TEGEL MACMILLAN ZAAIT ONRUST IN LABOUR ZEEVARENDEN GEREED VOOR „ZWARE STORM' Kwestie Engeland-E.E Gverhit gemoederen in het i Lagerhuis ORDE HERSTELD NOORD-SYRIË IN HANDHAAF DE EXPORT Aanstaande schoonvader werd tweemaal beroofd Minister Cals in Tweede Kamer: MAMMOETWET IS SLECHTS EEN COMPROMIS „Geen animo voor p.b.o." Weer strop voor dienstplichtigen op Nw.-Guinea Sjah en keizerin naar Nederland HERINNERINGS KVP in Heemstede is het eens In kabinet lijkt zaak beklonken Militaire opstand ten einde E.E.G. BEDREIGT AMERIKA Automobilist in sloot verdronken Vandaag beslissing over „goede diensten" Woensdag 4 april 1962 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 7 Senator Hooij: 'ANOR AM A V ersch ij ningsverbod Gemeenteraad Schoorl weigert krediet Tweede Kamer herdacht oud-minister Joekes POKKEN OP JAVA VROUWEN IN OSS ZIJN ONGERUST Evenwichtig Motie-Peters Van onze Haagse redactie DEN HAAG De animo is er af, zo constateerde de heer Hooij (kath. v.) gisteren in de Eerste Kamer bij de behandeling van de begroting van algemene zaken. Hij sprak over de „stagnatie of vertraging" in de ontwikkeling van de publiekrechte lijke bedrijfsorganisatie. In de in dustrie knelt het het meest: Slechts tien procent van de werkgevers en vijftien procent van de werknemers is betrokken bij een bedrijfschap. Dit is een somber beeld, aldus de katholieke senator. De mensen heb ben meer belangstelling voor zaken, waarvan zij op korte termijn resul taten zien dan voor een zaak van lange adem als de p.b.o. De liberale professor Witteveen stel de vast, dat er over weinig onderwer pen in de Staten-Genera-al zo'n mono tone overeenstemming heerst als over de p.b.o. De voorstanders ervan zijn dogmatisch, meende hij. Men ziet er aan voorbij, dat vele taken van de schappen even goed door privaatrech telijke organen, buiten de p.b.o. dus, kunnen worden verricht. Hij was he lemaal niet tegen de p.b.o. betoogde hij, maar geval voor geval moet wor den bekeken of het nut heeft een be drijfschap te vormen. De behoefte aan bedrijfsorganen is veel geringer dan aanvankelijk was gedacht. Steeds meer verschuift ook het accent van de taak van deze organen naar dat van advies en overleg, waarbij de veror denende taak op de achtergrond raakt. Optimistisch Staatssecretaris Schmelzer verde digde met vuur het goed recht van de p.b.o. Hij gaf een uitvoerige op- •omming van de activiteiten, waarbij de schappen zijn betrokken. Als dit allemaal gebeurt binnen de p.b.o. en zowel werkgevers als werknemers voelen zich er wèl bij, waarom zou dat dan in privaatrechtelijke organen moeten gebeuren, zo vroeg hij zich af. De bewindsman zei een onverwoest baar optimisme te koesteren in de ontwikkeling van de maatschappij naar meer verantwoordelijkheid voor alle lagen van het maatschappelijk leven, waartoe de p.b.o. het zijne bij draagt. Wie zegt dat de afwezigheid van het verlangen naar bedrijfsorga nen niet berust op gezichtsvereniging, vroeg de staatssecretaris. De begroting werd zonder hoofdelij ke stemming aanvaard. HEEMSTEDE (ANP) De kandida tenlijst van de K.V.P. voor de raads verkiezingen in Heemstede wordt gewij zigd. Daartoe is besloten na een bespre king tussen het plaatselijke afdelingsbe stuur en de raadsfractie, die zich niet met de oorspronkelijke volgorde kon verenigen. De K.V.P.-ers in de raad van Heem stede hadden verklaard als lid van de K.V.P. te zullen bedanken en met een eigen lijst uit te zullen komen als de volgorde niet werd veranderd. Ingezonden mededeling) In alle gemoedsrust kiest premier Macmillan een das uit in een winkel te Stockton. Zijn uitlatingen over de Enromarkt tijdens een verkiezingsrede in het plaatsje hebben hem in het Lagerhuis ook de das niet omgedaan. BEIROET (Reuter, U.P.I.) Het Syrische militaire hoofdkwartier heeft gisteravond bekend gemaakt dat de opstandige beweging in Noord- Syrië is geëindigd. Volgens een door Radio-Damascus uitgezonden communiqué zijn de rebellerende eenheden naar hun ka zernes teruggekeerd en zijn orde en rust weer hersteld. HET STAAT DEZE WEEK IN Het vreemde verhaal van de 76-jarige Schot, die op 28 juni 1914 doodgeschoten had moe ten worden. De kogel, die de eerste wereldoorlog deed uit breken was voor hem bestemd. De elegantste vrouw ter wereld liep op stro-sandalen, kreeg alle werken van Ghandi en een olifantje cadeau. Zij werd voor Panorama gefotografeerd bij een der be roemdste bouwwerken ter wereld. Naamloos immigrant die nu 22 jaar is klom in vier jaar tijd op tot populairste persoonlijkheid in de showbusiness. Jong Nederland, een grootse reportage over de man, die op bezoek komt: Cliff Richard! Zestig-jarige M.V.V. uit Maas tricht vierde daverend feest in de mergelgrotten. -WW/// Hoe lang werkt de Nederlandse ar beider per week? Eens was het utopisch ideaal een werkdag van negen uur. Delfts kantoorbediende, die als werkloze met een tientje steun in de week zijn eerste schilderij kocht, bezit thans voor veertig duizend gulden aan schilde rijen, hoewel hij tien jaar van zijn leven werkloos bleef. De Rembrandt van de genees kunst, de leermeester van Europa, was een Nederlands professor in Leiden. In een exclusief artikel verfeit Panorama de geschiedenis van de nog altijd levende geslepen Japanse spion, die de aanval op Pearl Harbor organiseerde. Hij is nu als toerist op bezoek geweestin Pearl Harbor. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. Het ministerie van defensie heeft gistermiddag officieel be kendgemaakt dat minister Visser heeft besloten de diensttijd van in Nieuw-Gui- nea dienende militairen te stellen op 24 maanden. Deze maatregel betekent voor kader en specialisten een verlenging van de diensttijd met twee maanden en voor de overige dienstplichtigen een verlenging met vier maanden. De minister wil hiermee de verschillen in de duur van de eerste oefening tus sen de dienstplichtigen van de drie krijgsmachtonderdelen opheffen. Sinds de maatregel van september vorig jaar dienen dienstplichtigen bij de marine en kader en specialisten bij de luchtmacht al 24 maanden. Het besluit is niet vau toepassing op kader en specialisten van de landmacht die voor augustus 1960 en alle overige militairen die voor - ktober 1960 onder de wapenen zijn gekomen. Voor de dienstplichtigen in Nieuw-Gui- nea betekent het besluit van minister Visser de tweede tegenvaller dit jaar. Enkele maanden geleden immers werd hun klein verlof al tot de helft verkort. Hun diensttijd werd daardoor verlengd van 21 tot 22 maanden (kader en spe cialisten) en van achttien tot twintig maanden (overigen). Om de militairen die begin februari naar Nederland zouden terugkeren maar half januari hoorden dat door de beperking van het klein verlof de thuisreis tot april werd uitgesteld, geen tweede teleurstelling te bezorgen, is de jongste maatregel niet op hen van toepassing. Zij waren al voor augustus respectievelijk oktober 1960 in dienst. m ièSbaefë/ic Ursurió't ■L1 *féirA& W'u 'Jr Gun u-zelf de boelende ontspan ning van dit prachtige weekblad. Deze week wéér 56 bladzijden met interessante verhalen, prachtige foto's, pagina's vol actualiteiten in beeld, gekleurde cartoons en fo to's, een kleurenomslag van Kurt Ard. Een briefkaart aan Panorama- Haarlem waarmee u zich opgeeft als abonné, zorgt dat u voortaan elke week dit blad thuiskrijgt voor slechts 40 cent. Do eerstvolgende twee nummers krijgt u dan gxatis. Losse nummers kosten 50 cent. Minister Erhard: Van onze correspondent BONN. De Westduitse minister van economische zaken, professor Erhard, verklaarde gisteren op het congres van het Verbond van de Westduitse indus trie in Bonn dat het voor de Bondsre publiek thans om het volgende gaat: West-Duitsland moet zijn export naar de wereldmarkt handhaven. Dit is een gebiedende eis. 2. De Westduitse produktiviteit moet worden opgevoerd. Erhard noemde de recente looneisen van de vakbonden uiterst gevaarlijk. Hij deed overigens ook een aanval op die ondernemers die voor de eisen van de vakbonden bezweken en de stijgen de lonen verwerkten in hun prijzen. Hij noemde een dergelijke prijsverho ging onverantwoord. In dit verband uitte de minister opnieuw scherpe kri tiek op de stijging van de autoprij- zen. LEUPOLJ 'STAD (Reuter) De Con golese regering heeft aan de twee groot ste ni 'uws' Iaden van Congo een voor lopig verschijningsverbod opgelegd. De beide hoofdredact i ren zijn in arrest gesteld De Congolese minister van binnenland se zaken. Cleophar Kamitatu, beschul digde de twee bladen ervan een oproep tot een algemene staking te hebben on dersteund. Acht uur eerder had het Syrische opperbevel de rebellen een ultimatum gesteld en hen met „zware straffen'' gedreigd. Gistermorgen werd het duidelijk dat de rebellen niet lang stand zouden houden. Radio-Aleppo zond een drin gend verzoek aan president Nasser om toezending van Egyptische troepen en vliegtuigen. President Nasser, die ver klaarde „met zorg te hebben kennis genomen van de toestand in Syrië", bood wel zijn bemiddeling aan, maar liet niet na er op te wijzen dat hij de opstand als een binnenland-se -aangele genheid beschouwde. In Israël werd later een boodschap van Radio-Aleppo opgevangen waarin werd gemeld dat Syrische vliegtuigen de stad bombardeerden. Zesde vloot Zes kolonels en een majoor, de lei ders van de opstandige Egyptisch- gezinde beweging, verlieten daarop in allerijl Syrische bodem. Zij zijn later op de dag in Genève aangekomen. Omstreeks het tijdstip dat de zeven officieren de reis naar Zwitserland aanvaardden, liep de Amerikaanse Zes de vloot de haven van Beiroet binnen. Een van de oorlogsbodems is de met raketten uitgeruste Springfield. Het hoofdkwartier van de Zesde vloot in Napels heeft bekend gemaakt dat het bezoek aan Beiroet reeds twee maanden geleden was geregeld. SCHOORL De gemeenteraad van Schoorl heeft een krediet geweigerd van 12.000 gulden dat bestemd was voor Hildo Krop. Deze beeldhouwer had reeds een maquette gemaakt voor het standbeeld van de in Schoorl geboren schilder Jan van Scorel, maar ziet nu de definitieve opdracht aan zich voorbij gaan. De raad achtte zich onvoldoende be trokken bij de voorbesprekingen, de plannen en de opdracht. Er kwam in de raadszitting niet vast te staan wie de opdracht had verstrekt. Toen bleek dat de door B. en W. in het vooruit zicht gestelde bijdrage van het rijk en de provincie nog niet vaststaat, wees de raad de kredietaanvrage af. Wel werd drieduizend gulden uitge trokken voor het houden van een Scorel- tentoonstelling. Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG. Ais een politicus van ongemene veelzijdigheid is gisteren wij len staatsraad mr. A. M. Joekes in de Tweede Kamer door voorzitter dr. L. Kortenhorst herdacht. Gedurende jaar was mr. Joekes lid van de Tweede Kamer, waar hij zich vooral heeft beziggehouden met Indische za ken, arbeidswetgeving en sociale za ken. Van onze correspondent T ONDEN De kwestie van En- gelands toetreding tot de ge meenschappelijke markt leid de gisteren weer eens tot een ver hit debat in het Lagerhuis. Her haalde malen moest de speaker (voorzitter) ingrijpen toen de ge moederen al te verhit dreigden te raken. Het begon toen premier Macmillan van labourzijde werd gevraagd wan neer hij een bijeenkomst van eerste ministers van de gemenebestlanden zou beleggen om met hen de moge lijkheden te bespreken die er voor Engeland zouden zijn om tot de E.E.G. toe te treden. Macmillan antwoordde dat hij juist bezig is de eerste-ministers te raad plegen over een geschikte datum voor een dergelijke bijeenkomst. Hij kon er verder niets over zeggen. Naar verluidt streeft de Britse re gering naar een bijeenkomst van de premiers van de landen van het ge menebest op 10 september. Macmillan verzekerde nogmaals dat hij overleg zal plegen met de pre miers van het Gemenebest vóór de Britse regering een voorstel bij het parlement indient om al of niet toe te treden tot de gemeenschappelijke markt. Van verscheidene kanten pro beerde men meer uit Macmillan te krijgen dan hij wilde zeggen, maar hij was nergens toe te verleiden. STORM De storm brak los toen Macmillan met een bondig „neen", antwoordde op de vraag of het Lagerhuis de ge legenheid zou krijgen over Engelands toetredihg te praten voor de eerste- minister de conferentie belegt van premiers van het gemenebest. Oorzaak van de opgewonden stem ming waren ook opmerkingen die Macmillan de avond tevoren in Stockton in het noordoosten van het land had gemaakt, waar vandaag een tussentijdse verkiezing voor een zetel in het Lagerhuis wordt gehouden. De premier had zich daar weer eens vrij enthousiast over de E.E.G. uitge laten. De tegenstanders van Enge- lands toetreding waren daar niet wei nig door verontrust. Die menen nog maar altijd dat de regering niet vol doende rekening houdt met de belan gen van het Gemenebest en van de Britse landbouw, waarvoor speciale garanties worden gevraagd. MET SPOED Macmillan had het in Stockton over de gemeenschappelijke markt die vrede brengt, veiligheid en toenemen de welvaart voor het Britse volk. Men heeft nu in Londen de indruk dat de regering de onderhandelingen met de E.E.G. met spoed zal voort zetten en dat zij tegen juli in staat zal zijn een beslissing te nemen om wel of niet toe te treden. Juist de laatste weken bleek er in Londen weer toenemende aarzeling en weifeling ten opzichte van Engelands positie in verband met de gemeen schappelijke markt. Het feit dat Macmillan het nu heeft gehad over „gigantische mogelijkhe den" heeft de indruk versterkt dat de regering de zaak eigenlijk al beklon ken acht. Van onze correspondent BRUSSEL „De Europese Eco nomische Gemeenschap kan wel eens gedwongen worden de voor rechten in te trekken, die onlangs aan Amerika zijn verleend". Met deze woorden neemt de minister raad van de Euromarkt stelling te gen de verhoging van de invoer' rechten op tapijten en glas door de Verenigde Staten. In een memorandum, dat aan de Amerikaanse ambassadeur bij de E.E.G. is overhandigd, noemen de ministers het besluit een pijnlijke klap. De Belgische uitvoer van ta pijten en glas beloopt een waarde van vijftig miljoen dollars. In deze takken van industrie zijn 2500 ar beiders werkzaam. Weliswaar zijn de verhogingen na de eerste protes ten voor twee maanden opgeschort, maar zij zijn nog niet ingetrokken. In een communiqué wordt gezegd dat het klimaat van vertrouwen en de wil tot samenwerking tussen de Gemeenschap en Amerika ernstig is aangetast. De E.E.G. zal niet nalaten maatregelen te treffen die nodig zijn om de industriële belangen te be schermen De regering in Washington heeft doen weten dat zij besprekingen wil openen over de inhoud van het me morandum. DJAKARTA (AFP) Op West-Java zijn 22 mensen aan pokken overleden. Naar schatting lijden op dat deel van het eiland 250 mensen aan de ziekte. Zoals gisteren gemeld wil de Indone sische regering studenten oproepen om de bevolking in te enten. Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. De sjah van Perzië en keizerin Farah zullen op het zilveren huwelijksfeest van koningin Juliana en prins Bernhard ook onder de gasten zijn. Zij zullen met alle andere konink lijke gasten hun intrek nemen in het Amstelhotel in Amsterdam. Het hele hotel is daarvoor gereserveerd. Van onze correspondent OSS. Er is weinig verandering ge komen in de staking bij Zwanenberg in Oss. Gesprekken tussen vakbondsleiders en arbeiders hebben geen resultaten op geleverd. Van de vijftienhonderd perso neelsleden verschenen er vierhonderd op het werk. Verscheidene vrouwen van stakers heb ben zich bij het personeelsbureau van de fabriek gemeld. Zij maakten zich onge rust over de lange duur van het ar beidsconflict. De directie heeft besloten dat alle arbeiders, die uiterlijk maandag 9 april het werk niet hebben hervat, zijn ont slagen. VEENENDAAL. De 59-jarige D. Spaan uit Kesteren is gisteren na een auto-ongeluk in Veenendaal in een on diepe sloot verdronken. De heer Spaan kwam op de Wage- ningselaan in botsing met de auto van het echtpaar Jansen uit Veenendaal. Beide wagens kwamen in de sloot te recht. De heer Spaan raakte bekneld tussen de wrakstukken van zijn auto en verdronk. Het echtpaar Jansen werd ernstig gewond. Eigen nieuwsdienst UTRECHT. Conform de eis ■heeft de Utrechtse rechtbank gis teren de twintigjarige elektromon- teur C. D. van K. voor diefstal veroordeeld tot tien maanden ge vangenisstraf met aftrek. Van die straf zijn drie maanden voorwaar delijk met een proeftijd van drie jaar. De jongeman had verkering met een zestienjarige dochter van een winkelier in Utrecht. Hij wilde spoe dig trouwen, maar had geen geld voor de inrichting van zijn huis. Op 10 maart vorig jaar beroofde hij zijn aanstaande schoonvader van tweeduizend gulden. Met een valse sleutel sta] hij de kas van een post agentschap van de P.T.T. dat de va der beheerde. De dochter des huizes, tegen wie de officier van justitie wegens mede plichtigheid vijftien weken gevange nisstraf had geëist, werd veroordeeld tot drie maanden met aftrek. Een tweede minnaar van het meis je, de 23-jarige spoorwegwerker E. K„ die enige tijd na de monteur een aan slag pleegde op de bezittingen van de wipkelier, werd veroordeeld tot acht maanden met aftrek. Drie maan den van zijn straf kreeg hij voorwaar delijk met een proeftijd van drie jaar. Ook in dat geval was de nu zeven tienjarige dochter van de winkelier medeplichtig aan de beroving van haar vader. Daarvoor werd zij ver oordeeld tot acht maanden met af trek. Van die straf kreeg zij drie maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. Zij zal onder toezicht worden gesteld van het Le ger des Heils. Van onze scheepvaartredacteur ROTTERDAM, Het bestuur van de Stichting van den Arbeid vergadert vandaag met de looncom- missie van deze stichting. De com missie zal verslag uitbrengen over het gesprek over het koopvaardij- confliict dat zij heeft gehad met de Raad van bestuur voor de zeevaart. De Stichting van den Arbeid zal daarna overwegen, of zij „goede diensten" zal kunnen verlenen om de afgebroken besprekingen tussen de partijen weer op gang te helpen. Op 14 april krijgen de C.K.V. en de Raad van bestuur daar mededeling van. Als de verdere pogingen om tot een oplossing van de moeilijkheden te ko men stranden, zal de C.K.V. haar le den in een spoedeisende algemene ver gadering bijeen roepen. Deze vergade ring wordt dan op 26 april gehouden, 's ochtends om tien uur in het N.V.- Huis te Utrecht. Op de twee vooraf gaande dagen zullen te Rotterdam en Amsterdam algemene vergaderingen worden gehouden van de drie vak groepen: officieren en scheepsgezellen van de grote vaart, en het personeel (officieren en scheepsgezellen samen) van de kustvaart. Tien vergaderingen De heer D. Harms, vice-voorzitter van de C.K.V., deelde mee dat in de afgelopen maanden te Rotterdam en Amsterdam tien vergaderingen zijn gehouden met officieren van de grote vaart. In Hamburg en AntweTpen werd de situatie uiteengezet aan de of ficieren van dertig Nederlandse sche pen. Hij zei: „Wij hebben op die manier 1400 officieren bereikt. Zij staan als één man achter ons. Bovendien was het effect, dat wij in die periode dui zend officieren en scheepsgezellen als nieuwe leden konden inschrijven". De heer C. W. van Driel. voorzitter van de C.K.V., voegde hieraan toe, dat de houding van de scheepsgezellen bij de grote vaart en van het perso neel van de kustvaart gelijk is aan die van de officieren ter grote vaart. De heer P. de Vries, secretaris-ge neraal van de Internationale federatie van transportarbeiders (I.T.F.) te Lon den, verklaarde gisteren te Rotterdam: „De bijzondere belangstelling, die de ze organisatie heeft voor het conflict in de Nederlandse koopvaardij, heeft niets te maken met de bepaalde rela tie, die ik namelijk als oud-voor zitter heb met de C.K.V. Alle bij de federatie aangesloten organisaties heb ben er belangstelling voor. Zowel in de statuten van de I.T.F. als in het In ternational seafarers' charter staat dat zij de plicht hebben elkaar te steu nen in belangrijke conflicten. Hij deelde mee, dat de I.T.F. zeven miljoen leden telt bij 250 organisaties in 75 landen. Hij heeft er vertrouwen in, dat de redelijke verhouding, die er altijd is geweest tussen de Nederland se reders en de C.K.V, zal worden hersteld, hoe het conflict ook mag af lopen. Overigens hoopt hij op succes van de preventieve werking, die dik wijls uitgaat van de „voorbereidende" hulpverlening door de I.T.F. De uit werking hiervan maakt wellicht ook hier de uitbarsting van het conflict overbodig. Als het tot „werkelijke" hulp komt, strékt die zich ook uit tot financiële hulpverlening. Tot dusverre hebben de organisaties, die in Finland, Denemar ken, Hongkong en de Verenigde Staten zijn aangesloten bij de I.T.F., open lijk steun aan de Nederlandse zeeva renden toegezegd. Zeer spoedig ver trekt uit Rotterdam de heer J. Buquet, secretaris van de Unie van zeelieden, naar Amerika om de organisaties in de Verenigde Staten in te lichten. Van onze parlementaire redacteur TIEN HAAG. 1 waarlijk te Deze zaak is belangrijk dan dat men met algemeenheden kan vol staan, aldus verweerde minister mr. J. M. L. Th. Cals zich giste ren in de Tweede Kamer tegen het verwijt van christelijk-historische en van liberale zijde, dat de mam moetwet in strijd zou zijn met de bedoelingen van de grondwet. Hij kaatste de bal terug door de li berale afgevaardigde, mevrouw Van Someren-Downer, voor de voeten te werpen dat zij met een „nietsverdui- delijkende hoog om de zaak heen had gepraat". Van de fractievoorzitter van de C.H.U.. dr. Tilanus, eiste de minister dat hij nauwkeurig zou aan duiden wal hij nu eigenlijk bedoelde en dat hij anders zijn bezwaren maar beter kon laten vallen. Deze tegenaanval was wel de meest forse uit het algemene betoog, waar mee minister Cals gisteren een begin maakte het eerste deel van zijn verdediging van de mammoetwet, waarmee nog vele uren gemoeid zul len zijn. De eenheid van wetgeving voor het hele voortgezette onderwijs verdedigde de minister aan de hand van een kleurrijk schematisch over zicht, dat achter de regeringstafel was geplaatst. De minister herinnerde eraan dat de woordvoerders van de fracties van de K.V.P. en van de P. v. d. A. de regeling in één grote wet, die ook aan het beroepsonderwijs een volwaardi ge plaats toekent, hadden toegejuicht Als de belangrijkste voordelen be schouwde de minister Cals een slui tend geheel van voorzieningen en een evenwichtige verdeling over het hele land. Daarom zou er een planprocedu re voor al het voortgezet onderwijs nodig zijn. De verdeeldheid der meningen in de onderwijswereld moest de Kamer tot voorzichtigheid manen, meende minis ter Cals. die uitvoerig uitlegde hoe zorgvuldig de mammoet was voorbe reid, hoe vaak het ontwerp aan de hand van adviezen uit de onderwijswe reld was veranderd en met hoeveel organisaties uit het onderwijs overleg was gepleegd. Maar men moet de zaak nu ook weer niet omkeren en zeggen dat ik dit ontwerp wel door de Kamer heen zal slepen omdat er zoveel ver deeldheid over heerst, zo riep de mi nister uit. Het hangt me de keel uit, telkens te horen dat ik met mijn rede naarstalent zo goed ben in het verde digen van wetsontwerpen, Daar moest men maar mee ophouden! Ook verwees hij naar de motie-Pe ters van 2 december 1949, waarin de Tweede Kamer in overgrote meerder heid om een sluitend geheel van on derwijsvoorzieningen vroeg. Hij ver wees naar de onderwijsnota van 1951 van minister Rutten om aan te tonen dat de termen basisonderwijs, voortge zet onderwijs en wetenschappelijk on derwijs niet van hem afkomstig wa ren. Het had minister Cals gerustgesteld dat de Kamer dit mammoet-toernooi traditiegetrouw had geopend met het ontplooien van de beginselbanieren. Dit was voor hem het bewijs dat dit de bat de onderwijspaeificatie tot grond slag had. Dit ontwerp kan niet anders zijn dan een compromis, zo verweerde hij zich tegen de aantijging dat het een rooms plan zou zijn. Dit is onzakelijk en onwetenschappelijk, zei hij. Een wettelijke regeling die in haar geheel volgens één bepaalde overtuiging ge modelleerd was, zou volstrekt kans loos zijn. Dit ontwerp is echter elas tisch, schept ruimte, dwingt zelfs tot telkens hernieuwde bezinning en daar door tot voortgezette vernieuwing, al dus minister Cals. Morgen zal de minister zijn rede voortzetten. Waardering De heer De Vries meent, dat de po sitie van de zeelieden na de oorlog aanzienlijk is verbeterd. Een ideale toestand is echter nog niet bereikt. De loon- en arbeidsvoorwaarden van de zeevarenden moeten meer in over eenstemming worden gebracht met die van de arbeiders aan de wal. Hij zei: „De zeelieden hebben recht op een behoorlijke financiële waardering, waarin ook tot uiting moeten komen de bijzondere en moeilijke omstandig heden. waaronder zij hun arbeid ver richten". De heer De Vries kondigde aan, dat op 18 en 19 april de I.T.F. te Londen een vergadering houdt voor het op nieuw in beschouwing nemen van het vraagstuk van de goedkope vlaggen. Deze gelegenheid zal tevens worden gebruikt om de situatie in de Neder landse koopvaardij uiteen te zetten. Vrachtprijzen Toen de term „goedkope vlaggen" was gevallen, bracht de heer Van Driel in het midden:,,De Nederlandse reders klagen over miserabele vracht prijzen, maar zij en de andere West- europese reders hebben nooit iets ge daan tegen de overtonnage, die voor een groot deel onder goedkope vlag gen vaart". De heer De Vries: „De resultaten van de Nederlandse rederijen steken nog gunstig af bij die in andere landen Ik geloof, dat samenwerking tussui de reders en de I.T.F. tegen de goedkope vlaggen mogelijk is".

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 7