Hebt u er een met bergen en klokken JONGETJE BLEEK GEZOND 3NFIEÏS VOOR NlEis NATTE SNEEUW EN ZANDSTORM VAN HORSSEN, OOK IN OVDENBOSCH WIJKEN PROBLEMEN Infiltranten op Waigeo krijgen voedselgebrek KAPPIE EN DE TI-PISCHE BOOT I Bromridder Kroon bericht 5.630 KILOMETER ALLES OVERGEHAD VOOR REIS NAAR BRITSE ARTSEN Anonieme hulde aan Stalin FRIK HUÉL Taxichauffeur in Utrechtse singel verdronken KLM moet ook pursers en hofmeesters kwijt ■iiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii I Op een haar na Twee Nederlanders in Italië verongelukt „Na New Delhi één kerk?" Maandag 9 april 1962 ZEEUW SCH DAGBLAD Bag. 2 De heer T. van der Zeedie iets heeft uitgedacht, waar wij zelfs niet van hadden durven dromen. Octrooi aangevraagd. AV Met deze vinding hoopt de heer T. van der Zee iets nieuws te brengen in de wereld van de tot nu toe gangbare televisie toestellen berglandschappen en om het uur klingelende bellen. OUDENBOSCH. Er zijn in het leven zo van die problemen, waar men jaren mee worstelt en dan komt de oplossing plots uit een volkomen onverwachte hoek. Dit maal is die hoek Oudenbosch en de man van de oplossing heet T. van der Zee (30). Zijn idee heeft alles te maken met het televisietoestel en we haasten ons u er iets van te vertellen. Het is een simpele gedachte, dat moeten we voorop stellen, maar men moet er toch maar opkomen en de heer Van der Zee heeft ons nu deelgenoot gemaakt van zijn idee. Ja, dat is het: een bergland schap op uw beeldscherm tijdens dfe uren, dat er geen t.v.-uitzending is. En naast die bergen monteerde meneer Van der Zee een klokken spel in het televisietoestel en die klokjes tingelen jachtjes ieder uur. Wederom een bewijs, dat de men sen van deze eeuw, ook in Oudern bosch, voor geen probleem meer terugdeinzen en dat de ideeën on uitputtelijk zijn. „NEEN!" ,,Het idee zat al een paar maanden in mijn hoofd, maar vanwege de druk te ben ik er nooit verder mee geko men," aldus de heer Van der Zee, die ook nog speelt met de gedachte van een automatische organist. „Eerst moet ik succes hebben met mijn t.v.- vinding en dan kan ik aan die orga nist beginnen. Octrooi op mijn vinding heb ik al aangevraagd." De man uit Oudenbosch, die elektro- monteur van beroep is, is bijzonder trots op zijn vinding. Waarom ook niet. want wie ter wereld heeft een t.v.-toestel met berglandschap? We kunnen onze schouders wel ophalen, maar dan vragen we: „Hebt er een met berglandschap?" En dan zult u verlegen „Neen" moeten antwoorden. „Op de uren dat er geen beeld is staart men naar een grijs vlak," al dus meneer Van der Zee. „Wanneer het programma begint draait u de knop van uw toestel om en dan krijgt u dus beeld. Na afloop van het pro gramma zet u uw toestel af en dan komt automatisch het berglandschap weer te voorschijn." Dat werd binnen drie weken in Oudenbosch allemaal werkelijkheid. Naast het landschap zit nog een klok, die' weer correspondeert met een ver zilverde bel. Bel en landschap, afge schermd door een gezandstraalde plaat, hebben technisch niets met el kaar te maken, maar u zult moeten toegeven, dat het aanzienlijk bijdraagt om de vinding nog aantrekkelijker te maken. ZELF DOEN Wij zouden het idee van die meneer uit Oudenbosch willen beschouwen als het begin van een vlucht naar onge kende mogelijkheden. Anders gezegd: er is natuurlijk een oneindig aantal variaties mogelijk. Wat let u om bij voorbeeld de bergen te veranderen in zee of een verkoperde bel te nemen. Met deze regels hebben wij u slechts op weg geholpen, maar ziet u graag filmsterren op uw scherm: vervang de bergen dan. Het prettige van deze vinding is, dat er ook nog het nodige aan uw eigen initiatief wordt overge laten. O ja, vergeet u echter niet de kast van uw toestel wat groter te maken wanneer u beslist een klok en een bel er bij wilt hebben. De heer Van der Zee heeft zijn kast, die hij voor zijn raam heeft gezet, met grijze plastic omspannen, maar schroomt u niet om het rood of korenblauw te maken. ,,Ik vind het werkelijk iets aparts/' was de mening van de heer Van der Zee, ,,en ik hoop, dat een t.v.-fabri- kant mijn octrooi zal overnemen." DE ONZE Wel, al geloven we dat niet zo di rect, we hopen het ook, voor meneer Van der Zee dan. Overigens: wij dur- Cen G. van 24 februari vertelde u over de 62-jarige heer Pieter Adrianus Kroon, die op Vlieland woont. Ongeveer een maand geleden is hij uit Oudeschoot in Friesland per bromfiets vertrokken naar Addis Abeba in Ethiopië. We hebben de heer Kroon gevraagd of hij zo halverwege die zestienduizend kilometer nog eens iets van zich wilde laten horen. Welnu, meneer Kroon heeft woord gehouden en stuurde ons uit Tunis een foto en in telegramstijl berichtte hij iets over zijn tocht, die er nu voor een kleine zevenduizend kilometer opzit. Wij lazen: „Op 1 maart vertrok ken uit Arnhem naar Roermond. Het weer zat die eerste dagen niet mee: natte sneeuw, sneeuwstor men en daardoor was het levens gevaarlijk rijden. Via Napels kwam ik in Palermo, waar ik op de boot stapte naar Tunis". Dwars door Tunesië met hier en daar een zandstormpje bromde de heer Kroon naar de Libysche grens, waar men zijn visum van nul en gener waarde vond. „Ze hebben me toch binnengela ten", aldus de brommende Vlie- landér, die gewoon van tijd tot tijd eens even van zijn eiland af wil om kleurenfilms te maken. „Ik heb vervolgens achttienhonderd kilo meter door de zandwoestijn getuft en op een Amerikaanse basis haal den ze het zand uit mijn verstopte bromuitlaat. Even heb ik mooi weer gehad, maar al spoedig kwam ik weer in een hevige storm te recht, waarbij bomen ontworteld werden en mijn tent tegen de grond sloeg." 111:1 'lp! dl' lieer Kroon deze zwdrt-wit prent maken, ge- „Met forse tegenwind bereikte zeten op zijn bromfiets en met ik ChtefennS ik Pofbroek aan. Wat ons be- zorta°r s'Tnte wegen. Toen ik r, Alexandrië binnenreed had ik er had de heer Kroon op deze 5.630 kilometer opzitten." maandagmorgen zijn gezicht wel even kunnen laten zien. Nou, meneer Kroon uit Vlieland, brom ze en mocht u weer eens dan weten de G. en G.-lezers ten- tijd hebberi: laat iets van u horen, minste hoe het met u gaat. ven nauwelijks nog met onze oplossing té komen en we hebben er dan ook nimmer octrooi op aangevraagd. Dit is het: het t.v.-toestel kan men plaat sen in een kastje met twee deurtjes, die men bij de aanvang van het pro gramma opent en na afloop weer sluit. Ook dan hoeft men niet naar een leeg scherm te staren. We geven echter volmondig toe, dat we over dat idee geen maanden hebben zitten broeien. HOLLANDIA (ANP). Van de Indonesische infiltranten, die aan land zijn gegaan op het eiland Wai geo, zijn er thans vijftien gevangen genomen. De nog rondzwervende infiltranten krijgen nu in het on herbergzame binnenland ernstig met voedselgebrek te kampen, zo is zaterdag in Hollandia bekendge maakt. Van de infiltranten, die aan de zuidkust bij de rivier de Jera aan land kwamen, zijn er drie gevangen genomen. In beide gevallen wordt het aantal infiltranten dat aan land is gekomen geschat op dertig a veer tig. Aan Nederlandse zijde zijn geen verliezen geleden. Generaal Jani heeft in Djakarta gezegd dat guerillastrijders op het vasteland van westelijk Nieuw-Guinea vijf tot tien Nederlandse militairen „buiten gevecht hebben gesteld". Het ministerie van defensie in Den Haag noemde dat „het gewone staaltje van psychologische oorlogvoering' De staatssecretaris van defensie voor marinezaken, P. J. S. de Jong is naar Nieuw-Guinea vertrokken om de verschillende onderdelen van de Ne derlandse strijdmacht te bezoeken. Hij zal veertien dagen wegblijven. MOSKOU (AP). Op het graf van Stalin buiten de muur van het Krem lin hebben onbekenden gisteren bloe men en twee glazen beeldjes van een man en een vrouw geplaatst. De beeldjes waren in Russische kleder dracht gestoken. Deze anonieme hulde aan de ver guisde dictator trok grote belangstelling van de zondagse wandelaars. 16 Maar zou* jij je wel aan die din gen wagen, zegt van Carnebrauw die wat schrikt bij de richting die Cle mens met zijn antwoord opgaat. Ik sta volkómen passief tegen over de prostitutie. Ik was vóór de vacantie nog in de tent van tante Geert op de Dunne Bierkade. Een bom duiten in mijn zak. Maar ik ben er weer net zo uitgekomen. Geen vrouw aangeraakt. Alleen een gulden voor mijn biertje betaald. De geciteerde tante Geert was in de Delftse jaren van Carnebrauw al aan legendarische betekenis toe. Clemensje, Clemensje, zegt van Carnebrauw wat een teleurstelling heb je ze daar gegeven. Maar mijn compliment voor je back bone. Van Carnebrauw is geneigd te ge loven, dat de jonge Maesen nog nooit een voet op de Dunne Bierkade heeft gezet. Terwijl Clemens Maesen en van ■Carnebrauw hun gesprek voeren, is ook elders op de Stadsweide een on derhoud gaande, dat de dames van het circus als uitgangspunt heeft. Willem Bürmeister is naar de Stadsweide gekomen en hij slentert rond, totdat hij Ran ziet staan naast het opengeklapte zeil van de tent waar Guste reeds haar kwartier be trokken heeft. Frieda helpt nog hier en daar op het veld een rugje" mee. Bürmeister heeft de bedoeling Ran te vragen of voor het transport van Klaarmond naar Maastricht, de vol gende stad in de tournée, nog iets te verzekeren is en dit dan via hem kan geschieden. Ran is vlug met de nieuwbakken verzekerings-agent klaar, hij zegt: Eerstens is er niets te verzeke ren en als ik wat had, dan deed ik het met iedereen eerder dan met jou, smepHat). Smeerlap, zegt Bürmeister schich tig waarom zeg je dat tegen mij? Nee niks, zegt Ran, die bedenkt dat hij binnen het circus beter geen ruzie met Bürmeister kan hebben. Dat was maar een grapje zoals hier de clowns tnaken. Ja het is leuk volk, zegt Bür meister die graag vlug weer wil aanpappen. Jij hebt maar geboft met aan een circus te komen. Al die süsse Zirkusweibchen, daar kun je sjans bij hebben. De beoordeling over de artiesten op de wijze als hier geschiedt, is nu juist wat Ran helemaal niet ver draagt. Hij beheerst zich niet een tweede maal maar stuift op Willy Bürmeister af die tegenover hem DOOS staat, Bij de opening in het zeildoek van de olifantenstal. Bürmeister wijkt iets achteruit en komt hierdoor geheel binnen de tent. De stalwacht houdt nog de haak in de hand waarmee Guste aange maand is, terwijl een ketting om een van haar poten aangebracht werd. Let me have it a moment, zegt Ran en hij neemt de Brits-Indiër de haak af. Hij pakt Bürmeister in de borst. Zeg nu nog eens wat, als je het lef hebt, over de dames die hier in het circus werken. Ja, dat heb jij gedacht hè, gore smeerlap, dat onze artiesten een stelletje lellebelletjes zijn als de muggies uit het Schallen- burg, maar daar moet je zo'n ploer tige vrouwenverkrachter voor zijn als jij er een bent, anders praatte je wel met een beetje meer respect over de fatsoenlijke hard-ploeterende vrouwen die hun boterham op een staaldraad of op een paardenrug verdienen. En nu donder je meteen op en je komt niet meer in de buurt van het circus, of ik zal met dit stokje dat rot smoel van jou bewer ken. Bürmeister is geheel overstuur van bangheid. Hij wijkt nog een paar pas achteruit aan de hand van Ran die zijn kleren vasthoudt. Daarbij strui kelt Bürmeister over de ketting waarmee een voorpoot van Guste gekluisterd is. Hij komt op de grond te liggen, half 'tegen en half naast de poten van de olifant. Guste doet even onrustig en stoot kort het trompetterend geluid uit waarmee zij hare verrassingen be kend maakt. Maar als de kornak een paar woorden spreekt is zij da delijk weer gekalmeerd. Zij zwaait bedachtzaam met de slurf langs de man die op de grond ligt, heft de niet gekluisterde poot iets omhoog en plaatst deze daarna terug. Bürmeister die van angst bijna in zwijm geraakt is, komt weer tot vol- 'edig bewustzijn en roept: -- Help mij overeind, hij wil mij doodtrappen. Ran trekt Bürmeister aan een arm op en zegt: Jou doodtrappen, zelfs Guste vindt je een te groot klier om een poot aan je vuil te maken. En nu kun je elders in Klaarmond je ver zekeringen gaan sluiten, maar weet wat ik je gezegd heb dat je, zo lang wij hier staan, niet meer op de 6tadsweide komt. De Indiër heeft met filosofische onverschilligheid naar de scheldpar tij geluisterd. Hij begrijpt niet waar om Mister Ran eerst zo boos is op iemand en hem dan gewoon weer laat heengaan. De Koninklijke Harmoniekapel 'reft voor zijn terugkeer in de stad een juweel van een avond. De be langstelling is dan ook groter dan zij ooit was. Maar ook de goede stemming, waar de bevolking in ge komen is door de aankomst van het circus, helpt mee om al wat benen heeft op straat te brengen. Het cortège van bestuur en mu ziekcorps kan zich nauwelijks een doorgang banen wanneer het bij het Carolusplein gekomen is. Er staan daar zulke drommen volk, dat het einde van de Allee bijna afgegren deld wordt door de blijmoedige massa. Politie-„commissaris" Van der Tuut, die persoonlijk volgt hoe het bij de mars van de kapel toe gaat, staat ergens aan de rand van het plein, zo gezegd, te „stampen" van ergernis. Daar heb je het weer. Het is al zo dikwijls door hem aan de burgemeester voorgesteld: een paar man bereden politie aan het politie corps toe te voegen. (Wordt vervolgd) Van een onzer verslaggevers 13 NIJMEGEN. Vandaag arriveert in Nijmegen de heer G. Blanke- nauw, met zijn tienjarig dochtertje Yvonne en driejarig zoontje Raymon. Hij brengt dan een bijzonder ge lukkige boodschap mee voor zijn vrouw en vijfjarige zoon Paul, met wie het gezin in maart uit Australië vertrok omdat dit 'kind, volgens Australische artsen, ongeneeslijk ziek zou zijn. '- DE TINTELS iü Jack Dunkley DAT WELiMAAR AL DE KNOPEN Z.1TT6N VAN ACHTEREN EN IK ZIT HE LEMAAL VAN VOREN I Terug Het echtpaar boekte op het Griekse schip Bretagne de terugreis naar Ne derland, dat zij acht jaar geleden met hun tweejarig dochtertje hadden ver laten. Aan boord van dit schip kwamen passagiers op de goede gedachte Paul- tje en zijn moeder per vliegtuig naar Londen te sturen, waar het kind in een- Londens Ziekenhuis onderzocht kon worden. Op 19 maart verliet mevrouw Blan- kenauw met Paultje in Singapore de Bretagne, dank zij het geld, dat voor de vliegreis bijeen was gebracht. a FLITS GORDON in hef heelal H door u Dan Barry ■iiuiiiiiiiiiuiioiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiii! Twee dagen Twee dagen hielden de Engelse art sen Paul,in observatie, toen mocht hij met zijn moeder naar familie in Nijme gen reizen. Gisteren kwam de Bretagne met de heer Blankenauw in Southampton aan: daar lag bericht van de Engelse artsen, dat Paultje geen spoor van een onge neeslijke ziekte vertoont en gezond is. Vandaag komt de heer Blankenauw met zijn twee kinderen in Nijmegen aan. De spanning die sinds het vertrek uit Australië over dit gezin heeft ge hangen is dan voorbij. Nieuw bestaan Mevrouw Blankenauw, die wij gis teravond telefonisch van het heuglijke nieuws op de hoogte brachten en die nog niet eens wist dat de Bretagne in Southampton was gearriveerd, heeft dan volop reden voor geluk. Èn om de hereniging van het gezin èn omdat Paultje volgens de Londense artsen gezond is. Rest slechts de zorg in ons land een nieuw bestaan op te bouwen. fIngezonden mededeling) MM (Elke dag... 3 maanden lang! Hoe? Vraag het uw fietsenhandelaar.) NIEUWE VLISSINGSEWEG 176 MIDDELBURG, TELEFOON 3323 Van onze correspondent UTRECHT. Na een half uur dreg gen heeft de politie zaterdagavond het lijk gevonden van de 28-jarige taxi chauffeur G. J. van der Wal in het wa ter van de Catherijnesingel in Utrecht. De man had bij een verhuurbedrijf een Volkswagen gehuurd. Daarna was hij enkele borrels gaan drinken. Toen hij weer in de wagen zat had hij moeite de wagen recht op de weg te houden. Op de Catherijnesingel bij het Aca demisch Ziekenhuis zagen voorbijgan gers de auto zig zag over de weg gaan tot hij ten slotte in het water verdween. De dertigjarige politieman B. R. van Hal en de 33-jarige brandweerman J. W. In Betouwen doken het ijskoude wa ter in. Ze moesten hun pogingen de chauffeur te redden al gauw staken; het water was te koud. SCHIPHOL (A.N.P.). De K.L.M. moet niet alleen een deel van haar vliegers, maar ook ongeveer vijftig van haar ruim zeshonderd pursers en hof meesters kwijt. In een brief aan alle pursers en hofmeesters schrijf t de on derdirecteur van de K.L.M.de heer S. O. Kuneman, dat zij die nog deze maand onslag nemen dat dan vóór of op 1 juni moet ingaan naar ge- 'ang van hun dienstjaren minimaal zes en maximaal vijftien maanden salaris krijgen. De K.L.M. hoopt dat er genoeg pur sers en hofmeesters op dit aanbod zul len ingaan, zodat zij niet tot het geven van ontslag zal behoeven over te gaan. De opzienbarende experimenten van student H Tijloos IIIUIIIIIIIIIIIUIIIIIIB Eicen nieuwsdienst BLERTCK. - De 28-jarige L. Kout- hoofd uit Sevenum hoorde zaterdag eén daverende klap toen hij in Blerick met zijn bromfiets over een niet beveiligde overweg reed. Hij werd door iets on zichtbaars opgenomen en de berm in gesmeten. Zijn bromfiets zag hij door de lucht suizen. De bromfiets had van achteren een klap gekregen f van een aanstormende trein. De heer Kout- hoofd kwam met de schrik vrij. MANTOVA (AP). Twee Nederlan ders en twee Italianen die in Nederland werkten, zijn gisteren bij een verkeers ongeluk in Mantova omgekomen. De identiteit van de beide Nederlanders is nog niet bekend. D- namen van de Ita lianen zijn Edisio Vichi, 29 jaar oud, en de 22-jarige Lorenzo Ballanti. De auto waarmee het viertal reisde botste bij Pila di Tartarello frontaal te gen een vrachtauto met oplegger. 55. In vliegende vaart hobbelde de Ti- Pische boot de helling af, aan de voet waarvan de stad Hopitop lag. Okki slin gerde er roepend achter aan en deed wanhopige pogingen om met zijn ge wicht althans iets aan ."e koers te ver anderen... Kappie, de maat en de meester za ten verslagen in de wegholling. „Dat draait op een technisch onver- antwoordde botsing uit..!" voorspelde meester somber. ,.Ik ben een dolge draaide moer als dat ding 'iet paleis haalt.." „Ach, ach., dat we nu in het zicht van de haven nog moeten stranden," klaagde de maat. „En die arme Okki! Als hij zich maar niet bezeert!" „Als hij zichzelf niet bezeert ben ik bang dat ze hem dat in het paleis wel zullên doen.." sprak Kappie somber. „Die vorst Ti-Pisch zal het niet leuk vinden als dat jong inplaats van met de boot met een hoop scherven komt aan zetten! Kom mee, we mogen hem niet aan zijn lot overlaten!" Dus vervolgden zijn hun tocht, zij het met lood in de schoenen... VLISS3NGEN ..Komt er na New Delhi één kerk?" Over dit onderwerp spreekt dinsdag 10 april in de Evang. Lutherse Kerk aan de Walstraat in Vlis- singen ds. Th. B. W. G. Gramberg, die als afgevaardigde van de Lutherse Kerk de bijeenkomst van de Wereld raad van Kerken in New Delhi bij woonde. Filmavond drankweer- comité GOES. In de Prins van Oranje te Goes werd een filmavond georganiseerd door het Goese Drankweer Comité in samenwerking met de Nationale Com missie tegen het alcoholisme, die met een korte toespraak werd geopend dooi de voorzitter van het plaatselijke comi té, de Heer C. J. Smeenk. Naast enkele tekenfilms werden daarna vertoond de rolprent „Op Uw gezondheid", een film uitgaande van de WereldgezondsReids Organisatie en als hoofdfi'm de film „Om het leven van e?" k:nd". Tijdens een onderbrek-'-- '- dit filmprogram ma sprak de H' A. Holmer uit Utrecht, propag- van het Nationa le comité tegen -leoholisme.

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 2