3inig animo voor vi schoolweek in Vlissi HOE EEN KORENMOLEN AANSTOOT KAN GEVEN op tip! Tienduizendste electrische heetwaterreservoir in Zeeland aangesloten KLOKKESPEL, WINDVAAN EN MODERNE SCHOOL De Zeeuw" Goes vijftig jaar Werd Cornelis J. van Dijke onrechtvaardig behandeld Grote dag voor Groede Auto-kerkhof' in verschillende straten Vlissingse raad op politiebureau Onveranderd dividend Bank voor Zeeland kactt Mijn overgang naar het protestantisme Houtmolm Op lange baan" Geen cent Drie generaties De Moor kan gaan Pag. 3 ok clrt'Q a n (Ingezonden mededeling) VLISSINGEN. De Vlissing se gemeenteraad zal op een woensdag in april en bloc naar het politiebureau gaan. Niet om zich te verantwoorden voor „eventuele snode daden", maar om uit de mond van commis saris Marion iets wijzer te wor den over de werkwijze van de plaatselijke politie. Dit werd be sloten in de gisteren gehouden gemeenteraadsvergadering. Het socialistische raadslid G. Geldof vroeg de burgemeester„of we toch nog terug magge". Burge meester KoIff: „Dat hangt ervan af of U zich goed gedraagt". Chief GOES. Naar wij vernemen zal aan de vergadering van aandeelhou ders van de Bank voor Zeeland N.V. te Goes worden voorgesteld over het afgelopen boekjaar een onveranderd dividend uit te keren. Dit dividend be draagt 12 pqt. Ook in Rilland zal weer de jaar lijkse Simavi-collecte worden gehou den. De datum is vastgesteld in de week van 2 tot en met 7 april. De Si- ma vi is de vereniging tot medische hulp aan tropenlanden voor alle ge zindten. Ds. M. V. J. de Craene: BAARLAND. In een drukbezochte gemeente-avond van de geref. kerk heeft de plaatselijke predikant, ds. M. V. J. de Craene verteld over zijn over gang van het Rooms-Katholicisme naar het protestantisme. Uitvoerig schetste ds. De Craene hoe hij reeds tijdens zijn zesjarige opleiding tot geestelijke twijfelde aan enkele van de zeven sacramenten, de Marialeer enz. Nadat hij tot priester was gewijd in zijn geboorteplaats Gent kwam hij ver scheidene malen met de leer v.an de kerk in botsing en had zich hiervoor te verantwoorden bij de bisschop van Gent. In 1955 brak hij met de Rooms- Katholieke Kerk. Anderhalf jaar later kwam ds. De Craene in contact met ds. H. J. Hegger en vertrok toen naar Nederland. Hij sloot zich aan bij de gereformeerde kerken, werd geadop teerd door de classis Koevordén én studeerde nog drie jaar aan de V.U. Op zondag 23 april 1961 kwam ds. De Craene als gereformeerd predikaüt naar Baarland. GOES. De postduivenhtwdersver- eniging ,,De Zeeuw" bestaat dit jaar 50 jaar. Op de dezer dagen gehouden ledenvergadering werd besloten om op de eerste zaterdag in augustus een re ceptie te houden in „De Landbouw". Voor de leden zal bovendien een jubi- leumvhicht worden georganiseerd uit Noyon, waarvoor reeds nu ruim 200 gulden aan prijzen beschikbaar zijn, alsmede een grote jubileumbeker voor de eerste getoonde duif van dit con cours. Voorts werd een bespreking gewijd aan het vluchtprogramma. Besloten werd om de vlucht uit Chateauroux voor jonge duiven ook te laten mee tellen voor het kampioenschap jonge duiven, terwijl ook besloten werd de loze afslag in de vereniging verplicht te stellen en wel binnen de drie minu ten. Verder ligt het in de bedoeling om een grote jubileumtentoonstelling te houden in de week voor Kerstmis. De voorzitter van de Concours Bond Zuid-Beveland, de heer J. Snoep, ver zocht de leden in groten getale deel te nemen aan de té houden derbyvlucht voor jonge duiven. MIDDELBURG. Sinds enige jaren wordt door de Provinciale Zeeuwsche Electriciteits-Maatschappij intensief werk gemaakt van het plaatsen van electrische heetwaterreservoirs bij haar aangeslotenen. Zoals bekend werken de ze reservoirs, die men in de wandeling ook „boilers" noemt, met stroom, die tijdens uren. van lage belasting goed koop ter beschikking kan worden ge steld. Tot 1 januari 1960 kon dit alleen in de nachturen geschieden, doch van die datum af werden ook gedurende twee middaguren en gedurende het ge hele weekeinde de boilers automatisch ingeschakeld en kan ook dan de stroom tegen verlaagd tarief worden betrokken, niet alleen voor deze toestellen, doch ook voor al het overige huishoudelijke verbruik. Bovendien werd door deze maatregel de heetwatervoorraad per dag aanzienlijk vermeerderd. Geen wonder, dat van dat ogenblik af de populariteit van het heetwaterre servoir nog in belangrijke mate is toe genomen. zodat zij vaak met karre- vracHten het P. Z. E. M.-magazijn ver lieten en er weken waren, dat er vijf tig reservoirs konden worden geplaatst. Vrijdag was het zover, dat het tiendui zendste huurreservoir in gebruik kon worden gesteld en het is begrijpelijk, dat de P. Z. E. M. aan dit heugelijke feit een feestelijk tintje wilde geven door de huurster een speciale attentie te bewijzen. De gelukkige was Mevrouw O. Srutek te Bruinisse. In de middag van die dag ontving zij bezoek van de Hoofdinge nieur voor de Noordgroep van de P. Z. E. M., Ir. M. A. L. Beun en van de heer G.C. But, werkzaam op de af deling Verbruiksontwikkeling. Tevens was aanwezig de installateur, de heer Huibers te Bruinisse, die het „jubi leum-reservoir" had geplaatst en aan gesloten. De P. Z. E. M.-vertegenwoordigers wensten mevr. Srutek geluk met haar verstandige besluit een heetwaterreser voir te huren en overhandigden haar een tweetal electrische geschenken: een modern regelbaar strijkijzer en een electrische badkamer-straalkachel. Van 2 tot en met 7 april wórdt te Axel de jaarlijkse SIMAVI kollekle ge hóuden. Door de Chr. Meïsjesver. „Martha" te Zoutelande werd 18.55 voor de NOVIB bijeengebracht. Voor landbouwhuishoudlerares N 19 slaagde mej. M. van Gorsel te Krabbendijke. handeld? Had het allemaal anders gekund en had de hoogstwaarschijn lijk van 1633 daterende molen kun nen worden gerestaureerd, wanneer de overheid actiever en toeschiete lijker was geweest? Het is niet aan mij eén oordeel uit te spreken. Of is de eigenaar te laks geweest, en had hij van zijn kant meer voor zijn molen over moeten hebben? ,,Ik kan óp mijn leeftijd niet zoveel geld er in steken" is de ondubbel zinnige mening vas Cornelis van Dij- ke. wiens zoon de vader niet in het bedrijf, dat inmiddels een meeihandel is geworden, zal opvolgen. i Hoe het ook zij, in Kruiningen staat nu ai jaren achtereen een type molen, behorend tot de unieke ver schijningen van ons land, tot hout- molm te vergaan. Vreemdelingen en toeristen verbazen zich, en vragen zich af wat de bedoeling hiervan mag zijn» Zeker is verder, dat niet veel stor men nodig zullen zijn om de molen voorgoed tegen de grond te blazen. „Och", vertrouwde molenaar Van Dij- ke mij nog toe, „ik moet nog maar afwachten, of ik toestemming krijg hem af te breken...." einde, het raderwerk raakte kapot en in die jaren na de oorlog, waren er praktisch géén molenmakers te krij gen. De watermolens kregen voor rang. Najaar 1951 bleek een der wie ken zodanig door de tand des tijds te zijn aangetast dat ze moest worden weggehaald. De ramp van 1953 gaf de genadeslag. t Kon de molen dan niet behouden worden? De eigenaar heeft verschil lende pogingen in het werk gesteld subsidie te krijgen voor restauratie. „Van restauratie is niets gekomen, omdat allerlei instanties de zaak op de lange haan hebben geschoven", meent de heer Van Dijke. Er werden begrotingen opgesteld, die overigens kosten stegen, en de molen ging steeds meer achteruit voortdurend grotere bedragen toonden, maar de molenmakers die dat deden verdwe nen weer en lieten niets van zich ho ren, evénals de Vereniging „De Hol landse Molen". „Maar lof voor de ar chitect De Koning van die vereni ging". Werd de eerste begroting van 1955 gesteld op 16.000 gulden, de kosten zullen nu waarschijnlijk 40.000 gulden bedragen. Weliswaar kan de eigenaar subsidie krijgen, maar de 20 procent die hij zelf moet betalen, kan hij niet opbrengen. Met enige heftigheid in zijn stem M merkt hij op, óók nooit een cent scha- ^E devergoeding van het Rampenfonds te hebben gehad. Is Van Dijke onrechtvaardig be- RIET VER van de Rijks weg, aan de Zand weg te Kruiningen, staat een wrakke bij na seniele verschij ning alleen maar aanstoot te geven.Het is een langzaam wegterende, driehonderd jaar oude korenmolen, waarom niemand zich lijkt te bekomme ren. MOLENAAR CORNELIS Jo hannes van Dijke zal het afbre ken niet lang meer kunnen uit stellen. De standaardmolen, waarvan de wieken tot 1946 nij-, ver het luchtruim kliefden, is ten dode opgeschreven. De heer van Dijke zei me gisteren: „De toestand waarin hij verkeert, wordt zeer gevaarlijk en nog dit jaar zal ik een aanvraag in moeten dienen bij Gedupeerde Staten, om tot slopen te kunnen over gaan". Het zal een moeilijk ogenblik worden voor de familie Van Dijke, wanneer de molen, de ene nog overgebleven wiek ook zal „strek ken". Drie generaties maalden hier het graan: De nu 68-jarige Cornelis J. van Dijke, zijn vader Nicolaas Franqois van Dijke en zijn groot vader Johannes van Dijke. In no vember 1857 werd de i 'olen in Krui ningen gemonteerd, nadat hij zoals de familie-overlevering zegt trouw koren had gemalen op een landgoed in Gent, van waar de mo len naar Kruiningen werd overge bracht. Nog staat in het windvaan- tje de inscriptie: „J. v. D. 1858". „Jd", vertelt de kleinzoon van Johannes van Dijke me, „eigenlijk heeft grootvader zich vergist, uiant er had 1857 in moeten staan." En: „Mijn vader was vier jaar toen hij hier kivam". In 1945 kwam het begin van het TOT de vleespotten van Egypte aldus prof. Hoekendijk die we moeten achterlaten, moet ook gere kend. worden het hele complex dat kortweg kan worden samengevat als „christendommelijkheid", d.w.z. alles, wat herinnert aan de tijd toen 't christendom blijkbaar nog door velen beschouwd werd als levenskeuze. Een tijd waarin allerlei christelijke vor men nog hun plaats hadden. Deze tijd komt achter ons te liggen en wij dienen daar oog voor te hebben. Of liever ligt al achter ons. We bevinden ons nu reeds in liet post christelijke- of na-christelijke tijd perk. In deze tijd wordt het christendom voor het leven niet meer als beslis send beschouwd. Onmiskenbaar aldus Hoekendijk is het christendom in onze geschie denis een beduidende cultuurfactor gewéést, 't Zou ondankbaar, onwaar dig en onnodig zijn dit feit te be strijden, te negéren of ook maar te kleineren. Inderdaad op haast al onze instituties en instituten zijn er gens wel christelijke vingerafdrukken te vinden. Meestal als zodanig ook nog wel te herkennen. AI wordt daar voor, meer en meer, het geoefend oog van een detective verlangd. Ook in de wereld van morgen kan dit verleden niet ongedaan worden ge maakt. Maar wel is het mogelijk het als een voorbije, afgedane zaak te veronacht zamen. Het christendom krijgt de rol toebedacht van de beroemde Moor, die gedaan heeft (slecht overigens) wat hij schuldig was te doen en daar na mocht vertrekken. En, inderdaad aldus nog steeds prof. Hoekendijk de Moor is ver trokken. Kijk maar: van die hele op zichzelf misschien wel indrukwekken de „christelijke" geschiedenis hebben we nu alleen nog maar het eindpro duct overgehouden: een postchriste lijke, gesaeculariseerde (verwereld lijkte) maatschappij. Met deze nieuwe situatie krij gen wij te maken. En daarop zullen we ons moeten in stellen. Zeker, sommige resten van christen dom zuilen misschien nog blijven. Het kan zijn dat men zijn leven nog wat met christelijke overblijfsels zal blijven versieren. En dat, met name in de grenssituaties van geboorte, huwelijk en dood het christelijk ritu eel, de christelijke zeden en gewoon ten nog wat bewaard blijven. Ook in de nieuwere thans reeds ingetreden post-christelijke samenleving kan bij ogenblikken deze christelijke vormge ving van het leven nog wat als een vlaswiek blijven roken. Maar in 't geheel gezien zal het christendom zijn congé krijgen. Het heeft afgedaan. Want de beroemde Rooms-Katholie- ke denker Romano Guardini heeft erj al op gewezen (in zijn „De gestalte der toekomst") dat eventuele „chris telijke waarden" die verder nog in omloop móchten zijn, morgen, zonder pardon, worden bijeengebracht in een hoofdstuk waarboven „sentimentali- teiten" geschreven staat. Wanneer de kerk deze signatuur van een nieuwe tijd verstaat, zal zij ook begrip hebben, dat om de uit daging die van hieruit tot haar komt te beantwoorden alleen maar een nieuw begin kan worden gemaakt. 1 GOES. In de Prins van Oranje werd vrijdagavond op feestelijke wijze het 10-jarig bestaan gevierd van Het Honk, het praktische werk van de Herv. Kerk onder de moei lijk grijpbare jeugd in Goes. Voor dit feest bestond grote belangstel ling. Ds. Janssen, die de bijeenkomst opende, toonde zich hierover zeer verheugd en stond vervolgens stil bij de oprichting van Het Honk door ds. H. M. Strating en wika V eenhoven. De feestrede werd uitgesproken, door Wika D. E. Hienseh, de altoos actieve werker in kerkelijke aangelegenheden in Goes. Hij herinnerde eraan hoe het werk tien jaar geleden begon in een oud pand je in de Korte Vorststraat waar Het Honk voor het eerst een eigen plekje veroverde. Dit eigen huis voor Het Honk betekende ook, dat het werk op een fi nancieel steviger basis kwam en daar door kon worden uitgebreid. Zo zelfs dat men na drie jaar moest verhuizen en wethouder Van Melle op 22 oktober 1955 symbolisch de kartonnen deur voor de opening van het gebouw aan de West- havendijk kon intrappen. Maar ook nu, aldus Wika Hienseh, kijken we reeds weer uit naar een nieuwe behuizing. Vervolgens stond spreker stil bij en kele hoogtepunten van Het Honk uit de afgelopen 10 jaar.. Zoals het kindercircus en de vervaardiging van de film „De Muur" door de heer J. J. Yssel (Ome Joop). Momenteel wordt deze film reeds gekopieerd omdat men in Nederland tot nu toe niet over een dergelijke film over het jeugdwerk beschikt. Zich bepalend tot de toekomst gingen Wika Hienseh' gedachten uit naar het centrale jeugdgebouw, dat naar hij hoop te over enige jaren aan de Keixersdijk zal verrijzen en waarin Het Honk eerst dan op de definitieve thuishaven zal zijn. Met gerechtvaardigde trots kon de heer Wiensch tenslotte opmerken, dat het honkwerk een belangrijke plaats is gaan innemen en allerwege waardering vindt. „Wij doen dit omdat wij graag contact willen hebben met uw kinderen en in het spel hen iets willen laten zien van Op de foto: De molen; inzet: de heer Van Dijke. Toekomstig snelverkeer MIDDELBURG. In een lunchbij- :enkomst van het Departement Zeeland van de Nederlandsche Maatschappij ■oor Nijverheid en Handel heeft de ïeer Ed. A. Driessen. hoofd van het wetenschappelijk bureau van de K.L.M. een interessante causerie gehouden over „Toekomstig snelverkeer". Zaterdag 31 maart 1962 ZEEUWSCH DAGBLAD

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 3