AMBTENAREN OVER ZAAK-SNIJDERS „Beter eervol ontslag dan opnienw in dienst' Wat de bond deed ASPIRIN® HARDWERKEN EN TE WEINIG ECHI PLEZIER Cocktailbrouwers" schrobben de stoep Kryptogram F.L.N. TOCH OP ALGERIJNSE BODEM Al 170.000 pond voor Da Vinei Raket vernietigde in vlucht raket Zwitserland stemt over kernwapens Monteur stal kampeerwagens Zaterdag 31 maart 1962 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 11 Buffer Vreemd Geen bewij s Sneu Drs. Boon directeur Rij kspr entenkabinet rA TIT Tl T TT"'— Gewone Zonnebrillen verdonkeren schitte ring alleen. Polaroid Zonnebrillen nemen die schittering weg. POLAROID ZONNEBRILLEN DR. MANSHOLT ACHTER P.y.d.A. WINT IN LANDBOUWCOMMISSIE DE EUROPEANEN WILLEN SLECHTS SLAPEN Verbazing LIMBURG ZETEL DE ZAAK-SNIJDERS heeft tal van reacties opgeroepeq. Rijks- en gemeente-ambtenaren, politiemensen in actieve dienst en oud-politie-ambtenaren hebben ons geschreven over de algemeen ambtelijke as pecten, die vastzitten aan de zaak van de hoofdagent van politie te Helmond. Deze werd, zo men weet, plotseling ongeschikt verklaard na een incident waarop hij werd aangekeken, maar waaraan i art noch deel had gehad Wat men ons schreef over de zaak zelf, menen wij onder ons te moeten houden zolang de ambtenaren rechter in hoogste instantie geen uitspraak heeft gedaan. De Centrale raad van beroep te Utrecht doet op 12 april uitspraak. Tot zolang willen wij niet ingaan op de juridische aspecten van de zaak. Anders ligt het met wat men ons schrijft over ,,het beruchte artikel in de ambtenarenwet" en de be schouwing, die wij van deskundige ambtelijke zijde kregen toegezonden, over de rechtszekerheid van de ambtenaar. Uit die beschouwing halen wij aan: Qevallen van gezagsontrouw of, als men het zo wil noemen, gezagsoverschrijding van superieuren komen in de ambtelijke wereld dagelijks voor. Iedere ambtenaar kijke in zijn omgeving en vergelijke het aan tal uitgerangeerde ambtenaren met dat van vroeger, toen het sporadisch voorkwam dat er een de laan uitging. We bedoelen dan slechts die ambtenaren, die geen aanwijsbare misslag heb ben begaan. In het geval-Snijders: het wil er bij ons niet in dat een burgemeester zich niet hoeft te storen aan voor schriften van openbare orde, zoals stoppen voor rode verkeerslichten. De figuur van de commissaris van politie staat in de gezagshiërarchie van het politieapparaat onmiddellijk onder de burgemeester en boven de rest van het politiekorps. Hij fun geert als het ware als een soort buf fer. Hoe meer karakter hij bezit des te minder kwaad kan een pretenti- euse burgemeester stichten. In Hel mond botste op een gegeven moment alles tussen deze drie figuren. Er hangt in Helmond een vreemde mentaliteit, die de Katholieke politie bond St Michael het beste typeert aan het slot van zijn brief van 18 oktober aan Snijders: „U zult wederom in dienst moeten treden. Wij wagen het niet te veronderstellen, wat dan voor leed aan u zal geschieden." Wanneer ook maar bij één overheid in Nederland een dergelijke mentali teit bestaat of kan bestaan, dan ware het beter dat we van voren af aan be gonnen met de opbouw van onze rcclitsteidt. Het klinkt alles zakelijk en reëel en doelmatig in wet en reglement. Wer kelijk. de ambtenaar bezit daarin naast zijn plichten ook rechten. Wij vragen ons dikwijls 'af, ook nu, wat daarvan terecht komt. Het is vooral het ontslag wegens on geschiktheid anders dan door ziels- of lichaamsgebreken dat ons naar de pen deed grijpen. De overheid kan een ambtenaar op grond daarvan ontslaan zonder uitdrukkelijk te zeggen waar om hij ongeschikt is. De overheid hoeft zelfs geen bewijzen aan te voeren. Daarom heeft de zaak-Snijders een veel wijdere betekenis. Hier wordt over enkele weken uitspraak gedaan over een van de essentialia van de status van de ambtenaar. Wanneer de Centrale raad zegt: Wat de burge meester van Helmond heeft gedaan deed hij binnen de grenzen van zijn be voegdheid en hij wil het waarom daar van niet beoordelen, dan is iedere ambtenaar aan de willekeur van zijn tot ontslag bevoegd orgaan overgele verd. Voor de hoofdagent blijft het intus sen sneu dat zijn eigen vakbond hem zo in uiterste nood in de steek heeft gelaten. Een oud-politie-ambtenaar schrijft ons o.m.: Het artikel in de Ambtenarenwet op grond waarvan iemand kan wor den ontslagen wegens ongeschikt heid, anders dan wegens ziels- of lichaamsgebreken wordt bij de ambtenaren uitdrukkelijk „het be ruchte artikel wegens ongeschikt heid" genoemd. Er is in het land geen ambtenarenrechter, die een ontslagbesluit van een burgemeester tegen een gemeenteambtenaar hoe gering zijn plichtsverzuim ook is geweest nietig kan verklaren, want: de burgemeester benoemt en ontslaat de ambtenaren van ge meentepolitie en niet de ambtenaren rechter. Anders ligt het als een ambtenaar in beroep gaat wegens verkeerde toepassing van de Ambtenarenwet. Stel het geval dat de burgemeester zich in dit geval zou kunnen ver enigen met vernietiging van het ontslagbesluit. De ambtenaar komt terug in gemeentedienst en moet weer samenwerken met de superi euren, die hem voor een gering plichtsverzuim hebben gerappor teerd. De ambtenaar kan beter eer vol ontslag vragen, want anders gaat hij een zenuwslopende tijd te gemoet. Hij zal door zijn superieu ren. die een kleine nederlaag hebben geleden, worden gezocht en hij ge niet geen enkele bescherming van wet of besluit. Hier ligt de taak voor de ambte narenbonden om bij de volksverte genwoordiging aan te dringen op wijziging van het gewraakte en be ruchte artikel wegens ongeschikt heid. Een Britse bommenwerper van het type Vulcan heeft zonder tussenlandingen een vlucht gemaakt van Londen naar Aden. De gemiddelde snelheid was 1008 km per uur. Het Nederlands dameshockeyelftal zal deelnemen aan het achtste tornooi van de wereld-dameshockeyfederatie. Het tornooi wordt van 4 tot 19 september 1963 in Baltimore (Amerika) gehouden. UOE groot de verwarring is rond het beruchte artikel betreffende de ongeschiktheid en hoezeer de rechtszekerheid van de ambtenaar met een vaste aanstelling op losse schroeven komt te staan, blijkt ook uit de houding die de r.k. politiebond St. Michaël in de zaak-Snijders heeft aangenomen. Geachte heer Snijders, In antwoord op Uw schrijven van 14 oktober j.l. delen wij U mede, dat wij het U nogmaals tenzeerste afraden om in beroep te gaan. Wij hebben hierbij uiteraard uitsluitend Uw eigen belang, op het oog. Het is namelijk zo, dat er in princiepe geen redelijke kans in sit dat U deze zaak wint, omdat de beroepsrechter zich vrij zeker zal laten -leiden door de overweging dat het hier gaat om een beoordeling van Uw geschiktheid, waarmede zij zich niet zal inlaten. Wij willen nochtans veronderstellen, dat U in het gelijk wordt ge steld door de beroeosrechter.Het is dan heel zeker dat de burge meester in hoger beroep zal gaan.Hier zal de zaak dan nogmaals moeter, worden gewonnen. Wij nemen dan wederom aan, dat U ook bij dit hoogste rechtscollege de zaak wint. V/at zal dan geschieden? Het ontslagbesluit wordt ingetrokken, de toekenning van wacht geld vervalt. zult wederom in dienst moeten treden. V/ij wagen het niet te veronderstellen, wat dan voor leed aan zal geschieden. Indien wederom op andere f *er zou Uit bijgaande foto-kopieën van brieven, die deze bond aan de ontslagen hoofdagent schreef, blijkt dat zelfs deze bond, die zou moeten opkomen voor de belangen van zijn leden, zich machteloos voelt tegen over de verklaring van ongeschiktheid. Een treffende bijzonderheid in het geval-Snijders is daarbij, dat het hoofdbestuur van St. Michaël tot deze zienswijze kwam en de heer Snijders daarom adviseerde zijn beroep in te trekken, doordat achterom geïntrigeerd werd. Hangende het beroep bij het ambtenarengerecht bracht een hoofd inspecteur van politie uit Helmond (tevens lid van het afdelings bestuur) een bezoek aan de landelijk voorzitter van St. Michaël. Dit gesprek had tot gevolg, dat de bondsvoorzitter het besluit nam dat de bond niet langer rechtsbijstand zou verlenen aan het lid, dat een beroep op zijn bond had gedaan. Geachte heer Snijders, Ter bevestiging van het onderhoud dat wij op 4 oktober I960 met u mochten hebben, delen wij u mede, dat ons hoofdbestuur van oor deel is, dat geen beroep hij het Ambtenarengerecht kan worden in gesteld met enig kans op succes. De reden daarvan is, dat u door het bevoegd gezag ongeschikt bent verklaard voor het door u be klede ambt en deze beoordeling uitsluitend berust bij dit gezag. In verband daarmede moeten wij u adviseren het beroep tegen uw schorsing in te trekken, waarvoor wij bijgaande verklaring bij sluiten. Twee exemplaren gelieve u te ondertekenen en in bijge voegde enveloppe aan het ambtenarengerecht te zenden, terwijl het derde voor uzelf is be''emd Z-ud' u di* A etar •-v De bond liet hem in de steek en motiveerde dit met de algemene opvatting, dat wanneer een ambtenaar door het bevoegde gezag on geschikt is verklaard, de beoordeling ook uitsluitend berust bij dit zelfde gezag. Deze houding van een ambtenarenbond werkt de rechts onzekerheid van de ambtenaar in de hand. WASHINGTON. Een Amerikaanse luchtdoelraket van het type Nike-Zeus heeft deze week boven de woestijn van New Mexico in de vlucht een andere luchtdoelraket, een Nike-Hercules, on derschept en vernietigd. De Nike-Zeus is het wapen dat de Amerikaanse strijdkrachten spoedig in gebruik hopen te nemen voor de verde diging tegen aanvallen» met interconti nentale raketten. In de loop van dit voorjaar wil het Amerikaanse leger trachten boven de Stille Oceaan met een Nike-Zeus de neuskegel van een intercontinentale bal listische raket, een Atlas, in de vlucht te vernietigen. De Atlas zal dan aan de Amerikaanse westkust in westelijke richting worden gelanceerd. LONDEN. Nog voor de actie om 800.000 pond bijeen te krijgen voor Leonardo da Vincis houtskooltekening van de Maagd Maria met het Kind, Jo hannes de Doper en Anna goed en wel was begonnen, was er al bijna 170.000 pond voor toegezegd. Dit werd gisteravond in Londen ont huld toen de inzamelingsactie officieel werd ingeluid door de graaf van Craw ford. voorzitter van het fonds van na tionale kunstverzamelingen. Zoals bekend is de tekening eigen dom van de Royal Academy. Deze in stelling zit dringend om geld verlegen en heeft aangekondigd de Leonardo openbaar te verkopen tenzij er 800.000 pond bijeen wordt gebracht. Van vandaag af is de tekening in de National Gallery in Londen voor ieder een te zien, hetzelfde museum waar onlangs een schilderij van Goya uit verdween. Men neemt evenwel geen enkel risico: verborgen opgestelde tele visiecamera's nemen allps en iedereen op die de tekening van Leonardo da Vhfci bekijkt. De Nike-Zeus, in het militaire jargon antiraketraket genoemd, zal uiteinde lijk worden voorzien van een kernla ding. Een Amerikaans besluit tot her vatting van de proeven met kernwapens in de dampkring zou kunnen leiden tot een beproeving van de voor de Nike- Ze'us bestemde kernlading boven de Stille Oceaan. AMSTERDAM Drs. K. G. Boon is met ingang van 1 mei benoemd tot directeur van het Rijksprentenkabinet. Hij volgt in die functie prof. dr. J, Q. van Regteren Altena op, die is afgetre den om zich geheel aa'n zijn universf taire werk te kunnen wijden. Drs. Boon is sinds 1948 aan het Prentenkabinet verbonden. Hij heeft aan de Sorbonne in Parijs gestudeerd en werkte o.a. bij musea in Utrecht, Den Haag en Leiden. De heer Boon is specialist op het gebied van de vroegere schilderkunst. -Hij publiceerde onder andere studies over Quinten Matsijs, Gerard David en de schilders vóór Rembrandt. BERN (SDA) Zwitserland gaat zich zondag uitspreken over de vraag of in de grondwet moet worden bepaald dat het gebruik van kernwapens door de Zwitserse strijdkrachten ongeoorloofd is. De volksstemming wordt gehouden op aandringen van de Zwitserse beweging tegen kernbewapening, die 73.000 hand tekeningen bijeenbracht van Zwitsers die haar verzoek om een volksstem ming steunden. Zowel de regering als het parle ment hebben de Zwitsers de raad ge geven zich uit te spreken tegen het op nemen van een kernwapenverbod in de grondwet. Ook de grote politieke par tijen verklaarden zich tegén een derge lijk grondwetsartikel. (Ingezonden mededeling) Verpakking van 20 tabletten Gezins V>? - verpakking van 100 tabletten waar Bayer achter staat. Van een onzer redacteuren QNZE LAGERE SCHOLEN zijn verdeeld in twee typen: „opleidingsscholen" en „scholen met beperkt leer- program". Het eerste type be reidt voor op het middelbaar of voorbereidend hoger onderwijs, het tweede doet dat niet. De op leidingsscholen zijn een kolfje naar de hand van op status be luste ouders. Het merendeel van de ouders, de beter gesitueerden voorop, wil zijn kinderen naar gymnasium of h.b.s. hehben: dus moeten die kin deren naar zo'n opleidingsschool. Een school die leerlingen wil trek ken, is alleen daarom al bijna ge dwongen ..opleidingsschool" te zijn. Ook de ambitie van het schoolhoofd is soms van betekenis hierbij. Zo is er een groot aantal oplei dingsscholen ontstaan en ook een aantal die het eigenlijk niet zijn, maar het in elk geval willen schij nen. Vele zetten dat demonstratief met een bord op de deur: „oplei dingsschool". STAMPEN Aan deze scholen wordt welbe wust „gestampt", het leerpro gramma wordt opgedreven om de sprong naar het v.h.m.o. mogelijk te maken. Een eerste klas bijvoor beeld gaat met rekenen al veel verder dan volgens rooster nood zakelijk is; in vijfde en zesde klas worden soms tekenen, gymnastiek en zingen geschrapt om des te har der te kunnen stomen voor reke nen en taal. Voor zwakke broeders is in deze wedloop geen plaats; ze houden de boel maar op en de op leidingsscholen proberen die kin deren vaak kwijt te raken. Zó'm kind moet dan naar een „school met beperkt leerprogram". Van dit ietwat gesmade type zijn er maar weinig scholen. Het onfortuinlijke bind moet daarvoor dus vaak naar een wijk die de zijne niét is. Bovendien kleeft deze scholen, geheel ten onrechte, vaak een inferieure reputatie aan. Ze worden bestempeld als „volks school", „klompenschooltje" of „schoffiessehool". De ouders die hun kinderen op opleidingsscholen hebben, willen zeker zijn, dat er gebouw., wordt aan die begeerde status. Ze zijn niet tevreden wanneer hun kinde ren geen huiswerk meekrijgen en als dat wél gebeurt, scheppen ze daarover op tegen andere ouders. Mijn kind krijgt al huiswerk...! De school moet vel meedoen. Soms begint men al met huiswerk in de eerste klas, bij peuters van zes. Zesde-klassers, twaalf jaar oud dus, moeten soms blokken tot half elf 's avonds. Wat de docent in de klas niet afkan, wordt aldus afgeschoven naar de huiskamer, waar de ouders, vermoèid en prik kelbaar na eigen dagtaak, zich er mee bemoeien met averechts re sultaat. IN VAKANTIE Elders probeert men de te hoog gespannen leerprogramma's de baas te worden door klassen ook in de vakantie 's morgens op school te laten komen. Van het spelen, het vrij-zijn, dat het jonge kind hard nodig heeft voor zijn psychische groei, komt op die ma nier niets terecht. Pedagogen zijn van oordeel, dat huiswerk pas ver antwoord én nuttig is als een kind in de vijfde klas zit en dan nog in zeer bescheiden mate. Alsof dit alles nog niet genoeg is, laten veel ouders hun kinderen bovendien Franse les geven buiten de schooluren. Dat zou noodzake lijk zijn om later op de middelba re school mee te kunnen komen en vooral: het is al een zichtbaar voorspel to-t de nagestreefde status. Of dat vroegtijdige Frans werke lijk zo onmisbaar is, staat te be zien. Sommige praktijkmensen menen van wel, anderen hechten er vrijwel geen waarde aan. Twij felachtig is in elk geval de onder wijsmethode, die uitgaat van de traditionele grammatica. Waar schijnlijk zouden jonge kinderen veel meer gebaat zijn bij een speelse methode, die meteen be gint met alledaagse, levende zin netjes, zoals in moderne taalcur sussen voor volwassenen. Al met al bewerkt de status-ja- gerij via de scholen, dat het ge middelde kind in zijn schooltijd een harde dobber heeft en veel te wei nig gezond plezier. De zwakkere broeder legt vaak helemaal het loodje. En de begaafde leerling? Komt die dan misschien extra goed aan zijn trekken? Het .tegendeel Is waar. Stoomsystemen stampen omschreven leerstof in, richten af op allerlei eisen en kneepjes: ge heugen- en gewoontewerk. Voor oorspronkelijk, creatief denken is daarin geen speelruimte. De hoog begaafde leerling mag al blij zijn als hij zonder veel schade weet mee te draven in het gareel. (Ingezonden mededeling) Anders Jan gewonezonncbrillen,stoppen Polaroid Zonnebrillen schittering afdoend. Zij maken ge bruik van een uniek wetenschappelijk principe, dat schittering - horizontaal teruggekaatst licht van wegen, strand, water of sneeuw - wegfilter!. U ziet details, die u anders zoudt missen en u" ziet veilig en gemakkelijk, omdat Polaroid Zon nebrillen optisch korrect, zonder vertekening en splintervrij zijn. Nu met nieuwe super-harde lenzen, in gewone- of clip-over modellen ver krijgbaar bij alle goede opticiens. Eigen nieuwsdienst STRAATSBURG. £>r. S. L. Mans- holt, vice-voorzitter van de commissie van de E.E.G., heeft het Europese par lement de verzekering gegeven volledig achter het standpunt van de landbouw- commissie te staan. Deze commissie heeft er op gewezen dat het levenspeil op het platteland op de duur alleen verbeterd kan worden wanneer de pro- duktiviteit omhoog gaat. Om deze ver hoging te bereiken moet de structuur van de landbouw verbeterd worden. Het gevolg van deze politiek zal even wel zijn een voortgaande verminde ring van het aantal werkkrachten in de landbouw. Nieuwe arbeidsmogelijkhe den moeten daarom eerst naar het platteland gebracht worden. Deze voor zieningen kunnen alleen getroffen wor den in het kader van een algemene economische en sociale politiek van de Europese Economische Gemeenschap. Van onze correspondent HILVERSUM. De 23-jarige mon teur A. M. P. uit Kortenhoef wordt er van verdacht uit een hal van de Hilver- sumse groentenveiling vijf gloednieuwe kampeerwagens te hebben gestolen. De man is in Hilversum opgesloten. De wagens hadden in de hal opgesla gen gestaan. Zij waren bestemd vpor een Loosdrechts importbedrijf. P. had ze voor ongeveer tweeduizend gulden per stuk verkocht, onder meer op een automarkt in Apeldoorn. Na zijn arres tatie heeft de politie bij hem thuis nog enkele bandrecorders en luidsprekers in beslag genomen. Prins Bernhard heeft de leider van de Amerikaanse handelsdelegatie, gouver neur Ernest Vandiver van de staat Geor gië, op paleis Soestdijk ontvangen. mmmmmmimmmm lnaaaMMBM Van een speciale verslaggever ALGIERS Sinds gistermiddag bezit Algerije een complete voorlopige uitvoerende macht. De laatste vijf leden daarvan, allen arabieren arriveerden gistermiddag en meteen begon de eerste voltallige vergadering. Abderrahmane Farès, de voorzitter, heeft laten weten dat hij Rocher Noir, het nieuwe regeringscentrum ver buiten Algiers, wel een uitstekende plaats vindt om rustig te werken, maar dat hij zich toch zo spoedig mogelijk naar Algiers zal begeven. „Algerije zonder Algiers bestaat voor mij niet", zei hij. Gisteravond heeft hij via radio en te levisie een pleidooi gehouden voor een „broederlijke verzoening". De Euro peanen sprak hij toe als „beste landge noten" en hij zette hun nog eens uiteen dat zij niets te vrezen hebben omdat het akkoord van Evian voorziet in ga ranties op elk gebied. De mohamme danen vroeg hij hun zenuwen in be dwang te houden en zich niet te laten verleiden tot daden van geweld. De Europeanen kunnen al deze ver rassingen niet verwerken. Zij slaan met stomme verbazing de opeenvol ging der gebeurtenissen gade en weten niet meer waar zij aan toe zijn. In lut tele dagen hebben zij dingen zien ge beuren die zij voor onmogelijk hadden gehouden: een blokkade van Bab el Oued. de trouw van het leger aan de Franse regering en de aankomst van de voorlopige Algerijnse nationalisti sche regering, gesymboliseerd in de persoon van Farès en de arabisehe le den van de voorlopige uitvoerende maeht. Farès en deze arabieren staan voor hen gelijk aan de F.L.N. en maar al te goed herinneren zij zich de voor spelling van de O.A.S. „Nooit zal de F-k-N. een voet op Algerijnse bodem zetten. Zij krijgt niet eens de kans om aan land te komen". Nu staat de F,L.N. dan op Algerijn se bodem en binnenkort zal men haar zelfs in Algiers zien. De Europeanen die in een tijdsverloop van enige we ken hebben ondervonden dat de Fran se regering geen stap achteruit gaat en haar Algerijnse politiek uitvoert zon der van haar koers af te wijken, krij gen het gevoel dat de gebeurtenissen een, definitieve keer hebben genomen. Zij hebben de grond onder hun voe ten voelen wegzakken. De arrestatie van ex-generaal Jouhaud en luitenant ter zee Guillemin hebben het hun dui delijk gemaakt dat ook de O.A.S. slechts een menselijke organisatie is. Dit heeft hen aan het twijfelen ge maakt en hen verbitterd. Daar komt nog bij dat de regering heeft besloten de grote steden van hun klandestme en zeer onbetrouwbare in woners te zuiveren. Binnenkort zal een groot aantal mensen het land worden uitgezet. De stedelijke overheid stelt op het ogenblik, in nauwe samenwer king met de buitenlandse consulaten, lijsten samen van mensen en gezinnen die Algerije zijn binnengekomen en nooit moeite hebben gedaan (hetzij uit traagheid, hetzij uit opzet), de immi gratievoorschriften op te volgen. Zij zullen naar hun land van herkomst worden teruggezonden. Men schat hun aantal op twintigduizend. Bab el Oued, dat gisteren voor het eerst sedert een week de vreugde van de vrijheid kende, was gisteravond een stille wijk. Stil waren ook de andere voorsteden waar de zestig doden van maandag zonder enig incident werden begraven. De stad Algiers zelf leeft in een ver traagd tempo, in een lusteloze stem ming. In Bab el Oued begonnen de weinige niet gearresteerde jongens de straten te schrobben tegen een nieu we frank per stoep om tenminste iets te doen te hebben. Het waren dezelfde jongens die een week geleden thuis nog druk bezig waren in opdracht van de O.A.S. Molotofcocktails te bouwen, maar daar thans geen heil meer in zien. In deze stemming maakten de twin tig bomaanslagen waarmee de O.A.S. gisteren trachtte haar naam op te hou den, geen enkele indruk meer. Alle vreugdebetoon over deze aan slagen bleef achterwege. De bommen hinderden alleen maar. De Europea nen wilden slapen, veel slapen, om veel te kunnen vergeten. Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. De Partij van de Ar beid heeft er in de Provinciale Staten van Limburg nog een zetel bij gekre gen. De K.V.P. heeft die zetel moeten afstaan. De P.v.d.A. bezet in de nieuwe Staten acht zetels en de K.V.P. vijftig. Bij hertelling van de woensdag uitge brachte stemmen bleek de Partij van de Arbeid er iets beter te zijn afgekomen dan woensdagavond op grond van de voorlopige uitslag werd aangenomen. Horizontaal: 1. Zelfs in een goeie ouwe Rotterdamse sleper gaat een be zoeker van een Casino verloren (6); 4. Ho, dit wachtwoord kan geen maat schappij blijven vergen (8); 9. Broed plaats door water omringd (6); 10. Wie nooit slaapt doemt van verre dra op (8) 12. Heb je iets onder je leden of op je heupen? (5); 13. In het kalefateren kon digt zich het achteruitgaan aan (9)15. Aegirs vrouw speelt voor dwaas (3); 16. De jager aan de hemel (5); 17. Zijde, afgezet met vreemd goud (6); 22. Hoe eng onze era door optreden wordt (6); 24. Uit het bevervilt komt een schrij ven op perkament te voorschijn (5); 27. In de met zand bestrooide piste vindt men de maat terug (3); 28. In een broedstal en in het ruime sop (9); 31. Lok'ge hem door de kerk, dan ben je er (5)32. Ze kapt mevrouw met een reine kam (8); 33. In de duinen in het water is ze thuis (6)34. Men moet zelfs stro eren, al is het afval (8); 35. Het goede ogenblik voor Klaas Vaak (6). Verticaal: 1. Speel met haar - sleep met haar, zij 'blijft dezelfde (8); 2. Pijn in de lende? Gil niet zo al is het naar (8); 3. Bang voor vreemden, ken in zo 'n geval geen gêne (9); 5. Een larf in het verhemelte (5); 6. Mijn reïncarna tie in wilde radijs (5); 7. Verduur, ge wordt verdragen, dat is alles (6); 8. Elike ontginner eindigt met een handel tje (6); 11. Wie arm is - terloops ge zegd - draagt dit bont (6); 14. Kaart van eerste letters (3); 18. Muziek van Italiaanse klank (6); 19. De vierentwin tigste letter (9); 2f Men vindt geen deugd in hem (8); 21. Wa.t sommigen normaal - anderen een ziekelijke toe stand noemen (8); 23. Zo sprak Nero over zichzelf (3); 25. Uit een verbrand vaartuig verrijst een nieuw schip (6) 26. Een zeurpiet maakt promdtie en wordt dompteur (6); 29. Ben, de no zem, maakt een troep (5); 30. Doe er de zweep op als de orde verstoord is (5). KRUISWOORDRAADSEL Oplossing Horizontaal: 1. angst; 5 keker; 8 strik; 12 reëel; 13 averij; 14 steil; 16 aspic; 19 nogal; 21 eren; 22 pruimen; 24 gene; 25 nap; 26 doel; 27 Ares; 29 nis; 30 bot; 31 keg; 33 pan; 35 gebed; 37 nylon; 39 gebod; 42 anode; 44 opera; 46 mare; 47 etagere; 48 valk; 49 spint; 51 ieder; 53 kater; 55 onnet; 58 runen; 60 nis; 62 atm.; 63 mis; 64 Eos; 66 spin; 68 egel; 70 gat; 72 imam; 74 an nalen; 76 toga; 77 Samos; 79 taats; 80 muzen: 81 edele; 82 Thule; 83 renet; 84 Rotte; 85 deren. Verticaal: 1 Assen; 2 greep; 3 sein; 4 tel; 5 klare; 6 kepi; 7 racer; 8 sen; 9 trog; 10 rijgen; 11 kales; 15 tracé; 17 sulky; 18 imago; 20 animo; 22 pot; 23 nep; 26 dodo; 28 sage; 30 benepen; 32 elegant; 34 nerveus; 35 gemak; 36 barst; 37 netto; 38 norit; 40 Baarn: 41 deken; 43 den; 45 pee; 50 iris; 52 dril; 54 aroma; 56 Nanna; 57 emelt; 59 eta ge; 61 spa; 63 men; 64 eiser; 65 sa men; 67 inter; 69 geste; 70 gozer; 71 tanen; 73 mode; 75 aalt; 76 tule; 78 set; 80 mud.

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 11