Hollandia lichtte Den Haag voorzichtig over schoener in CHAOTISCHE SLACHTPARTIJ IN ALGIERS Vredig eiland Gag D<J Gmlüe. Gaat gij akkoord? BON Alle ministers bijeen voor beraad over Overleg niet afgebroken KIJK, HET STAAT AL IN DE COURANT en er staat zelfs al een foto bij ook ZEEUWSCH DAGBLAD Albanië terug naar Moskou PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND SUBATSDRIO: Wat een toestand LOGIES-DIENST WEER ACTIEF Laat begonnen Weinig gevens Geen spijt Zie verder pag. 5 Mohammedaanse militairen schoten - zonder bevel - op Europese burgers Oorzaak onbekend Overal schoten Bloedbad De BiltBuien MINDER KOUD Het weer overal Maria Callas in Holland Festival WITTE KRUIS v d e echte, Directeur. JACQ. DE SMIT; Chefred.: G. J. Breuker. Kantoren te: Middelburg, Plein 1940 nrs. 6—8, Postbus 26. Giro 116666, telefoon 01180—2009 en 4469. Goes, Lange Vorststraat 84, Postbus 4, telefoon 011006901. Vlissingen, Nieuwen dijk 33, Postbus 24, telefoon 011843224. Terneuzen, Nieuwstraat 40, Postbus 53, telefoon 011503189, Zierikzee, Havenpark 24, telefoon 011102991. Zeeuwsch Dagblad Abonnementsprijs 0,56 p. w., 7.per kwartaal Losse nummers 13 cent. Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouters 7 cent per woord met een minimum van 1, 16e JAARGANG No. 5112 Dinsdag 27 maart 1962 SPOEDIG VERKLARING IN KAMER Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG. De Nederlandse regering hult zich in het diepste stilzwijgen over de jongste ontwikkeling van het probleem Nieuw-Guinea. Noch over de onderbreking van het geheim overleg met Indonesië, noch over de jongste incidenten in de wateren hij Nieuw-Guinea is gisteravond na een bijzondere kabinetsraad enige mededeling gedaan. MALIK DJAKARTA (UPI) De Indonesi sche minister van buitenlandse za ken, Subandrio, heeft gisteren te kennen gegeven dat Indonesië met het terugtrekken van de twee on derhandelaars Malik en Sudjarwo uit "Washington het geheime voor overleg over Nieuw-Guinea niet heeft afgebroken. Het is voor onbe paalde tijd onderbroken, zo zei hij, na een onderhoud van twee uur met de Amerikaanse ambassadeur in Djakarta. Hij had met de ambassa deur de mogelijkheden besproken van voortzetting van het overleg langs diplomatieke kanalen. Djakarta stelt nu duidelijk als voor waarde voor voortzetting van het over leg: een verklaring van de Nederlandse regering dat zij bereid is het bestuur over westelijk Nieuw-Guinea aan In donesië over te dragen. In een com muniqué van het Indonesische mi nisterie van buitenlandse zaken werd gezegd dat Nederland daartoe „voor het ogenblik niet bereid schijnt". Ge zegd werd dat de volgende stap nu aan Nederland is. Kookpunt Overigens schijnt de situatie in In donesië door de laatste officiële ver klaringen tot kookhitte te zijn opge voerd. Alle kranten dringen nu aan op militaire actie. Die geluiden worden gesteund door regeringsfiguren. Zo zei de minister voor speciale zaken, Moh. Yamin gisteren: Indonesië kan niet verwachten suc ces te hebben bij onderhandelingen als het niet eerst zorgt voor een brugge- hoofd in West-Irian. Zulk een brugge- hoofd zou het respect voor Indonesië doen toenemen. De Amerikaanse regering blijft in tussen hopen dat Nederland en Indo nesië hun overleg zullen hervatten. Men was in Washington zeer voorzich tig met het geven van commentaar op de laatste ontwikkelingen. „Wij heb ben daar nog geen helder beeld van", zo werd gezegd. DEN HAAG Men kan niet zeggen dat de bezorgdheid de ministers, die zich tegen vijven in het kabinet van de premier verzamelden, op het gezicht getekend stond. Alleen bij de minister van maatschappelijk werk, mr. dr. M. A. M. Klompé, was dat het geval. Met een heel zorgelijk gezicht zei ze tegen de grote groep wachtende journalisten: ,.Wat een toestand nu toch weer, hè". DEN HAAG. Zondag gaat de logies- informatiedienst van de verenigingen voor vreemdelingenverkeer weer aan het werk. De grootste drukte wordt met Pasen verwacht. Vorig jaar hielp de dienst bijna 190.000 mensen aan onderdak. Onder hen waren 165.000 buitenlanders. Volgens gegevens van het Centraal bureau voor de Statistiek bedroeg het aantal overnachtingen van buitenlandse gasten vorig jaar 3.6 miljoen 192.000 of zes procent meer dan in 1960. Het grootste aantal bezoekers, met ruim 1,2 miljoen overnachtingen, kwam uit Duits land. LONDEN (Reuter). Jacqueline Kennedy, de echtgenote van de Ameri kaanse president, is gisteren in Londen aangekomen voor een particulier be zoek van drie dagen. Woensdag zal zij de lunch gebruiken met koningin Elizabeth op Buckingham palace. Na een lange dag van gespannen afwachten en een ministerraad van ruim anderhalf uur moest het nog weer bijna twee uur duren voordat de regering in een officieel commu- qué liet weten dat zij vanochtend de Tweede-Kamercommissies voor buitenlandse zaken en voor defensie vertrouwelijk zou inlichten. Wel werd er ditmaal aan toegevoegd: Zo dra het landsbelang dit toelaat zal de regering nadere mededelingen aan de Tweede Kamer doen. Dit betekent dat nu binnenkort in het openbaar een regeringsverklaring voor de Tweede Kamer zal zijn te ver wachten. Tot nu toe heeft de regering zich daartegen steeds verzet, ook met een beroep op het landsbelang, waarbij de Kamermeerderheid zich heeft neer gelegd. Het is echter ook wel zeker dat een dergelijke regeringsverklaring in ieder geval niet vandaag zal worden afgelegd. Pas in de namiddag kon het beraad beginnen, ditmaal in het kabinet van de minister-president aan het Plein 1813. De rapporten uit Hollandia moes ten worden uitgewerkt, evenals trou wens de rapporten uit Washington. Den Haag heeft gisteren naar beide kanten voortdurend met deze „bronnen" in contact gestaan. Bovendien had ieder lid van het kabinet op deze eerste dag van de week ook nog zijn eigen werk. Premier De Quay wilde er gisteren ook weer iedereen bij hebben, net als verleden week vrijdag toen minister Zijlstra, die met koorts in bed lag, naar Den Haag moest komen. De minister van financiën was er nu ook weer, evenals minister Marijnen, die nauwelijks een vervelende griep te boven was gekomen. De betekenis Van dit beraad komt daar wel duidelijk dqor tot uitihg. Natuurlijk waren de staatssecretaris sen van marine en oorlog, de heren De Jong en Calmeijer bij het overleg betrokken. Ditmaal maakte het kabi net geen gebruik van adviseurs zoals vice-admiraai Pröpper, de voorzitter van de chefs van staven en vice-admi- raal Brouwer, de bevelhebber der zee strijdkrachten. Staatssecretaris mr. Van Houten was afwezig. Hij was net uit Genève terug. Behalve de berichten uit Hollandia over het onderscheppen van een Indo nesisch vaartuig bij kaap Vlakke Hoek en de Indonesische bomaanval op een Nederlands marinescheepje bij het ei land Gag (zie pag. 5), was er gisteren in Den Haag ook geen enkele bijzon derheid over deze incidenten meer te verkrijgen. Er heerste dientengevolge enige onzekerheid omtrent de gang van zaken met de schoener bij Vlakke Hoek. De mededelingen van schout bij-nacht Reeser in Hollandia waren daarover niet helemaal sluitend. Een woordvoerder van de regering gaf ronduit te kennen dat Den Haag stellig niet over „pakken gegevens" beschikt, maar dat de beperkte be richtgeving over dit incident onmoge lijk kon worden uitgelegd als een po ging om iets achter te houden of een andere voorstelling van zaken te geven. Men kon zich in Den Haag levendig voorstellen dat Hollandia zich in de gegeven, uiterst precaire internationale omstandigheden zo voorzichtig moge lijk uitdrukte. Aan de andere kant was het stil zwijgen gerede aanleiding om te ver onderstellen dat de regering wel de gelijk volledig op de hoogte moest zijn van de stand van zaken in Washington, met name omtrent de houding van de Verenigde Staten ten aanzien van de incidenten en uitlatingen van Indone sische zijde Het uitermate korte communiqué van gisteravond werd dan ook zo uit gelegd dat de regering niet slechts op de ingeslagen weg voortgaat, maar vol doende redenen heeft om zich op die weg ook gerust te voelen. Met toestem ming van de Verenigde Staten zijn vier Nederlandse oorlogsbodems door het Panamakanaal naar de Amerikaanse Westkust gegaan om daar bezoeken aan Amerikaanse havens af te leggen. Ondanks het feit dat de situatie zich gedurende de afgelopen dagen aanzien lijk heeft toegespitst, is uit niets ge bleken dat Washington inmiddels spijt heeft gekregen van dit besluit, waar- V Dit zijn de drie Nederlandse militairen, die bij de luchtaanval van de Indonesische Mitchell gewond zijn geraakt. Het zijn v.l.n.r. de 21-jarige matroos eerste klasse J. Q. van den Beuken uit Wieringerwerf, de twintigjarige marinier tweede klasse- zeemilicien M. J. Spaans uit Den Haag en de eveneens twintigjarige marinier tweede klasse-zeemilicien .4. de Waal uit Den Haag. Zij hebben alle drie lichte scherfwonden opgelopen. mee deze vier marineschepen toch en kele honderden mijlen dichter bij Nieuw-Guinea werden gebracht. De stilzwijgendheid is ten slotte for meel geheel in. overeenstemming met de afspraak dat er gedurende het ge heime vooroverleg met Indonesië door geen van beide partijen iets losgelaten zou worden. Daaraan heeft Den Haag zich dus ook stipt gehouden. Het infor meren van de beide Tweede-Kamer commissies is ook gebruikelijk. Een stap verder is evenwel de nu openlijk gebleken bereidheid van de regering om met een regeringsverkla ring voor de Tweede Kamer te komen. zodra het landsbelang dit toelaat. Het ligt voor de hand dat dit niet vandaag is te verwachten. Daar de Tweede Kamer met het oog op de verkiezingen voor de Provinciale Staten deze week niet meer vergadert, zal het dus wel volgende week dinsdag worden eer de regering iets aan de openbaarheid prijsgeeft. Het is mogelijk dat een plotselinge wending in de situatie het bijeenroepen van de Twe'ède Kamer op korte termijn noodzakelijk maakt en dan zou er nog donderdag een vergadering kunnen worden gehouden. Gisteravond zag men dat in Den Haag echter niet gebeuren. Van een speciale verslaggever ALGIERS. Algiers is gistermiddag het toneel geweest van een afzichtelijke slachtpartij: Franse soldaten, schijnbaar van hun zinnen beroofd, schoten met mitrailleurs op een menigte van vijfduizend ongewapende Europese mannen en vrouwen, die de Marseillaise zongen en de Franse driekleur droegen. Ten minste vijftig mannen en vrouwen kwamen bij het bloedbad om het leven. Meer dan honderd mensen raakten gewond. Enkele secon den voor deze gruwelijke gebeurtenis hadden deze zelfde soldaten nog de hand gedrukt van velen van hen die ze even later zouden neermaaien. - - A v 70 heeft het landingsvaartuigje van de Koninklijke Marine bij Gag gelegen toen het werd aange vallen door een Indonesische Mit chell: vredig voor anker in een baai. Kleine Papoea's spelen onbezorgd in de vriendelijke branding. Zij horen thuis op het eiland: daar staat een kampong waar vijftig mensen wo nen. De marine komt er met lan dingsvaartuigjes af en toe op bezoek. Zo vredig zijn die missies, dat het geschut, waarmee het scheepje is uit gerust twee mitrailleurs .50 doorgaans ongeladen zijn. De muni tietrommels liggen in het ruim. Dat kan de reden zijn waarom de be manning, zoals in Hollandia bekend is gemaakt, niet op de onverhoeds aanvallende Mitchell heeft geschoten. De mitrailleur .50 is het lichtste wapen ter bestrijding van luchtdoe len. De vuurkracht van het wapen is zeer groot. Het heeft vooral tot taak storend te werken op de activiteiten van laagvliegende bommenwerpers. Dat zult U vaak zeggen wanneer U het ZEEUWSCH DAGBLAD leest: want er heeft nauwelijks iets plaatsgevonden in Uw omgeving of het ZEEUWSCH DAGBLAD heeft er al een verslag en een foto van gemaakt. Ook het nieuws van buiten de provincie en buiten onze landsgrenzen vindt vliegensvlug zijn weg naar de nieuwskolommen van het ZEEUWSCH DAGBLAD. U ontdekt nog veel meer in dit moderne, dynamische Zeeuwse dagblad. Let maar eens op de interessante artikelen, uitgebreide sportverslagen, de vrouwenpagina's, enz. U BENT NOG GEEN ABONNEE Dat is jammer. Maar, wij zullen het U gemakkelijk maken. U behoeft alleen maar onderstaande bon in te vullen, haar direct te verzenden en voor slechts 1,12 krijgt U het ZEEUWSCH DAGBLAD vier weken op proef. Aan de administratie van het POSTBUS 26 MIDDELBURG Ik wens het ZEEUWSCH DAGBLAD gedurende vier weken op proef te ontvangen voor slechts j 1,12. Naam: Adres: Woonplaats: wwwwm!,immuw,iww,w,' wflssl» »v»tvt»t»"7»-,» Van onze correspondent PARIJS. In een korte, be wogen radio- en televisierede ter opening van de campagne voor het referendum op 8 april, heeft president De Gaulle het Franse volk gisteravond om een volmon dig „ja" verzocht op de drie vra gen die het voorgelegd zal krijgen: gen: 1) Keurt gij de maatregelen ten aanzien van de wapenstilstand en het zelfbeschikkingsrecht van de Algerij nen goed? 2) Gaat gij akkoord met Frans-Al gerijnse samenwerking, indien Alge rije onafhankelijk wil worden? 3) Zijt gij bereid de president van de republiek die volmachten te ver schaffen die hij nodig heeft om dit alles uit te voeren? Na te hebben uiteengezet dat met de overeenkomst van Evian in han den en de garanties die daarin wor den gegeven, het voortzetten van de strijd geen enkele zin meer heeft, wees hij op het positieve karakter van de overeenkomst. Het gaat om het voortbestaan van Frankrijk en de toekomst van het nieuwe Algerije. ,,Voor de jonge staat", zo zei hij, „is er geen keus: een gunstige ont. wikkeling of een volledige chaos". Welnu, Algerije kan geen machtiger, geen bestendiger en geen effectieve re steun vinden dan juist bij Frank rijk. Frankrijk is er alles aan gele gen om deze hulp in hoge mate te verschaffen ter wille van zijn eigen vooruitgang en welvaart. Frankrijk heeft reeds laten zien op welke wijze dit tot stand kan worden gebracht in de twaalf Afrikaanse re publieken en in Madagascar. LACHWEKKEND „Ik twijfel er niet aan", zo ging de president verder, „dat de Algerijn se Fransen dezelfde weg zullen kie zen, zodra zij zich ontdaan hebben Van hun laatste illusies, hun laatste onwetendheid hebben weggewerkt en de laatste chantageplegers van het terrorisme zelf hebben geliquideerd". „Hoe lachwekkend staan tegenover dit Franse voorbeeld de voortdurende aanvallen op ons land van een zeker totalitair imperium, dat niet minder dan veertien staten heeft gekneveld. Ik daag het uit met hen precies het zelfde te doen als wij met Algerije. Hoe belachelijk zijn ook de aanvallen van enkele dictatoren, die niets an ders te voorschijn kunnen roepen dan de ellende van hun eigen volken". Over de O.A.S. zei de Gaulle: „Een massaal „ja" op de vragen van het referendum betekent tevens dat Frankrijk de misdadigers die met aanslagen proberen de staat in een bepaalde richting te dwingen, laat we ten dat hun toekomst slechts uit een zware straf kan bestaan". Vijftien verschrikkelijke minuten lang schoten de soldaten het wa ren voor het grootste deel moham medaanse dienstplichtigen in al le richtingen op de menigte. Het gebeurde tegen drie uur in de mid dag in de Rue d'Isly, de voornaam ste winkelstraat van Algiers en op de Place de Glières die erachter ligt. Een officier van de parachutisten en andere Franse militairen moesten op de eigen troepen schieten om een einde aan de slachting te maken. „Wij zweren dat wij geen bevel heb ben gegeven om het vuur te ope nen", zei een Franse luitenant la ter met tranen in zijn ogen. „Wij konden eenvoudig niets doen om er een einde aan te maken". De luitenant, wiens lippen van de emotie trilden, kreeg van een der Franse burgers een sigaret. Hij zei: ,,ik durf hem niet aan te nemen, ik heb het recht niet meer iets van u aan te nemen", Naast hem stond een patrouille mohammedaanse soldaten van zijn compagnie, de voeten rustend op ho pen lege patroonhulzen. Op de ge zichten was van enige ontroering niets merkbaar. Niemand zal ooit weten hoe de verschrikkelijke schietpartij in het centrum begon. De kolonisten zijn er van overtuigd dat de troepen het eerst schoten. De O.A.S. beweert dat scherpschutters het eerst vuurden, om een incident uit te lokken. Zeker is dat in elk geval veel schutters van de O.A.S. op de daken waren. Ze zijn er nog altijd. De menigte was bijeengekomen om sympathie te betuigen met de bele gerde Europeanen in Bab el Oued. De betoging was georganiseerd door de O.A.S. Aanvankelijk naderden de betogers, met vlaggen wuivend en luidkeels zingend, de troepen op het plein zonder enige aarzeling. Toen de menigte nog meer opdrong, kregen de troepen het bevel de gelederen te sluiten. Er klonk een ander bevel (ooggetui gen verklaren dat het door een Fran se officier werd gegeven) er kraakte een schot en meteen erna nog twee. Toen blaften de mitrailleurs, want de soldaten die het gevoel kregen dat ze omsingeld werden, vuurden naar alle zijden. De chaos was in enkele secon den compleet. Toen de eerste schoten weerklon» ken, werd het schieten eensklaps in de gehele binnenstad hervat. Ook in de deftige Rue Michelet, waar zenuw achtige Franse infanteristen hadden postgevat in de deuropeningen. Een knap Frans meisje strompelde de stoep op, ondersteund door een Fran se officier. Haar rechterarm hing slap neer, het bloed spoot er uit. Een grijze Franse priester kroop langs de lichamen van acht sterven de landgenoten en diende hun de laat ste sacramenten toe. Pal boven zijn hoofd ketsten kogels tegen een muur. Ook bij het gebouw van de lucht vaartmaatschappijen, een kilometer van de plaats waar de eigenlijke strijd woedde, begonnen scherpschut ters van de O.A.S. te schieten. Zij vuurden op de gendarmes die het ge bouw bewaakten. Een Franse fotograaf die midden tussen de menigte was blijven staan om zijn werk te doen. kwam aan- wankelen. Hij zei: „Het hoofd van de man die naast me stond, werd van zijn romp geschoten en mijn toestel werd me uit de hand gescho ten". Zijn witte overhemd zat vol bloed- spatten. Het hoofd van de man naast hem was tegen zijn hemd gevallen. In een portiek even verderop ston den twee Fransen die een Franse vlag in de hand hielden. Van vijf meter afstand loste een soldaat zeker 25 schoten op het tweetal. De beide mannen vielen, hun lichamen door zeefd met kogels. Het dundoek, ook vol kogelgaten, viel over hen heen. Mannen en vrouwen vluchtten gil lend van angst naar alle kanten, maar veel dekking vonden ze niet. Het regende kogels in de ruggen van deze ongelukkigen. Ergens schoot een mannenhoed de lucht in, met bloed er aan van degene die hem gedragen had. Een meisje viel lang uit op het trottoir, bloed spoot uit haar lichaam. Haar bruin leren schoenen met platte hakken dreven weg in de goot, in haar bloed. Som migen renden zijstraten in, maar ook daar wachtte hun een regen van ko gels. Niemand durfde gisteravond voor. spellen wat het gevolg zal zijn van dit bloedige incident. De gruwelijke gebeurtenissen hebben de toestand van enkele dagen geleden omge keerd. Toen schoten alleen Fransen op mohammedanen. Nu hebben mo hammedanen dat het soldaten wa ren in Franse dienst maakt natuur lijk geen verschil op Fransen ge- schoten. Eén ding weet ik: ze is te dik voor ons beeldbuisje. Weersverwachting van het K.N.M.l. in De Bilt, geldig tot vanavond: j SrS* Veranderlijke be- wolking met en kele buien. Mati ge tot vrij krach tige wind, rui mend van west naar noordwest tot noord. Onge veer de zelfde middagtempera- turen als gisteren. MIESJE: Eén voordeel: de voor- jaars-moeheid blijft ook nit. 28 maart: zon op 6.26, onder 19.06; maan od 1.37. onder 10-20. Van onze weerkundige medewerker De ontwikkeling van een depres sie boven de oceaan in de buurt van Groenland tijdens het week einde heeft een klein gunstig ge volg gehad voor het weer btf ons. Het gebied van hoge druk dat nog altijd boven Groenland is gelegen werd daardoor gedwongen zich wat terug te trekken en de koude stroming uit het noorden werd naar het westen verlegd. Daarmee zijn wij de koude lucht nog niet kwijt, maar een kleine vermindering van de kou zit er toch wel in, vooral 's nachts, nu het vrijwel niet meer zal vriezen. Gisteren werd overdag in het noorden niet meer dan vier graden bereikt, in Zierikzee werd daaren tegen nog acht graden gemeten. Een stijging van de temperatuur zou dus geen weelde z\jn; in De Bilt is de hoogste temperatuur tot nu toe in dit jaar nog maar elf graden. Wij moeten tot 1888 terug om op 27 maart te kunnen zeggen dat er in het jaar nog geen hogere temperatuur dan elf graden is voorgekomen. In 1865 was het echter pas 6 april eer de lente uit de bus kwam! weer wind max.t. n.sl. Helsinki sneeuw ZZW 0 0 Stockh. geh.bew. zzo 4 0 Oslo geh.bew. Z 3 0 Kopenh. zw.bew. zo 4 0 Aberdeen regen N 7 2 Londen Lbew. WNW 12 0 Amsterd. regen z 6 3 Luxemb. regen ZZW 5 1 Parijs h.bew. WNW 12 0.6 Bordeaux regen WZW 12- 2 Grenoble regen NO 12 0.1 Nice Lbew. ONO 13 0 Berlijn onbew. ZO 8 0 Frankf. geh.bew. zw 10 0 München zw.bew. zw 7 0 Zürich zw.bew. w 9 0 Genève sneeuw w 9 1 Locarno l.bew. ozo 12 0 Wenen Lbew. NNO 6 0 Inns'br. h.bew. O 10 0 Belgrado sneeuw stil 1 1 Athene oirbew. WNW 20 0 Rome onbew. stil 13 0 Ajaccio h.bew. WNW 12 0 Madrid l.bew. zw 14 0 Mallorca onbew. NW 16 0 Lissabon. onbew. NNW 17 0 WENEN (UPI) De ideologische strijd tussen Rusland en Albanië, die vorig jaar december leidde tot een breuk in de diplomatieke betrekkingen tussen Moskou en Tirana, schijnt over het hoogtepunt heen te zijn. Voor de tweede achtereenvolgende dag liet de Albaanse radio zich zon dag in lovende bewoordingen uit over Rusland. In een bericht van radio Tirana werd gezegd dat voorbereidingen zul len worden getroffen voor een Al- baans-Russische vriendschapsmaand en een Russische filmweek. Zaterdag had de Albaanse radio bericht dat het vredescomité van Al banië de Russische ontwapeningsvoor stellen op de 17-landen conferentie in Genève „verwelkomd had en geheel ondersteunde". Eigen nieuwsdienst AMSTERDAM Evenals vorig jaar zal Maria Callas tijdens het Holland Festival één concert geven. Zij zal weer optreden met het Concertgebouw orkest. D,e datum staat nog niet vast. Het programma is ook nog niet be kend, maar het valt te verwachten dat het aangepast zal 'zijn aan haar stem, die, zoals men weet, naar een donker der timbre neigt. Ingezonden mededeling PIJNSTILLER tegen hoofdpijnkiespijn, griep, pcitinoiischc pijnen etc.

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 1