ZEELAND NOG STEEDS EEN EXPULSIEGEBIED Burgemeester Drijber dreef paal in modderige bodem Arnemuiden wacht fel duel in Terneuzen Dagelijks bestuur van C.N.S. komt niet terug Zware straf voor dronken A.M.Z.-buschauffeur Landbouwers in Waarde staan grond af voor dijkverzwaring Veere kan van Hoek winnen Samenbundeling van krachten op het eiland Tholen? Onkerkelijkheid in provincie gering Vu meer mensen in ndustr. werkzaam dan in landbouw VIERDE-KLASSERS ZUID Causerie over Marokko Spelavond in Schore Festiviteiten in Wemeldinge Ouderavond van Geref. jeugdverenigingen N.C.V.B. Middelburg Marijke Rehorst liet het er niet hij zitten Na ontslagaanvrage van mentor Twee gemeente avonden in Wemeldinge Schoolhoofd Veere geïnstalleerd Eerste van 600 voor flats aan Nassaulaan Beleggingspro jekt mijnwerkersfonds Nauwe kontakten Middenstandsver. in Krabbendijke bijeen Swift 2-Zeelandia Tjoba naar Delft POLITIERECHTER MIDDELBURG Damesvolleybal in Nieuwerkerk Vrijdag 23 maart 1962 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 4 MIDDELBURG. Zeeland is 'og steeds een expulsiegebied. et vertrekoverschot bedroeg in e periode 19471961 1358 per- onen gemiddeld per jaar. dat ongeveer 0.5 pet., aldus blijkt it de publikatie van de Provin- iale Planologische Dienst over e volkstellingen van 1947 en 1960. De aangeduide periode werd >eïnvloed door de terugkeer van e in de oorlog uit Zeeland ge- vacueerden. Laat men de eerste 'rie jaren buiten beschouwing '.an ziet men een afnemend ver- rekoverschot. Dit wordt de laat- te jaren veroorzaakt door de tfectuering van het decentrali- atiebeleid van de rijksoverheid de ontwikkelingskernen: Ter- ïeuzen, Goes, Sint Maartensdijk n Zierikzee. Mede op grond van le ingebruikneming van het Zuid- '>loe als haven- en industrie gebied en de verdere ontplooiing '•n de bedrijvigheid in de kanaalzone in Zeeuws-Vlaande- en is daarom te verwachten dat leze positieve ontwikkeling zich !e komende jaren zal voortzetten. Van 1947 tot 1960 onderging het inwo- ertal van Zeeland een uitbreiding met pet., dat van het Rijk met 19 pet. Zeeland is derhalve ten achter geble ven bij de ontwikkeling van Nederland als geheel. De oorzaak moet, zoals be kend, gezocht worden in een onvoldoen de uitbreiding van de niet-agrarische bestaansbronnen. Hierdoor vond er een afvloeiing plaats van arbeidskrachten Leeftijdsopbouw Binnen de provincie kan men duide lijk een onderscheid maken tussen de agrarische en de overwegend niet-agra rische gebieden. De industriële centra toonden de belangrijkste bevolkings groei. De Kanaalzone Zeeuws-Vla an- deren onderging een vermeerdering met 24 pet., die van Walcheren met 30 pet., Noord-Beveland, een gebied waar de beroepsbevolking in 1960 voor 44 pet. werkzaam was in de landbouw, zag haar inwonertal van 1947 tot 1960 ver minderen met 12 pet. De leeftijdsopbouw van de bevolking van Zeeland was zowel in 1947 als In 1960 ongunstig ten opzichte van die van het Rijk, namelijk a. naar verhouding minder jongeren (014 jaar), b. naar verhouding minder personen tn de pro ductieve leeftijdsgroep (van 1564 jaar), c. naar verhouding meer bejaar den. De situatie ten opzichte van Neder land als geheel is tussen 1947 en 1960 verslechterd. Dit geldt zowel voor de productieve leeftijdsgroep als voor de bejaarden. In laatste instantie is dit weer opnieuw terug te voeren tot het ontbreken van een positieve ontwikke ling van de niet-agrarische bestaans bronnen. Dit heeft een afvloeiing van vooral jongere arbeidskrachten tot ge volg, in het bijzonder in de agrarische streken. Gezindte Het zijn overwegend jongeren die ver trekken. Hun weggaan en het „mis sen" van hun nakomelingen heeft deze sterke veroudering tot gevolg. Een tweede factor wordt daarbij nog ge vormd door het feit dat het aantal kin deren dat per gezin geboren wordt, ge- MIDDELBURG. Zaterdag aanstaan- 'e reist koploper Arnemuiden In de lerde klasse a naar Terneuzen om te >ogen Terneuzense Boys zich van het Ijf te houden. De Arnemuidenaren heb- >en wel voor hetere vuren gestaan, naar zij zullen in de „hoofdstad" van 'eeuws-Vlaanderen stellig op grote te enstand stutten. Nu de Boys vorige veek met grote cijfers van Dlnteloord eeft het duel Terneuzense Boys-Arne- nuiden ietwat van de glans, die het bij en Dinteloordse nederlaag gehad zou ebben, verloren. Als U het ons vraagt: vrnemuiden wint, en het kampioen- chap ls nog steeds een kwestie van tijd. ijd. In Spui zal het zaterdag eveneens oannen. AZW komt op bezoek en zal tellig proberen ook Spui aan zijn zege- ar te binden. De Spuienaren zijn er chter de laatste weken uitstekend in n dus behoort een gelijkspel niet tot e onmogelijkheden. Nieuwdorp kan misschien een pun- enverdeling bereiken tegen Chrislan- ia, maar veel hoop daarop zal het niet roeten hebben. SmerdiekWN is een trijd, waarin de thuisclub op beide pun- en beslag moet kunnen leggen. Waar e Tholenaren evenwel van slag af zijn s een Klundertse zege niet onmogelijk, n 4b is Wemeldinge in Sleeuwijk kans- K.N.V.B. afdeling Zeeland MIDDELBURG. In de eerste 'tlasse van het KNVB afdeling- /oetbal in Zeeland is de kampioen reeds bekend (Middelburg V), nu Je minder prettige aanwijzing van le degraderende vereniging. Vee- ~eHoek is de eerste wedstrijd /an belang en omdat het voor loek in deze competitie toch niet neer van betekenis is kan Veere ninstens een puntje halen uit dit luel. SVDAZW II daarentegen is voor beide clubs van betekenis omdat beiden in de gevaarlijke zone verkeren. De Axelse club lijkt ons de sterkste en een over winning plausibel. KapelleYerseke III is voor de thuisclub, maar de oesterkwekers zijn theoretisch nog niet helemaal veilig en kunnen goede tegen stand bieden. Tenslotte is VCK Bruse Boys van weinig belang meer en de thuisclub is favoriet. Het programma voor zaterdag luidt: le klas Kapelle I—Yerseke III, SVD I—AZW II, Veere I—Hoek I, VCK I—Bruse Boys I. 2e klas A: Middelburg VIArnemuiden II, Meeuwen ISerooskerke I, VCK IIKloe- tir.ge I. 2e klas B: Nieuwdorp IIBeren I, Wemeldinge IIZaamslag I, Heinkenszand I—Kats I. Hoek II—Kloetinge II. 2e klas C: Brouwershaven IIIMevo II, WIK I—Burgh III 3e klas A: Wissenkerke I—Vlissingen VI. Colijnsplaatse Boys IIVCK III, Se rooskerke IIOostkapelle I, Veere II Zeeland Sport VI. 3e klas B: Zaamslag II —Spui II. AZW III—Driewegen II. SVD II —Terneuzense Boys II. 3e klas C: Kloetinge III—Kruiningen III. Rillandia III—Borssele I. K-atobendijke II—Wolf aartsdijk II, Kapel le ii—Waarde I. 3e klas D: Bruse Boys II— Zwaluwen '61 I. MIDDELBURG. Voor de afdeling Middelburg van de Vereniging voor Slechthorenden verzorgde de heer H. J. Schoenmaker uit Zoutelande een dia avond over Marokko. Hij was slechts kort in dit land geweest, maar toch slaagde hij erin op onderhoudende wijze interessante bijzonderheden over dit land te vertellen. Marokko is een arm land met grote woestijngedeelten; het wordt voornamelijk bewoond door Mohamme danen. De kindersterfte is er groot, ter- wi'.l er voor iedere 33.000 inwoners slechts één dokter beschikbaar is. De vrouw heeft in Marokko nog even wei nig rechten als een paar duizend jaar geleden. Naast de primitieve Arabische buurten vindt men in de grote steden moderne Europese woonwijken. loos tegen de club van die naam. Ril landia heeft betere papieren in de ont moeting met Zwaluwse Boys, al zullen de „blauwen" op heftige tegenstand stuiten. Wijk—SSC '55 is voor de bezoe- keres. Sprang en Good Luck blijven respectievelijk tegen Aalburg en Roda Boys met kleine overwinningen op de eerste twee plaatsen. Programma: 4a; Terneuzen Boys— Arnemuiden; NieuwdorpChrislandia; Spui—AZW: Smerdiek—WN; 4b; SleenwijkWemeldinge; WijkSSC '55; Zwaluwse BoysRillandiaSprang- Aalburg; Good Luck—Roda Boys. Juniorenvoetbal B. op Zoom BERGEN OP ZOOM Wedstrijdpprogram- ma voor zaterdag 24 maart. Afd. A, klasse II: Vosmeer 3—Steenbergen 5; Tholense Boys 3 Steenbergen 4. Afdeling B, klasse II: Smerdiek 3—Halsteren 5; Tholense Boys 4— Halsteren 6. middeld genomen, eveneens lager is dan in de meeste andere streken van ons land. Tussen 1947 en 1960 hebben zich in de onderlinge verhoudingen der verschil lende bevolkingsgroepen naar kerkelijke gezindte slechts geringe wijzigingen voorgedaan. De belangrijkste daarvan zijn: toeneming aantal rooms-katholie- ken met 1 pet., vermindering hervorm den met 2,5 pet., uitbreiding van de groep „geen kerkelijke gezindte" met 1,3 pet., een vrijwel gelijk blijven van de gereformeerden en de andere gods diensten, dit alles betrekkelijk gezien. In 1947 bedroeg het aantal personen in Zeeland, dat geen godsdienst had 6,6 pet. (Nederland 17,1 pet.), in 1960: 7,9 net. Gerekend ten opzichte van het Riik kan men zeggen dat de onkerkelijkheid in Zeeland gering is. In 1947 oefende 41,4 pet. van de bevol king een beroep uit, in 1960 35,8 pet. Waren in 1947 meer mensen in de land bouw werkzaam dan in de industrie, in 1950 was dit net andersom. Uitvoering Oranje Nassau VLISSINGEN Onder matige be langstelling werd gisteravond in het Concertgebouw de jaarlijkse uitvoe ring van de Chr. Gymnastiekvereni ging Oranje Nassau gehoi^den. De avond werd begonnen met een optre den van de drumband waarna de voorzitter, de heer Venendaal, allen welkom heette in het bijzonder het oud-bestuurslid Jansen. De voorzitter memoreerde het behalen van de eerste prijs door de dames op kring wedstrijden. De gymnastieknummers, bestaande uit vrije oefeningen, ring, paard en brug werden vlot afgewerkt waarbij in het bijzonder een pluimpje kan worden gegeven aan de heren bjj de brugoefeningen. De avond werd besloten met het op treden van de drumband. Vanavond geeft de vereniging een ledenuitvoe ring en zaterdag een jeugduitvoering in het Concertgebouw. SCHORE. In het verenigingsgebouw werd door de jeugdwerkcommissie van de hervormde gemeente weer een spel avond voor de jongeren georganiseerd, die aan gezelligheid niets te wensen overliet. Aan het slot werd in het bij zonder aan de ouders en ouderen, die telkens hun tijd en hun krachten be schikbaar stellen om deze avonden te doen slagen dank gebracht, nu de serie spelavonden van dit winterseizoen beslo ten werd. De volgende prijzen werden voorts toegekend: schieten; le pr. Jo- han Wisse, 2e Kees Wisse; piekbord: 1 Jan Traas, 2 Marcel Martijn; radjah: 1 Piet Rottier, 2 Tanny Wisse; sjoelen: 1 Piet Landsheer, Wim in 't Anker en Piet Landsheer, 2 Cathrien Bierens, Piet Landsheer en Corrie Karelse; tafelten nis: 1 Dingenis Stevense; knikkerbord: 1 Bram Bierens; schuifbiljart: 1 Mar cel Martijn. Beleggingsclub keerde ruim zes procent uit VLISSINGEN. De beleggingsclub ..effectavia" heeft over 1961 aan de 25 leden van de club 6,254 procent van hun persoonlijk gemiddeld saldo uitge keerd. De winst bedroeg 1.004,10. De financiële resultaten wijzen naar het bereiken van een zekere stabiliteit, meent het bestuur. N.C.L.B. Colijnsplaat COLIJNSPLAAT. De afdeling Co lijnsplaat van de Ned Ohr. Landarbei- dersbond kwam in jaarvergadering bij een onder leiding van de heer D. van Gilst. Na de behandeling van de jaar overzichten van de secretaris en de penningmeester werden de bestuursle den de heren D. van Gilst en W. J. Ale- bregtse herkozen. Vervolgens werden nog diverse huishoudelijke zaken be- sproken. WEMELDINGE. Onder voorzitter schap van de heer J. Burger kwam de Oranjevereniging in vergadering bijeen. De voorzitter constateerde dat voor de ze vergadering geen buitengewoon gro te belangstelling was, doch dat de ver eniging in het afgelopen jaar met 72 nieuwe leden is gegroeid. Bij de be stuursverkiezing werden in de vakatu- res J. Burger en P. de Groene resp. gekozen de heren C. M. Dagevos en J. Kroon. De heer A. P. Schouwenaar dankte de heren Burger en De Groene voor het vele werk, dat zij in de loop der jaren voor de vereniging hebben gedaan. Besloten werd te trachten op 5 mei a.s. feestelijkheden te organiseren. Er werd een programma opgesteld met o.a. een optocht. Op maandag 2 april zullen afgevaardigden van ruim 20 ver enigingen samen komen om de moge lijkheden te onderzoeken of er liefheb berij is. MIDDELBURG De leden van de Gereformeerde jeugdclubs in Middel burg en omstreken, verenigd in de Geref. Jongeren Organisatie (G.J.O.) organiseerden gisteravond in het Ge reformeerde jeugdgebouw in Middel burg een avond voor de ouders. Ds. A. Boonstra verzorgde de ope ning van deze ouderbijeenkomst, tij dens welke verschillende lezingen werden gehouden om een algemeen overzicht te geven van organisatie, doel en werkwijze van de clubs. Dhr. J. Wattel hield een inleiding over de C.J.O., de heer P. van Liere over het verenigingswerk en de heer P. van den Berg vertelde zijn aandachtig pu bliek iets over het nieuwe kampeer- terreintje „De Piet" bij Lewedorp. MIDDELBURG. Tijdens de maan delijkse ledenvergadering van de N.C.V.B afdeling Middelburg sprak mevrouw Eberlé-Gotlib uit Rotterdam over het onderwerp; „Is het Joodse volk nog Gods volk". Op scherpe wijze te kende zij het beeld van de vervolgde Joden in de geschiedenis van het Chris telijke Europa. De vergadering werd ge leid door mevrouw Jongstra-Koersel- man. GOES. Bij de inbraak, die vorige week in de vakschool voor meisjes aan de Bergweg te Goes werd gepleegd, werd onder meei een bedrag van 271 gestolen, dat door de leerlingen van de school bijeengebracht was vooi de actie 10 x 10. Dit was voor ds meisjes een grote teleurstelling. Een van hen. Marijke Rehorst uil Heinkenszand wenste het hiei niet bij te laten. Met grote ij vei en mogelijk wat verbeten op de dieven begon zij op haar eentje een actie voor 10 x 10 om het ge- stoelen geld nogmaals bijeen te krijgen. Zij bezocht de Goese bankinstellingen en diverse zaken lieden en deed haar verhaal niet zonder succes. Tot en met giste ren had zij 163,50 bijeen weten te brengen. Het lijdt geen twijfel of Marijke Rehorst zal erin sla gen het verues' weer goed te ma ken. WEMELDliNGE. Dinsdag- en woensdagavond werd in het Jeugdge bouw de gemeente-avond gehouden van de Ned. herv. kerk. Beide avonden droegen een afscheidskarakter dit in verband met het vertrek van de predi kant ds. K. W. Slik. Namens de kerk voogdij, de kerkeraad en gemeente werd hem een mooi boekwerk aange boden en mocht mevrouw Slik een bloemstukje in ontvangst nemen. Het programma bestond uit zang van het kinderkoor en kerkkoor. Na de pauze werd het zendingsspel „Dr. Ida" opge voerd, hetgeen onder regie van de heer M. Florusse, op een voortreffelijke wij ze geschiedde. Het dagelijks bestuur van het Christe lijk Nationaal Sportfonds bestaande uit ds. A. J. Kret te Leiden, voorzitter, de heer J. v. d. Meijde te Rotterdam, secretaris, en A. Hogeweg te Rotterdam, penningmeester heeft naar aanleiding van de door de mentor van de stichting, de heer A, Verburg te Woerden, inge diende ontslagaanvraag de volgende ver klaring afgelegd: In het „rapport inzake de werkzaam heden vanuit de rondom het CNS" van 20 nevember 1961 heeft het Dagelijks Bestuur op zakelijke wijze de volgende punten aan de orde willen stellen: 1. Het signaleren van een onvoylledige en onsamenhangende opbouw van de christelijke sportbeweging als als totaliteit, mede door het ontbre ken van sportfederaties. 2. Het signaleren van een voortdurend gerucht, dat niet allen in de leiding van de christelijke sportbeweging afwijzend staan tegenover NSF en toto. 3. De noodzakelijkheid van een reor ganisatie binnen de NCSU en tussen de NCSU en het CNS. 4. Het signaleren van een onvoldoende besef voor de gedachte dat gelden nodig zijn voor arbeid „in te top". Het Dagelijks Bestuur van het CNS heeft de verwachting gekoesterd, dat dit rapport gerede aanleiding zou geven tot het ter tafel komen van de aangelegen organisatorische, principiële en in som mige gevallen zelfs persoonlijke kwesties, die het voortwerken in de ware team geest ernstig dreigden te belemmeren. Alleen formele zaken Zowel op de vergadering van het A.B. van de NCSU van 14 december 1961 als WAARDE. Het dagelijks bestuur van het waterschap ,,De Brede Watering van Zuid- Beveland" zal op vrijdag 6 april des middags om twee uur in de Prins van Oranje in het openbaar aanbesteden het verhogen en verzwaren van de zeedijk van de polders Westveer en Waarde. In verband met deze verhoging en verzwaring zullen circa 20 land bouwers kostbare cultuurgrond moeten afstaan. Alle landbou wers zijn bereid om hun grond op te offeren voor dit project. Het bestuur van het waterschap had een bijeenkomst belegd in café Koeman, teneinde de landbouwers de gelegenheid te geven om vragen te stellen over deze materie. De .bijeenkomst stond onder leiding van de gezworene, de heer I. J. Smallegange te Krabbendijke. In zijn openingswoord gaf hij een uiteenzetting over de plannen. Hij wees er op, dat reeds enkele jaren wordt gewacht op de uitvoering van dit project. ,Nu de plan nen inderdaad uitgevoerd kunnen wor den heerst er blijdschap bij het water schap en bij de bevolking van Waarde. Maar het zal offers kosten van 20 lan- bouwers." De heer Smallegange deed een ernstig beroep op allen hieraan mee te werken, daar dit een groot belang is voor Waarde, ja zelfs voor geheel Zuid- Beveland. De betrokkenen hebben reeds een voorlopig koopcontract ontvangen, evenals een winstdervingsbedrag. Mensen van de technische dienst van het waterschap vertelden daarna enke le bijzonderheden over de plannen. Het werk zal ongeveer twee jaar in beslag nemen en zal het tn twee fasen worden uitgevoerd. Van de gelegenheid om vragen te stel len werd druk gebruik gemaakt. Hierna werden allen persoonlijk gevraagd hun goedkeuring te hechten aan het afnemen van de benodigde gronden. Het resultaat was, dat allen geneigd waren om het contract te tekenen. Dit mag een verblijdend teken wor den genoemd, zodat, althans op dit punt, geen belemmeringen meer kunnen op> treden. SCHERPËNISSE. Vertegenwoordigers van de Stichting Eilandge- meens'chap, de commis sie werkgelegenheid Eiland Tholen en de subcommissie voor de agrarisch sociale 'voor lichting van de commis sie streekverbetering heb ben woensdagmiddag een samenspreking gehouden in het Holland-Huis te Scherpenisse. Doel van deze bijeen komst was een eerste oriënterende bespreking over de mogelijlkhedeft om te komen tot een bredere samenwerking. Naast de genoemde ver tegenwoordigers waren ook verschillende burge meesters van het eiland Tholen aanwezig, alsme de de directeur van de Stichting Zeeland voor maatschappelijk en cul tureel werk drs. KI. Laansma. Zoals gezegd betekent de gisteren gehouden be spreking nog maar een eerste aanzet. Het be raad over een mogelijke samenwerking tussen de genoemde lichamen moet in verschillende kringen (overheid, kerk) nog op gang komen. Bindende afspraken of beslissingen zijn niet ge maakt of genomen. De vorm waarin een moge lijke samenwerking ge goten dient te worden zal later wellicht door de praktijk gedicteerd wor den. VEERE. Tijdens een drukbezochte ouderavond werd de heer R. L. Helm- holt uit Siddeburen geïnstalleerd als hoofd van de Christelijke Valeriusschool in Veere. Voorzitter A. de Nood ver welkomde o.a. het voltallige college van B. en W. In zijn rede legde burgemees ter Jhr. I. F. den Beer-Poortugaal de nadruk op de bescherming van de min der intelligente kinderen. Deze juist ver dienen de bijzondere belangstelling van het onderwijzend personeel. In zijn dank woord sprak de heer Helmholt de hoop uit dat de goede verhouding gezin- school zou blijven bestaan. Deze ontmoe tingsavond werd besloten met een film vertoning door de heer J. du Fosse uit Breskens over zijn reis door Israël. Vergadering .De Bromvlieg GÓES. De bromfietsclub „De Brom vlieg" voor Goes en omstreken hield een voorjaarsvergadering onder leiding van voorzitter L. Vuijk. Terloops werd door de voorzitter reeds het 1214-jarig jubileum van de club ter sprake ge bracht. Besloten werd dat door de be staande commissies in het komende sei zoen weer diverse gezelligheidsritten en wedstrijdritten worden georganiseerd. Dat deze ritten in het afgelopen jaar werden gewaardeerd door de leden bleek duidelijk uit het jaarverslag van de se cretaresse mevr. Hollestelle-Staal. De muziekver. Con Amore en de To neelver. De Amateurs in Hoedekensker- ke hielden hun jaarlijkse uitvoering in het verenigingsgebouw. De muziekver. verzorgde het muzikale gedeelte onder leiding van de directeur de heer M. Geus. De toneelver. voerde een blijspel op „Humpie heeft een bok geschoten". MIDDELBURG. Burgemeester mr. J. Drijber van Middelburg heeft woensdagmiddag de eerste van de 600 palen de grond ingedre ven die nodig zijn om de 120 aan de Nassaulaan te bouwen flats een stevig fundament te geven. Het was een zwaar karwei maar de eerste burger van Middelburg sloeg zich er fier doorheen en terwijl hij met korte rukjes aan een touw de klep van de „stamper" in werking hield zag hij hoe de grote betonnen paal steeds verder doordrong in de modderige bodem. Een klein aantal arbeiders en genodigden sloeg de verrichting van de burgemeester gade. Aan de Nassaulaan zullen in totaal 120 flats verrijzen. Er komen vijf blok ken met vier woonlagen. Verwacht wordt dat de huurprijs de honderd gulden niet te boven zal gaan. De flats worden ge bouwd op basis van de a-premierege- ling in opdracht van het Algemeen Mijn werkersfonds in Heerlen, dat dit pro- jekt als een zogenaamd beleggingspro- jekt beschouwt, met andere woorden als een zekerstelling van het pensioen van de mijnwerkers. Wanneer de woningen gereed zullen zijn is nog niet precies te zeggen. Uiteraard hangt veel af van de weersomstandigheden, maar de streef- periode valt zo tussen voorjaar en zo mer 1963. Het Algemeen Mijnwerkersfonds bezit op het ogenblik in Nederland een 6000 woningen met een totale waarde van on ge veer 100 miljoen gulden. Jaarlijks komt er een bouwprogramma van 25 miljoen gulden bij en gemiddeld zijn jaarlijks 1500 woningen voor het AMF in aanbouw. In Zeeland heeft het fonds huizen in Middelburg, Goes en Vlissin gen. Het houdt met name met het ge meentebestuur van middelburg zeer nauwe kontakten, vooral omdat in deze stad de meeste Zeeuwse woningen van het fonds staan. Tijdens een korte bijeenkomst in ho tel De Burg noemde de chef afdeling onroerende goederen van het Algemeen Mijnwerkersfonds, de heer J. M. Mey- sen, het slaan van de eerste paal een mijlpaal voor het fonds en Middelburg, voor welke s<tad de flats wellicht slechts „een druppeltje op de gloeiende plaat" van de woningnood zijn. De heer Mey- sen deelde mee dat het AMF in Middel burg thans 400 woningen bezit. Het pro- jekt aan de Nassaulaan, dat tot dusver het grootste is, zal naar de heer Mey- sen hoopte zeker niet het laatste zijn in de Zeeuwse hoofdstad. De heer Mey- sen bracht ten slotte dank aan archi tect P. Gotzen en aan de aannemings maatschappij N. V. Broek. Burgemeester mr. J. Drijber zei ver heugd te zijn over het initiatief van het fonds. De flats zijn naar zijn mening aantrekkelijk geprojecteerd (met vrij uitzicht over sportvelden en het Wal- eherse landschap) en kunnen gezien worden als een afsluiting van de woon wijk Nieuw-Middelburg. De burgemees ter bracht in herinnering dat weer twee nieuwe wijken op stapel staan: Grif fioen 2 (met voornamelijk ééngezi'nswo ningen) en Plan-Zuid (flats en éénge zinswoningen, zowel koop- als huur), In dit verband gewaagde mr. Drijber van een schreeuwend gebrek aan woningen voor mensen met de zgn. midden-salaris sen. Het gemeentebestuur van Mid delburg, aldus de burgemeester, is met zorg vervuld over de geringe woningtoewijzing. Zeeland als ge heel krijgt te weinig woningen om op het gebied van huisvesting ge lijke tred te houden met de te verwachten industriële ontwikke ling. Het was mr. Drijber opge vallen dat Middelburg in de laat ste zes jaren er bij de toewijzin gen niet zo best was afgekomen. „Wij zullen beslist naar een gro tere woningtoewijzing toe moe ten", besloot de burgemeester. tijdens de A.B. vergadering van het CNS op 19 januari 1962 is die verwachting beschaamd, doordat wel over formele zaken werd gesproken, maar niet over of naar aanleiding van de inhoud. Intussen gaf het rapport wel in toene mende mate aanleiding tot een informeel telefonisch of mondeling contact tussen bestuurders onderling, hetgeen tot zeer onverkwikkelijke situaties heeft geleid, temeer daar de groeiende principiële en organisatorische bezwaren tegen de voor zitter en sommige andere DB-leden van de NCSU daardoor wel overal, maar niet op de plaatsen waar zij hoorden, ter sprake kwamen. Schriftelijk appèl Na 19 januari 1962 achtte de mentor de sfeer, waarin hij werken moest, zo moeilijk geworden, dat hij ten einde raad een schriftelijk appèl deed op alle be stuurders der sportorganisaties. Het DB van het CNS heeft zich in de weten schap dat allerlei aanwezige elementen van onbehagen toch moesten worden uit gesproken, onvoorwaardelijk achter dit schrijven gesteld, omdat ook naar het oordeel van het DB van het CNS het CNS het werken steeds onmogelyker werd. Hoewel m envan mening kan verschil len over de vraag of dit organisatorisch juist is geweest, moet toch worden ge steld, dat noch de mentor noch het DB een andere mogelijkheid meer zag om de leidende kringen ertoe te bewegen, de levende bezwaren tegen principiële vaag heid met name bij de voorzitter van de NCSU openlijk ter tafel te krijgen. Van af dit moment heeft derhalve ook het DB van het CNS duidelijk stelling ge nomen tegen het DB van de NCSU, in de hoop dat dit nu ook elders zou ge schieden. Het omgekeerde is gebeurd. Ten on rechte is gesteld, dat er een conflict NCSUCNS zou zijn waar de bonden buiten stonden, terwijl vanaf 3 februari jl. helaas slechts het DB van het CNS de „bewijslast" op d eschouders werd ge legd, terwijl diverse bondsbestuurders intussen slechts pogingen tot „lijmen" deden, zonder in eigen gelederen te zoe ken naar achtergronden waaruit het spre ken van het CNS voortkwam, of ook zelfs het zwijgen hierover te verbreken. Nu op 17 maart 1962 een meerderheid der bonds-afgevaardigden eerst de voor zitter en daarna het gehele voormalige DB van de NCSU herkoos en daarmee de verantwoording op zich heeft geladen voor het continueren van het principiële en organisatorische wantrouwen, acht het DB zich genoodzaakt, zyn werk als be ëindigd te beschouwen, door zich onder deze omstandigheden niet herkiesbaar te stellen. KRABBENDIJKE. De Midden standsvereniging hield gisteren een al gemene vergadering onder leiding van voorzitter J. M. Moerland. Uit de jaar verslagen bleek dat de winkelweek van 1961 een nadelig saldo had opgeleverd. De aftredende bestuursleden werden herkozen. Een levendige discussie ont spon zich over de afschaffing van de koopavond op vrijdag, omdat door de vrije zaterdag de verkoopcijfers in deze waren teruggelopen. Een definitieve be slissing werd door de vergadering niet genomen. Z.K.B.-programma GOES Bijna dertig wedstrijden prijken er voor zaterdag op het pro gramma van de Zeeuwse korfbalbond zodat te hopen is dat er ditmaal niet teveel terreinafkeuringen zullen voorko men. In de eerste klasse gaat leider Swift 2 met gerechtvaardigde hoop aan de tweede helft van de competitie begin nen. Wij menen, dat hun goede positie zaterdag in de thuiswedstrijd niet in ge vaar komt tegen Zeelandia 1. Zuidwes ters 1 moet in staat worden geacht om Elto 1 een nederlaag toe te brengen al hoewel Elto over een aantal talentvolle jongeren in hel twaalftal beschikt. In 2a wint leider Ondo 1 thuis van KVL en zal Vedo 1 vriend en vijand verrassen wanneer het slechts één punt zou veroveren tegen Togo 2. Animo 2 zal er wel voor weten te zorgen dat Storm vogels 1 haar zevende achtereenvolgen de nederlaag te slikken krijgt. Voor Olympia 1 verwachten wij in klasse 2b een fikse duikeling op de ranglijst door een vrij zekere nederlaag in Terneuzen tegen Luctor 1 en door het feit, dat, Blauw Wit 2 Vios 2 er onder zal weten te houden en Volharding WKV met lege handen terug naar Wemeldin ge zal sturen. De winnaar van Vitesse De Poel komt er in de onderste regio nen iets beter voor te staan. In 3a voorspellen wij winst voor On do 3 tegen Vedo 2 en voor Atlas tegen Dos 55. Animo 3 liet vorige week te gen Ondo 3 een steekje vallen en wel licht zal dit nog van invloed zijn op de uitslag van de wedstrijd tegen Swift 5. In 3b moet Vopo de op eigen terrein gespeelde ontmoeting tegen Blauw Wit 2 over gaan spelen op het Blauw Wit veld omdat de eerste wedstrijd in Bors sele ongeldig werd verklaard. Togo 4 heeft tegen Tjoba 3 de beste kansen en dit geldt ook voor Elto 2 tegen VZOD. Voor de adspiranten staan de volgende wedstrijden op 'het programma: A: Swift b—Vedo; Zuidw. aAtlas a; B: Animo b—Ondo aNoadKVL; C: Ani mo dSwift kwiek; Atlas lbDos55; D: Blauw Wit aTjoba a; TogoLuctor; Vopode Poel; E; Blauw Wit cTjoba a; Blauw Wit toOlympia en pup. B EltoOlympia a. MIDDELBURG De voornaamste wedstrijd in klasse 3a, district Zuid- Holland, van de Kon. Nederlandse Korf balbond in het a.s. weekeinde is zonder twijfel het topduel tussen de twee lei ders Phoenix uit Den Haag en Danaïden Uit Leiden. Deze laatste ploeg bezet de eerste plaats met zes punten voorsprong maar met drie wedstrijden meer ge speeld. De Zeeuwse club Tjoba 1 is nog steeds de ernstigste belager van deze twee koplopers van 'boven de Moerdijk en de groen-witten zouden dus het meest gebaat zijn met een gelijk spel hetgeen zeker niet tot de onmogelijkhe den behoort. Tjoba zelf heeft zaterdag weer een verre uitwedstrijd voor de boeg tegen D.K.C. (Delft). Het zal zeer moeilijk zijn om uit deze wedstrijd winst te halen. Op 'sHeer Hendrikskin deren werd het tegen deze ploeg na een uitstekende wedstrijd 6-6 gelijk. Verlie zen de groen-witten dan zijn ze defini tief uitgeschakeld. Spartaan werd vori ge week op de laatste plaats gedrukt en nu mogen de Rotterdammers tegen stadgenoot Velox proberen om deze weinig begeerde plaats weer te verla ten. Op ruime schaal is er gehoor gege ven aan de oproep van de plaatselijke Rode kruisafdeling in Kapelle om bloed af te staan voor de transfusiedienst van het Ned. Rode Kruis. Woensdag avond heeft de afname plaats gevonden zowel in het CJV gebouw te Kapelle als in de Herv. .school- te Biezelinge. In totaal stelden zich 215 donors beschik baar. MIDDELBURG. De Kloetingse buschauffeur De L. stond gistermiddag terecht bij de Middelburgse politierech ter omdat hij op 22 december in een bus van de AMZ tijdens diensturen on der Invloed van alcohol had gereden. Deze zaak was reeds eerder behandeld maar werd aangehouden voor het ho ren van getuigen. Eerst stond een col. Iega van De L. voor het hek, de chauffeur A. W. uit Hansweert, die ver telde dat hij samen met de verdachte in een café had gezeten en dat De L. vijf borrels had gebruikt. Daarna waren beiden in een lege bus gestapt en naar de remise in Kruinin gen gereden. Onderweg zou De L. op merkingen hebben gemaakt als „ik ge loof dat ik dronken word" en „ik ben zo zat als een aap". Getuige W. zei dat als een grapje te hebben opgevat en ver der vond hij, ofschoon de bus over de zoom van de weg reed, de verdachte normaal rijden. De officier van justitie, mr. A. W. Rosingh: ,,U staat hier niet om uw collega de hand boven het hoofd te houden. Dat maakt een fraaie indruk van de toestanden bij de AMZ, dat chauffeurs tijdens de dienst dTank zit ten te hijsen." De politierechter, mr. C. E. Coes- ter: „Had u zelf gedronken?" Getuige W.„Eén borrel." De officier: „Bestaat er bij de AMZ dan geen bepaling dat chauf feurs tijdens de dienst geen alcohol mogen gebruiken?". Getuige W.„Niets van bekend." Ontslag De bedrijfsleider van de AMZ. P. L. vertelde echter dat wel degelijk een dergelijk voorschrift bestond. Voorts vertelde deze dat De L. zich bij hem kwam melden, dat de bedrijfsleider merkte dat De L. onder invloed ver keerde en hem op staande voet ont slag aanzegde. Daar ging De L. niet mee accoord. waarna de bedrijfsleider hem voorstelde voor een bloedproef naar de politie te gaan. Daar ging De L. mee accoord waarmee de bal aan het rollen werd gebracht. Want de po litie was het met de bedrijfsleider eens (uitslag bloedproef 2.15 promil) en maakte proces-verbaal op. De politier ;chter: „Is De L. nog in dienst van de AMZ?" De bedrijfsleider: „Ja, maar niet meer als chauffeur." De officier van justitie vond dat de verdachte totaal geen inzicht toonde in het foutieve van zijn handeling en vond het bedenkelijk dat het in dit geval een buschauffeur betrof, die toch verant woordelijkheid moet koesteren voor zijn chauffeurs. Hij vond dat een zware straf op zijn plaats was en eiste een maand onvoorwaardelijke gevangenis straf en een jaar ontzegging van de rijbevoegdheid. Het vonnis halveerde dit tot veertien dagen onvoorwaardelijk en zes maanden ontzegging. Bij verstek werd G.C.B. tot veertien dagen onvoorwaardelijk en een jaar ontzegging veroordeeld omdat hij op 23 september in Aardenburg onder invloed met zijn auto tegen een muurtje was gereden, waarbij inzittenden werden ge wond. Dé eis was een maand onvoor waardelijk en een jaar ontzegging. De Brusselse banketbakker R.M.R.G. werd op 26 januari in Vlissingen aangehou den omdat hij onder invloed een auto had bestuurd. De eis was twee weken onvoorwaardelijk en een jaar ontzeg ging, het vonnis een maand voorwaar delijk met een jaar proeftijd en een jaar ontzegging. Als een wildeman was de Souburgse veehandelaar J. C. van den D. op Twee de Kerstdag in een auto over de Vlis- singse boulevard gaan rijden. Hij reed, na een stilstaande wagen te hebben ge raakt, door. De officier eiste een week onvoorwaardelijk en drie maanden ont zegging, wat de raadsman, mr. P. C. Adriaanse te zwaar vond, omdat voor de aanrijding zelf de verdachte door het kantongerecht reeds tot ƒ100 en zes maanden ontzegging was veroordeeld. Het vonnis bepaalde zich tot een maand voorwaardelijk met een jaar proeftijd. De brcter J. E. D. uit Ter Hole had in zijn woonplaats een grijsaard van 83 jaar enige malen bestolen. Als hij wist dat de oude man niet thuis was sloop hij diens slaapkamer binnen en ont vreemde bankbiljetten. Toen hij een ge stolen briefje van honderd in omloop wilde brengen, bleek dit te zijn verlo pen en kwam de diefstal uit. Conform de eis werd D. tot drie maanden ge vangenisstraf veroordeeld, waarvan twee maanden voorwaardelijk met twee jaar proeftijd 'en toezicht van de reclassering. In een Middelburgs warenhuis ont vreemdde de Souburgse timmerman J. H. H. twee doosjes chocolade. Vanwe ge de recidive werd hij conform de eis tot een week voorwaardelijk veroordeeld met twee jaar proeftijd en 40 of acht dagen. Tenslotte werd de caféhouder G. W. van B. uit Sas van Gent we gens diefstal van toetontegels in Terneu zen veroordeeld tot 25 of vijf dagen. NIEUWERKERK. Hoewel over het algemeen door geen van de partijen su bliem werd gespeeld, is het aan het Bruse Kwiek in de vorige week gehou den wedstrijden van 't volleybaltoernooi dames te Nieuwerkerk gelukt iets op de koploper Nieuwerkerk in te lopen. Deze laatste club miste een van haar goede speelsters en had verder nogal pech, zodat zij maar 2 punten uit deze wedstrijden mee kon nemen tegen Kwiek en Mevo elk vier. Deze twee punten werden behaald op haar groot ste concurrente het Bruse Kwiek, maar andere partijen werden verloren. Zells de Plattelandsvrouwen wisten hun wed strijd tegen Nieuwerkerk te winnen en zagen dus hun deelname aan deze wed- strijdavond weer niet onbeloond. De voorsprong van Nieuwerkerk op Kwiek is nu nog 4 punten 26—22, terwijl Mevo met 18 punten voor Kwiek altijd weer een gevaarlijke rivale blijft. De uitslagen van de gespeelde partij en waren: NieuwerkerkKwiek 10—15 15—11, 15—11 (2—0); Mevo—Plattelands vrouwen 156, 716, 159 (20); Me voNieuwerkerk 1816, 15—6 (20); Plattelandsvrouwen—Nieuwerkerk 151, 715, 15—8 (20); Eindstand na deze ronde: Nieuwerkerk 26 punten; Kwiek 22; Mevo 18, Plattelandsvr. 6.

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 4