KUNSTGREPEN MET ZEEUWSE AUTEURS Eerste treffen in titel strijd eerste klasse PLAATJES EN PRAATJES Drijvende jeugdherberg in haven Breskens? Uit de kerken De Muze en de 17 provinciën Vandaag begint de boekenweek Gediplomeerden avondschool voor technisch onderwijs Drie jubilarissen bij C.Z.A.V. Smedenpatroons bijeen in Goes Pietje Puk en Zeeuws woordenboek Pierre Janssen Kandidaten C.H.U. voor gemeente St. Annaland Programma koninginnedag in St. Annaland Veere krijgt nieuwe kleuterschool Ned. Chr. Vrouwenbond in Kapelle 20 jaar Flophits Resultaten 10 x 10 in Sint Laurens Eindpunt betekent nieuwe start Genie gevoelig voor water Goede toekomst voor Zeeuwse vervoerders Kruinings onderwijzer nam afscheid KOUDEKERKE MET EEN LIJST VOOR GEMEENTERAAD SUGGESTIE IN VERGADERING ZEEBAD Pleidooi voor zakelijk directeur Voorbeschouwing korfbalprogramma Z.K.B. Auditie stichting d'Oprechte Amateur Raad Poortvliet Gr. Kruis vergadert Jaar 1961 mijlpaal voor Prov. Landbouw- voorlichtingsraad Kamer van Koophandel Met Willem Ruys rond de wereld Zaterdag 31 maart 1962 ZEEUWSCH DAGBLAD l'ag. 5 VLISSINGEN. Een vijftal Zeeuwse auteurs hebben gister avond het boekenbal in het Vlis- singse Britannia met hun aan wezigheid opgeluisterd: de au teur van het Zeeuwse woorden boek, dr. H. C. M. Bhijsen, de bekende schrijver van reisverha len Willem Ensinck, de jonge experimentele dichter Hans Ver hagen, de literaire vader van on telbare kinderboeken Henri Ar- noldus. De heer P. Bikker, een der organisatoren van de avond, heette de talrijke belangstellen den welkom waaronder ook de burgemeesters van Vlissingen en Goes en hun echtgenotes en enige Vlissingse wethouders. Hij wees er nog eens op dat het Zeeuwse boekenfeest in het teken van de zee en de visserij stond en dat de daarop gebaseerde versiering van de zaai (waarbij uiteraard het boek was betrokken) van de Zeeuwse kunstenaars Antoine Mes en Piet Rijken was. Hij wenste namens de afdeling Zeeland van de Nederlandse Bond van Boekverkopers de aanwezigen een prettige avond toe. Hij richtte nog een kort dankwoord aan het adres van het loodswezen en de visserijschool voor de verleende attribu ten ter optuiging van de zaal. Kunstgrepen met boeken verrichtte daarna de bekende t.v.-spreker en directeur van het Schiedamse stede lijke museum (en ex-journalist) Pierre Janssen. Hij deed dit op de hem be kende zenuwachtige en schutterige wijze maar slaagde er op bijna grieze lige wijze in zijn gehoor volkomen in de ban van zijn betoog te krijgen en gedurende ruim een uur te houden. „Het is heerlijk om beroemd te zijn", zei Janssen, „klapt u nog eens!" Pierre Janssen zei o.m. dat hij niet van plan was een opbouwende, constructieve en culturele lezing te houden en hield ST.-ANNAL.AND. De kandidaten lijst voor de gemeenteraadsverkiezing te Sint-Annaland voor de Christelijk Historische Unie op 30 mei is thans de finitief als volgt samengesteld: 1. J. J. Mosselman. 2. M. Ligtendag. 3. J. L. Goedegebuure J.L.zn. 4. Johs. A. Heij- boer. 5. Lt. Slootmaker. 6. J. L. Hage Corns, zn. 7. C. van Winkelen. Goese aquariumvereniging Trichogaster vergaderde GOES. —Door de Goese Aquarium vereniging „Trichogaster" werd dins dagavond een bijeenkomst gehouden in „Slot Ostende" te Goes. Nadat de voor zitter, de heer P. J. van Driel, de tal rijke aanwezigen had verwelkomd gaf hij het woord aan de voor deze avond uitgenodigde spreker dr. J. M. Lode- wijks uit 's-Gravenhage. Door hem werden kleurendia's en een kleurenfilm vertoond van een door hem gehouden kampeertocht van 30.000 km langs vrij wel alle National Parks van Noord Ame rika. De tijel der film was ,,Van woes tijn tot eeuwig ijs". ST.-ANNALAND. Het Oranjecomi té te Sint-Annaland heeft ter gelegen heid van de verjaardag van H.M. de Koningin en de viering van het 25-jarig huwelijksjubileum van Koningin Juliana en Prins Bernhard een voorlopig feest programma opgesteld, dat de jeugd speciaal een hele dag in de festivitei ten betrekt. Het programma is als volgt: 9 uur: Koraalmuziek van die toren. 10-12 uur: Kinderspelen op de oude haven. 12 uur: Traktatie schoolkinderen. 2 uur:Kinderspe len op de oude haven. 3.30 uur: Opening van de speeltuin „Vrij en Blij" door burgemees ter J. van den Bos. Na afloop van het offi ciële gedeelte is de speeltuin toegankelijk voor alle kinderen. 7 uur: Rondgang door de gemeente met de kinderen, die voordien een ballon hebben gekregen van de Midden standsvereniging .Activa", onder leiding van de Koninklijke Fanfare „Accelerando". 7.45 uur: Oplating van de ballonnen op het schoolplein, waarna de Koninklijke Fanfare „Accelerando" nog concerteert op de kiosk, die voor deze speciale gelegenheid op het schoolplein staat opgesteld. VEER. 111 de gisteren gehouden ledenvergadering van de kleuterschool in Veere heeft het bestuur van de le den machtiging gekregen uitgaven te doen voor een nieuw te stichten school gebouw aan de Kapellestraat, op de plaats van de oude christelijke lagere school. Het bestuur verkreeg ook mach tiging een geldlening aan te gaan met de Coöp. Boerenleenbank te Veere van 17,000 gulden ter dekking van een waarborgsom die aan de gemeente Veere gestort moet worden. Uit het jaarverslag van de secretaris de heer A. de Nood bleek dat de ver eniging een goed jaar had doorgemaakt. De school w rdt thans door 35 kinde ren bezocht. De vereniging telt ruim 100 leden. De penningmeester, de heer A. C. Caljouw, kon in zijn jaarverslag spre ken over een batig saldo van 233.59. Het batig saldo op de begroting 1962 be draagt 589,03. Mevrouw E. Meulmees- ter-Sturm en de heer A. de Nood wer den als bestuursleden herkozen. De ver- gadering stond onder leiding van de heer L v. d. Hiele. Vooraf bezichtigden de leden het werk van de kleuters. KAPELLE. De Ned. Chr Vrou- wenbond te Kapelle hield de 20ste jaarvergadering met een feestelijke bij eenkomst. De presidente, mevr. San- dee hield een inleiding over de gelij kenis van de talenten. Daarna volg den de jaarverslagen van secretaresse en penningmeesteresse, waaruit bleek, dat een klein voordelig saldo in kas is. De declamatrice, mevr. Wesselink uit Den Haag vulde het verdere deel van de avond met declamatie. De da mes luisterden geboeid naar hetgeen mevrouw Wesseling naar voren bracht. Een zangkoortje onder leiding van mevrouw Balkenende bracht ten slotte een zestal liederen ten gehore. zich aan deze uitspraak in een fascine rend betoog over het boek, waarin hij fijnzinnige kolder kostelijk wist te com bineren met niet al te diepgaande ernst. Hij las daarbij fragmenten uit enkele boeken voor, waaronder een van zijn grootvader, een geboren Zeeuw, Van Strien genaamd, die voor de oorlog „Hoe ik mijn jachthonden dresseerde" op schrift stelde. In de pauze konden de boekenfeest- gangers behalve van een kop koffie of iets pittigers genieten van geëxpo seerde werken van Zeeuwse auteurs ook van een aantal dat niet op het feest aan wezig was. Een hele serie „Pietje Puk ken" van Henri Arnoldus leunde tegen dikke historische romans van L. W. de Bree, reisbeschrijvingen van Willem Ensinck waren in te kijken naast Beve- landse streekverhalen van Kees Pronk en voorts lagen er dichtbundels van J. C. van Schagen, Hans Verhagen en Hans Warren. De 22-jarige Rotterdamse onderwijzer- cabaretier Gerard Cox toonde in de pauze met eigengemaakte liedjes de waarde aan van het Nederlandse chanson of „flophits" zoals hij ze zelf beliefde te noemen. Naast een hele serie malle lief desliedjes was er ook plaats voor een van een navrante ironie getuigende levenswijsheid. Toen gingen de stoelen aan de kant en veranderde het boekenfeest in een boekenbal met de nadruk op de aller laatste lettergreep. Dat lukte wonderwel op de tonen van het Dordtse kwartet van Henk van Buil bekend van optreden in Vlissingen op avonden van de Wal- cherse Jazzsociety. SINT LAURENS. Het actiecomité van 10 x 10 in Sint Laurens heeft zijn activiteiten beëindigd. De tentoonstelling van verzamelingen, die vrijdag en za terdag werd gehouden, was een groot succes, gezien het bezoekersaantal van biina 500 en een netto-opbrengst van 257,17. Op zaterdagavond werd hier ook de trekking van de verloting ge houden, die een resultaat van 135,48 opleverde. Twee zaterdagen werden besteed aan het ophalen van oud papier, lompen en metalen, wat ook wel de moeite waard was geweest, nl. 191,90. Tenslotte de opbrengst van het eigen lijke doel van 10 x 10, de zakgeldkaar- ten; deze was 202. In totaal is dus op giro 10102 van de landelijke actie over gemaakt een bedrag van 786,55. Schoolavond Chr. ULO Axel AXEL. De jaarlijkse schoolavond van de Chr. ULO-club C.U.C.A. werd in Axel gehouden. In zijn openingswoord kon het hoofd van de school, de heer C. Nieuwland, een groot aantal aanwe zigen hartelijk welkom heten. De ouders kregen een zeer afwisselend program ma voorgeschoteld, o.a. declamatie, mu ziek, vragenwedstrijd en toneelstukjes. De declamaties werden verzorgd door Bora Goossen, Carla Beeldens, Alie Heerspink en Ina Bakker. Het bandje, samengesteld uit leerlin gen van de school, versterkt met enkele bekende Axelse muzikale meisjes, maak te een uitstekende indruk en kreeg dan ook na elk nummer een warm applaus. Vooral de jeugd roerde zich bij het ho ren van bekende nummertjes. Onder lei ding van één der leraren, de heer J. Hamelink, hadden de leerlingen een viertal toneelstukjes ingestudeerd, „Het Standbeeld" „De ongetrouwde dok ter" „Tante Jet in de flat" en „Vrees voor inbraak". LEWEDORP. Met ingang van 16 mei a.s. is ds. S. Oegema, gereformeerd predikant te Lewedorp, benoemd tot vlootpredikant. Hij zal op zondag 13 mei a.s. afscheid preken in de gereformeerde kerk. MIDDELBURG. In een van de lo kalen van de ambachtschool aan het Molenwater te Middelburg vond gister avond de uitreiking plaats van diplo ma's en rapporten van de avondschool voor technisch onderwijs. De voorzitter van het schoolbestuur, de heer C. Barentsen, die een inlei dend woord sprak merkte o.m. op dat steeds nieuwe constructies op de markt komen, hetgeen niet alleen een grote handvaardigheid van de technici ver eist, maar ook een steeds bredere tneo retische basiskennis. Het is voor de vakman daarom van tet hoogste be lang bij te blijven. "Werk dusH do<£ zo zei de heer Barentsen tot de jon gens. „en probeer je kennis nog uit te breiden." In dezelfde geest sprak de directeur van de school, de heer J. Huisman. „Zorg dat je opleiding zo breed mogelijk wordt zo zei ie di recteur. „want er kan zelfs wel eens een tijd komen waarin je genoodzaakt zou worden om over te schakelen. In dit verband sprak hij de hoop uit de meeste leerlingen voor een vervolgcur- SU&ifTagndeentan de voorzitter, kregen de volgende leerlingen hun diploma uit- gereikt: e» A-cursus bouwvakken. G Hage, Nw en St BruiinnCJ A P Maas,J J Polderman. CD^anJeej.^aUen te Middelburg. A-cursus s^*J£eren: P, 1 jA leman, Ritthim, M Janse, Nieuw and I C Koole. Middelburg. B;cursuSoi|uen? westka- C Maliers, Veere, A L van Sighem, WestKa pelle. H Simons, Aagtekerke, P Westkapelle (prijs), W Walraven, St Laurens, J V d Weele, Middelburg. B-cursus metaal bewerking -. J J van Belzen, L P A Beye. A J Grootjans, J D Marteyn allen te Arne- muiden, K Minderhoud, Westkapelle, J JM Nooijens. Middelburg. F, de Pagter Westka- nelle (prijs), H Poortvliet. Arnemuiden B- cursus bouwvakken: J Adriaanse, Seroosker- ke. J Blfasse, Arnemuiden. J Brassen Oost- kapelle, P Boogaard, Middelburg. W Dekker, Serooskerke, L Geldof, St Laurens, J Lie- vense, Westkapelle, H C Louwerse Bigge- kerke P J v d Maas, Souburg, M Mat- thijsse, Meliskerke (prijs). J de Meulmees- ter, Nieuwland, M Meulmeester, Middelburg, J N Meerman, Souburg, P Meliefste Middel- NED. HERV. KERK Beroepen te Haarlem (vac. dr. G. Snijders): B. K. W. Dijkstra te Baam- brugge. Aangenomen naar Geldrop (toez.); W. C. van Dam, luchtmachtpred. te Rijen (N. Br.). GEREFORMEERDE KERKEN Aangenomen naar Enschede (vac. B. J. Aalbers)A. Kruyswijk te Frane- Aangenomen naar Deventer, vac. T. J. Hagen: E. de Lange te Burgh, Texel. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen te Leiden: A. Hofman te Zeist. DOOPSG. BROEDERSCHAP Beroepen te Gorredijk-Bovenknijpe: A. H. Swerms te Westzaan. burg, A A Poelman, Souburg, J van Rooi jen, Westkapelle, M Sinke, Souburg, A Schout, Serooskerke, J Verton, Serooskerke, J A Walraven, Middelburg. Niet gediplomeerd 4 leerlingen. Bevorderd werden: A-cursus bouwvakken: J Jobse, Biggekerke, A Brasser, Koudekerke, J de Ridder, Middelburg. Niet bevorderd één leerling. A-cursus metaalbewerking: J van Belzen, Arnemuiden, J F Bos, Middel burg, T A v d Linden, Vlissingen, M A W Boone, Serooskerke, J Verhey, Vlissingen, C L Versluijs, Vlissingen. Allen bevorderd. A- cursus schilderen: J Hendrikse, Westkapelle, I H Cornelisse, Middelburg. Allen bevor derd. A-cursus stofferen: M C Danielse, Souburg, A P Koppejan, Vlissingen, J Meul meester, Arnemuiden. Allen bevorderd. B- cursus schilderen: P C Huibregtse, Dom burg, L J Joosse, Middelburg, J Kerkhove, Middelburg, W Narebout, Souburg, E L Pie- ters. Middelburg, J Schunselaar, Vlissingen. Niet bevorderd één leerling. B-cursus me taalbewerking: P Boogaard, Middelburg, J D Davidse, Middelburg, C J de Kraker, Ar nemuiden, M Kwekkeboom, Middelburg, A Louwerse, Oostkapelle, B de Visser, Souburg, F Wielemaker, Koudekerke, L J Polderman, Middelburg, D J Verburg, Middelburg. Niet bevorderd 3 leerlingen. Gezelcursus schilde ren A Pattenier, Zoutelande, M B Davidse, Meliskerke. AXEL. Vandaag zullen van de zij de van de gepantserde genie in de Klei ne Kreek te Axel een aantal proeven worden genomen om de gevoeligheid van het water te bepalen. Het doel van deze proefnemingen is, te constateren in hoeverre de visstand in de kreek nade lige invloed ondervindt van te houden demonstraties op 1 april. De proeven zul len worden genomen omstreeks 10.30 uur en het zien hiervan belooft bijzonder interessant te worden, gezien het grote aantal niet alledaagse-, ingewikkelde ap paraten dat gebruikt zal worden. Vooral van de zijde van de Kinderdijk zal men de werkzaamheden uitstekend kunnen volgen. VEILING BERIVHT BERGEN op ZOOM. 30 mrt. Prei 60— 1,25, witlof 91—1,78, rode kool 42—50, kroten 31—32, andijvie 1,24—1.35, spruiten 93—1.80, sla 26—38. radijs 15—32, raapstelen 10—13, spinazie 67—88, komkommers per stuk 52— 54, kas snijbonen 5.40, Jonathan 4666, Gol den Delicious 4791. MIDDELBURG. 30 mrt. Appelen: Gol den Délicious 80-8 756—85. 75-80 83, 70-75 78 —85 65-70 74—79. 3 grof 54—5B. Jonathan 75- 80 60—68. 70-75 62—64 65-70 57—58. 60-65 55 —60. 3 grof 55—60. Peren: Sint Rémy 6-70 79. 55-65 82. Groenten: sla export 3442,40 per 100 stuks; sla 1 32—39. sla 2 31—34, C 17—28. spinazie 76—99: andijvie 114—130; lof 1 401.67: rabarber 92—99: prei 71—1,02; ra dijs bos 17—23; spruiten 951,67. VEILING GOES, 30 maart Groenten: per stuk Kropsla II 31-42; Cl 24-27: per bos radijs 1 31-35: II 28; selderij 32-34: per kg witlof AI 130-135: All 117—134: Bil 105—121. afw 87—91: stek 72: spruiten 56: prei AI 95. rode kool 48: boerenkool 20: peen afw 24: uien 32— 6: afw 50; spinazie I 92—101: andijvie I 117- II 115—125; stoofsla 134; aardappelen 21, Feest in Wemeldinge WEMELDINGE. In een volle zaal van het Ned. Herv. Jeugidgebouw vier den drie jubilarissen van de C.Z.A.V". met hun dames en verdere personeels leden het jubileum van 25 jaar trouwe dienst in het bedrijf. De jubilarissen zijn de heren J. Vermaire,' P. C. Fey- tel en J. Heyboer. De heer Van Iwaar» den sprak namens het bestuur enkele welkomstwoorden. Na enkele muzikale nummers voerde de heer B. W. Alink als directeur van de C.Z.A.V. het woord. De heer Alink belichtte in aijn toe- si raak het begin der vereniging en me moreerde de groei van het bedrijf. De heer Alink vlocht door zijn toespraak een draad naar de jubilarissen en hun vaak moeilijke werk met slechte socia le voorzieningen. Na al de moeilijkhe den kwam de enorme vooruitgang, een drijvende kraan werd aangeschaft met als machinist de jubilaris de heer P. Feytel. Hij wees voorts op de grote uit breiding in Goes nl. de Veilinggebouwen die aangekocht werden waar ook weer een jubilaris de heer J. Heyboer de be drijfsleider is geworden en bood tenslot te de jubilarissen namens het bestuur een enveloppe met inhoud aan en de legpenning voor 25 jaren trouwen dienst in het bedrijf. De dames werd een fraai bouquet bloemen aangeboden. Namens de Z.L.M. isprak de heer J. Burger en reikte namens de Z.L.M. de getuigschrif ten uit voor 25 jaar trouwe dienst bij de C.Z.A.V. Enkele personeelsleden brachten ver volgens enkele schetsjes en het gezel schap Leon Pekaar uit Yerseke verzorg de het verdere deel van de avond. De heer Alink sprak hierna nog speci aal tot de heer Jac. Vermaire die met ingang van 31 maart het bedrijf gaat verlaten in verband met de pensioenge rechtigde leeftijd. De heer Vermaire was bedrijfschef bij de C.Z.A.V. Tot op volger van de heer Vermaire zal met ingang van 1 april als bedrijfschef be noemd worden de heer H. van Leer dam uit Yerseke. (Ingezonden mededeling) Presenteer Philip Morris (P The cigarette JL of Quality and Prestige V Contactavond in Goes GOES. Een groot aantal Zeeuwse vervoerders, georganiseerd in de N.O.B. Wegtransport, was in de Prins van Oranje aanwezig op een contactavond. Op deze avond kon de provinciale voor zitter, de heer L. F. Boon, onder meer verwelkomen een aantal vertegenwoor digers van de rijksverkeersinspectie Middelburg en vervoerders, aangesloten bij de E.V.O. De heer Boon hechtte groot belang aan deze contactavond en vroeg zich af of dit contact tussen vervoerders on derling niet wordt verwaarloosd. „Wij' zullen", aldus de heer Boon, „straks ook gezamenlijk moeten opitreden bij de steeds voortschrijdende industrialisatie in Zeeland." Hij noemde de komende Oosterscheldebrug van eminent belang en wees ook op het vervoersbeleid in E.E.G.-verband. Verheugend noemde hij het, dat reeds een aantal vervoerders in Zeeland be gonnen zijn met een zekere vorm van samenwerking. Deze vervoerders beslo ten voorts, dat iedere vervoerder, groot of klein, zich hierbij kan aansluiten. „Als we de handen ineen slaan", zo be sloot de heer Boon zijn openingsspeech, „is er voor iedere Zeeuwse vervoerder een goede toekomst." Vervolgens sprak op deze contact- avond de heer D. de Vries, rijkshoofd inspecteur voor het vericeer in Zeeland. Opmerkelijk was de uitspraak van de heer De Vries over de Oosterschelde brug. Hij verwachtte voor de vervoer ders hierdoor een grotere concurrentie, omdat de vervoersondernemingen uit andere districten gemakkelijk naar de ze streken zullen kunnen komen. Ten aanzien van het Benelux-vervoer deelde de rijksverkeersinspecteur mede, dat de transporten per 1 juli a.s., heen en terug, zullen worden vrij.gemaakt. Er zullen zich dan evenwel moeilijkhe den voordoen met de tarieven omdat hier verschillen optreden van 25 tot 30 procent. Met deze moeilijkheden kunnen de vervoerders zich dan wenden tot de verkeersinspectie, die zal trachten een oplossing te vinden. Hierna strekten de vervoerders de be nen voor een gevarieerd en aantrekke lijk ontspanningsprogramma. KRUININGEN. In heft stampvolle Dorpshuis werd vrijdagavond de heer A. Koppejan, onderwijzer aan de school met de bijibel, gehuldigd vanwege het feit dat hij na 41 jaar wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd de school zal gaan verlaten. Mevrouw Kop pejan werd eveneens in de hulde be trokken. Toespraken werden gehouden door de heren W. P. J. de Jonge, voorzitter van het schoolbestuur, S. Rozendaal, hoofd der school, C. van Iwaarden als oud- voorzatter en vriend, waarnemend bur gemeester P. H. A. PPolderman en de inspecteur van het L.O. de heer Franfeen. Allen spraken over de heer Koppejan als over een bekwaam onderwijzer met een zeer grote liefde voor het kind, een waardering waarbij ook mevrouw Kop pejan werd betrokken. De scheidende leerkracht mocht verschillende fraaie geschenken ontvangen. Van de oiuders, leerlingen en oud-leerlingen kreeg hij een prachtig fototoestel met bijbehorende attributen. De heer Koppejan blijft voorlopig als tijdelijk onderwijzer aan de school ver bonden. GOES. In de Prins van Oranje werd de jaarvergadering gehouden van de B.S.C.M., smedenpatroons, afdeling Zuid-Beveland. De voorzitter van de vereniging de heer G. van Damme te 's-Gravenpolder kon een flink aantal le den verwelkomen. Nadat de jaarverslagen van secreta ris en penningmeester zonder beden kingen van de leden waren goedge keurd, werden bij de bestuursverkie zing de aftredende leden G. van Dam me, A. v. d. Berge en J. Adriaanse herkozen. Naar de algemene vergade ring te Assen op 20 en 21 juni a.s. werd afgevaardigd de heer M. Zuid- weg te Heinkenszand. Vervolgens hield de heer De Goede van de rijksnijverheidsdienst een cau serie over het onderwerp De situatie in onze bedrijven en de geweldige ont wikkelingen in deze branche. Deze toe spraak werd met grote aandacht be luisterd en bevatte voor de smedenpa troons tal van interessante aanwijzin gen. In de week van maandag 2 april tot en met zaterdag 7 april zal te Sint-Annaland weer de jaarlijkse SIMAVI-collecte gehouden worden. De ze vereniging gaat op intensieve wijze voort met hetgeen zij in 1925 is be gonnen, namelijk de medische nood in tropenlanden te helpen lenigen. KOUDEKERKE. Een dezer dagen waren de besturen van de diverse kies verenigingen (Politieke partijen) bijeen gekomen om gezamenlijk te spreken over de candidaatsteiling voor de ge meenteraad van Koudekerke. In grote eensgezindheid werd besloten slechts met één lijst uit te komen waarop de nu zittende raadsleden werden geplaatst en deze lijst aan te vullen met vijf le den van elke politieke groepering in de gemeente. Het geheel had een buiten gewoon vlot verloop omdat ieder het er mee eens was dat gezien de korte zittingsduur van deze raad het beter was de gemeente niet op kosten te ja- zeer veel tijd hierdoor te winnen dat beter voor andere werkzaamheden kan worden benut, terwijl dit tevens voor de diverse partijen geen uitgaven zou vergen. De lijst die op deze avond werd sa mengesteld luidt als volgt: J. Jasperse (CH), Kr. v. Sparrentak (AR), P. Flip- se (Gemeentebelang), W. A. Kaan (PvdA), Js. Vos (CH), P. D, Izeboud (AR), J. W. Christiaansen (Gem. Be lang), F. P. J. Christiaansen (CH), J. Tevel (AR), Jac. Wisse (Gem. Belang), A. de Lange Jz. (PvdA) en P. Koppe jan (SGP). Bromfietser maakte val WEMELDINGE Donderdagmiddag heeft de heer W. K. uit Wemeldinge met zijn brommer op de Zeedijk bij heft gemaal van Kattendijke een val gemaak Hij werd daarbij ernstig aan het hoofd gewond. Een toevallig passerende We- meldingse verpleegster verleende eerste hulp. Een Wemeldingse commissionair heeft de bromfietser naar zijn woon plaats overgebracht waar deze zich on der doktersbehandeling stelde. BRESKENS. De door B. en W. van Breskens voorgedragen be- stuurskandidaat de heer K.' Maas heeft in de donderdagavond in Ho tel Valk gehouden aandeelhouders vergadering van de N.V. Zeebad Breskens een groot aantal sugges ties gedaan betreffende de recrea tieve ontwikkeling van deze bad plaats. De heer Maas stelde voorop dat afstand genomen moet worden van de tijd van strijd waarin de N.V. verwikkeld was geraakt. „De periode van amateurwerk moet afgesloten worden. Men moet nu spijkers met koppen slaan." De heer Maas hleek voorstander van de benoeming van een zakelijk directeur voor de N.V. Verder vond hij het nood zakelijk dat er een ontwikkelingsplan werd opgesteld. Ook pleitte hij voor de stichting van een recreatiegebouw op het kampeerterrein. Een particulier is hier voor reeds gegadigde, maar de heer Maas meende dat Zeebad dit zelf moest exploiteren. Andere suggesties van de heer Maas: een hotel op De Promenade, een wafelbakkerij op de Duinen tussen GOES. Voor zaterdag staat er in de eerste klasse Z.K.B. een eerste tref fen op het programma in de eindstrijd om de hoogste titel in de Z.K.B., die zeer waarschijnlijk weer recht op pro motie zal geven naar de derde klasse KNKB, tussen Zuidwesters 1 en Togo 1. In dit duel zonder meer de Goesenaars, gezien hun staat van dienst, als win naars te tippen, lijkt ons wat riskant. Ook al in verband met hun minder goe de prestaties bij het mikrokorfbal. De Zuidwesters beschikken over een goed herenzestal waaraan de rood-witten hun handen meer dan vol zullen hebben. Animo I kan zich op eigen terrein tegen Vios 1 gemakkelijk in de kopgroep handhaven. Leidér Swift 2 heeft vrijaf. Elto 1 moet op s' Heer Hendrikskinde ren van Tjoba 2 nu eindelijk eens tot de volle winst komen hetgeen hen te vens wat meer „lucht" zal schenken. In 2a gaat Togo 2 in Souburg de theo retische kampioenskans van Animo 2 definitief teniet doen terwijl leider Ondo 1 het bezoekende Vedo 1 zeker niet De N.C.V.B.-ring Borssele verga derde in het dorpshuis in Nisse onder leiding van mevrouw Vrijland. De feest avond stond in het teken van het zil veren huwelijksfeest van het Konink lijk paar. DE MUZE van de dichtkunst is al lang een trouwe gast op het jaar lijkse boekenfeest dank zij ieder jaar weer een nieuw bundeltje gedich-* ten als geschenk voor de jeugd onder de titel „De Muze". Bij wijze van ge schenk kunnen de jongeren tijdens de boekenweek dat gedichtenboekje kopen voor een belachelijk lage prijs. Dat zij daar dankbaar gebruik van maken be wijst de steeds groeiende oplage. Dit jaar heet het geschenk voor de jeugd „De Muze en de zeventien provinciën" en bevat het een veertigtal verzen, die de lof van de Nederlandse gewesten be zingen. Uit de gehele Nederlandse literatuur van de twaalfde eeuw tot nu toe heeft de samensteller van het boekje, de dichter Anton van Duinkerken, verzen over provincies, steden en mensen bij eengeraapt of liever moeizaam opge spoord. Van Hendrik van Veldeke's Lof op Limburg uit 1170 tot Hans An dreus' „Beginnen" uit 1956 heeft Van Duinkerken met grote kennis van za ken en met fijne smaak bekende, maar ook vrijwel onbekende, lofliede ren op de Nederlanden bijeengebracht. Dng mag onderschatten. Zuidwesters 2 gaat tegen KVL een zekere nederlaag tege moet. In 2b waar Luctor 1 reeds voor 90 pet. zeker is van de titel, zullen Volharding en Blauw Wit, resp. uit tegen de Poel en Vitesse, zich wel op de gedeelde tweede plaats kunnen handhaven al zal Blauw Wit hiervoor de meeste moeite moeten doen. Olympia kan tegen WKV proberen om revanche te nemen voor de fikse 4—7 nederlaag in de eerste ont moeting tegen deze. ploeg. In 3a is de wedstrijd Atlas—Swift 3 al van beslissende betekenis. Wint Swift 3 dan wordt hun leiderspositie haast onaantastbaar. Dos 55 krijgt op eigen terrein een goede kans om tegen Storm vogels 2 twee puntjes rijker te worden en daarmede de laatste plaats te verla ten ten koste van Vedo 3 tenzij deze ploeg op St. Laurens van Ondo 3 ploeg op St. Lauren's van Ondo 3 zou weten te winnen'hetgeen onwaarschijn lijk lijkt. In 3b bereikt Togo 4 de derde plaats als het van VZOD wint waardoor zowel Togo 4 als Togo 3 in de kopgroep komt te zetelen. Bij de wedstrijden Luctor 2 Tjoba 3 en Zeelandia 2Elto 2 zal er wel niet veel krachtsverschil zijn. Het adspiran.tenprogram.ma voor zaterdag luidt ten slotte als volgt: A: Animo a—Swift a; B: KVLSwift snel; Animo bNoad; C: Ammo dZuidwesters b; Dos 55—Ondo b' Atlas bSwift vlug; D: Vopo—Blauw Wit a; E: Vios—Volharding; Tjoba b—BI. Wit b; OlympiaZeelandia pup b; Tog—Blauw Wit a en OlympiaBlauw Wit b. de Veerhaven en de Vuurtoren, mogelijk ook een dergelijk iets tussen de Oude Haven en de Veerhaven. Voorts maakte de heer Maas de ge dachte openbaar van een drijvende jeugdherberg in de Handelshaven. Men zou ertoe kunnen komen van het rijk een afgedankt marinevaartuig te kopen. De heer Maas was van mening dat men snel van start moet gaan om de ontwikkeling van Breskens een flinke zet in de goede richting te geven. Een goed geoutilleerde jachthaven was volgens hem een eerste vereiste met daaraan verbonden winterberging. Ook sprak hij over de organisatie van verschillende zomerfeesten in samenwerking met de VW, de winkeliersvereniging en de Stichting Visserijfeesten. Ten slotte voer de hij nog een pleidooi voor de stichting van een natuurzwemibad in zee en voor het opspuiten van moerassig terrein tus sen Veerhaven en Nieuwesluis, welk terrein uitnemend geschikt zou zijn als basis voor een bungalowdorp. Uit de exploitatierekening bleek dat de strandexploitatie vorig jaar een tekort van ƒ2.363,30 had opgeleverd en de eampingexploitatie een verlies van ƒ769,99. Het verliessaldo bijgetrokken bij dat van voorgaande jaren bedroeg 12.392,88. Het maatschappelijk kapitaal bedroeg twee ton, waarvan geplaatst ƒ52.700. De begroting 1962 laat aan inkomsten en uit gaven een bedrag van 9800 gulden zien met een post onvoorzien van ƒ200. De ontvangsten voor de strandexploitatie worden geraamd op 2.000 gulden en die voor de camping op 7.000 gulden. De heer J. W. Carels, waarnemend voorzitter van de raad van beheer, ge waagde van een belangrijke vooruitgang van het bezoek. De vraag naar huisjes overtreft nog steeds het aanbod. Hij zei tevreden te kunnen zijn en met vertrou wen de toekomst tegemoet te zien. In de camping vonden 6600 overnachtingen plaats. De opbrengst was 3600 gulden meer dan in 1960. In het nieuwe bestuur werden geko zen de heren J. de Koning, J. W. Carels F. A. L. Vroon, Th. P. Cambier, F. G. Goethals, A. Versprille, J. W. Moorslag K. Maas en M. de Boer. Boekhandelaren en uit gevers, die dagelijks dui zenden keren de a's en de b's van het alfabet onder ogen krijgen, hebben voor de Boekenweek enige ern stige redacteuren laten spe len met de 26 letters. Het resultaat van dat spel is een soort A-B-C boek voor grote mensen in plaatjes en praatjes zoals er vroe ger van die boekjes waren voor de kinderen, die le zen moesten leren met „A is het aapje die eet uit zijn poot en B is de bak ker enz". Dit boek, samengesteld door Gerrit Borgers, Karei Jonckheere, Chris Leefland en Aldert Witte, heet .Speels A B C der Neder landen" en wordt in de boekenweek voor een rijks- iaalder verkocht op eer bon, die in het Geschenk it. In het prachtig uitgevoer e boek dartelen de letter; can het alfabet rond doo> \Tederland en Vlaanderer 'er ere van de Boekenweek die dit jaar voor het eers' in het teken staat van de aalverbondenheid tusser aoord en zuid. Tussen de A van Amsterdam en Ant werpen en, de Z van Zuilen (die de brug tussen men sen en landen steunen) en van de verdelende (radio-) Zuilen krijgen alle letters hun plaats. Soms prijken zij er heel ernstig zoals de W van Water bij de Deltawerken of de T van Toneel bij dy namische foto's van de Antwerpse „Leeuw van Vlaanderen" en de Amster damse „Gysbreght". Op andere bladzijden springen zij vrolijk rond, zoals op de bladzijden met het gedicht van Paul van Ostayen naast de repro ductie van een schilderij van Van Ostade. En vlak erbij voert de P een ron dedansje uit bij het Am sterdamse pierement om in een Brusselse souvenir winkel ondeugend weg te kruipen achter beeldjes van iet beroemde Manneke P ernstig of luimig De vele foto's, tekeningen n reprodukties worden ver- ■ezeld van proza en poëzie. „Speels ABC der Ne- 'ederlanden is een koste- ijk en kostbaar uitgegeven loek, waarin wij met ple zier hebben zitten bladeren en lezen en dat we vast en zeker nog vaak in de hand zullen nemen. Dng Bij de O staan de Noordnederlandse schilde) Van Ostade en de zuiderling Paul van Ostayen broe derlijk naast elkaar. Paul van Ostayen de voor loper van de experimentelen speelt met letters. GOES De afdeling Zeeland van de stichting d' Oprechte Amateur hield in de prins van Oranje een auditie voor de bij deze stichting aangesloten amateur- ensemlbles en solisten. Er bestond grote belangstelling voor. Opvallende presta ties leverde het trio The Swing Brothers uit Goes met Zang en gitaar, vooral wat de presentatie en de „aankleding" van hun nummer betrof. ALlerchanmantst was voorts het op treden van het tien-jarig miesje Dietje Iversen uit 's-Gravenpolder met cow boyliedjes waarbij zij zelf ukelele speel de. Zij werd door haar vader begelied op de gitaar. Ook Sjef van Hese kreeg een uitstekende beoordeling van de ju ry, bestaande uit de heren Henk Ras uit Hilversum en Henk Mennes uit Mid delburg. De besten van de auditie zullen uit genodigd worden voor de provinciale finale die dit jaar in Goes of Middel burg gehouen zal worden. Dit jaar zal vor het eerst zowel voor het klassiek als voor de lichte muziek een finale plaatsvinden. De winnaars van deze provinciale eindstrijd mogen meedin gen in de landelijke finale. POORTVLIET. De raad komt woensdag 4 april in openbare vergade ring bijeen om tien uur 's morgens. Op de agenda staan de volgende punten: bouw van zes woningwetwoningen, sub sidie Roode Kruis exploitatie ziekenauto; verhuur volkstuintjes. DREISCHOR. Op de jaarvergade ring van de afdeling Dreischor van het Groene Kruis werd onthuld dat het le dental momenteel 313 bedraagt, hetgeen practisch 98 procent van de bevolking van Dreischor is. Zuster K. de Mrunck heeft in het jaar 1961 in totaal 2260 bezoeken afgelegd. Consulten voor zuigelingen vonden 49 maal plaats, kleuterzorg 91, onderzoek op t.b.c. 85, rheumabehandeling 48 en bejaardenzorg 357 maal. Uit het verslag van de penningmees ter, de heer J. J. Verjaal bleek dat de vereniging er goed voorstaat. Er is dan ook geen sprake van contributieverho ging. Bij de bestuursverkiezing stelden alle zittende leden zich herkiesbaar. GOES. In het verslag van de Provinciale Landbouwvoor- lichtingsraad voor Zeeland 1961 wordt opgemerkt dat 1961 als een mijlpaal kan worden beschouwd omdat voor het eerst een provin ciaal voorlichtingsprogramma tot stand kwam. De raad hield zich verder met aller lei voorlichtingsvraagstukken bezig, waarbij de streekverbeteringsgebieden veel aandacht vroegen. In het vergader seizoen zijn 20 voorlichtingsavonden ver zorgd die door 250 personen werden bezocht. Op drie plaatsen nl. Klooster- zande, Koewacht en Kwadendamme werden moestuincursussen georgani seerd, waaraan door 63 personen werd deelgenomen. In 1961 stond de achter stand van de pluimveevoorlichting, met name in Z.-Vlaanderen, in de bijzonde re belangstelling van de raad. Naar aanleiding van een nota is o.m. besloten de directeur van het landbouwonderwijs te verzoeken een vakleerkracht voor de pluimveeteelt in Z.-Vlaanderen aan te stellen. In beginsel is de inspecteur van het landbouwonderwijs hiermee akkoord gegaan. In de gebieden Schouwen-Dui- veland, St. Philipsland, Tholen en Noord1 Beveland werden gespreksgroe pen gevormd. Het doel hiervan is de voorlichting aan de landarbeiders in dat bepaalde gebied te bespreken ên te ontwikkelen. Verder werden tal van ex cursies en tentoonstellingen georgani seerd. Contactavond rijkspolitie AXEL. In Het Centrum te Axel werd gisteravond een grote contact avond gehouden voor het korps rijks politie, voor de reserve-rijkspolitie, dis trict Middelburg, en voor het reserve- personeel van geheel Zeeuws-Vlaande- ren. In zijn openingswoord verwelkom de de districtscommandant der rijkspo litie overste A. J. V. Thiel uit Middel burg o.m. de burgemeesters van Axel, Philippine en IJzendijke en de inspec teur der gemeentepolitie te Terneuzen. Voor de pauze werden vrijwilligers- medailles en diploma's uitgereikt aan de wachtmeesters De Blaey uit Bier vliet, v. d. Velde uit Koewacht, Van Tatenhove uit Axel. Meeuwse uit Axel en Magroot uit Koewacht. Vertoond werden de films „Glas" van Bert Haanstra en „Het bezoek van Prinses Beatrix aan de Verenigde Staten in verband met de Hudson-herdenking". Na de pauze volgde het optreden van het reizend Zeeuws Volkstoneel onder leiding van drs. L. Lockef eer met het vastenavondspel „Die gecroonde Leers- Bij de inspectie invoerrechten en accijnzen te Terneuzen is bevorderd tot commies eerste klas de heer J. Orle- beke, tot adjunct-commies A de heren F. D. Hamelink, P. Doeljes en P. Gene- man. Door leerlingen van de ehristelijk- nationale en openbare school te Colijns- plaat werden lootjes verkocht voor de actie tien maal tien. De opbrengst be droeg 125 gulden. MIDDELBURG De algemene ver- en fahï?p>»n de,Kamer van Koophandel fabrieken zal op woensda? ir anr:i in Middelburg gehouden worden Eerst K*™Jen onjva"S.st op het kantoor der Kamer aan de Seisdam, waarna de uit- zS/ rii1 de ka"tore" zal worden be- oM-twtalferMgDrnVu^gt aan MIDDELBURG De leden van w Provinciaal Comité Zeeland voor do koopvaardij hebben donderdagavond in het Schuttershof kunnen aanschouwen hoe men in negen weken een reis om de we 5! wmaaktDMel de Wourenfilm ,,m|; de Willem Ruys rond de wereld" ver S?-rl?e,ude Rotterdamse Lloyd ook hi" Middelburg een filmavond, ditmaal in samenwerking met de Zeeuwse Tfdeliilg u? 8 koninklijke vereniging. Onze Vloot De bezoekers kregen op prèttize wijze een beeld van de zeereizen waar bij m alle werelddelen de belangrijkste havens worden aangedaan. De film w?rd ingeleid door de heer F. J. de Jonge Sit danute uoyd.°mm0d0re Van de Rottej>

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 5