Y olks stemming na twee jaar Meisje vermoord met voorhamer SCHORSING DEBAT WAS „MISVERSTAND Volgende week vrijdag weer overleg DELFT VOORGEDRAGEN ALS RUIMTECENTRUM DUITSE JONGEN MAAKT DREIGEMENTEN WAAR Windpistool: schot in oog P.v.cLA. gaat actie voeren Raad Delft moet nog beslissen over verkoop hoeve boer Zonneveld De Bilt: Koud nieuw voorstel; geleidelijke overdracht onder leiding van Uno Rotterdammer bekent moord op zoontje PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Sint Bernhardtunnel aan twee zijden open Pleegmoeder van Anneke Beekman vrijgelaten PREMIE VOOR NADIENERS - Y BADDOEKEN Hog e commissaris Djakarta akkoord? Ruimtecentrum moet 900 man aanwerven Kamerlid De Kadt: „Meer fcans" „Binnenkort" Nederland in Europees orgaan Deel bestuur K.V.P. Gorkum treedt af Dakdekker gevallen r>r Tragische ontknoping in ziekenhuis Goede wil Krachttoer Agenda Verworpen de S0CiaHstische Directeur, JACQ. DE SMIT; Chefred.: G. J. Breuker. Kantoren te: Middelburg, Plein 1940 nrs. 6—8, Postbus 26. Giro 116666, telefoon 01180—2009 en 4469. Goes, Lange Vorststraat 84, Postbus 4, telefoon 011006901. Vlissingen, Nieuwendijk 33, Postbus 24, telefoon 011843224. Terneuzen, Nieuwstraat 40, Postbus 53, telefoon 011503189, Zierikzee, Havenpark 24, telefoon 011102991. Zeeiiwsch Dagblad Abonnementsprijs 0,62 p. w., 8,06 per kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentietarieven op aanvrage Rubriek Kabouters 7 cent per woord met een minimum van 1, 17e JAARGANG No. 5122 Vrijdag 6 april 1962 UITWEG VOOR NW-GUINEA? Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG. Bij de Nederlandse regering zijn voorstellen ingediend die tegemoet zouden konten aan het Nederlandse be zwaar tegen rechtstreekse overdracht van het bestuur over westelijk Nieuw-Guinea aan Indonesië. De voorstellen zouden voorzien in een overgangsperiode van twee jaar, waarin het be stuur zou berusten hij de Uno. Aldus berichten, die gisteravond in Den Haag de ronde begonnen te doen. BERN (U.P.I.) De laatste rots partij die de Italiaanse kant van de Sint Bernihardtimnel nog van de Zwit serse kant scheidde, is gisteravond tot ontploffing gebracht. De doorgang on der de pas is tot stand gebracht. Voor die laatste ontploffing was vierhonderd kilo springstof in het ge steente aangebracht. Marcello Piero- bon, de belangrijkste functionaris van het projekt Sint Bernhardtunnel, gaf de laatste druk op de knop. De eer om als eerste door de tunnel te trekken ging officieel naar 25 Ita liaanse werklieden, die gewapend met vlaggen en flessen chianti naar de Zwitserse kant liepen. De verbinding tussen Italië en Zwit serland bestaat strikt genomen al en kele weken. Alleen moest er gebruik worden gemaakt van ventilatietun- nels. Zo kon het gebeuren dat een groep Italiaanse journalisten korte tijd geleden in de tunnel opeens enke le Zwitserse werklieden tegenkwa men, die met ski's op weg waren naar Italië. Een maand geleden kwam het eer ste kontakt tot stand. De Zwitsers boorden toen een klein gat door een laatste belemmering en goten Zwit serse wijn naar hun Italiaanse colle ga's. Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM Tante Bets, mejuffrouw E. M. van Moorst, een van de verzorgsters van Anneke Beekman, die zich kort nadat het meisje ter gelegenheid van haar 21ste verjaardag in de openbaarheid was getreden, vrijwillig bij de justitie had gemeld, is gisteren vrij gelaten. Zij heeft tweederde uitgezeten van de gevangenisstraf van zes maan den, die de Amsterdamse rechtbank haar in 1956 oplegde omdat zij Anneke Beekman aan het wettig over haar gestelde gezag had ont trokken. Tante Bets diende eind vorig jaar een gratieverzoek in. Dit heeft ge leid tot een vermindering van haar straf met twee maanden. 11 Van onze Haagse redactie DEN HAAG. Militairen van Land en Luchtmacht, die korter dan een jaar in Nederlands Nieuw-Guinea wil len nadienen, zullen binnenkort een premie kunnen krijgen. Een regeling daarvoor is deze maand te verwach ten. Voor militairen die een jaar of langer bijtekenen, bestaat al een pre mieregeling. De nieuwe regeling wordt aangekon digd in een brief van staatssecretaris Calmeyer aan de Tweede Kamer over de secundaire arbeidsvoorwaarden voor militairen. In de brief wordt voorts meegedeeld, dat een regeling voor tegemoetkoming in de kosten van geneeskundige ver zorging van gezinsleden van militai ren (de zgn. vijf-procentsregeling bijna gereed is. Ingezonden mededeling) y koop geen handdoek maar een doek De voorstellen zijn volgens het Amerikaanse persbureau Associated Press opgesteld door Ellsworth Bun ker, die als derde man het geheime vooroverleg nabij Washington heeft bijgewoond. Volgens het A.N.P. zijn ze afkomstig van de waarnemend secretaris-generaal van de Uno, Oe Thant. Er zou volgens AP een hoge com missaris voor Nieuw-Guinea worden benoemd, die optreedt namens de Uno. Onder zijn toezicht zouden in de overgansperiode de Nederlandse troepen en het Nederlandse bestuur in Nieuw-Guinea geleidelijk wor den vervangen door Indonesiërs. Na de overgangsperiode, zo meldt het ANP, zou een volksstemming onder de Papoea's worden gehou den. De Indonesische regering zou zich met deze voorstellen reeds ak koord hebben verklaard. De voorstellen zouden tijdens het komende weekeinde door het Ne derlandse kabinet worden bespro ken, na de terugkeer van minister Zijlstra- Deze bevindt zich thans in Rome voor het driemaandelijkse overleg van de ministers van finan ciën van de E.E.G. Hij wordt mor gen in Den Haag terugverwacht. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. Het Europese la- boratorium voor ruimtetechnologie zal, indien het in de Wippolder bij Delft wordt gevestigd, negenhon derd man personeel krijgen. Die negenhonderd zal de Europese or ganisatie voor ruimteonderzoek (ESRO) aanwerven in de aangeslo ten landen. AQLS DIRECTEUR VAN HET LAB Als directeur van het laboratorium is kandidaat gesteld dr. Lines, een Engelsman die deel uitmaakt van de wetenschappelijke staf van COPERS, de commissie die de oprichting van de ESRO voorbereidt. In juni valt in een internationale conferentie de beslissing over de vraag of het onderzoekingscentrum van de ESRO in Delft komt. Het ligt in het voornemen zo spoedig moge lijk met de bouw van het laborato rium in Delft te beginnen. De Tech nische Hogeschool heeft zich bereid verklaard laboratoriumruimte af te staan zolang de nieuwe gebouwen nog niet klaar zijn. De bouwkosten wor den geschat opp 36,5 tot 40 miljoen gulden. De bouwkosten zullen worden gedragen door de twaalf landen die hebben besloten de ESRO op te rich ten. In het laboratorium zullen kunst manen en ruimtesondes worden ont worpen en gefabriceerd. Ook zal men er zich bezig houden met toegepast technisch ruimteonderzoek. Van een onzer erslaggevers DEN HAAG Het socialistische Tweede-Kamerlid J. de Kadt heeft gisteren tijdens het Nieuw-Guinea- debat opzien gebaard door mee te delen dat, naar hij had vernomen, het Nederland-Indonesische voor overleg nabij Washington volgende week vrijdag zal worden hervat. De heer De Kadt had, zo deelde hij ons gisteravond mee, zijn informatie uit Amerikaanse bronnen, waaruit hij „ook vroeger inlichtingen heeft gehad, die juist bleken te zijn". Hij zei niet de vrijheid te hebben zijn bron met naam en toenaam te vermelden. Bij de Rijksvoorlichtingsdienst zei men ons niets te weten over een her vatting van het overleg volgende week vrijdag. Ook voor de minister-presi dent, zo zei men ons van die zijde, kwam de mededeling van de heer De Kadt als een volslagen verrassing. De woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken verklaarde gisteren: „De pogin gen om een zo spoedig mogelijke her vatting van het vooroverleg te bewerk stelligen worden voortgezet. De be raadslagingen daarover langs diploma tieke weg duren voort." Hij voegde daar aan toe niets te weten van be richten als zou het vooroverleg volgen de week vrijdag worden hervat. Onze correspondent te New York seinde ons gisteravond: In kringen van de Uno wordt de verwachting gedeeld dat het vooroverleg eerlang zal worden hervat. Men is zelfs van oordeel dat de kans op een tastbaar resultaat is toe genomen. Het valt op dit ogenblik evenwel niet na te gaan op welke in drukken dit optimisme is gebaseerd. Minister Subandrio heeft gisteren in Djakarta verklaard dat de kans op een hervatting van het vooroverleg groter is geworden. Hij zei dat nadat hij over leg had gepleegd met president Soe- karno, die sinds de schorsing van het vooroverleg al drie maal heeft gecon fereerd met de Amerikaanse ambassa deur in Djarkarta, Howard Jones. „Eerijk gezegd", aldus Subandrio, „geven de raadplegingen via diploma tieke wegen tussen de Verenigde Sta ten en Indonesië en de V.S. en Neder land, geen helder - beeld van de toe stand. Niettemin neemt de mogelijk heid van een voortzetting van het vooroverleg toe". In Djakarta was men van mening dat een officiële mededeling dat Indo nesië voornemens is het vooroverleg met Nederland te hervatten, binnen kort kan worden verwacht. Intussen heeft de hoge adviesraad president Soe- karno geadviseerd de strijd om „de te rugkeer van West-Irian" op te voe ren. Eigen nieuwsdienst DEN HAAG Nederland heeft besloten tot aansluiting bij het op te richten Europese orgaan voor de pro- duktie van kunstmaanraketten (ELDO) en zal, behoudens goedkeu ring door de Staten-Generaal, in de eerste vijf jaren van het bestaan van de ELDO 19 miljoen gulden zal bij dragen in de totale kosten, die zijn begroot op ruim 700 miljoen gulden. Bovendien heeft de commissie ter voorbereiding van de Europese or ganisatie voor ruimteonderzoek (ESRO) besloten Delft voor te dra gen als plaats van vestiging van het voorgenomen Europees centrum voor ruimteonderzoek. Het, ministerie van economische za ken bevestigde gisteren in zijn be kendmaking over het besluit tot aan sluiting van Nederland bij de ELDO de recente mededeling van Engeland in de ruimtevaartcommissie van de Uno dat Nederlands taak in de ELDO de produktie van telemetrische appa ratuur zal zjjn. Dit betekent niet, aldus het minis terie van economische zaken, dat die apparatuur volledig in Nederland ver vaardigd zal worden. Wel is in het langdurige vooroverleg gebleken dat er voor de Nederlandse industrie interes sante mogelijkheden liggen in het voor de ELDO uit te voeren werk. Vast staat dat ten minste een groot gedeel te van de door Nederland te leveren financiële bijdrage weer in de vorm van betaling voor leveranties naar Ne derland terug zal vloeien. De aansluiting van Nederland bij de ELDO betekent volgens het ministerie van economische zaken bovendien dat het Nederlandse bedrijfsleven de gele genheid krijgt ervaring te krijgen met nieuwe technieken die direct maat schappelijk nut hebben hoewel zij voor het eerst ;n de ruimtevaart werden toegepast. Vooral de electronische in dustrie, fabrieken voor precisiewerk- tuigen, en de chemische industrie kun nen van die nieuwe ervaringen profi teren. Het ministerie van economische za ken acht dit van grote waarde voor het behoud van en de verdere verster king van de concurrerende kracht van de Nederlandse industrie. Van onze correspondent DUISBURG Een Nederlands meisje de 24-jarige Johanna Kif- fen uit Deventer is in Duisburg vermoord, waarschijnlijk omdat zij de Duisburgse politie een vertrouwe lijke mededeling had gedaan. Uit wraak zou zij daarop door de 22-ja- rige los-werkman Gerhard G. in haar slaap met zeven slagen met een voorhamer om het leven zijn ge bracht. Het drama werd gistermorgen ont dekt door de mensen, bij wie het meisje dat in Duisburg in een wasserij van een ziekenhuis werkte in de kost was. Zij vonden haar dood op bed, haar schedel was ingeslagen en zij was overdekt met bloed. Naast het bed lag GORINCHEM Nadat onenigheid was ontstaan bij het samenstellen van de kandidatenlijst voor de gemeente raadsverkiezingen, is een groot deel van het bestuur van de afdeling Go- rinchem van de K.V.P. afgetreden. Aanvankelijk hadden alle bestuurs leden met uitzondering van de voor zitter, hun functies beschikbaar ge steld. Zij konden zich niet verenigen met de volgorde van de kandidaten die door de plaatselijke adviescommissie was voorgesteld. Nadat uit een onder zoek door het districtsbestuur was ge bleken dat alles reglementair was ge gaan, trok één lid van het bestuur zijn ontslag in. De andere afgetreden bestuursleden handhaafden hun stand punt. ROTTERDAM. Wederom is in Rotterdam een meisje getroffen door een kogeltje uit een luchtdrukpistool. Het slachtoffer is ditmaal de tienja rige Yvonne Palsrok van de Utenha- gestraat in Rotterdam-Zuid. Toen een twaalfjarige buurjongen haar voor de grap met zijn lucht drukpistool bedreigde draaide zij zich snel om. Zij hoorde het schot afgaan en voelde een seconde later het ko geltje, dat de capuchon van haar mantel raakte. Op het ogenblik dat zij zich weer omdraaide ging een tweede schot af en ditmaal raakte het kogeltje Yvonnes linkeroog. Zij is met ernstig letsel in het Oogzie kenhuis opgenomen. De politie heeft het luchtdrukpis tool en een doos met kogeltjes in be slag genomen en de jeugdige schut ter overgegeven aan de kinderpolitie. de hamer. Gisteravond arresteerde de politie Gerhard G., de zoon van de mensen bij wie Johanna in huis was. Aangenomen wordt, dat een door Gerhard gestolen draagbare radio de aanleiding tot de moord is geweest. De jongen had het toestel eerst in huis verborgen en later verkocht. Johanna wist hiervan en heeft op een gegeven ogenblik de politie op de hoogte ge bracht. Gerhard is aan de weet geko men hoe is nog niet bekend dat Johanna bij de politie was geweest. Hij zou die verloofde van het ver moorde meisje eens hebben verteld, dat zij hem bij de politie had verraden. Johanna had haar verloofde al eerder gezegd, dat Gerhard had gedreigd „Als ik merk, dat je me hebt verra den. sla ik je dood". Het echtpaar G. waarschuwde, na dat het de gruwelijke vondst op de kamer van het meisje had gedaan, niet alleen de politie, maar ook de ver loofde. Hij herinnerde zich toen de uitspraken van Gerhard en is daarmee naar de politie gegaan. Verhoor De politie heeft bevestigd, dat zij de vertrouwelijke mededeling van Johan na had gekregen. Het was het meisje aanvankelijk gelukt, aldus d'e politie in Duisburg, Gerhard ervan te overtuigen dat zij hem niet had verraden,. De jongen is onmiddellijk na zijn arrestatie aan een streng verhoor on derworpen. Daarbij heeft hij zich uiterst halsstarrig getoond. Hij zou echter gistermorgen op zijn werk te genóver een vriend hebben verklaard, dat hij een moord had begaan en dat niets hem nu nog kon schelen. Eigen nieuwsdienst AMSTERDAM Nu de twee socialis tische moties inzake Nieuw-Guinea in. de Tweede Kamer zijn verworpen, heet het bestuur van de Partij van de Arbeid besloten een petitionnemenits- actie te voeren. Daarbij zal alsnog een dringend beroep worden gedaan op de regering met Indonesië te on derhandelen op basis van overdracht van de soevereiniteit over Nieuw- Guinea aan Indonesië en verdere troe penzendingen achterwege te laten. Ter ondersteuning van de actie zal volgende week zaterdag in Amsterdam een protestmars worden gehouden. Die wordt afgesloten met een openbare demonstratieve bijeenkomst in het oude RAI-gebouw. Als Jaap gaat vissen blijft-ie net zo lang weg totdat-ie wat gevangen heeft- AMSTERDAM De 52-jarige dak dekker P. Volkers is gistermiddag van een twaalf en een halve meter hoge bouwstelling in de Plantage Doklaan in Amsterdam gevallen. De man stierf enkele uren later. Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG De opzienbare schorsing van het Nieuw-Guinea- debat berustte op een misverstand, zo heeft de Tweede Kamer gisteren uitgemaakt. De regering heeft haar standpunt toch wel in andere be woordingen neergelegd. De Kamer verwierp de twee moties-De Kadt. De Nederlandse regering staat niet bij voorbaat afwijzend tegen over bestuursoverdrac'ht aan wie ook, aldus legde minister Luns gisteren uit, maar het hangt van de omstandigheden af en daaronder neemt het belang van de Papoea's de belangrijkste plaats in. Tot het belang van de Papoea's behoort o.a. zelfbeschikking. Premier De Quay zei het zo: De rege ring kan mensen (de Papoea's) tegen hun wil niet overdragen aan een ander Van een onzer verslaggevers DELFT Hoewel het koopcontract van de Marlotshoeve tussen de gemeente Delft en het aannemersbedrijf Huurman al is getekend, is de verkoop nog niet goedgekeurd door de Delftse gemeenteraad. Naar verwacht zal de verkoop van de Marlots hoeve een agendspunt vormen voor de raadsvergadering van woensdag 25 april. In Delft heerst grote verontwaardi ging over de tragische geschiedenis rond de Marlotshoeve vroeger net (bedrijf van de veehouder Zonneveld. ï,Hoe is het mogelijk dat B. en W. een oude boer uit zijn boerderij laten Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM. Het mysterie rondom de tweejarige Marinus R. die sedert verleden week na een brand in de ouderlijke woning in Rotterdam-Zuid als vermist werd opgegeven, heeft een tragische ontknoping gekregen. De 31-jarige R., de vader van het ventje, die onmiddellijk na de brand in overspannen toestand in het Deltaziekenhuis moest worden opgenomen en pas woensdagmiddag nader kon worden verhoord, heeft na veel uitvluchten bekend dat hij zijn zoontje verscheidene weken geleden al heeft gewurgd. Om het misdrijf te verheimelijken zou hij het lijkje in een paar met ijzer ver zwaarde jutezakken in het water van de Nieuwe Maas hebben geworpen. Ook be kende R. de brand in zijn huis aan de Hendrick Croesinckstraat zelf te hebben gesticht, omdat hij geen uitweg meer zag. Kikvorsmannen van de duikschool van de Koninklijke landmacht uit Gorkum hebben omstreeks twaalf uur gistermid dag het lijk van het tweejarige jongetje gevonden. Het lag in de Nieuwe Maas bij het Mallengat. Dat was de plaats die de vader aan de politie had opgegeven. Huwelijk strandde In het gezin van R. man, vrouw en twee jonge kinderen deden zich al ge ruime tijd huwelijksmoeilijkheden voor. Na herhaalde conflicten kwam het enige maanden geleden tot een uitbarsting. De vrouw van R. verliet de echtelijke woning en nam haar dochtertje mee. Zij stemde er in toe dat de tweejarige Marinus bij haar man zou blijven. Verleden week woensdag brak een felle brand uit in R.'s woning'aan de Hendrick Croesinckstraat. De passerende vrijwilli ger van de B.B., C. J. J. Peereboom, en de agent van politie G. J. Boelhouwer, forceerden met een koevoet de voordeur. Zij baanden zich door een verstikkende rook een weg naar de bovenverdieping waar zij de 31-jarige R. bewusteloos op het trapportaal vonden. Zij droegen hem naar buiten waar de G.G.D. zich over het slachtoffer ontferm de. Hij moest in het Deltaziekenhuis worden opgenomen. Uit zijn verwarde mededelingen kon worden opgemaakt dat hij zich ongerust maakte over zijn zoontje dat hij zou heb ben toevertrouwd aan Sonja, een vrouw van wie hij alleen de voornaam wist te noemen. Tevergeefs zocht de politie naar deze Sonja. Een oproep in de kranten om inlichtingen over het vermiste ventje le verde evenmin iets op. Reeds overwoog de politie een uitgebreid onderzoek in te stellen in de buurt, toen uit het Delta- MARINUS ziekenhuis het ontstellende bericht van R.'s bekentenis kwam. Bij het verdere verhoor heeft R. be kend dat hij de met ijzer verzwaarde ju tezakken waarin hij het lijkje van Mari nus had gestopt, heeft verpakt in een vel zwart plastic dat hij dichtknoopte met een eind wit elektriciteitssnoer. Met dat pak is hij op een avond naar de NieuWe Maas gelopen waar hij het in het water wierp. De vondst van de duikers is overge bracht naar het bureau van de rivierpo litie in Rotterdam. Daar zal de moord nader worden onderzocht. zetten en in een flat stoppen en zijn boerderij aan een ander willen verko pen", zo vraagt men zich af. De voorlichtingsdienst van de ge meente Delft gaf gistermorgen de vol gende verklaring: ,,De heer Zonne veld kon toch niet op zijn bedrijf blij ven omdat een deel van zijn weiland nodig was, voor het doortrekken van provinciale weg 15. De laatste jaren was hij toch al zo veel grond kwijt geraakt, dat hij bijna geen veestapel meer kon houden. Daarbij komt dat de grond bestemd was voor industrie. Als de nieuwe eigenaar de boerderij dienstbaar aan zijn bedrijf wil maken, is aan de bestemming van de grond volgens het uitbreidingsplan voldaan." De firma Huurman, die eigenares se van de Marlotshoeve en de lande rijen wordt als de raad het beleid van B. en W. goedkeurt, vertelde: „Wij pogen altijd te voorkomen dat oude gebouwen nodeloos worden gesloopt. De Marlotshoeve kan met weinig moeite tot kantoor en tekenkamer worden omgebouwd." De firma Huurman heeft in West- Nederland een zekere naam als „red ster van oude gebouwen". Boer Zonneveld was ook gisteren niet op zijn flatje in Delft. In het verleden, toen het gevecht om de Marlotshoeve voor de rechtbank een hoogtepunt bereikte, heeft de oude boer eens. gezegd: „Goed, als jullie mijn grond voor het Uitbreidingsplan nodig hebben, dan zal ik mijn bees ten wel wegdoen, maar laat mij op mijn boerderij. Ik heb altijd op een boerderij geleefd en ik kan niet meer wennen aan een flatje; daar ben ik te oud voor.". De gemeente Delft won indertijd het juridische gevecht. „De Marlotshoeve stond de stadsuitbreiding in de weg totdat de boer in een flatje zat. Toen paste zij ineens wel in de plannen", zeggen de mensen in Delft nu scham per. Over drie weken zal de gemeente raad waarschijnlijk de kans krijgen om te spreken. Het zal voor de eerste keer zijn dat de kwestie in de gemeen teraad komt. Tot nu toe heeft de hele tragedie rond de boerderij zich '-ui ten de gemeenteraad afgespeeld. Weersverwachting geldig tot vanavond: Aanvankelijk en kele opklaringen, maar later toene mende bewolking en tijdelijk regen. Matige tot krach- J tige wind krim pend naar west of zuidwest. Aanhou dend koud. MIESJE: Dan maar voor jaar in een potje in huis halen. 7 april: zon op 6.03, onder 19.22; maan op 7.51, on der 22.55. regiem of een andere staat. Het gaat om mensen, niet om een stuk grond. Maar dat betekent niet dat de Papoea's ons mogen of kunnen dwingen het bestuur over Nieuw-Guinea voort te zetten of op een andere manier te blijven. Van zijn kant verklaarde de a.r. frac tievoorzitter, dr. Bruins Slot, hoe hij tot zijn voorstel tot schorsing was ge komen; ik wilde beraad omdat de brief van de minister-president behoedzaam gesteld en coneiliant ten opzichte van Indonesië was, terwijl de rede van minister Luns de indruk wekte dat het zelfbeschikkingsrecht in al zijn gedetail leerdheid weer naar voren was gescho ven. Zo ziet de buitenwereld het: de rede van mr. Luns was niet in overeen stemming met de brief van de premier. Het probleem-Nieuw-Guinea moet worden onderzocht met goede wil en een open geest. Daarvan had dr. Bruins Slot te weinig teruggevonden in de rede van mr. Luns. Ook vond hij het weinig verstandig dat geen bijdrage was ge leverd aan de Amerikaanse pogingen om het overleg weer op gang te bren gen. Dr. De Kort, fractievoorzitter van de K.VJ?., was de uitvinder van het woord misverstand. De wil van de Papoea's is inderdaad een uiterst belangrijke norm, zo zet dr. De Kort, maar nu scheen het alsof minister Luns de ge hele regeringspolitiek eraan vastknoop te. Zo ontstonden er tegenstellingen tussen mr. Luns en prof. De Quay over de term „belangen van de bevolking", die de premier in zijn jongste brief aan de Tweede Kamer had gebruikt. Met alle respect voor de wil van de bevol king zag dr. De Kort toch de tekst van de brief als de lijn van het regerings beleid. Een krachttoer van de Staatsdrukke rij vormde ook een belangrijke en ge waardeerde bijdrage tot opheldering. De Kamer beschikte nl. gistermiddag al meteen over de tekst van het debat van woensdag, zodat men nauwkeurig kon lezen wat minister Luns had ge zegd. Dr, De Kort kon daardoor de minister van buitenlandse zaken, als mede de Staatsdrukkerij danken voor de opheldering. De socialist De Kadt verweet de regering dat zij aan de kern was voor bijgegaan. Het gaat niet om een agenda, maar om een politieke houding. Zijn motie was bedoeld om te komen tot werkelijke onderhandelingen. Een an der kabinet uit de regeringspartijen, dus zonder minister Luns, zou de motie best tot uitvoering kunnen brengen, meende de afgevaardigde De Kadt, maar hij vroeg de socialisten er als je blieft buiten te laten. Er was afgesproken dat er over de agenda zou worden gepraat en niet over de zaken zelf. Men mag ons dan toch niet formalistisch noemen als wij ons aan die afspraak houden, aldus pre mier De Quay. Dr. Bruins Slot gaf hij de verzekering dat hij geen verschil of tegenstelling zaïg tussen hem en minister Luns. Het Nieuw-Guineaprobleem moeten wij niet in abstracta behandelen en ook niet in zwart-wit-tegenstellmgen plaatsen. Zo wel de Indonesische wens tot over dracht van het bestuur als de Neder landse wens betreffende een redelijk miterim-bestuur zal bij de onderhande lingen tot uitdrukking moeten komen. De duur van de Nederlandse taak in Nieuw-Guinea zal niet afhangen van een advies van de Nieuw-Guinearaad Wel zal steeds rekening moeten worden gehouden met de belangen van de Pa poea's. Minister Luns legde ten slotte nog uit dat hij niet bedoeld had te zeggen dat de regering weigert aan tafel te gaan zitten als de Indonesiërs het zelf beschikkingsrecht van de Papoea's niet van tevoren erkennen. Dat zou inder daad preconditie zijn. Het speet hem dat dr. Brums Slot uit zijn rede had opgemaakt, dat hij de zelfbeschikking als preconditie naar voren had gescho ven. De regering eist alleen dat de be woordingen van de agenda voor de on- iS? 20 zijn dalt z« "iet de houden en een Preconditie in te De beide socialistische moties die ^ïgev,n £p directe oniderharadetin- w" hdstddrsoverdracht en staking van het zenden van militaire venster? !te en verworpen met alleen (LanLu^S; visserijUïaat ^oori^ trekkprfr Twcsië Hij zou reterdag ver? trekken voor een bezoek van een week legaU1Khai1mg V3n 2ijn ^ische^

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 1