OVER JOHANNES DU BUT PRAAT zegt de schilderende 1 KAPPIE EN DE TI-PISCHE BOOT „Ik ben een dwaas verkoper AIR-SMBIA Maandag 26 maart 1962 ZEEUWSCH DAGBLAD HA, HA ALTIJD TONEEL ALS EEN BOM VIER ROLLEN GLAZENWASSER STAK MET STILETTO FRIK HUEi. uw fietsenhandelaar vertelt het u! Hongerstaking om quarantaine MAN BIJ BRANDJE OMGEKOMEN a iiiiiiioiiiiiiiiwiwniioiiiiHiifliiiii HH m ÜI Dodelijke val van trap Bag. 2 OERMOND Wie een gesprek heeft met Johannes Wilhelmus Ignatius du Buy heeft het gemakkelijk: men hoeft dan eigenlijk niet te pra ten. Neen, men komt gewoon niet aan het woord en het lijkt wel of er in het binnenste van de heer Du Buy een bandre corder is gemonteerd, die ach ter elkaar een aantal geluids bandjes afdraait. Johannes du Buy heeft kans ge zien om met een paar advertenties in een Duitse krant de klanten met bussen vol naar zijn zaak te lokken en om op een dag een kleine der tigduizend mark om te zetten. Dat doet hij allemaal, omdat hij over een jaar of tien een eigen atelier wil hebben om te schilderen en te experimenteren met muziek en te kenfilms. Hij verkoopt jassen, broe ken en dassen, maar hij zou liever in een oude trui over de grond krui pen met zijn drie zoons en klarinet spelen. Een man vol tegenstellingen, die meneer Du Buy, die sinds vier jaar in Roermond aan iedereen min of meer lak heeft. Hij is lang, heeft donkerblond haar en werd 37 jaar geleden in Amster dam geboren als zoon van een rijks ambtenaar. Door de winkel, die vol rekken met dames- en herenkleding staat schoven we achter hem de trap op naar boven. Even later stonden we in een grote vierkante kamer, waarin een wit geschilderde trap naar een hogere verdieping leidde. .Kijkt u maar niet naar de rom mel", excuseerde de heer Du Buy zich, ,,want mijn vrouw is al een paar dagen ziek. Bovendien had ik van de ze kamer eigenlijk een artiestenhol willen maken. Hoe vindt u dat schil derij daar links", en zijn vinger wees naar een schilderij tegen de muur. ,,De meeste mensen denken, dat het het werk is van een vakman, ha ha, maar ik heb het zelf geschilderd. ,,Ja. dat schilderij daar heb ik ook gemaakt: toen ik nog op een zolder woonde heb ik het in twee uur op linnen gezet met een mesje en oude verf. Heerlijk, zo leef ik mij uit". Terwijl beneden ons vijf man be zig waren om mensen jassen te pas sen zei de heer Du Buy boven: Ver kopen is voor mij een artistieke bele venis of een ritus, als u dat beter vindt klinken". Terwijl er op de lage tafel voor ons een paar koppen koffie en Limburgse vlaaien verschenen sprak Johannes Wilhelmus Ignatius du Buy (neef van de vroegere tafeltennisser) door: „Ik ben begonnen als tekenaar en illustrator en tot mijn zevenentwintig ste jaar was Ik een idealist en toen ging ik begrijpen, dat het vlees beter is dan de benen. Via reclameontwer pen voor kledingzaken kwam ik in het confectiebedrijf terecht. Ik begon als hulpverkoper voor 75 gulden per week te werken en binnen het jaar verdiende ik het dubbele per week. Mijn vrouw en ik konden gewoon niet slapen, want zoveel had ik nog nooit verdiend". Een zwarte terrier en een jongetje van een jaar of fien kwamen binnen en ex-tekenaar Du Buy was onmiddel lijk de draad van zijn verhaal kwijt. „Dat is mijn oudste zoon, die een paar weken geleden nog judo-kampi oen van Roermond is geworden. Heer lijk met mijn kinderen spelen dat is beter dan beneden verkopen. Confec tie is een circus. Alles-doe ik zelf: behangen, de hond knippen, in. en verkopen voor de zaak. De haren van mijn 'zoons knip ik ook. Ik speel al tijd toneel en binnen tien jaar hoop ik zo veel verdiend te hebben dat ik met werken op kan houden om te schilderen en een boek te schrijven". Het is moeilijk voor de heer Du Buy om de draad van het gesprek Over een jaar of tien hoopt hij weer terug te keren tot zijn oude liefde, maar dan moeten eerst de zaken goed gaan in zijn confectiezaak. stevig vast te houden, want steeds weer dwaalde hij af en zijn gedachte sprongen zijn niet altijd precies te volgen. Tot zijn dertigste jaar werkte hij in een kledingzaak in Amsterdam en be gon toéli voor zichzelf. 'Neen, niet met een klein zaakje: drie zaken te gelijk opende hij, maar achteraf bleek hij te veel hooi op de confectievork genomen te hebben. Alles werd ver kocht en hij reisde af naar Roermond. „Vier jaar geleden kwam ik naar Roermond, waar ik deze zaak opende. Ik wil altijd alles beter doen dan een ander en ik zocht ook hier weer naar oen manier om de boel op stelten te zetten. Ik adverteerde met gekke teksten om zo de aandacht te vesti gen op mijn kledingmagazijnen. Een keer zette ik gewoon „Oeboe" boven een advertentie. Ik ben een dwaas en iedereen praat over mij." De zaken van de schilderende Wil helmus du Buy gingen steeds beter en steeds groter werden de partijen kleding, die een plaatsje vonden in zijn winkel. Oude vrienden geven hem regelmatig tips en zo sleept hij enor me partijen kleding in de wacht voor spotprijzen. En, wanneer we hem mogen geloven vliegt het evèn hard weer de deur uit, terwijl ver baasde concurrenten zich afvragen hoe hij het allemaal voor elkaar krijgt. „Wat ik kan, kan iedereen", zegt hij zelf. Totdat in 1961 door de langdurige zomer de verkoop achteruitging en dat was voor de heer Du Buy het mo ment om er iets aan te gaan doen. ,,Ik ben kledingpakketten samen gaan stellen en voor nog geen honderd gulden kregen de mensen een pak, een sjaal, een paar handschoenen en een jas. Daarmee ben ik gaan adverte ren in Duitsland, Niet te geloven: het sloeg in als een bom." Stop, hij staat weer op en dwaalde wat door de grote kamer. Klarinet spelen doe ik ook graag en hij pakte het instrument, ging spelen en was ons enkele minuten vergeten. Dan draait de spraakmotor weer op volle toeren: „Ik heb een dag gehad, dat de Duit sers met bussen vol naar mijn zaak kwamen en 's morgens om half negen stond ik al koffie uit te delen. Ze sloegen steil achterover van die lage prijzen en dat was de dag dat ik voor een kleine dertigduizend mark heb omgezet. Nu krijg ik brieven uit heel Duitsland en iedereen wil graag com pagnon met mij worden. De bestellin gen stromen ook binnen per brief en zelfs een professor uit Wenen heeft om een pak van mij gevraagd. Als een la wine is het op me afgekomen en ik weet zelf niet hoe ik het allemaal ga organiseren. Om te beginnen ga ik bin nenkort een tweede zaak openen. Ik speel koopman en verkopen is een psy chologie. Liever ging ik zitten schilde ren en experimenteren, maar ja, eerst verkopen." Op een gegeven ogenblik viel de naam Van Meegeren, die man, die op meesterlijke wijze oude meesters na schilderde en daarmee waren we met een bij een van de stokpaardjes van de heer Du Buy aangeland: „Dat vond ik toen een geweldige stunt. Eerst schreven de kunstcritici vellen vol over de fantastische schilderijen van Vermeer en zo en toen plots die koude douche: het was allemaal vals. On vergetelijk en voor mij blijft Van Meegeren een groot man." Schilderen, klarinet spelen, de boel zakelijk op stelten zetten en kleding verkopen: het is allemaal het werk van een man, van Johtfnnes Wilhel mus Ignatius du Buy uit Roermond. Hij wil eigenlijk alles tegelijk doen en we kregen na een paar uur.de .jq- druk dat hij hef zelf niet meer precies weet. Hij speelt helemaal alleen zijn rol voor een kooplustig publiek. (Ingezonden mededeling) Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM Bij een ruzie in een café in de Witte de Withstraat te Am sterdam heeft een 26-jarige glazenwasser zaterdag een twintigjarige jongeman met een stiletto in de linkerborst gesto ken. De jongeman werd niet ernstig ge wond. Hij kon na behandeling in het Wilhelminagastihuis naar huis terugke ren. De glazenwasser is gearresteerd. Waar de ruzie om is ontstaan is de politie nog niet duidelijk. Vermoedelijk gaat het uitsluitend om dronkemans-onenigheid. Ik ga stiekum naar Harderwijk en jij gaat mee. Daar merken wij dan wel of zij ons nemen. Maar als wij er hier over praten dan houden zij ons toch tegen. Wij hebben al leen maar geld voor de reis nodig. Daar verpats ik mijn fiets voor. Op de middag van die dag in 1900 bereikten zij Harderwijk, waar het depót was van de Koloniale Reserve. Bij de uitgang van het station stond een groot bord, met een opschrift in het duits, bestemd voor de uit Duits land komende vrijwilligers. Jessus het is van de pruus, zei Ran toen hij het bord had zien staan. Zij sliepen in de kazerne, maar Ran ging de volgende morgen ai door naar Amsterdam, want er moest eerst toestemming voor hem komen uit Klaarmond en daar wilde hij geen werk van gemaakt hebben. In Amsterdam wist hij een familie lid van zijn vader te wonen. Na lang zoeken gelukte het hem aangemonsterd te worden als scheepsjongen op een schip, dat een reis zou maken naar Zuid-Amerika. Het familielid tekende het stuk. dat Ran nodig had, omdat hij minder jarig was. Eerst na maanden schreef hij een brief aan „tante Wies", de huishoudster van zijn oom. In Klaar mond wisten ze al wat hij gedaan had, want het familielid te Amster dam stuurde bericht. Aan al deze voorvallen in zijn le ven werd gedacht op deze rit die Laurent Schouten-Lievens terug bracht in Klaarmond. Vier jaar en acht maanden had hij gevaren, kris kras over de wereld, de laatste twee jaar als steward op een schip van de Red Star Line. Toen liet hij zich afmonsteren, in Antwerpen en hij zocht geen ander schip. Hij maakte het plan eens in Klaar mond te gaan kijken. Dat ging dus nu ook gebeuren. Maar het geschied de op een andere wijze dan eerst zijn bedoeling was. In Antwerpen stond het Circus Carreau. Hij zag hoe opgebouwd werd. Omdat niet over voldoende hulp beschikt werd was hij gaan meehelpen. Hij kreeg ter beloning een maal tijd uit de cantine-wagen. Toen hem een heer in rijkleding opviel, die be velen gaf, ging hij haastig hierop af en zeide: Ik hoor er nog niet bij. Werk voor mij? Ik ken van alles. Het was gezegd op de hartelijke en overtuigende toon die Ran wist aan te slaan. Op zijn vraag volgde de vraag van directeur Sacha Car reau of hij van bureauwerk en cor respondentie verstand had. Ran be vestigde het. Hij mocht meekomen naar de salonwagen van de direc teur, daar kreeg hij gelegenheid wat over zich te vertellen. Van een circus weet je nog geen snars af. Je lijkt mij wél vlot. Ik zal je proberen. Iemand gebrui ken kunnen wij. want de adminis trateur die ik had is vertrokken. Wij blijven een maand in Antwerpen en daarna weet ik nog niet waar wij heen gaan. Ran leefde zich bij het circus snel in. Hij deed elk werk, dat van hem verlangd werd, met toewijding. En hij bedacht ook zelf waarmee hij helpen kon. De directeur en zijn vrouw Elisa beth zijn hoogst bekwame vakmen- I '- DOOR sen. Elisabeth! Nu is het monogram op de portieren van het motorvehi kel ook toegelicht. De C van „Cir que", met de C van „Carreau". En het geheel in het teken van Elisa beth, de zelfbewuste écuyère. Maar het kroontje? Ik zelf ben belg, mijn vrouw is een duitse, uit adelijke familie. Als zij wil kan zij zich gravin noemen. Maar het blijft bij het fantasie kroontje, dat het monogram van de beide C's afdekt; het embleem door Ran in toepassing gebracht bij de auto en reeds voor meer bestem mingen gereserveerd. Begin oktober zou het circus zich in zijn winterkwartier te Luik opber gen. Voor de tussenliggende periode na het langdurig verblijf in Ant werpen wefd ten slotte gekozen een tournée door het zuidelijk gedeel te van Nederland. Breda, Den Bosch, Helmond en Maastricht stonden reeds vast. Toen had Ran directeur Carreau .weten te overtuigen, dat ook een be zoek aan Klaarmond lonend zou zijn. Door het afvallen van een der plaat sen in Brabant kreeg Klaarmond nog meer dagen toegewezen dan aanvan kelijk bedoeld was. De openingsvoorstelling te Klaar mond is bepaald op vrijdagavond 8 september. De aankomst vooraf van Ran, de administrateur-secretaris, behoort bij het gewone routine-sche ma. Ran zal op het Stadhuis beginnen. Daarom is hij de Grote Straat inge reden en als hij de Markt bereikt heeft, stopt hij precies voor het Stad huis. Het Stadhuis waar zo even voor de duur van een etmaal Sint Joris en zijn draak weer opge borgen zijn! Hij stapt de vestibule binnen en slaat de gang in die hem bij het bureau van de Secretarie brengt. De ambtenaar die hij daar aantreft is geen bekende van hem. Ran behoeft niet lang op het Stad huis te zijn. Gedurende de tijd die hij binnen blijft is zijn motorrijtuig opgevallen aan een paar lieden die nu Rij het voertuig staan. Evert Luibregts en Ten Selldijck zijn komen oversteken van de hoek waar Café-Restaurant ,,1'Empe- reur" gevestigd is. Het trefpunt voor het deel der bourgeoisie, dat bij de Sociëteit in de schuins tegenover liggende hoek van de Markt niet binnen komt, of voor dezulken wien het niet altijd afgaat sociëteitstoon aan te slaan. Plakken, de ambte naar van de Burgerlijke Stand, zat op het terrasje van de Sociëteit. Luibregts heeft een zaak voor maat-schoenwerk in de Grote Straat, naast de kapsalon van Krollemakers, op de hoek van het Wijdsel. Ten Sell dijck is volontair op de Secretarie, 1M2 een jonge man van goede huize, die zodra hij het formaat gekregen heeft en de politiek mee-zit, ergens een benoeming als burgemeester ver wacht. Het is een oud model, zegt Lui bregts tot Plakken. Waar ziet u dat aan, vraagt de ze. voor wie iedere automobiel nog een nieuwigheid is. Dat er wielen aan zitten, zegt Ten Selldijck, die dikwijls geestig kan zijn. Er wordt gelachen. Men lacht graag in Klaarmond en gemakkelijk. Als zij nog smakken aan de lach komt Ran de deur van het Stadhuis uit. Hij is meteen herkend door Plak ken en Luibregts. Ten Selldijck is pas na het vertrek van Ran in Klaar mond terecht gekomen. Plakken woont op de Kapellerallee, net als oom Matthieu Lievens. Zelfs naast hem. Gegroet vrienden, roept Ran op een toon waarmee hij imponeren wil. Een beetje geïmponeerd zijn de drie mannen die bij de auto staan ook werkelijk. Ran draagt een donker blauw geruit jasje. De broekspijpen zijn beneden met lederen kappen be dekt, waar riemen omheen spiralen. Ben je weer terug? Wat doe jij hier? En zó veel vragen meer. Vóór dat Ran de gelegenheid krijgt iets te zeggen wat opheldering is, wijst Ten Selldijck op het monogram van de twee C's en zegt: Is dat van het circus? Nu heeft het gesprek een duidelij ke richting en Ran vertelt in het kort op welke manier hij de baan gekregen heeft waarvoor hij thans in Klaarmond aangekomen is. Zij staan er al niet meer met vier, want nog anderen, die over de Markt gingen, hebben de man die blootshoofds bij de auto staat herkend en zijn komen toelopen. Daar is Puck Esser, oud klasge noot; Clemens Maesen, zoon van de burgemeester, ook al een oud leer ling van de Rijks, nu student in Delft, maar nog met vacantie thuis. En Frans Kussers weduwnaar eigenaar van een bierbrouwerijtje in de Walstraat. Ten Selldijck spreekt niet anders dan over Woalstriet (Wallstreet). Ran is het middelpunt en geeft hoog op van de uitstekende presta ties waar het Circus Carreau mee komt. Ik moet naar huis om te eten, ga jij naar je oom, vraagt Plakken. Hiermee vindt het gesprek bij d« stoep van het Stadhuis een goed ein de. Ran zegt, dat hij juist van plan was naar oom Matthieu toe te gaan. Wordt vervolgd) m HOI? DE TINTELS Jack Dunkley LANG zALpi leven «p. A LANG Z.ALLEV^NINDP GLORIAIN DÉGLOR/A IN I Terwijl wij in Roermond een gesprekje hadden met de heer Johannes du Buy, zat hij met zijn rug tegen een van de schilderijen, die hij zelf maakte. (Ingezonden mededeling) 707 EUROPA—INDIA zonder tussenlanding in 7 u. 55 U.S.A. - JAPAN - AUSTRALIË - INDONESIË „12 Provinciënhuis" 67/71 Leidsestr. - Kamer 5, AMSTERDAM Tel. 24.81.09 (2 lijnen) - Telex 14.100 Van onze correspondent BONN In het district Monschau in de Eifel zijn drie nieuwe gevallen van pokken geconstateerd. De patiënten waren reeds in quarantaine en zijn vorige week geïsoleerd. Het aantal pokkenpatiënten in dit gebied be draagt nog acht. Het heeft 33 bedra gen. Vierentwintig van hen zijn inmid dels als genezen ontslagen, één patiënt is overleden. Zeventien mensen die zich in een school in Monschau in quarantaine be vinden zijn om te protesteren tegen de langdurige isolering, in hongerstaking gegaan. Zij hadden zaterdag naar huis mogen gaan maar moeten wegens het nieuwe geval van pokken in een ander quarantainegebouw nog tot 8 april ge ïsoleerd blijven. Een commissie van deskundigen zal vandaag onderzoeken of hun quaran- tainetijd kan worden bekort. F.igen nieuwsdienst UTRECHT. Bij het naar bed gaan is zaterdagnacht de Utrechtse portier M. J. van Houten (53) door verbranding om het leven gekomen. Omdat hij alleen thuis was werd zijn lijk pas gistermiddag gevonden. De vrouw van de portier lag in het ziekenhuis. Toen haar man giste ren niet, zoals gewoonlijk, op bezoek kwam, gingen enkele familieleden naar zijn huis. Zij vonden het lichaam van de heer Van Houteun boven bij de zoldertrap. De petroleumlamp naast zijn bed was omgevallen, maar het beddggoed was niet beschadigd. Daaruit zou kunnen worden afgeleid dat de nachtkleding of het haar van de heer Van Hou ten bij het aansteken of uitdoen van de kamp vlam hadden gevat. FLITS GORDON in het heelal door Dan Barry 43. - Met behulp van de Dansende Eenzamen waren Kappie en zijn vrien den al spoedig geïnstalleerd in het gastenverblijf, waar een stenen kachel een behaaglijke warmte verspreidde. „Waar moeten we slapen?" vroeg de maat met een blik in het rond. AMSTERDAM (ANP). De 77-jari- ,,Oo de kachel, o harige," antwoordde ge Amsterdammer E. Marijt is gister- de opper-Eenzame. „Dat is een Ho-Pi's ochtend vroeg levenloos aangetroffen gebruik, waartegen men dus niet mag ondc aan de trap in zijn woning in de zondigen. En thans wens ik u allen lste Boomdwarsstraat. De man, die, goede nacht. Morgen zal er te uwer slecht ter been was, is waarschijnlijk i eer een groot dansfeest worden gehou- van de trap gevallen. den door de broeders dansers." „Een jofel plan!" vond- Okki, nada hun gastheer verdwenen was. „Ik zai ze eens leren roek en rollen!" „Maar het lijkt mij minder jofel om op een kachel te slapen!" zei de maat. „Stel je voor dat hij te warm gestookt !S „Gelijk heb je, Tjeerd," beaamde de meester. „Dat is een technisch onver antwoorde kooi. En omdat ik geen zin heb morgen als een gebakken makreel wakker te worden, zoek ik een veilig plaatsje.." Met deze woorden klom de machinist n de porseleinen boot, klemde een en gelse sleutel in de hand en sliep bijna erstond in. „Humde boot is in elk geval goed be waakt stelde Kappie vast. Even werd er nog gemompeld, toen gingen ook de anderen onder zeil... Maar buiten kraakte de sneeuw onder naderende voetstappen. Na een stilte klonk er een schrapend geluid tegen de muur en wat later loerde generaal Hak- Hau door het hoge venster naar de sla pers met een blik die weinig goeds voorspelde. „NIEUW MIDDELBURG JUBILEERDE MIDDELBURG. Het 15-jarig jubi leum van buurtvereniging „Nieuws Middelburg" werd gisteravond gevierd met een grote revue in het Schutters hof onder het motto „Ons buurtje op zijn best Een groot aantal amateur- artiesten, die de buurtvereniging onder de leden telt, wisselden elkaar op het toneel af om een zo gevarieerd moge lijk programma te brengen. Onder meer verscheen er een- huisvrouwenorkest op de planken, gevolgd door „The Melody Five", vijf kleine jongens en meisjes die enige moderne wijsjes ten gehore brachten. De schetsjes en voordrachten hadden vanzelfsprekend veelal betrekking op het buurt jubileum. Het accordeontrio van „Nieuw Middelburg" en enige „amateurparades" wisten het talrijke publiek te amuseren. Na het eind van het programma volgde er een gezellig samenzijn onder leiding van de heer Caljouw met medewerking van de ..Babytonband" van de heer Baby den Toonder. Op 14 april a.s. zal de eerste beker wedstrijd van de Hengelclub in Kapelle worden gehouden. Er zullen dit seizoen zeven bekerwedstrijden worden ge organiseerd. Dit is besloten op de vrij dagavond gehouden jaarvergadering. In de vacature W. Oele werd als bestuurs lid gekozen de heer A. Hoogesteiger.

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 2