Hoeve waar Zonneveld Oordeel van Papoea's blijft beslissend A.R. vragen beraad na teleurstellende regeringsverklaring In september uitkering van 35 door failliet ziekenfonds A.Z.R., Ahoy Vragen in Kamer over bouwen in West-Dnitsland STICHTING v. d. ARBEID: PRAKTISCHE OPLOSSING VAN GEVAL TOT GEVAL Lokettiste gaf negenduizend gulden te veel lüi GEWELD Hl NIEUW-GUINEA Omzeilen van moeilijkheden Prijs aardappelen wordt niet hoger PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Aannemer in huis van boer Overdracht kan wel besproken worden Onaanvaardbaar Begrip kweken SPPEKffWe K4Af? ZWJbBiovmftfsr «m VAM AMBON IS ONWAAR Steun op thuisfront Matiging Defensief Vanmiddag 1 uur Vera Eichmannéén dag naar Israël Tienduizenden schuldeisers krijgen 43 Zie verder pag. 7 Man verongelukt A.O.W. los van andere voorzieningen De Bilt: Regen Directeur; JACQ. DE SMIT; Chefred.: G. J. Breuker. Kantoren te: Middelburg, Plein 1940 nrs- 6—8, Postbus 26. Giro 116666, telefoon 011802009 en 4469. Goes, Lange Vorststraat 84, Postbus 4, telefoon 011006901. Vlissingen, Nieuwendijk 33, Postbus 24, telefoon 011843224. Terneuzen, Nieuwstraat 40, Postbus 53, telefoon 01150—3189, Zierikzee, Havenpark 24, telefoon 01110—2991. Zeeuwsch Dagblad Abonnementsprijs 0,62 p. w., 8,06 per kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentietarieven op aanvrage Rubriek Kabouters 7 cent per woord met een minimum van 1, 17e JAARGANG No. 5121 Donderdag 5 april 1962 DEBAT ONVERWACHT GESCHORST Van een onzer verslaggevers DELFT De Marlotshoeve, de boerderij van de Delftse veehouder Zonneveld, waar jarenlang fel om is geprocedeerd, zal niet verdwijnen. Acht maanden geleden is de boer juridisch verslagen naar een kleine flat verhuisd, maar zijn boer derij zal niet worden gesloopt. Bin nenkort zal de Marlotshoeve wor den gerestaureerd. Daarna zal een aannemersbedrijf er zijn kantoren in vestigen. De gemeente Delft heeft boer Zonneveld door de rechter van zijn grond en uit zijn boerderij laten zetten onder het motief dat de boer derij niet paste in een uitbreidings plan. Daarom moest de heer Zon neveld zijn veesta pel verkopen en zijn boerderij ver laten. De Delftenaren, die de jarenlange strijd van de boer om zijn bedrijf ge spannen hebben gevolgd, verwacht ten niet anders of de boerderij zou na de ontruiming worden gesloopt om plaats te ma ken voor de stads uitbreiding. Dat is niet ge beurd en dat zal ook niet gebeuren. De boerderij heeft enkele maanden leeg gestaan' en een aannemersbedrijf uit de Delftse bin nenstad, dat daar weer door een uit breidingsplan wordt verdreven, heeft in de tussentijd de grond gekocht. Op de gemeen tesecretarie van Delft, afdeling stadsuitbreiding, gaf men een simpele verklaring: „In het uitbreidings plan werd de grond van de Mar lotshoeve bestemd Boer Zonneveld voor industrieter rein. De gemeente had dus de boerde rij moeten afbreken en de grond voor industriële bebouwing moeten verko pen. Het aannemersbedrijf dat de grond ko.cht, vroeg ons de boerderij te laten staan omdat men het een stevig en karakteristiek gebouw vond. Men wil het inrichten als kantoor en tekenka mer. Rondom de boerderij zullen lood sen worden opgetrokken voor bouw materialen". Bij de lege Marlotshoeve werd gister middag een grote vrachtwagen met ste nen gelost. Veel weg In het flatje aan de Van Groenewe- genstraat in Delft, waar boer Zonneveld moest gaan wonen, werd niet open ge daan. „Hij is bijna nooit thuis", vertel den de buren. „Die man kan in die klei ne kamertjes niet wennen. Hij gaat met zijn vrouw dikwijls op bezoek bij zijn zoon, die een bedrijfje achter Rotter dam heeft". De mensen hadden ook gehoord dat de Marlotshoeve blijft bestaan. „Het zal allemaal wel kloppen", zeiden ze, „maar Zonneveld kon zijn laatste le vensjaren niet op die boerderij blijven, omdat zij in de weg stond. En nu wordt het uitbreidingsplan er ineens niet meer door geremd". Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. Aan de minister van volkshuisvesting en bouwnijver heid heeft de heer W. J. G. Peters, lid van de Tweede Kamer, voor de K.V.P., gevraagd hoeveel Nederland se aannemers opdrachten in Duits land hebben. Het kamerlid informeert bovendien of bij het verstrekken van goedkeurin gen voor bouwplannen in de grens gebieden wel rekening wordt gehou den met de mogelijkheden in die streken. Zoals bekend heeft ons blad on langs gewezen op het verschijnsel dat vele arbeiders uit de bouwnijverheid bij gebrek aan arbeid in eigen land in Duitsland gaan werken. Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG. - Een door niemand verwachte schorsing heeft gisteravond het Nieuw-Guinea- debat in de Tweede Kamer plotseling onder broken, Na het vrij korte en opvallend formele regeringsantwoord op het middagdebat vroeg de a.r.-fractieleider dr. Bruins Slot beraad. In zijn fractie heerste kennelijk teleurstelling over wat premier De Quay, minister Luns en staatssecretaris Bot hadden gezegd. Met steun van de socialisten en de liberalen werd het debat verdaagd tot vanmiddag. Intussen was ook minister Zijlstra in de Twee de Kamer verschenen, waar een rumoerige sfeer heerste. Binnenskamers begonnen onmid dellijk onderlinge besprekingen, waaraan o.a. werd deelgenomen door premier De Quay, mi nister Zijlstra, dr. Bruins Slot en enkele leden van diens fractie. Ook in andere fracties werden de verklaringen van achter de regeringstafel aangemerkt als onbevredigend. De fractieleiders De Kort, Bruins Slot en Oud hadden in de middag de grondslag gelegd voor een duidelijke uitspraak over het Nieuw-Guinea- beleid, met name over de bereidheid van Neder land om bestuursoverdracht van Nieuw-Guinea aan Indonesië als punt van onderhandeling te aanvaarden. Wij zijn niet bereid, aldus minis ter Luns, te verklaren of te beloven Nieuw-Guinea over te dragen buiten de wil van de autochtone bevolking. Wij zijn wel bereid om over deze wens te praten met Indonesië en te onderzoeken of deze wens nu of in de toekomst' gehoor vindt bij de in heemse bevolking. Met deze verklaring eindigde de rede van minister Duns, die eerst had uit gelegd, dat de Indonesische onderhan delaars bij het geheime overleg slechts beschikten over zeer beperkte instruc ties. Zij hadden geen vrijheid om over iets anders te praten dan over de wijze van overdracht en na regeling daarvan over herstel van de betrekkingen tus sen Nederland en Indonesië. Zij moesten zorgen binnen de kortst mogelijke termijn hierover met de Nederlanders tot overeenstemming te komen. Uit Djakarta werd gemeld, dat dit binnen vijf minuten kon zijn gebeurd. De Indonesische eis, aldius minister Luns, dat Nederland vooraf, dus voor dat de onderhandelingen zouden be ginnen, moest verklaren het bestuur aan Indonesië over te dragen, was niet aanvaardbaar, daar het een preconditie was en het zelfbeschikkingsrecht tot een dode letter zou maJken. Het bete kende, dat wij aan tafel zouden gaan zitten om dan maar te hopen dat Indonesië rekening zou houden met de wensen van de bevolking. Minister-president, prof. De Quay, zei dat de regering er geen enkel be zwaar tegen had om de bestuursover dracht op de agenda van de definitieve onderhandelingen te plaatsen zolang de materiële formulering ervan maar niet vooruitliep op de inhoud van de besprekingen. De regering heeft zich steeds met volle bereidheid opengesteld voor elke regeling waarin een bona fide uit oefening van het zelfbeschikkingsrecht is- verzekerd, zonder de uitkomst te rekenen, aldus premier De Quay, ook niet de inlijving van het gebied bij Indonesië, als deze maar in overeen stemming zou zijn met de vrije wil 'van de bevolking. Er wordt met ernst gestreefd, zo voegde staatssecretaris mr. Bot hieraan toe. begrip aan te kweken bij de be volking van Nieuw-Guinea voor een oplossing van het geschil met Indone sië. met name op langere termijn ge zien. De autochtone aspecten mag men hierbij niet onderschatten, aldus mr. Bot. Het advies van de Nieuw-Guinea- raad is daarbij voor de regering cen traal. Dit geeft duidelijk de opinie weer van het overgrote deel van de onder bestuur staande bevolking. Als wie dan ook ter wereld, zo besloot mr. Bot, negeert dat het begrip zelfbeschik kingsrecht is uitgegroeid tot een Nieuw-Guinees nationalisme, beladen met zekere anti-Indonesische sentimen ten, dan zullen ongelukken niet uit blijven. ...A Een Haagse poli tieman in burger koos gistermiddag omzichtig zijn weg over het binnenhof met een in beslag qettjC?ien spandoek. De tekst: „Geen gek weld om Nieuw- Guinea". De dragers, pacifisten, werden na de inbeslagne ming in bedwang ge houden door politie te paard. Ook Ambonezen betoogden op het Binnenhof. Hun leu zen werden hun ge laten. Ze spraken trieste taal. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiniiiiiiiiiMHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiHiiiiiiiiiiiHiHiiiiiiimiiiiiiiiniiiiiiiiiMiiiniiiii ben op Nieuw-Guinea en dan pas zou willen onderhandelen. Men denke zich eens in, in welke positie Nederland dan zou zijn geweest. De regering is zich ten volle bewust van de offers, die worden gevraagd en zij denkt daarbij niet alleen aan de strijdkrachten in Nieuw-Guinea, maar ook aan de familie hier te lande. Prof. De Quay meende dat de jongste ont wikkeling ook een sterk psychologische kant heeft, niet alleen voor de bevol king van Nieuw-Guinea, maar ook voor de Nederlandse bevolking, die leeft binnen de sfeer van spanning, die doel bewust door de propaganda van Indo nesië wordt versterkt. Met voldoening had de regering vol gens prof. De Quay kennisgenomen van de kalmte van de bevolking van Nieuw- Guinea. Laten wij hen hierin op het thuisfront steunen, zo zei hij. De Indo nesiërs wekken de indruk dat de mili taire operaties toenemen door oude infiltraties als nieuwe wapenfeiten aan te kondigen. Daarmee proberen zij on rust op het Nederlandse thuisfront te wekken. Minister Luns legde nog uit dat aan de Nederlandse onderhandelaars, dr. Van Roijen en mr. Söhürmann, instruc ties waren gezonden voor de tijdens het geheime overleg op te stellen agen da voor de definitieve onderhandelin gen. Een van de punten was daarbij uitdrukkelijk de gelegenheid tot inter nationale oriëntering van de Papoea leiders, in het bijzonder in Indonesië. Ook het interim-regiem behoorde tot deze punten. Het zenden van versterkingen naar Nieuw-Guinea heeft volgens premier De Quay een onbetwistbaar defensief karakter en deze bescheiden verster kingen konden volgens hem niet gel den als motivering van de onderbre king van het geheime overleg. De ver sterking zou volgens de premier ook preventief kunnen werken in een vol gende militaire actie, waardoor het geheime overleg helemaal niet meer mogelijk zou zijn. Vooraanstaande Indonesiërs hebben verklaard, zo zei prof. De Quay, dat Indonesië eerst vaste voet moest heb- De Verenigde Staten hadden er voor af op aangedrongen dat sedert 13 maart geen alarmerende redevoeringen meer zouden worden gehouden en agressieve daden zouden worden nagelaten. De Nederlandse regering heeft zich daar strikt aan gehouden. Van Indo nesische zijde zijn vage toezeggingen gedaan, waarop de Amerikaanse rege ring meende te kunnen vertrouwen. Het is overbodig te zeggen, aldus mi nister Luns, dat Indonesië op geen enikele Wijze is afgeweken van de uit voering van zijn programma. Minister Luns wilde in alle duide lijkheid stellen, dat de socialisten in feite Nieuw-Guinea zonder enige voor waarde willen overdragen en dit bete kent, dat de toekomst van de bevolking wordt ovengelaten aan de goodwill van Indonesië. Dan is er geen geheim over leg meer nodig, dan is er slechts over dracht zonder meer, waarmee dus de overdracht prealabel wordt gesteld, zoals Indonesië wenst. Na de schorsing zal nu het debat vanmiddag om één uur worden voort gezet. JERUZALEM (UPI). Het Israëli sche kabinet heeft besloten mevrouw Ve ra Eichmann toe te staan naar Jeruza lem te komen om haar man te bezoé- ken, maar pas nadat het Hooggerechts hof zich zal hebben uitgesproken over Eichmanns beroep tegen zijn doodvon nis. Het bezoek van mevrouw Eichmann zal 24 uur mogen duren. Eichmann heeft zijn vrouw niet meer gezien, sinds hij door Israëlische agenten in Argen tinië werd geschaakt om zich te ver antwoorden voor de dood van zes mil joen joden. Van onze Haagse redactie DEN HAAG De moeilijkheden in de Stichting van den Arbeid over de toepassing van de in het loon- akkoord van Oud Wassenaar over eengekomen matiging zijn opgelost. Het bestuur van de stichting heeft gistermiddag ruim drie uur ver gaderd. Het resultaat van de be spreking is, dat de principiële standpunten van de partijen niet zijn veranderd. De looncommissie van de stich ting zal er echter naar streven, zo werd in een uiterst sober commu niqué na afloop van de vergadering meegedeeld, om het uitbrengen van verdeeld adviezen „door praktische oplossingen" te vermijden. Over deze oplossingen, die niet bekend zijn gemaakt, willen de twee voor zitters van de Stichting, van de werkgevers ir. W. H. Kruyff en die van de werknemers drs. D. Roe mers, een bespreking aanvragen bij Eigen nieuwsdienst ROTTERDAM De curatoren in het faillissement van de Stichting Ziekenhuisverzekering A.Z.R., Ahoy, verwachten dat zij voor 1 september op de erkende vorderingen een eerste uitkering kunnen doen van ongeveer 35 procent. Zij delen in hun verslag, dat op de verificatievergadering van 13 april zal worden uitgebracht, mee, 35.000 een claim hebben ingediend. De stichting blijkt nu de volgende schulden te hebben: voorlopig erkende schuldeisers, die voorrang hebben (preferente crediteuren) rond 6.600. voorlopig erkende gewone schuld eisers (concurrente crediteuren) rond 5.025.000 en betwiste crediteuren rond 50.000. De opbrengst van de bezittingen en vorderingen zal na aftrek van kosten 2.200.000 bedragen. Vermoedelijk zal m totaal aan de concurrente crediteu ren ongeveer 43 procent van 'hun er kende vordering kunnen worden uitge keerd. Chaos dreigde Toen de curatoren met hun werk begonnen, bleek dat er op 35.000 polis sen nog schade moest worden uitge keerd. Zodra het uitstel van betaling was aangevraagd, ontstond er een ware vlucht van het aanwezige perso neel. Hierdoor dreigde een chaotische toestand op de schade-afdeling te ont staan. Daardoor zou het zeer de vraag zijn of nog van een gehele afwikkeling van de boedel sprake zou kunnen zijn. De curatoren hebben daarop aan de voornaamste tussenpersonen gevraagd dat van de 150.000 polishouders er om de schade van hun verzekerden zo veel mogelijk zelf te sorteren. Dit heeft ertoe geleid, dat de afwikkeling van de boedel normaal kon geschieden. Na reorganisatie en aanvulling van het personeel konden honderd Claims per dag worden verwerkt. Vele weigeraars Tegelijk met het vaststellen van de schulden werd begonnen met het in casseren van de vorderingen. Dit wa ren hoofdzakelijk vorderingen op agen ten en andere tussenpersonen en op een groot aantal verzekerden, die wei gerden hun premie te betalen. Op het ogenblik van het verlenen van de sur séance was nog van ruim duizend agenten rond ƒ1.100.000 te vorderen. Er wacht nu nog maar één belangrijke post op afdoening. Nu, zo zeggen de curatoren in hun verslag, is van 33 agenten nog rond f 80.000 te vorderen. Van de door de curatoren aangeschreven verzekerden weigerden in eerste aanleg 3.200 hun premie-achterstand te betalen. Op dit ogenblik is er nog van honderd ver zekerden in totaal 17.500 te vorderen. de minister en de staatssecretaris van sociale zaken. Dat er een oplossing was bereikt bleek eigenlijk alleen uit het glim lachje dat na afloop van de vergade ring over de lippen van de meeste deelnemers gleed. Zij wilden geen en kel commentaar geven. Alleen K.A, B.-voorzitter Middelhuis zei: „Het gezonde verstand heeft gezegevierd. Ik hoop dat de overheid onze voor stellen zal goedkeuren. Ik heb er ver trouwen in". De voorzitter van het N.V.V,, drs. D. Roemers, deed minder enthousiast, öp de vraag of hij tevreden was, ant woordde hij, een beetje wijfelenudj „Nee, nee." Moet hieruit worden af geleid dat het N.V.V, minder zijn zin heeft gekregen dat het verwachtte? Het leek in het gebouw van de S.E.R. gistermiddag een beetje op een weer- huisje: Mannetje uit, vrouwtje uit. Na bijna twee uur vergaderen werden namelijk de werknemersleden „de gang opgestuurd", omdat de werkge vers zich onderling wilden beraden. Dit interne overleg duurde drie kwar tier. Twintig minuten na de hervat ting van de vergadering was het pre cies andersom. De werkgevers gingen in de gang staan wachten op het ein de van het onderling overleg tussen de werknemers. Zij hadden maar tien minuten nodig. Uit deze gang van zaken zou de conclusie kunnen worden getrokken, dat de practi&che standpunten anders over de partijen verdeeld liggen dan de principiële. Zoals bekend hadden het Centraal Sociaal Werkgeversver bond en het N.V.V. er geen bezwaar tegen, dat in de c.a.o.'s, die tot in 1963 doorlopen, reeds in dit jaar een beetje zou worden gesnoept van de pas in 1963 beschikbaar komende ruimte voor loonsverhoging. De ande re partijen vonden dat deze opvatting niet overeenstemde met het lookak- koord van oud-wassenaar. De Stich ting van den Arbeid heeft toen ge vraagd wat het standpunt van de re gering was, met als gevolg de bin dende aanwijzing van staatssecretaris1 Root vink. Veertien dagen geleden besloot de Stichting, dat de werkgevers en de werknemers eerst onderling de hoof den bij elkaar zouden steken, en dat gisteren opnieuw zou worden verga derd. De vakcentrales waren, zo luid den berichten, inderdaad tot overeen stemming gekomen. Dit werd gisteren door het verloop van de vergadering bevestigd. De volgende vraag is nu, of de „praktische oplossingen" voor minister Veldkamp en staatssecreta ris Rooi vink aanvaardbaar zijn. Zo ja, dan zijn alle narigheden (voorlopig?) van de baan. Zo nee,' wat dan? EPE. Een verkeersongeluk op de Tongerenseweg in Epe heeft gister middag de 72-jarige H. J. Mulder het leven gekost. De heer Mulder werd door een auto aangereden toen hij op de fiets van de uitrit bij een café de weg opreed. HAVANNA (UPI). - De openbare aanklager van de militaire rechtbank in Havanna heeft gisteren volgens de Cu baanse kranten tegen de deelnemers aan de mislukte invasie in Cuba de doodstraf of twintig jaar dwangarbeid geëist. m Neen dank je, ik heb er thuis al één. Van onze correspondent ARNHEM. Een leerling-loket- tiste op het postkantoor in Arnhem heeft gisteren op een cheque bijna negenduizend gulden te veel uitbe taald. De cheque was goed voor 89,52 gulden, maar de lokettiste had het bedrag als 8.952 gulden ge lezen. Dat was niet helemaal haar schuld, want de Raad van Arbeid in Nijme gen, die de cheque had uitgeschreven, bleek een bijzonder onduidelijke punt te hebben getikt tussen de guldens en de centen. De man die het bundeltje bankbil jetten in ontvangst had genomen een bejaarde Arnhemmer had het geld zonder er veel acht op te slaan in zijn zak gestoken. Pas thuis kwa men hij en zijn vrouw er achter dat er een vergissing was gemaakt. Het bundeltje bestond uit acht biljetten van duizend gulden, acht van honderd en twee van vijftig. In zijn portemon nee zaten nog zes losse guldens. Terwijl de twee mensen nog stom verbaasd over het geld gebogen ston den, belde een ambtenaar van de P.T.T. aan. Hij vertelde dat de loket tiste vlak nadat de Arnhemmer was weggegaan, haar fout had bemerkt. Aan de hand van de cheque had zij kunnen nagaan waar het te veel be taalde te vinden moest zijn. Zonder mankeren werd het geld te ruggegeven, Dat het hem niet eerder was opgevallen dat hij te veel geld in handen had gekregen, weet de Arn hemmer aan zijn bijziendheid. DEN HAAG. Nu het weer is om geslagen en de levering van Poolse aardappelen aan Duitsland op gang komt, verwachten deskundigen dat de aardappelprijs niet verder zal stijgen. De komende dagen zullen de aardappelen echter nog niet goed koper worden. De prijs van consumptie-aardappelen was de laatste weken flink gestegen. Vooral de uitvoer naar Duitsland en Enigeland was daaraan schuldig. In de ze landen heeft de strenge winter de boeren verhinderd de ingekuilde aard- appélen op de markt te brengen. Als grootste exporteur van aardappelen in West-Europa heeft Nederland daarvan de gevolgen ondervonden. Het lid van de Tweede Kamer, de heer J. Reehorst, heeft de ministers van landbouw en visserij, en van eco nomische zaken vragen gesteld over het prijsverloop van de aardappelen. Hij informeert ,ook naar da mogelijk heden. om de prijzen zo' constant mo gelijk te houden. Het prodiuktschaip voor aardappelen zal zich deze week beraden over dit vraagstuk. Vraag aan minister Van onze Haagse redactie DEN HAAG. In het voorlopig ver slag van de vaste commissie voor sociale zaïken en volksgezondheid op de ver hoging van de uitkering van de A.O.W. wordt gevraagd of ook niet de uitkerings- norrnen van de maatschappelijke voor zieningen moeten worden verhoogd. Veel wordt er door bejaarden over ge klaagd dat hun inkomen door een ver hoging van de A.O.W. niet vooruitgaat, omdat zij naast hun A.O.W. geen of maar heel weinig andere inkomsten hebben. Deze bejaarden komen in aanmerking voor de aanvullende uitkeringen van de maatschappelijke diensten van de ge meenten. Zeer vele leden willen de uitkeringen van de A.O.W. en die van de maatschap-? pelijke diensten evenwel niet op één lijn stellen. Daarom vragen zij de minister zich hierover te beraden met zijn ambt genote van maatschappelijk werk. Weersverwachting, geldig: tot vanavond: Wisselende be wolking met enke le buien. Overwe- :end krachtige naar noordelijke richting draaiende wind. Dezelfde of iets lagere tempe raturen. MIESJE: De bus zal er wel rijk van wor den. 6 april: zon op 6.06, onder 19.21j maan op 7.21, onder 21.37.

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 1