DE GRENS TUSSEN VERGISSING EN MIS D R IJ F RF7WFFK VOOR AANDRANG He f C.B.R. op en geef BOETE GEËIST OOK TEGEN VERPLEEGSTER VAKANTIE MET OF ZONDER KINDEREN? De 1179 van Cuba bekennen schuld Argentinië heeft een president deensFsteun VOOR C.K.V. Twee maanden voor muiterij Bij botsing gedood Chirurg spoot jonge vrouw per abuis vergif in - rechtbank moet oordelen t r De tweede Het hielp niet Laatste woord Te allen tijde Nog nooit Niet daar Dat kan niet Opperbevelhebber van Zweden heeft vergaand plan Overbodig OVERVALLERS NA ACHTERVOLGING GEARRESTEERD POTTER'S 0SÊËW EICHMANN WEER NAAR ZIJN CEL VOLKSWAGEN 1200 IN DUITSLAND DUURDER SUGGESTIE VAN SECRETARIS B.O.V.A.G.: ZWARE STRAFFEN VOOR NEO-NAZI'S Guerrillatroepen doen aanval Zaterdag 31 maart 1962 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 9 Van onze rechtbankverslaggever AMSTERDAM. lis een vergissing nog menselijk als een mensenleven eraan ten onder gaat? Het is voor velen een vraag, en nu ook voor de leden van de Amsterdamse rechtbank, die zullen moeten oordelen over een specialist en twee verpleegsters, die be trokken zijn geweest bij een dodelijke medische fout. Dit is het geval: In de morgenuren van 8 septem ber 1960 maakte de toen 72-jari- ge chirurg F. F. H. T. zich in de Centraal Israëlitische Ziekenver pleging gereed voor een lichte operatie op de 28-jarige mevr. E. L. de Heer-Meeuwis. Het zou zo'n eenvoudige ingreep worden, dat ze er slechts plaatselijk voor be' hoefde te worden verdoofd. Na de behandeling zou ze onmiddel lijk weer naar huis kunnen gaan. Haar man zat ergens in het zieken huis op haar te wachten. Wat leek op een alledaags ge beuren werd een drama. De pa tiënte stierf onder de handen van haar geneesheer, die haar, zonder het te weten, tot tweemaal toe een dodelijk vergif had ingespoten. Zijn assistenten, de verpleegsters B. en S., hadden hem dit, even eens zonder het te weten, aange reikt. Gisteren stond het drietal terecht, be schuldigd van overtreding van artikel 307 van het Wetboek van strafrecht, dat zegt: „Hij aan wiens schuld de dood van een ander te wijten is, wordt ge straft met een gevangenisstraf oi hech tenis van ten hoogste negen maanden". De officier van justitie, mr- Heukels, eiste tegen de chirurg een boete van tweeduizend gulden of twee maanden hechtenis, en tegen één van de ver pleegsters, mejuffrouw, B., honderd gul den boete, eventueel vervangen door twintig dagen. De andere verpleeg ster moest naar zijn mening worden vrijgesproken, omdat getuigen-deskun- digen (o.a. de Amsterdamse hoogleraar 'Boerema) hadden verklaard dat haar niets kon worden verweten. De verpleegster B. had de daad verricht, die de basis had gelegd voor de noodlottige gebeurtenis. Zij had in de plaats van een ongevaarlijk middel uit de medicijnkast van de operatie kamer een gif gepakt. Haar collega had daarmee de injectiespuit gevuld, waarmee de chirurg een lichaamsdeel van zijn patiënte wilde verdoven. Het was de tweede injectie die hij gaf. De eerste was verricht met de inhoud van een ampul. Die bevatte inderdaad het ongevaarlijke middel, dat moest worden gebruikt. De uitwerking van die ene injectie was echter niet voldoen de, en de chirurg had om een tweede dosis gevraagd. Die werd hem niet uit een ampul, doch uit een flesje gegeven. Zuster B„ die dat flesje aandroeg, meende zeker te weten dat het de ge wenste verdovende stof bevatte. In feite zat er vergif in. De verpleegster was, zo heeft ze later verklaard, mis leid. doordat het verkeerde flesje qua vorm. etiket en het op het etiket ge bruikte rode lettertype als twee drup pels water leek op het flaconnetje, waarin het goede middel zat. Ze gaf het flesje nietsvermoedend door aan haar collega, die er de injectiespuit van de chirurg mee vulde. Dat gebeurde tweemaal, want de chirurg wenste zijn patiënte nog een derde injectie toe te dienen. Kort nadat hij dat had gedaan, be gon mevrouw De Heer vreemde ver schijnselen te vertonen. De chirurg spoot twee stimulerende middelen in haar hartspier: een later gekomen con sulterende arts gaf haar nog een in jectie in haar arm. Het hielp niet. Me vrouw De Heer overleed enkele mi nuten nadat haar het eerste (goede) verdovingsmiddel was gegeven. Kan men hier van schuld spreken, veroorzaakt door, zoals de dagvaarding het zei, hoogst onachtzaam, onoplet tend en onvoorzichtig gedrag? Of moet wat is gebeurd worden herleid tot een doodgewone, zij het tragische, mense lijke vergissing? Over deze kwestie ontspon zich gisteren in de Amster damse rechtszaal een heel debat, waar aan behalve de officier van justitie, de rechters en drie raadslieden ook en kele deskundigen deelnamen. Prof. Boerema, hoogleraar aan de universiteit van Amsterdam, gaf na mens een commissie van drie rappor terende medici (de twee anderen wa ren dr. P. Leguit en dr. R. W. Steijn) te kennen dat de chirurg te allen tijde de verantwoordelijkheid draagt voor wat in de operatiekamer gebeurt. Hij heeft het laatste woord, hij draagt het gezag. Prof. Boerema vond dat iedere me dicus, die een injectie geeft, zich ervan moet vergewissen, dat hij het middel krijgt aangereikt dat hij heeft besteld. Hij moet er zeker van zijn dat de ver pleegster. die hij zijn opdracht heeft gegeven, zijn bedoelingen heeft begre pen. maar als hij dat eenmaal weet hoeft hij bij een tweede injectie niet nog eens te controleren, meende de hoogleraar. Bij deze redenering spon de raads man van de chirurg in kwestie, mr. Mathuisen, zijn garen. Hij zette uiteen dat in dit geval de controle op de eerste injectie helemaa. niet m het geding was. Die was immers goed ge weest. Het was de tweede dosis waar het op aan kwam, en daarvan zei prof. Boerema nu juist dat die niet behoef de te worden gecontroleerd. Mr. Mathui sen sloot zijn betoog, triomfantelijk, af met de woorden: „Mijnheer de officier, u haalt dit nooit". Maar mijnheer de officier wist van ceen wijken. Hij vond dat een chirurg ach te allen tijde moet overtuigen van de wijze, waarop zijn opdrachten wor den opgevolgd. Hij beriep zich op ju risprudentie, waarin staat te lezen dat de arts minstens even verantwoordelijk is als de assistent, die hem een on deugdelijk verdovingsmiddel aangeeft. Tegenover de mening van de officier stond toch ook weer die van prof. Boerema, want die verklaarde dat alles wat in de operatiekamer gebeurt in feite berust op het vertrouwen, dat de arts moet kunnen stellen in de be kwaamheid van zijn medewerksters. En hij had dan wel de eis gesteld dat de medicus de inhoud van injectiespui ten moest controleren aan de hand van ampullen of flesjes, maar hij gaf toe dat hij redeneerde vanuit een wat schoolse situatie. In zijn kliniek treedt hij op als leer meester van aankomende artsen en daarom moet hij aan zekere regels wel strikt de hand houden. De hoogleraar wist echter wel degelijk dat het in de praktijk buiten zijn eigen kliniek gans anders toegaat. Daarvan getuigde ook dr. Levy van Vinninghe, als geneesheer verbonden aan de Centraal Israëlitische Zieken verpleging. Hij zei: Men kan niet al tijd controleren. Ik heb. toen ik hoor de wat was gebeurd, gedacht: Het had mij ook kunnen overkomen. Sinds het ongeluk, zo vertelde deze arts, worden in de C.I.Z. de injectiespuiten zoveel mogelijk gecontroleerd, maar de atten tie neemt alweer af. Een getuige-deskundige a décharge, de 72-jarige dr. R. J. Harrenstein, ver klaarde nadrukkelijk dat hij in zijn hele leven nog nooit had nagegaan of zijn injectiespuit wel de juiste vloei stof bevatte. Dat zou ook ondoenlijk zijn geweest, meende hij. Een chirurg controleert toch ook niet of de doeken die bij een operatie worden gebruikt wel steriel zijn? De zaak werd ingewikkelder toen de rol werd besproken van de verpleeg ster, die het verkeerde flesje had ge pakt. Tegen haar pleitte een vonnis van de Rotterdamse rechtbank, die in 1950 een ziekenzuster had veroordeeld voor iets dat leek op wat zij nu had gedaan. Maar haar verdediger mr. Keune, de advocaat die enkele jaren geleden het vrijsprekend vonnis in de geruchtmakende zaak Magere Josje be werkstelligde, was daarvan niet ge schrokken. Hij wees erop dat de operatie werd voorbereid in een kamer die daar ei genlijk niet op was ingericht. In de medicijnkast stonden allerlei op zich zelf gevaarlijke genees- en verdovings middelen opgetast, die er eigenlijk niet thuis hoorden. Ze hadden in een an dere kamer moeten staan. De dodelijke vloeistof die de verpleegster per abuis had aangereikt, behoorde tot die cate gorie. Van belang voor de beoordeling van het geval achtte mr. Keune ook dat er zoveel gelijkenis bestond tussen het flesje met het goede en het flesje met het kwade middel. Zelfs de kleuren, van de twee vloeistoffen kwamen over een. De raadsman toonde zich dankbaar voor een verklaring van prof. Boere ma, die had gesproken over de „ver warringwekkende vrijheid van ver pakking", die de farmaceutische fabri kanten zich plegen toe te eigenen. Voor een verpleegster, zo zei de hoog leraar, is het eenvoudig niet meer te doen. Hij zou willen zien dat de fabrikan ten van farmaceutische artikelen de koppen eens bij elkaar staken om te komen tot een meer uniforme verpak king. Giftige stoffen zouden boven dien een. bepaalde kleur moeten krij gen. Nu is de situatie zo, dat sommige vergiften een etiket met rode letters dragen, maar dat systeem is niet con sequent doorgevoerd. Ongevaarlijke middelen worden ook van etiketten met rode opschriften voorzien. Mr. Keune sloot daarop aan: „Het is een chaotische toestand en de overheid heeft er nog niets aan gedaan." Hij hechtte veel betekenis aan de verklaring van zijn cliënte dat ze, toen ze het verkeerde flesje had gepakt, het etiket had gelezen en voor zichzelf had vastgesteld dat de naam van het ge wenste middel er op voorkwam. Die stond er, bij nader inzien, natuurlijk niet. De verpleegster had eenvoudig ge lezen wat ze verwachtte te zullen le zen, daarbij „geholpen" door de gelij kenis van het verkeerde flesje met het goede. Zulke dingen gebeuren nu eenmaal in het ieven. zo stelde mr. Keune vast. Ditmaal is er de dood van een mede- STOCKHOLM (TT) De opperbevel hebber van de Zweedse strijdkrachten heeft bij de regering een plan inge diend voor de verdediging van Zweden, dat is gebaseerd op de veronderstelling dat Zweden in geval van oorlog het hoofd moet bieden aan twee gelijktij dige aanvallen, de ene over zee. de an dere over land. Het plan vergt zeer grote bedragen omdat aan de ene kant de sterkte van de strijdkrachten vergroot zal moeten worden en aan de andere kant er mo dernere wapens zullen moeten worden aangeschaft. De luchtmacht b.v. zou meer lichte jachtbommenwerpers moeten krijgen en haar jachtvliegtuigen vervangen door geleide raketten. Een groot deel van de vaste kustbatterijen moet worden ver vangen door eenheden geleide raketten die een invasievloot kunnen vernietigen. De hoofdmacht van defensie te land blijft de zeer mobiele infanterie. die echter meer antitankgeschut nodig zal hebben. mens het gevolg van geweest en men is daarom geneigd om naar een schul dige te zoeken, maar dan moet in alle redelijkheid ook een verwijt kunnen worden gemaakt en dat kan niet. De verpleegster heeft alles gedaan, wat zij moest doen. Er is alleen, buiten haar bewustzijn om, kortsluiting opgetreden bij het lezen van het bewuste etiket. Kan dit, zo vroeg de president, niet te wijten zijn aan onoplettendheid? Het antwoord van mr. Keune was kort en duidelijk: Geen sprake van. Het gehele gedrag van de verpleegster was die ochtend gekenmerkt door één en al oplettendheid. Eerder dan de chi rurg had ze gemerkt dat er iets met de patiënte mis ging en zij was de gene geweest die onmiddellijk aan een vergissing met de medicijnkast had ge dacht. Zij had de chirurg tijdens het overlijden van de patiënte daar ook op gewezen (de medicus ontkende dat gisteren), en ook haar collega had ze gewaarschuwd (die het ter zitting be vestigde). Verder stond de verpleegster bekend als zeer consciëntieus; ze had in het ziekenhuis zelfs een leidinggevende positie verworven. Mr. Keune besloot: Men moet de vergissing die hier is begaan, kunnen begrijpen tegen de achtergrond van het algemeen patroon, waarvan het mense lijk falen nu eenmaal deel uitmaakt. Als men dat inziet kan men er ook vrede mee hebben dat de gevolgen er van, zoals in dit geval, verschrikkelijk kunnen zijn. En als men eenmaal zover is. wordt het zoeken van een schuldige een overbodige zaak. PARIJS (AFP) Vijf gewapende en gemaskerde mannen hebben gisteren bij het Parijse vliegveld le Bourget een be stelauto-wan een bank overvallen. Zij imaaktén zich met 330.000 nieuwe francs uit de voeten, maar konden twee uur later, na een langdurige achtervolging, worden gearresteerd. De bandieten hadden voor hun overval een nieiiw systeem bedacht. Zij begon nen door met hun oude maar zware auto de kleine bestelwagen van de banlk met een flinke snelheid te rammen. Nog voor de inzittenden van de bestelauto goed en wel beseften wat er aan de hand was. was het geld ook al uit hun auto geroofd. Het valt de door de klap verdoofde en gewonde mannen te vergeven dat zij er niet aan dachten om tegenstand te bie den. De bandieten sprongen met het geld ijlings in een langs de weg klaarstaande auto van een bendegenoot en verdwe nen. Het zou voor hen goed zijn afgelo pen ais niet een vrachtwagenchauffeur, die alles had zien gebeuren, de achter volging had ingezet. De man werd wel afgeschrikt door schoten uit de vluch tende auto, maar door zijn reactie kwam de achtervolging toch op gang. Na twee uur gelukte het de politie de auto van de rovers tot staan te brengen en de man nen te arresteren. Terwijl dit zich afspeelde overvielen vier jongelui, ook al met pistolen gewa pend, in de Parijse voorstad Cour- neuve een bank. Zij wisten met zeven tigduizend nieuwe francs te ontkomen. Ingezonden mededeling) MENTHOLPELLETS Tejten hoest en Keelpir Uitwerking frappant JERUZALEM (AP) Adolf Eich- mann is gisteren uit Jeruzalem, waar zijn zaak in hoger beroep was behandeld, weer overgebracht naar de Ramleh-ge- vangenis nabij Tel Aviv, waar hij ook voordien gevangen had gezeten. Naar men aanneemt zal het nog een week of vier duren voor het hof het over Eichmann uitgesproken doodvonnis bekrachtigt of verwerpt. Van een onzer verslaggevers AMERSFOORT. Volkswagen heeft gisteren de prijzen van de Volkswagen 1200 voor de Westduitse markt vrij aanzienlijk verhoogd. De De Luxe werd 240 mark duurder, de Standaard zelfs 390 mark. Het is nog niet bekend of de prijs verhoging zal worden doorberekend voor de exportmarkt. De Nederlandse importeur, Pon in Amersfoort, had daarover gisteren nog contact met de fabriek. Hij zegt echter nog niet te we ten wat er zal gebeuren. Hij wijst er op dat, als de exportprijzen inderdaad worden verhoogd, het niet ondenkbaar is dat zulks voor het ene land wel en voor het andere niet zal gelden. Ne derland, met zijn grote keus in de prijsklasse van de Volkswagen 12.00, zou dan wellicht bij de verhoging wor den overgeslagen. Loonkosten De prijsverhoging hing al enige dagen in de lucht, eigenlijk al sinds de di recteur van de Volkswagenfabriek, ir. Nordhoff, in het openbaar verklaarde dat hij meende dat de prijzen van de Westduitse auto's hoger zouden moeten worden door de voortdurend stijgende loonkosten. Hij bracht daarbij naar vo ren dat een nog verder gaande ratio nalisatie zoveel zou kosten dat het re sultaat daarvan nihil zou zijn. De prijsverhoging geldt alleen de populairste modellen van Volkswagen. De nieuwe VW 1500, de busjes en het vrachtwagentje blijven hetzelfde kos ten. De extra hoge verhoging van de Standaard moet worden verklaard door het hydraulische remsysteem waarmee de wagen voortaan zal worden uitge rust. Van onze verkeersredactcur UTRECHT. Het C.B.R. óphéffeu en' de rijbewijzen laten uitreiken dcor die rijschoolhouders,,'die voldoen aan eisen "van vakbekwaamheid, door de Kroon gesteld. Deze rigoureuze oplossing voof het „probleem van de rijopleiding" deed mr. A. R. van Nes, secretaris van de B.O.V.A.G/, gisteren aan de hand op de demonstratieve' vergadering van houders .van autorijscholen, georgani seerd in de vier organisaties, die gezamenlijk ,d'e Commissie van overleg autorijscholen vormen. De mededeling van mr:' Van Nes veroorzaaikte onder de bijna zeven honderd houders van rijscholen, die alles op alles willen zetten om'tot de volgens hen noodzakelijke ordening te kamen, toch zoveel deining, dat de. heer S. J. Pieters, voorzitter van de commissie van overleg, besloot een half uur te pauzeren vpor onderling beraad. Grondwet wijzigen Mr. van Nes had op deze' vergade ring in het N.V.-huis te Utrecht arti kel 208 van de Grondwet besproken waarin de vrijheid tot het geven, van' onderwijs ligt verankerd. Evenals pn-, dere sprekers op- deze vergadering stond hij op het standpunt, dat de Grondwet op dit punt zodanig moet worden gewijzigd, dat in ieder geval voor het onderwijs 'in. autorijden'be paalde regelen worden vastgesteld.. Overigens meende hij dat he't ook zonder wijziging .van de Grondwet mogelijk is,bepalingen voor het rij- onderwijs te .stellen. Voor vlieg- en danslessen is ook een vergunning no dig, aldus de .heer Van Nes. Deze takken van onderwijs zijn ondanks de bij de Grondwet verzekerde vrijheid' van onderwijs ook aan regels gêbon-; den. Véranderen „Maar ais de overheid onmogelijk tot wijziging van de Grondwet op dit punt kan komen, dan- is een oplossing mogelijk door verandering van. het systeem van uitreiking van rijbewij-- zen. Laat de Kroon eispn vaststellen van vakbekwaamheid voor rij-instruc- teurs. Laat de overheid dan de rij schoolhouders, die.aan deze eisen vol doen, de macht geven zelf examen's af te nemen en het' rijbewijs uit te (Ingezonden mededeling) Nemen we de kinderen mee ot be- «teden we ze uit? Een vraag, die veel menaen nn bezig houdt, want de vakantletyd staat voor de deur. Deze actuele vraag is voorgelegd aan het Libelle-forum, dat er in de nieuwe Llbelle een openhartig ant woord op geeft, „Llbeile-iorum" is een nieuwe rubriek, waarin des kundige en bekende Nederlandera hnn oordeel geven over vragen die Iedereen bezig houden. Ook u! In het nieuwe nummer van Libëlle bovendien: „Koningin Siriklt heeft de mooiste glimlach van de we reld", „Waarom blqft Doris Day zo populair?", „Hoe combineren, we de kleuren van de nieuwe mode?", enz..Wanneer ook n deze nienwe Llbelle niet wilt missen, abonneer u dan per. briefkaart bij Llbelle, Nassaupiein 8, Haarlem. reiken. Dan kan. het C.B.R. (Centraal- bureau rijvaardigheidsbewijzen) wor den opgeheven. Dit bureau kampt toch al. met zoveel moeilijkheden. Daarmee zou worden bereikt, 'dat de gene, die wil leren een auto te bestu- r'en. terecht komt' bij een vakbekwa me instructeur." Er werden meer krasse c ingen ge zegd op deze vergadering. Maar geen Van 'de sprekers ging zpver als mr. Van Nes. -De heer A. de Jong fulmi neerde 't.egen de-2500 rijscholen, die nog niet zijn. aangesloten tij de vier prgahisaties. Hij sprak -van beunha zen, dié een aanslag -pleegden op het leven Van dé, weggebruikers. Zij lei- "den .slechte Weggebruikers op, meen- ,de de lleèr 'De Jong. Niet te handhaven Hoewel 'de Vainor-regeling een stap in.de goede richting is, mankeert er volgens hem aan het onderwijs van de eigen leden ook nog wel "net een en ander. Hij spoor'de allen aan, zich in ieder geval aan het Vamor-exnmen voor rij-instructeurs te. onderwerpen. Zoals.de toestand nu is, kan hij niet blijven...'De-overheid moe-- tot wijzi ging van de Grondwet komen, vond de heer De Jong. De heer W. Boereboom sprak over verbeterde rij-instructie, waarbij hij bepleitte" dat hét rijden op .de grote weg ook 'exameneis wordt. 'Aan deze woorden werd kracht-oijgezet in een resolutie, die aan de regering werd gezonden. Daarin werd meegedeeld, dat de - aangesloten leden onmiddellijk de •vernieuwde rij-instructies bij hun on derwijs. zullen toepassen. Gevraagd werd. het examen .ook aan die nieuwe instructies aa-n te pas-sen. Aangedrongen werd op een wettelij ke regeling van het rij-onderwijs, het zij''met een Rijschoolwét, hetzij door wijziging van de Grondwet hetzij door het. vaststellen van eisen van vakbe kwaamheid, zoals mr. Van Nes had Voorgesteld.. Een audiëntie werd aan- gèvraagd. De heer H. M. W. VVesterlaken, di recteur van het C. B. R„ was wegens ziekte verhinderd de vergadering bij te wonen. 'De voorzitter zei, dat'de dokter hem. voor drie maanden een spreekverbod had opgelegd. Van onze correspondent BONN Het hoogste Duitse Ge rechtshof heeft gisteren in Karlsruhe voorbeeldige straffen gesteld in een zaak tegen enkele fanatieke neo-nazi's. De voornaamste verdachte, de 31-jarige electriciën Sonnemann, kreeg zes jaar tuchthuisstraf wegens grafschending, gepleegd op een joods kerkhof, en we gens poging tot oprichting van een ge heime nationaai-socialistische organisa- t.e. De 36-jarige monteur Dietze werd veroordeeld tot 2Vz jaar gevangenisstraf, de 22-jarige chauffeur Ebert, die niet aan de grafschennis zelf had deelgeno- men, kreeg een jaar voorwaardelijk. Sonnemann en Dietze hadden in 1957 op 20 april (de dag waarop Hitier jarig zou zijn geweest) samen met een Sy riër, die niet meer in de Bondsrepubliek woont, op he't joodse kerkhof Jammer tal bij Salzgitter een obelisk vernield die er was geplaatst ter nagedachtenis van vermoorde joden. Verder hadden zij ongeveer zeventig grafstenen omgewor pen en aan een kruis een stropop opge. hangen met een voor de joden beledi- gend opschrift. Pas vier jaar later kon den ze worden aangehouden toen de Westduitse veiligheidsdienst een neo-na- zistisehe groep samenzweerders ontdek te. het zgn. Vrijkorps Groot-Duitsland. Tijdens het proces heeft Sonnemann bekend het plan gehad te hebben om door het vermoorden van leidende Duit se politici en bomaanslagen de aan dacht op de nieuwe beweging te vesti gen. SAIGON (AP). Ongeveer driehon derd man communistische guerrilla troepen hebben donderdag 120 kilome ter ten noorden, "an de Vietnamese hoofdstad een aanval gedaan op een colonne pantservoertuigen van het re geringsleger. Het gevecht speelde zich af op een smalle weg door een dicht oerwoud. Het duurde slechts kort maar was een der hevigste van de laatste maanden. Aan regeringszijde sneuvelden vijf tien militairen. Bij de communistische guerrilla's vielen dertig doden. De guerrilla's trokken zich terug met meeneming van een bedrag van een miljoen piaster (veertigduizend gulden) aan soldij dat in een der wagens werd vervoerd. HAVANNA (Reuter) Alle 1179 gevangenen die in Havanna terecht staan wegens hun aandeel in de inva sie van Cuba van vorig jaar hebben gisteren, de tweede dag van hun pro ces, hun schuld toegegeven. Alle 1179 hebben zij ook gezegd dat zij verder niets wensten te verklaren. Dit werd meegedeeld in een officië le verklaring van het bijzondere ge rechtshof dat de zaak behandelt. In deze verklaring wordt niets gezegd over de straffen die de openbare aan klager moet hebben geëist Ook gisteren werd er geen publiek toegelaten in de zwaar bewaakte ge vangenis waarin de rechtszitting werd gehouden. Het proces zal vandaag voortgaan. DUJENOS AIRES (Reuter, UPI, AP) ■u Argentinië heeft weer een presi dent. José- Maria Guido, de waarne- mende, voorzitter van de senaat, liet gisteren' .zijn bezwaren tegen het afzetten van president Frondizi vareii en bezweek voor de aandrang 'van degenen die wensten dat hij het presidentschap zou aanvaarden. Krachtens de'grondwet zal deze 51- jarige -politicus en jurist, die Frondizi in' 1958en 1960 verving tijdens diens bezoeken aan het buitenlad, niet lang presidentkunnen blijven. Dertig da- gen.na'zijn ambtsaanvaarding moet hij nieuwe presidentsverkiezingen uit schrijven, die dan enige maanden la ter gehouden mpeten worden. Applaus klaterde op in de witte zaal van het presidentspaleis toen Guido als president 'was beëdigd, maar ook klonk ZATERDAG 31 MAART I RADIO HILVERSUM I, 402 m. KRO: 7.00 Nieuws; 7.15 Gewij de muziek; 7.30 Voor de jeugd; 7.45 Morgengebed en overweging; 8.00 Nieuws; 8.18 Lichte gram- mofoonmuziek; 8.50 Voor de vr.; 10.00 Voor de kleuters; 10.15Klas- sieke grammofoonmuziek; 11.00 Voor de zieken; 11.45 Franse chan sons; 12.00 Middagklok - nood- kl-k: 12.04 Promenade-orkest en zangsolisten; (12.30-12.33 Medede lingen t.b.v. iand- en tuinbouw); 12.50 Actuiliteiten; 13.00 Nieuws; 13.15 Platennieuws; 13.25 Meisjes koor; 13.50 Grammofoonmuziek voor de teenagers; 14.10 Franse les; 14.30 Voor de jeugd; 15.30 Cello en piano; 16.10 Als de dag van gisteren, klankbeeld; 16.40 Amateursprogramma; 17.00 Sport- actualiteiten; 17.10 Radiokoor; 17.30 Boekbespreking; 17.40 Nieu we klassieke grammofoonplaten met commentaar; 18.00 Kunst kroniek; 18.30 Jazzmuziek; 18.50 Praatje voor politieke voetgan gers; 19.00 Nieuws; 19.10 Actuali teiten: 19.25 Wie het weet mag het zeggen, nuzikale wedstrijd; 19.45 Lichtbaken, lezing; 19.55Ka merorkest en solist; 20.45 Gram mofoonmuziek; 20.50 Vragenibeant- v oording; 21.00 Tierelantijnen, ge varieerd programma; 22.00 Kop stukken, licht programma; 22.20 Europese tafeltenniskampioen schappen te Berlijn; 22.30 Nieuws: 22.40 Wij luiden de zondag in; 23.00 Meesterwerken van de reli gieuze muziek; 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM II, 2)3 m. VARA: 7.00 Nieuws; 7.10 Och tendgymnastiek; 7.20 Lichte gram mofoonmuziek; 8.00 Nieuws; 8.18 Muzikale ochtendpost (gr.): 8.35 Van de voorpagina, praatje; 8.40 Grammofoonmuziek; 8.50 Wegwijs tips voor trips en vakanties; 9.00 Gymnastiek voor de vrouw; 9.10 Orgelconc. (gr.); 9.40 Accordeon orkest. VPRO: 10.00 Samen thuis, reportage; 10.05 Morgenwijding; VARA: 10.20 Lichte muziek; 10.50 Tentoonstellingsagenda10.55 Vers van de pers; 11.20 Sportnieuws; 11.45 Hammondorgel en zang; 12.15 Lezing; 12.30 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw; 12.33 Tango- rumba-ork. en zaïngsolisten; 13.00 Nieuws; 13.15 VARA-Varia: 13.20 Grammofoonmuziek; 12 "5 Tussen mens cn nevelvlek, populair-we tenschappelijke lezing; 13.50 Lich te muziek; 14.10 Voor de jeugd; 14.45 Boekbespreking; 15.05 Orgel spel; 15.20 Lichte grammofoonmu ziek; 15.45 Het witte schaap van de familie, hoorspel; 17.00 Radio Jazzclub; 17.30 Weekjourn.18.00 Nieuws en commentaar; 18.20 Lichte grammofoonmuziek; 18.30 Metropole-orkest: wereldberoem de melodieën; 79.00 Artistieke staalkaart. VPRO: 19.30 Bijbelse miniaturen; lezing; 19.45 Kamer muziek; 19.55 Deze week, praat je. VARA: 20.00 Nieuws; 20.05 Smaken verschillen, amusements programma; 21.15 Oude en nieu we dansen; 21.50 Socialistisch commentaar: 22.05 Man in de stad. cabaret-fantasie; 22.30 Nws; 22.40 Vissen in troebel water, hoor spel (dl. 5); 23.10 Zigeunerorkest en zangsoliste; 23.40 Lichte gram mofoonmuziek; 23.55-24.00 Nieuws ZONDAG 1 APRIL TELEVISIE NTS; 15.00-15.30 Eurovisie: Re portage Grand National. VARA: 15.30 Het komt in de bus; 15.55 Balletprogramma; 16.15 film; 16.40 Van spin tot friendship, filmdocumentaire over Anthony Fokker; 17.00-17.35 Voor de kin deren; 19.30 Top of Flop; NTS: 20.00 Journaal en weeroverzicht. VARA: 20.20 Saint Germain des Prés: gevarieerd programma; 21.20 Film; 21.45 Willens en we tens, quiz; 22.35 Achter het nws. RADIO HILVERSUM I. 402 m. KRO: 8.00 Nieuws; 8.-15 Klassie- ke grammofoonmuziek; 8.25 In leiding Hoogmis; 8>30 Hoogmis: NCRV: 9.30 Nieuws 'en- water-, standen; 9.45 Geestelijke liede ren; IKOR: 10.00 Oud-Katholielce hoogdienst;' 11.30 Vragenbeant- woording; 11.45 De Kerk 'in 'de spiegel van de pers. NCRV: 12.00 Kerkorgel'concert (gr.); KRO; 12.15 Buitenlands commentaar. 12.25 Lichte gram mofoonmuziek; 12.35 Lichte mu ziek; 12.55 Bisschoppelijke Vas tenactie 1962, lezing; 13)00 Nieqws; 13.05 De Oelewappers, gevarieerd programma; 13.30 Voor de kinde ren; 14.00 De luister vari Uw huis, klankbeeld; 14.30 Reportage van' de interland voetbalwedstrijd BelgiëNederland; CONVENT VAN KERKEN: 17.00 Gerefor meerde kerkdienst. 18.10 Catechisatie voor de.sehip- persjeugd: NCRV: 18.30 Koof zang; 19.00 Nieuws uit de kér ken; 19.05 Samenzang; 19.30 Door een geopende deur in de hemel. vragenbeantwoording; KRO: 19145 Nieuws; 20.00 Testbemanning, hoorspel; 20.35 Lichte .grammo foonmuziek; 20.45 Toernooi van het Lichte Lied; finale; 21.10 Wordt Nieuw-Gpinea een tweede Congo?, lezing; 21.25 Klassieke kamermuziek; 22.00 In de Vergul de Baars, licht programma: 22.20 22.25 Boekbespreking; 22.30 Nieuws: 22.40 In het. land van de dichter, litteraire lezing; 23.00 Avondgebed; 23.15 Tsjechische kamermuziek: 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM II. 29? m. .VARA: 8.00 Nieuws én postdjii- venberichtCn; 8.18 Koperensembje: 8.25 Voor het platteland: 8.35 Weer of geen lezing; weer, geva rieerd programma; 9.45 Geeste- lijk leven, toespraak; '10.00 Ka merorkest; .10.30 Strijk en zet, gevarieerd programma. •AVRO: 12.00 Lichte orkestmu ziek en' zangsoliste; 12.30 Sport berichten; 12.-32 Verzoekprogram ma .(piano en orgel); 13.00 Nieuws;13.07 De toestand in de wereld, lezing;13.17 -Mededelin gen of grammofoonmuziek; 13.20 Knipperlicht', programma voor al le -weggebruikers; 14,00 Viool en piano; 13.30 Boekbespreking; 14.40 Marinierskapel; 15.10 Film- praatje: 15.20 Kamerorkest en. so list; 16.10 Dansorkest en zangso listen; 16.45 Sp'ortrevue; VARA: 17.00 Strijk; en' zet, gevarieerd programma ;-17,.30 Voor de jeugd: 17(50 Nieuws, sportuitslagen eq sportjournaal. VPRO: '18.30 Kdrte' Nederlands- Hervormde Kerkdienst; 'IKOR: 19.00 Voor de jeugd; 19.30 De Ope'n Deur, lezingen; 19.45 Waar blijft het Walde ,Ganzen-geld?, re kening, en., verantwoording over de besteding van de gelden; AVRO: 20.00 Nieuws;. 20.05 The King and I, musical (gr.); 20.45 De stille kamer, hoorspel: 21.30 Lichte mu- ziek ,én zangsoliste; 21.50' In het ■voetspoor der 'wetenschap', lezing; 22.05 Kamermuziek (gr.); 22.30 Nieuws;,. 22.40 Actualiteiten: 22.55 Mededelingen en sportuitslagen 23.00, Zang en piano; 23.15 Lichte grammofoonmuziek; 23.55-24.00 Nieuws. TELEVISIE j NTS: 16.00-17.30 Reportage na tionale .'clubkamipioenschappeh zwemmen-te Dén Haag. 19.30 Weekjournaal; 20.00 Sport- actualiteiten; KRO; 20.30 Traan. éénaktér; 21-10 Amsterdams Kunstmaandorkest en solist; 21.45 Filip; 22.10 De géböorte van een .film» reportage, van "de Belgische televisie; 22(30 "Epiloog. de kreet van een eenling: Viva Fron dizi. Guido maakte bekend dat alle minis ters hun ontslag hadden ingediend, en dat hij ze had verzocht op hun post te blijven totdat een nieuwe regering was gevormd. De opperbevelhebber van het leger generaal Raul Poggi, gelastte alle troepen die voor het doorzetten van de onbloedige staatsgreep waren gebruikt naar hun garnizoenen terug te keren. Aangezien. Guido scheen te zijn ge zwicht voor de eis van de militaire lei ders van de staatsgreep dat de pero nisten onder de pasgekozen gouver neurs zouden worden vervangen, zag het er niet naar uit dat Argentinië de politieke crisis ontstaan door de verkiezing van die gouverneurs ai te boven was gekomen. De peronisten kondigden aan dat zij op 1 mei een algemene staking zouden uitroepen tenzij de regering rekening wilde houden met de wil van het kie zersvolk. De hertog van Edinburgh bekortte gisteren zijn bezoek aan Argentinië, dat oorspronkelijk pas maandag had zullen eindigen. Hij vertrok per vlieg tuig met zijn gevolg naar Montevideo, de hoofdstad van Uruguay. KOPENHAGEN (Reuter) De Deen se organisatie van zeevarenden heeft de C.K.V. steun toegezegd. Als het conflict tussen de Nederlandse reders en de vak bonden op 1 mei tot een staking leidt; zullen de Nederlandse schepen op een zwarte lijst worden geplaatst. Waar schijnlijk betekent dit, dat deze schepen in Deense havens dan niet geladen of gelost zullen worden. Van een onzer verslaggevers ?*UN Het Haagse gerechts hof heeft drie voormalige opvarendert van de tanker Caltex The Hague veroor deeld tot twee maanden gevangenisstraf voorwaardelijk. Zij zouden zich door hun kapitein te bedreigen en uit te schelden hebben schuldig gemaakt aan muiterij. De politierechter had de mannen evelijk drie maanden voorwaar delijk, twee weken onvoorwaardelijk en twee maanden voorwaardelijk opgelegd Aanleiding tot de muiterij was geweest net met uitbetalen van overwerk. Op de rede van Palermo waren zij tot actie overgegaan. Zij werden op staande voet stuuri en naai' NederIand terugge- Van onze correspondent Bii een verkeersongeluk in Zeist is gisteravond de 52-iarige zaken man CL A. den Boer uit Zeist omlek^ tifi'i'c, J Werd "1 ZBn auto °P een kruispunt aangereden door een bestel wagen die geen voorrang verleend#.

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 9