ACH. ZE BETALEN WEL... V erontwaardiging onder de kopers BEMIDDELING IN CONFLICT ZEEVARENDEN Boete voor „witte raaf in verkeer ENGELAND HAALT WEER WAT RUIMER ADEM Bankiers krijgen stem hotelkapittel" Directies autofabrieken verhogen prijzen op het gunstigste moment Geen patates in bus en tram TWINTIG HUIZEN BLIJVEN LEEG.... Overvallers hadden pech „Ongepast optreden van Gorkums burgemeester m ülijvende matiging van looneisen Amsterdamse raad kwam niet uit de Vijzelstraat Bijen bedreigden leven van jongen Kamerlid Scheps stelt vragen Donderdag 5 april 1962 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 9 Zij niet Niet eerlijk Misbruik Argumenten VOLKSWAGEN OOK IN BUITENLAND DUURDER GEVAARLIJK SPEELTUIG Brand na ontploffing DEEL VAN BUIT WAS GEMERKT Sarah Churchill verloofd STRIJD OM BEHEER VAN TERMINUS VIJF PROCENT VAN DE MILITAIREN IN DIENST ONGESCHIKT Particulier rechercheur veroordeeld Bromfietser tegen boom Algerijnen vangen deserteurs na mislukte overval Tandarts Mertens mag Nederlands dossier indienen GEEN WONINGNOOD IN MADUR0DAM Van onze correspondent BONN Grote verontwaardiging heerst in West-Duitsland over de golf van fikse prijsstijgingen, waarmee grote en kleine autofabrie ken in deze dagen voor Pasen het moment waarop „iedereen" een auto wil bezitten voor den dag zijn gekomen.- Autohandelaren die aan de prijsverhogingen onschuldig zijn staan thans bloot aan ongezouten kritiek van aspirantkopers, die reeds maanden geleden een wagen hebben besteld. Plotseling is de auto voor hen honderden marken duurder geworden. De fabrieksdirecties tonen zich vol slagen ongevoelig voor de scheldpartijen die om hen heen zijn losgebarsten. Zij buiten koud en ongevoelig met nauwe lijks overtuigende verwijzingen naar de stijgende kosten het gunstigste moment uit. De koper zal wel betalen. Achtereenvolgens zijn als gemeld de prijzen van DKW, Goggomobiel, Volks wagen, NSU en Ford met bedragen tussen honderdvijftig en driehonderd mark verhoogd. Dat Opel zal volgen staat vast. De Daimler Benzfabrieken, die de Mercedesauto's produceren, hou den zich nog op de vlakte. diefstal in een benzinestation te Wasse naar gepleegd. 4 De opbrengst per geproduceerde auto is in vergelijking met vorige jaren gedaald. De kosten per eenheid zijn gestegen ondanks verhoging van de produktie. Daar tegenover staan de fel geuite argumenten van de critici van de prijs verhogingen, onder wie de minister van economische zaken, prof. Erhard. Zij zeggen, dat de fabrieksdirecties geen eerlijk spel hebben gespeeld. Toen deze immers de eisen voor loonsverhogingen accepteerden, spra ken zij met geen woord over prijsver hogingen die daarvan het gevolg, zouden kunnen zijn. Zij komen nu, begin april, met de verhogingen voor den dag op een ogenblik dat de bestelboekjes berstens vol zijn, iedereen op zijn nieuwe auto wacht en er geen terug voor welke aanstaande koper ook, meer mogelijk is. Immers, de prijsverhoging geldt ook voor de reeds lang geleden bestelde, maar nog niet afgeleverde wagens. Deze prijsverhogingen hebben een schok van jewelste veroorzaakt. De autoprijzen gaven, eerder dan de prij zen voor levensmiddelen, de graad van welvaart van de Bondsrepubliek aan. Het gebruik maken van de markt situatie, vooral van de begeerte om voor Pasen een wagen te bezitten, wordt veroordeeld. De hoogconjunctuur van het oglenblik en de wil in een auto te rijden als de lente komt, zullen evenwel snel leiden tot een «ege voor de fabrikanten. Buitenlandse firma's (Citroen, Fiat, Volvo en dergelijke) hebben meege deeld beslist niet van plan te zijn hun prijzien in Duitsland te verhogen. Ook Van Doorne denkt er niet over, zo heeft de Westduitse vertegenwoordiger van de Eindhovense fabriek bekend gemaakt, de prijzen voor de Dafjes te verhogen „omdat daarvoor geen enkele reden bestaat". Maar de Westduitse fabrieken den ken daar anders over. Zij wijzen op het volgende: 1 De lonen zijn de laatste tijd sterk gestegen. Alleen bij de Volkswagen fabrieken in Wolfsburg zullen dit jaar de kosten voor lonen en salarissen tachtig miljoen mark hoger zijn dan in 1961. o De vrijwillige en verplichte sociale lasten drukken bijzonder zwaar op de ondernemingen. Bij Volkswagen bedragen zij nu al 46 procent van de totale loonsom. 3 De leveranties van de toeleverings bedrijven worden met de dag duurder. DUESSELDORF (Reuter) Ir. Nordhoff, de directeur van de Volks wagenfabriek, heeft gisteren aange kondigd dat ook de prijzen waarvoor de V.W. 1200 aan het buiteland wordt geleverd, zullen worden verhoogd. Volgens Nordhoff zal deze verho ging geleidelijk worden doorgevoerd. Zoals bekend verhoogde Volkswagen de Westduitse prijs voor de Volkswa gen 1200 standaard met 390 marken de prijzen voor de andere modellen van de 1200 met 240 mark. Auto Union, Goggomobil, N.S.U. en Ford-Keulen volgden het voorbeeld van Volkswagen al voor wat betreft de binnenlandse prijzen. Van onae Haagse redactie DEN HAAG. Bestuurders van autobussen en trams zullen binnen kort met de wet in de hand passa giers kunnen weigeren, die patates frites of ijs eten. Het ministerie van verkeer en wa terstaat is bezig met de wijziging van het uitvoeringsbesluit autovervoer personen. Daarin zal worden opgeno men dat het verboden is hinder of overlast te veroorzaken door het mee nemen of nuttigen van etens- of drink waren. Hoewel het verbod voor al deze wa ren geldt de huisvrouwen zullen bijvoorbeeld niet meer met eerr tas vol natte groenten de kleren van de naast hen staande passagier mogen bevuilen heeft men toch wel speci aal de eters van patates frites en dergelijke op het oog gehad. De macht van de chauffeurs zal niet verder gaan dan het weigeren van passagiers. Wanneer ze, eenmaal in de bus of de tram, hun lekkernijen tevoorschijn halen, kan hij hun vra gen deze weer op te bergen. Als men weigert aan zijn verzoek te voldoen, moet hij zich tot de politie wenden, die dan op grond van het uitvoerings besluit kan ingrijpen. Van onze oorrespondent BREUKELEN. Een bouw- schandaal is er oorzaak van dat in Breukelen ongeveer twintig pas gebouwde huizen niet mogen worden betrokken. Zij hebben alle ernstige gebreken en staan op funderingen die niet deugen. Het Tweede-Kamerlid Andries- sen (kath. v.) heeft er de minis ter van volkshuisvesting en bouwnijverheid al vragen over gesteld. De huizen maken deel uit van een groep van 28 woningwet woningen, die onder architectuur van de firma Van Erne uit Utrecht zijn gebouwd voor de woningbouwvereniging Breukelen. Slechts een stuk of acht huizen zijn bewoonbaar, al hebben ook zij mankementen, onder meer slecht trekkende schoorstenen. De andere woningen staan al negen maanden lang leeg. T oezicht De firma Van Erne had de bouw aan negen ondernemers uitbesteed. De architect Leicher uit Maarssen had het toezicht op de uitvoering. Hij had voor de dagelijkse gang van zaken drie opzichters onder zich. Wie voor de fouten verantwoordelijk kan worden gesteld, is nog niet duidelijk. Het schijnt in de bedoeling te liggen de huizen door een ander bedrijf te laten verbeteren, hoe wel men nog niet weet hoe dat kan gebeuren nu men niet op de funderingen kan rekenen. Het Tweede-Kamerlid Andries- sen heeft de minister gevraagd of het juist is, dat van de zijde van de gemeente bezwaar is gemaakt tegen het gunnen van het project aan de laagste inschrijver omdat het gemeentebestuur wist „dat hij op het gebied van huizen bouwen niet sterk is". Voorts vraagt het Kamerlid of Wederopbouw uit Utrecht de gemeente inderdaad heeft gedwongen de laagste in schrijver te accepteren. De heer Andriessen wil tevens van de minister weten waarom tegen de bezwaren van het ge meentebestuur in de bouw toch aan de laagste inschrijver is gegund. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM. Om ongelukken te voorkomen heeft de politie in Spangen een windbuks met loden kogeltjes in be slag genomen waarmee een jongen van dertien jaar aan de achterzijde van de ouderlijke woning op andere woningen had geschoten. Van onze scheepvaartredacteur ROTTERDAM. De looncom- missie van de Stichting van den Arbeid wil haar „goede diensten" aanbieden aan de partijen in het koopvaardijconflict. De commissie heeft gisteren besloten te trachten de Centrale van Zeevarenden ter Koopvaardij en Visserij (C.K.V.) en de Raad van bestuur voor de zeevaart tot overeenstemming te brengen over de uitgangspunten van een hernieuwd gesprek voor de ver vanging van de collectieve arbeids overeenkomst. Het bestuur van de Vereniging van Nederlandse koopvaardijofficieren (V.N.K.O. i 'W aadt zijn leden,.voor alsnog beslist oo 1 mei aan een even tueel door de C.K.V. in te roepen staking deel te nemen". Dit deelt het bestuur mee in het mededelingsblad van de vereniging. De vereniging is het niet eens met de uitlating van de heer C. W. van Driel, voorzitter van de C.K.V., dat het beëindigen van het collectieve contract in de koopvaardij traditioneel gepaard zou gaan met een staking. Zij zegt, dat er in de geschiede nis van de Nederlandse koopvaardij slechts één staking is geweest sedert het aangaan van de eerste collectie ve arbeidsovereenkomst. Dat was in 193?. De V.N.K.O. acht het een gelukkig verschijnsel, dat er maar één staking is geweest: „Immers, in principe is staken in strijd met de status en waardigheid van een officier ter koop vaardij, van welke gedragslijn hij met zal afwijken dan in een uiterst ernstig geval" Het bestuur betwijfelt of zich nu een dergelijke situatie voordoet „aan gezien wij bij de onderhandelingen, die tot een breuk hebben geleid, niet tegenwoordig zijn geweest, noch op enige wijze in een en ander zijn ge kend". (Ter verduidelijking: de V.N.K.O. is geen partij in het georga niseerd overleg voor de koopvaardij Red.). Het bestuur heeft niet de overtui ging, dat alles is gedaan ter voorko ming van de huidige situatie. In feite betekent dit alles dat er op een of andere manier misbruik wordt gemaakt van de vrije Westduitse markt en dat nieuwe looneisen onvermijde lijk zullen worden afgestemd op de prijzen van het meest begeerde con sumptieartikel in de Bondsrepubliek, een kleine of middelgrote auto van onder de zevenduizend mark. Aan deze angstige achtervolgingsrace tussen lonen en prijzen wil minister Erhard paal en perk stellen. In de Bondsdag, de Tweede Kamer in Bonn, zal hij hierover vandaag voorstellen doen. Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM. In de Amster damse gemeenteraad, die voor de tweede maal bijeenkwam om te de batteren over de bouwvalligheid van het flatgebouw in de Vijzelstraat, zijn gisteren aanvankelijk twee moties in gediend. Zij waren geen lang leven beschoren. Voordat de raad uiteen ging namen de fracties die de moties op tafel hadden gelegd (de C.P.N. en de P.v.d.A.) hun bezwaren terug. Deee anti-climax volgde op een nogal vaag antwoord van de wethouder van volkshuisvesting, de heer in 't Veld. Met het door hem uitgesproken oordeel van burgemeester en wethouders werd te vens een stolp van stilzwijgen gezet over deze zaak, die in de gemeentelijke ar chieven het opschrift: „Kwestie-Vijzel straat" heeft gekregen. Vijf jaar geleden stortte een deel van het flatgebouw in. Wonderlijk genoeg haalde men toen slechts enkele gewon den onder het puin vandaan. De ver bouwing die volgde, bleek onvoldoende. Nog geen jaar later vielen er wederom stukken steen uit de pui. Men bleef dok teren aan het gebouw. Totdat B. en W. van Amsterdam enkele maanden gele den in principe akkoord gingen met het afgeven van een sloopvergunning. Over dit punt nu hebben de raadsleden op nieuw van gedachten gewisseld. De belangen van de gedupeerde bewo ners en winkeliers en de omstreden po sitie van de eigenaresse de N.V. Am- stelstein, kwamen uitvoerig ter sprake. De sprekers vroegen zich vooral ook omzichtig af in hoeverre de verantwoor delijkheden en de bevoegdheden van de raad in dezen strekten. De raad is er tenslotte niet uitgekomen en de wethou der zette er een streep onder met de be lofte, dat B. en W. alles zullen doen wat in hun vermogen ligt. Met het gevolg dat nu nog niemand weet of het flatge bouw wel of niet zal worden afgebroken. De vele bewoners leven voorlopig in on zekerheid voort. Eigen nieuwsdienst HULSBERG Het ontploffen van een oliehaard heeft gisterochtend in het Zuidlimburgse Hulsberg een gezin van negen mensen dakloos gemaakt. De oliehaard stond in de showroom van een constructiewerkplaats voor landbouwwerktuigen. Na de ontploffing breidde het vuur zich -snèl uit. mede doordat in de showroom een groot aan tal bussen olie stond. In een oogwenk stond het hele pand behalve de werkplaats bestaande uit een woonhuis en een kruidenierswinkel in lichter laaie. Het gezin verloor al zijn bezittingen. De inboedel van de win kel en die van de showroom gingen ver loren. Op uitnodiging van zijn collega A. Khani zal minister Marijnen (landbouw en visserij) een oriëntatiebezoek van een week aan Tunesië brengen. Zijn vrouw en de directeur-generaal van landbouw mr. Van den Wall Bake zullen hem ver gezellen. Het gezelschap vertrekt zater dag. i Ingezonden mededeling) V) Van onze correspondent TILBURG Mevrouw Broers uit Goirle, wie in november vorig jaar omstandig lof werd toegezwaaid om dat zij zo keurig in haar Dafje had gereden, is gisteren tot 25 gulden boete veroordeeld, omdat zij geen rijbewijs had. De kantonrechter in Tilburg zag in de complimenten aan het adres van mevrouw Broers geen aanlei ding om van het eenheidstarief af te wijken 25 gulden en daarmee uit. Dat was overeenkomstig de eis van de officier van justitie. Het goede rijden van mevrouw Broers was opgevallen toen een auto met vijf politiemannen haar een kwar tier lang do-or Tilburg hafd gevolgd. Dat was gebeurd toen in Tilburg een grote veilig-veirkeersaotie werd ge voerd. Insigne „U hebt geen enkele fout gemaakt; wij zullen u voordragen voor een ver- keersinsigne", zei één van de politie mannen, toen mevrouw Broers was be duid te stoppen. Heit had geen indruk op haar ge maakt. „Ik was alleen blij dat ze mij niet vroegen mij-n rijbewijs te laten zien", vertelde zij later. Want een rij bewijs had ze niet; dat had ze veertien dagen tevoren verspeeld door bij een examen door rood licht te rijden. Van het insigne kon natuurlijk niets komen, maar de burgemeester, die het had moeten uitreiken, had mevrouw Broers toch beloond: hij had een taart gestuurd. Door te wijzen op al deze compli menten probeerde mevrouw Broers de kantonrechter en de officier van justi tie gisteren tot andere gedachten te brengen. „Het kan allemaal wel zo zijn, maar u hebt willens en wetens zonder rijbe wijs gereden; u hebt straf verdiend", zei de officier. De rechter was het daarmee eens. „Na -die verkee-rsactie hebben wij op de griffie in Den Bosch laten nazien wie van de mensen die in aanmerking kwamen voor het insigne, geen rijbe wijs hadiden", voegde hij eraan toe. Die uitlating verwekte op de publieke tribune nogal wat hilariteit. Daags na dat „de witte raaf" was overladen met lof was in alle kranten te lezen, dat zij zonder rijbewijs had gereden. Om dat in de papieren na te zoeken, had men veertien dagen nodig gehad. Van onze correspondent LONDEN. Zes mannen, met ijze ren staven gewapend, hebben giste ren in het Londense stadsdeel Battersea een overval gepleegd op een auto van de posterijen. Zij maakten zich meester van zeven zakken met geld, postwissels en ver- zekeringszegels. De waarde van de buit bedroeg honderdduizend pond sterling, een miljoen gulden. De dieven hebben echter pech want de nummers van de postwissels zijn be kend, ze kunnen er niets mee doen. Ook met de verzekeringszegels zullen de bandieten niet veel kunnen doen, want er staan herkenningstekens op, waardoor het zeer moeilijk zal zijn ze te gebruiken. Snel werk De overval ging zeer snel in zijn werk. De postwagen was juist bij een post kantoor weggereden, toen de dieven de wagen met twee auto's klem zet ten: een van voren en een van ach teren. Met hun ijzeren staven sloe gen zij vervolgens de ruiten van de postauto in. Ze sleepten de chauffeur de wagen uit en beukten de man bewusteloos. Hij werd aan een oog en een been ge wond. Twee rovers sprongen in de postauto en reden er mee weg, hun kornuiten ver dwenen in de twee andere auto's. Een ervan bleek gestolen te zijn. Later op de dag vond men de postauto ergens in Battersea terug. NEW YORK (AP). Twee Califor- nische huisvrouwen hebben door snel in grijpen het leven gered van een vijfja rig jongetje, Robin Scott Wilkerson, dat gisteren door een bijenzwerm werd aan gevallen nadat hij de deksel van een bij enkast had opgetild. De twee vrouwen renden op het ke reltje toe. Een van hen -greep een tuin slang en -spoot hem kletsnat waardoor de bijen werden verdreven. Een dokter behandelde Robin voor 150 steken en haalde uit elk van zijn oren een bij. Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. Is het waar, dat de burgemeester van Gorkum in een spoedeisende vergadering van de gemeenteraad zei, grote be zorgdheid over de duidelijke groei van de Partij van de Arbeid in zijn gemeente te kennen heeft willen geven. Dat is één van de vragen van het socialistische Tweede-Kamerlid Scheps aan de minister van binnenlandse za ken over de uitlatingen van Gorkums burgemeester mr. Ridder van Rap- pard. Wij hebben daar gisteren uit voerig over bericht. De heer Scheps vraagt of de bur gemeester inderdaad heeft gewaar schuwd tegen een meerderheid van de P.v.d.A. in de -gemeenteraad, als Gor kum stemt zoals het bij de verkiezin gen voor de Provinciale Staten heeft -gedaan. Hij vraagt verder of de burgemees ter bovendien heeft betoogd, dat „wan neer de nieuwe raad in functie treedt, geen bevredigende samenwerking tus sen het college en de raad meer denk baar is". Is de minister bereid, aldus het Kamerlid, de burgemeester het onge paste van deze handelwijze en deze uiteenzetting duidelijk te maken? In zijn vragen laat de heer Scheps uitkomen, dat van een burgemeester wordt verwacht en geëist dat hij een wettig gekozen raad zal eerbiedigen en dat hij zal streven naar een behoor lijke samenwerking. Het Kamerlid besluit met de vraag: Wanneer de burgemeester er blijk van geeft zijn standpunt te handhaven dan wel te zijner tijd met de wet- LONDEN (A.P.) Sarah Churchill, de omstreden dochter van sir Winston, heeft haar verloving bekendgemaakt met baron Audley, majoor in het regi ment van Worcester. De 47-jarige actrice is tweemaal getrouwd geweest, de 48- jari-ge Thomas Percy Hery Touchet Tuchet-Jesson baron Audley eenmaal. Sarah Churchill trouwde in 1936 met de komiek Vic Oliver; in 1945 scheidden zij. In 1949 trouwde zij met de fotograaf Antony Beauchamp. Hij werd in 1957 dood in zijn flat gevonden. De titel van lord Audley dateert uit 1312. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG. De vice-president van de Haagse rechtbank mr. R. Ik rook.... en dan geniet ik ook! PANTER SENORITAS in het bekende rode blikje I2'h cent Van onze correspondent T ONDEN. Economisch gezien ziet het er voor Groot-Britan- nië weer wat rooskleuriger uit, al dus de strekking van het econo misch overzicht van Engelands mi nister van financiën, Selwyn Lloyd, dat gisteren werd gepubliceerd. Het wordt telkenjare vlak voor het in dienen van de rijksbegroting open baar gemaakt en vormt als het wa re het toneel, waar de kanselier van de schatkist zijn plannen voor het nieuwe financiële jaar 'op zal uitstallen. Maandag is de grote dag, waarop hij met het bekende koffertje naar het Lagerhuis gaat. De indruk die men uit zijn econo misch overzicht krijgt is er één van voorzichtig optimisme; men verwacht een heel klein beetje ver lichting, maar alleen in de sfeer van de indirecte belastingen. De industriële produktie in de we reld neemt toe, -de handel houdt daar gelijke tred mee. Onze exportkansen zijn goed, aldus het overzicht, maar, waarschuwt de minister, wij moeten met onze export kunnen concurreren en wij moeten de vraag in het binnen land in toom -blijven houden. Bescheiden Selwyn Lloyd verwacht, dat de koop kracht van het Britse volk als gevolg van naar hij hoopt een bescheiden stijging van de lonen wat zal toene men en daarmee dus de vraag naar goederen. Daarmee gepaard zal dan wellicht weer gaan een toeneming van het kopen op afbetaling. Tegen het einde van het jaar, voor spelt de minister, zal naarmate de export stijgt, de produktie die daarmee gelijke tred moet houden sneller toe nemen. De regering beschikt over de middelen, zegt hij, de vraag in het binnenland te reguleren. Vorig jaar juli stelde hij daartoe o.a. een extra belasting in op de toch al forse aan koopbelasting, die hier op vele goede ren geldt. Bovendien kan de regering invloed uitoefenen op het niveau van de inkomens. Daarmee kan zij de produktiekosten beïnvloeden Stabiel Slaagt Engeland erin. aldus Selwyn Lloyd, de stijging van de lonen binnen redelijke banen te houden, dan zal on ze concurrentiekracht toenemen, dan is er ook kans op het stabiel houden van de kosten van levensonderhoud. Men had gisteravond in Londen vooral de indruk, dat de begroting van maandag erop gericht zal zijn Groot-Britannië in een economisch zo sterk mogelijke positie te plaatsen ten opzichte van de landen van de Gemeen schappelijke markt. Vooral daar moet de export zich op richten en de Britse industrie kan verzekerd zijn van zo veel mogelijk steun van de regering in dit verband. Maar het land moet de kansen die er bij de export zijn ook grijpen, vermaant Selwyn Lloyd her haaldelijk in dit economisch over zicht. Het devies blijft dus voor het nieuwe financiële jaar: Zoveel mogelijk be perking van de looneisen al is de loon- pauze ten einde. Matiging blijft nood zakelijk bij het doen van aankopen in de persoonlijke sfeer, want neemt de vraag weer toe zoals in het begin van vorig jaar, dan geraken wij opnieuw in dezelfde inflatoire sfeer en brengen wij daarmee onze export in gevaar, juist nu daarvoor goede kansen opdoet men. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Ongeveer één proeent van de dienstplichtigen wordt binnen een maand na opkomst voor de dienst afgekeurd. Bij d-e herkeuring tijdens de basisopleiding va-lt anderhalf procent af. Tijdenis de verdere diensttijd wordt vijf procent medisch ongeschikt verklaard. De afkeuring van dit betrekkelijk groot aantal dienstplichtigen is het gevolg van verschillende omstandigheden. Dit deelt staatssecretaris M.R.H. Calmeyer (defensie) aan de Tweede Kamer mee. Het liberale Tweede-Kamerlid J. H. Couzy had hem tijdens de behandeling van de begroting van defensie hierom gevraagd. Psychische redenen zijn, aldus de be windsman, een voorname oorzaak van afkeuringen tijdens de eerste oefening. Dit. komt, omdat het bij de eerste keu ring in veel gevallen onmogelijk is te voorzien dat de jongeman geestelijk niet tegen de dienst zal zijn opgewas sen. Als de keuringsarts twijfelt, stuurt hij hem door naar de psychiater. Dit gebeurt bij ongeveer vijf procent van de eerste keuringen. Men zou uit het bovenstaande kun nen concluderen, aldus de staatssecre taris van defensie, dat de militaire overheid zeer zorgzaam is voor de aan haar toevertrouwde jeugd. Men zou ech ter ook bezorgd kunnen worden over de psychische gesteldheid van de jonge ren. De staatssecretaris zegt dat hij over dit laatste niet kan oordelen. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG. Het Haagse gerechts hof heeft de 24-jarige particulier re chercheur W. M. C. S. veroordeeld tot drie en een half jaar gevangenisstraf met aftrek. De rechtbank had hem drie jaar en twee maanden opgelegd, de procureur-generaal had zes jaar ge- eist. In mei van het vorige jaar had S. deelgenomen aan een overigens mis lukte overval op een Haagse taxi chauffeur. Hij had de feitelijke dader een traangaspistool verschaft en op hem gewacht in zijn auto. Voorts had de man een inbraak in Leiden en een Prins, heeft de vordering toegewe zen van het Amsterdamse bankiers kantoor Teixeira de Mattos tegen de Stichting, die een groot pakket aan delen van de N.V. Terminus be heert. De niet-royeerbare certificaten van aandeel zonder stemrecht die het kantoor heeft verworven door er een bod van veertienhonderd procent op te doen, zullen moeten worden ver wisseld in aandelen waaraan wel stemrecht is verbonden. In 1958 hadden een broer en een zus ter, die samen tweehonderd van de 360 aandelen van de N.V. bezaten, hun bezit ondergebracht in een stichting, met de bedoeling dat na hun dood geen machts strijd zou ontstaan en de nabestaanden geen individuele belangen boven die van de N.V. zouden stellen. De stichting gaf voor de aandelen cer tificaten uit, die de eigenaren alle voor delen van aandelen boden, behalve het stemrecht. M eningsverschil Eind vorig jaar deed de Landbank N.V. een bod van twaalfhonderd procent op de certificaten. De transactie, waar over het bestuur van de stichting gun stig had geadviseerd nadat het bod tot dertienhonderd was verhoogd, vond geen doorgang. Een deel van de certificaat houders wilde niet verkopen. Kort daarop deed Teixeira de Mattos een bod van veertienhonderd op de aan delen. Toen er werd vergaderd over het advies dat over dat bod moest wor den gegeven ontstond er tweespalt in het bestuur van de stichting. Twee leden vonden dat men niet moest discrimine ren en dat bod dus ook moest aanbeve len. Twee waren daar tegen. De rol van de voorzitter werd niet geheel dui delijk. Niettemin waren de twee voorstanders ervan overtuigd, dat tenslotte de be slissing tot aanbeveling was gevallen, evenals de beslissing dat de certificaten zouden worden verwisseld. Dit ge schiedde echter niet, toen Teixeira de Mattos de overgrote meerderheid van de aandelen had verkregen. De twee voorstanders legden daarop hun man daat neer. Geen belangstelling Teixeira de Mattos spande een proces aan om nakoming van de ook volgens hem gedane toezegging te effectueren. De Landbank kwam de stellingen van de stichting onderschrijven. Mr. Prins overwoog, dat hij uit de verklaringen van de uitgetreden be stuursleden en stukken die op de gang van zaken betrekking hebben, niet an ders kon opmaken, dan dat inderdaad een besluit tot verwisseling was geno men. Omtrent het verweer, dat een der gelijk besluit in strijd zou zijn met de statuten, overwoog mr. Prins dat, nu het doel aan de stichting is ontvallen, in redelijkheid niet kan worden volge houden dat de certificaten niet mogen worden verwisseld. De vroegere be stuurders van de stichting hebben geen belangstelling meer voor de N.V. De door de oprichters gevreesde conflicten kunnen niet meer optreden. De vice-president achtte de kwestie wel degelijk spoedeisend en vatbaar voor kort geding, zodat hij ook die ver weren verwierp. Hij gelastte de ver wisseling van de certificaten in aande len. Deze uitspraak stelde hij niet uit voerbaar bij voorraad zodat nog hoger beroep kan worden aangetekend zonder dat er reeds onherstelbare veranderin gen zijn aangebracht. DELFT. Op de weg van Den Haag naar Delft is gisterochtend de 62-jarige J. Geenjaar uit Wassenaar met zijn bromfiets tegen een boom gereden. Hij had de macht over het stuur ver loren. De heer Geenjaar stierf in eep Delfts ziekenhuis. tig gekozen raad niet te kunnen of te willen samenwerken, is de minister dan bereid de nodige maatregelen te nemen? De uitlatingen van mr. Ridder van Rappard zijn voor de commissaris der Koningin in Zuid-Holland overigens al aanleiding geweest de notulen op te vragen van de raadsvergadering waar in de burgemeester zijn „uiteenzet ting" heeft gegeven. Naar aanleiding van de verklaring van Gorkums burgemeester zal de gemeenteraad dinsdagavond bijeen komen. De kwestie zal in een bijzon dere vergadering worden besproken. Ingezonden mededeling) Van onze correspondent PARIJS Hoewel ex-kolonel Gardes zelf na zijn mislukte overval op enkele Franse militaire posten nog niet is gearresteerd wel is hij in enkele dorpen gesignaleerd valt het armzalige oversdfiot van zijn commando allengs in handen van de Franse militairen, die bij hun werk veel hulp krijgen, van de arabieren. Zo arriveerden gisteren te Rouina, een_ dorpje op vijftig kilometer van Orléansville gelegen, twee uitgeputte militairen. Zij werden gevolgd door de jeugd van het dorp, die hen buiten had opgevangen en hen met stenen bekogelde. De deserteurs vluchtten het eerste het beste Europese huis binnen. Daar het toevallig marktdag was, verzamelde er zich in korte tijd een grote menigte, die het huis met stenen begon te bekogelen. De deser teurs riepen de hulp van de politie in en zij werden prompt gearresteerd. Twintig man Nauwelijks was de kalmte terugge keerd of een boodschapper uit een dorp uit de buurt kwam de aanwezig heid melden van twintig mannen in militair uniform op het grondgebied van zijn dorp. Er trok een sterk mili tair convooi heen, maar toen het daar aankwam behoefde het al niets meer te doen. De soldaten zaten op de grond, omsingeld door een menigte arabische boeren, die hen met hooivorken, lange messen en stokken in bedwang hielden. Zonder tegenstand te bieden en dodelijk vermoeid stapten de deser teurs in de vrachtauto die hen naar de gevangenis van Orléansville bracht. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. De Haagse tandarts Mertens zal zijn verzoek om rechtsher stel en het daarbij gevoegde dossier in het Nederlands mogen stellen. Op de bij behorende brieven moet evenwel uit drukkelijk in Frans, Duits of Engels wor den geschreven dat het om een klacht gaat. Dat antwoordt minister Luns op vragen van het Tweede-Kamerlid C. Kleiwegt (soc.) Aanvankelijk was er sprake van, dat de heer Mertens het dossier voor ziin verzoek om rechtsherstel door een ver taalbureau zou laten vertalen, in het Engels of Frans. Dit zou volgens de heer Mertens tweeduizend gulden kosten. De plaatsvervangers van de minister van buitenlandse zaken hebben, na deze kwestie in Straatsburg te hebben bespro ken, een Nederlands-talig dossier toege staan, voor hen die zidh niet in de offi ciële talen kunnen uitdrukken. Verder is besloten, dat het bedrag van vierduizend Franse francs op de begro ting van de Raad van Europa staat voor onder meer het dekken van de kosten van vertalingen van verzoeken om rechtsherstel mag worden overschreden. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. „Madurodam lijkt mij een ideale stad voor een minister van volkshuisvesting en bouwnijverheid. Nog nooit heeft de stad rijksgoedkeu ring gevraagd en woningnood schijnt er niet te zijn. Wordt er misschien alleen in de vrije sector gebouwd?" Dat vroeg de minister van volkshuisvesting en bouwnijverheid, mr. J. A. van Aart- sen, zich gisteren af, toen hij met een gouden sleuteltje de miniatuurstad in Den Haag die 2 juli tien jaar be staat opende. Aanvankelijk zou minister-president De Quay Madurodam openen, maar het debat in de Tweede Kamer over Nieuw- Guinea dwong de premier daarvan af te zien. Minister Van Aartsens vrouw kreeg bij aankomst een boeket bloemen van George Maduro Alphares Correa, een naamgenoot van George Maduro, naar wie het stadje is genoemd. Terwijl de gasten, onder wie een groot aantal ambassadeurs, in de overdekte ruimte van Madurodam zaten en stonden te luisteren naar de nogal lang durige toespraak van de voorzitster van de Stichting Madurodam, mevrouw mr. J. E. Glastra van Loon-Boon, stonden in de stromende regen op de dijk 750 kabouters met opgeheven vlaggen te wachten op de opening. Die zou om half drie zijn, maar pas om tien over drie kon de minister het gouden sleuteltje in het slot van he't Madurodamse stad huis steken. Toen was juist de zon weer gaan schijnen.

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 9