Delfts laboratoriumpersoneel: GOLOEBS VERTREK KOMT ALS GROTE OPLUCHTING GESPREK DUURT VOORT OVER KWESTIE-BERLIJN PHOCO Nederlandse marine jaagt op motortorpedoboten 0 Resten van vroege mens opgegraven Vreemde, onverstaan bare man met nukken en uitb arstingen crème - shampoo Globke weer genoemd in Jeruzalem Cultureel zeer ontwikkeld Goedkopere boter is mogelijk Willem Ruys met boog om Sumatra iv\ elk kuis in Nederland hoort zr' tq&l aan cfe wand... Mr. Van Schaik in Kamers herdacht Woensdag 28 maart 1962 ZEEUWSCH DAGBLAD Bag. 5 Zorg voor NEDERLANDSE DIEREN VOOR COSMETICA Nog geen sprake van impasse 't nieuwste! 't handigste! milder schuim, schoner haar Proco shampoo in tube geeft u snel 'n muts van schuim. Wollig schuim, dat uw hoofd doet tintelen van schoonheid. Proco is er met en zonder ei. Tube voor ca. 6 wassingen, 65 Morgen haarwassen volgens deze'nieuwe methode! INCIDENTEN ROND NIEUW-GUINEA Ex-kanselier berecht voor verduistering TWEE ADVIEZEN VAN DE S.E.R. HERINNERINGSTEGEL p ALjJEN SAMEN Van een onzer verslaggevers DELFT. Wetenschapsmensen in Delft, die vijf maanden met de Russische chemi cus ir. A. Goloeb in laboratoria hebben samengewerkt, voelen het als een opluch ting dat deze vreemde, bijna onverstaanbare man met zijn nukken en plotselinge uit barstingen van emotie weer vertrokken is. Goloeb heelt vijf maanden in Delft gewerkt in het biochemisch laborato rium van de T.H. Al die tijd zijn de motieven waarom hij vorig jaar oktober plotseling besloot in Nederland te blij ven, duister gebleven. Goloeb zegt wel iswaar, dat hij zuiver om wetenschap pelijke redenen verkoos in het vrije Westen te blijven, maar dit wordt door de tot oordelen bevoegde wetenschaps mensen in Delft sterk betwijfeld. De gevluchte Rus zei namelijk, dat hij in Rusland bepaalde onderzoekingen waar hij mee bezig was niet kon voltooien. VOLLE VRIJHEID Hij heeft in ons land de volledige vrijheid gekregen zich wetenschappelijk uit te leven. Daarbij bleek, dat Goloeb bezig was met onderzoekingen naar vervroegde kankerdiagnose, een onder zoek naar fallout de neerslag van atoomexplosies en dat hij proeven deed met betrekking tot deling van gistcellen. In Delft zijn de wetenschapsmensen van mening, dat Goloeb deze proeven en onderzoekingen ook heel goed in Rusland had kunnen doen. Niet be oordeeld kan worden of de chemicus in Rusland de vrijheid heeft gekregen voor deze onderzoekingen. Hij was in Rusland verbonden aan de laboratoria van de universiteit van Swerdlowsk in de Oeral, waar hij werkte als organisch chemicus. Daar komen de proeven en onderzoekingen die hij in Delft heeft verricht, niet aan te pas. Dit was evenwel eerder een kwestie van de keuze, die de chemicus zelf had gedaan. De biochemie bleek een verborgen liefde van hem te zijn, waar hij zich nu opeens in wilde ver diepen. De bioohemissohe onderzoekingen kon hij inderdaad niet in Swerdlowsk ver richten, maar wel in andere laboratoria van Rusland. Men houdt zich in Rus- Ingezonden mededeling) Hoge voedingswaarde, regelt de spijsvertering, bestrijdt „overwicht". Smakelijk! Eet dagelijks enkele Sanovietjes voor Uw gezondheid! t Ook zoutarm verkrijgbaar JERUZALEM (Reuter) Op nieuw is de naam van Adenauers rechterhand, dr. Hans Globke, in het proces-Eichmann gevallen. De openbare aanklager, Gideon Haus- ner, betoogde dat het niet nodig was dr. Globke uit West-Duitsland te komen laten getuigen, zoals de ver dediging had voorgesteld, omdat het iedereen ook zo wel voldoende duidelijk was dat de Neurenbergse rassenwetten kwade wetten waren. Globke had in 1935 de commentaren op deze rassenwetten waarbij de status van de joden in het Derde Rijk was geregeld geschreven; tijdens de oorlog bekleedde hij een hoge positie op het nazi-ministerie van binnenlandse zaken onder Frick. Hausner noemde Globke niet bij name, maar refereerde aan het verzoek van Servatius. De ver dediger van Eichmann had de vorige week nog betoogd dat de nazi-leiders die de wetten hadden opgesteld „even schuldig" waren als Eichmann, en dat zij hadden moeten weten dat deze wet ten bindend zouden zijn voor Eich mann c.s. Transporten Hausners betoog van gisteren ging in hoofdzaak over de transporten van joodse volwassenen en kinderen uit Frankrijk, die op Eichmanns bevel soms nog waren verhaast, maar ook kwamen nog even de massale deporta ties uit Nederland ter sprake. Volgens Hausner was het Eichmann geweest die zich persoonlijk had verzet tegen begunstiging van Nederlandse joden, die eens lid waren geweest van de N.S.B.: „Hij zag geen reden om voor deze mensen een uitzondering te maken." Hausner wees erop dat de vernieti ging van het jodendom nooit in de Duitse wet was neergelegd en dat het leger en de SS dus volledig ver- land reeds met deze onderzoekingen bezig. Van hieruit kan echter niet worden beoordeeld of Goloeb in Rusland moei lijkheden in de weg zijn gelegd bij pogingen zijn onderzoekingen op een ander terrein dan dat van zijn dagelijks werk te beginnen of voort te zetten. In Delft heeft hij wel voortdurend op de drie door hem gewenste gebieden gewerkt. Zijn onderzoekingen waren echter nog bij lange na niet voltooid. Het wordt vreemd gevonden, dat Go loeb zijn werk zo abrupt heeft afge broken om naar Rusland terug te keren. Men gelooft in Delft ook, dat heim wee hierbij een grote factor is geweest. Zijn vrouw had kort voor haar vertrek van Schiphol gezegd ervan overtuigd te zijn, dat haar man nog eens naar Rus land zou terugkeren. TE ONGEDULDIG Prof drs. W. Berends, hoofd van het biochemisch laboratorium te Delft, had vrijwel dagelijks contact met de heer Goloeb. Hij vond hem vrij vervelend in de omgang. Voor een wetenschaps man was Goloeb veel te ongeduldig en emotioneler dan men zou mogen ver wachten. Het was moeilijk goed te be grijpen wat hij nu precies wilde. Hij sprak vrijwel uitsluitend Russisch met een beetje gebroken Duits er doorheen. Het Duits sprak hij echter zo slecht, dat men meestal niet kon begrijpen wat hij nu feitelijk wilde zeggen. De afspraak was dat Goloeb geduren de een half jaar alle gelegenheid zou krijgen zijn wetenschappelijk werk te doen. Die gelegenheid heeft hij volledig gehad, maar tevens was afgesproken dat hij in die tussentijd Nederlands zou leren. Dit laatste heeft Goloeb niet gedaan. Hij heeft in de vijf maanden dat hij hier was, geen moeite gedaan ook maar één woord Nederlands te leren. Voor een man van wetenschap moet het niet onmogelijk zijn geweest zich in vijf maanden verstaanbaar te maken in een andere taal. Ook zou het mogelijk ge weest moeten zijn dat hij in die tijd enkele woorden Nederlands kon ver staan. MISTROOSTIG De heer Goloeb weerde echter ieder woord, dat in het Nederlands tegen hem werd gezegd als onbegrijpelijk en onverstaanbaar af. Hij hield zich aan een mengelmoes van Russische en half- Duitse woorden. In de tijd dat hij hier was heeft hij vaak gezonnen op middelen om zijn vrouw naar Nederland te laten komen. Elke poging die hij in die richting ondernam mislukte. Dat maakte hem vaak mistroostig en kregel. Van 15 november tot 9 februari heeft Goloeb in Nootdorp gewoond ten huize van de wachtmeester eerste klas der rijkspolittie A. van Essen. In het begin werd hij van huis gehaald en naar de T.H. gebracht door een man van de B.V.D., de binnenlandse veiligheids- Eigen nieuwsdienst UTRECHT. De voorraad van negen a tienduizend ton boter, die op het ogenblik in koelhuizen is opgesla gen kunnen de Nederlanders „voor 75 cent per pakje weg eten" zei de heer S. van der Ploeg, voorzitter van de vakgroep zuivelbewerkers van de Al gemene Nederlandse Agrarische Be- drijfsbond. In een gesprek met de minister van landbouw, mr. Marijnen, is geen oplossing gevonden voor het boter- probleem. Volgens de heer Van der Ploeg, die eraan herinnerde dat vier jaar gelegen de koelhuisboter voor 65 cent per pakje op de markt is ge bracht, zijn rigoureuze maatregelen van de regering noodzakelijk. dienst. Deze bracht hem ook 's avonds weer naar Nootdorp. Ofschoon Goloeb wel bewegingsvrijheid had werd hij toch voortdurend in de gaten gehouden. Na enige tijd hield de B.V.D. ermee op Goloeb te halen en te brengen. Hij reed toen met de heer Van Essen 's morgens en 's avonds in de auto mee. VERHUISD Dit is zo doorgegaan tot hij vier weken geleden plotseling verhuisde van Nootdorp naar een pension in Delft, vlakbij het laboratorium. Daar heeft de politie een oogje in het zeil gehouden. Er is gedurende het hele verblijf van Goloeb in Nederland toezicht geweest, hoewel dit niet opvallend of hinderlijk was. Even onverklaarbaar als toen hij be sloot om niet met het Russische reis gezelschap waarmee hij een reis door het vrije Westen had gemaakt mee te rug te gaan naar Rusland, even zo on begrijpelijk besloot hij nu naar de Rus sische ambassade te gaan om te vragen of hij weer terug naar Rusland mocht. DRS. NEDERHORST: Nederland gebruikt toelage K.S.G. niet voor woningen Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. Nederland gebruikt de financiële hulp van de Kolen- en Staalgemeenschap niet voor de bouw van extra woningen. Het geld, dat be stemd is voor de financiering van de huisvesting van arbeiders in de ko len-, staal- en ijzerindustrie, wordt gebruikt om de bouw van woningen, die in het normale bouwprogramma zijn opgenomen, te vergemakkelijken. Dr.s. G, M. Nederhorst, lid van het Europese parlement, meent dat e'en dergelijk gebruik van de gelden in strijd is met de bedoeling van het bouwfonds van de K.S.G. Het parle mentslid vraagt de Hoge Autoriteit bij de Nederlandse regering aan te dringen op een juist gebruik van de financiële steun. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. De Duitse dieren- opkoper Heinz Vieten, die enkele da gen geleden bij de grens van me vrouw Polak een oorvijg heeft ge kregen, heeft voor zijn dieren ver moedelijk een groot afzetgebied ge vonden bij de cosmetic af abrieken, die veel proefdieren gebruiken. Eigen nieuwsdienst pENÈVE. Een tópconferentie ter redding van het ontwapenings- overleg is voorlopig nog niet nodig, en het internationale gesprek over het Berlijnse vraagstuk zal op diplo matiek niveau voortgezet worden. Er is een basis gevonden waarop de ontwapeningsconferentie kan wor den voortgebouwd. Van een echte impasse is nog geen sprake. Tot deze conclusies kwamen de mi nisters van buitenlandse zaken giste ren korte tijd voor hun vertrek uit Genève. Twee hunner, Rusk en Gro- miko, legden er in een gemeenschap pelijke verklaring de nadruk op dat zowel de Sowjetunie als de Verenigde Staten vastbesloten zijn het gesprek over het vraagstuk-Berlijn te laten voortduren omdat beide landen wil len voorkomen dat de strijd om West- Berlijn ontaardt in een groot gewa pend conflict Hun Engelse ambtge noot, lord Home, zei later in Londen dat het nut van het Amerikaans-Rus sisch overleg over de Berlijnse kwestie in de komende dagen zal blijken bij bestudering van het in Genève bespro kene in Washington en Moskou. Niet slecht Lord Home was niet pessimistisch in zijn verwachtingen ter zake van het ontwapeningsoverieg. De zeventien- landen-conferentic was naar zijn me ning lang niet slecht begonnen. Hij sprak de hoop uit dat oost en west het eens kunnen worden over een samen voeging van al hetgeen de ontwape- ningsplanen van de Verenigde Staten en de Sowjetunie gemeen hebben. Een dergelijks samenvoeging zou een „grondplan" kunnen opleveren. In de Geneefse ontwapeningsconfe rentie was lord Home dieper op die mogelijkheid ingegaan. Engeland had zich wel akkoord verklaard met het Amerikaanse plan, zei hij, maar wilde er niet onder alle omstandigheden star aan vast houden. Er zou gestreefd moe ten worden naar samenvoeging van de beste elementen in het Amerikaanse plan en het Russische. Tempo De voornaamste moeilijkheid, aldus lord Home, is het verschil in tempo van uitvoering. Amerika wil ontwape ning in negen jaar; de Sowjetunie in vier jaar. Wat de conferentie vooral zou moeten vermijden, vond hij, was het bedenken van niet-bestaande prin cipiële verschillen. Minister Rusk drong er bij de confe rentie op aan dit voorjaar drie be langrijke maatregelen ten gunste van een vermindering van de bewapening mogelijk te maken: C het toeroepen van een halt aan de bewapeningswedloop, opdat de produk- tie van vernietigingswapens in 1966 niet dubbel zo groot als thans zal zijn; D het tegengaan van het huidige stre ven naar spreiding van het bezit van kernwapens over steeds meer landen; D. het verminderen van de kansen op het uitbreken van een oorlog per ongeluk, door een misrekening of door een onverhoedse aanval. Opsomming Rusk gaf een lange opsomming van kwesties die in aanmerking kwamen voor behandeling in subcommissies en discussiegroepen. De behandeling van het kernwapenvraagstuk zal volgens hem op dezelfde voet voortgezet moeten worden, in de bestaande subcommissie. Hij liet uitkomen dat het Russische denkbeeld van uitbreiding van die subcommissie van deskundigen niet in goede aarde was gevallen. Eigen nieuwsdienst ROTTERDAM. De Willem Ruys, het vlaggeschip van de Koninklijke Rot- terdamsche Lloyd, zal haar route met het oog op de jongste gebeurtenissen bij Nieuw-Guinea wijzigen. Het schip vertrok 16 maart uit Rot terdam naar Australië. Het zou via Singapore en door de Straat Soenda tussen Java en Sumatra varen. De Willem Ruys zal nu in plaats van Sin gapore de haven Penang, iets noorde lijker op Malakka. aandoen en met een grote boog om Sumatra heen naar Mel bourne varen. (Ingezonden mededeling) ct jT\E „agressieve daden" van Indonesië, die de Nederlandse regering heb ben genoopt te besluiten tot het zenden van versterkingen naar Nieuw- Guinea hebben zich de afgelopen tien dagen afgespeeld langs de hele zuidwestelijke kust van het eiland. De eerste melding over Indonesische activiteiten kwam binnen op 20 maart, de dag waarop juist het geheime vooroverleg tussen Nederland en Indonesië nabij Washington begon. Volgens die melding waren omstreeks 16 maart twee met geweren en hand granaten gewapende Papoese infiltran ten op west-Waigeo (1) gesignaleerd. De infiltranten hadden zo bleek uit het onderzoek dat de politie instelde de opdracht de bevolking aan te sporen tegen de Nederlanders mee te vechten bij komende acties. Bij dat onderzoek werd bovendien geconstateerd dat drie gemotoriseerde prauwen op 20 maart naar een baai van het eiland waren gevaren en de volgende dag weer waren vertrokken. Gegevens over de inzittenden werden niet verkregen. Op 21 maart werd „militaire bijstand op kleine schaal" naar het eiland gezonden. Op 23 maart volgde het bericht dat in de nacht van 18 op 19 maart twee DEN HAAG. De Haagse rechtbank heeft de 48-jarige ambtenaar B bij de buitenlandse dienst W.E.H., tot voor kort kanselier bij de gecombineerde Ne derlandse permanente vertegenwoordi ging bij de Noord-Atlantische Raad en de O.E.S.O. te Parijs, conform de eis veroordeeld tot een jaar en acht maan den gevangenisstraf. Daarvan zullen de drie maanden, die hij in voorarrest heeft doorgebracht, worden afgetrokken. De straf werd opgelegd voor het als ambtenaar verduisteren van ruim twee ton en het vernietigen of verduisteren van een deel van de administratie, H. was daar in 1954 mee begonnen, volgens zijn eigen verklaring door span ningen in zijn huwelijk. Hij was aflei ding gaan zoeken in het Parijse nacht leven. Het geld daarvoor haalde hij uit de kas die hij beheerde en van de bank, waar de vertegenwoordiging een reke ning had. Door geld over te hevelen van de kas naar de bank en omge keerd had hij ruim zeven jaar lang zijn manipulaties verborgen weten te houden. DEN HAAG De Sociaal-economische raad heeft op verzoek van staatssecretaris B. Roolvink twee adviezen uitgebracht, het een over de vraag of de ongehuwde vrouw van 45 jaar en ouder moet worden vrijgesteld van premiebetaling voor de kinderbijslag, het ander over de waarde vastheid van deze bijslagen. De S.E.R. meent dat het niet juist zou zijn, althans voorlopig, de ongehuwde vrouw van 45 jaar en ouder geen premie voor de algemene kinderbijslagverzeke ringen te laten betalen. De raad bestu deert namelijk de hele positie van de on- gehuwden in de sociale verzekering, en hij vindt het beter, om eerst het resul taat hiervan af te wachten. Ervan uitgaande dat in de kinderbij slagwetten de aanpassing van de uitke ringen aan de loonontwikkeling is vast gelegd, meent de S.E.R. in zijn tweede advies, dat voor het waardevast maken van de kinderbijslag dezelfde methode moet worden gevolgd als bij de Algemene ouderdomswet en de Algemene weduwen- en wezenwet. Dit betekent dat de uit kering moet worden herzien als in een periode van zes maanden de lonen meer dan drie procent omhoog of omlaag zijn gegaan. Bovendien vindt de raad, dat de methode van aanpassing te zijner tijd in de kinderbijslagwetten moet worden opgenomen. (Ingezonden mededeling) r ZILVEREN HUWELIJKSFEEST VAN H.M. DE KONINGIN EN Z.K.H. PRINS BERNHARD Ter ere van het Zilveren Huwelijksfeest van Koningin en Prins werd onder auspiciën van het Nationaal Comité een herinneringstegel ontworpen door de kun stenaar Edmond Bellefroid. De opbrengst van de ver koop is bestemd voor het Nationaal geschenk dat Koningin en Prins op 30 april a.s. door het Nederlandse Volk zal worden aangeboden. Vraag morgen Uw leverancier naar deze bijzonder fraaie tegel: een sieraad voor Uw huis; een herinnering van blijvende waarde. Dank zij de medewerking van de levensmiddelen branche is de tegel ln meer dan 20.000 kruideniers zaken verkrijgbaar t. 2.50 per stuk. Afmeting lOx 20 cm. 3a publicatie aangeboden door de Nederlands* Dagblad Pars. DOEN HUNNLN WE ALLES MAAR DAN OOK ALLEEN Indonesiërs bij Fak-Fak (3) aan land waren gekomen. Zij waren in onbeken de richting vertrokken. INFILTRANTEN Op 24 maart werd de Indonesische schoener zeventien mijl van de kaap Vlakke Hoek (4) ontdekt. Het schip begaf zich zeewaarts en had zoals later bleek toen al dertig tot veertig infiltranten afgezet. Het vliegtuig, dat de schoener had ontdekt, een Neptune, heeft getracht het schip met waar schuwingsschoten tot stoppen te dwin gen. De schoener bleef doorvaren. Daarop heeft de Neptune het schip aangevallen en het nog drijvende achtergelaten. Een communicatievaar tuig dat uit Kaimana werd uitgezonden om een onderzoek in te stéllen, heeft het schip niet gevonden. De plaatselijke bevolking is de infil tranten op het spoor. Zij zijn aan land gekomen bij de monding van de rivier de Jerari, vijftig kilometer ten westen van Kokonao. De bevolking heeft bij het bestuur in Kokonao vijfduizend patronen, twee gemotoriseerde rubber boten en ander materiaal ingeleverd, dat de infiltranten bij de plaats van de landing hadden achtergelaten. Een een heid mariniers achtervolgt de infil tranten. Op 25 maart werd het landingsvaar tuig bij Gag (2) aangevallen door een Indonesische Mitchell. ONDERSCHEPT In de nacht van zondag op maandag en van maandag op dinsdag ten slotte, zijn voor de zuidkust van Nieuw- Guinea drie of vier Indonesische motor torpedoboten door Nederlandse Neptu nes onderschept. De boten voeren na hun ontdekking naar ondiep water om aan achtervolging door grotere Neder landse oorlogsschepen te ontkomen. Zij houden zich thans schuil in riviermon den en kleine baaien in dit bijzonder moerassige en ontoegankelijke ge bied (5). Het is onwaarschijnlijk dat de boten zullen kunnen uitbreken. Zij zullen spoedig te kampen krijgen met gebrek aan brandstof en bovendien hebben schepen van de Koninklijke Marine de weg terug naar Indonesië afgesloten. Het zoeken naar de schepen wordt in tussen voortgezet. In januari kwam het in hetzelfde gebied tot een nachtelijk vuurgevecht tussen Nederlandse fregatten en drie Indonesische motortorpedoboten. Bij die gelegenheid werd een van de boten, de Matjan Tutul, in de grond geboord. Van een onzer verslaggevers D OERMOND In de uiterwaarden van de Maas bij Roermond zijn schedelresten opgebaggerd, die on geveer vijftienduizend jaar oud zijn. Dr. J, E. Kruytzen, de conservator van het Natuurhistorisch museum te Maastricht vertelde ons gisteravond dat het de resten van drie schedels zijn, een bijna compleet schedeldak en de stukken van twee andere schedel daken. Ook is er een menselijk dijbeen gevonden. De schedels zijn van het Cro-Magnon- type, het mensenras dat na de Nean derthaler in Europa verschijnt. (Tussen de verdwijning van de Neanderthal- mens en de Cro-Magnon-mens is er een zeer lange tijd; er is nog geen verbin ding tussen beide mensentypen te leg gen). Ontwikkeld De Cro-Magnon-mensen waren een cultureel hoog ontwikkeld volk in ver gelijking met hun voorgangers. De be roemde wandschilderingen in de grot ten van Zuid-Frankrijk en Noord-Span- je zijn door hen gemaakt. Voor het eerst zijn resten van deze mensen gevonden bij het gehucht Cro- Magnon aan het riviertje de Vézère in het departement Dordogne. Hier wer den in 1868 bij de aanleg van een spoor weg twee diluviale skeletten gevonden van een ras, dat later met de naam van het dorp werd aangeduid. De schedels hij Roermond zijn met tussenpozen uit de bagger gekomen. De eerste werd in september 1961 ont dekt, de beide andere drie weken ge leden. Men heeft de vondsten geheim gehouden om eerst zekerheid over de ouderdom te hebben. Het onderzoek naar het fluor-gehalte heeft uitge wezen dat de schedels zeker vijftien duizend jaar oud zijn. Dat betekent dat ze stammen uit dezelfde tijd als waar in reeds eerder vele mammoetbeende ren zijn opgegraven. Onderkaak Het zijn de oudste menselijke resten die ooit in Nederland zijn gevonden. In Zeeland is enige tijd geleden een onderkaak opgebaggerd, die misschien nog ouder is, maar dat staat nog niet vast. Het is de vraag of de Cro-Magnon- Een schedel van het Cro-Magnon-ras. mensen in Nederland hebben gewoond. De schedelresten kunnen door het wa ter van de Maas uit Frankrijk zijn mee gevoerd. De schedels zijn thans in Utrecht, waar ze door dr. J. Huizinga, directeur van het Antropofysiologisch laborato rium en lector in de fysische antropolo gie aan de universiteit van Utrecht, nader worden onderzocht. Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG Mr. J. R. H. van Schaik had aan het gewone Kamerlidmaatschap zijn hart verpand, zei dr. L. G. Korten- horst gistermiddag in de Tweede Kamer in zijn rede ter herdenking van de over leden minister van staat. Deze had zich sinds hij op 35-jarige leeftijd tot Kamer lid werd gekozen, veertig jaar lang on afgebroken aan de politiek gewijd. Het ministersambt was niet zijn hoogste am bitie, maar hij was een regent van al lure. Minister mr. E. H. Toxopeus sprak na mens de regering en noemde mr. Van Schaik een staatsman van wie wij thans eerst met recht beseffen hoe groot de leegte is die hij achterlaat. Ook in de Eerste Kamer is mr. Van Schaik gisteren herdacht. De voorzitter, mr. J. A. Jonkman, schetste hem als een man met een voorname Nederlandse stijl, die, trouw aan zijn beginselen, de samen werking met andersdenkenden zocht. Na mens de regering sprak de minister va i maatschappelijk werk, dr. M. A. II. Klompé.

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 5