ALLES DRAAIDE OM OVERDRACHT Jongeman hield handen zelfs in cel niet thuis Gevaarlijke psychopaat ontvlucht EIS VAN SOCIALISTEN: DUIDELIJKE UITSPRAAK Ambassadeur Jones is optimistisch Gymnasiast met fles gedood HANRATTY DOOR DE STIERF STROP FABRIEK VAN GISPEN IS ONJUIST GEBOUWD Amerika's voorwaarden voor ontwapening De Gaulle sprak met fanfani Bruins Slot: Indonesië moet weten dat we eerlijk spel spelen ADJUNCT-DIRECTEUR GESLAGEN: VONNIS VAN 5 MAANDEN Stuurpaar Donderdag 5 april 1962 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 7 GEEN VOORKEUR VOOR GEMENEBEST „Garanties" NA ONDERHOUD MET SOEKARNO: Nieuwe helicopters nodig voor Sabena Vrijspraak na eis van twee jaar Militair paspoort vervanger van papierlawine En Amerika STERKE MAN VAN SYRIË WEER VRIJ VOEDSELTEKORT OP HAWAII Kentering bij Zwanenberg Gouden jubileum bij De Olifant Pleiter van uitgeverij in kort geding: In een sloot Bevolking in Ierland blijft constant WAAROM DIE ENE UITZONDERING?" Geen toezicht? E.M.S. goede vooruitzichten voor komende seizoen Van een onzer verslaggevers ZWOLLE Opnieuw is de politie in Nederland gealarmeerd voor het opsporen van een ontvluchte psycho paat. De man de 23-jarige P. W. wordt door de politie beschouwd als zeer agressief. Hij wist enkele dagen geleden uit het Rijksasyl voor psychopaten in Avereest te ont snappen. w. is volgens de terminologie van het Nederlandse gevangieniswezen in gedeeld in categorie I, dat wil zeggen dat hij tot de ergste misdadigers wordt gerekend. Hij werd in 1959 in Utrecht veroordeeld wegens zware mishande ling en daarbij ook ter beschikking van de regering gesteld. Simpel De ontvluchting van W. is een nogal simpele aangelegenheid geweest. Hij kreeg de kans samen met andere be woners van de inrichting werk te ver richten en genoot daardoor 'een zekere mate van vrijheid. Hij heelt zonder veel moeite de inrichting kunnen verlaten. De politie is gisteravond druk bezig geweest met het controleren van enkele tips, die zij over de verblijfplaats van W. had binnengekregien. De man is 1,83 meter lang, heelt donkerblond haar en blauwe ogen, een spitse kin en een ovaal gezicht. Toen hij er vandoor ging was hij gekleed in een oude donkerblauwe winterjas met motgaten, een donker colbertjasje en een oude broek. Amerika tegen Engeland: LONDEN (U.P.I.) De Verenigde Sta ten willen dat Engeland de voorkeurs behandeling van de landen van het Britse gemenebest opgeeft. De Ameri kaanse onderminister van buitenlandse zaken George Ball bracht dit standpunt van de regcring-Kennedy over aan zijn Engelse collega Heath. Amerika wil de gehele handel vrij maken zodat Latijns-Amerika en landen in het verre Oosten van de verruimingen kunnen profiteren. Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG. De drie belang rijkste regeringsfracties hadden in het debat ontdaan van alle bijkomstigheden de bestuurs- overdracht als agendapunt voor de definitieve onderhandelingen met Indonesië centraal gesteld. In beginsel is bestuursoverdracht niet verwerpelijk, maar wij zijn niet gerust op de praktijk, zo liet dr. De Kort, de fractievoorzitter van de K.V.P. zich uit. De fractieleider van de A.R. dr. Bruins Slot was als het kon nog duidelijker: Na alles wat er was gebeurd kon onze bereidheid tot het houden van het geheime gesprek niet anders betekenen dan dat wij bereid zijn te spreken over over dracht van bestuur. Laten de Indo nesiërs weten dat wij eerlijk spel willen spelen. Natuurlijk zal be stuursoverdracht op de agenda komen. Dat moet Indonesië weten. Ter. slotte deelde de liberale fractie voorzitter prof. mr. Oud op hetzelfde toen hij de regering vroeg om in 's lands belang, nu Indonesië de verplichting tot geheimhouding niet was naigeko- men, mee te delen of het overleg was gestrand op de koppigheid van de Nederlanders, zoals de Indonesische minister van buitenlandse zaken Su- bandrio had gezegd. Het kabinet had voor zijn Nieuw-Guineabeleid van de regeringsfracties onvoorwaardelijke steun gekregen. Met de socialistische oppositie gingen alleen de pacifisten en de communisten mee. De communist Bakker verweet de Partij van de Arbeid wel dat zij de regering in de kaart speelde en dat zij geen medewerking had verleend aan het communistische plan om een algemene staking uit te roepen! De pacifist Lankhorst eiste zonder meer de overdracht van bestuur en terug trekking van de strijdkrachten. mogelijke garanties voor de toekomsti ge ontwikkeling van de Papoea's. De motie eindigt dan met een uitnodiging aan de regering om de onderhandelin gen met Indonesië op deze grondslagen te voeren. Uit deze tekst blijkt dat de socialis ten -het doen voorkomen alsof de Ne derlandse onderhandelaars bij het ge heime overleg zouden hebben gewei gerd om debestuu rsoverdraoht tot aigendapunt van de definitieve onder handelingen te maken. De motie gaat nl. uitsluitend over deze onderhande lingen en zou als zondanig al onaanvaardbaar zijn, daar de situatie nog altijd geen stap verder is gekomen dan het geheim vooroverleg, dat boven dien nog in het stadium van onderbre king verkeert. De socialistische woordvoerder De Kadt had de regering de vraag voorge legd of de zinsnede in de jongste brief van premier De Quay, over een. „aan vaardbare oplossing welke rekening houdt met de belangen van de Pa poea's" betekent dat wij de stoere zelf- beschikkingspolitiek loslaten en naar een betere politiek willen overgaan. Hij eiste een duidelijke uitspraak van de regering dat ons land de onderhan delingen wil voeren met de bereidheid tot bestuursoverdracht. Dit legde hij ook neer in een motie. Een vreedzame oplossing van het Nieuw-Guineaprobleem die rekening houdt met de belangen van de Papoea's, zo heet het in deze motie, kan slechts worden bereikt door onderhandelingen met bereidheid tot overdracht van dit gebied aan Indonesië. Binnen dat kader I moet worden gestreefd naar de grootst DJAKARTA (A.F.P./Reuter) De Amerikaanse ambassadeur in Dja karta, Howard Jones, heeft zich gis teren na een onderhoud van een half uur met president Soekarno op timistisch uitgelaten over de kansen op een vreedzame oplossing van de kwestie Nieuw-Guinea. Op de vraag of het geheime overleg tussen Neder land en Indonesië zou worden her vat, antwoordde hij: „Ik hoop het, maar zekere kwesties moeten nog worden geregeld via de normale di plomatieke kanalen". Het gesprek werd gevoerd op ver zoek van de ambassadeur. Het was de derde ontmoeting tussen Jones en Soe karno sinds het geheime overleg werd opgeschort. Op een vorige bijeenkomst had Jones de brief van president Ken nedy overhandigd, waarin er bij Soe karno op tverd aangedrongen het over leg te hervatten. Soekarno zou daar mondeling via Jones op hebben geant woord. Doordringen Voor zover bekend heeft Soekarno laten weten dat hij inderdaad bereid is de besprekingen met Nederland te Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM. De sinds 1953 be staande helikopterverbinding van de Sa bena tussen Brussel en Rotterdam is het. onderwerp van een diepgaande studie geworden. De Sabena realiseert zich, dat deze luchtlijn nooit een goudmijn zal kunnen worden: Het vervoer met dure helikop ters, die m charter vliegend een negen honderd gulden per uur kosten, kan slechts winst opleveren bij transitver- voer. Een passagier die alleen maar op en neer vliegt van Rotterdam naar Brussel kost geld. De lijn is dan ook meer bedoeld om passagiers voor de, internationale en transatlantische lijnen vah de Sabena te leveren dan als zelf standige verbinding. Het is de vraag, of vleugeltoestellen op deze afstand winst kunnen afwerpen. Binnenkort moeten er nieuwe helikop ters worden aangeschaft. Daarbij is ge dacht aan tweemotorige machines, die ook uit een oogpunt van veiligheid door de Rijksluchtvaartdienst worden gepre fereerd. Deze toestellen zijn aanzienlijk kostbaarder dan de huidige Sikorski's van de Sabena. Hoewel er aanvankelijk is gespeeld met de gedachte de lijn tegen het einde van dit seizoen (31 oktober) op te heffen, zal de studie die zojuist is be gonnen moeten uitwijzen, of deze ri goureuze oplossing wel de juiste is. AMSTERDAM. De rechtbank in Amsterdam heeft gisteren de 21-jarige los-werkman F. G. H. O. vrijgesproken van uitlokking van mishandeling door zijn vrouw van hun zes maanden oude baby, die de afgelopen zomer door ver stikking was omgekomen. De officier van justitie had twee jaar gevangenis straf met aftrek geëist. De twintigjarige echtgenote van de los-werkman was reeds voor mishande ling de dood tot gevolg hebbend ver oordeeld. Zij had twee jaar gevangenis straf gekregen na een eis van vijf jaar. Toen de baby in een juninacht van het vorige jaar was begonnen te hui len, had de man zijn vrouw toe geroe pen het kind te laten ophouden. Zij trachtte het gehuil te smoren door het kind op zijn buikje te leggen en de wieg af te sluiten met een deken en een kussen. Daarna was het echtpaar in slaap gevallen, 's Ochtends bleek het kind dood te zijn. hervatten, zodra de Nederlandse rege ring zich in beginsel bereid verklaart het bestuur over westelijk Nieuw- Guinea aan Indonesië over te dragen. Soekarno zou er bij president Ken nedy op hebben aangedrongen de Ne derlandse regering daarvan te door dringen. Op dat laatste kan de opmer king van Jones slaan dat er nog zekere kwesties via diplomatieke kanalen moet worden geregeld. President Soekarno heeft gisteren een commissie van twaalf leden uit de opperste adviesraad samengesteld, die aanbevelingen zal doen „over mogelijke manieren om West-Irian dit jaar te herkrijgen". De commissie moet die aanbevelingen vandaag al doen. In Djakarta zijn thans mededelingen gedaan over gevechten op het eiland Gag. Volgens radio Djakarta gaat de strijd tussen Nederlandse militairen en „gewapende jongelui". Volgens het mili taire commando voor West-Irian te Makassar „vuren de Nederlanders in het wilde weg op de bevolking". Op het hoofdkwartier van het leger te Dja karta zei men echter niet over gegevens over gevechten op Gag te beschikken. Gesneuveld De commandant van de Nederlandse strijdkrachten op Nieuw-Guinea, schout bij-nacht Reeser, heeft gisteren bekend gemaakt dat vier van de infiltranten, die op Gag aan land waren gegaan, zijn gesneuveld. Op Waigeo, waar volgens vroegere berichten één Indonesiër was gesneuveld, hebben zich inmiddels drie infiltranten aan de bevolking over gegeven. Die heeft ze aan de strijd krachten overgeleverd. In Djakarta maakte generaal Jani bekend dat binnenkort tienduizend voormalige aanhangers van de opstan dige beweging Permesta in Noord- Celebes. naar het grensgebied met Nieuw-Guinea zullen vertrekken. De overbrenging van vijftienduizend vrij willigers van Java naar Oost-Indonesië dat zou eind vorige maand gebeuren was volgens de generaal uitgesteld wegens transportmoeilijkheden. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. Het ministerie van defensie gaat drastisch het mes zetten in de enorme balen papier, die tezamen de twee miljoen leggers vormen, waarin de administratieve gegevens van militairen van landmacht, luchtmacht en marine zijn opgeborgen. In een militair paspoort, dat dit jaar wordt ingevoerd, zullen voortaan de voornaamste gegevens zijn vastgelegd. Voor iedere militair bestaat thans een zgn. legger, een omslag waarin ten minste 22 documenten zitten. Daaronder zijn het keuringsrapport, een registratiekaart en een ziekenrapportkaart. Als de mili tair eens een straf heeft opgelopen, zit ook de straflijst in deze legger. Al deze paperassen dienden te worden bewaard tot de militair 75 jaar was geworden. Dat wordt nu veranderd. Door invoe ring van het militair paspoort kunnen tien documenten vervallen. Het paspoort doet dienst als „legger in zakformaat" en als legitimatiebewijs. Het legitimatie bewijs van de Spoorwegen zal daarom eveneens verdwijnen. Het restant van de papieren die in de legger voorkomen (behalve de registra tiekaart en de appèlkaart) wordt ver nietigd, zo is nu het plan, wanneer de militair afzwaait met groot verlof. Het militaire rijbewijs zal niet in het paspoort worden opgenomen. Over de wettelijke regeling van dit rijbewijs wordt nog overleg gepleegd. Overigens sprak in de middagverga dering alleen de fractieleider van de C.H.U., dr. Tilanus, zich meteen tegen de motie uit. Hij wilde zich verder ech ter op geen enkele manier uitlaten over de vraag hoe hij zich de oplossing dacht. Het optreden van de Verenigde Sta ten in de kwestie-Nieuw-Guinea maak te voorts een belangrijk punt van het debat uit. Volgens dr. De Kort moeten de V.S. hun verantwoordelijkheid waar maken door de voortzetting van het overleg mogelijk te maken en een vreedzame oplossing te bevorderen. Dr. Bruins Slot vroeg of het zenden van militaire versterkingen met in stemming, of met tegenzin van de V.S. was ondernomen. Wij moeten weten of wij ai dan niet kunnen rekenen op hun steun, aldus dr. Bruins Slot. Die steun is essentieel voor de bepaling van ons internationale .beleid. De Suez- crisis heeft aangetoond dat zelfs Enge land. en Frankrijk niet meer op eigen gelegenheid internationale politiek kun nen voeren. Het gebruik van fae strijd macht is thans een zaak van supra nationaal gezag geworden Prof. Oud stelde de „benauwende vraag" wat er moet gebeuren als Indo nesië met militaire agressie doorgaat. Minister Luns knikte duidelijk instem mend toen prof. Oud opmerkte dat ons land dan de kwestie moet voorleggen aan de Veiligheidsraad of aan de Al gemene Vergadering. Maar dan moet behalve de eigen verantwoordelijkheid ook die van de andere mogendheden blijken. Als dan noch de Uno, noch de V.S. zich in deze zaak willen mengen, aldus prof. Oud, zullen wij onze positie op nieuw moeten bepalen, vooral het oog houdend op het belang van de Papoea's. Een tweede socialistische motie vroeg het staken van het zenden van mili taire versterkingen, waarmee de socia list Scheps het als enige van zijn frac tie blijkbaar niet eens was. Deze maak te een vergelijking met Algerije, waar heen Franse troepen worden gezonden om de Algerijnen te verzekeren van de verwezenlijking van hun zelfstan digheid en hun onafhankelijkheid. LYON (AFP). De negentienjarige elektricien Adre Egea uit Lyon heeft bekend vorige week donderdag de gym nasiast Jean-Claude Ravel met een "fles zo te hebben geslagen dat Ravel vijf dagen later na voortdurende bewuste loosheid overleed. De gymnasiast had zich teweer gesteld tegen een troep no zems die zijn vijftienjarige zusje met oneerbare bedoelingen naar een steeg je hadden gesleurd. Egea had aanvankelijk ontkend enig aandeel aan het relletje gehad te heb ben. Maar een getuige herkende hem en bovendien bleek hij voor te komen op een foto die een straatfotograaf had gemaakt en waarvan het afleveringsbe- wijs in de zak van een der leden van de bende was aangetroffen. Egea bekende tenslotte degene geweest te zijn die de gymnasiast met een fles op het hoofd had geslagen zodat de ze een dubbele schedelbreuk opliep en na vijf dagen overleed. AMMAN (UPI). Het persbureau voor het midden-Oosten meldde giste ren uit Beiroet dat de „sterke man" van Syrië, Abdel Hamid el Serraj, is vrij gelaten. Hij was vice-president van de Verenig de arabische republiek en werd na de geslaagde staatsgreep van vorig jaar. waarbij Syrië zich van de V.A.R. los scheurde, gearresteerd. Hij zou met zijn echtgenote en zijn zoon met een extra vliegtuig naar Europa zijn gevlo gen. Het was gisteren in Syrië, twaalf uur nadat het verzet van de rebellerende militairen in Aleppo was gestaakt, nog moeilijk om telefoongesprekken te voe ren en telegrammen te verzenden. Het verbod om met^ lijnvliegtuigen boven Syrisch grondgebied te vliegen was nog steeds van kracht. Het radiostation van Aleppo, dat tij dens de opstand berichten van de re bellen uitzond, bracht gisteren de gewo ne programma's van radio Damascus in de aether. Er zijn tot nu toe -geen aanwijzingen dat ex-president Koedsi in zijn functie zal worden hersteld. HONOLOELOE (AP). Gouverneur William F. Quinn heeft gisteravond op Hawaii de noodtoestand afgekondigd als gevolg van de zeeliedenstaking in de Verenigde Staten die de voedselbevoor- rading van het eiland ernstig heeft ge stagneerd. Gouverneur zuinn verzocht president Kennedy telegrafisch schepen en vlieg tuigen vrij te maken om voedsel naar Hawaii te brengen. Van twintig massa voedingsmiddelen is er nog een voor raadje aai wezig voor hoogstens twee we ken. De gouverneur verzocht om onmid dellijk militaire transportmiddelen in te schakelen. Eigen nieuwsdienst OSS. Hoewel de staking bij Zwanenberg nog voortduurt is een kentering merkbaar. Het aantal werkwilligen was gisteren opnieuw groter. De brieven waarin ontslag wordt aangezegd aan alle arbeiders die niet uiterlijk maandag het werk hebben hervat, zijn gisteren ver zonden. Overleg tussen vakbonden en personeel heeft niet meer plaats gehad. Van onze correspondent LONDEN. Om acht uur gister ochtend is in de gevangenis van Bed ford het doodvonnis voltrokken aan de 25-jarige James Hanratty. Hij werd, zoals de gewoonte is in Groot- Britannië, opgehangen. Hanratty was zoals men weet schul dig bevonden na het langste moord- proees dat er in Engeland ooit is ge voerd aan moord met roof op de laborant Michael Gregsten. Gregstens vriendin Valerie Storie. werd door de moordenaar aangerand. Hij probeer de ook haar te doden. Hoewel gevaar lijk gewond door vijf schoten bleef zij in leven. Ze is nu gedeeltelijk ver lamd. Drie studenten hadden de gehele nacht voor de gevangenis van Bed ford de wacht gehouden als protest te gen de terechtstelling van James Han ratty. Tegen de ochtend kregen zij ge zelschap van tweehonderd anderen. In diepe stilte bleven zij daar tot even na achten, een inspecteur van politie het gebouw uit kwam en mededeelde: „Het is voorbij. Er zal geen commu niqué worden opgehangen". Krans „Een man legde een krans tegen de gevangenispoort, terwijl binnen tij dens de gerechtelijke lijkschouwing werd vastgesteld, dat Hanratty in overeenstemming met de wet was te rechtgesteld. Hij was onmiddellijk dood, verklaarde een arts. De politiebewaking buiten de gevan genis rukte in: zij had niet behoeven op te treden. Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM. Op het kantoor van de N.V. Distilleerderij en likeurstokerij De Olifant van J ,J. Melchers Wzn. in Schiedam is gisteren het gouden jubi leum gevierd van de oudste directeur, de heer J. Th. J. Melchers. Burgemeester mr. J. W. Peek speld de de jubilaris de versierselen, verbon den aan het ridderschap in de Orde van Oranje-Nassau op de borst. Als deken van het roemruchte gilde van het Gou den Glaasje sloeg de heer H. Coebergh de heer Melchers met de roeistok plech tig tot ridder. Van onze correspondent /'KONINGEN Als een jonge hond die zich de halsband niet om wil laten leggen was de leerling-machinist P.L-R. (23) uit Groningen in verzet gekomen tegen de maatschappij, tot in het huis van bewaring toe. Toen hij daar onder verdenking van praalrijden en diefstal van een auto was opgesloten, had hij de adjunct-directeur een klap in het gezicht gegeven. Voor die mishandeling, de autodief stal en het praalrijden samen vroeg de officier van justirtiie in Groningen gisteren zes maanden gevangenisstraf met aftrek, waarvan twee voorwaar delijk met drie jaar proeftijd, onder- Van onze correspondent UTRECHT De ware oorzaak van de verzakkingen bij de N.V. Gispen's metaalwarenfabriek in Culemborg is niet de bronbemaling voor de nieuw bouw van de technische uitgeverij H. Stam, maar de onjuiste constructie van de fabrieksgebouwen van Gispen. Aldus mr. F. van der Feltz, pleiter voor de N.V. Stam in het kort geding, dat gisteren diende voor de presi dent van de Utrechtse rechtbank, mr. J. J. Plugge, en dat was aangespan nen door de uitgeverij. Zij had dat gedaan omdat de N.V. Gispen dinsdag de bronbemalingen niet had doen staken en dus niet in was gegaan op het ultimatum dat de N.V. Stam haar had gesteld. <In ons bericht daarover is gisteren door het wegvallen van het woordje „niet" ten onrechte gemeld dat de uitgeverij de bronbema lingen wel had doen staken.) ONSTABIEL Er wordt in Culemborg op bijzonder onstabiele grond gebouwd. De water stand van de Lek heeft invloed op het grondwaterpeil. Daarom is het zo on begrijpelijk dat bij Gispen wel de mu ren, maar niet de vloeren zijn onder heid, zo zei mr. Van der Feltz. De schade is het logische gevolg van het te zuinig bouwen door Gispen, zo ging hij verder. Ook al is er verband tussen verzakking en de bronbemaling, dan is dat nog geen causaal verband, want ook zonder de bronbemaling zou er schade zijn ontstaan, maar misschien wat langzamer. Het gaat niet aan, meende de advo caat, dat Gispen, die een onjuiste con structie bij de bouw van zijn fabriek heeft toegepast, nu van anderen eist ook zo te bouwen. Plotseling stoppen van de bronbemaling zou voor Stam catastrofaal zijn. Er zouden ten minste vier weken nodig zijn om de bron bemaling voorzichtig te verminderen Mr. W. A. P. Smit uit Rotterdam, die optrad voor de N.V. Gispen, zette uit een dat de bronbemalingen een ver laging van de grondwaterspiegel ver oorzaken, waardoor verzakkingen in de grond optreden. Omdat er in het ketel huis van de nieuwe fabriek van Gispen pijpleidingen dreigen te breken, is het werk in dit deel van de fabriek ai ^cstddkt. Gispen heeft, aldus mr. Smit, de N.V. Stam al op 5 februari toen de bron- bemalingen nog niet waren begonnen gewaarschuwd voor de gevolgen die de bemalingen zouden kunnen hebben. Deze waarschuwing en de protesten die zijn gevolgd toeii de verzakkingen bij Gispen zichtbaar werden, heeft de N.V. Stam naast zich neergelegd. Daar om zal Gispen van de uitgeverij ook vergoeding gaan eisen voor de geleden bedrijfsschade. Mr. Smit verzocht de president te bevelen een begin te maken met het staken van de bronbemaling op straffe van een dwangsom van honderdduizend gulden per dag. Bovendien vroeg mr. Smit de rechter een deskundige aan te wijzen om toe te zien op het beëindigen van de bronbemaling. Mr. Plugge vroeg daarop ir. W. C. van Mierlo, directeur van het laboratorium voor grondmechanica, die als getuige- deskundige werd gehoord, of hij het door eiser gevraagde toezicht zou wil len oefenen. De advocaat van de uit geverij protesteerde daartegen, maar mr. Plugge legde dat protest naast zich neer. Ir. Van Mierlo verklaarde zich bereid de taak van toezichthouder op zich te nemen. Als getuige verklaarde hij dat hij de verzakkingen bij Gispen's nieuw bouw abnormaal vond. Een stopzetting van de bronbemaling zou volgens hem geleidelijk moeten geschieden. De architect van Gispen's nieuwe fabriek vestigde er de aandacht op dat er tot 22 maart toen de bronbemalin gen begonnen nooit verzakkingen waren geconstateerd. Een en ander vormde stof voor een twistgesprek tus sen de deskundigen en de advocaten over de tijdstippen waarop de „natuur lijke zetting" een oorzaak die volgens mr. Feltz niet mocht worden verdoe zeld zich in de fabriek van Gispen had voltrokken. De president brak dit gesprek af door zijn uitspraak op maandag te bepalen. toezichtstelling en psychiatrische be handeling. De politierechter maakte daarvan vijf maanden zonder aftrek, waarvan vier voorwaardelijk met. drie jaar proeftijd, ondertoezichtstelling en psychiatrische behandeling. Op 3 december was verdachte, die toen als hulppompbediende bij een Groningse garage werkte, er met een auto vandoor gegaan. In Meppel raak te hij in een sloot, waar vrach.tau.to-' chauffeurs hem bereidwillig uithaal den. In een café werd hij liefderijk van droge kleren voorzien, waarna hij probeerde de fiets van de caféhou der te stelen. De in zijn vertrouwen beschaamde caféhouder kon hem dat beletten. De jongeman bleef nog op vrije voeten, maar niet lang meer. want op 13 december nam hij opnieuw een auto weg. Daarmee ging hij naar Arnhem met de bedoeling smokkelaar te worden. Toen hij de wagen ergens zonder benzine had achtergelaten, werd hij opgepakt en in het Groning se huis van bewaring in de cel ge stopt. Een oom trok zich het lot van ver dachte aan. Hij bezocht hem en vroeg de adjunct-directeur van het huis van bewaring, de heer J. den Rooijen. cle mentie met de jongen te hebben. Ver dachte vroeg echter een onderhoud met de adjunct-directeur aan om hem Politieke eenwording TURIJN (Reuter/AP). Achter een cordon van zwaar bewapende carabinieri en politiemannen hebben de Franse president de Gaulle en de premier van Italië Fanfani vandaag gesproken over de Europese politieke eenwording. Over de gesprekken, gehouden in een afgelegen villa bij Turijn, is niet veel bekend geworden. In een gemeen schappelijk communiqué wordt gezegd „dat de banden, die de landen van de Europese gemeenschap al binden, moeten worden versterkt en voltooid op politiek plan". Ook over andere vraagstukken is van gedachten gewisseld. Het commu niqué vertelt niet welke die vraag stukken geweest zijn. President de Gaulle is om half zeven per vliegtuig en begeleid door straaljagers naar Parijs teruggekeerd. hem een klap in het gezicht gaf. De adjunct-directeur zag gisteren toch nog veel goeds in de jongen. Hij probeerde hem tot ongenoegen van de rechter nog in bescherming te nemen door ontwijkende antwoorden te geven op vragen over het pijn heb ben door de klap, een noodzakelijke voorwaarde voor de te laste gelegde mishandeling. van familiebanden, de goede bedoe ling van de reclassering en het nut van medisch en psychiatrisch onder zoek. Dit viel in zulke slechte aarde dat de jongen woest uitriep: Eruit. De heer Den Rooijen gaf hem te ver staan dat hij zou bepalen wanneer hij de cel zou verlaten, waarop verdachte te vertellen dat hij geen bezoek van zijn oom meer wilde hebben. De adjunct-directeur praatte daar op in de cel over de betekenis j „Dag stuur", zeggen de opvarenden van het Poolse schip San als zij de 31-jarige mevrouw Danuta Walas-Kobylinski ont moeten. Het „man" erachter slikken ze maar in. Wie zegt er stuurman tegen de eerste) stuurvróuw? In Kopenhagen, waar de San ligt, hoorde men haar als eerste stuurman van het schip bij het laden via de megafoon aanwijzingen geven boven). Daarna ging de eerste stuurvróuw passagieren! (onder) Mevrouw Walas heeft tien jaar gewacht alvorens als eerste stuurman op de San het Poolse zeegat uit te kunnen varen. Haar manook eerste stuurmanwacht in Polen op zijn bevordering tot kapitein. Komt die af, dan wil hij graag op de brug van de San staan! Eigen nieuwsdienst PARIJS De bevolking van Ierland blijft voor het eerst sinds jaren gelijk Vorig jaar zijn 25.000 mensen geëmi greerd. Dit aantal is gelijk aan de be volkingsaanwas. Alleen de industrialisatie van het land kan de ontvolking tegengaan, schrijft de Organisatie voor Economische Sa menwerking en' Ontwikkeling in een rapport. De Ierse economie kan nog aanzien lijk uitgebreid worden daar het land als uitzondering in Europa nog beschikt over een overschot aan arbeidskrach ten. Indien Ierland tot de E.E.G. toetreedt zal de industrie de strijd tegen een krachtige concurrentie moeten aanbin den, De regering wordt aangeraden nauwlettend toe te zien op de omvang v-an de besparingen en de doelmatigheid van de loonpolitiek. 55 Eigen nieuwsdienst GENÈVE Waarom moet de ge hele wereld zich neerleggen bij de pseudo-wetenschappelijke bewerin gen van een enkel land? Met deze vraag keerde gisteren in de ont wapeningsconferentie de leider van de Amerikaanse delegatie, Arthur Dean, zich tegen de Russische pogin gen tot rechtvaardiging van het verzet tegen doeltreffend internatio naal toezicht op naleving van een verbod van kernwapens. Dean stelde ook de vraag waarom steeds maar weer uitzonderingen zouden moeten worden gemaakt voor dat ene land, de Sowjetunie. Het verzet van de Sowjetunie tegen elke vorm van internationaal toezicht op naleving van een verbod van kern wapens noemde Dean het voornaamste beletsel voor een algemeen ontwape ningsverdrag. Hij wees de acht neutrale landen die met voorstellen waren ge komen erop dat alleen een algemene instemming met het beginsel van internationaal toezicht die voorstellen aanvaardbaar kan maken. „Niets wijst er echter op", zei Dean, „dat de Sowjetunie zal instemmen met een verdrag dat voorziet in doeltreffend toezicht." Dean merkte op dat in dit opzicht kennelijk de Sowjetunie en de andere communistische landen een ander stand punt innemen dan alle andere landen die aan de ontwapeningsconferentie deelnemen. Dean diende het eerste deel in van een Amerikaans overzicht van de voor naamste voorwaarden waaraan een ontwapeningsverdrag moet voldoen. Dat verdrag zal moeten voorzien in: volledige staking van de produktie van kernwapens onder internationaal toezicht; vernietiging van de bestaande voorraden splijtbaar materiaal - de grondstof voor de produktie van kern wapens en de bestaande voorraden bacteriologische en chemische wapens onder internationaal toezicht; overdracht van 50.000 kilo splijt baar materiaal door de kernwapens bezittende mogendheden aan een inter nationale organisatie die het voor vredelievend gebruik kan bestemmen; bestudering door deskundigen van de mogelijkheden van uitoefening van internationaal toezicht op bedoelde maatregelen. De Russische onderminister van bui tenlandse zaken Valerian Zorin ver klaarde dat de Sowjetunie desgewenst bereid was Russische deskundigen samen met Amerikaanse en Engelse experts de mogelijkheid te laten onderzoeken van verbetering van een stelsel van nationale inspectie. Internationaal toezicht bleef hij ver werpen, zolang de conferentie het kern- wapenvraagstuk geheel los van het probleem van de algemene ontwape ning wilde blijven behandelen. DEN HAAG In de buitengewone aandeelhoudersvergadering van de Ex ploitatie Mij. Scheveningen heeft het be stuur meegedeeld, dat de voorlopige cij fers over 1961 geen ongunstig beeld ge ven, mede dank zij de exploitatie van de pier. De vooruitzichten voor het ko mende seiz en zijn, de late Pasen en de koude lente in ainmerking genomen, zeer gunstig ook wat de hotelre server in-* gen betreft. Bij de E.M.S. en bij de dochtermaat schappij Zeebad Scheveningen is de raad van beheer uitgebreid met de he ren: dr. P. Rijkens, jhr. J. A. G. Sand- berg, prof. mr. W. C. L. van der Grin ten, R. Zwolsman, A. A. Vervoort en dr. ir. F. Bakker Schut.

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 7