimlachende, ge bruinde Prins gemaakt. Toen prinses Irene hoorde dat haar vader via Soesterberg naar huis zou gaan, reed zij daar in hoog tempo naar toe. Zij was er tijdig genoeg om de Prins bij aankomst te kunnen begroeten. PHILIPS (Ingezonden mededeling) Met trekpendel. Helder f,28.75 In kleur f. 29.75 zonder trekpendel f. 25.75 xesp. f.26.75 Vraag uw han delaar naar de grote serie poly ester ornamenten Van onze correspondent DARIJS Het Franse volk is dui- delijk geweest in zijn uitspraak. Van de geldige stemmen, bij het referendum uitgebracht, waren er 90,7 procent uitgebracht op „ja" en 9,3 procent op „neen". Deze 90,7 procent is het hoogste percentage dat de Gaulle ooit hij een referen dum heeft behaald. Dit percentage is in zoverre ge flatteerd, dat het slechts rekening houdt met de geldige uitgebrachte stemmen. De bruto-uitslag als men het zo mag noemen van het refe rendum geeft geheel andere cijfers te zien: bij een onthouding van 24.36 pet. van het aantal ingeschreven kiezers bracht 64,87 pet. zijn stem uit op „ja", 6.66 pet. op „neen"; 4.11 pet. maakte het stembiljet ongeldig. Daar in Frankrijk het aantal ont houdingen praktisch altijd wordt be paald door de weersomstandigheden of door gebrek aan belangstelling krijigt men het duidelijkste beeld door te kijken naar de opinie van de men sen die zich de moeite wel heibben ge troost oen naar een stembureau te gaan; 85.77 pet. van hen stemde „ja", 8.79 pet. liet een „neen" horen en 5.44 pet. liet van zijn mening blij ken door het stembiljet ongeldig te maken. Goedkeuring Wat betekent deze uitslag? Het is de nadrukkelijke goedkeuring van de te Evian gesloten overeenkomsten en tegelijkertijd een smeekbede van het Franse volk aan de Europeanen en arabieren in Algerije om zich met el-' kaar te verzoenen. Het is tevens een definitieve veroordeling van de O.A.S., die nu niet alleen door de wet, maar ook door het Franse volk zelf uit drukkelijk tot een opstandige bewe ging is verklaard, die zo spoedig mo gelijk dient te worden vernietigd. Dat het aantal neen-stemmers toch nog een vrij hoog percentage heeft kunnen bereiken, komt grotendeels door de mensen die in de loop van het jaar uit Algerije zijn teruggekeerd en die, hoewel zij van de O.A.S. wei nig moeten hebben, het de Gaulle nog altijd niet schijnen te kunnen verge ven dat hij „Algerije in handen van de F.L.N. heeft gespeeld". T oekomst Wat zal de toekomst brengen? Voor lopig hangt dat geheel van de Gaulle af. Gistermiddag heeft de president Eigen nieuwsdienst ROTTERDAM. Minister Visser (defensie) heeft het verzoek van de Ou derraad voor het Openbaar Lager Onder wijs in Rotterdam opnieuw uitstel te ver lenen aan achttien dienstplichtige onder wijzers afgewezen. De onderwijzers hadden al op 4 okto ber in dienst gemoeten. Op verzoek van B. en W. van Rotterdam werd hun voorlopig uitstel verleend. De belangen van de militaire dienst gedogen echter niet, zo schrijft de mi nister aan de ouderraad, dat nogmaals uitstel wordt verleend. Ook de krijgs macht kampt met grote personeelstekor ten. Zij heeft vooral behoefte aan per soneel dat geschikt is om kaderfuncties te vervullen. Eerder hebben wij gemeld, dat onge in Rotterdam geen of onvoldoende on derwijs krijgen. Door het oproepen van de achttien onderwijzers zal dit aantal, veer drieduizend leerplichtige kinderen zo wordt aangenomen, tot 3.650 stijgen. anderhalf uur met premier Debré ge sproken en ongetwijfeld was de naaste toekomst het onderwerp van .dit ge sprek. Er zijn nu twee mogelijkheden: óf er zullen vervroegd verkiezingen wor den uitgeschreven, in welk geval de zittende regering opdracht zal krij gen om die voor te bereiden; óf de verkiezingen zullen niet vervroegd en dus het volgend jaar worden gehou den; in dat geval zou de Gaulle een nieuwe minister-president willen heb ben (minister Joxe?) met de daarbij behorende wijzigingen in het kabinet. Te hoog Debré is voor vervroegde verkie zingen, terwijl de ministerraad er over verdeeld is. De Gaulle zelf schijnt daar niet zo veel voor te voe len zo lang hij niet precies weet wel ke waarde hij aan het percentage van de onthoudingen moet hechten. Persoonlijk vindt hij dit percentage, 24,36 pet. dat 6.58 miljoen kiezers vertegenwoordigt te hoog. Te meer, omdat men hierbij de 1.1 miljoen on geldige stemimen moet tellen, daar de ze een veroordeling van de Gaulle en van diens politiek betekenen. Dit to taal van bijna 7.7 miljoen vormt on geveer een derde van het gehele kie zerskorps, dat de Gaulle kennelijk niet te pakken heeft kunnen krijgen. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM. De eerste dag van de actie die de P.T.T.-groep Rotterdam van de Algemene Bond van Ambtenaren (Abva) deze week onderneemt, is zonder enig succes naar buiten verlopen. Door het wei geren van overwerk op vrijwillige basis willen deze ambtenaren mi nister Toxopeus laten blijken dat zij niet zijn te spreken over de manier waarop het overleg over de salaris verhoging is gevoerd. Voor de directie van het P.T.T.-dis- trict Rotterdam ontstond gisteroch tend een moeilijke situatie. Iedere week worden enkele duizenden uren overwerk verricht om het tekort van ongeveer 175 man geüniformeerd per soneel op te vangen. Bovendien wa ren er gisteren veel zieken. Door allerlei interne maatregelen is de dienst echter toch zo uitgevoerd, dat er voor het publiek geen nadeel uit is voortgevloeid. Voor de bedrijfs leiding heeft het opvullen van de ve le opengevallen plaatsen overigens nogal wat hoofdbrekens en vele uren vergaderen gekost. De heer J. C. Kremer, de directeur van het postdistrict, zei: „Deze actie is ons opgedrongen, goed, maar dan wil ik het spel ook sportief spelen. Wij van de bedrijfsleiding stellen er een eer in de dienst gaande te houden, zon der dat wij geibruik maken van ons recht overwerk op te leggen. Wij kun nen dit doen op grond van het amb tenarenreglement." Tot de maatregelen die gisteren hun nut hebben bewezen behoort het tijde lijk onderbreken van enkele opleidin gen van reeds in dienst zijnd perso neel. Verder is, voorzover nodig, ge bruik gemaakt van het aanbod van hen die niet aan de actie meedoen. De bereidheid tot het verrichten van over werk bleek voldoende voor de vraag. Hieruit blijkt al, dat de mensen op de postkantoren in Rotterdam elkaar niet aankijken op het wel of niet mee doen aan deze merkwaardige actie die niets weg heeft van een staking. Ook van een langzaamaan-actie was geen sprake. De Rooms-Katholieke Bond voor Ambtenaren (Kabo) en de Nederland se Christelijke Bond van Overheids personeel (N.C.B.O.) hebben zich duidelijk van de actie gedistantieerd. Toch schijnen enkele leden van deze organisaties zich solidair te hebben verklaard. Omgekeerd hebben niet al le leden van de P.T.T.-groep uit de Abva meegedaan. „Ik kijk wel uit", zei er een, en hij liet zijn gezegde vergezeld gaan van het bekende ge baar met duim en wijsvinger. „De Abva wil er ons voorspannen, maar hij zou het zelf moeten doen". De heer Van Poelje, voorzitter van de afdeling Rotterdam van de Abva meende dat er in Rotterdam algemeen aan de actie werd meegedaan. Vol gens hem bestond er echter geen be hoefte aan een dergelijke actie ook in andere plaatsen. „Het gaat ons niet om een demon stratie tegen de P.T.T.", verduidelijk te de heer Van Poelje. Dit is nu juist wat wij tegen elke prijs willen voor komen. In de overheidssfeer is de P.T.T. een van de beste werkgevers". De Abva is verweten, dat hü een vitaal bedrijf als de posterijen als doelwit heeft uitgekozen. „We had den ook het G.E.B. kunnen nemen", was de reactie van de heer Van Poel je. „maar wij willen de mensen niet zonder gas, licht of water laten zit ten. Dat een brief een paar dagen la ter komt vind ik niet zo erg". De Abva heeft alleen, op aandrang van zijn leden, „zijn tanden willen la ten zien, uit protest tegen de manier waarop wij worden bejegend". Het overleg over de salarissen verdiende die naam niet, meende de heer Van Poelje. „Het was van onze kant meer een kwestie van aanhoren dan van overleggen." iIngezonden mededeling) voor* blijvende verbetering Vormt een genezende laag op de maagwand Van onze correspondent ARNHEM Elisabeth Andersen. Hella Haasse, Karei Jonckhere, Ruud Jacobs, Bert Haanstra, Susana Y José en ander prominente kunstenaars verle nen hun medewerking aan het Jeugd- festival te Velp. Het wordt van 27 au gustus tot en met 1 september gehou den door 550 deelnemers van 16 tot 21 jaar. De Nederlandse Comedie geeft daarbij een voorstelling van Midzomer- nachtsdroom en de Nieuwe Comedie komt met De geschiedenis van een sol daat, waarmee het gezelschap een suc cesvol tournee door Italië maakte. De toneelspeler Hans Tiemeyer op wiens initiatief het festival ontstond en op wiens schouders de organisatie in hoofdzaak rustte, heeft zich opnieuw achter het festival geschaard. Hij had zich als gevolg van een conflict in hef voorgaand seizoen teruggetrokken. De burgemeester van Rheden mr. J. P. Drost verklaarde zich verheugd over de terugkeer. Van onze correspondent DONN. De Westduitse bonds- kanselier dr. Konrad Adenauer (86)is gisteren uit zijn Noorditaliaan- se vakantieoord Cadenabia voor een paar dagen in Bonn teruggekeerd om de touwtjes even in handen te nemen. Voor het eerst sedert jaren ging er door de kleine hoofdstad geen siddering en geen kreet: „De chef is terug, er moet gewerkt wor den". In tegenstelling tot andere jaren heeft Adenauers afwezigheid ditmaal namelijk niet geleid tot een verlamming van de werkzaamheden. Ditmaal konden ministers als Er- hard eg Strauss het zich permitteren, zonder de grijze kanselier te horen, grote beweging in het land te ver oorzaken. De politieke machine bleef op volle toeren draaien. Het eerste wat Adenauer vlak voor zijn terug keer bekend liet maken, was zelfs een blijk van instemming met inplaats van afkeer van de vermanende woor den van Erhard, die algemeen be schouwd wordt als de volgende bonds kanselier. Dit alles heeft Adenauers tijdelijke terugkeer gemaakt tot een demonstra tie van zijn afnemende macht. Nog geen jaar geleden kon er bij wijze van spreken geen inktpot in Bonn ver schoven worden zonder de instem ming van de ongenaakbare kanselier. Het buitenlandse beleid lag zo vast in zijn magere handen, dat niemand het waagde zonder de kanselier be slissingen te nemen. De machine werd gewoon stilgezet. Ditmaal is er veel wat erop wijst dat Adenauer' zelf de teugels zal vie ren. Misschien is er ook wel een fijn politiek spel aan de gang, waarin ge wiekste partijgenoten de kanselier en partijvoorzitter de touwtjes uit de handen spelen. Er zijn twee bijzonde re feiten die tot deze conclusie leiden; 1 Erhards donderende redevoering te- gen verhoogde prijzen en hoge looneisen. Adenauer houdt niet van onrustwekkende speeches. O De snel toenemende populariteit van Dufhus, die gezien wordt als de man die in de zeer nabije toekomst samen met Adenauer de grote rege ringspartij, de C.D.U., zal leiden. Adenauer houdt niet van lieden die met hem de macht willen delen. Vermoeidheid Daaruit leidt men een zekere ver moeidheid bij de kanselier af. Reeds geruime tijd viel het op dat het in- dianengezicht verstrakt door een verkeersongeluk in zijn jeugd, waar bij zijn gezicht werd geschonden minder glad is dan voorheen: de rim pels beginnen te overheersen. Opval lend was ook, dat Adenauer niet meer de kracht wist op te brengen om het zielige spel om een nieuw kabinet met een van zijn befaamde compromis voorstellen te doorbreken. Het tekenendst is waarschijnlijk, dat DORDRECHT. Een ontploffing en een brand bij de chemische industrie Ohefaro in Dordrecht hebben gisteren voor tienduizend gulden schade veroor zaakt. De explosie ontstond, doordat een hoeveelheid benzolperoxyde in een droog- kast in brand raakte. De loods waarin zich de droogkast bevond, stond in een ogenblik in lichter laaie. Het interieur brandde uit. Vorige week vrijdag deed zich een ontploffing voor bij Chefaro in Rotter dam. Bij die explosie kwam een arbei der om het leven. op de partijdag van de C.D.U. in het Rijnland felle kritiek kon losbarsten tegen de politici van deze tijd, die zo handig zijn geweest in de loop der ja ren reeksen ambten te bezetten. Hoog op het schild werd tegen hen Her mann Joseph Dufhus, de jonge minis ter van binnenlandse zaken van Noord-Rijnland-Westfalen verheven. Hij is bereid gevonden straks als me de-voorzitter van de grote C.D.U. naast Adenauer de partij een nieuw gezicht te geven. Van hem en zijn medestanders gaat nu de niet te stui ten drang uit om de partij van Ade nauer totaal te veranderen. Men wil Dufhus dan ook in de partij dezelfde volmachten als de kanselier geven. Dit alles lijkt op een onafwendbaar verval van Adenauers eens zo mach tige posities in regering en partij. Reeds voorspelt men zijn spoedig af treden. Reeds ziet men de 86-jarige genieten van een welverdiende rust. Desondanks zou het niemand ver wonderen als straks dezelfde door leeftijd en werk getekende bondskan selier toch noch het hoofd zou ophef fen om: 1 door eenzijdige besprekingen met werkgevers, vakbonden, directies en Franse staatslieden de geheel nieu we conceptie van Erhard, Strauss en Schroder te doorbreken; O door een reeks ironische opmerkin- gen de hervorming van zijn partij naar St. Juttemis te verwijzen. Van een onzer verslaggevers OMMEN Het bestuur van de Pro testants-christelijke stichting voor be jaardenzorg in Ommen heeft maatre gelen getroffen om zo spoedig moge lijk de moeilijkheden te boven te ko men, die waren gerezen in het nieuwe bejaardencentrum Oldenhaghen te Om men. De moeilijkheden waren ontstaan na dat bejaarden waren opgenomen ter wijl de bouw van het bejaardencentrum nog niet was voltooid en de personeels bezetting nog onvolledig was. Tot over maat van ramp deed zich een voedsel vergiftiging voor onder de bewoners. De directrice raakte overspannen en onder het personeel ontstonden aller lei spanningen, die leidden tot het af treden van de directrice. Het bestuur heeft een aantal deskun digen uitgenodigd voor het geven van adviezen om zo spoedig mogelijk uit de moeilijkheden te geraken en tot een ver antwoorde leiding en bedrijfsvoering te komen. Het bestuur is er zich achteraf van be wust, niet steeds de juiste beslissingen te hebben genomen. Het acht zich ver antwoordelijk voor hetgeen in Olden haghen is gebeurd en betreurt de gang van zaken in hoge mate. HILVERSUM, Bij zijn werk aan de sipoorhaan op de Buisweg in Hilver sum is gisternacht een vakman wegon derhoud van de N.S., de 43-jarige heer G. Kraseifberg, door een trein gegre pen. Hij was op slag dood. De heer Krasenberg moest onder meer de machinisten van naderende treinen met lichtsignalen waarschuwen. Omstreeks één uur dacht hij dat er geen trein meer zou volgen, maar er kwam nog een lege passagienstrein uit Bur vm. Een collega waarschuwde hem, waarna het slachtoffer nog moet hebben geprobeerd een lorrie van de rails weg te halen. (Ingezonden mededeling) Van onze correspondent UTRECHT De president van de Utrechtse rechtbank heeft in kort ge ding beslist, dat de bronbemaling op het terrein van de technische uitgeve rij H. Stam in Culemborg „onmiddel lijk op verantwoorde wijze moet wor den gestaakt". Dit moet gebeuren on der toezicht van ir. W. C. van Mier- lo en het laboratorium voor de grond mechanica in Delft. Voor elke dag dat de uitgeverij in gebreke blijft moet zij een dwangsom betalen van honderdduizend gulden. Het kort geding was aangespannen door de N.V. Gispen, een fabriek voor stalen meubelen in Culemborg. Zij had gesteld, dat door de bronbemaling op tachtig tot tweehonderd meter van haar fabriekscomplex verzakkingen op traden, die haar gebouwen onbruikbaar dreigden te maken. Voor de president stond het vast, dat die verzakkingen inderdaad aan de bron bemaling te wijten zijn. Hij bepaalde, dat de bemaling niet mocht worden her vat voordat de zekerheid is verkregen dat zij .geen schade aan andere bedrij ven in de buurt toebrengt. Stam is ook veroordeeld in de kos ten van het geding, ongeveer vijfhonderd gulden. Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM In de Jordaan in Amsterdam is gistermiddag een twee jarig jongetje uit een raam van de twee de verdieping gevallen en overleden. De jongen was met zijn zusje aan het spelen op een bed in de slaapkamer, dat voor •en raam stond. bewust gedaan moet worden, Je moet er even bij zijn. Je zou het in dit jachtige leven 'n moment kunnen noemen van de pas in houden, 'n ogenblik van terug keer tot jezelf. Maar terwijl je je sigaar rookt, bewaar je dat gevoel van weer eens jezelf te zijn. Je sigaar verbiedt je eenvoudig om van jezelf weg te lopen. Maar dat doet zo'n sigaar tenslotte door het genot dat ze je schenkt. Hier, in Nederland, bestaat een zekere aarzeling om te genieten. Ze beschouwen het als toegeven aan je zwakheid. Dat is het waar schijnlijk dikwijls ook weL Maar het genot van 'n sigaar is 'n forse streep zetten onder je energie. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Twee meisjes, getroffen door schoten uit wind- pistolen liggen in het oogzieken huis in Rotterdam. Misschien zullen ze hun leven lang gedeel telijk blind blijven. Twee on gevallen, vlak achter elkaar, met dit levensgevaarlijke speel goed. Neemt het misbruik van luchtdrukwapens toe? Voor het ogenblik blijkt dat nog niet uit de statistieken. De treurige onge lukken in Rotterdam betekenen ech ter een waarschuwingssignaal. Als de jongeren, en vooral de ouders, het dodelijk gevaar van deze wapens niet gaan inzien, zal het aantal ongeval len ongetwijfeld stijgen. Windbuksen waren vroeger iéts voor de schietbaan op de kermis. Particulie ren bezaten er zelden een. Nu heb ben de mensen meer geld en de luchtdruSowapens zijn -betrekkelijk goedkoop geworden. Een kleine buks kost vijftien gulden. Een windpistool is al te krijgen voor minder dan een tientje. Kleine kinderen sparen voor zo'n pis tool. Ook zijn er genoeg jongelui van dertien, veertien jaar die eèn winkel binnenlopen en een buks van een gul den of zestig zó uit de portemonnee betalen. Aan volwassenen gaan gren delbuksen van bijna honderd gulden grif van de hand. Met precisiebuksen met richtkijker, die ruim 130 gulden kosten, is het al net zo. Deze wapens zijn tegenwoordig "veel krachtiger dan vroeger. Het vlijm scherpe .pluimpje" is al uiterst ge vaarlijk; maar men schiet het meest met de loden kogeltjes, die goedkoper zijn. Die kogeltjes hebben een nog grotere kracht. Een schot in een oog betekent in vele gevallen: verlies van het oog. Een schot van dichtbij kan gemakkelijk dodelijk zijn. Dit is wat de ouders zich niet realiseren als ze hun kinderen met luchtdrukwapens laten omgaan. De wet verbiedt dit riskante speelgoed niet. Wèl is het verboden deze wa pens op straat af te vuren of voor gebruik gereed te hebben. Vandaar dat kwajongens vooral graag een windpistool hébben. Een buks valt di rect op, maar een pistool kun je on; opgemerkt in je zak dragen en zó weer wegstoppen. Ook kleine dreumesen zeuren bij hun ouders om een pistool, dat zo goed past bij de cowboyhoed en precies lijkt op zo'n romantische „revolver". Bonafide handelaren zullen geen windpistool verkopen aan kleine jon gens, maar het zijn vaak de ouders die zo'n koop toch doordrijven. In een wapenzaak wilde een jochie een buks kopen. Zijn vader was er bij. „Daar ben je nog veel te jong voor!" zei de winkelier. De vader werd kwaad en zei: „Dan koop ik hem!" In een andere winkel toonde een jongen een briefje van zijn moeder: Hij mocht een pistool kopen. De han delaar belde de moeder op om het af te raden. „Waar bemoeit u zich mee!" was het antwoord. „Nu koop ik het bij een ander...." In weer een andere zaak legde een ventje van acht een biljet van 25 gulden op de toonbank. Voor een windpistool... De winkelier stelde zich in verbinding met de vader. Reactie: „Is mijn geld niet goed genoeg? Voor de rest hebt u er niets mee te ma ken!' Van onze Haagse redactie DEN HAAG De Haagse ac countant die zaterdag in de Zuid- Slavië-expres op weg naar Den Haag werd aangehouden, heeft te genover de Haagse politie bekend zijn vroegere baas te hebben bena deeld voor dertigduizend gulden. Van het geld dat hij in vijf jaar tijds had bijeengegaard door girore keningen te. vervalsen, was nog maar een tientje over. De accountant, de 51-jarige J. W. C. K„ heeft van het geld geen „goede sier" gemaakt. Het grootste deel is opgegaan in het huishouden, aan fiet sen. een televisietoestel, boeken en een grammofoon. Hij verdiende in zijn vo rige baan bij een Scheveningse zeevis handel 150 gulden in de week. De accountant was een gewaardeerd werknemer geweest. Gemiddeld werk te hij zo'n zestig uur per week. Hij heette al gauw ,,de rechterhand van de firma". Toen hij na vijf jaar tegen zijn baas zei dat hij wegging, omdat hij in Duitsland veel meer kon verdie- Aeri-, kreeg hij nog vijfhonderd gulden cadeau, omdat hij altijd zo'n beste brave jongen" was geweest. De 'fraude werd ontdekt, toen de op volger van K. een aanmaning van een crediteur kreeg. Bij een controle van de boeken bleek, dat die crediteur op papier al tweemaal was betaald. De Scheveningse zeevishandel gaf 'de zaak bij de Haagse politie aan. Die -stuurde een opsporingsbericht de we reld in. K. werd aangehouden tijdens een reisje dat hij ieder weekeinde maakte. Een marechaussee herinnerde zich zijn gezicht tijdens de passencontrole. Twee zusjes uit de Franse stad Rou- baix die op 1 juli vorig jaar trouwden met twee broers, hebben zaterdag bei den een baby gekregen, de een een meisje, de ander een jongetje. BONN (A.P.). Tranz von Papen, indertijd vice-kanselier van Adolf Hit ler. zal opnieuw pensioen ontvangen als voormalig majoor van het Duitse kei zerlijke leger in de Eerste Wereldoor- Log, aldus besliste gisteren een recht bank in Freiburg. De uitbetaling van het pensioen werd in 1957 stopgezet toen de regering van de deelstaat Baden-Württemberg be sliste dat Von Papen behoorde tot de groep mensen die de fundamentele principes van menselijkheid en demo cratie hebben geschonden. Zij beschul digde Von Papen er In het bijzonder van een Nazi-decreet van 1933. waar bij de doodstraf weer werd ingevoerd na de brand in de Rijksdag, mede on dertekend te hebben. Hij werd in Neurenberg vrijgespro ken van oorlogsmisdaden. Hij verklaar de toen tegen de anti-joodse wetten van de Nazi's te zijn geweest, maar geen mogelijkheid te hebben gehad om iets te doen, omdat hij rijkspresident Von Hindenburg beloofd had niet te zullen aftreden. De rechtbank besliste gisteren dat zijn pensioen ten onrechte was inge houden. In menig geval gaat het trouwens met de windbuks als met het spreekwoor delijke spoortreintje: Vader zelf speelt er even hard mee. Als de jongelui genoeg hebben van schieten op een schijfje, dan komt het vanzelf tot g-vaarlijk kattekwaad. Eerst schieten op de ramen van de bu ren en op voorbijgangers op straat. Bij een tramhalte in Rotterdam wer den kortgeleden wachtende vrouwen onder vuur genomen door opgescho ten jongens. Ze kregen pijnlijke tref fers in de benen en kapotte kousen. Het blindelings schieten vanuit een auto door praalrijdende tieners zoals dat in Rotterdam gebeurde is wel een bijzonder kwalijk voorbeeld. Een ander misbruik is het schieten op mussen, spreeuwen en andere vogels, dat veelvuldig gebeurt in aehtertui- Dit wrede tijdverdrijf is dubbel stui tend, omdat een windbuks geen jachtwapen is en de vogel meestal niet doodt, doch alleen maar ver wondt. Het diertje, vleugellam of mank of blind geschoten, gaat dan een lange lijdensweg, die eindigt met de hongerdood of opgegeten worden door een kat. ROTTERDAM. Een groot deel van de Nederlandse verzekeraars gaat maan dag een eigen risico invoeren voor nieuwe bromfietsverzekeringen. Zij die een nieuwe verzekering sluiten of een bestaande polis wijzigen moeten voor taan de eerste 25 gulden van schade aan het eigen vervoermiddel zelf betalen, omdat de verzekeraars zich zorgen ma ken over de stijging van het aantal scha den in de bromfietssector en de hoogte ervan. Hoewel de verzekeraars ook niet te vreden zijn over de resultaten van brom fietsverzekeringen tegen wettelijke aan sprakelijkheid, zijn de zorgen over de ontwikkeling in de zogeheten eascosector groter. Daarom wordt het eigen risico alleen voor de laatst* sector ingevoerd. Kan er paal en perk worden gesteld aan het gevaar van de luchtdrukwa pens? Verkoopbeperkingen zouden waarschijnlijk te weinig effect heb ben. Een algeheel verbod, of een vergunningsstelsel zou zeer vérstrek kend zijn. Politiedeskundigen zijn van oordeel, dat het uitbannen van windbuksen geen oplossing zou bieden. Dan zijn er im mers nog de blaaspijpen, de werppij len, de pijl en boog, en zo veel ander gevaarlijk speeltuig. De oplossing moet vooral komen van ouders en onderwijzers, die de kinderen moeten doordringen van de gevaren, en er voor moeten zorgen dat kleine kinde ren helemaal geen luchtdrukwapens in handen krijgen en van de grotere jongelui alleen zij die verantwoorde lijkheidszin hebben getoond. Dit is dubbel noodzakelijk met de Paasvakantie in zicht, want statistie ken tonen aan, dat steeds weer de vakanties, met jongens die niets om handen hebben, een piek te zien ge ven in het aantal ongelukken met wmdpistolen.

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 5