55 ONGRIJPBARE" DEGUELDRE IN ALGIERS GEARRESTEERD Djilas opnieuw gevangen gezet Egypte laat uit vreugde Fransen vrij Draadloos dat Toporgaan, Europese klippen tussen alle doorzeilt - hoofd executiepelotons Geheime Leger - Papoea's in opwinding na arrestaties bij Hollandia nu bij GESPREKKEN MET STALIN" „Corry's Party" (voor Montreux) tegenvaller INCIDENT IN DE „MET" NW.-GUINEA Amerika zet alle zeilen Neo-Silvikrin Zijn naam deed iedere Algerijn huiveren COMPROMIS 4 DE NA l ER-FA NFA NI: Actie voor behoud Centraal Theater „Afbreuk" Bang Stop roos en haaruitval met Neo-Silvikrin CUBA Boete van 62 miljoen dollar voor deelnemers aan invasie Prins Bernhard bezoekt Zierikzee en Renesse Portugese studenten roeren zich heftig Voetbal voor kijkers in Zuid-Nederland Maandag 9 april 1962 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 5 Van onze correspondent PARIJS Opnieuw heeft de Organisatie van het Geheime leger een zeer zwaar verlies ge leden. Sinds zaterdagavond zes uur bevindt zich de gewezen luitenant Léon Degueldre, hoofd van de gezamenlijke exe cutiepelotons van de O.A.S. en commandant van de burger- commando's van deze organi satie, in arrest. Hij is in Algiers gearresteerd en onmiddellijk naar Frankrijk overgebracht. Hij was in het Geheime leger een even belangrijk man als de enige tijd geleden gearresteer de ex-generaal Jouhaud. Zijn arrestatie bewijst dat de O.A.S. 'aan het aftakelen Is, want Degueldre, die voor de Algerijnse Fransen een legendarische figuur was geworden, kon worden gegre pen omdat zijn schuilplaats door zijn eigen mensen aan de politie was verraden. VERRAAD Een teleurgestelde deserteur, ver bolgen over de houding van zijn offi cieren die op de loop waren gegaan, bleek bij zijn verhoor maar al te be reid om alles te vertellen wat hij wist. Hij had behoord tot de persoon lijke staf van Degueldre en wist dus veel. Hij gaf vlot een reeks adressen op waar Degueldre in de stad Algiers (die hij nooit verliet) placht te sla pen. In de afgelopen dagen werd twee maal vals alarm geslagen. Men meen de hem in de universiteitswijk te heb ben gezien en later in Bab el Oued. Uitkammen van deze wijken bleef zon der gevolg. ALARM Zaterdagmiddag werd opnieuw alarm geslagen. Ditmaal besloot men minder opzichtig te werk te gaan en de overvalauto's thuis te laten. Een compagnie van de mobiele garde werd in patrouilles verdeeld en die gingen langs verschillende wegen, als gold het normale patrouiüetochten, naar hetzelfde punt, een huis op de Boulevard Telemly. Om precies zes uur toen de pa trouilles in stelling lagen hield er voor het huis een militaire wagen stil met een peloton van acht man, vergezeld van een slotenmaker, gecamoufleerd in een militaire uniform. Hij stak een sleutel in het slot die meteen paste en het commando ging naar boven. De soldaten vonden op de derde verdie ping een tweekamerwoning. De deur bleek niet gesloten. Een luitenant deed haar open en stond oog in oog met Degueldre. „Uw huis is van alle kan ten omsingeld. Tegenstand heeft geen zin. Degueldre, ge zijt onze gevange pen. Degueldre verbleekte, scheen even te weifelen of hij van de revolver, die naast hem op tafel lag, gebruik zou maken.. Op dat ogenblik trok de of ficier zijn eigen revolver te voor schijn. Degueldre slaakte een zucht glimlachte en gaf zich over. Een paar uur later zat hij in de Parijse Santé in een cel. De arresta tie die pas bekend werd gemaakt op het ogenblik dat Degueldre in Frank rijk was geland, maakte in Algiers een verpletterende indruk, meer nog dan de gevangenneming van Jouhaud. die verder van de burgers af stond Degueldre, die dagelijks tussen hen verkeerde, was hun vrijheidssymbooi geworden. ACHTERVOLGING Intussen duurt de achtervolging voort van het uiteengeslagen com mando van ex-kolonel Gardes. Het aantal gevangenen is inmiddels van 44 tot 68 gestegen. De meeste vallen thans het leger, dat de belangrijkste ravitaillerings- en drinkplaatsen heeft bezet, vanzelf in handen. In groepjes van drie, vier of vijl geven zij zich over. Volgens mededeling van het hoofd kwartier van het leger bevinden zich thans nog ongeveer tien officieren, on der wie Salan, Gardy, Gardes en Godard. in vrijheid. ff S 3 t f jj A-W «I Vervolg van pag. 1 Intussen heeft de regering van Tanganjika, waarschijnlijk onkun dig van het voorstel-Bunker, bij de secretaris-generaal van de Uno, Oe Thant, een plan ingediend voor de oplossing van de kwestie Nieuw- Guinea. Volgens dit plan zou wes telijk Nieuw-Guinea onder soeve reiniteit van de Uno moeten komen, waarna het gebied onder mandaat van de Uno door Indonesië zou wor den bestuurd. De Uno zou toezicht moeten houden op vrije verkiezin gen, te houden „zodra de tijd daar voor rijp is". Tanganjika biedt zich aan als der de partij bij onderhandelingen tus sen Nederland en Indonesië over dit plan. Het geweld rondom Nieuw- Guinea zou onmiddellijk moeten op houden. In Djakarta is gisteren meteen al gezegd dat dit plan „afbreuk zou kunnen doen aan de voorbereidende acties van Ellsworth Bunker". Mi nister Subandrio had zaterdag be vestigd dat Indonesië in beginsel akkoord gaat met het voorstel-Bun ker. Daarin wordt zoals bekend voorzien in beheer door de Uno over westelijk Nieuw-Guinea gedurende twee jaar, in welke tijd Nederland het bestuur geleidelijk zou over dragen aan Indonesië. Later zou een volksstemming kunnen worden ge houden. Subandrio zei: „Wij wachten de Nederlandse houding af voor wij be slissen over de vraag of wij tot ver dere onderhandelingen zullen over gaan". Voor zover hij zien kon pro beerde Nederland echter nog steeds Indonesië te verdelen door middel van zelfbeschikking. Hoezeer men in Amerika bevreesd is voor de mogelijkheid van een veeiomvattender conflict inzake Nieuw-Guinea bleek gisteren uit een rede, die de Amerikaanse on derminister van buitenlandse zaken voor het Verre Oosten, Averell Har- liman, in Washington voor de tele visie hield. De communisten probe ren van het geschil over Nieuw- Guinea een oorlog te maken, zei hij (Ingezonden viedeaeling) Kuurflacon Neo-Silvikrin voor 1 maand f7.40 Voor de dagelijkse haarverzorging is er Silvikrin Lotion. Eerst komt roosdan volgt haar' uitvalde hoofdhuid verhoornt en kaalheid is het einde. NEO-SILVIKRIN bevat in de juiste verhouding alle 18 natuurlijke op bouwstoffen, die ook uw haar nodig heeft. En daarom is NEO-SILVIKRIN hèt middel tegen roos en haaruitval. de biologische haarvoeding 99 BELGRADO (UPI). De Zuid- Slavische politicus en schrijver Mi- lovan Djilas is gisteren in Belgra do gearresteerd. Naar men aan neemt houdt zijn arrestatie ten nauwste verband met een nieuw boek van zijn hand: in de Ver enigde Staten bereidt men de uit gave voor van „Gesprekken met Stalin", gebaseerd op het veelvul dige contact dat Djilas als voor aanstaand Zuidslavisch leider met de Russische dictator in de jaren voor Belgrado's breuk met Moskou heeft gehad. 4 In Belgrado was geen officieel com mentaar op Djilas' aanhouding te verkrijgen; wel deden er hardnekkige geruchten de ronde dat de' Ameri kaanse uitgever de uitgave van Dji las' boek heeft uitgesteld- en onder weg is naar Belgrado. Eigen iveg De 49-jarige Djilas had sedert zijn iravrijheidsstelling vorig jaar januari aan zijn „Gesprekken met Stalin" ge werkt. In de gevangenis, waar hij slechts een klein deel van een ne genjarige gevangenisstraf „wegens politiek deviationisme" had uitgeze ten, had hij het gerucht makende boek „De nieuwe klasse" geschre ven, dat hij op carbonvelletjes listig zijn cel uitsmokkelde. „De nieuwe klasse", in New York gepubliceerd, veroordeelde het Russische commu nisme en voorspeld^ het eind van het internationale communisme. Toch werd het boek in Zuidslavië, dat een eigen weg in het communisme be wandelt, als ketterij beschouwd. Djilas, die steeds kritiek heeft ge had op president Tito, was in 1954 uit zijn leidende functies in de com munistische partij gestoten. In 1956 werd hij tot drie jaar gevangenis straf veroordeeld, maar zijn straf werd tot negen jaar verlengd toen ,,De nieuwe klasse" verscheen. LÉON DEGUELDRE is van af komst Belg. Als Rexist en officier bij de SS werd hij onmiddellijk na de oorlog al ge zocht, maar hij was verdwenen in het Vreemdelingenlegioen, waar hij spoedig officier werd. Hij streed in Indochina, waar hij vele onderscheidingen verwierf. Hij behoorde tot het eerste re giment parachutisten van het Le gioen. dat de stoot gaf tot de mili taire putsch in Algerije in april 1961. Zijn naam werd voor het eerst genoemd toen hij aan de vooravond van die putsch in een open brief aan de officieren en minderen van zijn regiment liet weten dat hij on derdook om de Strijd voor een Frans Algerije voort te zetten. Spoorloos Na de mislukking van de putsch verdween hij spoorloos, maar al na enkele weken praatte iedereen over hem. In vlugschriften werd gesproken over „speciale comman do's" van de O.A.S. die onder zijn bevel stonden en belast waren met het uitvoeren van de door het Geheime leger uitgesproken dood vonnissen. Het noemen van zijn naam alleen al deed iedere Algerijn huiveren. Hij stond onder rechtstreeks be vel van Salan en Goddard en was aan niemand enige verantwoording schuldig. Salan belastte hem ook met de mobilisatie en de opleiding van burger-vrijwilligers tot com mando's waarop men een beroep kon doen. als men hen nodig had. Hij bewees daarbij een goede or ganisator te zijn. Bovendien nam hij zelf aan de meeste acties deel. Verliezen Enkele malen slaagde de politie er bijna in hem te arresteren, maar schietend baande hij zich dan een uitweg. Zijn lijfwacht, die hem op handen droeg, leed bij deze gebeur tenissen vrij zware verliezen, die Degueldre, bang voor verraad, nooit aanvulde. In de dagen van de wapenstilstand organiseerde hij de beschietingen van het gouverne mentsgebouw. Bovendien was hij de organisator van de massademonstratie die zo veel burgers het leven heeft ge kost. Zelf kon hij telkens vrij ge makkelijk ontkomen, daar zijn huis dicht in de buurt lag van de plek waar deze gebeurtenissen zich af speelden. Aan deze ontsnappingen dankte bij de roep van ongrijpbaar te zijn. KAIRO (AFP) Om uiting te geven aan haar vreugde over het Frans-Algerijnse akkoord en aan haar vertrouwen in de toekomst van de Frans-Egyptische betrekkingen heeft de Egyptische regering de vrij lating gelast van de elf beklaagden in het spionageproces dat sinds 15 januari in Kairo werd gevoerd. Vier van de beklaagden zijn Franse di-> plomaten. De beschuldiging luidde dat de diplomaten en hun zeven medeplichtigen hadden samengezwo ren tegen de veiligheid van de staat en president Nasser hadden willen vermoorden. De Fransen zijn binnen een etmaal na hun vrijlating in Frankrijk aan gekomen net op tijd om nog deel te nemen aan het referendum. Snel Het is duidelijk dat de rechtbank handelde in opdracht van de Egypti sche regering. Zaterdag werd het pro ces plotseling op verzoek van de offi cier van justitie „voor onbepaalde tijd verdaagd". Als motief gaf hij op „be langrijke politieke overwegingen". Het Hof besloot daarop tot onmiddellijke vrijlating van de elf beklaagden. De Franse diplomaten, die deel uit maakten van een missie die kwesties behandelde die verband hielden met de inbeslagneming van Franse eigendom men, zijn de 41-jarige André Mattei, de 35-jarige Jean Paul Frangois Bel- livier, de 44-jarige Henri Pierre Edou- ard Mouton en de 31-jarige André Mi- quel. De overige beklaagden, onder wie slechts één Fransman, waren in me deplichtigheid beschuldigd. Tegen allen was reeds een levenslange dwangar beid en een boete van tienduizend Egyptische ponden (ongeveer zestig duizend gulden) geëist. Het proces was begonnen op 15 janu ari en werd talrijke malen verdaagd, de verdedigers hadden gesteld dat het Hof niet bevoegd was personen met diplomatieke onschendbaarheid te be rechten. De openbare aanklager had dat bestreden. De beklaagden hadden de beschuldigingen met kracht tegen gesproken en verklaarden dat hun tij dens het vooronderzoek valse bekente nissen waren afgedwongen door mis- handeling. Lasterlijk HAVANNA (Reuter/UPI) Een Cu baans tribunaal heeft zaterdag de 1179 gevangen deelnemers aan de mislukte invasiepoging van april vorig jaar ver oordeeld tot maximaal dertig jaar dwangarbeid of zoveel korter als de ver oordeelden nodig zullen hebben om een boete van 62 miljoen dollar bijeen te brengen. Dit bedrag is bedoeld als vergoeding voor de schade die het land door de in vasiepoging zou hebben geleden. Tegen de verwachting in kreeg geen der be klaagden de doodstraf, hoewel die eerst geëist was. De leiders van de invasiegroep, die destijds steun van de Verenigde Staten heeft gekregen, werden het zwaarst be boet: San Roman, Andres Oliva en Ma nuel Artime moeten elk een half mil joen dollar betalen. De boetes voor de andere veroordeelden variëren van 25.000 tot 100.000 dollar. In een regeringsverklaring heette het dat de boetes waren bepaald „conform^ de individuele verantwoordelijkheid van de deelnemers aan de invasie, die aan Cuba's onafhankelijkheid een eind had moeten maken en het land opnieuw on der overheersing van de Noordameri- kaanse imperialisten had moeten bren gen". Als bijkomende straf verloren alle Cubaanse deelnemers hun nationa liteit. De namen van alle veroordeelden Hij meende dat Nederland en Indo- zijn in de Cubaanse pers gepubliceerd. nesië hun geschil zullen kunnen bij leggen omdat „hun meningsverschil len niet zeer groot zijn". Op de vraag of hij dacht dat de bemiddelingspogingen bemoedigend verlopen, antwoordde hij: „Het is nog te vroeg om te zeggen wat er gaat gebeuren, maar wij vinden het erg belangrijk om al het mogelijke te doen een vreedzame schikking te bereiken". Het voorstel-Bunker is in Djakarta en in Den Haag overhan digd door de ambassadeurs van Amerika. Vier in Nederland vertoevende leden van de Nieuwguinese Partei Nationaal hebben zaterdag op een forum van c.h. jongeren in Amster dam gezegd: De kwestie Nieuw- Guinea zal kunnen worden opgelost door het instellen van een interim regering van Papoea's, Indonesiërs en Nederlanders. Dat bewind zou twee jaar moeten duren. Daarna zou een volksstemming moeten worden gehouden. Het vorig jaar nog had premier Cas tro tevergeefs getracht de gevangenen uit te wisselen tegen duizenden nieuwe Amerikaanse tractors. Eigen nieuwsdienst DEN HAAG Prins Bernhard brengt morgen een bezoek aan Zierikzee en Renesse. Om kwart over tien komt hij met een helikopter aan bij de fabriek van Smit en Bolnes N.V. in Zierikzee. Hij zal er de eerste dieselmotor van een nieuw type in gebruik stellen. Om twaalf uur wordt de Prins op het gemeentehuis ontvangen. Om kwart over twee,vliegt hij met een helikopter naar Renesse. Prins Bernhard zal de zo genaamde Outward Bound School offi cieel openen. Hij zal er demonstraties van de leerlingen bijwonen. Om vijf uur vertrekt de Prins naar Soestdijk, wee'r Djilas was ook een vooraanstaande figuur geweest in het verzet tegen de nazi's. In na-oorlogse kabinetten had hij tal van hoge posten bekleed, i maar zijn voornaamste werk was het leiden van de communistische propa- I ganda in Zuidslavië. Hij was een van Tito's belangrijkste adviseurs bij de breuk met de Kominform in 1948. LISSABON (Reuter, UPI). Duizen den studenten van de universiteit van Lissabon verzamelden zich gisteren voor het gebouw van het ministerie van on derwijs uit protest tegen het verbod van de regering om de nationale stu dentendag te vieren. De politie ging de studenten met gum miknuppels te lijf, toen zij geen gehoor gaven aan het bevel zich te versprei- den. Verscheidene studenten werden ge wond. Kort daarvoor had een politiemacht Nog geen maand geleden was in met behulp van waterkanonnen een pro Zuidslavië de verspreiding van een Italiaans tijdschrift ver-boden dat een testmars naar het ministerie verijdeld. De regering heeft de viering van de kort verhaal van Djilas bevatte. In studentendag verboden, omdat de plan- dit verhaal zouden „lasterlijke aan- i nen voor de festiviteiten „niet op tijd tijgingen" hebben gestaan. Bij de ar- j waren ingediend". restatie van Djilas heeft de politie In een verklaring stelde de regering een hoeveelheid documenten in be- i „communistische agenten" verantwoor- slag genomen. delijk voor de wanorde. kritisch bekeken De Avro liet ons gisteravond ken nismaken met „Corry's Party". de show die uitgekozen was als de Ne- der'andse inzending voor het televi siefestival te Montreux. Het bleek een programma gestoeld op het nogal magere idee van een feestje bij Cor- ry Brokken, die zelf het leeuwedeel van de prestaties op haar smalle schouders moest nemen. Om haar heen dartelden danseressen en dan sers van de Sleeswijk revue terwijl het Frans Müllerkoor (onzichtbaar) en het Avro Vaudeville-orkest on der leiding van Bert Paige (gedeel telijk zichtbaar) voor de overigens knappe begeleiding zorgden. Omdat Corry Brokken buiten haar stem over weinig acteertalent be&- schikt en haar liedjes met dezelfde stereotiepe gebaartjes voor de came ra's brengt, viel er eerlijk gezegd bitter weinig aan deze show te bele ven. Men liep of danste door de lied jes wat ongeordend heen en weer als of men de samenhang zocht die er NEW YORK (AP) Een bijna uniek incident heeft zich zaterdag in de New Yorkse Met voorgedaan toen de diri gent Leonard Bernstein zich direct tot het publiek .richtte. Voordat aan het eerste pianocon cert van Brahms- werd begonnen ver klaarde de dirigent dat hij zich niet kon verenigen met de wijze waarop de solist, de Canadese pianist Glenn Gould, zijn partij zou gaan spelen. „Maar ik respecteer de muzikale kwaliteiten van Gould voldoende om -hem zijn gang te laten gaan", -besloot de dirigent. Gould speelde toen langzamer en zachter dan gebruikelijk de muziek van Brahms HOLLANDIA (ANP/AP) In Hollandia zijn zeker dertien mannen ge arresteerd halfbloed Papoea's en Indonesiërs, zo werd meegedeelddie er van worden verdacht de geweren te hebben gestolen, die de laatste tijd in Hollandia zijn ontvreemd. Zij hadden bij hun arrestatie twee van de ge weren bij zich. niet was. Als een korte scène in een revue op het toneel had een willekeu rig stuk van dit programma het waarschijnlijk wel gedaan, vooral als men dan de kleuren er nog bij te zien krijgt. In zwart en wit voor de camera's was het allemaal te lang en te eentonig en te spanningloos om te boeien. Slechts met het liedje Nietsjewo wist .v-' Corry Brokken als regisseur Jef de Groot het niveau te bereiken van hun vorige show, in een simpele close up tegen een zwarte achtergrond met dubbele beelden. Voor het overige vonden wij het maar een vervelend feestje. Het maandelijkse programma van Teddy en Henk Scholten van zater dagavond liet ook al weinig indruk achter. Wij misten vooral de bijdrage van het Nederlandse Danstheater, ook al omdat er te weinig vaart en actie in het programma zat. De dan ser en zanger Roy Castte was niet zo erg leuk, de trompettist Theo Mertens was nauwelijks het aankij ken waard en Teddy Scholtens „foto model" bleek een zwakke poging tot imitatie van Conny Stuart. Roeien Zaterdagmiddag mochten wij ook meekijken naar de traditionele roei- wedstrijd tussen Oxford en Cambrid ge. Het werd een nogal eenzijdige geschiedenis omdat Cambridge zich snel van een comfortabele voorsprong verzekerde, ook al kweten de came- ralieden van de BBC zich uitstekend van hun taak. Minder goed bracht de commentator Leo Pagano het er af. Hij vertelde nauwelijks meer dan wat wijzelf ook wel konden zien en leefde voortdurend op gespannen voet met onze moedertaal. Trouwens ook rtet de Engelse, want hij liet Cambridge en Hammersmith Bridge en hoe al die andere bruggen over de Theems mogen heten, hardnekkig rijmen op sprits Tas. Nadat de afgelopen w.eek de diefstal van tien ju'nglé-karabijnen uit het ruim van het in de haven van Hollandia lig gende m.s. Roepat was geconstateerd, had de politie haar patrouilleactiviteit verhoogd, te meer omd-at zes weken ge leden in Hollandia al elf jachtgeweren uit het kantoor van -het kadaster wa ren gestolen. Vrijdagavond omstreeks tien uur passeerden vier politiemannen in een jeep op de weg van Hollandia naar het vliegveld Sentani een bestel wagen, die met grote lichten op langs de kant stond. De patrouille keerde terug voor een onderzoek. Op dat ogenblik sprongen drie, waarschijnlijk gewapende mannen uit de bestelauto. Zij ontkwamen in de duisternis. Waarschuwingsschoten kon den daar niets aan afdoen. De twaalf andere inzittenden van de bestelauto werden overmeesterd. Zij hadden een jungle-karabijn en een jachtgeweer bij zich. Inmiddels had een andere patrouille een tweede bestelwagen aangehouden, waarin een man zat, die met het oog op de wapendiefstallen werd gezocht. Vermoedelijk hadden de inzittenden van beide wagens afgesproken elkaar te ontmoeten. Weer schoten Bij het Semtanimeer is voorts nog geschoten op een wagen, die niet stop te toen die, door de politie werd aan gehouden. In de auto bleken later een marine-officier en zijn echtgenote te zit- ten. De groep, die bij de diefstallen betrok ken moet zijn geweest wordt „een min of meer losgeslagen groepering" ge noemd. In Hollandia werd gezegd dat nog niet is vastgesteld of de groep uit politieke overwegingen heeft gehandeld. De Papoea's reageren voor een deel opgewonden. Dat deel wil de kwaadwil lend geachte elementen elimineren, maar het bestuur heeft dat afgeraden. Een ander deel trekt weg uit zijn wo ningen naar het achterland van Hollan dia. Het gaat hier om dertig gezinnen, die oorspronkelijk afkomstig waren van de Waro-pen-kusit, tegenover Japen, waar het bestaan van sympathie voor Indo nesië wordt vermoed. Volgens een bericht va-n Associated Press zijn zaterdagmiddag nog eens twintig arrestanten Hollandia binnenge bracht. Onder hen bevonden zich enke-1 le vrouwen. Zij zouden zich schuil heb ben gehouden in de bossen achter Hol landia. Bij hen waren een Indonesische vlag en een draagbare radio gevonden. Van onze correspondent BONN De Westduitse bondskanselier Adenauer heeft zaterdag bij zijn gesprek met de Italiaanse minister-president Fanfani in Noord-Italië het volgende voorstel gedaan: „De regeringsleiders van de zes landen die bij de E.E.G. zijn aangesloten, zullen zo gauw mogelijk een nieuwe conferentie beleggen. Dit overleg zal zo niet in mei dan toch zeker in juni worden gehouden. Vooral de Fransen zijn er steeds voor geweest dat zulke besprekingen van de regeringsleiders geregeld wor den gehouden en zelfs zouden worden gezien als het opperste orgaan van een politieke unie voor Europa. Adenauer had zaterdag in zijn va kantieoord Cadenabbia een onderhoud met Fanfani en gisteren met mr. Stik ker, secretaris-géneraal van de Navo. Zijn gesprek met zijn Italiaanse ambt genoot draaide om de vraag of tussen het Franse standpunt inzake een poli tieke unie voor Europa en het daarvan sierk afwijkende standpunt van Ne derland. België en Luxemburg een brug kon worden geslagen. Zo geheim was het onderhoud hierover dat noch de minister van buitenlandse zaken, noch enige hoge ambtenaar van beide landen het gesprek tussen de twee re geringsleiders mochten bijwonen. Eens geworden De basis van hét Italiaans-Duitse onderhoud vormde het resultaat van het gesprek dat Fanfani vorige week met de Franse president de Gaulle neeft gehad. Daarop hebben Fanfani en Adenauer nu het volgende compro mis gebouwd: 1Zij zijn overeengekomen om naar 1 de wens van de Gaulle een comité van ministers van de zes landen te vormen als een der toporganen van Europa o, Dit comité krijgt het recht ook 1 over defensieproblemen te praten indien zulks de belangen van de Navo met schaadt; o. Het comité mag slechts in zover een niet-politieke zaak behandelen als dit de bestaande Europese supra nationale organisaties niet in de weg staat; A- De Gaulle gaat ermee akkoord dat het verdrag van' Rome inzake de E.E.G. volledig wordt gehandhaafd en dat de supra-nationale organisaties E.E.G., E.G.K.S. en Euratom onver anderd zullen blijven bestaan. Defensie Adenauers onderhoud van gisteren met mr Stikker, met wie hij persoon lijk bevriend is en wiens landhuis vlak bij het vakantiepaleis je van de Duitse kanselier staat, ging juist over de de fensieproblemen. Het handelde, zo zegt het communiqué over dit gesprek, „over alle Atlantische en Europese vraagstukken". Zij werden het eens over de toekomstige politiek van de Navo. Uiteraard ging het mr. Stikker erom dal het bestaan of de eenheid van de Navo niet op het spel zal wor den gezet door bevoegdheden van een of andere nieuwe Europese organisa tie. Vandaag spreken in Brussel de Bel gische en Westduitse ministers van buitenlandse zaken, Spaak en Schro der, elkaar. Ook hierbij gaat het om de Westduitse poging een brug te slaan tussen het Franse en het stand punt van Benelux inzake een politieke unie voor West-Duitsland. Frankrijk, Italië, Nederland, België en Luxem burg. Schroder zal hierbij spreken over het Duitse plan om de regeringsleiders van de zes landen bijeen te roepen, niet slechts in mei of juni, maar ook daarna, en wel min of meer gere geld. Dit plan zou volgens hem geen afbreuk doen aan de bestaande Eu ropese organen. Het valt daarbij op dat Schroder hiertoe geen overleg heeft gepleegd met de Nederlandse minister Luns, die het felst van zich afgebeten zou hebben waar het de Franse voorstel len voor de politieke unie aanging. RADIO AMSTERDAM (ANP) De vereniging van Nederlandse toneelschrijvers heeft een actiecomité opgericht tot behoud van het Centraal Theater in Amsterdam. Dit pand staat op de nominatie le worden afgebroken. De vereniging wijst er op dat Amsterdam voor de laatste oorlog elf theaters bezat, waarvan er intnid- acht zijn verdwenen. Twee nieuwe pan den kwamen er slechts bij. N.V. Cereales overgenomen door Amerikaans bedrijf NEW YORK (A.P.). De N.V. Ce- reales te Rotterdam is overgenomen door de United Muil Products Compa ny of Cleveland. Het Rotterdamse graanbedrijf treedt op als agent in Ne derland voor buitenlandse huizen. De nieuwe eigenaar. United Mill, werd enige tijd geleden aangekocht door Mario Wallace Simonsen, die in Brazi lië een groep van dertig maatschappij en bézit. De cabarettière Conny Stuart staat vanavond in het zoeklicht van de Ra- dioscoop. Hilversum 2, 8.05. Via de' andere Hilversumse zender presen teert deN.C.R.V. het eerste spel in de themaserie Schuld en verzoening. U hoort „De onschuldigen" van de Duit se schrijver Siegfried Lenz, vertaald en bewerkt door Henk Lokman (8.20). Der Schauspieldirektor is een van de minder bekende zangspelen van Mozart, gesclireuen op een tekst pan Gottlieb Stephanie. In het program ma Zwerftochten door operaland, dat vanavond om 7 uur over Hilver sum wordt uitgezonden, kan men het werk beluisteren in een uitvoe ring door Weense solisten en het Weense Staatsopera Orkest onder leiding van Kurt Rapf. |~TELEVISÏÊ~1 Het Haags Studentencabaret van Rinus Ferdinandusse biedt om 8.35 on der de titel K-wartaal een speciaal voor de televisie geschreven cabaret programma. Daarna de vaste rubrie ken Filmvenster (9 uur) en Welbe- I schouwd (9.25). België Vlaams: Vanavond zullen de finalisten van „Ontdek de ster"- wedstrijden tegen elkaar uitkomen en de jury zal tenslotte de winnaar/win nares aanwijzen. Als de uitslag be kend is volgt nog een groots variété programma, waarin o.m. optreedt de Zwitserse zanger Vico Torriani (8.30). Kwart over tien volgt „Vergeet niet te lezen" waarin o.m. een gesprek wordt gevoerd met de schrijver Borde- wijk. Duitsland: Na een reportage van 30 minuten over „belastingen" in bin nen- en buitenland (8.20) zal onze landgenoot Bruce Low een showpro gramma presenteren, waarin o.m. de charmante Vivi Bach enkele liedjes zingt (8.50). Daarna volgt een politiek debat „Onder ons gezegd" (9.20) en tenslotte kan men kijken naar een balletprogramma „La Valse" op mu ziek van Maurice Ravel, waarin Gise- la Deege de hoofdrol danst (10.05). De televisiekijkers in het zuiden van het land zullen woensdagavond de wedstrijd Standaard LuikReal Madrid kunnen volgen. De Vlaamse televisie zendt deze ontmoeting voor Je halve finale van de Europese Voetbalbeker in zijn ge heel uit om half acht. MAANDAG 9 APRIL ["RADIO i HILVERSUM I. 402 M. Ochtend NCRV: 7.00 Nieuws en S.O.S.- berichten, 7.10 Lichte gramrao- foonmuziek. 7.20 Sportuitslagen van zaterdag. 7.30 Gewijde mu ziek. 7.50 Het brood des levens, meditatie. 8.00 Nieuws. 8.15 Ra diokrant. 8.35 Koorzang: Negro spirituals. 9.00 Voor de zieken. 9.35 Waterstanden. 9.40 Voor de vrouw. 10.10 Pianorecital (gr.). 10.20 Theologische etherleergang. 11.05 Zangrecital. 11.35 Lichte grammofoonmuziek. Middag 12.00 Operettemuziek (gr.) 12.25 Voor boer en tuinder, lezing. 12.30 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw 12.33 Lichte orkestmu ziek en zangsoliste. 12.53 Gram mofoonmuziek, eventueel actuali teiten. 13.00 Nieuws. 13.15 Lichte muziek. 13.45 Lichte grammofoon muziek; 14.05 Schoolradio; 14.35 Herhaling van gedeelten van het programma Donderdagavondmo- zaiek. 15.35 Lichte muziek en zang. 16.00 Bijbeloverdenking. 16.30 Kamermuziek. 16.50 Gram mofoonmuziek. 17.00 Voor de kleu ters. 17.15 Voor de jeugd. 17.30 Jazzmuz. (gr.) 17.40 Beursberich ten. 17.45 Regeringsuitzending: Op reis door Nederlands Nieuw- Guinea IV, door W. A. L. van Doorenmaalen. Avond 18.00 Kerkorgelconcert. 18.30 Lichte grammofoonmuziek (Ver- zoekprogramma) 19.00 Nieuws en weerbericht; 19.10 Op de man af, praatje; 19.15 Klassieke gram mofoonmuziek; 19.30 Radiokrant; 19.50 Lichte muziek; 20.20 De On schuldigen, hoorspel; 21.20 Piano recital met commentaar; 22.00 Parlementair commentaar; 22.15 Walsmuziek (gr.); 22.30 Nieuws; 22.40 Avondoverdenking; 22.55 Boekbespreking; 23.05 Muzikale vraagbaak; 23.40 Lichte grammo foonmuziek; 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 M. Ochtend AVRO: 7.00 Nieuws; 7.10 Och tendgymnastiek; 7.20 Ochtendva- ria (gr.); 8.00 Nieuws: 8.15 Klankjuwelen (gr.); 9.00 Gymnas tiek voor oudere luisteraars; 9.10 De Groenteman; 9.15 Klassieke kamermuziek (gr.); 9.40 Morgen wijding: 10.00 Arbeidsvitaminen; 11.00 Filharmonisch orkest van Oslo (gr.)11.45 Progr. gewijd aan Gerbrand Adr. Brederode. Middag 12.00 Tenor en orgel. 12.30 Me dedelingen t.b.v. land- en tuin bouw. 12.33 Voor het platteland, lezing. 12.43 Lichte muziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen en grammofoonmuziek. 13.25 Beurs berichten. 13.30 Metropole-orkest. 14.00 Pianorecital. 14.30 Lichte grammofoonmuziek. 14.50 Vrij heid, lezing; 15.05 Radio Matinee (gr.): Moderne orkestwerken; 16.20 Lichte grammofoonmuziek; 17.00 ^oor de padvinders; 17.50 Militair commentaar. Avond 18.00 Nieuws. 18.15 Politieke le- zng. 18.25 ConCoursmuziek 1962 (VII). 18.50 Openbaar Kunstbezit 19.00 Der Schauspieldirek'or. ope ra (gr.) 19.55 Pianomuziek. 20.00 Nieuws. 20.05 De Radioscoop: ge varieerd programma. 22.30 Nieuws en mededelingen. 22.40 Actualiteiten. 23.00 Jazzmuziek. 23.30 Licht ensemble 23.5524.00 Nieuws. TELEVISIE Avond NTS: 20.00 Journaal en weer- overzicht. VARA: 20.20 Achter het nieuws. 20.35 K Wartaal, caba retprogramma. 21.00 Filmvenster. 21.25 Welbeschouwd forum

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 5