Graandieven gesnapt in Krabbendijke Flessentrekkerij op grote schaal in O.Z.-Vlaanderen Werkloosheid in Zeeland nam in maart iets af Loopt gemeentegrens door de huiskamer Bonhoeff er/religie - loos Christendom Sorteerproef van voldoende als speurhond bewijs Belgisch schip en gezonken RAADHUIS NIEUWERKERK ZAL WORDEN VERBOUWD Raakvlak van Biervliet en Hoek Verhoging en ver/waring van zeedijk te Waarde aanbesteed Zeeuwsch Dagblad BRABANTSE GRENSBEWONERS STONDEN TERECHT Op Westerschelde RECHTBANK MIDDELBURG Voortgang kerkewerk Dreischor bedreigd Slaapje tussen graanzakken Duiveland uit centrale dienst Onderzoek naar de sport accommodatie Middelburg Toenemende vraag in bou.wnij verlieid Marie-Cecile zong in Middelburg Zeventien inschrijvingen Sluiting van tabaks winkels aan de orde Goese boekhouder een jaar en drie maanden cel in Geringe seizoendaling van werkloosheid Drie nieuwe winkel panden in Goes Zeehengelwedstrijd hij Thoolse brug (k x.aieruag i apni Attu W 3tn UAbDLAL» rag. u Protestants-Christelijk JN ONS ARTIKEL van vorige week zaterdag zagen wij dat Hoekendijk achter wil laten alle „christendomme- lijkheid", d.w.z. alles wat herinnert aan de tijd toen het christendom blijkbaar door velen nog beschouwd werd als levenskeuze. Echter we zijn nog niet alle artikelen langs gegaan die Hoeken dijk in zijn grootscheepse uitverkoop van z.g. „geestelijke" vormen de deur uit wil hebben. Hij wil ook de religie er onder rekenen! Ook zij hoort niet meer thuis in de bagage der christenheid MIDDELBURG. De eigenaar van een graanpakhuis in Krabben- dijke had zich al enkele malen bij de politie beklaagd over voor^w^relMeToo' christ*"^15 P'e'' naL'h'el'jke ongewenste bezoeken van graandieven. Daarin stond de Waarschijnlijk gaat u nu vreemd i opkijken! Een religie-loos christen dom dat is dus christendom minus religie, godsdienst. Uit deze aftrek som moet nul komen. Hoe kan dat nu? Bedoelt Hoekendijk dat met die term? Uiteraard niet. Want als hij dat bedoelde bestond én de christenheid én de gelovige niet meer! We stuiten hier op een moeilijk uit te leggen probleem. Toch zullen we een poging wagen uiteen te zetten wat Hoekendijk en anderen met deze uit drukking bedoelen. Hoekendijk is niet de eerste geweest die deze zaak aan de orde heeft ge steld. De term „religie-loos christendom" is van de Duitse theoloog Dietrich Bonhoeffer (spreek uit Bonhöffer), de moedige predikant die door zijn verzet tegen Hitier en zijn trawanten na enkele jaren in een concentra tiekamp gezeten te hebben op 9 april 1945 in het gezicht van de vrijheid door handlangers van Nazi-regiem in het concentratiekamp Flossenbürg werd opgehangen. Bonhoeffer heeft verschillende boe- rechtbank terecht wegens poging tot ken geschreven, maar het meest be- diefstal van graan. Beiden ontkenden kenrt hü dit ten stelligste. Van P. vertelde dat door zijn brie- hij met een dame op stap was geweest ven en aantekeningen uit de gevan- en was gaan liften naar Krabbendijke. genschap, die het licht zagen onder Beiden stapten uit en Van P. zocht een de titel „Widerstand und Ergebung" schuilplaats voor de regen. Hij vond de In i«c sgraanschuur met afgesloten en viel tus ln 1956 verscheen bij Pans in Amster- - HANSWEERT. Het Belgische m.s. IJsland uit Gent is gistermiddag om vier uur op de Westerschelde gekap seisd en gezonken. Het schip dat ge laden was met bimsteen was op weg tuigen de kracht van de botsing niet van Andernach naar Wetteren in Bel- groot was geweest. „De gevolgen waren gië. Bij het verlaten van de haven van echter ernstig." De officier vond dat in Hansweert begon in volle vloedstroom Krabbendijker niet alleen, want op verschillende plaatsen in Zeeland en West-Brabant werd graan uit pakhuizen gestolen. De rijkspolitie in Krabbendijke besloot een oogje in het zeil te houden en werd op de nacht van 5 februari opmerkzaam door schijnsel van een zaklan taarn in een graanschuur. Toen men poolshoogte ging nemen vond men een busje voor de schuur, waarvan de deur wijd openstond. Er zat niemand in de auto, wel trof de politie graanzakken aan. In de schuur vonden zij de koopman A. van P. uit St. Willibrord die tussen de graanzakken verborgen lag, met zijn hoofd onder een zak. „Hij hield zich slapen de," was de mening van de politie, die het vermoeden koesterde een der graandieven te pakken te hebben. dit geval niet van roekeloos, wel van on voorzichtig rijden sprake was en eiste twee weken voorwaardelijk met twee jaar proeftijd, 200 of veertig dagen en zes maanden ontzegging van de rijbe- voegheid. De raadsman, mr. J. J. van der Weel, wees op de onduidelijke verkeerssitua tie ter plaatse en verzocht, omdat vol gens hem schuld niet bewezen was, vrij spraak. Uitspraak 18 april. Nog 4000 tekort DREISCHOR. Enkele weken gele den besloot de Kerkvoogdij van de Ne derlandse Hervormde Gemeente van Dreischor na rijp beraad om de tot nu toe gebruikelijke hoofdelijke omslag af te schaffen. In plaats daarvan werd de 5 gemeenteleden gevraagd voortaan een i jaarlijkse vaste bijdrage te geven voor I was." De raadsman was van mening ^et kerkewerk van ongeveer een procent i dat het bewijs in deze zaak teveel was van j!Un jaarinkomen. Op deze wijze gebaseerd op de sorteerproef van de Werd getracht een bedrag van 9774,80 speurhond en dat dat niet voldoende j bijeen te brengen maar' dit is slechts kon worden geacht. Het vonnis valt op ten dele bereikt. Hoewel nog niet alle I j woensdag 18 april 's morgens om kwart j toezeggingen ontvangen zijn belopen de de lading te schuiven. Schipper U. Cor- ron. zag het gevaar van kapseizen en begon snel naar de zeedijk te koersen met de bedoeling het vaartuig daar aan de grond te zetten. Het mocht echter niet meer baten, want juist toen de IJs land de zeedijk naderde begon ze te zinken. De sleepboot Spanje die in de nabijheid was, liet de sleep schieten en kwam te hulp. De schipper, zijn vrouw en 15-jarig dochtertje konden aan boord worden genomen. Het ber gingsvaartuig Inktvis uit Hansweert dat ter assistentie was uitgevaren is inmiddels met de berging begonnen. Het gezonken schip ligt buiten de scheepvaart route. Kandidaten voor de raad AAGTEKERKE, In de vergadering van de A.R, kiesvereniging zijn voor de a.s. gemeenteraadsverkiezing de volgen de kandidaten gesteld. 1. J. Moens, 2. A. Bosselaar Jz., 3. L. Francke, 4. A. de Visser, 5 Joh. Vos. MIDDELBURG Flessentrekkerij op grote schaal had de Axelse landarbeider H. K. in de maanden november en de cember in Oost Zeeuws-Vlaanderen ge pleegd. Daarvoor stond hij gistermor gen terecht in Middelburg en hoorde een gevangenisstraf tegen zich eisen van tien maanden met aftrek van voor arrest, waarvan drie maanden voor waardelijk met drie jaar proeftijd en onder toezichtstelling van de reclasse ring. K. was eind vorig jaar werkloos, maar in plaats van naar het arbeidsbu reau te stappen verkoos hij oplichting op grote schaal te gaan plegen. Onder valse voorwendsels kreeg hij in Terneuzen, Hulst, Axel en Zaamslag bij 32 winkeliers een hele waslijst arti kelen los. Uiteraard zonder dat de mid denstanders een cent werd betaald. In het begin waren het nog de noodzake lijke levensbehoeften voor zichzelf, zijn jonge vrouw en zijn baby die hij los- praatte, maar daarna kreeg K. er klaar blijkelijk plezier in en „kocht" hij van alles. In Hulst, waar hij onder een val se naam opereerde, liet hij zelfs een te- levisiemast in elkaar zetten. „Volkomen zottigheid" kwalificeerde de president van de rechtbank, mr. P. van Empel, deze handelwijze. Onafzienbare rij De officier van justitie, mr. A. W. Rosingh, zei dat een haast onafzien bare rij winkeliers van K. de dupe waren geworden en dat de flessen trekkerij vaak om tientallen guldens Men kwam er achter dat de huur der van de wagen de onderaannemer G. J. van A. was, eveneens uit St. 'Wil librord. en omdat men sterke vermoe dens had dat hij de chauffeur van de auto was. welke die nacht voor het pak- hethuis werd aangetroffen, werd hij met Van P. in verzekerde bewaring gesteld. Gisteren stonden beide grensbewoners uit Noord-Brabant bij de Middelburgse aan een com- dam een Nederlandse vertaling van dif boek, getiteld: „Verzet en Over gave". Hij had meegedaan plot tegen Hitier. Toen aldus ergens prof. Van Niftrik over Bonhoeffer een Itali aanse medegevangene bij de wande ling op de binnenhof van de gevan genis eens aan Bonhoeffer vroeg hoe hij dan tocli als christen en dominee deel had kunnen nemen aan een com plot, zei Bonhoeffer (er was niet veel tijd om lang te argumenteren)„Ais een waanzinnige op de Kurfürsten- damm zijn auto over het trottoir laat rijden heb ik als dominee niet slechts de plicht de doden te begraven en de naaste verwanten te troosten, maar moet ik ook toespringen en de be stuurder van het stuur trekken wan neer ik mij nu juist op die plaats be vind. Voor Bonhoeffer was het een zaak van gehoorzaamheid aan het Evangelie om mee te doen aan een poging Hitier te verwijderen en te doden. Beeds in 1933 schreef hij in een opstel „Die Kirche vor der Ju- gendfrage", dat het wei eens de taak van de kerk kon zijn „nicht nur die Opfer unter dem Rad zu verbinden, sondern den Rad sèlbst in die Spei- chen zu fallen". (Niet slechts de slachtoffers onder het wiel te ver binden maar de hand aan de spaken van het wiel zélf te slaan). Dit stuk biografie stellen we met na druk voorop om duidelijk te maken wie Bonhoeffer is geweest. Het misverstand is namelijk niet uitgesloten dat men na de uiteen zetting van zijn religie-loos chris tendom tot de conclusie zou komen: deze man gelooft zeker niets meer. Christendom min religie is niets! Zo op de manier waarop indertijd een welwillende dominee, die niets van Bonhoeffers uiteenzetting begrepen had, opmerkte dat men toch mocht hopen dat Bonhoeffer helemaal aan het eind van zijn leven zijn geloof teruggevonden zou hebben! Nu deze dominee heeft vele na volgers gekregen! Geheel ten on rechte. Want Bonhoeffer beweert een standpunt dat Hoekendijk is gaan delen juist dat wanneer een chris ten het gewaad der religie van zich werpt, hij eerst récht als gelovige kan functioneren. Hoe? Mogen we dat de volgende zaterdagen pogen uit een te zetten? over negen. De rechtbank behandelde ook een on geval waarbij een berijdster van een bromfiets om het leven was gekomen. Schuld aan deze aanrijding zou de Axel- se kruidenier J. J. C. W. hebben ge had die op de Nieuwedijk in zijn woon plaats de bromfietster, mevr. A.W.-G. inhaalde en rechtsaf sloeg zonder de vrouw, die rechtdoor wilde, doorgang te verlenen. Een aanrijding ontstond waar bij de vrouw zo leïijk kwam te vallen dat zij overleed. De verdachte meende geen schuld te hebben omdat hij had gewacht tot de dame zou zijn gepas seerd en dat het ongeval was geschied omdat zij zelf naar links was ge zwenkt. Dodelijk ongeval Twee dames die op de bus stonden te wachten en het ongeval van dichtbij hadden gezien waren 'het, als getuigen sen de zakken in slaap. Van A. ontkende die nacht de chauf feur van het busje te zijn geweest. Hij had tegen de politie diverse alibi's op gegeven, die na onderzoek bleken niet I te kloppen Beide mannen uit St. Willi- hadden gezien waren het, als getuigenO In Borssele is voor brord waren al eerder in Krabbendijke gedagvaard, niet met hem eens. De ,Het Hoogeland" ƒ105,65 gezien en men had Van P zelfs in de schuld lag bij de chauffeur, vonden zij, De collecte voor het toegezegde bedragen slechts een bedrag 5741,90; hetgeen neerkomt op een te kort van ruim vierduizend gulden. De Hervormde predikant van Drei schor, Ds. G. H. Duyvendak, vindt de actie dab ook maar ten dele geslaagd. Velen hebben prachtige bedragen toe gezegd en daarmee getoond wat ze voor de gemeente over hebben. Anderzijds moet hij echter constateren, dat het ge stelde doel niet is bereikt, omdat het streefbedrag dus vierduizend gulden ho ger was. De kerkvoogdij heeft thans aan de kerkeraad de beslissing overgelaten wat er nu verder moet gebeuren. Her vormd Dreischor wacht nu in zekere spanning af wat deze kerkeraad nu gaat doen. Het- is zeker niet de verwach ting dat men nu zonder meer zal berus ten bij dit grote tekort. Het beroepen van een nieuwe predikant komt echter wel aan een zijden draad te hangen. buurt van het pakhuis getroffen. Een speurhond van werd voor een sorteerproef ingescha keld. Zowel Van P. als Van A. bleken, na aanwijzing door de speurhond, met de graanzakken in de auto in aanra king te zijn geweest. De verbalisant, een opperwachtmeester wees er voorts op. dat het graan in de auto van dezelfde soort was als in het pak huis opgeslagen lag. De officier van justitie, mr. T. Le- bret, begon zijn requisitoir met te wij zen op de lange reeidivestaat van bei de verdachten. Hij vond een poging tot diefstal van graan bewezen en achtte dit- met het oog op de vele van. deze soort diefstallen in Zeeland en West- Brabant zeer ernstig. Hij wees tevens op een briefje dat Van A. zijn kornuit in het 'huis van bewaring had doen toe komen met instructies wat wel en wat niet te zeggen, terwijl Van P. ten stel ligste had gezegd dat zijn plaatsgenoot niet de chauffeur van het busje was geweest. De officier eiste tien maanden onvoorwaardelijke gevangenisstraf te gen beiden met aftrek van voorarrest en verbeurdverklaring van het graan. Indirect bewijs De raadsman van Van P., mr. J. J. van der Weel, verzocht om vrij spraak omdat in deze zaak slechts in direct bewijs voor schuld aanwezig was, wat hij niet genoeg achtte. Ook de raadsman van Van A., mr. W. K. H. Dieleman, was deze mening toegedaan. „Min cliënt kan niet bewijzen dat hij die nacht niet in Krabbendijke was, maar daar'gaat het in deze zaak niet om. De officier kan niet bewijzen dat Van A. die nacht wèl in Krabbendijke kwestie aan- niefc bromfïetster maar de auto i maakte een zwenkende beweging. De de rijkspolitieofficier, mr. A. W. Rosingh, zei dat door de geringe snelheid van heide voer de stichting gecollecteerd, nationaal ge schenk ter gelegenheid van het zilveren huwelijk van het Koninklijk Paar heeft in Schoondijke ruim zeshonderd gulden opgebracht. (Ingezonden mededeling) de raad van oordeel dat gezien de fa ciliteiten die de firma heeft, de huur prijs vrij redelijk is. Tijdens de rondvraag vroeg raadslid A. Bakker (P.v.d.A.) hoe het staat met de zo noodzakelijke verbouwing van de lagere school te Oosterland. De voor- i\T;o,,«,orlrf»r tp verbou- zitter antwoordde dat alles wordt ge- huis van NieuwerKer te veruou om bespoedigen De raad ls wen tot raadhuis van L,uiveiana,|g.jsteravan^ voorts met algemene stem- mits de kosten de 50.000 gulden men ac^rd. gegaan met_hrt_ voorstel DUIVELAND. De meerder heid van de raad van de gemeente Duiveland nam gisteravond met genoegen kennis van het voorne men van B. en W., het gemeente niet overschrijden. luit de centrale dienst Noord Zeeland te treden. De heer J. L. van Nieuwenhuyze (v.v.d.) drong er op aan spoed te Be trachten met het maken van de defi nitieve tekeningen. Hjj wilde de oud kluis in het gemeentehuis handhaven, omdat anders de kosten van verbou- wing te hoog zouden kunnen worden. B. en W. waren van mening dat een nieuwe noodzakelijk is omdat de ouae kluis te klein zou zijn. Voorshands zal echter eerst worden afgewacht hoe be stek en tekeningen er uit zullen zien. Een punt van discussie was het schrij ven van. de fa. Van der Martel-de Korte, sloopbedrijf te Ouwerkerk, waarin wordt uiteengezet dat de huur van het havenpLateau te hoog is. Algemeen was MIDDELBURG. In het schrijven aan de raad -stellen B. ert W. voor 1400 gulden uit te trekken voor een onder zoek naar de behoefte aan sportaccom modatie in Middelburg. Het college acht het noodzakelijk dat voor de vaststel ling van de juiste behoefte nu en, in verband met de eventuele uitbreiding van de stad, voor de toekomst dat door een deskundige een dergelijk onderzoek worden ingesteld. MIDDELBURG. Met een promillage van 30 staat Zeeland nog steeds op de vierde plaats in de rij van provincies op het ge bied van de werkloosheid. Zoals bekend is de arbeidsreserve in de drie noordelijkste provincies het grootst. In maart 1962 be droeg de geregistreerde arbeids reserve in Zeeland 1.682, dat is aanzienlijk minder dan in fe bruari van dit jaar, toen het cijfer 2.001 bedroeg. Vorig jaar maart telde Zeeland 1.855 werk lozen. In deze cijfers zijn begre pen de mannen die werkzaam zijn op aanvullende werken. In maart 1962 waren dat er 425 tegen 445 een maand daarvóór. Uiteraard wordt het werkloos heidsbeeld in Zeeland nog steeds beïnvloed door de pendel, die heel langzaam toeneemt. Boven het provinciaal gemiddelde kwamen in maart uit de rayons Zie- rikzee (45 per 1000 mannelijke loon- trekkenden), Oostburg (73), Hulst (49), en er juist iets over Middelburg (32) en Tholen (31). De toeneming van de geregistreerde arbeidsreserve in ver jaar in het toegeschreven MIDDELBURG. De bekende Ne derlandse sopraan, Cecile Moerdijk, ge boren en opgegroeid in Zuiddorpe, was gisteravond bij „Jeugd en muziek Wal cheren" te gast. Zij gaf in het gebouw ,,iDe Schakel'" een staaltje van haar kun nen op het gebied van de volksliedzang. Marie-Cecile, die een zeer charmante verschijning is, beschikt niet over een groot stem-volume maar heeft een prach tige voordracht. Aan de vleugel bege leid door Jo Ivens werkte' zij zich op vlotte wijze door een imposante stapel muziek heen, die zij mee naar Middel burg had genomen. Het lied uit Spanje, waaronder volks- - gelijking met het vorig rayon Ziërikzee moet worden aan de ruimere werkgelegen heid bij de Deltawerken. - «De arbeidsreserve in de bouwnijver heid daalde in Zeeland in de afgelo pen maand van 259 tot 167, waarbij moet worden aangemerkt dat er prak tisch geen aanbod meer is in de b.- en u.-sektor. De reserve op landbouw bedrijven nam af van 598 tot 459, ter wijl ook bij de losse arbeiders een da ling was te constateren (van 290 naar 231). Het aantal minder-gescbikten bleef ongeveer gelijk. De totale vraag in de provincie Zee land steeg in maart van 601 tot 642, hetgeen nagenoeg alleen veroorzaakt werd door de toenemende vraag in de bouwnijverheid (van 187 naar 238). De grootste vraag deed zich voor in de rayons Middelburg (111), Terneu zen (127) en Vlissingen (104). Hulst en Tholen vertoonden opvallend weinig vraag (respectievelijk 17 en 12). Het aanbod van vrouwen steeg in maart van 227 tot 291, vrijwel uitslui tend veroorzaakt door het einde van het mosselseizoen, waardoor het aan bod in de voedings- en genotmiddelen- sektor steeg van 18 tot 102 (helft jeug digen). Goedkeuring van inspecteur NIEUWE L.O.-SCHOOL IN MIDDELBURG MIDDELBURG. Het gemeentebe stuur heeft goedkeuring ontvangen van inspecteur l.o. Middelburg ee-n nieuwe school te bouwen ter vervanging van de tegenwoordige school. Wanneer de raad in de vergadering van 16 april a.s. met de bouwplannen akkoord gaat zullen echter nog goedkeuringen van G.S. en het Ministerie van Volkshuisvesting en bouwnijverheid moete.n worden verkre gen. De nieuwe lagere school komt op dezelfde plaats als het gebouw dat nu in gebruik is. De raad zal voor de bouw een krediet van 363.000 gulden moeten verstrekken. BIERVLIET-HOEK De landbouwer P. Bije verkeert nog steeds in het on gewisse omtrent de vraag waar hij nu eigenlijk woont, in Biervliet of in Hoek. Hij weet het zelf niet en op de betref fende gemeentehuizen kan men hem geen uitsluitsel geven. Het wachten is GOES Niet minder dan zeven tien aannemersbedrijven hadden liedbewerkingen van Rodrigo en Grana- j h nv j„ ooenbare dos, had vooral haar voorkeur, o.m.mgescnreven ooi ae openoare aanbesteding van de verhoging en verzwaring van de zeedijken van de polders Waarde en Westveer. Het waterschap „De Brede Wate ring van Zuid-Beveland" hield gisteren in de Prins van Oranje de aanbesteding van dit miljoe nenproject. Het gigantische karwei werd nog niet gegund. een charmant versje van een bloemen verkoopster uit Granada. Daarnaast was er ook een liedje in Ketils dialect en verder verzeh uit Zweden, Frankrijk, Italië en Nederland („Waar staat jouw vaders hof?"). Voor deze zangavond was er van de zijde van de Walcherse muzikale jeugd grote belangstelling. Raad Middelburg MIDDELBURG. Door een misver stand is bij de -wijziging van de veror dening van de halve dag sluiting van winkels niet besloten dat dat tabaks winkels niet alleen in september, maar oo-k in mei dinsdagmiddags na een uur in de middag open mogen zijn. In de raadsvergadering van 16 april a.s. zul len B. en W. voorstellen deze vergis- sing ongedaan te maken, zodat dan ook Aerdenhout 3.520.000, N.V. Mij tot aanne- in dé maand mei op dinsdag na eenming van waterbouwwerken v.h. A. Hof- uur nog sigaren en sigaretten kunnen man, Haarlem 3.510.000, fa Gebr. Gel- worden gekocht.... dof, Serooskerke 3.490.000, Van Hattem De uitslag van de aanbesteding was als volgt: Alg. Aannemings mij Algam EmmenDen Haag 3.710.000, Aanne mingsbedrijf Oosterwijk N.V. Rotter dam 3.690.000, Combinatie fa Gebr. Hak kers en fa G. Schermers en Zn, Werken dam—Nieuwendijk, 3.685.000, Baggermij Dirk Verstoep N.V. Den Haag 3.670.000, Aannemersbedrijf Zeeland N.V. Middel burg 3.569.000 N.V. Aannemersbedrijf v.h. fa P. den Breejen en Van der Bout, en Blankevoort N.V. Beverwijk 3.467.000. N.V. Zandtransport Mij, Bre da 3.460.000, fa J. D. Janse, Middelburg 3.420.000, N.V. Gebr. Van Oort, Werken dam 3.420.000, J. den Oude's Aannemers bedrijf N.V. Biervliet 3.415.00, Amster damse Aannemersmij N.V. Den Haag 3.410.000. N.V. Aannemers- en Handels bedrijf Van Oord, Werkendam en Aan nemingsbedrijf Jac. G. van Oord. N.V. Utrecht 3.386.500. Gebi^ Suijkerbuijk, Hoogerheide 3.300.000 en tot slot de laagste inschrijver, fa. M. Uijl, Middel burg 3.213.000. Het waterschap had het project van de verhoging en verzwaring van de zee dijken bij Waarde at enkele jaren in portefeuille. Als het grootste kapitaals- werk was dit object op de begroting 1962 geplaatst. Het ziet er naar uit, dat de uitvoering van de werkzaamheden ongeveer twee jaar in beslag zal nemen. Het is nog niet bekend wanneer met het werk een aanvang kan worden gemaakt. De dijk zal over een lengte van 2700 me ter verhoogd en verzwaard worden, van af de grens van de polder Iiruiningen tot het dorp Waarde. Bovendien zal de buitenberm van de dijk ten zuiden van het dorp, die reeds verhoogd en verzwaard was. op Delta hoogte worden gebracht over een lengte van 450 meter. De bestaande zeedijk heeft een kruin hoogte van ongeveer zes meter plus N. De heer P. Bije met zijn grote St. Bernardshond. gewoon afwachten op de gemeentelijke herindeling van het Braakmangebied, maar tot zolang stuurt de heer Bije maar op Biervliet aan. Hij heeft daar ook gestemd. „Kijk", zegt de heer Bije, „nou kan het best zijn dat u in Biervliet zit en ik in Hoek". Hij zit aan tafel te eten en prikt al pratend met zijn vork in onze richting. „Waar de grens loopt weten we niet. maar waarschijnlijk dwars door ons. woonhuis 'heen". De situatie is lichtelijk dwaas. Onze gasthe'er 'heeft al reeds tweemaal van de gemeente Hoek bericht gehad dat hij zich moet laten overschrijven. Hij belt dan prompt het gemeentehuis van Bier vliet op en vraagt: „Wat moet ik doen?" „Niets", luidt dan het antwoord, „ge woon afwachten". Dat doet de heer Bije dan ook. Hij wacht en kijkt geamuseerd toe. Onze gastheer is zes jaar geleden van Kerkwerve naar de Braakman ge komen. Hij Iheeft nu een modern land bouwbedrijf van veertig ha., en het be valt hem uitstekend in Zeeuws-Vlaande- ren. Terug naar Schouwen-Duiveland zou hij niet meer willen. Maar hij is in een maagdelijke pol der terechtgekomen waarvan nog niet geheel vast staat hoe die onder de be langhebbende gemeenten zal worden verdeeld. De herindeling van de Braakman moet nog z'n definitieve beslag krijgen. A.P. met een breedte van één meter, terwijl de buitenfoerm gemiddeld 2.60 meter breed is. Het binnenbeloop van de dijk is 1 op 2.w In de nieuwe toestand krijgt het dijk- lichaam een hoogte van 8.50 tot 9.25 plus N.A.P., de kruinbreedte zal 2.50 meter bedragen en de buitenberm 7.50. Het bin nenbeloop van de dijk komt van 1 op 3. Het ligt voorts in de bedoeling langs de zeedijk aan de binnenkant een ver harde weg aan te leggen. Het dijkii- cliaam zal in hoofdzaak opgehoogd wor den met zand (750.000 kubieke meter) en met klei (60.000 kubieke meter). Voorts zullen enkele duizenden vierkante meters glooiing herzet moeten worden. De eerste oplevering van het miljoe nenproject is bepaald op 1 juni 1964. ging. Verder was de jeugdige Axelaar in militaire dienst voor eenzelfde feit al tot twee maanden voorwaardelijk veroordeeld. De raadsman, mr. P. C. Adriaanse, vroeg zich af in hoeverre de jongeman toerekeningsvatbaar was en vroeg venmindering van het on voorwaardelijk gedeelte der vrijheids straf. Uitspraak 18 april. Voor verduistering van 847 stond de ambtenaar der gemeentesecretarie J. V. F. nit St. Jansteen terecht. Hij had de beschikking over gelden die hij niet rechtstreeks hoefde in te boeken: voor schotten op bouwvergunningen. De Zeeuwsvlaming verkeerde in moeilijke financiële omstandigheden, hij beschik te over een klein salaris en zijn vrouw was ziekelijk. Hij had 1000 geleend maar kreeg moeite met terugbetalen, waarna dit tenslotte uit de gemeente-enveloppe ge schiedde. F. had de pech dat kort daar na controle werd gehouden en de ver duistering uitkwam. Geknoei Mr. Rosingh zei dat de gemeenteamb tenaar enkele jaren geleden in St. Jan steen ook al dingen had gedaan die niet door de beugel konden. Hij kreeg van justitiële zijde een ernstige waarschu wing omdat hij zou hebben geknoeid. Er werd hem gratie geschonken in de vorm van een geldboete in de plaats van de hem in eerste instantie opgelegde week gevangenisstraf. Het gemeentebe stuur van St. Jansteen gaf hoog op over F. „Ik vraag mjj af of hij in deze niet een krachtiger houding had moeten innemen," aldus de officier, die vier maanden onvoorwaardelijk eiste. De raadsman, mr. P. C. Adriaanse, wees er op dat de verdachte een hulp vaardig man was die voor iedereen klaarstond. Het misdrijf achtte hij uit de nood der omstandigheden voortgeko men en hij verzocht om een voorwaar delijke straf. Uitspraak 18 april. MIDDELBURG. De Middelburgse rechtbank veroordeelde gisteren de Goe se boekhouder A. J. L. wegens ver duistering van 24.000, zijn werkgever toebehorende, tot een gevangenisstraf van een jaar en drie maanden met af' trek van voorarrest. Tijdens de zittiny van gistermorgen vroeg de officier vart justitie vernietiging van een vonnis van de Middelburgse kantonrechter, omdat hij dit een onjuiste vond. De landbou wer J. S. uit Meliskerke reed met paard en wagen 's avonds onverlicht over een openbare weg. Omdat in de dagvaar- iing sprake was van twee paarden die mor de wagen waren gespannen en in feite maar één paard aanwezig was. sprak de kantonrechter de verdachte vrij. De officier vond dat een of twee paarden in deze zaak niet ter zake de den en eiste vernietiging van het von nis. Hij verzocht de rechtbank de Me liskerker twee geldboeten te willen op leggen van 40 of tweemaal acht da gen. Uitspraak 18 april. Landelijke cijfers MIDDELBURG. In maart daalde Je geregistreerde arbeidsreserve van mannen met rond 7.500 tot 31.277. De bezetting van aanvullende werkgeiegen- Heidsobjecten nam met rond 850 af tot 5.522, zodat het aantal werklozen met een kleine 7.000 daalde tot 25.755. Het aantal openstaande aanvragen van man nen steeg met bijna 4.500 tot 77.565. Het werkloosheidscijfer over maart werd uiteraard sterk beïnvloed door het seizoen en de daling van de gere gistreerde arbeidsreserve moet dan ook vrijwel geheel aan deze factor toege schreven worden. In vergelijking met voorgaande jaren is deze seizoenmatige daling echter gering te noemen. De daling van de geregistreerde ar beidsreserve kwam voor een groot deel voor rekening van de toegenomen bouw activiteit, waardoor de arbeidsreserve van bouwvakarbeiders daalde met ruim 2.000. van welke daling bijna 1.100 plaatsvond in de burgerlijke en utili teitsbouw en ruim 900 in de water-, spoor- en wegenbouw. In de landbouw kwamen de voor jaarswerkzaamheden op gang, zij het in een vertraagd tempo tengevolge van het koude weer. In Zeeland was het tempo zelfs heel traag. Ook in de be roepsgroep metaal vond nog een verde re daling van de werkloosheid plaats. Van onze adverteerders GOES. De winkelstand in Goes is opnieuw verrijkt met een aantal nieuwe of verbouwde panden. In twee dagen tijd zijn in Goes drie nieuwe winkels of ficieel geopend. De heer G. van Oost heeft gisteren in de Voorstad zijn nieu we rijwielzaak officieel in gebruik ge nomen. Met de bouw van dit nieuwe pand heeft het kruispunt Voorstad-Rim- melandstraat een zeer fraai aanzien ge kregen. Temidden van een groot aantal bloemstukken flonkerden de nieuwe rij wielen, de wasmachines, centrifuges, koelkasten en stofzuigers. De beer Van Oost heeft de beschikking gekregen over een fraaie winkel, annex werk plaats. Ook de zaak van Plouviers Schoen- handel in de Ganzepoortstraat vertoon de gisteren een feestelijk beeld. Aan de buitenkant van het winkelpand is welis waar niets bijzonders te ontdekken, maar het interieur heeft een grondige wijziging ondergaan en is geheel ge moderniseerd. Het interieur heeft een houten betimmering gekregen. Dc nieuwste modellen schoenen zijn op overzichtelijke wijze uitgestald. Wij blijven nog even bij de schoe nen. De'^firma Van de Reepe zal n.l. vandaag de gemoderniseerde schoen winkel in de Papagaaistraat heropenen. De twee etalages aan het „Papegaai- tje" zijn tot één samengevoegd, waar door een ruimer en ook lichter geheel werd verkregen. Bovendien onderging het interieur een ingrijpende wijziging. Ook deze zaak mag nu tot een van de modernste van Goes gerekend worden. THOLEN, Aan de Brabantse zijde bij de Thoolse brug zal op tweede Paas dag een internationale zeehengelwed strijd worden gehouden. Deze wedstrijd wordt georganiseerd door „De Zeester'1 te Halsteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 3