TWEE MANNEN VECHTEN VOOR HUN VRACHTJE „Niet hersteld in oude rechten" ZIGEUNERS WAGENS IN PLAATSEN VILLAWIJK Waarom is deze Philips een echte portable PHILIPS Klein menselijk drama voor Raad van State Sombere profetie van burgemeester: Gorkum wordt onbestuurbaar Twaalf Haagse dames speelden verboden spel Poging tot moord op „roddelaar" S. H. DE ROOS OVERLEDEN RADIO Woensdag 4 april 1962 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 4 ANDERHALF JAAR GEËIST WEGENS VERDUISTERING ALLES GOED MET ONZE MELK TWAALF WEKEN VOOR VERKEERSZONDAAR Er zijn portables en portables. Dit is een echte portable, dus werkelijk een „volwaardige draagbare radio". Philips maakt geen andere. U herkent een echte portable aan de zes kwalitei ten hiernaast. Let op het Philips merk! Want met Philips krijgt u alle zes altijd. Ga eens kijken èn luisteren bij uw handelaar. 2 3 4 5 6 beroepsgoederenvervoer wegtransport (N.O.B.). Met een prop in de keel deed Pau- lus Monster zijn verhaal: „We zijn niet in onze oude rechten hersteld, daar gaat het ons om. Het is toch te gek, dat we onderweg goed moeten laten ligger in plaatsen waar we toch langs kt oen. Zoals eens de kleine autobus ondernemers zijn geliquideerd, zo zijn wij kleine vrachtrijders nu aan de beurt". Van een onzer verslaggevers DEN HAAG/WINTERSWIJK. Zal zich de volgende week voor de Raad van State een klein menselijk drama voltrekken aan twee harde werkers uit de Achterhoek? Zullen zij, ondanks al hun goede bedoelingen en hun grote idealisme, volgens de overheid niet meer blijken te passen in het straatje van de tegenwoordige maatschappij? Menigeen kan daarin immers niet meer in vrijheid doen wat hij jarenlang wel heeft kunnen doen. Vrijwillig In de nog donkere nanacht van maandag op dinsdag zullen Paulus Monster en Willem Hendrik de Ridder hun auto van Vinterswijk naar Den Haag jagen. Vroeg in de ochtend zul len daar de heren van de Afdeling voor de geschillen van bestuur de hoof den buigen over hun dikke dossier en luisteren hoe de twee uit de Achterhoek hun belangen bepleiten. Zij hanteren zware autosturen echter beter dan overtuigende volzinnen. Zij zijn vracht rijder van beroep. Deze ochtend staat een deel van hun bestaan op het spel. Paar tientjes In 1937 al zijn Monster en De Rid der hun Auto- en transportbedrijf Ri- mo begonnen: met een paar tientjes en een oude vrachtauto. Geleidelijk aan groeide nog vóór de oorlog een geregelde vrachtdienst, van Winters wijk helemaal tot Leeuwarden. Iedere maandag en donderdag heen, iedere dinsdag en vrijdag terug. Langs de he le route vonden zij hun vrachten. Vaak lastige dingen, die zorg en toewijding vereisten, of moeilijk wa- ROTTERDAM. Neen, ik heb er niet bij nagedacht, zei de dertigjarige kan toorbediende J. S. K. gisteren tegen de president van de Rotterdamse rechtbank. Dat was de verklaring voor het bijzonder vreemde gedrag van een jongeman die een goede baan, vooruitzichten en een gezin heeft en onder de druk van afbeta lingsschulden met bijna een halve ton aan gages met een helikopter naar Brus sel vliegt, vandaar met een ander vlieg tuig naar Spanje gaat en in Madrid drie maanden lang de grote mijnheer uithangt. Op 4 september girig hij en op 5 decem ber kwam hij in Nederland terug, met nog 121 gulden op zak, maar zonder baan, zonder gezin en met 47.342 gulden schuld bij zijn werkgever. Hij ontkende niets. Inderdaad had hij in Madrid in verschillende nachtclubs grote gelagen aangericht, hele orkesten vrijgehouden, in grote hotels gelogeerd, kortom: duur gedaan. Volkomen toereke ningsvatbaar, was de conclusie van het psychiatrisch rapport. In het voorlich tingsrapport stond dat K. een man is die wel wat kan maar weinig ruggegraat heeft. De president vroeg K. nog eens met nadruk of hij werkelijk al het geld had uitgegeven want de gegevens van de Spaanse politie klopten niet met die van verdachte. K. hield voet bij stuk en ver klaarde dat hij werkelijk alles had op gemaakt. U liep met open ogen uw ver derf tegemoet, zei de president. De officier van justitie eiste anderhalf jaar gevangenisstraf met aftrek, in welke eis hij de grootte van het verduisterde bedrag en het geschonden vertrouwen van de werkgever een scheepvaart bedrijf waar K. sedert 1954 in dienst was geweest verdisconteerde. De raadsman, mr. H. G. Ubbink, vroeg de rechtbank rekening te willen houden met de ook financieel zwaar belaste toe komst van zijn cliënt. Commissie rapporteert: Eigen nieuwsdienst DEN HAAG De „Commissie zui- velproblematiek" heeft haar eindrap port ingediend bij de minister van landbouw, mr. V. G. M. Marijnen. Na een studie van twee jaar is de com missie, die onder leiding staat van prof. dr. ir. A. Vondeling, tot de con clusie gekomen dat er geen sprake is van grote tekortkomingen in de struc tuur van de verwerking van melk en zuivel. Het is nog wel mogelijk de opbrengst van de melk te verhogen. Hiervoor is een samenwerking en bundeling van de zuivelindustrieën nodig. De commissie is van oordeel, dat gestreefd moet worden naar goede en niet te dure massa-pro- dukten van een gelijke kwaliteit en naar bijzondere produkten met een hoge prijs. Het rapport bepleit de opheffing van het verbod tot het verkopen van ver pakte consumptiemeik-artikelen in de levensmiddeienbedrijven. De verkoop van verpakte gepasteuriseerde melk was in deze winkels al toegestaan. Voorzover nog omzetbelasting rust op zuivelproduk- tcn (vla, koffieroom en koffiemelk) moet deze verdwijnen, vindt de commissie. De boter zal opnieuw in de belang stelling van de gezinnen moeten worden gebracht. Hiervoor zal onder meer nodig zijn een lage en stabiele prijs. Van onze correspondent ARNHEM. Op het piekuur meen de een 23-jarige magazijnbediende uit Velp een gaatje te zien om op de Vel- perweg in Arnhem met zijn bromfiets nog even snel tussen een vrachtauto en twee fietsende meisjes door te schieten. Hij raakte de vrachtauto, zwenkte naar rechts en stootte tegen één van de fietssters, een meisje van zestien uit Velp. Het meisje viel en werd door de vrachtauto doodgereden. De magazijnbediende die was door- fiereden maar zich later zelf bij de po- itie had gemeld stond gisteren voor de Arnhemse rechtbank. De officier van justitie eiste twaalf weken hechtenis, waarvan zes voorwaardelijk, en twee jaar ontzegging van de rijbevoegdheid. ren over te laden. Zo ontstond wat Monster „relatie- vervoer" noemt. Het ging goed, tot de Duitsers de w.-gens meenamen. Willem de Ridder werd tijdelijk krui denier bij zijn schoonvader („We moesten toch een boterham verdie nen"), Paulus Monster verdween in de Duitse tewerkstelling. Hij liet en laat zich niet gemakkelijk dwingen. Daarom stond hij tweemaal ergens tegen een muur. Daarom draagt zijn vierkante kop nog de littekens van beukende slagen. Gevoelsmens Hij is ook een gevoelsmens pur sang. Nauwelijks zijn ontroering meester, vertelt hij over de eerste rit na de oorlog. De mensen stonden langs de weg te wuiven. Daarna: de jaren lange onzekerheid, wachtend op de de finitieve vergunning voor het bedrijf, op grond van de Wet autovervoer goederen. De Commissie vervoerve:- gunningen deed ev zes jaren over. Toen wisten de twee Winterswijkse vrachtrijders precies wat zij wel en niet mochten. Zij hadden er wat bijgekregen en er was hun wt afgenomen, "ijdens het onderzoek hadden de Geldersche Tram wegen „ernstige bezwaren" gemaakt. Monster en De Ridder zei de maat schappij in Doetinc' -r willen on derling vervoer tussen Winterswijk, Groenlo, Ruurlo, Vorden, Warnsveld, Zutpben, liefde, Gorssel en Deventer. „De Geldersche Tramwegen zijn ge rechtigd en gewoon, deze plaatsen te bedienen. Als de vergunning wordt ver leend, ontstaat er een overmatige ver voersvoorziening". Zo werd beslist: De vrachtrijders Monster en De Ridder mogen in een aantal plaatsen aan de „kop en de staart" van de route niet meer opha len of bezorgen. Met lood De mannen uit Winterswijk konden er zich niet bij néi.-leggen. Zij gingen in beroep, nu ook al.weer twee jaren geleden. Dinsdag gaan zij dan einde lijk met lood in de toch al zware schoenen, naar de heren van de Raad van State. Deze week reden zij óók naar Den Haag: steun zoeken bij hun eigen Nationale organisatie van het Dan komt het grote zeer eruit: Voor mij staat vast, dat wij moé ten wijken voor N.S., Geldersche Tramwegen en grote particuliere ver voersondernemingen. Maar lang niet iedereen wil zijn vracht net een an der .neegeven. Als men het vrachtver voer wil regelen, akkoord, maar dan vrijwillig in onderling overleg, en niet onder dwang vanachter een bureau." Er groeit nog een tweed'e vrees in de hoofden: „Als we dit verliezen ben ik bang, dat ons ook onze afhaal- en besteldienst in de Achterhoek zal wor den afgenomen. En wat dan?" Voor directeur Van Ieperen en se cretaris Kuijsten van de N.O.B. is het moeilijk. De directeur-generaal van het verkeer heeft de staatssecre taris van verkeer en waterstaat ge adviseerd, „te bevorderen dat het be roep ongegrond wordt verklaard." Richtlijnen De secretaris van de N.O.B. zegt te gen de geplargde mannen: „U heeft het mis, als u denkt dat u voor iemand of iets moet wijken. U moet wel wij ken voor de richtlijnen, die de minis ter heeft opgesteld. Het vrachtvervoer moest nu eenmaal worden geregeld, anders zou er een chaos ontstaan. Daarom krijgt u, net zo goed als ieder ander alleen maar een vergunning, als u altijd voldoende vervoer in een geregelde dienst hebt gehad, en als u anderen niet in d wielen rijdt. Voor de Raad van State krijgt u alle gele genheid, uw belangen te bepleiten." Samen zoeken de vier mannen van de organisatie en Let bedrijf naar nieu we argumenten, die dinsdag mis schien het gevaar nog zouden kunnen bezweren. Toch zijn de twee uit Win terswijk met twijfel in het hart de lange weg naar huis terug gereden. Paulur Monster heeft het gevoel, dat hij wéér met de rug tegen de muur staat. Van een onzer verslaggevers "DUSSUM. Een aantal bewo- ners van nieuwe villa's en bun galows aan de Ooster-Eng bij Bus- sum is in opstand gekomen tegen de aanwezigheid van een groep buitenlandse zigeuners, die hun wa gens op een stuk land buiten het voor hen bestemde woonwagenkamp hebben neergezet. Op soms nog geen zes meter van hun keurig aangelegde tuinen is het een smeerboel geworden. „Als het een beetje waait, dwarrelt de afval van de zigeuners rustig in mijn tuin," al dus een bewoner. Hij moet soms zi geuners wegjagen tussen de heesters in zijn achtertuin. Het is een vreemde situatie, vindt hij. Al een jaar geleden had de ge meente Bussum hem beloofd, dat het woonwagenkamp aan de Koekoeklaan zou verdwijnen. Van het kamp zelf hebben wij nooit de minste last ge had, zegt hij. Er staat een hoge om heining langs en het kamp is door struikgewas aan het oog onttrokken. Op 27 maart evenwel rolden bij een invasie van buitenlandse zigeuners ongeveer dertig wagens het stuk grond naast het kamp op. Het kamp was vol en met de bewoners de echte'woonwagenbewoners, allen Ne derlanders. konden de buitenland ders het toch niet zo goed vinden. Gisteren zijn er al -weer heel wat vertrokken. Er staan op het veldje nog zes woonwagens. De mensen van de Ooster-Eng zijn evenwel als de dood dat ze weer terugkomen. Het land, waar de wagens op zijn gaan staan is bestemd voor bouwgrond. Binnenkort zal het woonwagenkamp helemaal verdwijnen. Het zal worden overgeheveld naar Naarden. Het ver zoek daartoe is al ingediend bij Ge deputeerde staten van Noordholland. Allemaal goed en wel, vinden de be woners van de Koekoeklaan maar misschien duurt dat nog wel een jaar. De politie heeft zo hier en daar wel bekeuringen onder de zigeuners uitge deeld, maar meer kan zij ook niet doen. Het is trouwens de vraag, of die bekeuringen wel wat zullen uitrichten, want het gerechtshof in Arnhem heeft indertijd beslist, dat woonwagenbewo ners, die, indien het woonwagenkamp vol is, buiten het kamp gaan staan niet strafbaar zijn. Dit is een onbevredigende situatie, vond ook minister Klompé, en zij stel de het systeem van regionale kampen in. Als een streek een regionaal kamp heeft, kunnen de woonwagenbewoners, indien dit kamp vol is (regionale kampen hebben plaats voor ongeveer tachtig wagens) worden verwezen naar een ander kamp. Dat zou de gemeen ten moeten aanmoedigen om regiona le kampen in te richten. De boze bewoners van de Koekoek laan hebben een telegram naar de Bussumse commissaris van politie ge stuurd, en toen dat niet hielp naar de qffipipr.. vaij^ jpsjtitiein Amsterdam, Hoeweldat al weer bijna drie weken geleden is, hebben zij hierop nog niets gehoord. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. In het Haagse hoofdbureau van politie zitten sedert maandagavond twaalf dames opge sloten, in leeftijd variërend van 45 tot 87 jaar. Zij waren op heterdaad betrapt op baccaratspel ten huize van één van hen, de 74-jarige A. E. R. De inval door de politie verraste de dames zo, dat zij geen tijd meer had den geld en fiches op te bergen. De attributen en een bedrag van een paar duizend gulden werden in beslag ge nomen. Vandaag worden de dames aan de officier van justitie voorge leid. De dames hebben bekend, dat zij geregeld tweemaal per week bij el kaar kwamen om het verboden spel te spelen. Soms verloor een deelneem ster op één avond honderden guldens Mevrouw R. verstrekte tegen beta ling koffie en saucijzenbroodjes. Om beurten hielden de dames de bank. Enkelen van hen zijn weduwe, ie an deren zijn gehuwd. Zes jaar met aftrek Van een onzer verslaggevers DEN HAAG. De Haagse rechtbank heeft de 35-jarige fabrieksarbeider P. B. uit Rijswijk wegens poging tot moord op zijn 72-iarige Rijswijkse collega H. D. de Groot veroordeeld tot zes jaar ge vangenisstraf met aftrek en terbeschik kingstelling va- de regering. De eis was tien jaar met aftrek en terbeschik kingstelling geweest. De Groot had zijn jongere collega en kele malen geholpen met kleren en geld, wetend dat deze veel schulden had. Toen B. hem e-hter driehonderd gulden te leen vroeg om een televisie toestel te kunnen kopen, weigerde de be jaarde man. Kort daarop zag B. hem in gesprek met hun beider chef. Hij vermoedde dat zijn collega over hem roddelde. Zijn baas had al eens gedreiga dat hij zijn baan zou verliezen als hij zijn verkwistend leven voortzet te. Dat alles was voor B. reden om op 14 september met een ijzeren staaf gewa pend naar het huis van de Groot te gaan en de oude man tientallen klappen met dat wapen te geven. De Groot kreeg een schedelbasisfractuur en enkele gebroken vingers. Hij zal aan een zijde blind en doof blijven. Van een onzer verslaggevers GORKUM „Als Gorkum bij de komende raadsverkiezingen zal stem men als bij de onlangs gehouden verkiezingen voor de Provinciale Staten, zal de samenstelling van de nieuwe raad in september tot onbestuurbaar heid leiden". Verbaasd luisterden Gorkums raads leden toe, toen burgemeester mr. L. R. J ridder van Rappard deze woorden in een spoedeisende raadsvergadering sprak. De burgemeester bedoelde daarmee, dat hij bij de komende verkiezingen een absolute meerderheid voor de P.v.d A in de Gorkumse raad voorzag. Rustig blijven Wij moeten verder maar rustig blij ven. vond een bewoonster van een villa met onmiddellijk uitzicht op de wagens. Voorlopig heeft zij niets aan de grote moderne ramen van haar huis. Zij houdt de jaloezieën gesloten. Op het gemeentehuis van Naarden vindt men de actie van de Bussum- mers wel wat overdreven. Een derge lijke invasie is in Bussum helemaal niet normaal, zei hij. Over het alge meen zijn er nooit meer dan tien wa gens, net genoeg om op het kamp te worden neergezet. Ook de Bussumse politie is van me ning, dat het om een incidenteel zi- geunerbezoek gaat. Gewoon, een fami liereünie, aldus een politieman. Hij kon overigens wel begrijpen dat de bewoners zich wat onbehaaglijk voe len, met zo'n afwijkende bevolkings groep voor de deur. Zodra de goedkeuring van Gedepu teerden hij de gemeente .Naarden bin nen is, zal met de uitbreiding van het Naardense kamp worden begonnen. Dat zal ongeveer een maand in be slag nemen. Tot zolang zullen de zi geuners in Bussum „luxueuzer" wonen dan zij ooit hebben gedaan. Niet met die Omdat de burgemeester, die nog be kend staat als lid van de V.V.D., niet de schijn van partijpolitiek op zich wilde laden, voegde hij aan zijn som bere visie toe: „Ik ben sinds 27 maart geen lid meer van enige politieke par tij. Ik word dan ook niet geïnspireerd door wrevel omdat de V.V.D, heeft verloren. Ik kan mij best voorstellen dat een gemeente, waarvan het bestuur voor driekwart uit leden van de P.v.d.A. bestaat goed bestuurbaar is, maar niet met de figuren, die in Gor kum kandidaat zijn". Hoewel de vroedschap is geschokt door de verklaring en er op korte ter mijn een debat over wil, vatten de meeste raadsleden de zaak niet te dra matisch op. „Kijk", vertelt een van de leden die niet tot de fractie van de P.v.d.A. be hoort, „de burgemeester is nogal dy namisch en autocratisch. Hij borrelt over van ideeën en vindt de gemeente raad soms een blok aan het been. Hij is te vergelijken met koning Willem I: alles voor het volk. niets door het volk Anderhalve eeuw geleden kon dat nog, maar nu vindt „het volk", dat het mee moet besturen". „Grote vraag Een lid van de socialistische fractie was minder mild„De burgemeester heeft wel grote plannen, maar of die onze gemeente nu allemaal ten goede komen is een grote vraag. Hij wil grote torenflats bouwen, huur per flat 160 gulden per maand. Er zullen best mensen naar Gorkum willen komen, die dat kunnen betalen, maar in het zich snel industrialiserende Gorkum wachten duizenden mensen op een woning, voor wie deze huur te hoog is". Bij een ander raadslid van de P.v.d.A. hoorden wij het verhaal over het beeld je. dat de feitelijke oorzaak is van de rel. Vorig jaar vierde de plaatselijke L.T.S. haar 75-jarig bestaan en de ge meente zou een geschenk aanbieden. De burgemeester vond een kunstenaar, die een beeldje van Icarus maakte en de schoonheidscommissie keurde het ontwerp af. Tijdens een bewogen raads. zitting vertelde ook de vroedschap, dat zij het beeldje niet mooi vond, waarop de burgemeester met enkele kennissen het geld bijeenbracht en het beeldje buiten de raad om aanbood. Het offi ciële geschenk van de gemeente wordt nu een mozaïek. „Om zoiets wordt de burgemeester boos. Hij denkt dan dat wij tegen hem samenspannen", zei ons een vierde raadslid. „Hij is ook boos, omdat de P.v.d.A. de 71-jarige wethouder Swa- ters bereid heeft gevonden zijn plaats aan een jongere af te staan. In het openbaar, tijdens die raadszitting, heeft hij dit afgekeurd, terwijl het toch een kwestie is waar hij zich niet mee mag bemoeien". Burgemeester Van Rappard zag de kwestie niet zo heel dramatisch: ,.Er komt natuurlijk geen crisis", zei hij. „Daar ben ik toch zelf bij. Mijn ver klaring is bedoeld als een waarschu wing. Ik houd van Gorkum en het be stuur van deze stad is mijn levens werk, dat ik mij niet uit handen laat nemen. Over drie weken praat nie mand meer over de rel, maar het pro bleem blijft: Bekwame mensen te vin den, die zich actief voor de publieke zaak willen inzetten. Dit probleem, het verschralen van de democratie, is een moeilijkheid waarmee niet alleen Gor kum tobt. Wat deze gemeente betreft: Misschien fiets ik te hard. Ik heb wel eens de indruk, dat bepaalde figuren in het politieke leven zich meer tegen mijn methodiek dan tegen mijn plan nen verzetten". Bekend letterontwerper Eigen nieuwsdienst HAARLEM De letterontwerper-te kenaar S. H. de Roos is gistermorgen op 84-jarige leeftijd in Haarlem overle den. De heer De Roos is de grote stuw kracht geweest van de vernieuwing in de Nederlandse drukkunst. Hij was een der grootste en begaafdste ontwerpers van nieuwe letters. Zijn eerste werk stamt uit de tijd van de Art Nouveau, toen hij ontwerper was bij 't Binnenhuis te Amsterdam, een stichting van Berlage, Hoeker en Van den Bosch. Hij ontwierp daar on der andere meubels en gebruiksvoor werpen; de kunstenaars van de Ju gendstil hielden zich niet bij hun eigen vak, maar werkten op vele gebieden. Veertig jaar De Roos was in deze vroege tijd van zijn creativiteit ook werkzaam bij enige steendrukkerijen. In 1907 trad hij in dienst van de Lettergieterij Amster dam, waar hij zijn werk als letteront werper begon dat veertig jaar lang zou duren en waarin hij de Nederlandse drukkunst met een groot aantal nieuwe letters verrijkte. In 1912 verscheen zijn eerste serie de „Holland Mediaeval", in 1947 zijn laat ste de lettertypen „De Roos romein en cursief". Tussen die jaartallen versche nen talrijke andere nieuwe lettersoor ten. In deze krant treft u letters aan, die door hem zijn ontworpen. Naast zijn activiteit als letterontwer per, beoefende De Roos de vrije teken kunst. Hij toond^ zifh hierin een be gaafd kunstenaaf, dié met humor en speelse fantasie een bewonderenswaar dig oeuvre heeft geschapen. In het Rijks prentenkabinet en in musea te Rotter dam, Haarlem en Leiden wordt teken werk van De Roos bewaard. L3X14T - 198.-. Gevoelige ontvangst van de lange-, midden- en kortegolf- zenders. Aansluitingen voor grammofoon en oortelefoon. L O X 95 T 98.—. Transistor- zakradio (8 x 14 x 3 cm). Zeer goede ontvangst van de middengolfzenders. Kleuren:witmetrood,crèmeof zwart. Met extra langegolfgebied: f 108.—. EEN ECHTE PORTABLE HEEFT DEZE ZES: mJH PHILIPS MERK: Garantie voor kwaliteit dankzij jarenlange ervaring. SUPER-TRANSISTORS voor rustige weergave en extra zuinigheid. SPEURENDE BINNENANTENNE: Geelt volop stations door. SPECIALE PORTABLE-LUIDSPREKER: Goede weergave bij minimale batterij-kosten. JUISTE GOLFQEBIEDEN voor de zenders die u graag hoort. BETROUWBARE SERVICE waar u ook gaat, staat en met vakantie bent. Bij Philips kunt u kiezen uit een serie van 12 echte portables of zak- radio's in pr ij zen van f 98.- tot f 318.- Gezellig middelpunt t

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 4