Zeeuwse Rode Kruis kreeg weer statuut J. H. Roose nummer één K.V.P. Goes B. en W. van Middelburg ontvingen oud-padvinders Generaal v. d. Kroon: Zeeland is vrijwel niet te kloppen Bfonchiletten AUTO DOOK IN SLOOT Bestuur Broederschap Oud- Padvinders afgetreden Mattheus Passion Aardenburg technisch prachtig maar soms stylistisch veriverpelijk W oningwetbouw in Wemeldinge JAN VAN BOVENHUIS HEEFT NU DE RUIMTE VOOR DE NEGENDE MAAL WINNAAR Uitvoering C.J.V. in Goes Gezamenlijke afzet van consumptie- aardapelen Na botsing bij 9s H.-Arendskerke Landelijke vergadering in Zoutelande Ouders spastische kinderen tonen weinig interesse Spaanse verhalen in Goes Straattekenwedstrijd in Goes ging niet door Gekalkte leuzen over Nieuw-Guinea op Walcheren Polderbenoemingen Ook Krabbendijke wil gemeentevlag Mossellevering Cadeautje V.V.D.-lijst in Wemeldinge Clubhuis Hervormde Jeugdraad Vlissingen PZEM-kabel viel uit door storing „IJsland" geborgen Aanbesteding Chr. kleuterschool Uitvoering Con Amore ning weTd aangehouderv Feestavond Vlissings gemeentepersoneel Maandag 9 april 1962 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 3 GOES Voor de negende maal is de kring Zeeland van het Ned. Rode Kruis als de beste uit, de bus gekomen met de inzamelings campagne. En opnieuw kon de „medaillekast" van de kring ver rijkt worden met een statuet, als herinnering van het behaalde succes in 1961. Het was dan ook voor de waarnemend voorzitter van het hoofdbestuur, generaal b.d. A. G. v. d. Kroon een groot genoegen, dat hjj zaterdagmorgen tijdens de kringvergadering van het Zeeuwse Rode Kruis in hotel „Centraal" de prachtige statuet kon overhandigen aan de kring-commissaris mr. J. J. van der Weel uit Middelburg. GOES. De afdeling Goes van de KVP heeft de groslijstestemming ge' houden voor de gemeenteraadsverkie zingen op 30 mei a.s. De uitslag van deze stemming luidt: 1. J. Roose, 140 stemmen; 2. J. T. Andringa, 111; 3. H. P. Koopmans, 108; 4. H. J. Clement, 83; 5. J. A. M. van Stee, 44; 6. J. de Winter, 32; 7. E. W. Janssens, 31; 8. A. van Tilburg, 28; 9. mevr. F. M. Plouvier-ten Hacken, 27 stemmen. In totaal zijn 158 stemmen uitgebracht, waaronder 7 ongeldig. Met deze uitslag is wel zeer duidelijk het vertrouwen in de heer Roose gesteld, onderstreept. De naam van het andere K.V.P.-raadslid, de heer Roose gesteld, onderstreept. De deze lijst. Hij heeft zich om gezond heidsredenen niet meer kandidaat ge steld. GOES. Voor het eerst sinds vier jaar werd zaterdagavond in het Schut tershof te Goes weer een uitvoering ge geven door de Christelijk Goese Jonge ren vereniging Excelsior. „Vier jaar lang", aldus de voorzitter j. Oele in zijn openingswoord, „hebben wij ge zwegen maar met deze uitvoering wil len wij tonen dat de C.J.V. in Goes nog steeds bestaat". Voor een goed bezette zaal werd daarna een aantrekkelijk programma afgewerkt. Jaap Boop (piano) en Daan Bakker., (viool) deden een stroom van bekende operettemelodieën door de zaal klinken waarna de C.J.V. jongens clubs een wedstrijd „Wie raadt die plaats" brachten. Het klapstuk van de avond was ech ter de opvoering van het toneelspel in drie bedrijven „Nachtoperatie" van Jan de Beer van Belver. Dit stuk werd door de toneelgroep van de C.J.V. Oba- dja te Kapelle met veel verve op de planken gebracht. Generaal v. d. Kroon schreef dit Zeeuwse succes niet toe aan toeval. „Zeeland is bijna niet te kloppen en de opbrengst is opnieuw een uiting van de Zeeuwen van de grote waardering voor het Rode Kruis", zo zei hij. De kring Zeeland staat weer boven aan de ranglijst van de elf kringen met een opbrengst van 61.484, terwijl de afdeling St. Philipsland landelijk opnieuw de eerste plaats inneemt met 487.2 pet. van het streefbedrag. In St. Philipsland (inclusief Anna Jacobapol- der) werd 2.631 ingezameld ofwel 122,9 pet. per inwoner. De afdeling Ka pelle neemt de tweede plaats in. Wonderlijk M. v. d. Weel wees in dit verband op een wonderlijke samenloop van omstandigheden. „Het lijkt wel alS' of er magische krachten aan het werk zijn geweest, want in 1960 werd 60.484 bijeengebracht, waarna een jaar later, in 1960, op de cent nauw keurig 1000 gulden meer werd ingeza meld." Ook over de ledenwerving kon de kringcommissaris een gunstig geluid la ten horen. Niet minder dan 752 nieuwe leden konden ingeschreven worden. En kele afdelingen kwamen daarbij zeer goed voor de dag, zoals Arnemuiden met 149 nieuwe leden, Hulst met 125, Sas van Gent met 120 en Breskens eveneens met 120, terwijl ook de afde lingen Duiveland en geheel west Zeeuwsch-Vl a anderen met ere ge noemd mogen worden. Mr. v. d. Weel verklaarde nog in dit verband, dat de geldelijke inzameling en de ledenwerf actie heel goed kunnen samengaan. Medaille De kringvergadering kreeg ook nog een feestelijk tintje, want de heer H. Uijl uit Zierikzee werd n.I. onderschei den met de medaille van verdienste in zilver van het Ned. Rode Kruis. Het was de kringcommissaris, die de verdiensten van de heer Uijl opsom de. Hij memoreerde, dat de heer tjijl 15 jaar geleden secretaris werd van dë afdeling Zierikzee. Het ledental is in die' 15 jaar gekomen van circa 100 tot over de 1000. Dank zij de activiteiten van de heer Uijl is in Zierikzee de bloedtransfusiedienst, het welfarewerk, het jeugd Rode Kruis, het colonnewerk en de inzameiingscampage tot ontwik keling gekomen. Bovendien is in Zie rikzee vrijwel elk gezin lid van het Ro de Kruis. De voorzitter van de afdeling Zierik zee, burgemeester mr. F. Th. Dijck- meester gaf daarna uiting aan zijn vreugde en trots over de onderscheiding voor de heer Uijl, waarbij de voorzit ter van de afdeling Brouwershaven zich aansloot. Boottocht Kringcommissaris Van der Weel kon verder meedelen, dat dit jaar slechts één boottocht met de Henri Dunant" georganiseerd kan worden en wel in de week van 24 tot 29 september a.s. Dit houdt ondermeer de consequentie in, dat minder patiënten een boottocht kunnen meemaken. 's Zondagavond worden de patiënten uit Zeeuwsch- Vlaanderen ingescheept ter Terneuzen, waarna de volgende morgen de insche ping begint in Wemeldinge (Vlake is vervallen). De ontscheping is eveneens in Wemeldinge. Dokter K. Boor uit Axel zal als scheepsarts optreden. De stichting Zeeland voor Maat schappelijk Werk stelden een bedrag in het vooruitzicht ter dekking van de kosten, terwijl de afdeling Mid delburg van het Rode Kruis 1000 gul den beschikbaar stelde, voor de boot tocht, zijnde de opbrengst van een emmertjesactie. De vaarprijs voor de patiënten kan zodoende aanzienlijk gedrukt worden. (Ingezonden mededelingen) Hoestdrank in+abletvorm.95ct 1 i i i n. - i— GOES. In 1961 zijn besprekingen op gang gekomen om in het Zuid-westelijke zeekleigebied te komen tot een gezamenlij ke afzet van consumptieaardappelen. Aan de ze besprekingen werd voor Zeeland en West- Brabant deelgenomen door directeuren en bestuursleden van de Coöperatieve Aan- en verkoop verenigingen. Oip de Z.H. eilanden en in een deel van West-'Brabant werden hier voor .gesprekscommissies opgericht door de landbouworganisaties. In het orgaan van de Noord-Brabantse Maatschappij van Landbouw „Noord- Brabants Landbouwblad" wordt geschre ven dat het te betreuren is dat ten slot te geen overeenstemming is bereikt in het Zuid-westelijk kleigebied. Dit ge bied is nu uiteengevallen in een Zeeuws en Zuid-Hollands Eilandenblok. Het blad meent dat ook de sterk opgelopen aar dappelprijzen van de laatste weken hier op van invloed kunnen zijn. Het artikel in het landbouwblad wordt besloten met de opmerking: „Beide groe pen gaan nu verder en formeren elk een afzetcombinatie. Beiden gaan in de Randstad Holland organiseren, reclame voeren, enz. Mogelijk dat bij nadere uitwerking van de details toch de ge dachte naar voren komt: zouden we dit en/of dat tezamen kunnen doen? Mo gelijk ook dat na enige tijd de behoefte hiertoe wordt gevoeld. Dan is er even wel veel werk dubbel gedaan." Paraatheid Teneinde de interne paraatheid van het Rode Kruis op te voeren zal in de zomer een grote alarmoefening voor de colonnes worden gehouden. Bovendien werd besloten tot alle hulp bij eventue le rampen, die de colonnes kunnen bie den, worden omschreven en waarin te vens wordt aangegeven de manier, waarop de hulp kan worden ingeroe pen. De rampenbestrijding is n.I. nog steeds een van de belangrijkste taken van het Rode Kruis. Met deze besluiten wordt Zeeland ten voorbeeld gesteld voor de andere kringen in den lande. De rondvraag, waarin o.m. de ver steviging van de onderlinge contacten en de verhouding B.B.-Rode, Kruis aan de orde kwamen, werd gevolgd door een koffiemaaltijd. De heer C. van Lie- re, voorzitter van de afdeling Zuid-Be- veland-west heeft tenslotte een korte causerie gehouden over het doel en de betekenis van de campagne-inzameling, alsmede over de werkwijze van het campagnecomité in Goes, waarvan de heer Van Liere ook voorzitter is. Namens het hoofdbestuur van het Rode Kruis overhandigt generaal A. G. v. d. Kroon (links) het statuut aan de Icringcommissaris, mr. j. j, v. d. Weel (rechts). GOES. De afdeling Zeeland van de Bomd ter bevordering van de Belan gen van Spastici (B.O.S.K.) hield zater dagmiddag in de Prins van Oranje te Goes een bijeenkomst die bij afwezig heid van de Voorzitter der afdeling, de heer F. Koster uit Middelburg, onder "eidinp- stond van de secretaris de heer L. J. Geldlof uit Vlissingen. Deze drukte er zij nspijt over uit, dat zo weinig ouders van spastische kinderen, die bij de afdeling zim aahsresioten, de voor- lichtingsbijeenkomsten bezoeken. De heer i ^eidlof was van mening idat deze ouders hun kinderen hierdoor tekort doen. Vervolgens hield mej. L. M. Docx, Hoofd van de St. Josephschool voor buitengewoon onderwijs te Antwerpen een causerie over het onderwijs ten be hoeve van spastici. Mej. Docx zette uiteen hoe deze sdhool in Antwerpen tot stand is gekomen op aandrang van ouders van spastische kinderen en met waardevolle adviezen "it Nederland. De chool begon J955 met een klas en telt thans 27 klassen waaronder 7 klassen met totaal 91 smas- tische kinderen. De kinderen, aldus wreekster, voelen zich in deze school thuis en gelukkig. Uitvoerig vertelde ~iej. Docx vervolgens over het onder wijs op deze Belgische scholen. Voor 2t schrijven zijn b.v. enkele klassen geheel met schrijfmachines uitgerust n-wijl met bij het voorbereidend reke nen veel gebruik maakt van magneti- e materialen. Voorts word't er heel veel gedaan aan schilderen en handen- beid. Na deze causerie werden een aantal curendia's vertoond over de gang van zaken op de school. GOES Na Parijs heeft de hervorm- jeugdraad Soanje voor het voetlicht gehaald. Dat gebeurde zaterdagavond in de Prins van Oranje. De bekende voor drachtskunstenaar Maestro Cok Henne- nan was present om de aanwezigen e verrassen met Spaanse en andere -erhalen, waarbij de begeleiding van mu- dek niet ontbrak. De heer Henneman vist zijn gehoor van het begin tot het nnde te boeien. De hervormde jeugd- aad in Goes kan opnieuw op een zeer ;eslaagde avond terug zien. GOES. De Goese jeugd heeft iterdagmiddag niet kunnen tekenen o de trottoirs van de Lange Vorst- raat. Het actiecomité 10 maal 10 id nl. een straattekenwedstrijd uit- 2schreven voor de jeugd, maar de- wedstrijd kon vanwege het regen achtige weer geen doorgang vinden. Het comité heeft besloten deze wed- trijd nu te houden op zaterdag 28 april a.s. Op deze 'dag zullen tevens enkele evenementen worden georgani seerd ter afsluiting van de actie 10 maal 10. ZOUTELANDE In de zater- 329 stemmen besloten in een volgende vergadering een nieuw bestuur te kiezen. Het nu zittende zal de lopende zaken nog afhandelen. In venband met de slechte financiële toestand van de O.P.V. werd besloten de contributie met ingang van 1 januari 1963 te verhogen. Voor enkele leden dagavond gehouden ledenvergade ring van' de Broederschap van Oud-Padvinders en Padvindster» in Nederland is het landelijk be stuur en-bloc afgetreden, nadat verschil van mening was ontstaan over de procedure van verkie zing van een voorzitter. Dit jaar zal nog een tweede landelijke ver gadering moeten worden gehouden waarin een nieuw bestuur gekozen zal worden. Voordat het oude in zijn geheel aftrad had de heer E. G. Vlieghuis uit Eindhoven zijn bestuurszetel al beschikbaar ge steld. Verschillende kringen waren het niet eens met de manier waarop het lande lijk bestuur kandidaten had gesteld voor het voorzitterschap. Nadat kritiek was uitgeoefend op de kandidaatstelling door het bestuur stelde het bestuurslid E. D. Idema voor het bestuur en-*bloc af te la ten treden. Tenslotte werd met 81 tegen MIDDELBURG. Op verscheide ne plaatsen in Middelburg, VHss-ingen en Siouibiurg hebben^ onbekenden in de nacht van vrijdag op zaterdag leuzen op de straten gekalkt, die er niet om logen hoe de aanbrengers van de op schriften over de kwestie-Nieuw-Guinea dachten. De politie heeft de leuzen la ten verwijderen. Er zijn geen perso nen aangehouden. Nog afgezien van het feit of hetgeen wat de kalkers schreven juist is of niet» menen wij dat dit niet de weg is o-m aan het pu bliek iets duidelijk te maken. In Neder land z-ijn heus wel legaler paden te be wandelen, maar kennelijk hebben de nachtbrakers deze paden geschuwd. MIDDELBURG. Benoemd tot: gezwore ne van de calamiteuze polder Hoofdplaat E. P. M. Thomaes te Hoofdplaat; dijkgraaf van de polder Ghellinok F. Ramondt Jzn. te Sas van' Gent; plaatsvervanger van de dijkgraaf van de polder Ghellinck A. C. H. Kieboom te Sas van Gent; gezworene van de calamiteuze polder Eendragt F. de Put ter te Zaamslag; gezworene van dé polder Stoppeldijk A. V. A. Boeding te Vogelwaar de; dijkgraaf van de polder Varerwpé A. C. J. Apers te Overslag; gezworene van de polder Varempé R. E. J. de Clerck te Over slag; gezworene van de polder Willem III J. Sohaele Jzn. te Axel; gezworene van het waterschap Koegors c.a. D. Haak Jzn. te Terneuzen; gezworene van het waterschap Loven en Willemskerke D. J. Tollenaar te Hoek; dijkgraaf van de polder Seijdlitz J. J. V. Govaert te Westdorpe; dijkgraaf van de polder Van Remoortere A. J. Goethals te Sas van Gent; dijkgraaf van de polder Eugenia F. Ramondt Jzn. te Sas van Gent; plaatsvervanger van de dijkgraaf van de polder Eugenia A. J. Goethals te Sas van Gent. KRABBENDIJKE. Na Rilland heelt ook het college van B: en W. van Krabbendijke de wens geuit voor een gemeentevlag. In de donderdag avond, om acht uur, te houden ge meenteraadsvergadering zal een voor stel dienaangaande in behandeling komen. De thans gebezigde gemeen tevlag is niets anders dan een defi- leervlag, die in 1938 is gebruikt bij een défilé voor de Koningin. Een echte gemeentevlag ontbreekt. De heer KI. Dierksma uit Groningen heeft aangeboden (geheel kosteloos) een ontwerp voor een gemeentevlag te maken. De ontworpen vlag laat het beeld zien van drie even hoge banen van wit en zwart, waarvan de mid delste gegolfd is en voorzien van een gele Jacobsschelp. Andere voorstellen van B. en W. zijn: verhoging van het krediet voor uitvoering -van de pre mieregeling woningverbetering met 2250 gulden (er zijn vier aanvragen binnengekomen voor woningverbete ring), onbewoonbaarverklaring van de woningen Dorpsstraat 15 en 17, eigendom van- de heer W. M. van Doorn, en het voteren van een bedrag van 8735 voor de aankoop van een het vegen Van de straten. YERSEKE. Het standaardcapaci- teitscijfer van de mosselkwekers be draagt momenteel 540.000 ton. Dit sei zoen is reeds 250.000 ton mosselen meer geleverd aan vorige jaar om deze tijd. Dit jaar zal wellicht de 800.000 ton ge haald worden. Dit is een zeldzaam hoog groei, beste kwaliteit én een goede groei, beste kwaliteit e n een goede vraag uit het buitenland. AARDENBURG. In de St. Baafs- kerk te Aardenburg vond gistermiddag voor de negende achtereenvolgende maal de jaarlijkse uitvoering plaats van Bach's Mattheus Passion. De uit voerenden waren Annette de la Bije, sopraan, Wilhelmine Matthés, alt, Wil ly van Hese, Sylvain Deruwe, tenor, Bruce Boyce en Peter de Vos, bas, de klaveeiniste Leny van de Lee en de or ganist Marinus Metz, het Amsterdams Oratoriumkoor, het Amsterdams Kna penkoor (Vredesscholen) en het Utrechts Stedelijk Orkest. De algehele leiding be rustte bij Piet van Egmond. Onwillekeurig komt men ertoe de uit voering zoals die plaatsvond in Aarden burg te vergelijken met die in Hulst onder leiding van Kees Stolwijk en mis schien is zo'n vergelijking niet geheel en al zinloos. In beide gevallen heeft de dirigent de beschikking over een vo caal en instrumentaal apparaat van hoog gehalte en in beide gevallen bereik te de dirigent een klinkend resultaat van hoog niveau. Ja, gezien vanuit mu zikaal technisch standpunt was de uit voering in Aardenburg voortreffelijker dan in Hulst. Het is wonderbaarlijk wat Van Egmond weet te bereiken met het Amsterdams Koor. Het ensemble munt niet alleen uit in een prachtige homoge niteit en doorzichtige koorklank met een uiterst groot bereik aan dynami sche schakeringsmogelijkheden, van een pianissimo (O Haupt voll Blut und Wunden) tot een waarlijk donderend fortissimo (Sind Blitze, sind Donner in Wolken verschwunden?), tevens be schikt het over een zeer grote rytmi- sche Souplesse, accuratesse en slag vaardigheid. Inderdaad, die was barok- Tijdens een gecombineerde vergade ring van de dagelijkse besturen der Christe*' ""'kverpleging en het Groe ne Krui Westkapelle is de heer J ke koorzang van het hoogste gehalte en Hengst V.benoemd als bode. wij hebben diep respect voor de koorlei- werd dit gebracht van 4,50 op 6,en voor echtparen van 6,75 op 9. De be ren Van Herwijnen en De Vlieger van de kring Middelburg werden benoemd als leden van de kascommissie. Apel doorn zal volgend jaar de ontvangende kring zijn voor de- landelijke algemene vergadering. ZOUTELANDE. Een van de leden van de Broederschap van Oud Padvinders en Padvind- sters had op de heenreis naar Zeeland een cadeautje gekocht voor de nieuwe voorzitter die op de algemene vergadering in Zoutelande zou worden gekozen. Het was voor de man wel een beetje sneu dat het zaterdag avond zover niet is gekomen. Hjj vond echter een goede oplos sing en gaf zijn geschenk dat eigenlijk voor de nieuwe voor zitter bedoeld was aan het afge treden bestuur. Het geschenk was een lijstje met onder twee vrouwen- en drie mannenhoof- den de woorden: „Doe wat je wikt, gekletst wordt er toch." De voorzitter, notaris Th. A. E. Trijssenaar uit Arnhem, zei „te moeten denken aan de spreuk onder het Zeeuwse wapen „Luc- tor et emergo". (Lukt het van daag niet dan lukt het morgen), dat is vanavond wel duidelijk geworden", aldus de heer Trijs senaar. 's-HEER ARENDSKERKE Het geen voorrang verlenen heeft zaterdagmorgen, omstreeks half elf, op heft kruispunt Rijksweg- Kerkweg bij 's-Heer Arendskerke geleid tot een autobotsing. Na de botsing dook een van de auito's op zijn kop in de sloot. Eén per soon liep bij het ongeluk verwon dingen op. Uit de richting Goes naderde over de rijksweg de beer R. uit Zierikzee met zijn personenwagen, waarin gezeten waren zijn dochtertje en zijn zuster. Uit de Kerkweg reed de heer M. uit Wolfaartsdijk met zijn auto de rijks weg op -zonder voorrang te verlenen. Een botsing bleef niet uit. De auto werd later, totaal vernield, met een kraanwagen weggesleept. Het persoon lijke letsel viel gelukking nog al mee. Alleen de zuster van R. moest met een hersenschudding in het ziekenhuis wor den opgenomen. R. zelf en zijn dochter tje kwamen inet de schrik vrij, even als de inzittenden van de andere auto. Op de foto: de auto van R. is in de sloot gedoken, waarbij ook nog een stuk hek werd geramd. De wagen van R. staat wel in de belangstelling. WEMELDINGE De gemeenteraad vergaderde onder voorzitterschap van burgemeester C. N. F. v. Sas over het verzoek, inzake subsidie voor het Groe ne Kruis, dat een discussie teweeg bracht tussen de heer A. P. Schouwe- naar en de voorzitter. De heer Schouwe- naar verzocht om de subsidie voor het Groene Kruis te verhogen tot een be drag van 2.000. De voorzitter steld» voor om op kortst mogelijke termijn een post hiervoor in de begrotingswijzi ging op te nemen. De heer P. J. J. Dekker ging in principe akkoord met deze toezegging tot verhoging van de subsidie, doch hij zag gaarne een en ander nader d<oor het bestuur van het Groene Kruis toegelicht. Het voorstel wordt aangehouden tot de volgende ver gadering. De heer A. P. Schouwenaar informeer, de vervolgens naar de werkzaamheden bij het Bejaardentehuis, die uitgevoerd zijn en worden door het gemeenteperso- neel. De voorzitter gaf hierop een toe lichting en deelde mede dat een en an der reeds eerder door de raad was goed gekeurd. De gemeenteraad ging verder akkoord met de bouw van zes woningwetwonin gen. De huur van deze 6 woningen, dié aan de Molenstraat zullen komen zal on geveer 13 gulden per week bedragen. Men zal trachten zo spoedig mogelijk met de bouw te beginnen. De heer P. J. J. Dekker zag bij de woningbouw gaarne dat de opengevallen stukken in de Dorpsstraat weer bebouwd zullen worden. Besloten werd cum een bedrag beschik baar te stellen voor de aankoop van her- inneringsbekers voor de schooljeugd, te vens zal men een garantiebedrag van 500 verlenen voor de kinderspelen. Bij rondvraag vroeg de heer J. A. de Schipper of de straten in de gemeen te weer geveegd kunnen worden. De voorzitter deelde mede dat deze zaak in studie is, daar vrijdags, het huisvuil opgehaald wordt en zaterdag!; niet meer gewerkt wordt. De heer A. P. Schouwenaar vroeg naar de stand van zaken i.v.m. aangevraagde uitbreiding van het be drijf van de heer H. Gijssel. Ook deze zaak is in behandeling en het hiertoe door Gijssel ingediende plan wordt tot goedkeuring omgewerkt. WEMELDINGE Voor de afd. We meldinge van de V.V.D. is de lijst voor de gemeenteraadsverkiezingen als volgt samengesteld: 1. P. J. J. Dekker (Zit tend raadslid). 2. Th. J. Visser. 3. A. J. Dagevos. 4. J. E Kole 5. P. de Groe ne. 6. J. Burger. 7. B. Walink. Bij verkeersecamens, gehouden in Oud-Vossemeer, slaagden veertien leerlingen van de o.l. school, tien van de school met den bijbel en achttien van de r.k. school. VLISSINGEN Het clubhuis van de Hervormde Jeugdraad in Vlissingen, het Jan Bovenhuis, heeft een belangrijke uitbreiding ondergaan. Zaterdagmiddag had de heropening ervan een ietwat feestelijk tinitje. Ds. Doornhein heette alle genodigden uit kerke lijke en burgerlijke kringen har telijk welkom, met name wethou der Ch. J. Gillissen Verschage. Sinds 1949 heeft de hervormde jeugraad zijn clubhuis in dit der die dit weet te bereiken. Dat die koorleider, in casu Piet van Egmond, daarbij van een opvatting blijk geeft die uitgesproken romantisch genoemd kan worden, is zijn goed recht, hoe be treurenswaardig wij het ook vinden. Dat hij zich echter niet ontziet zo nu en dan zijn toevlucht te nemen tot mid delen die slechts bestempeld kunnen worden als effectbejag, is afkeurens waardig. Niet alleen omdat Bach's muziek dat niet nodig heeft maar ook daar het hier toch gaat om een Evan gelisch gebeuren, waarbij ijdelheid mis plaatst is. Wij hebben genoten van een uitvoe ring die technisch voortreffelijk was. Wij hebben (soms) gegruwd van een op vatting die stylistisch verwerpelijk was. Willy van Hese heeft de zware evan gelistenpartij subliem voorgedragen. De vorige week constateerden wij de nei ging tot het opera-achtige bij hem, daarvan was ditmaal geen sprake. Al lerminst, hij zong met veel gevoel voor de tekst en zeer goed verstaan baar. De bas Bruce Boyce vertolkte de Christuspartij devoot, ingetogen en zeer imponerend, wat betreft de muzikale benadering ervan. Helaas heeft hij een enigszins flakkerend vibrato wat soms de zuiverheid niet ten goede kwam. Het was een opmerkelij ke prestatie dat hij zijn gehele partij uit het hoofd zong nagenoeg zonder een noot of een woord te missen. Een pres tatie overigens waarvan wij de zin niet geheel en al doorgronden. De sopraan Annette de la Bije heeft enige zeer fraaie aria's gezongen, spe ciaal „Aus Liebe will mein Heiland sterben" maakte een ontroerende in druk, evenals trouwens het duet met de als Wilhelmine Matthes „So ist mein MIDDELBURGHet college van burgemeester en wethouders van Mid delburg heeft zaterdagmiddag de deel nemers aan het landelijk weekeinde van de Broederschap van oud-padvin ders en padvindsters in de burgerzaal van het stadhuis ontvangen. Burge meester mr. J. Drijber, die zelf ook welp is geweest, zei respect te hebben voor de beginselen die de padvinderij uitdraagt. Hij wenste zowel de pad vinder. als de gemeente Middelburg toe dat het mocht lukken de beginse len „Weest paraat", „Doe je best" en „Ik dien" hoog te houden. De toe spraak van burgemeester Drijber werd beantwoord door de landelijk voorzitter van de Broederschap, nota ris Th. A. E. Trijssenaar. Namens de actieve beweging in Zeeland werden de oud-padvinders en padvindsters welkom geheten door de districts commissaris, de heer E. Kuiper. De heer P. Vreeke, voorzitter van de kring Middelburg, sprak in de hal van het stadhuis een woord van welkom tot de deelnemers. Uit het jaarverslag van de Broeder schap over 1961 blijkt dat het ledental een kleine stijging heeft ondergaan. Per 31 december 1961 waren 165 individuele leden en 610 kringleden verdeeld over 22 kringen ingeschreven als lid. Nieuwe kringen werden opgericht in Zutphen en Amsterdam, terwijl in Vlissingen pogin gen in het werk worden gesteld om te komen tot oprichting van een eigen kring van de O.P.V. Over de kring Middelburg wordt in het jaarverslag geschreven dat de leden ge- Jesu nun gefangen". Ook laatstgenoem de schonk ons enige fraaie momenten. De tenor Sylvain Deruwe bekoorde ons iets minder. Met name in zijn eerste solo „0 Schmerz" signaleerden wij eni ge rytmische onvolkomenheden, ter wijl zijn stem niet die stralende klank had die wij zo gaarne bij een tenor ho ren. Peter de Vos, die de baspartijen vertolkte, heeft een enigszins ruige en expressieve stem. Hij leverde een in drukwekkende prestatie, zeer doorleefd en bijzonder boeiend. Het continuo was een soepel en accuraat reagerend en semble. De orgelbegeleiding was fraai van registratie en werd uitstekend ver zorgd door Marinus Metz. (Aardenburg kan trots zijn op dit orgel). De orkestrale begeleiding door het USO was goed. Fraaie solistische pres taties leverden zowel de fluiten als de hobo's, getuigend van grote nauwgezet heid en coöperatie. Speciale vermelding verdienen de schitterende gambasolo in nr. 41 en de vioolsolo in nr. 47. Wij hopen dat de grote belangstelling die dit jaarlijkse evenement in Aardenburg steeds weer trekt, zelfs internationaal, voor de organisatoren mede een prik kel moge zijn deze traditie onverkort voort te zetten. regeld in de provincie optreden met film- en muziekgroepjes voor zieken en bejaarden. De Broederschap van oud padvinders en padvindsters zou graag in Zeeland wat meer leden hebben. Het doel van deze broederschap is plaatselijk sociaal en cultureel werk te doen en de actieve beweging te helpen. Dit jaarverslag wordt besloten met de woorden: „Laten wij elkaar blijven steunen in ons streven de gemeenschap waarin wij leven, te dienen, en dit onder het motto dat in de O.P.V. bekend is: I will repay!" VLISSINGEN. Zaterdagmorgen is op de Westerschelde een elektrische hoogspanningskabel van de PZEM tus sen Borssele en Hoofdplaat door storing uitgevallen. De stroomvoorziening werd overgeschakeld op de reservekabel. Vandaag zullen technici van de PZEM metingen doen en zal een duiker een onderzoek instellen. m Afscheid vlootpredikant ds. Metting van Rijn VLISSINGEN. In een gisteren de St. Jacobskerk gehouden dienst, waarin ds. F. S. Kloosterman voorging, nam ds. C. A. Metting van Rijn, vloot predikant, afscheid van de Hervormde gemeente. Hij las uit het evangelie van Mattheus vers 2745. De gemeente las de naar Nieuw-Guinea vertrekkende predikant ps. 134 3 toe. Ds. Metting vgn Rijn was vlootpredikant voor het in Vlissingen gelegerde marine-onder deel sinds februari 1959. Hij werd opgeleid in het marine-op- leidingskamp in Loosdrecht. Hij was in Vlissingen voorzitter van de commissie vdor de mobiele bevolking, een sub commissie van de hervormde gemeen te voor varenden en militairen. Ds. Metting. van Rijn wordt als vloot predikant opgevolgd door ds. E. D. J. de Jongh, gereformeerd predikant en zijn plaats in de pastorale zorg in Vlissingen wordt ingenomen door ouder ling P. Koetje. pand, aldus ds. Doorhein. In 1960, met de komst van jeugd werkleider J. Schot, werd het werk in nieuwe banen geleid. De toeloop (naar het clubhuis werd steeds groter. Uitbreiding was toen noodzakelijk, maar de financiën speel den in deze een grote rol. De heer Schot, die daarna het woord nam, meen de er trots op te mogen zijn het club huis aan de aanwezigen te laten zien. Hij zag zich als tolk van hen, die door -hun financiële steun de uitbreiding mo gelijk hadden gemaakt. Het clubhuis biedt nu ruimte aan de vierhonderd jongeren, die het wekelijks bezoeken. Dertig mensen offeren een gedeelte van hun vrije tijd met het opvangen van de jeugd. „Het clubhuiswerk is geen eenvoudi ge zaak", aldus de heer Schot. „Het is de bedoeling de maatschappelijk be dreigde jeugd vertrouwd te maken met het clubhuis." Als voorzitter van de Cen trale Kerkeraad sprak ds. Rothfusz, die o.m. zei dat het werk van het clubhuis steun en begrip van de ge meente vroeg. Hij bood een electrische klok aan. Vicaris De Haan van Hede- nesse sprak ook nog een gelukwens uit. De gasten konden bij een rondleiding de uitbreidingen in ogenschouw nemen van Bet Jan van Bovenhuis, dat nu be schikt over eein grote zaal, een spello- kaal, een handenarbeldlokaal, een huis kamer, een donkere kamer, een keu ken, een kelder en een houtbewerkings kelder. Door het uitbreken van tus senmuren en het bijtrekken van enkele kamers uit een naastgelegen pand is de beschikbare ruimte driemaal zo groot geworden. Leiders en jeugd hebben zich bij de verbouwing duchtig ge weerd. Door de jeugd te maken foto's kunnen worden ontwikkeld in de donkere kamer. In de keuken kunnen de meis jes praktijk opdoen voor het huishouden. HANSWEERT. Het vrijdag op de Westerschelde bij Hansweert gezonken Belgische motorschip „IJsland" werd zaterdag door het bergingsvaartuig „Inktvis" geborgen en in Hansweert binnengebracht. Bij laag water had men 's nachts de lading steen uit het vaartuig gelost en zware staaldraden met ankers uitgebracht. Tijdens opko mend water heeft men zaterdagmorgen het gezonken vaartuig, dat op zijn zij lag, gekanteld en recht gezet. Daarna werd het door de „Inktvis" leeggepompt en naar Hansweert gebracht. De „IJs land" bleek niet lek te zijn. Bij het rechttrekken viel de „IJsland" tegen de sleepboot „Spanje", die in de nabijheid aan de grond lag. De „Spanje" liep averij op. ZOUTELANDE In Zoutelande vond de aanbesteding plaats van de bouw van de chr. kleuerschool. De hoogste inschrijfster was de firma Haeck uit Souburg voor 60.300, daarna volgden J. Gabrielse, Zoutelande ƒ58.700, aan- "fmersbedrijf Flipse uit Koudekerke ƒ58.300, fa. Jacobse uit Meliskerke 57.815, laagste inschrijfster fa. De Muinck en Petri, Vlissingen 54.762. Schilderwerk: J. A. Pagee Middelburg 5.681, C. Pappenier 5.500. De gun- VLISSINGEN. De Chr. Mandoline vereniging „Con Amore" gaf zaterdag avond in het Vlissingse Concertgebouw een jaarlijkse uitvoering. Voor het eerst geschiedde een uitvoering onder leiding van de nieuwe dirigent, de heer J. Eek- hardt, en als geheel was de avond zeer geslaagd. Na een openingswoord door de voorzitster, mevrouw N. van Hoorn, was er een optreden van de jeugdafde ling. De tieners van de vereniging zon gen vier populaire liedjes die door de overige leden op vaardige wijze werden begeleid. Verder werkten aan de avond mee het zingende zusterpaar uit Sou- J.D. burg, Suus en Emma Francke. VLISSINGEN. De personeelsvereni ging van de gemeente Vlissingen hield een dezer avonden in het Concertgebouw een feestavond, die door de heer Strab- bing werd geopend. Het programma ver- meldde de opvoering van de comedie ..Vogel, vlieg de wereld in" van A. P. Dearsley in de regie van C. J. Coli.jn. De avond werd besloten met een gezel lig samenzijn» I

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 3