Zware wissel op zelfbeheersing van arabieren O.A.S. EEN ARSENAAL MINDER DYSENTERIE TREFT OOSTBERLIJN Vader geeft zoon bij politie aan REDELOZE SLACHTPARTIJ IN ZIEKENHUIS Scandinavische landen in actie tegen Deense piratenzender Mercuur SAFE-DENKSPEL VERZAKKINGEN VANDAAG IN KORT GEDING Catastrofale voedseltekorten ONLUSTEN IN SANTIAGO Freule Wttewaall is „helemaal onthand' Bindende lonen voor geleende arbeiders Tafelpoot maakt slachtoffers in rosse buurt Royement Mar ja vernietigd De Bilt: Kouder PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Woensdag 4 april 1962 Slachtpartij Barricade Arabieren kalm LANDBANK BOUWT IN RIJSWIJK INDONESIË VUURT OP ALLE VIJANDELIJKE VAARTUIGEN KAREL DOORMAN NAAR HUIS inn I Directeur. JACQ. DE SMIT; Chefred.: G. J. Breuker. Kantoren te: Middelburg, Plein 1940 nrs. 63, Postbus 26. Giro 116666, telefoon 011802009 en 4469. Goes, Lange Vorststraat 84, Postbus 4, telefoon 01100—6901. Vlissingen, Nieuwendijk 33, Postbus 24, telefoon 011843224. Terneuzen, Nieuwstraat 40, Postbus 53, telefoon 011503189, Zierikzee, Havenpark 24, telefoon 01110—2991. Zeeuwsch Dagblad Abonnementsprijs f 0,62 p. w., 8,06 per kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentietarieven op aanvrage Rubriek Kabouters 7 cent per woord met een minimum van 1, 17e JAARGANG No. 5120 RAUWE WRAAKACTIE VAN O.A.S. Van onze correspondent PARIJS. Vermoedelijk uit woede over de smadelijke nederlaag van het commando van ex-kolonel Gardes in het ge bergte van Ouarsenis heeft de O.A.S. gisteren te Algiers een van haar walgelijkste misdaden uit haar bestaan begaan. Een commando van vijftien mannen, gewapend met machinepistolen, drong gisterochtend het ziekenhuis Beau Fraisier te Algiers binnen en schoot er tien hulpeloze arabieren in hun bed dood. Zeven patiënten werden zeer ernstig gewond. Nadat zij hun afschuwelijk misdrijf hadden gepleegd, lieten de moordenaars een tijdbom van vijftien kilo dynamiet achter, die alle laboratoria, de steriliseerkamer, de röntgenafdeling, alsmede twee verdiepingen van één vleugel verwoestte. Het ziekenhuis was zo zwaar beschadigd, dat het geheel ontruimd moest worden. Het was tien voor zeven in de och tend toen de dienst begon in het zie kenhuis. Het ligt op een heuvel boven Algiers en er worden ruim 120 ara bieren, aangetast door tuberculose, verpleegd. Uit sommige zalen klonk het gezang van de arabische patiën ten zoals op bijna elke zonnige och tend. Waarschijnlijk heeft dit gezang de nachtwaker, die in een ligstoel lag te dommelen, belet de aankomst van vier auto's te horen. Twee ervan droegen een militaire nummerplaat. Vijftien mannen stapten uit de wa gens en haalden hun machinepistolen tevoorschijn. Een groepje installeer de zich beneden op de binnenplaats, de anderen gingen naar boven. Bin nen splitsten zij zich. Een groep bleef op de eerste verdieping achter en een tweede ging naar de tweede verdie ping. Toen zij de deur opengooiden ver stomde het gezang. Meteen ratelden de machinepistolen. De drie zieken in kamer 3 hadden zelfs geen tijd gehad om zich op te richten, of aan vluch ten te denken. De twee zieken in ka mer 4 zaten verschrikt half opge richt. toen de moordende kogels hen troffen. In de aangrenzende kamers en in de gangen brak een paniek uit. Ver pleegsters zochten een goed heenko men, zieken sprongen uit bed, ver borgen zich in de kasten, liepen in hun pyama's rond of zagen in de ven sters hun enige ontsnappingsweg. De genen die door de deur probeerden te vluchten werden zonder genade neer- gemaaid. Soldaten van het Franse leger bewaken nu de puinhopen van het mohammedaanse ziekenhuis in Algiers en de brandweer heeft de loshangende plafonds voorlopig gesteund, zodat het gebouw niet verder kan inzakken. Of het de moeite waard is, het ziekenhuis te herstellen, is zeer de vraag. Op kamer 11 hadden twee zieken de tegenwoordigheid van geest om de deur met een bloedtransfusieapparaat te barricaderen. De moordenaars gooiden er zich vergeefs tegenaan. Met een salvo schoten zij het slot uit de deur. De barricade hield echter stand en daarom gingen de moorde naars verder. Zij hadden geen tijd te verliezen. De beide zieken, die onder het bed waren gekropen, kwamen met de schrik vrij. De enkele zieken, die erin geslaagd waren uit de vensters te springen, probeerden de straat op te vluch ten, maar werden door de groep die beneden de wacht hield achtervolgd. Een van de patiënten vond men dood onder aan de muur. Een ander vond men dertig meter verder dood tussen de siererwtjes, die hem ge deeltelijk bedekten. Vijftien minuten duurde de moord partij. Daarna gingen de moorde naars naar hun auto's terug en reden weg. De nachtwaker, die zich achter een kast had verborgen dacht dat al le gevaar was geweken en rende naar de telefoon om de directeur te waarschuwen. Op datzelfde ogenblik deed zich een ontstellende ontplof fing voor. die twee verdiepingen ver woestte. De nachtwaker werd onder het puin bedolven. Toen enkele minuien later de mili tairen arriveerden ^verden zij met ge huil en gejammer ontvangen. De ge wonden schreeuwden om hulp en de overlevenden schenen bij deze apoca- liptische nachtmerrie hun zinnen ver loren te hebben. Onmiddellijk sloegen de militairen groot alarm en alle be schikbare ambulances werden gevor derd. De brandweer verscheen met groot materieel om tijdens de eva cuatie verdere instortingen te voorko men. Ondanks deze provocatie, bewaren de arabieren in Algiers de grootste kalmte, zoa1^ zij trouwens ook gedaan hadden in het begin van de avond daarvóór, toen enkele onverlaten van de O.A.S. een paar huizen in de kasjba met mortiervuur beschoten Men kan niet genoeg bewondering hebben voor de koelbloedigheid van deze arabieren, die wel heel scherp afsteekt bij de houding van de Euro peanen BRUSSEL (A.P.) Griekenland zal bij de Kolen- en Staalgemeenschap en bij de Euratom een verzoek om asso ciatie indienen. De Griekse minister van buitenlandse zaken, Evanghelos Averoff, deed deze mededeling tijdens een bezoek aan Brussel. Het land is al geassocieerd met de Europese Economische Gemeenschap. Van onze correspondent PARIJS. Oran is nog steeds het centrum van de O.A.S. in Algerije en het schijnt nu als arsenaal voor het Geheime leger te fungeren. Bij een huiszoeking vond de politie in de garage van een nieuw flatgebouw zestienhonderd legergeweren, een paar gestolen legerauto's, twee mi litaire radio-auto's, een militaire ambulance en enkele gepantserde personenauto's. In de militaire auto's vond men een grote partij militaire uniformen en tien kilo -pringstof. Negen mensen werden in dat flatgebouw gearres teerd. Gisterochtend om negen uur, toen het stadhuis van Oran voor het publiek werd geopend, drongen mannen van de O.A.S. met de wapens in de hand binnen en veroverden zonder moei te de kartotheek van het bevolkingsre gister. die zij in enkele auto's mee namen. Het doel van deze overval zal wel zijn geweest het in de war sturen van het referendum over de toekomst van Algerije. Vliegverkeer De militairen hebben thans het gehele vliegverkeer tussen Frankrijk en Al giers in handen genomen, met uitzon dering van de toestellen en de beman ningen. die nog door Air France wor den geleverd. Op het vliegveld Maison Blanche te Algiers, waar thans 1200 mensen op een plaats in een vliegtuig wachten, hebben de militairen de po litie- en douanediensten overgenorAen. Soldaten fungeren als kruiers. Alle passagiers die geen biljet hebben moeten bij de militaire commandant een schuldbekentenis" ten bedrage van de kosten van één vliegreis ko men ondertekenen. Gisterochtend zijn uit Parijs een Cara- velle en twee Super Constellations ver trokken om de luchtbrug tussen Al giers en Marseille te onderhouden. Men hoopte daarmee gisteren onge veer achthonderd mensen te kunnen afvoeren. Het ziekenhuis was door de bomaanslag zo zwaar beschadigd dat het onmiddellijk ontruimd moest worden. De inventaris is zo goed als geheel verloren gegaan. Van onze correspondent KOPENHAGEN. De sinds eni ge jaren in (ie wateren rondom De nemarken voor anker liggende commerciële radiozenders raken binnenkort in een zware economi sche storm. In een korte zitting te Helsinki van de Noordse Raad, waarin vertegenwoordigers van de vijf Scandinavische regeringen zitting hebben, is met grote meer derheid van stemmen besloten ein delijk iets aan het internationale reglement te doen. Met andere woorden: men wil een einde ma ken aan de activiteiten van de pri vé radiogezelschappen, die onder verschillende vlaggen van Zuid- amerikaanse nationaliteiten in de internationale vaarwateren liggen. Straffen De minister van verkeer heeft gis termorgen in het Deense parlement een dergelijk voorstel ingediend. Wanneer de stations toch zouden doorgaan met hun uitzendingen, zou den straffen moeten volgen. Degenen die de piratenzenders economisch voordeel brengen, bijv. door middel van advertentie-opdrachten, zouden tot geldboeten veroordeeld moeten worden. Personeelsleden en technici zouden gestraft moeten worden, ech ter niet degenen die tegen een hono rarium meewerken, zoals toneelspe lers, zangers, voordrachtkunstenaars enzovoorts, omdat men moeilijk kan beoordelen of de medewerking direct, dan wel via een bandrecorder ge schiedt. Denen eerst Denemarken, aldus de minister in het parlement, was het eerste land waar de -piratenzenders" zijn be gonnen. Later volgden Zweden, Noor wegen, Finland en ook Nederland. Dus nu moet ook Denemarken maar het eerste land zijn dat tegen deze „pira ten" optreedt. Men verwacht in Dene- (Ingezonden mededeling) Clubbestuurders! Speel „exclusief". Met 4 kansen op 1000.voor slechts 15 cent per kans. Vereni gingen bijna 50 subsidie voor de kas. Inl.: STICHTING „EXCLUSIEF", Schönberglaan 11, Utrecht. Uitslag Serie: BV 3.3.2.1.3.1.1.1.3.3.2.3. BONN Duizenden inwoners van Oost-Berlijn lijden op het ogenblik aan een niet ongevaarlijke vorm van dysenterie. Dat er sprake is van een epidemie op grote schaal, wordt door de Oostduitse overheid ontkend. Zij beweert de ziekte al weer onder de duim te hebben. In West-Berlijn is men daarvan niet overtuigd; men gelooft daar dat de slechte voedselsituatie in Oost- Duitsland heeft geleid tot de darm stoornissen van vele Oostberlijners. In een klein onopvallend berichtje in een der Oostberlijnse communisti sche kranten bekenden de Oostduitse autoriteiten gisteren voor het eerst wat er aan de hand was. Onder de kop „Mededeling" vertelde de Oostberlijnse geneeskundige dienst dat er „enige" gevallen van darmstoornissen waren voorgekomen. Daaruit kon men gemak kelijk opmaken dat er eerder sprake was van een ziekteverspreiding op grote schaal dan van een incidenteel ziekte geval; in het laatste geval zou de mede deling immers overbodig zijn geweest. Razzia De voedselsituatie in Oost-Duitsiand en Oost-Berlijn is op het ogenblik kata- strofaal. Aardappels zijn er bijna niet te krijgen, groente is een luxe die on betaalbaar is, vlees is uiterst schaars, melk. en dus ook boter, zijn zelfs voor kinderen niet te krijgen. Deze toestand heeft al geleid tot raz zia's onder de Oostduitse boeren die niet willen deelnemen aan de collec- tiviseringsmaatregelen van de commu nistische regering. Ook in West-Berlijn zijn overigens enige gevallen van griep en dysenterie voorgevallen, gelijk in geheel West- Duitsland, maar van een grote omvang van enigerlei ziekte is in West-Berlijn beslist geen sprake. Van onze correspondent RIJSWIJK. Waarschijnlijk nog de ze maand begint de N.V. Intervam met de bouw van een groots opgezet win kelcentrum in Rijswijk. De raad van Rijswijk heeft gisteren de eerste grond verkocht voor dit nieuwe project van De Landbank. Het eerste gedeelte van het winkelcen trum Steenvoorde komt volgend jaar klaar. Albert Heijn zal er een super markt openen met een oppervlakte van 3.200 vierkante meter. Het winkelcentrum, dat verrijst aan via Rijswijk naar Delft leidt, krijgt be de provinciale weg die van Den Haag halve een supermarkt en warenhuizen ook een bioscoop, een inrijbank en een Amerikaanse kegelbaan. In eerste aan leg is met het project een bedrag van tien miljoen gulden gemoeid. De belangstelling voor de grond is zo groot, dat meteen kan worden doorge bouwd. marken dat genoemde landen vroeg of laat de uitzendingen zullen verbieden. Het verzet richt zich volgens de minister niet tegen de aard en de kwaliteit van de uitzendingen. Er is echter niet genoeg plaats in de ether voor ieder die maar wil uitzen den, en ieder land heeft ook zijn eigen amateurzenders. Komen er steeds maar meer zenders bij, dan wordt het een chaos in de ether. Debat Het debat hierover zal volgende week in het Deense parlement beginnen. Men verwacht dat een grote meer derheid zich voor het voorstel Zal uit. spreken. Van de zijde van de conser vatieven verwacht men echter nog enige tegenstand, aangezien deze par tij goede relaties heeft met de recla mebranche en het staatsmonopolie voor de radio opgeheven wil zien. Dat zou betekenen dat „piratenzen- zenders" rustig en in alle vrede ook op het vasteland zouden kunnen uit zenden. Radio Mercur is inmiddels een te genoffensief begonnen. Deze wil een stemming onder zijn toehoorders om te weten hoevelen er voor de „piraten- zendingen" zijn. Ook wordt aange voerd dat er voor velen werk is door deze uitzendingen, terwijl men duizen den mensen gratis amusement ver schaft. DJAKARTA (UPI). In Djakar ta is gisteren een driedaagse zitting van de hoge adviesraad begonnen, die geheel gewijd zal zijn aan de kwestie-Nieuw-Guinea. President Soekarno, die de zitting opende, heeft de raad gevraagd zijn oordeel te geven over de campagne, die de Indonesische regering voert voor de „terugkeer" van westelijk Nieuw- Guinea. De raad is ook gevraagd voorstellen te doen voor het te vol gen beleid. De ministers Subandrio, Nasution en Yamin hebben de leden van de raad toegesproken. Generaal-majoor Jani heeft giste ren meegedeeld dat de eenheden van de Indonesische luchtmacht en marine, die patrouilleren in de buurt van westelijk Nieuw-Guinea opdracht hebben gekregen alle vij andelijke toestellen en vaartuigen onmiddellijk onder vuur te nemen. SANTO DOMINGO (Reuter) Er hebben zich maandag in verscheidene delen van de Dominicaanse republiek incidenten voorgedaan. Bij een treffen tussen burgers en mi litairen in San Cristobal, waar eerder een kantoor van de Landbouwbank in brand werd gestoken, kwam een man om het leven. Ook in Santiago en in Puerto Plata kwam het tot botsingen tassen burgers en militairen waarbij verscheidene ge wonden vielen. Gewapende overvallers dwongen in de Dominicaanse hoofdstad het personeel van twee radiostations een tegen de re gering gerichte verklaring voor te le zen. Volgens de Dominicaanse republiek vormden de incidenten ..een sinister in ternationaal complot tegen de in op komst zijnde democratie in de Domini caanse republiek". DEN HAAG. Het vliegdekschip Karei Doorman is op weg naar huis. Het heeft onderweg van het Ca- raïbische gebied naar Nederland een niet-officieel bezoek gebracht aan Norfolk in de Verenigde Staten. Verscheidene opvarenden maakten van de gelegenheid gebruik om ge- emigreerde familieleden op te zoe ken zelfs verwanten die in de staat New York woonden. De Karei Doorman zal, als alles volgens plan verloopt, donderdag 19 april in Nederland aankomen. DEN HAAG. Jonkvrouw mr. C. W. I. Wttewaall van Stoetwegen, het enige vrouwelijke c.h. Tweede-Kamerlid, zal een week of zes niet naar het Binnenhof kunnen gaan. Zij heeft zondag haar linkerarm gebroken, juist boven, de elle boog, en zij moet nu haar kamer houden. De arm zit van de schouder tot de vin gers in het gips. Dit weekeinde logeerde zij bij haar fractiegenoot dr. I. W. Th. Diepenhorst in Epe. Zondag is zij tijdens een wande ling uitgegleden en gevallen. Pas 's avonds nadat zij per trein naar Den Haag was teruggereisd bleek dat de arm was gebroken. „Ik zit nu helemaal onthand", vertelde freule Wttewaall ons gistermiddag. „Ik kan niet naar de Kamer en heb alles voor de komende weken moeten afzeg gen, ook een reis naar Rome. Maar de naaister zal toch iets moeten maiken waar ik £n kan, want ik heb geen zin om zes weken op mijn flatje te blijven zitten." Van onze Haagse redactie DEN HAAG De vader van een ze ventienjarige Haagse scholier heeft zijn zoon bij de politie aangegeven, nadat hij had ontdekt dat de jongen samen met een vriendje een zestienjarige scholier een serie inbraken had ge pleegd. De jongens hebben bekend twaalf in braken in scholen, woningen en automa ten op hun geweten te hebben. Bijna overal hadden zij kleingeld en snuiste rijen buitgemaakt. Op 29 december vorig jaar bij de twaalfde inbraak sloegen zij evenwel een flinke slag. Uit een huis aan de Juliana van Stolberglaan stalen zij vier duizend gulden. De knapen schrokken van het grote bedrag en de oudste besloot het geld zo lang te beheren. De jongens kochten een camera en een grammofoon, en ten slotte allebei een bromfiets. Die zetten zij ver van hun ouderlijke woning in een stalling om thuis geen argwaan te wekken. De rest van het geld hadden zij bij kleine beetjes willen uitgeven. De jongste kreeg nu en dan wat als hij er om vroeg. De oudste jongen liep tegen de lamp toen zijn vader zag dat hij nogal veel geld op zak had. Hij voelde zijn zoon aan de tand, en hortend en stotend kwam het verhaal eruit. Van de vier milie was nog 2.250 gulden over. Den Haag. Het College van Rijks bemiddelaars zal de staatssecretaris van economische zaken dezer dagen een concept-advies voorleggen, waarin wordt voorgesteld een bindende loonre geling op te leggen aan uitgeleende ar beiders. Het wil hiermee een poging doen de excessen op dit gebied te be strijden. Er zijn bedrijven. die profiteren van het personeelstekort in andere bedrij ven. Zij lenen hun arbeiders aan die bedrijven tegen veel hogere lonen uit. De lonen worden echter uitbetaald aan het bedrijf dat de arbeiders uitleent, dat daardoor een grote winst opstrijkt. Door het vaststellen van een binden de loonregeling zal voor de uitgeleende arbeiders geen hoger loon meer kunnen worden uitbetaald dan aan werknemers in het bedrijf waaraan zij zijn uitge leend. De S.E.R. heeft hierover onlangs een rapport uitgebracht, waarna de staats secretaris het College van Rijksbemid delaars vroeg hierover advies uit te brengen. Dit advies heeft het college op gesteld in samenwerking met de Stich ting van den Arbeid. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. Twee mannen en twee vrouwen zijn bij een vechtpar tij in de rosse buurt van Den Haag min of meer ernstig gewond ge raakt. Er was een ruzie ontstaan tussen de 28-jarige T. J. K. en de vrouw van de 45-jarige H. B., toen K. zijn auto voor het raam zette waarachter de vrouw van B. zat. Ondanks dreigementen van de vrouw weigerde K. de auto weg te zetten. De vrouw liet daarop haar man waarschuwen. B. kwam met zijn hulptroepen, gevormd door zijn zoon van negentien en de in deze buurt be kende „Amsterdamse Toon". Alsof het een alledaags karweitje betrof sloeg B. de onwillige K. tegen de grond. De vrouw van K„ die een paar huizen verder achter de ramen zat, en haar man te hulp wilde ko men, werd door de zoon van B. met een tafelpoot zo hard op het hoofd ge slagen, dat zij een wond van vijf cen timeter lengte opliep. Een aan de overkant wonende chauffeur kreeg ook een pak slaag met de tafelpoot. Gevolg: een gebro ken enkel. Zijn vijftigjarige moeder die eveneens was toegesneld liep lichte hoofdwonden op, ook toegebracht met de tafelpoot. Toen de politie arriveerde, waren de daders verdwenen. De slachtoffers lagen her en der verspreid, omgeven door zeker honderd toeschouwers. Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM De dichter A. Marja blijft lid van de Vereniging van letterkundigen. De ledenverga dering van de vereniging, die gis teravond in KrasnapoLksky te Am sterdam bijeen kwam, heeft het royement dat het bestuur enige tijd geleden over hem uitsprak, vernie tigd met 67 tegen 33 stemmen. De heer Marja werd aanvankelijk het lidmaatschap ontzegd omdat hij ervan werd verdacht een rondschrijven te hebben vervaardigd, waarin het heen gaan van prof. Stuiveling als voorzitter van de vereniging werd aangekondigd. Prof. Stuiveling zou zich, aldus deze brief, daartoe genoodzaakt zien in ver band met een uitspraak die een ereraad over zijn gedrag tijdens de oorlog zou hebben gedaan. Het rondschrijven was onecht, hoewel het was ondertekend met de naam van de secretaresse van de vereniging, mevrouw Van Lokhorst. De heer Marja heeft steeds ontkend iets met de vervaardiging ervan te maken te hebben gehad. Het bestuur royeerde hem in een later stadium dan ook niet vanwege de tegen hem ge rezen verdenkingen, maar om allerlei grappen, die hij met letterkundigen had uitgehaald. Het bestuur van de vereniging zal zich op 2 juni beraden wat het moet doen, nu het royement ongedaan is gemaakt. Van onze correspondent CULEMBORG. De technische uitgeverij H. Stam uit Haarlem heeft gisteren de bronbemalingen voor een nieuw bedrijf van de uit geverij op het industrieterrein van Culemborg doen staken. De bedrij ven in het industriegebied die me nen schade te lijden door de bron bemalingen, o.a. Gispen's metaalwa- renfabriek en de meubelfabriek Mo- bilia zullen daarom vanochtend de president van de Utrechtse recht bank in kort geding verzoeken de uitgeverij te bevelen de bemaling te stoppen. Weersverwachting geldig tot van avond: Opklaringen, maatr ook enkele buien. Naar het noordwesten draaiende, matige wind. Over het alge meen iets lagere temperaturen. yjna a kk MIESJE: De winter is vergangen.Zou het? 5 april: zon op 6.08, onder 19.19; maan op 6.53, onder 20.16.

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 1