DJAKARTA PRAAT ALLEEN NOG MAAR OVER „ACTIE Druk op Soekarno sterker Russen in BON huisarrest Alarmerende verzakkingen in Culemborg KIEZERS BLEVEN BIJ TIENDUIZENDEN WEG Rouw-dienst KIJK, HET STAAT AL IN DE COURANT en er staat zelfs al een foto bij ook ZEEUWSCH DAGBLAD Twee journaals op televisie Bonn dringt aan op spoed Beunhazen in kappersvak DE LENTE TWIJFELT Militaire voorbereidingen gaan verder GESPANNEN SITUATIE TUSSEN BEDRIJVEN PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND V) Tevreden Bestelling Tekort Gesprek Bunker-Thant Ongewone diefstal bleek vergissing Jaarvergadering Philips als les Conflict Ernstig Onbekend OP MAASBRUG DOOR TREIN GEGREPEN LAATSTE NIEUWS De Bilt: Regen Het weer overal Directeur. JACQ. DE SMIT; Chefred.: G. J. Breuker. Kantoren te: Middelburg, Plein 1940 nrs. 6—8, Postbus 26. Giro 116666, telefoon 01180—2009 en 4469. Goes, Lange Vorststraat 84, Postbus 4, telefoon 01100—6901. Vlissingen, Nieuwendijk 33, Postbus 24, telefoon 011843224. Terneuzen, Nieuwstraat 40, Postbus 53, telefoon 011503189, Zierikzee, Havenpark 24, telefoon 011102991. Zeenwsch Dagblad Abonnementsprijs 0,56 p. w., 7.per kwartaal Losse nummers 13 cent. Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouters 7 cent per woord met een minimum van 1, 16e JAARGANG No. 5114 Vrijdag 30 maart 1962 Eigen nieuwsdienst DJAKARTA. De Indonesi sche leiders hebben opmerke lijk rustig gereageerd op het besluit van de Nederlandse re gering om beperkte militaire versterkingen naar Nieuw-Gui- nea te zenden. ,,De chef van de operationele staf voor de be vrijding van West-Irian, gene raal Jani, heeft na een bespre king van twee uur tussen pre sident Soekarno en de militaire leiders slechts gezegd: De kans op grensincidenten nabij Nieuw-Guinea is toegenomen. „Wii ziin niet bang", zei Jani, „laat de Nederlanders maar troepenverster kingen sturen." Hij deelde mee dat Indonesië van zijn zijde de patrouille activiteiten in het grensgebied met Nieuw-Guinea zal versterken. Op de bijeenkomst bij Soekarno werd het verslag besproken dat generaal Nasution heeft uitgebracht van zijn reis door Oost-Indonesië. Nasution is woensdagavond van zijn inspectiereis van negen dagen in Djakarta terug gekeerd. Nasution was tevreden geweest over de militaire voorbereidingen in het aan Nieuw-Guinea grenzende Indone sische gebied. Soekarno was tevreden geweest met het rapport van Nasution, aldus Jani. „Ons volk en onze strijd krachten staan gereed om het laatste bevel uit te voeren. De geest is vurig", zo zei Jani. Er was op de bijeenkomst niet ge sproken over een eventuele hervatting van de geheime voorbesprekingen met Nederland. Op het verzoek van Ells worth Bunker weer Indonesische ver tegenwoordigers voor geheim overleg naar Washington te sturen, heeft Soe karno nog geen antwoord gegeven. Intussen wordt de druk, die van links en van rechts op Soekarno wordt geoefend om over te gaan tot een invasie in westelijk Nieuw-Guinea, snel groter. De Indonesische minister voor spe ciale zaken, Moh. Jamin, heeft gis teren al verklaard: „De enige onder handelingen, die voor ons aanvaard baar zijn, zullen die zijn welke worden begonnen als wij ons al in Nieuw- Guinea bevinden". Opmerkelijk is dat de voorzitter van de Indonesische communistische partij, Aidit, gisteren iets dergelijks zei: „Wij moeten pas weer met de Nederlanders gaan onder handelen nadat Indonesische troepen op Nieuw-Guinea zijn geland". Uit Japan word bericht dat Indonesië daar met een werf onderhandelt over de levering van 120 kleine schepen voor militair gebruik. Daar zouden zestig landingsvaartugien en een aantal patrouilleschepen onder zijn. De onder handelingen verkeren in een verge vorderd stadium, maar, zo werd ge zegd, het is nog niet zeker of de Ja panse regering de overeenkomst zal goedkeuren. Uit Indonesië komen tegelijkertijd berichten over een verdergaande ver slechtering van de economische toe stand. Aidit zei gisteren nog in zijn rede: „Tijdens de revolutie tegen de Nederlanders is niemand van de hon ger gestorven, maar nu valt het het volk moeilijk om rijst te krijgen". De begroting van Indonesië, die gis teren door Soekarno bij het parlement is ingediend, vertoont een tekort van 37 miljard roepiah. Op de begroting is voor ontwikkelingswerken 12 mil jard roepiah uitgetrokken. De kosten voor de campagne om Nieuw-Guinea worden in de begroting niet vermeld. In Hollandia heeft de commandant van de strijdkrachten, schout-bij-nacht L. E. H. Rees-er, in. een dagorder mee gedeeld dat een gedeelte van de aan vullende strijdkrachten, die de rege ring heeft besloten te zenden, al op Nieuw-Guinea is aangekomen. De com mandant spreekt er zijn voldoening over uit dat ,,met ingang van heden een gedeelte van het Papoea-vrijwil ligerskorps onder mijn bevel tezamen met andere onderdelen van de strijd krachten daadwerkelijk aan onze be veiligende taak deelneemt". Van onze correspondent WASHINGTON Dé derde partij bij het onderbroken vooroverleg tussen Nederland en Indonesië, de Amerikaan Ellsworth Bunker, heeft gisteren een gesprek gehad met de secretaris-gene raal van de V.N., Oe Thant. Daar uit blijkt duidelijk dat van alle kanten hard wordt gewerkt om een mogelijk heid voor verder Nederlands-Indoesisch overleg te scheppen. ROTTERDAM. Aan boord van het in de Rijnhaven liggende Duitse vracht schip Ludwigsburg is gistermorgen de achttienjarige matroos Reiner Asmus uit Darmstadt om het leven gekomen, door dat hij tijdens zijn nachtwacht bekneld raakte tussen twee rollende luiken. Nie mand weet hoelang de matroos heeft klem gezeten: pas toen het licht werd werd liij gevonden. Toen men hem na enige tijd had bevrijd bleek hij te zijn overleden. De Russische militaire missie in Frankfurtheeft huisarrest gekregen. De leden van de missie mogen nog wel hun ex territoriaal gebied verlaten, maar slechts onder begeleiding van Amerikaanse militaire politiemannen. De M.P. heeft nu de wacht rondom het gebouw betrokken en laat geen Rus meer vrij en- ongecontroleerd de stad in wandelen. Het is het harde antwoord van generaal Clarke op de onbevredigende Russische verklaring over het incident met een Amerikaanse militaire auto bij Potsdam. Van onze correspondent TER APEL De wagon stond er nog wel, maar de 350 mud antraciet waren verdwenen. Dat vertelde een ontstelde kolenhandelaar Pruim uit Emmer Compascuum op het station van Ter Apel. Hij had de bestelde ko len ter waarde van 3600 gulden op het emplacement willen lossen, maar vond slechts wat kolengruis. De mannen van de Spoorwegen von den het geen gewone diefstal. Later bleek dat er helemaal geen sprake was van diefstal, maar van een vergissing van een collega-kolenhandelaar uit Ter Apel. Die verwachtte van dezelfde Lim burgse staatsmijn een wagonlading. Zonder naar het nummer van de wa gon te kijken heeft hij de kolen naar zijn opslagplaats gebracht. Intussen is nu ook zijn eigen wagon aangekomen. Eigen nieuwsdienst EINDHOVEN. Philips zal op 3 april weer enkele duizenden aandeel houders binnen zijn muren hebben. Voor de komende algemene vergade ring hebben zich evenals vorig jaar ruim drieduizend aandeelhouders ge meld, onder wie enkele tientallen uit het buitenland. Het zullen echter niet allemaal ech te aandeelhouders zijn want zeker twee klassen, een van een lyceum in Den Haag en een van de Rijks- H.B.S. in Zaltbommel zullen met hun leraren in de handelswetenschappen de vergadering bezoeken. De leraren willen op deze manier de scholieren een indruk geven hoe het op een aandeelhoudersvergadering kan toegaan. Dat zult U vaak zeggen wanneer U het ZEEUWSCH DAGBLAD leest: want er heeft nauwelijks iets plaatsgevonden in Uw omgeving of het ZEEUWSCH DAGBLAD heeft er al een verslag en een foto van gemaakt. Ook het nieuws van buiten de provincie en buiten onze landsgrenzen vindt vliegensvlug zijn weg naar de nieuwskolommen van het ZEEUWSCH DAGBLAD. U ontdekt nog veel meer in dit moderne, dynamische Zeeuwse dagblad. Let maar eens op de interessante artikelen, uitgebreide sportverslagen, de vrouwenpagina's, enz. U BENT NOG GEEN ABONNEE Dat is jammer. Maar, wij zullen het U gemakkelijk maken. U behoeft alleen maar onderstaande bon in te vullen, haar direct te verzenden en voor slechts 1,12 krijgt U het ZEEUWSCH DAGBLAD vier weken ep proef. Aan de administratie van het POSTBUS 26 MIDDELBURG Ik wens het ZEEUWSCH DAGBLAD gedurende vier weken op proef te ontvangen voor slechts 1,12. Naam: Adres: Woonplaats: .-.-.-.t.t. •■•rr.-irr.- rrrwr Tuwrrr Van onze correspondent BONN. De Russische militaire missie in Frankfurt aan de Main is op bevel van generaal Bruce Clarke, commandant van het Amerikaanse leger in Europa, onder huisarrest ge- geplaatst. De Russen hadden z.i. niet bevredigend geantwoord op het Amerikaanse protest tegen de be schieting van een auto der Ameri kaanse missie door Oostduitse poli tie bij Postdam. Het is de leden van de Russische missie in Frank furt nu nog slechts geoorloofd onder Amerikaans es corte hun gebouw te verlaten. Het gebouw is omsingeld door Amerikaanse mili taire politie, ge wapend met ma chinepistolen. Generaal Clarke is tot deze maatregel overgegaan om dat maarschalk Konjef,_ commandant van het Russische leger in Oost-Duits- land, in zijn antwoord op het protest van de Amerikanen de veiligheid van de leden van de Amerikaanse militaire missie bij het Russische hoofdkwartier in Potsdam niet -heeft willen waar borgen. Misplaatst Kon.ief had voorts het standpunt in genomen dat de inzittenden van de beschoten Amerikaanse auto zich niet hadden gehouden aan de Oostduitse verkeersbepalingen. De Amerikanen menen dat zelfs als dit het geval zou zijn geweest de beschieting van de auto absoluut misplaatst moet worden geacht. Generaal Clarke Van een onzer verslaggevers CULEMBORG In enkele bedrijven op het industrieterrein aan de Parallelweg-Oost te Culemborg zijn vloeren en muren gaan verzakken en scheuren. Onder de bedrijven bevindt zich de nieuwe volautoma tische lakkerij van de meubelfabriek Gispen. De architecten van deze nieuwbouw en deskundigen, die door de andere bedrijven fabrieken en kleinere ondernemingen in de arm zijn genomen, geloven dat .de verzakkingen worden veroorzaakt door grondbemaling op het industrieterrein. Bij de bouw van een boekbinderij van de firma Van der Sanden, doch teronderneming van de technische uitgeverij Stam uit Haarlem, wordt bronbemaling toegepast. De deskun digen van deze firma en de experts van de assuradeuren menen dat de oorzaak van de verzakkingen bij de andere bedrijven niet ligt bij de bronbemaling. Er dreigt hierover een conflict. In overleg met de anderen, bij wie ver zakkingen optreden, heeft de firma Gispen de firma Stam te Haarlem aansprakelijk gesteld voor de schade. Dat werd al begin februari gedaan, voor met de bronbemaling werd be gonnen. De architecten van Gispen hadden de directie gewaarschuwd, dat de bronbemaling, vlak naast de nieuw bouw van Gispen, het waterpeil in de grond wel eens zo zou kunnen be- invloeden en dat daardoor verzak kingen zouden kunnen ontstaan. De firma Gispen heeft die waarschu wing doorgegeven aan het Haarlem se bedrijf met het verzoek passende maatregelen te nemen. Zou er onver hoopt toch schade ontstaan dan zou men de firma Stam daarvoor aan sprakelijk stellen. Drie weken geleden werd met het pompen begonnen. Vorige week be gonnen de verzakkingen bij Gispen en anderen. Telegrafisch werd de firma Stam gevraagd het pompen stop te zetten, opdat onmiddellijk een onderzoek kon worden ingesteld om eventuele verdere schade te voor komen. Aan dit verzoek is geen ge volg gegeven. Intussen nemen de verzakkingen aanzienlijke vormen aan. Bij de be drijven, waar zich de verzakkingen voordoen, is een soort alarmtoestand ingetreden. Hier en daar tonen de vloeren plaatselijk verzakkingen van tien en meer centimeters. Muren be ginnen te wijken en te barsten. Gisteren heeft de firma Gispen, mede namens de anderen, gesom meerd het pompen onmiddellijk te staken. Assuradeuren en gedupeer den zijn overeengekomen, dat de des kundigen over en weer technische gegevens zullen uitwisselen. De di recties van de bedrijven waar zich de verzakkingen voordoen, hebben het bureau voor grondmechanica van de technische hogeschool te Delft daarbij ingeschakeld. De termijn voor dit tussenoverleg loopt maandag af. Indien dan geen oplossing is gevonden, zal een kort geding worden aangespannen. De directie van de firma Stam te Haarlem zei ons niets te weten van een sommatie en een uiterste ter mijn. Van onze correspondent BARNEVELD Op de legerplaats De Wittenberg op de Veluwe zijn gis teren negen dienstplichtigen, onder wie twee onderofficieren, niet afgezwaaid, hoewel hun lichting daarvoor aan de beurt was. Zij waren te elfder ure door hun commandant geconsigneerd, omdat zij hun afzwaaien in rouwkaarten had den aangekondigd, een soort grap die wel vaker wordt uitgehaald. In de rouwbrieven stond onder een zwarte Nederlandse leeuw: Je Main- tiendrai, Heden gaat van u heen in diepe stilte; de zwaar geteisterde lich ting 1960-3. Zij deden dienst bij de radiocompagnie van het 108e Verbin- dingsbedieningsbataljon, onder de druk van sterren en strepen. De plechtige uitvaart is om drie uur door de hoofd poort. Gelegenheid tot condoleren in alle café's op weg naar huis. Dat hun ne apparatuur moge roesten in vrede. Geen bloemen, gaarne bier. Behalve bij familie en kennissen is ei ook een rouwkaart beland bij de depotcommandant in Ede. Hij gaf ter stond opdracht de negen militairen niet te laten afzwaaien, in afwachting van een nader onderzoek. Voor de officieren op de Wittenberg kwam dit bevel als een teleurstelling, want zij hadden de rouwkaarten als een koste lijke grap beschouwd en hadden al plannen gemaakt voor een ceremonie, waaraan ook de aalmoezenier en de veldprediker zouden meewerken. Van een onzer verslaggevers BUSSUM Het volgende seizoen komt het N.T.S.-journaal dagelijks twee keer op de televisie. Het staat nog niet vast wanneer het tweede journaal van start gaat. Men streeft er naar op 1 oktober te beginnen, maar het kan ook 1 ja nuari 1963 worden. Europese politieke unie: BONN (D.P.A.). De Westduitse re- gering stelt pogingen in het werk Ne derland en België te winnen voor een versnelde voortzetting van de voorbe reiding van een Europese politieke unie. Indien deze Duitse stappen, waarvan het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag zegt niets te weten, mis lukken zijn de kansen op succes van de bijeenkomst van de ministers van de E.E.G. op 17 april tot het nulpunt ge< daald, menen de Duitsers. President de Gaulle wil in de raad van regeringsleiders van de politieke unie ook economische problemen aan snijden. Nu evenwel over vraagstukken geen beslissingen genomen behoeven te worden, is Bonn van oordeel dat de Ne derlandse en Belgische bezwaren de eenwording van Europa niet verder in gevaar moeten brengen. Frankrijk heeft er zich ook mee ver enigd dat de raad van de politieke unie alleen die militaire problemen zal be spreken die niet in het kader van de Navo behandeld worden. MOOK. De heer G. M. A. Ger- rits uit St. Hubert is gisternacht op de Maasbrug tussen Mook en Cuyk met zijn bromfiets door een goederentrein aangereden. Hij werd ernstig gewond. Mejuffrouw M. A. A. Nooijen uit Kei donk, die achterop zat, kreeg geen let sel. Het pad naast de spoorlijn over de brug mag bij sterke wind niet worden gebruikt. Ook gisternacht was verkeer over de brug verboden. De trein had een uur vertraging. SOEST De vijftigjarige automon teur A. Hasper uit Amersfoort is gister middag bij een auto-ongeluk omgeko men. Op de provinciale weg tussen Soest en Soesterberg slipte hij met een pas gerepareerde auto en reed tegen een boom. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Een stevig brok van Nederlands kiezerscorps heeft blijk baar woensdag de achtentwintigste in de sponde doorgebracht. Een aantal andere kiezers verkeerden in de aan vechtbare mening, dat de verkiezingen hen koud lieten, zodat zij de gang naar het stembureau maar liever niet van hun kostbare tijd wilde afnemen. Er is dan wel stemplicht in dit land, maar de boetes vallen nogal mee. hl Culemborg waar 311 burgers en bur geressen niet naar het stemhokje gin gen wil men de vervolging van dege nen, die daarvoor geen wettige re den kunnen opgeven maar vergeten. „Voor die ene gulden boete is het de moeite haast niet", zei een man van het hoofdstembureau. De reden van het grote absenteïsme dat in sommige plaatsen ver boven de tien procent van het aantal kiesgerech tigden uitsteeg, wordt veelal gezocht in de griep. Die heeft inderdaad velen weerhouden van een gang naar school lokaal of raadhuis, maar het zijn de bacillen niet alleen geweest, die gaten hebben geschoten in het leger der op marcherende stemmers. In de stad Groningen hadden 89.228 inwoners de opdracht gekregen op de stembureaus te verschijnen. Slechts 79.342 stemmen zijn geldig bevonden: de rest was blanco, van onwaarde of „niet verschenen." Tien procent „afval" wordt tegen woordig al normaal gevonden.In Gro ningen zijn er dit keer nog eens dui zend extra verloren gegaan. Onder die verloren stemmen waren er 6958 van Groningers, die niet zijn opgekomen, dat is 7,8 pet. van het kiezerscorps. Griep kan voor een paar duizend kiezers de reden zijn geweest. Laks heid is een tweede oorzaak van stem menverlies geweest het staat voor de Groningse ingewijden als een paal boven water. Eindhoven: Ook daar een ietwat onthutsend beeld van ontrouw aan de stemplicht: er bleven 4101 van de 95002 kiesgerechtigden weg. Daarvan hebben er maar vijfhonderd een be richt van verhindering gestuurd en 2200 bleken bij volmacht te hebben gestemd. „Zoek" zijn dus nog altijd een veertienhonderd volwassen Eindho- venaren. Griep? Laksheid? Utrecht: van de 149.250 kiezers kwa men er maar 141.237 opdagen. Rond achtduizend kiezers kwamen niet een klein gedeelte slechts stemde bij volmacht. Griep? Van het Haagse kiezerscorps is te gen de acht proeent 25.254 mensen niet komen opdagen. Het regende briefjes van kiezers, die zich ziek meldden, althans als reden opgaven dat zij het bed moesten houden. In Rotterdam kwam elf procent niet op. In Bolsward, naar men zegt een stadje dat een gaaf gemiddelde van het land vertegenwoordigt, waren drie honderd mensen niet present in de stemhokjes een aanzienlijk percen tage dus van de 4477 Bolswardse kie zers. Griep? Dunk je voor het thuisbrengen, Fred, maar ik ben hel deze keer niet! BUENOS AIRES (UPI) Het Argentijnse leger heeft de Casa Rosada, het paleis van de pre sident, bezet om José Maria Guido te beletten zijn bevoegd heden als president van Argen tinië uit te oéfenen. Generaal Raul Poggl zou zich eveneens hebben laten beëdi gen als president nadat hij de president van het hooggerechts hof had laten arresteren. EINDHOVEN. Kappers, econo mische politie en de belastingdienst in Eindhoven trekken eendrachtig ten strijde tegen kappersbedienden, die in hun vrije tijd het haar van hun klan ten thuis of in geïmproviseerde sa lons verfraaien. Door de steeds toe nemende beunhazerij is de omzet in de salons voor dames met gemiddeld dertig procent teruggelopen. Er zijn zelfs kappers die in verhouding met twee jaar geleden zeventig tot tach tig procent minder verdienen. Een commissie -al nu nagaan wel- ke maatregelen genomen moeten worden om deze ontwikkeling tegen te gaan. Er is een lijst met de na men van meer dan honderd jonge kappers en kapstertjes, die zich ver moedelijk aan beunhazerij schuldig maken. Zij ontduiken ook de vesti gingswet. Het probleem is, ook in andere plaatsen, urgent. Verschillende afdelin gen van kapipersbonden 'beraden zich of zij het voorbeeld van hun colle ga's in Eindhoven zullen volgen. De weersverwachting van het K.N.M.I. in De Bilt, geldig tot vanavond: Veranderlijke be wolking met af en toe regen. Matige tot vrij krachtige zuidwestelijke wind, later rui mend naar west tot noordwest. De zelfde temperatu ren als gisteren of iets lagere. MIESJE: Als het maar zacht is. 31 maart: zon op 6-19, zon onder 19.10: maai, op 4.16, maan onder 13.24. Van onze weerkundige medewerker Gisteren zijn er in ons land tem peraturen gemeten die aan de lente deden denken. Op het vliegveld Zuid-Limburg is het kwik tot der tien graden opgelopen. In het noor den van het land bleef de lente nog op afstand. Om zeven uur gister avond was het daar nog niet war mer dan zes graden. In de avond pas kwam daar de stijging van de temperatuur: om negen uur werd acht graden genoteerd. Die invasie van warmere lucht ging niet met echt lenteweer ge paard. De zon- kregen wij nauwe lijks te zien, maar regen viel er destemeer. In Zuid-Limburg viel binnen een etmaal veertien milli meter. De situatie is nog niet ideaal. De depressie die de zachte lucht bij ons bracht, trekt moedig voor waarts over de Britse eilanden, recht op de Noordzee af. Aan de achterzijde stroomt weer koudere lucht toe, zodat het de vraag is of wij vandaag weer zulke „hoge" waarden als gisteren zullen berei ken. Maar zo koud als de afgelopen weken wordt het niet meer. De lente is wel een stap dichterbij ge komen. Helsinki Stockh. Oslo Kopenh. Aberdeen Londen weer zw.bew. onbew. zw.bew. zw.bew. regen regen Amsterd. zw.bew. Brussel zw.bew. Luxemburg regen Parijs regen Bordeaux regen Grenoble regen Nice zw.bew. Berlijn regen Frankfurt- regen München Zürich Genève Locarno Wenen IrmsbrÜck regen zw.bew. regen l.bew. regen regen wind WNW ZZO stil OZO Z ZW zzw wzw wzw wzw wzw z w zo w wzw wzw wzw stil ZZO WNW maxt, 4 3 3 3 5 15 30 12 11 16 17 12 19 6 12 10 10 11 15 12 13 nsl. 0 0 0 0 18 6 6 7 14 5 11 10 0 0.2 6 11 3 13 0 0.3 0.1

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 1