Inhoud nieuw plan nog steeds onduidelijk KETEL BARST UIT ELKAAR Mfël! Opvallend rustig BAAYENS Amerika wil boycot vrije tankvaart DRIE MENSEN GEDOOD BIJ FRONTALE BOTSING Oost-Duitslandliet een lastige eis vallen Russen en Amerikanen laten elkaar begaan DICK DREUX BEDREIGD „Ja" slaat op gehele beleid Erhard bindt de strijd aan tegen autoprijzen PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Zaterdag 7 april 1962 2 de troepen van de Westelijke mogendheden zullen niet meer op grond van het oude bezettings statuut in Berlijn gelegerd zijn, maar op grond van een nieuwe overeenkomst. Tegenspraak Kans op broodoorlog Hoofddorp-Haarlem BRILLEN BANDAGES EL. KOUSEN Schoenmaker bleef niet bij zijn leest TEGENSTRIJDIGE STEMMEN Maandag al TWEE BABY'S UIT BRANDENDE WIEG GERED WAPENDIEFSTAL IN HOLLANDIA Russen lanceren kunstmaan BANANEN DE GAULLE Eerlijk De Bilt: Regen Alles blijft .U bent altijd ivelkoin bij MAISON VAN WESTEN DCVAHUIJ R«ke lteuz* STOFFENHUIS SCHRIJVERS' "eoet u mee aan DE MUYNCK Directeur. J ACQ. DE SMIT; Chefred.: G. J. Breuker. Kantoren te; Middelburg, Plein 1940 nrs. 6—8, Postbus 26. Giro 116666, telefoon 01180—2009 en 4469. Goes, Lange Vorststraat 84, Postbus 4, telefoon 011006901. Vlissingen, Nieuwendijk 33, Postbus 24, telefoon 01184—3224. Terneuzen, Nieuwstraat 40, Postbus 53, telefoon 011503189, Zierikzee, Havenpark 24, telefoon 01110—2991. Zeenwsch Dagblad Abonnementsprijs 0,62 p. w., 8,06 per kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentietarieven op aanvrage Rubriek Kabouters 7 cent per woord met een minimum van 1, 17e JAARGANG No. 5123 KANS op BERLIJNS AKKOORD Van onze correspondent BONN. Over de mogelijkheid van een Amerikaans-Russische overeenkomst over Berlijn doen in Bonn op het ogenblik hardnekkige en optimistische geruchten de ronde. Een akkoord waarvoor de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Rusk en zijn Russische ambtgenoot Gromiko in Genève de grondslag moeten hebben gelegd zou het volgende inhouden: 1 Op de wegen tussen West-Duitsland en West-Berlijn zal een internationaal lichaam toezicht oefenen; De eerste berichten over dit mogelijke akkoord zijn afkom stig van Amerikaanse zijde. De kern ervan is dat Amerika, Engeland, Frankrijk en Rusland tot overeenstemming komen over de vrijheid van verkeer naar en van West-Berlijn. Die vrijheid zou dan gegarandeerd moeten worden door genoemd internationaal controle-orgaan. Men acht het in dit verband opval lend dat drie belangrijke punten, die zouden kunnen wijzen op politieke ma tiging van de Russen, de laatste dagen aan het licht zijn getreden. Amerikanen en Russen hebben het wederzijds opgelegde huisarrest van leden van de militaire missies in Pots dam en Frankfurt plots opgeheven; De Russen houden al zeven dagen lang hun straaljagers uit de luchtcor- ridor; Het Britse, Amerikaanse en Franse militaire vervoer tussen Berlijn en West-Duitsland wordt al acht dagen geen strobreed in de weg gelegd. Reeds verscheidene malen heeft men van Westduitse en ook van Britse zijde te Bonn de geruchten over een Ameri kaans-Russische overeenkomst voor Berlijn tegengesproken. Daartegenover staan de herhaalde Amerikaanse be richten alsmede een uitlating van de Oostduitse plaatsvervangend minister van buitenlandse zaken Schwab. Deze heeft in een interview mede gedeeld dat het Oost-Duitsland onver schillig is wie het controle-orgaan voor het verkeer tussen West-Berlijn en West-Duitsland in het leven zou roepen, de Verenigde Naties of de Grote Vier. Voor het eerst laat daarmee een lid van de Oostduitse regering de eis vallen dat Oost-Duitsland bij het overleg tussen de Russen en het Westen over het toe zicht op de autowegen die dwars door dat land lopen, moet worden betrokken. Ingezonden mededeling) DE SPECIAALZAAK VOOR UW BRIL HOOFDDORP. De acht Hoofd- dorpse bakkers willen maandag in drie Haarlemse volksbuurten goedkoop brood verkopen. Dit is bedoeld als re presaille tegen Vermaats broodbakke rijen uit Haarlem, die van maandag af in Hoofddorp brood gaan verkopen, zij het tegen de normale prijs. De Hoofddorpse bakkers willen hun brood geruime tijd tien cent onder de prijs leveren. De bakkers uit Hoofd dorp erkennen overigens dat Vermaat het recht heeft zijn afzetgebied uit te breiden. Zij weten dat het Haarlemse bedrijf dit zelfs nodig heeft om zijn nieuwe fabriek rendabel te maken. Zij menen te weten dat Vermaat binnenkort zal trachten zijn afzetgebied verder uit te breiden over Lisse en Aalsmeer. (Ingezonden mededeling) sinds 1893 goes en middelburg UTRECHT. Voor het afstropen van bouwwerken heeft de rechtbank in Utrecht gisteren de 42-jarige schoenma ker E. K. uit Amersfoort veroordeeld tot een gevangenisstraf van twaalf maanden. Van die straf kreeg hij drie maanden voorwaardelijk met een proef tijd van drie jaar. De officier van justi tie had een jaar en drie maanden met aftrek geëist. In 1958 had de man ergens in Amers foort een huisje gekocht, dat nodig moest worden opgeknapt. Hij had daar echiter geen geld voor. Op verscheidene bouw werken in Amersfoort en omstreken stal hij alles wat los en vast zat. Op het laatst had hij twee opslagplaatsen vol materialen. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Met een dave rende slag, die tot-ver in de omtrek was te horen, is gistermiddag in het ketelhuis van de w- Chefaro aan de Keileweg in Rotterdam een ver warmingsketel uit elkaar gesprongen. Van de vier gewonden had de dertig jarige machinist W. Schlink uit de Bak kerstraat te Rotterdam zulk ernstig letsel, dat hij tijdens zijn transport naar het ziekenhuis Bergweg overleed. De 56-jarige stoker S. Schermer uit de Bergselaan in Rotterdam en de 23- jarige bankwerker A. Ram uit de Rijn straat te Schiedam liepen, evenals de 23-jarige bankwerker P. de Jager uit de St. Janstraat te Schiedam, min of meer ernstige brandwonden en een shock op. Zij werden naar het zieken huis gebracht, waarheen ook de gewond geraakte 25-jarige J. Berkelbach van den Sprenkel werd vervoerd. Door de ontploffing ontstond een ra vage die ongetwijfeld veel groter zou zijn geweest wanneer niet wegens een verbouwing een zijmuur van het ketel huis was weggebroken. Daaraan- is het naar het oordeel van deskundigen óók te danken dat bij het losbarstend ge weld de vloer van de boven het ketel huis gelegen pakafdeling niet is in gestort. In deze afdeling werkte een dertigtal meisjes, die nu allen onge deerd bleven. Hoewel de ontploffing gepaard ging met een grote steekvlam brak er geen brand uit. Aan een groot gevaar ontsnapte de heer J. J. M. Sluijter, die op het aan grenzende terrein van de Amstelbrou- werij zat te werken achter de glazen wanden van een kantoorruimte. Stuk ken puin sloegen dwars door de ruiten zonder hem te treffen; een sjaal die naast de heer Sluijter over een stoel hing vertoonde flinke brandgaten. De uit elkaar gesprongen ketel was nog niet zo oud en kortgeleden nog aan een inspectie onderworpen. i Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De Nederlandse ambassadeur in Washington, dr. J. H. van Roijen, is voor overleg met het kabinet naar Den Haag ontboden. Hij zal vanavond al op Schiphol aankomen. De ministerraad zal maandag bij eenkomen om te spreken over de jongste ontwikkelingen in'de khvestie Nieuw-Guinea. Daarbij zullen ongetwijfeld de nieuwe voorstellen van Ellsworth Bunker officieel wordt nog steeds niet toegegeven dat die bestaan onderwerp van gesprek zijn. <1 In hel ketelhuis van de, n.v. Chelaro aan de Keileweg te Rotterdam sprong gister middag een verwarmingsketel uil elkaar, wat het leven kostte aan de dertigjarige machinist IF. Schlink, Brandweerlieden hielpen eerst de gewonden bergen fjoto boven), daarna brachten zij stutten en stempels aan om de gespaard gebleven bovenverdieping voor instorten te behoeden foto onder). Hoe de voorstellen er uit zien is ook gisteren niet helemaal duidelijk geworden. Volgens het Amerikaanse persbureau United Press Internatio nal wordt er niet in gezegd dat na een overgangsperiode van twee jaar, waarin het bestuur geleidelijk aan In donesië zal worden overgedragen, een volksstemming onder de Papoea's zal worden gehouden. Indonesië zou zich slechts bereid moeten verklaren te zijner tijd de mogelijkheid te overwe- geh van een volksstemming onder toezicht van waarnemers van de Uno, aldus UPI. Hetzelfde persbureau meldt dat-de voorstellen maandag al gelijktijdig in Djakarta en Den Haag zouden zijn aangeboden. Zij zouden vergezeld zijn gegaan van een brief van president Kennedy, waarin deze aanvaarding van de voorstellen sterk aanbeveelt. Ook de Britse regering zou dat begin deze week hebben gedaan. - Ook over de wijze waarop de Uno in de overgangsperiode het bestuur over westelijk Nieuw-Guinea zou moe ten uitoefenen was geen klaarheid te verkrijgen. In een bericht van UPI uit Washington werd gezegd dat Bun kers voorstellen voorzien in de instel ling van een internationaal orgaan, dat het zelfbeschikkingsrecht voor de Na hoorspel BUSSUM Dick Dreux wordt sinds 21 maart bedreigt door boze mannen die hem schriftelijk en mon deling lelijke dingen beloven. „Vuile schoft, we slaan je op je donder" en „Hoorspelen schrijven hè. We krijgen je nog wel" mogen gerekend worden tot zachtzinnige bedreigingen. Dreux wordt met nog grovere uitdrukkingen belaagd. Het komt allemaal door een hoor spel „Rode Oktober" van Dick Dreux, dat op 21 maart door de Vara is uitgezonden. De schrijver stak in dit stuk de draak met bu reaucratische partijgangers in Rus land. Prompt daarop kwamen brieven, ondertekend door „oude socialisten" en „communisten", waarin de Vara uitgescholden werd. Na een paar dagen begonnen de telefoontjes en dat gaat zo door tot nu toe. Giste ren heeft de heer Dreux de Bussum- se politie van de telefoontjes op de hoogte gesteld. Het commentaar van Dreux: „Als de communisten zich belachelijk willen maken, dan moeten ze dat maar doen". Van onze correspondent DRIEBERGEN Twee jongetjes een tweeling van zeven maanden zijn gisteren door hun vader en een jongen van achttien jaar gered uit een kamer waarin bijna alles in lichter laaie stond. Zelfs de gor dijntjes van hun wiegen hadden al vlam gevat. De baby's kwamen er met een blaartje op de wangen af. Hun redders liepen nogal wat brandwonden op. De twee kinderen sliepen op de bo venverdieping van het hotel De Prins van Oranje in Driebergen, waarvan hun vader, de heer Swaen, eigenaar is. De hotelier en zijn vrouw stonden in de keuken, toen de achttienjarige jongen, Van Tenderen, kwam binnenstormen roepend dat de bovenverdieping In brand stond. In een verstikkende rook, terwijl rondom hen de vlammen knetterden, baadden de vader en de jongen zich een weg naar de kamer waarin de kinderen lagen. Met de baby's in hun armen vlogen zij even later langs de inmid dels in brand geraakte trap naar be neden. De brandweer kon het vuur tot de bovenverdieping beperkt houden. Zij had daarvoor anderhalf uur nodig, om dat het hotel van hout is opgetrokken. Papoea's zou moeten waarborgen. Eerder was gemeld dat Bunker de benoeming van een hoge commissaris door de Uno zou hebben voorgesteld. De voorstellen zouden in Den Haag met gemengde gevoelens zijn ont vangen. President Söekarno schijnt ze in een formeel antwoord aan Bunker al in beginsel te hebben aanvaard. Dat neemt niet weg dat de Indonesian Herald die wordt beschouwd als de spreekbuis van het Indonesische mi nisterie van buitenlandse zaken tegelijkertijd de vrees uitspreekt dat Nederland de onderhandelingen zal ge bruiken om westelijk Nieuw-Guinea verder te versterken en te pogen dat gebied te internationaliseren. „Onder die omstandigheden is het moeilijk gevolg te geven aan opwekkingen te onderhandelen", aldus het blad. De Indonesische minister van voor lichting, Moh. Yamin, die de laatste dagen wel is genoemd als de nieuwe Indonesische onderhandelaar, zei gis teren dingen van gelijke strekking. Hij voorspelde dat westelijk Nieuw- Guinea door strijd in het bezit van Indonesië zal komen. De minister meende dat Nieuw-Guinea rijp is voor bezetting. „Het is aan Nederland om te besluiten hoe het Azië wil verlaten: eervol of anderszins". In Djakarta werd gisteren gemeld dat bataljons guerrillastrijders thans Sorong vrijwel hebben omsingeld. In Den Haag werd dat misleidende pro paganda genoemd. HOLLANDIA (ANP) Uit een krat aan boord van het m.s. Roepat, dat sinds enkele dagen in de haven van Hollandia ligt, zijn tien jungle karabijnen gestolen. De krat was bestemd voor Sorong. Het staat niet vast of de vuurwape nen zijn ontvreemd in Hollandia, in Biak of tijdens de reis uit Nederland. De bijbehorende munitie is niet ge stolen. Die lag als gebruikelijk in de kruitkamer van het schip. Enige tijd geleden zijn uit het kan toor van een overheidsdienst in Hol landia ook al enkele geweren ge stolen. ZWARTE LIJST OPGEFRIST Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM. De Amerikaanse maritieme vereniging, een invloedrijke organisatie van reders, heeft de rege ring te Washington gevraagd zestig grote tankrederijen, waaronder één Nederlandse, op de zwarte lijst te plvitsen. Deze rederijen hebben ruwe olie uit Rusland gehaald. De Nederlandse rederij is volgens Zweedse bronnen Phs. van Ommeren. Het Rotterdamse bedrijf wist zelf nog van niets. Het gaat om een oud zeer, dat al an derhalf jaar geleden tot een uitbarsting aan Amerikaanse zijde en het voorstel tot het opstellen van een zwarte lijst leidde. Daar zag men met lede ogen, dat ook na het conflict met Cuba de vrije tankrederijen doorgingen met het halen van olie uit Rusland, hetgeen de Amerikaanse oliemarkt dreigde te Verstoren. Vrijheid De Europese rederijen (er staan vier Noorse, zeven Griekse, veertien Ita liaanse, acht Zweedse, drie Deense, vier Franse, een Duitse, een IJslandse, vijf Engelse, een Zuidslavische en negen Finse rederijen op' de zwarte lijst buiten een Amerikaanse en een Israëlische) meenden niettemin hun vrijheid van handelen te mogen behouden. Het gevolg van de actie van ander half jaar geleden is geweest, dat de Sow jetunie haastig 600.000 ton dead weight aan tankers bestelde in Japan, Italië en in eigen land, waardoor nu de Russische .olie-industrie onafhanke lijk gaat worden van buitenlandse schepen. Deze vlotte reactie aan Russische zijde heeft in West-Europa scherpe kritiek top de Amerikaanse scheep- vaartpolitiek uitgelokt. EMMEN Drie mensen kwa men om het leven en vier liepen zware verwondingen op toen gister middag omstreeks half drie op de rijksweg Emmen-Gieten een met vis geladen bestelauto op een per sonenwagen inreed. De bestelwagen was door onbe kende oorzaak op de linker weg helft gaan rijden. De bestuurder ervan, de 65-jarige vishandelaar H. Meskendorp uit Groningen, was op slag dood. Bij hem in de wagen zaten zijn vrouw en zijn zoon, die beiden zwaar gewond werden. De andere auto werd bestuurd LONDEN (Reuter, AP) Sedert gisteren draait een nieuwe Rus sische kunstmaan, Kosmos 2, om de aarde. Deze kunstmaan is, even als de vorige, toegerust met instru menten en voorzien van zenders voor overbrenging van meetgege vens naar de aarde. De Kosmos 2 beschrijft een baan om de aarde in 1 uur 42 minuten 30 seconden. De baan maakt een hoek van ongeveer 49 graden met de evenaar. De baan heeft de vorm van een ellips waarvan de groot ste afstand tot het aardoppervlak 1.560 km en dejtleinste 213 km is. Het gewicht van de Kosmos 2 is evenmin als dat van de op 16 maart gelanceerde Kosmos 1 bekend ge maakt. Deze twee kunstmanen zul len worden gebruikt bij het weten schappelijke onderzoek van de hogere luchtlagen en van de wereld ruimte. door de heer P. van Woerden, direc teur van gemeentewerken in Veen- dam. Zijn vrouw en de derde inzit tende, de heer J. Batting, eveneens uit Veendam, kwamen om het leven; hijzelf en zijn veertienjarige zoon liepen ernstig letsel op. De gewonden liggen in het Aca demisch ziekenhuis in Groningen. De ravage op de weg was zo groot, dat het verkeer twee uur uur lang moest omrijden. (Ingezonden mededeling) PARIJS (Reuter, AP) Presi dent de Gaulle heeft gisteravond in een rede voor radio en televisie een dringend beroep gedaan op het Fran se volk om zondag bij het referen dum over de toekomst van Algerije „ja" te stemmen. De Gaulle zei dat massale goedkeuring tevens een be wijs van vertrouwen in zijn beleid zou betekenen. De president noemde het referen dum een gebeurtenis van uiterst ge wicht. „Iedere Fransman zal per soonlijk deelhebben aan deze ge beurtenis wanneer hij, zoals ik hem vraag, ja stemt, want alleen op deze wijze zal de zeer ernstige Algerijnse kwestie door de natie zelf worden opgelost", zo zei hij. President de Gaulle ging voorts in op de bezwaren die van verschil lende zijden tegen het gebruik van een referendum zijn gemaakt. Hij noemde het referendum „de duide lijkste, eerlijkste en meest democra tische manier" om het oordeel van het volk over het regeringsbeleid te verkrijgen. Hij wees daarbij op drie belangrijke wijzigingen die mogelijk zijn geworden door gebruik te ma ken van een referendum: 1. De stabiliteit van de regering; 2. De dekolonisatie van twaalf Afri kaanse republieken; 3. De erkenning van het zelfbeschik kingsrecht voor Algerije. Uw laatste twee aanbevelingen waren fantastisch. Nu zou ik graag op donker blond willen overgaan. Van onze correspondent BONN De Westduitse minister van economische zaken, Erhard, wil de strijd aanbinden tegen de stijging van de autoprijzen. Hij overweegt om als antwoord op de binnenlandse prijsver hogingen de douanesluizen voor goed kope! e invoer van buitenlandse auto merken open te zetten. Het verdrag der Europese Economi sche Gemeenschap geeft ieder van de zes leden het recht om zijn invoer rechten tegenover elke andere partner sneller te verlagen dan is afgespro ken. Erhard overweegt nu dit Euro pese wapen op de Westduitse auto markt te gebruiken. Verlaging van invoerrechten voor Franse, Italiaanse en Nederlandse auto's zou leiden tot vergrote invoer van deze buitenlandse wagens in de Bondsrepubliek. Deze zouden goedko per worden en heviger kunnen con curreren met de eigen-teelt wagens als Volkswagen, Mercedes, Ford, N.S.U., Goggomobiel en D.K.W., de merken die hun prijzen hebben ver hoogd. Volgens Erhard is de huidige con currentie op de Westduitse automarkt veel te gering. Indien deze concurren tie heviger zou zijn, zou het volgens hem niet tot de prijsverhogingen van de laatste dagen zijn gekomen. Weersverwachting geldig tot vanavond: Toenemende be wolking en in de middag van het wes ten uit enige regen. Matige tot krachtige, langs de kust moge lijk harde zuidweste lijke wind. Ongeveer dezelfde middagtem- peraturen als giste ren. MIESJE: Dan maar binnen een feestje houden. 8 april: zon op 6.01, onder 19.24; maan op 8.26, onder 9 april: zon op 5.59, onder 19.26; maan op 9.05, onder 0.07. Van onze weerkundige medewerker Ook deze week is het koud gebleven. Temperaturen van tien graden waren uitzonderingen, re gen en regenbuien zijn in over vloed gevallen en zelfs werd hagel gemeld. Het leek gisteravond wel zeker dat dit weekeinde een nieuw rekord zal worden geves tigd. De hoogste temperatuur tot nog toe dit jaar in De Bilt, bedraagt slechts 11,8 graden, gemeten op 30 maart. Van de laatste ruim honderd jaar is 1865 het enige jaar waarin tot op 6 april de tem peratuur onder de twaalf graden bleef. Toen begon op 7 april even wel een flinke stijging; omstreeks 20 april was het zelfs zomer! Het ziet er evenwel niet naar uit dat dit weekeinde de tempe ratuur boven die 11,8 graden uit zal komen, zodat wij vanavond zullen kunnen zeggen dat de eer ste lentedag in tenminste honderd jaar niet zo laat is gekomen. Gisteravond daalde de tempera tuur sterk. Dat hield verband met het naderen van een rug van hoge druk, die de hemel deed opklaren bij weinig wind. Op deze rug volgt een nieuwe depressie, die gister avond Schotland begon te naderen en die vandaag al van invloed wordt op het weer bij ons. De kans op regen blijft dus bestaan en in het koude weer is geen ver andering van betekenis te ver wachten. (Ingezonden mededeling) Uw speciaal adres voor HEREN- en KINDERKLEDING Lange Vorststraat Goes DCI/AUIIIC voor 1°ng oudl regen- en winteriassen Bij ons lage prezen L. Vorststraat 64 GOES AMATEUR MODESHOW goes Prachtige prijzen In de Lange Vorststraat, t.o. „Berco" OPTIEK - FOTOHANDEL Ganzepoortstraat 3 - Goes - Tel. 52X1.

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 1