ALGERIJE JAAGT NAAR DE AFGROND! Verlaging van omzetbelasting ttiêl v&ujêim {SUNIL HALEN! TWEE TIJDBOMMEN ONDER MAMMOET PIKEUR ZWARE ONTPLOFFING IN ENGELSE MIJN: ZESTIEN DODEN Passeren weistandsgrens mag voor werknemer geen achteruitgang betekenen Arabieren verliezen geloof in overheid Grote gevecht moet nog beginnen Zware eis tegen boomkweker Wrak Brits schip wordt opgeruimd ZEEUWSCH DAGBLAD Ritmeester Niet doortastend Onhoudbaar Alleen bang TWEE JONGETJES VERDRONKEN St. Franciscus strijdt tegen oud zeer WETSONTWERP INGEDIEND VOOR VERSCHILLENDE GOEDEREN VAN LUCHT- TOT RUIMTEVAART Justitieel onderzoek naar handelwijze oud-burgemeester Evacuatie mogelijk bij aanval op Randstad Vrijdag 23 maart 1962 Pag. 5 Van onze Parijse correspondent LGIFRS. De psychologische uitwerking die de Franse regering van de wapenstilstand in Algerije had verwacht is wat de grote steden betreft nihil gebleken, omdat haar gezag over deze steden tot een minimum is gereduceerd. Niet zij, maar de O.A.S. beheerst het openbare leven in deze steden. De regering kan zich nog handhaven door middel van het leger, de C.R.S. en de inlichtingendienst, maar zij is niet meer in staat het op'enbare leven op gang te houden indien de O.A.S. dat niet wil. Nog altijd zijn wij gevangenen in Algiers omdat de O.A.S. het onder houden van de normale verbindingen ter zee en door de lucht heeft verbo den. De order van het gouvernement- generaal om passagiers die geen bil jet hadden en die aan boord him overtocht zouden kunnen betalen, mee te nemen, werd door de kapitein van een vertrekkend schip eenvoudig ge negeerd. Gisterochtend beval de O.A.S. een staking in het waterleidingbedrijf en de hele morgen was er geen wa ter; gistermiddag verordonneerde zij een afsluiting van de electriciteit en de hele middag zaten wij zonder stroom. VRIJDAG 23 MAART RADIO (Ingezonden mededeling) Wtk ySftSgt eï -■ WA «BA NEDERLANDS MEEST GEBRUIKTE WASMIDDEL Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG De mammoet heeft het gisteren in de Tweede Kamer nog moeilijker gekregen. De frac tieleider van de anti-revolutionairen dr. Bruins Slot liet zich uitermate somber uit, de socialist Klejjwegt had zwaarwegende bedenkingen te gen het voorstel van minister Cals om de oprichting van openbare bij zondere scholen aan eenzelfde rege ling te onderwerpen en tenslotte toonde de communist Bakker zich zeer gereserveerd. Daarmee is echter het lot van het wetsontwerp op het voortgezet onder wijs nog niet bezegeld. Er kan in de komende weken tijdens de verdere be handeling van alles gebeuren, al liggen er dan op het ogenblik ten minste twee tijdbommen onder de plannen van mi nister Cals. Principieel Bij de een gaat het om de positie van het openbaar onderwijs. Liberalen, so cialisten, communisten en pacifisten maken er een principiële zaak van, dat voor de stichting van een openbare school niet dezelfde regeling mag gel den als voor een bijzondere school. Er ligt hiervoor al een amendement van de socialist Kleijwegt klaaT. Daarmee heeft hij de Liberalen de primeur af gesnoept, maar hij gaf gistermiddag alle eer aan de liberale woordvoerster mevrouw Van Someren, dat zij het openbaar onderwijs had gekarakteri seerd als de ontmoetingsschool. De heer Kleijwegt stelde het zo: Een protestants kind zal niet naar een roomse school gaan als er een open bare school in de buurt is. Hij zag dus de openbare school ook als vluchtheu vel. Voor deze school, waarvoor de overheid heeft te zorgen, een plicht die haar door de Grondwet is opgelegd, mag niet dezelfde regeling gelden als voor het stichten van bijzondere scho len, zo is de redenering. De bedoeling van de door minister Cals voorgestelde stichtingsprocedure is de scholen die voldoen aan de ge stelde eisen van deugdelijkheid op te nemen in een financieringsplan, dat ieder jaar telkens voor een periode van drie jaar wordt opgesteld. Een school die eenmaal op dat plan staat moet in leder geval binnen vijf jaar worden (Ingezonden mededeling) gesubsidieerd. De K.V.P.-er dr. Albe- ring wil deze termijn terugbrengen tot drie jaar. De tegenstanders willen de openbare school helemaal van deze re geling weghalen wat echter onaan vaardbaar is voor minister Cals, die daarmee een van de pijlers van zijn plan ziet wegvallen. Voor het overige had de socialist Kleijwegt nogal wa.t waardering voor de maanmoet, die volgens hem aller minst een aanslag op het bijzonder onderwijs betekent. Hij zei ongevoelig te zijn voor de kreet, dat het „vrije onderwijs" zou worden aangetast. De brugklasse, het overgangsjaar tussen de lagere school en het voortgezet on derwijs, wilde hij echter over de hele lijn ook inderdaad als een overgang Zien, reden waarom hij zich uitsprak tegen Latijn in de brugklasse van het gymnasium. „Verroomsing' De tweede tijdbom is gericht tegen de maatschappelijke organen. De vrees dat minister Cals daarvan een p.b.o. voor het onderwijs wil maken, heeft de Anti-Revolutionairen ertoe gebracht een voorstel in te dienen om het hele artikel over deze organen uit het wetsvoorstel te lichten. De communist Bakker sloeg gistermiddag waarschijnlijk de spijker op de kop toen hij opmerkte, dat de protestanten bang zijn voor verroomsing van het onderwijs! Dr. Bruins Slot liet er zelf overigens evenmin twijfel over be staan: „Waarom moeten deze orga nen publiekrechtelijk worden georga niseerd. Het is gevaarlijk om impro- viserenderwijs een begin van een on- derwijs-p.b.o. te scheppen". Al zijn andere bedenkingen tegen de mam moet wogen trouwens ook nogal zwaar: alles wat voor de openbare school te regelen valt wordt het bij zonder onderwijs als subsidievoor waarden opgelegd; de subsidievoor waarden zijn zo opgezet, dat zij prak tisch een blanco cheque betekenen voor de administratie om heel het onderwijs te regelen; een zeer trieste zaak dat juist het Ulo met de ender gang wordt bedreigd; experimenten worden voortaan op de departemen ten uitgedacht; grote verarming van het onderwijs; aftakeling van het gymnasium. Ondanks alles wilde dr. Bruins Slot zich echter constructief tegenover de mammoet opstellen, Wa-t de socialist Kleijwegt ook deed. Niemand heeft zich dus nog op een standpunt vast gelegd. Het grote gevecht zal pas over enkele weken beginnen, na het ant woord van minister Cals op het de bat. Het ziet er naar uit, dat dit ge vecht meteen al zal vastlopen op het berucht geworden artikel 3 over de maatschappelijke organen. Schorsing van de debatten en her nieuwd overleg tussen de minister en de Kamercommissie liggen nu eigen lijk al in het vooruitzicht. Intussen gaat volgende week dinsdag het de bat verder. voor 1.25 heeft u immers al de proef. licht en geurig in 't.heldergele doosje! ROTTERDAM. Vijf jaar niet rijden en vijf maanden gevangenisstraf. Dat leek de officier van justitie bij de Rot terdamse rechtbank gisteren een juiste straf voor de 22-jarige boomkwekers knecht C. van D. uit Reeuwijk, die na ongeveer tien biertjes te hebben ge dronken een hem tegemoetkomende bromfietser dodelijk had aangereden. De man was op de plaats van het ongeluk gestorven; zijn vrouw, die achterop had gezeten, had er het leven afgebracht Het was gebeurd op 27 augustus om kwart voor negen 's avonds. Verdachte bekende die dag van het ene café naar het andere te zijn getrokken. Hij zei niet te hebben gevoeld, dat hij onder drankinvloed verkeerde. Een andere jongeman, die hem in een van de café's had meegemaakt, vertelde: „Hij reed knap hard weg. Hij was niet dronken, maar ik zou niet graag bij hem achterop hebben willen zitten." De bestuurder van een personenauto, die Van D. ook tegemoet was gereden, verklaarde geen tegenligger te hebben gezien. Of verdachte al of niet zijn kop lamp aan had gehad, werd niet duidelijk. De bromfiets van verdachte lag na het ongeluk aan de verkeerde kant van de weg. Hij herinnerde zich niet links te hebben gereden. Vast stond, dat het slachtoffer goed rechts had gereden. De raadsman, mr. C. Loeff, achtte dood door schuld bewezen, maar het drank misbruik noemde hij dubieus. Hij be pleitte een mildere straf, omdat naar zijn mening verdachte zijn levenlang de her innering met zich mee moet dragen schuld te hebben aan de dood van een ander. Inmiddels heeft zij nog een aantal j verrassingsstakingen in het vooruit zicht gesteld, en de openbare macht is niet meer in staat daar iets aan te doen. Alleen is het het Franse be stuur gelukt gisteren een algemene staking te voorkomen door drie gear resteerde Europese vakbondsleiders vrij te laten door toe te geven dus. Het mag dan zijn dat de O.A.S. dit alles door terreur of sabotage heeft bereikt, de feiten zijn er niet minder erg om. Voor de derde achtereenvol gende dag gaf het gouvernement-ge neraal gisteren de journalisten de verzekering dat de volgende dag alles weer normaal zou zijn. Het ergste is evenwel dat tegen dit alles nog niets of nauwelijks iets is gedaan. Zeker, men confereert, men maakt plannen, maar tegen de tijd dat deze plannen gerealiseerd kunnen worden is er van de zijde van de O.A.S. al weer iets gedaan dat ze bij voorbaat doet mislukken. Van door tastend optreden is geen sprake en het allerergste is dat de arabieren bij het zien van dit gebrek aan doortas tendheid het geloof in de kracht van de overheid beginnen te verliezen. Nadat ik gisteravond opnieuw een mislukte poging had gedaan om aan boord van een boot uit Algiers weg te komen keerde ik in arren moede naar mijn hotel terug. De verslagen heid over de toestand bij het arabi- sche personeel bleek veel groter dan bij de Europeanen. „Als de kracht van de O.A.S. zo groot is dat zij zelfs het vertrek van buitenlandse journa listen kan beletten, wat hebben wij dan nog van de Franse overheid te verwachten?" zei een van hen. „U bent gedwongen om met ons de oor log tot het einde voort te zetten" zei mij een Europeaan, „en ik weet bij voorbaat welke zijde u zult kiezen." Zonder iets te zeggen heb ik hem mijn rug toegedraaid. De toestand in Algiers begint al lengs onhoudbaar te worden, maar naar ik van Franse collega's vernam is het in Oran nog veel erger. De krachtmeting tussen de O.A.S. en het wettige Franse gezag is thans tot voile ontplooiing gekomen. Het openba re leven is, zoals gezegd, in handen van de O.A.S. De openbare orde is nog in handen van het leger ondanks de eerste aanval van de O.A.S. op dit tweede essentiële punt van het be grip „gezag". Dit eerste gevechtscontact was de oorzaak van een onrustige doorwaak te nacht. Onophoudelijk ratelden de machinepistolen ergens boven de kasjba; te Clos-Salembert-les-Ruis- seaux en Belcourt waren enkele com mando's uit Europese huiz'en door rondtrekkende patrouilles beschoten. Af en toe ontploften er granaten, op nieuw gevolgd door salvo's uit pistool- mitrailleurs. Tot vier uur 's morgens heb ik de nacht op mijn balkon doorgebracht in de zwoele, vochtige en vooral be nauwde atmosfeer. Daarna begonnen de sirenes te gillen en daverden er weer ambulances voorbij die een kwar tier later opnieuw gillend terugkeer den, Pas tegen vijf uur in de ochtend werd het kalm. Deze eerste contacten hadden een ander psychologisch effect op de be volking dan de O.A.S. vermoedelijk verwachtte. Bleek en zwijgend ging iedereen naar zijn werk. Voor de eer ste maal werd het de bevolking duide lijk dat het optreden van de O.A.S. heel iets anders wil zeggen dan het slaan op potten en pannen, het al dan niet uitsteken van een vlag of het ne men van een extra vakantiedag als gevolg van een staking. De gezichten werden nog bleker toen er een vlugschrift verscheen waarin de O.A.S. cynisch en zakelijk uitlegde hoe Molotofcocktails moeten worden gegooid naar de pantserwagens en de tanks, en welke de kwetsbaar ste plekkén zijn van deze oorlogsmon sters. Zij lazen het met bevende han den en ik moest opeens denken aan de bittere woorden van een gearres teerd deserteur die in Parijs bij zijn verhoor verklaarde: „Die Franse bur gers in Algerije zijn alleen goed om op potten en pannen te slaan. Voor de rest zijn ze alleen maar bang". Het is inderdaad zo, dat de Franse bevolking in Algerije alleen maar op te warmen is voor negatieve daden en dat het de O.A.S. zeer moeilijk zal vallen om hen tot positieve bijdragen tot haar strijd te brengen. Vooral om dat zij zij het in mindere mate zelf ook bang is voor het leger en de politie. Deze bevolking weet immers maar al te goed dat wanneer het ten slotte hard tegen hard gaat, de solda ten uit pure zelfverdediging op ieder een zullen gaan schieten. Van onze correspondenten KLUNDERT In een put achter de voormalige gasfabriek aan de Schans- weg in Kkmdert is gisteren het twee jaar oude zoontje van de familie Goris- sen verdronken. Buren en politie hadden al de hele middag gezocht toen zij het kind vonden. In Haarlem verdronk de driejarige Steffie Somers in de spoorsloot bij de Steffensonstraat. Het kind werd gevon den door zijn vader en zijn grootmoeder. HILVERSUM I, 402 M. Ochtend NCRV: 7.00 Nieuws en S.O.S.- berichten; 7.10 NCRV-lied; 7.13 Lichte grammofoonmuziek; 7.30 Gewijde muziek (gr); 7.50 Het brood des levens, meditatie; 8.00 Nieuws; 8.15 Radiokrant; 8.35 Grammofoonmuziek; 9.00 Voor de zieken; 9.35 Waterstanden; 9.40 Voor de vrouw; 10.10 Grammo foonmuziek; 10.15 Morgendienst; 10.45 Pianorecital; 11.15 Voor ou dere luisteraars. Middag 12.00 Verpozingsmuziek rond de dertiger jaren; 12.30 Mededelin gen ten behoeve van land en tuinbouw; 12.33 Instrumentaal septet: lichte muziek; 12.53 Gram mofoonmuziek of actualiteiten; 13.00 Nieuws; 13.15 Lichte gram mofoonmuziek; 13.45 Russische koorzang (gr); 14.05 Schoolradio; 14.25 Moderne en klassieke mu ziek (gr); 15.50 Licht ensemble; 16.15 Praatje over kamerplan ten; 16.30 Kamermuziek; 17.00 Voordracht; 17.20 Licht orkest; 17.40 Beursberichten; 17.45 Ka mermuziek (gr.). Avond 18.00 Harmonie-orkest; 18.20 De hangmat; 18.50 Regeringsuit zending: Intellectuele bruggen bouwers in Amerika en Neder land - II. Mej dr J J van Dul- lemen, oud directrice van de U.S. Educational Foundation spreekt over het fulbright-pro- gramma in de praktijk; 19.00 Nieuws en weerberichten; 19.10 Op de man af, praatje; 19.15 Oude muziek (gr); 19.30 Radio krant; 19.50 Dameskoor: geestelij ke liederen; 20.20 Prisma, geva rieerd programma; 21.30 Konink lijke Militaire Kapel; 22.00 Kerk orgelconcert; 22.30 Nieuws; 22.40 Wijd als de wereld, lezingen; 23.00 Muziekrevue; 23.40 Lichte gram mofoonmuziek; 23.5524.00 Nws. HILVERSUM II, 298 M. Ochtend VARA: 7.00 Nieuws; 7.10 Och tendgymnastiek; 7.20 Grammo foonmuziek; 8.00 Nieuws; 8.18 Muzikale ochtendpost (gr)9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Moderne orkestmuziek (gr); 9.40 Schoolradio. VPRO 10.00 In zicht en uitzicht, praatje; 10.05 Morgenwijding. VARA; 10.20 Voor de vrouw; 11.00 Voor de kinde ren; 11.18 Kamermuziek (gr); 11.40 Orgelspel. Middag AVRO; 12.00 Trompetspel; 12.20 Uitzending voor de landbouw; 12.30 Mededelingen ten behoeve van land- en tuinbouw; 12.33 Sport en prognose; 12.50 Piano spel; 13.00 Nieuws; 13.15 Mede delingen en grammofoonmuziek; 13.25 Beursberichten; 13.30 Lich te muziek; 14.00 Pianodio; 14.30 Vlaamse jeugdboekenschouw; 14.40 Kerkorgelconcert; 15.00 't Is maar een weet. VARA: 16.00 Grepen uit de muziekgeschiecte nis, muzikale lezing; 16.30 Voor de zieken; 17.00 Voor de teen agers; 17.50 Actualiteiten. Avond 18.00 Voor de kinderen; 19.10 Kinderkoor. VPRO: 19.30 Ballet muziek; 19.50 Dèèrompraat je; 20.00 Nieuws; 20.05 Leven op het land, gesprek; 20.20 Iets voor niets; 20.50 Wereld in beweging, Europees commentaar. VARA: 21.00 Licht orkest; 21.30 Grote en kleine problemen van deze tijd, gesprek; 22.00 Instrumen taal trio: lichte muziek; 22.15 Buitenlands weekoverzicht; 22.30 Nieuws. VPRO: 22.40 Het kind in ons huwelijk, gesprek. VARA; 23.00 Socialistisch nieuws in Es peranto; 23.10 Lichte grammo foonmuziek; 23.5524.00 Nieuws. f TELEVISIE 1 Avond NTS; 20.00 Journaal en weer overzicht. AVRO: 20.20 Flits, maandelijkse TV-kroniek; 21.0f Spaans danspaar; 21.40—22.15 Do mino. 22.15 Hou je aan je woord. Nog wat onwezenlijk staart deze gewonde voor zich uit. Hij is zojuist uit de ingestorte mijngang bevrijd, waar zestien kameraden het leven verloren. VLISSINGEN (A.N.P.) In de mon ding van de Westerschelde, ter hoo-gte van Cadzand, is het bergingsbedrijf Van den Akker uit Vlissingen begonnen aan een gevaarlijk karwei: het opruimen van het wrak van het Britse schip Fort Maisonneuve. In zijn ruimen en op de dekken heeft het een grote hoeveelheid oorlogsmateriaal, waaronder negenhon derd ton granaten. Het schip heeft deel uitgemaakt van een geallieerd konvooi, dat eind 1944 materiaal en proviand wilde aanvoeren via de haven van Antwerpen, die toen pas was veroverd. Het schip liep in de monding van de Westerschelde op een mijn en zonk. Alleen de mast van het ruim tienduizend brt. metende vracht schip steekt nu nog boven water uit. „We ruimen de Fort Maisonneuve op door haar weg te schieten", aldus de heer Mange, directeur van het bedrijf in Vlissingen. „We brengen springladingen aan, die tot ontploffing worden gebracht. Zo schieten we het wrak weg tot een diepte van veertien meter." Het is niet uitgesloten, dat bij dit springen ook een deel van de lading explodeert. „We zijn daarop voorbereid en hebben maatregelen genomen", zegt de heer Mange. „De allerbelangrijkste: Voordat we de lading tot ontploffing brengen zorgen we ervoor, dat we zeker een kilometer uit de buurt van het wrak zijn. In normale gevallen varen we on geveer honderd meter weg." Van onze correspondent LONDEN. Zestien Engelse mijn werkers zijn gisteren om het leven gekomen en twintig werden gewond bij een ondergrondse gasontploffing in de mijn Happy Valley bij Hapton, ten noorden van Manchester. De toestand van sommige gewonden was gisteravond ernstig. De explosie gebeurde tegen half tien gisterochtend; de 152 man van de och tendploeg waren toen twee en een half uur ondergronds. Ongeveer twee kilo meter van de schacht, op een diepte van bijna driehonderd meter weerklonk toen een hevige knal. Vlak bij een plaats waar men kolen dolf was een grote hoeveelheid mijngas ontploft. De luchtdruk in de mijngangen was ge durende enige ogenblikken verschrik kelijk. Reddingswerk Spoedig kwamen de eerste gewonden boven. Sommigen hadden zich door ingestorte hopen kolen en stenen een weg naar de vrijheid moeten banen. Een deel van de geredden bood zich onmiddellijk aan voor het reddings werk. Met hen mee naar beneden ging de 45-jarige Maud Waggott, een ver pleegster. Zij gedroeg zich als een heldin, aldus de geredde mijnwerkers. Onverschrok- Van onze Haagse redactie DEN HAAG. Als de Tweede en Eerste Kamer akkoord gaan met een door de staatssecretaris van financiën ingediend wetsont werp, zal op een aantal goederen niet meer een omzetbelasting yan achttien, maar van vijf procent worden geheven. Onder deze verla ging vallen o.m.: Koelkasten, foto- en filmtoestellen, oesters, horloges (behalve gouden en zilveren) en klokken, elektrische speelgoedtrei- nen, meubelen van teakhout, jacht geweren, sportvliegtuigen en tafel zilver. Het ligt voor de hand dat deze ver laging, die de schatkist ongeveer vijf tien miljoen gulden gaat kosten, prijs dalingen tot gevolg zal hebben. Omdat verschillende factoren, o.a. de mening van de minister van economische za ken, hierop van invloed zijn, kan nu nog niet worden gezegd hoe veel de kopers aan de voorgestelde verlaging van deze belasting zullen kunnen „ver dienen". T ussentarief Het tarief van achttien procent blijft gehandhaafd voor: Personenauto's, motorfietsen, autobanden, televisie toestellen, goederen van natuurbont of natuurzijde, bijouterieën, parfume rieën en sigarettenpapier. In het tussentarief van tien procent kwamen geen veranderingen. Onder dit tarief vallen radio's, chocolade, en suikerwerken en de meeste dranken. Belofte Het voorstel van staatssecretaris mr. dr. W. H. van den Berge ts het gevolg van zijn aan de Tweede Ka mer gedane belofte de tarieftabellen van de omzetbelasting nog eens op knelpunten te onderzoeken. Hij wil nu behalve de koelkasten en de sport vliegtuigen ook nog een aantal goe deren van de achttien-procentlijst schrappen, waarvan de opbrengst vol gens dit tarief slechts zeven miljoen gulden meer is, dan wanneer vijf procent omzetbelasting wordt gehe ven. Juist voor een aantal van deze artikelen bestonden bezwaren tegen de hoge belasting. De opbrengst van de omzetbelasting was vorig jaar 1,9 miljard gulden; de schatting voor dit jaar is 2,15 miljard gulden. Koelkasten De staatssecretaris van financiën blijkt zijn mening over de omzetbelas ting voor koelkasten te hebben veran derd. Enige jaren geleden was hij in de Tweede Kamer nog een groot te genstander van een lagere belasting op deze kasten. Nu schrijft hij in de memorie van antwoord op zijn wets ontwerp, dat bij de ontwikkeling in de woningbouw met name de flats en door de toenemende gewoonte van de mensen om grotere voorraden in te slaan, het niet langer verantwoord is de aanschaf van een ijskast door een hoge belasting moeilijker te maken. Dr. Van den Berge, die ook nag en kele wijzigingen ,in de vrijstellingen voor de omzetbelasting wil aanbrengen, meent dat zijn wetsontwerp een bijdra ge is tot een vereenvoudiging van de belastingwetgeving. HILVERSUM. De Vara begint za terdag 31 maart met een serie van drie uitzendingen over de ontwikkeling van de luchtvaart tot de ruimtevaart. Deze televisieprogramma's worden samenge steld door Eelco Schuller en Peter van Halm. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM. In onderhan delingen met Philips over een nieuwe collectieve arbeidsovereenkomst voor administratief personeel, verdedigt de R.K. Bond van administratief-, verkopend- en verzekerend perso neel St. Franciscus van Assisië twee voorstellen, die aan een oud zeer een einde moeten maken. Invoering, ook bij andere c.a.o.'s, zou betekenen dat iemand, wiens salaris de zogenaamde weistandsgrens overschrijdt, inder daad vooruit gaat en niet achteruit, zoals tot nu toe vaak het geval is. Daarom luiden de voorstellen van St. Franciscus van Asssisië: 1. Een werknemer die de loongrens passeert, ontvangt een zodanige opslag, dat zijn salaris tenminste vijfhonderd gulden boven die grens komt te liggen. 2. De werkgever betaalt de helft van de kosten die voor een werknemer en zijn gezin zijn verbonden aan een par ticuliere verzekering tegen ziektekos ten. Belang „Het belang van deze voorstellen is veel groter dan men geneigd schijnt te denken", zei de voorzitter, de heer A. Jansen ons. „Elke beambte komt eens op het beruchte punt terecht. De ervaring heeft geleerd, dat vijf tot tien procent van de mannelijke beambten blijft hangen in de laagst gesalarieerde groep. Negentig tot 95 procent verhuist echter naar de groep, waarin de loon grens moet worden genomen". Iedereen kent in zijn omgeving wel mensen die als het zover is hun werk gever smeken: „Geef mij alstublieft geen opslag, want ik raak meer kwijt dan ik erbij krijg. Omgekeerd zo heeft de bond berekend bespaart de werkgever ieder keer dat een van zijn mensen de loongrens voorbijstreeft, ruim 450 gulden. Het lijstje ziet er zo uit: Niet meer te betalen aan ziektewet 205,92, zie kenfonds 168,17, wachtgeld- en werk loosheidspremie 54,91, en invalidi teitswet 31,20. Vervallen Nu de werknemer. Zodra hij niet meer verplicht verzekerd is, vervallen voor hem deze premies: ziektewet 68,64, ziekenfonds 168,17, wacht geld- en werkloosheidswet 27,46; per jaar dus ruim 260 gulden. Wil hij zich echter particulier redelijk verzekeren tegen de kosten van specialist, zieken huis, operatie en sanatorium, dan kost hem dat voor een gezin van vier tot zes personen tussen de driehonderd en vijfhonderd gulden per jaar. Daarboven komen nog de kosten voor huisarts, apotheken en tandarts. „Daarom", zei de heer Jansen, „vin den wij het niet meer dan redelijk dat de werkgever hetgeen hij bespaart ten goede laat komen aan zijn werknemer, en dat hij de helft van de (particuliere) premie betaalt. Ik moet er bij zeggen, dat het laatste al in verscheidene grote ondernemingen gebeurt." ken klauterde ze over de kolen en het gruis om de zwaarst gewonden te kun nen bereiken. Ze gaf deze mannen ter plaatse morfine-injecties. „Ik was heel lang ondergronds", ver telde de dappere vrouw later, „ik weet niet eens hoe lang het was. maar het was daar verschrikkelijk." Een van de mijnwerkers die ruim een kilometer van de plaats was waar de explosie zich voordeed, zei dat het beneden precies een slagveld was. „Mijn oren zaten helemaal dicht door de kracht van de ontploffing. We ren den naar de plaats van de ramp en grepen brancards mee die klaar lagen." Officieel heet de mijn Hapton Valley, maar door de goede verstandhouding die er heerst tussen de directie en de mijnwerkers, noemt iedereen de mijn Happy Valley. Gisteren heerste er rouw in Hampton. Van de tweeduizend in woners van het dorp wisten velen pas om één uur toen ze naar de nieuws berichten luisterden, dat er onder gronds een ramp was geschied. Familieleden van de mijnwerkers repten zich naar Happy Valley. Vrou wen van de kompels haastten zich naar het kantoor van de mijn om te horen wat er met hun man was gebeurd. Geestelijken poogden de vrouwen die plotseling weduwe waren geworden, te troosten en bij te staan. Binnen enkele minuten na de ramp reden de eerste ziekenauto's met de gewonden naar het dichtstbijzijnde ziekenhuis. Een gedeelte van de hoofd verkeersweg werd afgezet om het ver voer zo snel mogelijk te doen geschie den. De fietsenstalling van Happy Valley werd ingericht als chapelle ardente. Hier en daar stond een vrouw van een omgekomen mijnwerker stil te hui len, anderen staarden voor zich uit naar de ingang van de schacht waarin hun man enkele uren tevoren voor het laatst was afgedaald. MIDDELBURG De officier van justitie in Middelburg, mr. A. W. Rosingh, laat onderzoeken of de oud burgemeester van Oostburg, mr. K. H„ indertijd strafbare handelingen heeft gepleegd. De oud-burgemeester, die inmiddels een functie in het bedrijfsleven heeft gekregen, is al een verhoor afgenomen. Mr. Rosingh kon gisteravond nog niet meedelen of het op grond hiervan tot een strafvervolging tegen mr. H. zal komen. Het voornaamste punt van onder zoek: de manipulaties met een bedrag van tienduizend gulden, dat door een garagehouder uit Terneuzen aan de gemeente Oostburg zou zijn overge maakt. De garagehouder zou dit geld hebben moeten storten om voor de bouw van een garage in Oostburg een goede plaats te krijgen. Het geld zou onder andere zijn gebruikt voor het plaatsen van een prachtig glas-in-hetonraam in het luxueuze raadhuis van Oostburg, dat toen in aanbouw was. Het geld werd echter door de raad niet als schenking aanvaard en is ook niet op andere wijze verantwoord. Mr. K. H. is eind 1959 door de com missaris der Koningin in Zeeland met ziekteverlof gestuurd en kreeg in de loop van 1960 zijn ontslag als burge meester van Oostburg. Daarna is hij in dienst gekomen van een im- en exportbedrijf. Hij houdt zich voornamelijk bezig met de handel in technische goederen. Mr. H. heeft in zijn nieuwe functie een belangrijk aandeel gehad in het ver zorgen van de Nederlandse inzending voor de handelstentoonstelling die enige tijd geleden in Moskou is ge houden. DEN HAAG. Als door atoombom aanvallen op vliegvelden in de Rand stad Holland de bevolking uit het westen van ons land moet evacueren, dan zal dat mogelijk zijn, meent de regering. De minister-president, prof. dr. J. E de Quay, schrijft dit aan de Eerste Ka mer in de memorie van antwoord op de begroting van Algemene Zaken. Het is met de bedoeling van tevoren tot evacu atie over te gaan tenzij dat door de omstandigheden van het ogenblik nood zakelijk wordt. Openbare schuilkelders zullen alleen worden gebouwd nabij drukke verkeers punten. Deze schuilplaatsen zijn slechts bedoeld voor mensen, die bij dreigend gevaar daar in de buurt zijn en niet op tijd thuis kunnen komen. Prof De Quay wijst er nog op, dat het beleid er op is gericht, dat ieder in de sfeer van eigen gezin en eigen woning voorzieningen treft tegen het gevaar van fallout. Het houdt tevens in, dat de be volking in de eerste fase van de oorlog in haar eigen belang zo dicht mogelijk moet blijven bij de schuilgelegenheden in de eigen woning.

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 5