Spectaculair programma van de Amerikaanse ruimtevaart D' Zaterdag 7 april 1962 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 11 Om de zon De maan «looi* James E. Webb, BIJ DE FOTO'S Doel gemist Weer en verbinding Successen Nimbus Ballonnen Televisie X-15 Zonder gewicht Nieuwe brandstof RUIM DUIZEND IN VIJFTIEN JAAR DIT JAAR: DE MAAN E ruimtevaart in de Verenigde Staten is iets meer dan vier jaar oud. Het was op 31 januari 1958 dat de Explorer 1, een bijna 14 kilo zware cylin der, in een baan om de aarde werd gebracht. Aangezien de voorgangers van de Explorer 1 in de dampkring zijn vergaan is de Explorer 1 de oudste kunstmaan die om de aarde draait. De Explorer 1 zendt niet meer uit. Het interessante eraan is dat deze kunstmaan vermoedelijk nog om de aarde zal draaien wanneer de eerste mensen op de maan zijn geland. De eerste vier jaar van het Ameri kaanse ruimteonderzoek hebben bij zonder veel activiteit te zien gegeven. In die spanne tijds heeft Amerika met succes 65 ruimtescheepjes gelanceerd. Het breed opgezette Amerikaanse pro gramma voor onderzoek en verken ning van de wereldruimte houdt grote beloften voor de toekomst in. Nu wij het vijfde ruimtevaartjaar zijn ingegaan heeft het zin een over zicht te geven van hetgeen ons in de naaste toekomst te wachten staat. Wat staat er op het gebied van de ruim tevaart in Amerika in de komende twaalf maanden te gebeuren? Het komende jaar zal de introductie te zien geven van enkele geheel nieu we ruimtevaartprojekten en de voort gezette uitvoering van een aantal an dere waarmee in de afgelopen jaren werd begonnen Tot de belangrijkste nieuwe grote projekten benoren. een nieuwe serie kunstmanen en ruimtesondes voor wetenschappelijke onderzoekingen, verdere ontwikkeling van kunstma nen die maatschappelijk nut kun nen afwerpen, de eerste onderzoekingen-op-korte- afstand van de planeet Venus. vorderingen bij het verkennen van de maan, verdere ontwikkeling van de be mande ruimteschepen. Het Amerikaanse burgerlijke ruim tevaartprogramma, dat wordt uitge- voerd door de rijksdienst voor lucht- vaart en ruimtevaart (NASA)kan on derverdeeld worden in drie algemene werkterreinen: 1wetenschappelijk onderzoek, dat uitsluitend is gericht op vermeer dering van 's mensen kennis van de wereldruimte, o nuttig gebruik van kunstmanen, waarvan in de toekomst de gehele mensheid moet kunnen profiteren, o. verkenning van de wereldruimte door de mens, in bemande ruimte schepen. Hoog op onze lijst voor 1962 staan de wetenschappelijke kunstmanen en ruimtesondes met inbegrip "van sonderingsraketten waarmee de onmiddellijke omgeving van de aar de onderzocht zal worden, en ruimte sondes voor het onderzoeken van de maan, de planeten en de interplane taire ruimte. Tot de eerste categorie behoren een nieuwe serie ruimtesondes in strumentencapsules die ver de we reldruimte ingezonden zullen worden zonder in een baan om de aarde te komen Dan zullen er verscheidene kunstmanen, Explorers, in een baan om de aarde worden gebracht, die ge gevens moeten verzamelen over de kosmische straling, het aardmagnetis me het voorkomen van micrometeo rieten en andere natuurkundige ver schijnselen. Deze kunstmanen zullen alle uiteenlopende banen om de aar de beschrijven en verschillend geïn strumenteerd zijn. Een wetenschappelijk onderzoek van groot belang werd ingeluid met de eerste lancering van de OSO, de eerste van een serie astronomische kunstmanen, op 8 maart. Deze kunst maan stelt de sterrenkundigen in staat voor het eerst in de geschiede nis de zon buiten de dampkring te bestuderen. Tot die nieuwe serie gaan ook behoren kunstmanen van het type OAO en OGO. (OSO is de Engelse lettel-afkorting van* om de aarde draaiend zonneob- servatorium; OAO betekent om de aarde draaiend sterrenkundig ob servatorium. en OGO om de aarde draaiend geofysisch observatorium. Red J De eerste OSO is 92,5 cm hoog en weegt 198 kg. In deze kunstmaan zijn vele instrumenten aangebracht waar mee de ultraviolette stralen, de gam in astr alen en de roentgenstralen die de zon uitzendt gemeten worden. Die stralingen worden grotendeels door de dampkring geabsorbeerd. De in tensiteit ervan kan daarom op aarde niet gemeten worden. De OSO is zo danig gestabiliseerd dat de instru menten altijd op de zon zijn gericht. De eerste OSO beschrijft op onge- veer 485 kilometer hoogte een cirkel- baan om de aarde. Latere kunstma nen van dit type zullen banen om de zon gaan beschrijven. Dit jaar zal ook een uitbreiding te zien geven van het onderzoek van de maan met kunstmanen van het type Ranger. De Ranger is ongeveer drie meter hoog en weegt circa 325 kg. Het ligt in de bedoeling dat een Ranger vlak bij de maan een capsule zal uitstoten die op de maan moet neerstorten. De Ranger zelf zal onder weg naar de maan per radio allerlei gegevens naar de aarde zenden, zo als televisieopnamen, van zeer dicht bij genomen, van de oppervlakte van directeur van de Amerikaanse rijksdienst voor luchtvaart en ruimtevaart (N.A.S.A.) Een panorama van de voornaamste onder delen van het Ameri kaanse ruimtevaartpro gramma van dit jaar, met het eeuwige uit spansel dat ook dit jaar weer iets, ai is het wei nig, van zijn geheimen aan de vorsende mens moet prijsgeven. Van links naar rechts en vervolgens van bo ven naar beneden staan afgebeeld: Al, de Aiouette, een kunstmaan van Cana dese makelij, die door een Amerikaanse raket in een baan om de aarde zal worden ge bracht. A3, de eerste kunst maan met Engelse in de maan. en eventueel aanwezige straling. De uit te stoten capsule moet de landing op de maan kunnen door- Na de uitstoting zal een remraket de valsnelheid van de capsule sterk vertragen. Bovendien is de capsule omgeven met een dikke laag schok- brekend materiaal. De capsule, die ongeveer 135 kg weegt, bevat een seismometer, voor het registreren van eventuele maanbevingen, en een apparaatje voor het meten van de temperatuur aan de oppervlakte van de maan. De Ranger zal de capsule op onge veer 24 kilometer van de oppervlakte van de maan uitstoten. De Ranger zelf zal daarna op de maan te pletter slaan. Zodra de capsule op de maan is geland moet deze gegevens naar de aarde beginnen te seinen. Men hoopt die gegevens dertig tot zestig dagen lang te kunnen opvangen. De eerste Rangers werden in 1961 in de richting van de maan gelan ceerd. Voor dit jaar stonden drie Rangers op het programma. De eer ste van deze drie, in januari gelan ceerd, miste het doel en ging de maan op 37.000 km afstand voorbij. On danks die mislukking werd men een schat van technische ervaring rijker. Ofschoon de in 1960 gelanceerde Pioneer 5 al veel wetenschappelijke gegevens over de interplanetaire ruim te opleverde, heeft men het in Ameri ka toch nuttig geoordeeld dat onder zoek uit te breiden, en. wel met een verkenning van de omgeving van de planeet Venus. Daarom staan dit jaar twee lanceringen op het programma van ruimtesondes van het type Mari ner R. Die moeten zodanig in een baan om de zon gebracht worden dat zij de planeet Venus zullen passeren oö minder dan 26.000 km afstand. De Mariner R, ongeveer 4.950 kg zwaar, moet de interplanetaire ruimte tussen de kringlopen van de aarde en Venus om de zon onderzoeken en zal ook in strumenten bevatten voor metingen- op-afstand van de temperatuur van de dampkring en de oppervlakte van Ve nus en van het magnetische veld van Venus. Verder gaat Amerika in 1962 begin nen aan een programma van interna tionaal onderzoek met kunstmanen. De eerste internationale kunstmaanlance ringen zullen worden uitgevoerd in sa menwerking met Engeland en Cana da. Amerika levert de lanceerraketten en de kunstmanen, neemt de lancerin gen op zich en zorgt voor het opvangen en doorgeven van de gegevens die de kunstmanen naar de aarde zullen sei nen. Engeland en Canada leveren de instrumenten die in de kunstmanen geplaatst zullen worden. Dit jaar zal ook een verdere perfec tionering te zien geven van de maat schappelijk nuttige kunstmanen waar mee sedert 1960 proeven zijn geno men: de meteorologische kunstmanen en de communicatiekunstmanen. De experimenten met de meteorolo gische kunstmanen van het type Tiros zijn gericht op de ontwikkeling van een stelsel van kunstmanen die kun nen bijdragen tot een verdere vervol making van de weersvoorspelling. Deze kunstmanen zenden televisieop namen van het wolkendek naar de aarde en gegevens over de mate waar in de zonnewarmte door het aardop pervlak wordt geabsorbeerd of terug gekaatst. Aangezien minder dan een vijfde deel van de aarde kan worden bestreken door waarnemingsstations te land, op zee en in de lucht kunnen dergelijke kunstmanen de witte plek ken helpen vullen die er nu nog altijd zijn op de wereldkaart van de weer kundigen. De weersverwachtingen zul len daardoor sterk in betrouwbaar heid kunnen toenemen. Met deze kunstmanen zijn al grote successen geboekt. Op de Tiros 1. die werd gelanceerd in a Dril 1960, volgden in november 1960 de Tiros 2, in juli 1961 de Tiros 3 en in februari van dit jaar de Tiros 4. Die kunstmanen heb ben de weerkundigen duizenden goede foto's van het wolkendek verschaft waarvan zij dankbaar gebruik hebben gemaakt. De foto's worden geanaly seerd in twee laboratoria van het strumenten; ook deze wordt op Cape Cana veral gelanceerd. BI, de ruimtesonde Mariner, waarmee de omgeving van Venus zal worden verkend. B2, de astronomische kunstmaan OSO, die al enige weken om de aarde draait. B3, de ruimtesonde Ranger, waarmee de Amerikanen een seis mometer op de maan hopen te brengen. Cl, de communicatie kunstmaan Syncom. C2, de commerciële televisiekunstmaan Tel star. D, de communicatie kunstmaan Relay. El, de meteorologi sche kunstmaan Tiros. E2, de meteorologi sche kunstmaan Nim bus. F, de tweemanskunst maan Gemini, G, de eenmanskunst- maan Mercury, die de astronaut John Glenn al drie maal om de aarde voerde. Hl, de nieuwe lan- ceerraket Centaur. H2, de reuzenraket Saturn. Amerikaanse weerkundige instituut. Aan de hand van die foto's maken meteorologen uitvoerige weerkaarten die worden overgeseind naar het na tionale weerkundige centrum in Wash ington waar zij worden gebruikt bij het opstellen van weersverwachtingen. Die laatste worden ook ter beschik king gesteld van de voornaamste weerkundige centra in het buitenland. De waarde van deze kunstmanen werd onlangs gedemonstreerd door David S. Johnson, de directeur van de afdèlitig meteorologische kunst manen van Het Amerikaanse weerkun dige instituut. Hij noemde als voor beeld de foto's van de tropische storm Liza, genomen door de Tiros 3 in 1961. „Die lieten ons zien", aldus Johnson, „dat wij ongeveer 500 kilo meter er naast waren geweest bij het bepalen van de plaats van het storm- centrum aan de hand van de gebruike lijke waarnemingen." Johnson noemde meer opmerkelijke successen, zo- bijvoorbeeld de juiste voorspelling door de Australische weerdienst van een onderbreking in de heersende periode van grote droogte, dank zij de gegevens die wa ren geleverd door de Tiros 2, en de tijdige ontdekking van de or kaan Esther door de Tiros 3. In de loop van dit jaar zullen nog drie kunst manen van het type Tiros gelanceerd worden. Bij de verdere vervol making ervan wordt ge bruik gemaakt van de technische ervaringen die zijn opgedaan met de eerste vier. Uiteraard zal de Amerikaanse weer dienst ook de stroom van weerkundige ge gevens gebruiken die deze nieuwe kunstmanen gaan opleveren. De Tiros heeft een groot bezwaar: de came ra's zijn niet voortdurend op de aarde gericht. De stand van de lengteas van de Tiros ten op zichte van de aarde is altijd gelijk. Bij het be- schrijwén van een kring loop om de aarde zijn de camera's dus de helft van de omlooptijd van de aarde afgewend. Dit bezwaar zal de op volger van de Tiros de Nimbus niet meer hebben. De camera's van de Nimbus zullen altijd op de aarde gericht zijn. Twee kunst manen van dit nieuwe type, op gelijke afstanden van elkaar over de noord pool en de zuidpool heen om de aarde draaiend, kunnen elke zes uren ge gevens verschaffen over elk deel van de dampkring. Tegen het einde van 1962 gaat NASA de eerste Nimbus lan ceren. Onderwijl gaan de gedachten al uit naar een derde type weerkundige kunstmaan, de Aeros, die op ruim 35.800 kilometer van de aarde om de evenaar moet gaan draaien. De Aeros zal op die hoogte in 24 uur een baan om de aarde beschrijven en dus schijn baar aan de hemel stilstaan. Drie van deze kunstmanen, op onderling gelijke afstand ronddraaiend, kunnen de ge hele oppervlakte van de aarde per manent met hun waarnemingsinstru menten bestrijken, en de nukken van het weer permanent registreren. Amerika gaat dit jaar ook voort met de vervolmaking van twee soor ten communicatiekunstmanen de passieve en de actieve. De passieve dienen voor het overbrengen door weerkaatsing van radioboodschap pen en andere signalen van het ene continent naar het andere. De actie ve zullen voorzien zijn van onvangst- en zendapparatuur voor het doorge ven van die signalen. Het gaat daar bij om overbrenging van radio- en te levisieprogramma's, telefoongesprek ken, telegrammen, foto's e.d. De Echo 1, gelanceerd in augustus 1960, is een passieve communicatie kunstmaan. Het is een ballon van ge metalliseerd plastic, met een doorsne de van ongeveer 30 meter. Met de Echo 1 als spiegel in de wereldruim te zijn bij bet overbrengen van aller lei signalen over zeer grote afstanden al opmerkelijke resultaten bereikt. Dit jaar staat de proeflancering op het programma van een grotere Echo. Die zal een doorsnede van ruim 40 meter hebben en op 15.250 km hoogte opgeblazen worden. Deze nieuwe Echo moet, ook al wordt de huid door mete orieten doorboord, de volmaakte bol vorm kunnen behouden. Deze reuzen ballon zal geen baan om de aarde be schrijven. Slaagt de proef dan volgt later de lancering van verstijfde" Echo's in banen om de aarde. In de tweede helft van 1962 gaat NASA de eerste proeven nemen met een actieve communicatiekunstmaan van het type Relay. De Relay is een nog geen 45 kg wegend ontvangst- en zendstation, voorzien van twee zenders en tal van andere apparaten voor het opvangen en doorgeven van seinen. De kunstmaan heeft de vorm van een bus met acht zijkanten. De hoogte is 72,5 cm. (De Relay zal ook worden gebruikt voor metingen in de stealings gordels die de aarde omgeven, en voor me ting van de uitstralingen van de zon. Aan de hand van die metingen hoopt men in Amerika vast te kunnen stel len in hoeverre die stralingen in de wereldruimte van invloed zijn op de electrische "apparatuur van communi catiekunstmanen. Red.) Een ander type communicatiekunst maan dat op het lanceerprogramma van dit jaar staat is de Telstar. Dat is de eerste commerciële communica tiekunstmaan ter wereld. Bij de lan cering van deze ongeveer 76,5 kg we gende bolvormige kunstmaan is de American Telephone and Telegraph Company financieel geïnteresseerd. AT&T is voornemens de eersté Tel star te gebruiken voor hetrelayeren van televisiebeelden, telefoongesprek ken, radioprogramma's en telegram men over zeer grote afstanden. NASA zal zorgen voor de lancering van de Telstar en voor het opvangen en door geven van de seinen die deze kunst manen gaan relayeren. Het program ma voor dit jaar voorziet voorlopig in de lancering van twee van deze commerciële kunstmanen. De Relay en de Telstar zullen in el liptische banen op betrekkelijk gerin ge hoogte om de aarde gaan koersen. Zij komen tot ongeveer 4.800 km 20 februari in de Friendship 7 drie maal om de aarde draaide en bijna vijf uren na de start weer veilig land de. Dit jaar staan nog enkele van deze vluchten op het programma, en boven dien twee vluchten die ruim een et maal zullen duren. In die twee laat ste gevallen zal een astronaut acht tien banen om de aarde beschrijven. Uit die langdurige kunstmaantochten moet blijken hoe de mens lange perio den van gewichtloosheid kan door staan. Onderwijl zal achter de schermen gewerkt worden aan de perfectione ring van bemanbare kunstmanen die na de Mercury in gebruik komen. Daar is bijvoorbeeld het projekt-Ge- mini (genoemd naar het sterrenbeeld Tweelingen). In de Gemini moeten twee astronauten verscheidene dagen achtereen om de aarde kunnen cirke len. Ter zelfder tijd zal een begin wor den gemaakt met het werk aan de Apollo, het eerste echte Amerikaanse ruimteschip. In een ruimteschip van dit type zullen over enkele jaren drie astronauten de wereldruimte in gaan. Eerst zullen tochten in de Apollo óm de aarde worden gemaakt. Daarna volgen tochten om de maan heen, en ten slotte een retourvlucht naar de maan. Dan is er de X15, het raketvlieg tuig dat gebruikt wordt voor de ver kenning van het grensgebied tussen dampkring en lege wereldruimte. Het vorige jaar steeg een X15 tot ruim 65 km hoogte, bereikte daar een top snelheid van ruim 6590 km per uur en doorstond in duikvlucht naar de aar de een hitte van 1200 graden Fahren heit. Dit jaar zal de X15 nog hoger stijgen, nog groter snelheden berei ken, aan nog grotere wrijvingshitte worden blootgesteld. De bestuurder zal zijn lichamelijke, geestelijke en technische ervaringen doorgeven aan experts die deze gegevens nodig heb ben bij het ontwerpen van supersoni sche verkeersvliegtuigen, bemande kunstmanen met vleugels die in glij vlucht naar de aarde moeten kunnen terugkeren, en de ruimteschepen van de toekomst. De X15 houdt grote be loften in. Ook zal er dit jaar druk worden gewerkt aan een uitbreiding van het aantal beschikbare lanceerraketten en hoogte. Op veel grotere afstand van de aarde ongeveer 35.800 kilometer zal de Syncom, een ander type ac tieve communicatiekunstmaan, om de aarde gaan draaien. Dat 22,5 kg we gende zend- en ontvangststation zal anders dan de Aeros waarover ik hierboven vertelde niet op een vast punt aan de hemel staan. Dat komt omdat de baan van de Syncom nog niet in het vlak van de eve naar kan komen te liggen. De Syncom zal permanent aan de hemel staan bo ven de Amerikaanse oostkust tussen 33 graden noorderbreedte en 33 gra den zuiderbreedte. Het zal lijken als of deze kunstmaan gedurig een acht baan beschrijft boven dat gebied. Bij de Echo, de Relay, de Telstar en de Syncom zal in de naaste toe komst nog de Advent, een verbindings kunstmaan van het Amerikaanse le ger, komen. Met deze vijf soorten communicatiekunstmanen kan de tech nische basis worden gelegd voor een net vgm verbindingen dat de gehele wereld omspant. Bekijken wij nu de verdere voorbe reiding op de bemande ruimtevaart. In de loop van 1961 hebben wij -bij zondere successen geboekt. Met door Redstones gelanceerde kunstmanen van het type Mercury maakten twee Amerikaanse astronauten kogelbaan- vluchten. Aan het einde van het vori ge jaar werd een soortgelijke kunst maan met de chimpansee Enos erin door een Atlas in een baan om de aarde gebracht. Enos keerde na een omloop naar de aarde terug, als weg bereider voor de eerste astronaut die in een kunstmaan de aarde zou om cirkelen. Het was John Glenn die op aan verdere verbetering van o'e lan ceerraketten die al in gebruik zijn. De lanceerraket Centaur wordt dit jaar voor het eerst beproefd. 1-Iet is een nieuwe tweetrapsraket, bestaan de uit een Atlas, en een tweede trap die een nieuwe ontwikkeling in de voortstuwingstechniek gaat inluiden. Voor het eerst komt daarin een ge heel nieuwe brandstof vloeibare waterstof in gebruik. Er staan ver scheidene Centaurs op het lanceerpro gramma van dit jaar. Een andere nieuwe lanceerraket, de Titan 2, die de kunstmaan Gemini in een baan om de aarde moet bren gen, heeft dit jaar de eerste lanceer- proef al met goed gevolg doorstaan. Meer proeflanceringen van deze ra ket zullen dit jaar volgen. Driemaal dit jaar zal op Cape Ca naveral het startsein worden gegeven voor de reus onder de lanceerraket ten, de Saturn van dr. Wernher von Braun. De acht motoren van de eerste trap van deze raket ontwikkelen sa men een stuwdruk van 675 ton. Ofschoon aan NASA de uitvoering er van is toevertrouwd, zal het mede van de Amerikaanse industrie, de strijjd- krachten, veie universiteitslaboratoria, en overheidsdiensten zoals het weer kundig instituut afhangen of het met succes zal worden bekroond. Het is een zeer ambitieus program ma, vooral wanneer men bedenkt dat het in een jaar uitgevoerd moet wor den. Ik heb de indruk dat wij al deze taken kunnen volbrengen. De appara tuur die ons ten dienste staat is be trouwbaar gebleken. Mijn vertrouwen berust, uiteraard, ook op de technische kennis die wij ons in de eerste vier ruimtevaartjaren hebben verworven. JAMES WEBB vertrouwen op technische kennis Van onze redacteur wetenschappen AT Amerika dit jaar op het gebied van de ruimtevaart wil gaan presteren is zeker indrukwekkend. De verscheidenheid van projekten groeit gestadig, en de directeur van de Amerikaanse rijksdienst voor luchtvaart en ruimtevaart (NASA), James Webb, heeft zeker alles vermeden om de nadruk te laten vallen op de spectaculaire onderdelen ervan die tot de verbeelding van de massa zullen spreken. Indrukwekkender nog zijn de verwachtingen die de Amerikaanse industrie heeft van de toekomstige ont wikkeling van de ruimtevaart in Amerika. Aviation Report gaf daarover het vorige jaar cijfers waarvan men in Moskou wel even moet zjjn geschrokken. Die Amerikaanse uitgave kwam met een opsomming van de aantallen kunstmanen en ruimtesondes en ruimte schepen, die in de periode 19601975 de wereldruimte ingezonden zouden worden. Die opsomming omvatte 25 verschillende typen. Het was niet dat cpfer dat verbazing wekte, maar dat van het totale aantal. Dat totaal was 1036, waarin begrepen enige honderden militaire kunstmanen.

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 11