Dramatisch besluit: vuur op opstandige Fransen V. d. Putten: Straaljagers vallen Ontsnapt! Algerijnse wijk van geheime leger aan VERBITTERDE STRIJD KABINET MAATREGEL TIJDENS GEHEIM OVERLEG SCHOONHOVEN IN DOKTERSHANDEN ZONDER PARDON r Onze Parijse correspondent telefoneerde vanuit zee: Zie verder pag. 9 «Wijziging nodig van coupeerverbod" Japan werkt aan kunstmanen BRILLEN BANDAGES EL. KOUSEN Eenjarig meisje verdronken De Bilt: Buien v MAISOH VAN WESTEN BEVAHUIS STOFFENHUIS SCHRIJVERS' De Stoffen DE HUYNCK SCHERVEN VAN HET ONGELUK Vaders en zoons Zie verder pagina 10 STOELENDANS VOOR VADER EN ZOON OUD-MINISTER VAN SCHAIK OVERLEDEN Zie verder pag. 10 Conclusie na ministerraad over Nw.-Guinea: u los" etl Directeur; JACQ. DE SMIT; Chefred.: G. J. Breuker. Kantoren te: Middelburg, Plein 1940 nrs. 6—8, Postbus 26. Giro 116666, telefoon 01180—2009 en 4469. Goes, Lange Vorststraat 84, Postbus 4, telefoon 011006901. Vlissingen, Nieuwendijk 33, Postbus 24, telefoon 011843224. Terneuzen, Nieuwstraat 40, Postbus 53, telefoon 011503189, Zierikzee, Havenpark 24, telefoon 011102991. Zeeuwsch Dagblad PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Abonnementsprijs 0,56 p. w., 7.per kwartaal Losse nummers 13 cent. Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouters 7 cent per woord met een minimum van 1, 16e JAARGANG No. 5110 Zaterdag 24 maart 1962 DE GAULLE GEBIEDT STRIJD Ku de Grood, onze Parüse correspondent Bewogen zitting Van onze speciale verslaggever ARNHEM. In een bewogen zit ting van het ambtenarengerecht te Arnhem is gisteren duidelijk geble ken dat de heer Van der Putten ook nu niet waar heeft kunnen maken dat de door hem genoemde officie ren, die in het voormalige Neder- landsch-Indië zouden hebben gecolla boreerd, nog op vitale posten in ons land in functie zijn. De zitting ein digde in een fel kruisverhoor toen de heer Van der Putten eindelijk wel een aantal namen noemde van officieren die nog in functie zijn. Hij moest echter deze aantijgingen, die hij vagelijk had geformuleerd, ter zitting stuk voor stuk terug nemen. Een belangrijk deel van de dag werd ingenomen door een bespreking van de publikatie in het Algemeen Dagblad van 30 september waarin tot uitdrukking was gebracht dat de heer Van der Putten kennis droeg van ernstige feiten, gepleegd door officieren die thans nog in functie zijn. Hoewel de heer Van der Putten zich ook nu weer distantieerde van deze publikatie, gaf hij de juistheid van de inhoud van dit artikel toe. Hij zei zelfs dat maar een onderdeel van de vele zaken in het Algemeen Dagblad was behandeld. Toen hij daarover werd verhoord moest hij ook dit terugnemen. Gesteld werd dat de heer Van der Putten door het aanvaarden van de opdracht van minister Visser om namen te noe men toegegeven had, dat hij deze feiten had meegedeeld. Hierover ont stond een langdurige discussie. Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. Er moet zo spoedig mogelijk een wijziging van het coupeer verbod komen, zei de secretaris van Het Nederlandsche Trekpaard gisteren tijdens de algemene vergadering van de vereni ging in Den Haag. Het verbod is in de Dierenwet onvol ledig geformuleerd, meende de heer Oomen. In het afgelopen jaar is precies gebeurd wat hij vorig jaar al had voor speld: De fokkers wisten bij voorbaat dat noch £en Nederlandse noch een Bel gische dierenarts strafbaar is als hij in België een paardestaart coupeert en er zijn vele fokkers die van die weg ge bruik hebben gemaakt. Van tweeën een: Of men schrapt het coupeerverbod, óf men verscherpt de ver bodsbepaling. De secretaris was over tuigd voorstander van het eerste, maar zelfs het tweede schept zijns inziens mis schien een minder onmogelijke situatie dan waarin men thans is komen te ver keren. Ongeveer duizend eigenaren van trek paarden, zo vertelde de heer Oomen, hebben het afgelopen jaar „in een opwel ling van teleurstelling en verbittering" de fokkerij de rug toegekeerd. Het aantal landbouwpaarden bedroeg eind 1961 165.156 een achteruitgang van zeven procent ten opzichte van het jaar daarvoor. NEW YORK (U.P.I., A.F.P.) Japan is begonnen aan de voorbereidingen op de lancering van eigen kunstmanen. De Japanse vertegenwoordiger in de ruim tevaartcommissie van de Uno heeft medegedeeld dat men in zijn land hoopt in 1967 een kunstmaan in een baan om de aarde te kunnen brengen. In Parijs deelde professor Auger, de voorzitter van de Franse commissie voor ruimteonderzoek, gisteren mede dat Frankrijk hoopt binnen twee jaar kunstmanen in banen om de aarde en de maan te kunnen brengen. ERGENS OP DE MIDDELLAND SE ZEE. Wij zijn ontsnapt. Twee van mijn Nederlandse collega's en ik bevinden ons op het ogenblik op een boot ergens op de Middellandse Zee. Ik kan u de naam van deze boot niet onthullen, noch vertellen hoe de ontvluchting in zijn werk is gegaan. De boot zou bij zijn terug keer in Algiers bezoek kunnen krij gen van een kikvorsman, die een mijn aan haar boeg zou kunnen be vestigen. Degene, die ons de tip ver schafte en degene die ons hielp, zouden vermoedelijk boven aan de executielfjst van de O.A.S. komen te staan en ais „voorbeeld" worden gesteld aan anderen. Ik ben er mij op ditzelfde ogen blik zeer wel van bewust dat wij misschien een veel gemakkelijker weg hadden kunnen volgen om uit Algiers weg te komen, daar het gou vernement-generaal opnieuw een luchtbrug ParijsAlgiers v.v. be loofd had, die het met twee Cara- velles hoopte te onderhouden. Het was echter al voor de derde maal dat het dat beloofde en twee maal was er niets van terecht ge komen. Het enige wat voor mij vaststond, was, dat ook gisteren de verkeers toren op het vliegveld niet zou wer ken en dat Air France een beroep zou moeten doen op vrijwilligers om de luchtbrug te onderhouden. Bovendien kon noch de directeur van Air France noch de commandant van het vliegveld mij dezelfde ver zekeringen geven als de woordvoer der van het gouvernement-generaal. Integendeel! Op grond daarvan be sloten wij na een kort overleg ge drieën de weg te kiezen, die meer tijd vergt, maar ook meer zekerheid biedt. Ik ben uit Algiers weggegaan met spijt in het hart. Niet dat de stad mij in de afgelopen twee weken enige vreugde heeft bezorgd. Verre van dat. Ik heb de stad verlaten zoals men weggaat van een dierbare vriend die ernstig ziek is en die men graag door de crisis heen zou willen helpen. (Ingezonden mededeling) sinds 1893 GOES EN MIDDELBURG Van onze correspondent ALKMAAR Het eenjarige doch tertje van de familie Veenstra in Alkmaar is gistermiddag in haar kinderwagen het water langs de Voordam ingereden en verdronken. De moeder had het kind aan een vijftienjarig meisje meegegeven, dat de wagen even onbeheerd had laten staan terwijl zij een boodschap deed. Nadat de wagen over het hellende wegdek het water in was gereden, haalden voorbijgangers het kind op het droge. Kunstmatige ademhaling mocht toen al niet meer baten. Weersverwachting van het K.N.M.I. geldig tot hedenavond: Opklaringen, maar aanvankelijk hier of daar ook een bui. Zwakke tot matige wind tussen oost en noord. On geveer dezelfde temperaturen als gisteren. MIESJE: Het wil maar niet! 25 maart: Zon op 6.33, onder 19.00. Maan op 23.27, onder 8.35. 26 maart: Zon op 6.31, onder 19.03. Maan op onder 9.03. (Ingezonden mededeling) ,JJ betit altijd welkom bij... Uw speciaal adres voor HEREN- en KINDERKLEDING Lange Vorststraat Goes voor long er oud- Rijke keuz* regen- en winferiassen GOES Bij ons lage prijzen L. Vorststraat 64 Speciaalzaak voor de goes he'e familie I In de Lange Vorststraat, t.o. „Berco" OPTIEK - F0T0HANDEL Ganzepoortstraat 3 - Goes - Tel. 5214. Eigen nieuwsdienst ALGIERS Tanks en gemotoriseerde infanterie rukten gistermiddag laat Algiers binnen nadat president de Gaulle in Parijs had verklaard dat de opstand van de O.A.S. en de ultra-rechtse Franse burgers in Algerije meedogenloos moest worden onderdrukt. De versterkingen waren reeds enige dagen in reserve ge houden. Hun optreden werd noodzakelijk toen de wilde gevechten in Algiers de omvang aannamen van een geregelde strijd. Straal jagers van de Franse luchtmacht hebben met de boordwapens duikaanvallen uitgevoerd op huizenblokken in de wijk Bab el Oued, waar de O.A.S. volkomen de macht in handen had. Uit Frankrijk zijn versterkingen naar Algerije op weg gegaan. Een groot deel van de Franse vloot bevindt zich in de wateren voor de Algerijnse kust. Bij de gevechten in Algiers zijn tientallen Franse soldaten door het vuur van rebellerende landgenoten ge sneuveld. Duizenden burgers van Algiers hebben zich openlijk aan de zijde van de O.A.S. geschaard en-fa nemen deel aan de strijd door hand granaten, Molotof-cocktails en stenen naar de soldaten te gooien. Ook schieten zij van daken en balkons af op de troepen op straat. Boven Algiers hing gister avond een dikke Walm. Meer dan drie uur lang is gisteren het Franse kabinet onder voorzitterschap van president Charles de Gaulle in vergadering bijeengeweest. Er werd over vrijwel niets anders gesproken dan over de gewapende opstand van de O.A.S. en over middelen om de opstand neer te slaan, de orde te herstellen en de mohammedaanse bevolking het vertrouwen in Frankrijk terug te geven. Na afloop van de kabinetsraad deelde minister Terrenoire mee dat de president zijn ministers had gezegd dat de belangrijkste kwestie van dit ogenblik was het breken van het gewapende verzet met alle middelen die de regering ten dienste staan. „Het moet meedogenloos worden onderdrukt", had de president verklaard. De Gaulle had in het bijzonder gesproken over de opstand in de twee grote steden, Algiers en Oran. Minister Terrenoire, die het woord voerde namens het kabinet, deelde mee dat er in die steden gisteren krijgsraden zijn ingesteld die met grote gestrengheid zullen oordelen over deelnemers aan de opstand. Christian Fouchet, die de eerste Franse Hoge commissaris in Algerije zal zjjn, zou onmiddellijk naar zijn standplaats vertrekken. Op de kabi netsraad is besloten dat hij door twee man zal worden bijgestaan, Chauveau en Tricot. In hun handen ligt de uitvoering van de Gaulle's bevel om de opstand meedogenloos te onderdrukken. Met vreugde heeft het Franse kabinet gecon stateerd dat de mohammedaanse bevolking van Algerije zich door de terreur van de O.A.S. ner gens tot daden van geweld heeft laten verleiden. Dat moet een geduchte tegenslag zijn geweest voor de O.A.S., zei Terrenoire, daarbij doelend op de veronderstelling dat de O.A.S. had gehoopt onlusten aan mohammedaanse zijde te kunnen veroorzaken, die optreden van het Franse leger tegen de mohammedanen zouden hebben uitge lokt, Daardoor zou dan het akkoord van Evian waardeloos zijn geworden. Ar Algiers, we schrij ven 23 maart 1962. De dageraad gloort voor een jonge natie van Reveil miljoen mohammedanen, maar voor een mil joen anderen, Fran sen van origine, is het avond geworden. De sombere avond van een dag die voor hen een dag des oor deels werd. Zij waanden zich in hun eigen land, Frank rijk, en even veilig als in het moeder land. Noch het een noch het ander bleek waar. De Gaulles vooruitziende poli tiek werd als ver raad aangevoeld, de reactie was een vol ledige ontwaarding van elke vorm van moraal. Intimidatie, terreur, schietpar tijen, moord. Slechts de oudsten herken den in hun machte loosheid de onweer- streefbare kracht van het eenwig ver anderende, en von den berusting. Een doffe berusting, want niet alle scherven glanzen en brengen geluk. ^Igiers was gisteravond één geweldige heksenketel. Er was geen wijk meer waar niet werd gevochten. Alleen in de Kasjbah, waarvan de mohammedaanse bevolking door officieren van het Algerijnse bevrijdingsfront in bedwang wordt gehouden, was het rustig. De rode en witte balletjes van de lichtspoormunitie stegen hoog boven de huizen. Gierend doken straaljagers neer op Bab el Oued. Pantserauto's en tanks stootten korte stralen vuur uit in de richting van de steunpunten van de rebellen. Het geschut en de bazooka's donderden aan alle kanten. Daar tussendoor ratelden onophoude lijk de mitrailleurs van beide partijen. De strijdkreet van de O.A.S., het „Algérie franqaise", hoorde men heel wat minder dan de dag tevoren. Er werd nu echt gevochten en er was geen tijd voor leuzen of kreten. Op de daken, liggend in de dakgoten of knie lend achter schoorstenen, vuurde de O.A.S. op de troepen die zich lang zaam, gesteund door tanks, door de straten bewogen. Het felst woedde de strijd na het invallen van de duisternis in Bab el Oued. Die wijl# was geheel door het leger omsingeld. De Franse troepen vochten zich langzaam een weg naar het midden, steeds vurend op ramen, balkons en daken en steeds dekking zoekend achter de geweldige hopen huis- en straatvuil die sinds het begin der staking langs de trottoirs liggen. Te oordelen naar de verbittering waarmee aan weerszijden werd ge streden, scheen het nauwelijks indruk te maken dat hier Fransen op Fran sen schoten. Burgers, die in vele gevallen zelf kinderen in het leger hebben, ontza gen zich niet deel te nemen aan de strijd en te schieten op eigen soldaten of hen te bestoken met handgranaten en flassen brandende benzine. Van onze correspondent HILVERSUM Èr is alle leans dat het lot zal moeten aanwijzen wie bin nenkort een van de zetels in de Hilver- sumse raad mag bezetten* prof. dr. G. Stuiveling of zijn zoon G.W. Stuiveling. Valt het lot op de hoogleraar, dan neemt hij plaats tussen de overige so cialisten in de raad. Komt de. zoon in aanmerking, dan zal die de beginselen van de P.S.P. uitdragen. Professor Stuiveling is nummer vier op de lijst van de Partij van de Arbeid, die nu elf zetels in de raad heeft. Zijn zoon staat nummer één op de lijst van de Pacifistisch Socialistische Partij, die op het ogenblik door één raadslid (mevrouw Vuyk) in de raad is verte genwoordigd. Vader en zoon kunnen niet samen deel uitmaken van de raad. Bloedverwanten in de eerste en tweede graad mogen volgens de wet niet in een en dezelfde gemeenteraad zitten. Van onze Haagse redactie DEN HAAG In zijn woning in Den Haag is gisteravond op tachtig jarige leeftijd overleden mr. J. R. H. van Sehaik, minister van staat. Op 31 januari had hij zijn tach tigste vei'jaardag gevierd in het zie kenhuis St Joannes de Deo, waar hij met een beenbreuk was opge nomen. (Ingezonden mededeling) RESTAURANT-HERBERG Anno 1597 „In den Rustwat" a 1^qr7 n*- ,vn TeW tb' OP. .et Tel. 134110 Eind Honingerdijk Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Het Nederlandse ka binet heeft gisteren van tien uur 's mor gens tot bij zevenen in de avond ver gaderd over de kwestie Nieuw-Guinea. Over de besprekingen is slechts mee gedeeld dat de rapporten van de Ne derlandse deelnemers aan het geheime Nederlands-Indonesische overleg nabij Washington zijn behandeld. Aangenomen kan worden dat in de ministerrraad, behalve voor de rappor ten uit Washington, ook tijd is uitge trokken voor het „nadere beraad" over de bescherming van de bevolking van Nieuw-Guinea met het oog op de voort gezette krijgszuchtige uitlatingen in Djakarta. De regering liet maandag in een communiqué weten dat zij derge lijk beraad op korte termijn noodza kelijk acntte. Zij gaf daarmee te kennen dat zij zou overwegen of zij alsnog verster kingen naar Nieuw-Guinea zou moeten zenden. Zou daartoe gisteren zijn be sloten, zo gaf men ons gisteravond in Den Haag te kennen, dan zou daar zeker een bekendmaking op zijn ge volgd. Nu dat niet is gebeurd moet de con clusie zijn dat de Nederlandse regering hangende het geheim overleg geen en kele maatregel wenst te nemen, die dat overleg nadelig zou kunnen be- invloed Intussen is de Indonesische gedele geerde Adam Malik donderdagavond per vliegtuig naar Djakarta vertrok ken om zijn regering verslag uit te brengen. Met het oog op de reisduur zal het geheime overleg wel niet voor midden volgende week kunnen worden, hervat. Een Indonesische woordvoerder heeft tegenover onze correspondent in Wash ington verklaard, dat nog steeds fun damentele verschillen tussen de partijen moeten worden overbrugd. Hij erkende evenwel, dat de besprekingen tot dus ver in een goede atmosfeer en vriend schappelijke geest zijn gehouden. Ingezonden mededeling) SUMEK Van een onzer verslaggevers SCHOONHOVEN Bijna alle mensen uit Schoonhoven gaan volgende week naar de dokter. In een lange stoet zullen ze door het Groene-Kruisgebouw trekken van het ene tafeltje naar het andere, alsof er een tentoonstelling was, waarvan ze geen stand willen missen. Tijdens de rondgang, die ongeveer twintig minuten duurt, worden ze van onder tot boven onderzocht. Een briefje volgt hen van tafeltje tot tafeltje. Tenslotte komen ze allemaal met het briefje bij him huisarts terecht. Die bekijkt het en leest er bijvoorbeeld suikerziekte" uit. Dan kijkt hij zijn patiënt aan en weet: Dat klopt, Jansen heeft suikerziekte. Als het niet klopt is er iets mis. Het onderzoek is fout öf de patiënt heeft werkelijk een ziekte onder de leden, waarvan de dokter niet wist. En bloc Worden er op deze manier veel ziekten ontdekt, dan bestaat de kans dat heel Nederland van tijd tot tijd en bloc naar de dokter moet. In Schoonhoven wordt namelijk een proef genomen, die moet uit wijzen of het nuttig is, dat de mensen nu en dan medisch worden onderzocht. De proef moet tevens duidelijk maken hoe dat zou moeten gebeuren: massale bevolkingsonder zoeken of iedereen periodiek naar de dokter, zoals men thans elk half jaar naar de tandarts gaat. In het Groene-Kruisgebouw zul len negentig mensen per uur wor den onderzocht. Het wordt een vluchtig onderzoek, uitgevoerd door E.H.B.O.-ers en studenten, onder wie tandheelkundigen, voor het con troleren van de gebitten. Acht maal Nadat ze bij de administratie in de medische carrousel zijn opge nomen, zullen de mensen (dat doen ze vrijwillig) het volgende onder gaan: 1 doorlichten 2 meten 3 wegen 4 opnemen bloeddruk 5 bloed af nemen 6 urine-onderzoek 7 tanden- controle 8 oogonderzoek. Daarna zullen ze bij hun huisarts, de heer J. G. Antvelink of de heer W. C. R. Wilmes komen. Het vaststellen van de volgorde is een onderzoek op zichzelf ge weest. Wilde men in een week klaar komen, dan moesten negentig mensen per uur wordien behandeld. Opstoppingen kon men zich niet veroorloven. Zo konden bijvoor beeld wegen en tandencontröle niet vlak achter elkaar, omdat het wegén een kwestie van seconden is, terwijl de tandarts-in-spe op zijn minst enkele minuten nodig heeft. Herhaling De proef bepaalt zich niet tot het onderzoek van de volgende week. Gedurende een jaar of tien zal het een aantal keren worden herhaald. De resultaten kunnen dan worden vergeleken. De proef wordt ook gedaan in Stolwijk. Dr. C. W. A. van den Dol, de arts uit dat dorp. heeft er al eens eerder een medisch bevol kingsonderzoek gehouden. Hij heeft daar een proefschrift over geschre ven, waarop hij is gepromoveerd. In Schoonhoven gaat het onder zoek volgende week vóór alles, de artsen zullen er van de vroege ochtend tot de late avond mee bezig zijn. Zieken kunnen terecht bij waarnemers. Het consultatie bureau voor zuigelingen en het kleuterbureau, die beide zitting hebben in het Groene-Kruisgebouw, slaan een week over. Schoonhoven wil weten hoeveel gezonden er ziek zijn.

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 1