Jk was voor huwelijk niet voor bigamie'' Firma uit St. Maartensdijk bouwt atoomschuilkelders Geacheveerd samenspel van Zeeuws Kamerorkest Staatssecretaris nodig voor de visserij Meer straatverlichting gemeente 's H, Arendskerke Vrees dat bestuurscentrum elders zal komen Echtpaar Rooze (80 jaar maakt reis naar Canada Derde haven voor Breskens zeer urgent Vrijdag 23 maart 1962 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 3 BURGEMEESTER DEN BEER VAN VEERE: Jachtwerf van formaat ONGEDAAN „CULTURELE MISDAAD" Chr. Besturenbond Middelburg boekte grote ledenwinst JACHTWERF BIETEN LOSSEN V errijdbare muziektent in Wolf aartsdijk Grote avond van Oranje-Nassau 111 LANDELIJKE PRIMEUR Kandidatenlij sten in Bruinisse Gemeenteraad vergaderde A.R.-lijst in Heinkenszand Tien jaar schrijven en kranten sturen URGENT VERLANGEN VAN A.R.P. Schoorsteenbrand Kath. E.H.B.O. vergaderde Ontwikkeling Loze visser in Veerse Meer VEERE. ..Ik was voor een huwelik, maar niet voor bigamie". Deze hartekreet slaakte gisteravond tijdens de raads vergadering burgemeester jhr. I. F. den Beer Poortugael van Veere. Achter de cri de cpeur ging de vrees schuil van de voor zitter van het gemeentebestuur dat het wereldberoemde stadhuis van Veere straks „ontvolkt" zal worden en niet meer als bestuurs centrum dienst zal doen in de nieuw te vormen gemeente Veere, waarin zoals bekend behalve het markieenstadje ook Vrouwen polder en Serooskerke ondergebracht zullen Worden. Aanleiding tot deze nieuwe emotionele bestuurlijke ontboezeming vormde het schrijven van gedeputeerde staten als antwoord op de kort geleden door de deze kwestie. Het provinciaal college re pliceerde Veere dat van zijn zijde niet op ondersteuning van de motie te rekenen viel, omdat de nieuwe raad zal dienen uit te maken waar het bestuurscentrum komen moet. Burgemeester Den Beer betreurde de Inhoud van het schrijven van G.S. Hu fneende dat de zaak daarmee niet afge daan was. „Wij moeten ons geestelijk torzekeren", merkte hij op. Hij stelde voor als raad een verzoek aan de minister te richten, waarin te kennen gegeven wordt dat Veere samen voeging met name met Serooskerke on gewenst acht. De raadsvoorzitter wilde dan ook de bewindsman vragen de sa menvoeging met Serooskerke alsnog onge daan te maken. De burgemeester zei in Serooskerke „een gevaar" te zien. Indien het bestuurs centrum niet in Veere zou komen zou dit een degradatie voor ons stadje zijn, aldus jhr. Den Beer. Het bleek dat er in het college van B. en W. geen eenstemmigheid was. Wet houder Kodde zag niet veel gevaar. Hü schoor Serooskerke en Vrouwenpolder over één kam. „Nee", zei jhr. Den Beer, „Serooskerke is gevaarlijker. Daar ben ik banger voor. De ontvolking van ons stad huis betekent een culturele misdaad". Het dispuut tussen burgemeester en wethou der zette zich nog even voort, waarbij de raadsvoorzitter op de opmerking van wethouder Kodde („we hebben dit alles van te voren geweten"), de „bigamie"- uitdrukking hanteerde. De heer J. A. A. Mol (vrije lijst) was het met de heer Kodde eens. Hij herin nerde eraan dat de Veerse.raad de kwes tie van het bestuurscentrum destijds als voorwaarde gesteld had'"bij het huwelijks- MIDDELBURG. Werd in een vo rig jaarverslag van de Chr. Besturen bond in Middelburg geconstateerd dat er „werk aan de winkel" was, het jaar verslag over 1961 begint met de opmer king dat dit werk inderdaad werd aan gepakt. Van de zeventien per 31 decem ber 1960 bij de Besturenbond aangeslo ten organisaties hebben er gedurende 1961 negen een meer of minder grote ledenwinst weten te behalen, terwijl er slechts drie in ledental zijn achteruit gegaan en de overige vijf in ledental ge lijk gebleven zijn. Daarnaast werd op 3 mei 1961 in sa menwerking tussen de Prot. Chr. Ver. van kosters in Nederland en de Bestu renbond een afdeling Walcheren van de ze vereniging opgericht, die bij de bond werd aangesloten en bij de oprichting twaalf leden telde. Een en ander resul teerde in een ledental per 31 december 1961 van 1556 tegenover een stand van 1496 per 31 december I960, wat dus neerkomt op een netto ledenwinst van 60. Wanneer men hierbij bedenkt dat in 1960 slechts kans werd gezien een netto winst van één lid te behalen, „dan mogen we wat dit betreft werkelijk niet ontevreden zijn", aldus de Besturen bond. Niettemin blijven er nog altijd een paar „zorgenkinderen". De bond denkt hier b.v. aan de iandarbeidersorganisa- ties en de bakkers en slagers, waar van de eerste een verlies van negen leden moesten melden, terwijl de laat- sten weliswaar per saldo nog een lid gewonnen hebben, doch dit resultaat toch slechts wisten te breiken met de uiterste krachtsinspanning. lend tegenover het verzoek te staan en begrip te hebben voor de belangen van de agrariërs. Wethouder Kasse bracht nog in het midden dat de huidige kraan on voldoende is en dat er eigenlijk een kraan met een capaciteit van 30 a 40 miljoen kg per campagne nodig is, maar deze laatste wordt een kostbare aange legenheid. De raad besloot tot het aanvaarden in erfpacht van het rijk van e enoppervlak- te staatsgrond aan de westelijke oever van de buitenhaven van het kanaal door Walcheren en tot uitgifte In erfpacht van die gronden aan het ingenieurs- en ad viesbureau thans Scheepsbouw NV te Haarlem. Het ligt in de bedoeling dat in dit gedeelte van de gemeente Veere een jachtwerf van importantie zal worden gebouwd met talrijke moderne voorzie ningen. Behalve nieuwbouw van stalen, houten en polyester jachten zullen repa raties verricht worden niet alleen aan het exterieur van de vaartuigen, ook aan zeer modern service-station zal liet mo gelijk maken om zowel per trailer als Bij ingkomen stukken bevond zich een per auto aangevoerde zeil- en motorbo- schrijven van de weegbrug „algemeen j ten tot 500 kg gewicftit vlot te water te belang", waarin de raad verzocht werd laten en droog te zetten. Er zal voorts loofde overigens niet dat een verzoek aan de minister zin zou hebben. De rad in zijn geheel voelde weinig voor de brief die de burgemeester wilde sturen. „Dan zullen we het beste er maar van hopen", concludeerde de voorzitter. WOLFAARTSDIJK. De gemeente raad besloot in de gistermiddag gehou- 0. den raadsvergadering tot de aanschaf over te gaan van een verrüdbare muziek- S tent. Dit zal dus een muziektent zijn waaronder een wagenstel compleet met wielen zal komen. De tent wordt ge bouwd door de plaatselijke carrosserie bouwer A. L. Koster en gaat 9500, kosten. De raad besloot voorts een krediet beschikbaar te stellen van 1900 voor de plaatsing in de gemeente van plaats naam- en 50 km-borden. Aan de heer D. G. Molenkamp werd bouwterrein verkocht aan de Burgemeester van Oe verenstraat en aan de heer A. den Herder bouwterrein aan de Vriezestraat, terwijl aan deze laatste een jaar optie werd verleend voor bouwgrond aan de Van der Baanstraat. Tijdens de rondvraag vestigde de heer C. Almekinders de aandacht op de slechte toestand van de Prins Bernhardstraat, waarna voorzitter B. H. C. ter Haar Romeny mededeelde, dat de straat deze zomer zal worden geasfalteerd. VLISSINGEN. Met trompetgeschal en tromgeroffel van de drumband open de de chr. gymnastiekvereniging Oran je-Nassau gisteravond in het concertge bouw de jaarlijkse uitvoering. Voorzit ter C. van Veenendaal verwelkomde het in niet zo grote getale opgekomen pu bliek. waaronder ere-voorzitster, mevr. N. Kemeling. Hierna werd met vaart het programma uitgevoerd, waarbij werd aangetoond dat het algemene peil in het afgelopen jaar aanzienlijk is ge stegen. Trainer D. Weststrate deelde in de hulde. De dames op de brug en de heren bij het paard- en bokspringen waren een hoogtepunt van het gymnastisch kunnen van deze avond, terwijl ook de prestaties van de heren aan het hoog- rek bewonderenswaardig waren. De aktie „Tientjes maken Tonnen" gevoerd door de Geref. Vrouwenvereni gingen bracht in Veere ruim 260, op. terug te komen op zyn beslissing de Veerse haven niet meer voor het bieten lossen te gebruiken. De weegbrug zou graag zien dat voorzieningen werden ge- j troffen om van half september tot half december het lossen van suikerbieten I mogelijk te maken. Burgemeester Den Beer deelde mee na overleg met rijkswaterstaat welwil- een overdekte winterstalling komen voor schepen tot circa twaalf meter lengte en een overdekte voor grotere boten. Bovedinen zal de werf nog een show room krügen voor het tonen van volg heden. De officiële opening zal een bijzonder tintje krügen, zo verzekerde wethouder Kodde. BRUINISSE. De nummering van de kandidatenlijsten door het Centraal Stembureau voor de Gemeenteraads verkiezingen heeft de volgende uitslag gehad: Lijst 1 Partij van de Arbeid, lijst 2 S.G.P.. lijst 3 C.H.U., lijst 4 A.R., Lijst 5 Gemeentelijk Comité Positief Chr. Nationale Unie en lijst 6 Chr. Nationale Volkspartij. Door de V.V.D. is geen aanvraag om een nummer ingediend, vast staat dat deze groep niet onder de naam V.V.D. aan de verkiezingen zal deelnemen, maar onder de naam Algemeen Belang. De kandidatenlijst is nog niet rond. Ook de A.R. moet zijn kandidatenlijst nog opstellen. Een eigenaardigheid is het met de lijsten 5 en 6. De aanvragen voor de ze nummers, komen van een en hetzelf de adres ergens uit de provincie Utrecht de ene aanvraag komt klaarblijkelijk van de man en de andere van diens echtgenote, maar voorzover bekend heb ben deze partijen geen aanhangers in Bruinisse. zodat ook geen kandidaten kunnen worden gesteld. Genoemd echt paar schijnt echter in elke gemeente deze stunt uit te halen. De actie 10 x 10 heeft in de gemeen te Cadzand totaal opgebracht 346,10. Deze actie werd gevoerd door mej. J. Provo en de heer J. de Mey als comité plaatselijke jeugdraad, terwijl de her vormde meisjesclub onder leiding van mevrouw Tack met de actie lege fles sen een bedrag van 28.. heeft opgeza meld. 's-H. ARENDSKERKE De raad i Waterleiding Mij „Zuid Beveland" werd der gemeente 's-H. Arendskerke kwam overeenkomstig het voorstel van B. en donderdagmiddag in openbare verga dering bijeen. Er werd met algemene stemmen besloten tot onteigening van de grond in het uitbreidingsplan Leeu wedorp behorende aan de heer M. Na- gelkerke. De verdere punten van de agenda werden in snel tempo afge werkt waaronder vaststelling van de vergoeding kleuteronderwys over 1961, vaststelling van de voorschotten voor het kleuteronderwüs over 1962, een ver zoek tot uitbreiding van de christelijke kleuterschool te Nieuwdorp aan de prinses Irenestraat met een lokaal, een aanvraag tot het aanbrengen van een verduisteringssysteem en de aanschaf fing van een projeciie-tafel, een aantal zaaistoelen en de aanschaffing van een zaaltafel. Dit laatste in verband met de terugloop van het aantal leerlingen, waardoor een lokaal is vrijgekomen en deze nu bestemd kan worden voor film zaal, overblijflokaal en voor hoofd- en personeelskamer. De rekening vaai inkomsten en uitga ven van de instellingen voor maat schappelijke zorg werd met algemene stemmen vastgesteld. Overeenkomstig het voorstel van burgemeester en wet houders werd door de raad< een krediet verleend tot de aanschaf van jubileum- bekers voor 800 kinderen, in de ge meente boven de 4 jaar in verband met het 25-jiariige huwelijksfeest van konin gin en prins. Dit krediet bedraagt 800 x 0.76 608.-. Tevens werd beslo ten tot het geven van een extra subsi die van 50.- per Oranjevereniging (4 in totaal). De concessie van de N.V. HEINKENSZAND. Op de onder voorzitterschap van de heer M. C. de Leeuw gehouden vergadering van de A.R. afd. Heinkenszand werd de volgen de kandidatenlijst voor de a.s. gemeen teraadsverkiezing vastgesteld: M. C. de Leeuw; H. vaiL Da mme; R. Nagel- kerke; J. van Damme; W. van Baaien. De heer J. J. de Jonge, hoofd van de Chr. Nat. School hield na de lijstvast- stelling een lezing over „Het plan Bies heuvel", waarop een goede bespreking volgde. Voor de avond toestond goede toelangstelling. ST. MAARTENSDIJK. In St. Maartensdijk op het eiland Tholen gaat men atoomschuil kelders bouwen. Niet omdat het eiland in paniek is geraakt, maar de firma Muller-Franke en zonen gaat ze in de fabriek bouwen voor de verkoop. Hiermede heeft de firma een landelijke primeur. De schuilkelders zijn in samenwer king met het ministerie van binnenland se zaken ontworpen. De schuilkelder is gemaakt volgens het principe van een grote ronde betonnen buis. Op de atoom-proef-terreinen in Nevada in Amerika is namelijk gebleken, dat een ronde koker de meeste weerstand kan bieden aan de enorme krachten die bij een atoomexplosie los komen. Uiteraard is de schuilplaats niet bestand tegen een voltreffer. Maar proefondervinde lijk is aangetoond dat de inzittenden op 1500 meter afstand van de explosie van een 20 megaton atoombom een redelijke kans maken de catastrofe te overleven. De schuilkelder is ook veilig tegen z.g. n. Fall Out, radioactieve neerslag van een atoomexplosie. Het is de bedoeling dat de schuilkelder 60 cm. onder de grond in het vrije veld of in een tuintje wordt geplaatst. De inzittenden moeten er namelijk op kunnen rekenen dat de luchttoevoer niet door vallend puin af gesloten kan worden. Het kleine pijpje, op de foto zichtbaar, zal natuurlijk bij de eerste de beste explosie afbreken. Dat is echter niet bezwaarlijk, als het gat maar vrij blijft. De inzittenden van de schuilkelder voorzien zichzelf van lucht door middel van een handpompje. De lucht komt door het kanaaltje bij het schoorsteentje in de met grint ge vulde filterkamer waarna het in de ver blijfruimte gepompt wordt. Er is in de verblijfruimte plaats voor 8 personen. De luchtpomp heeft voldoende lucht voor 25 personen. Men komt de schuil kelder binnen door een luikje in de grond, een stijl trapje en een luchtsluis. In deze luchtsluis is een watertank en een toilet geplaatst terwijl daar ook ruimte is voor de proviand. De schuil kelder is op het ogenblik te bezichtigen op een tentoonstelling van de Bescher ming Burgerbevolking te Leiden. De schuilkelder kost ongeveer 5000 gulden. Bij de foto: Een maquette van de schuilkelder. Van links naar rechts, de toegang met het trapje, sluis met toi let en watertank, de verblijfruimte voor 8 personen, de ruimte voor het zuive ren van de lucht. Boerenleenbank Souburg: groot aantal spaarders SOUBURG Het spaarsaldo van de Boerenleenbank te Souburg is in 1961 toegenomen met een bedrag van ƒ345.137,64. Het totaal gespaarde be drag is» nu ƒ3.489.511,79, zo bleek tijdens de algemene jaarvergadering. Het aan tal leden nam in het afgelopen jaar ook aanzienlijk toe, 248 spaarders schreven in. Het totale aantal spaarders: 1802. De jaaromzet van de bank toedroeg in 1961 ƒ9.814.350,62, ln 1960 ƒ7.729.862,49. Een verhoging dus van ruim twee mil joen gulden. Besloten werd de winst, die ƒ7.506.14 bedraagt, toe te voegen aan het reservefonds. Tijdens deze ver gadering, die onder voorzitterschap stond van de heer J. Besuijen, werd in het bestuur herkozen de heer W. Koole, en in de Raad van Toezicht de heer L. W. Kodde. BACH'S VIOOLCONCERT IN A HOOGTEPINT GOES. Het zal ongeueer 240 jaar geleden zijn dat een zestiental „Cam- mer Musiciin dienst van een Duit se hertog met de concertmeester als solist het vioolconcert in a van hun kapelmeester Johann Sebastian Bach ten doop hielden. De technische eisen die deze hertogelijke kapelmeester aan zijn selecte kapel stelde waren van niet geringe aard. Maar met de inzet van hun kunnen losten de zes tien beroepsmusici de problemen van de toen moderne orkestcompositie van hun dirigent op. Want hoewel de or kestmuziek van Bachs tijd was ge bonden aan de voorwaarden van de muziekpraktijk dier dagen, hief Bach zijn instrumentale muziek ver uit bo ven de principes van de gemakkelijk aansprekende gezelschapskunst van zijn tijd en bracht hij haar tot een verdieping van uitdrukkingwaarvan zijn tijdgenoten nog verwijderd wa ren. Het concert in die tijd van Itali aanse oorsprong was een samenspel tussen twee tegengestelde groepen mu sici: een of meer solisten wedijverden met een orkestje. Ofschoon het Itali aans concerterende karakter van Bacbs vioolconcert nog blijkt uit het tegen over plaatsen van solo-instrument en ensemble, steeds komt in het ingewik kelde stemmenweefsel een innigheid van samenwerking tot uitdrukking, die het naast elkaar staan van klankgroe pen uit het Italiaans concert overwint. Dit is het. waardoor de hedendaagse luisteraar zo zeer wordt meegesleept en ontroerd bij het aanhoren van een werk van Bach. Al speelde eergisteravond in De Ko renbeurs in Goes geen beroepsensemble van enkele honderden jaren geleden aan het hertogelijk hof in CÖthen, wij mogen het zonder meer een grote ver dienste van dirigent Frangois Olivier en zijn Zeeuws Kamerorkest noemen dat zij zulk een goed beeld hebben ge geven van de stemmenweefselstructuur in het werk van Bach en de zo niet in technisch-muzikaal. dan toch in audi tief opzicht protoleemlozer toonkunst van de oude Italianen. Het uitbeelden van het introverte, naar binnen schouwende, maar deson danks virtuoze karakter van Bachs vioolconcert in a was de zw'are taak die was toebedeeld aan de jeugdige Rotterdamse violiste Paula van Gilst. leerlinge van Nap de Klijn. In het al gemeen voortreffelijk ondersteund door het strijkorkest (enige kleine ontspo ringen en een soms te weinig genu anceerd orkestspel mogen wij als „schoonheidsfouten" aanmerken), vol bracht zij haar solistisch aandeel op zeer respectabele wijze. Paula van Gilst excelleerde voordien in De Herfst, een der dankbare con certjes uit de programmatische cyclus De Vier Jaargetijden van Antonio Vi valdi. die hij vermoedelijk naar eigen sonnetten heeft gecomponeerd. Het was een kostelijk genoegen te luisteren naar de horlepiep-dansende boer, de stemmingsvolle muziek bij het sluime rende liefdespaar en jachtmuziek met geïmiteerd hoorngeschal. De continuo- partij was in goede handen bij de cla- veciniste Rina van der Hage en de cel liste, mevrouw J. M. Scherphuis-Voogd. Een concertino van Carlo Ricciotti (de authenticiteit van de onuitgewerkte kor te cadens tussen het eerste en het twee de deel betwijfelen wij) en twee sinfo* nia's van Leonardo Leo en Joseph Haydn completeerden het stijlvolle programma. Het is een prestatie wanneer een di lettantenensemble deze achttiende-cauw- se muziek op zo bevredigende wijze weet te vertolken als het Zeeuws Ka merorkest. Er moet ongetwijfeld onder de kundige leiding van dirigent Olivier met enthousiasme zijn gestudeerd om tot dit geacheveerde en zeer gediscipli neerde samenspel te geraken. In zijn korte bestaan heeft dit kamerorkest met deze avond bewezen een belangrij ke plaats in te nemen in het Zteeuwse muziekleven. Er waren veel belang stellenden voor het concert, waaronder vele leden Van Jeugd en Muziek. Ad interim W. vernieuwd. Zijdelings werd bij de bespreking van -dit onderwerp de fLuoridering van het drinkwater gememoreerd. Verder werd met algemene stemmen besloten tot de aanschaf van nieuw meubilair voor de openbare lagere scholen, waarvoor een krediet van 13.000,- werd gevoteerd. Als laatste punt op de agenda stond de toewijzing van de bij de jongste verdeling van het woningcontingent aan de gemeente 's-H. Arendskerke toebedeelde 4 woningwetwoningen. Er werd na een lange discussie besloten deze vier woningen te bouwen in het dorp Leeuwedorp. Enkele cijfers wer den ter tafel gebracht om deze toe wijzing te rechtvaardigen. Thans staan in de gemeente 's-H. Arendskerke 161 woningwetwoningen waarvan in het dorp 's-H. Arendsker ke 45, in Nieuwdorp 52, in 's-Heer Hendrinkskinderen 26, en in Leeuwe dorp 38. Wanneer men de urgentielijst be kijkt., zijn er in de respectievelijk ge noemde dorpen 6, 8, 6 en 15 urgente gevallen. Het cijfer in Leeuwedorp spreekt dus wel voor zichzelf en daarom werd bovengenoemd besluit genomen. Tot slo-t las de voorzitter een brief voor van het raadslid, de heer A.C. de Kooning, waarin deze voorstelde in na volging van de .gemeente Axel subsidie te verlenen voor het aanbrengen van douches in. particuliere woningen. Daar gedeputeerde staten op de kredietver lening voor het onderhavige geval in Axel nog geen beslissing hebben geno men, werd dit punt ter nadere bespre king verdaagd tot een volgende raads vergadering. Als klapstuk kon de voorzitter meede len, dat gedeputeerde staten machtiging hadden verleend tot het doen van een uitgaaf van 120.000.- wegens uitbrei ding van de straatverlichting in de ge meente 's-Heer Arendskerke. RILLAND. - De heer en mevrouw Rooze gaan op hun tachtigste jaar nog een reis ondernemen naar Canada om hun dochter, die tien jaar geleden emi greerde op te zoeken. Die dochter (zelf al grootmoeder) woont met haar man in een van de meest beroemdë delen van Canada, vlak bij de Niagara-wa- tcrvallen. Nu is het de heer en mevrouw Rooze natuurlijk niet in de eerste plaats be gonnen om een vakantietrip, hoewel ze natuurlijk wel nieuwsgierig zijn naar het fraaie continent aan de overzijde van de oceaan. Tien jaar lang moesten ze hun nieuwsgierigheid bevredigen met overigens zeer gewaardeerde brie ven en kiekjes, maar nu zullen ze alles zelf gaan zien. Intussen is het verlangen naar de kinderen veel belangrijker. De reis zal per vliegtuig worden ondernomen. Dat gaat snel en bovendien heeft mevrouw Rooze gehoord dat het bij de K.L.M. een goede gewoonte is om de passa giers door en door te verwennen. Daar rekent ze dan ook op en voor de rest zal ze de machine binnen stappen zoals ze thuis de keuken binnengaat. Angst voor een vliegtuig vindt ze overdreven. Gedurende de tien jaar dat de kin deren weg zijn is het contact via de P.T.T. overigens zeer intens geweest. Als mevrouw Rooze gaat schrijven ZIERIKZEE. In de donder dagavond gehouden vergadering van de Statencentrale Zierikzee van de A.R.-partij heeft de heer J. van den Bos, burgemeester van Sint-Annaland en nummer een op de kandidatenlijst van de A.R.P. voor de a.s. Statenver kiezingen, de gelegenheid aange grepen om een aantal opmerkin gen te maken over de ontwikke ling van zijn geboorte-eiland. De heer Van den Bos zei in deze vergadering dat de a.r.- fractie in de Zeeuwse staten via de landelijke politieke partij en andere organen pogingen in het werk stelt om een betere be hartiging van de belangen der vissers te bewerkstelligen. De fractie meent dat een verant woorde behartiging van de be langen der visserij met name in Zeeland het dringend nood zakelijk maakt dat een staats secretaris voor de visserij wordt benoemd. Wij vinden dit een bijzonder urgente zaak, aldus de heer Van den Bos en wij zullen al onze krachten inspannen om te bewerkstelligen dat een staats secretaris wordt benoemd. Schouwen-Duiveland maakt aanspraak op bijzondere belangstelling van de cen trale en de provinciale overheid, zei de heer Van den Bos. Het eiland heeft daar recht op. gezien de .bijzondere en aparte ontwikkeling, die liet doormaakt. De deltawerken op zichzelf zeer belangrijk werpen echter donkere schaduwen over de visserij in heel Zee land. De trots van Zeeland de oes ter- en de mosselteelt en de garnalen visserij komen in de knel. De pro blemen stapelen zich op en de vraag is DREISCHOR Woensdagmorgen om streeks half tien brak in de woning van de heer W. Steenland in de Weststraat een schoorsteenbrand uit. De eigenaar van de woning wist het brandje met zout te doven. De inmiddels gearriveer de brandweer heeft daarna de nog smeu lende schoorsteen grondig gereinigd waarna de brandweerlieden om elf uur weer konden inrukken. SAS VAN GENT. De Kath. EHBO hield onder leiding van de heer R. Pol let een jaarvergadering. Uit het jaarver slag van de secretaresse bleek dat de vereniging 99 leden telt, waarvan 26 in het bezit zijn van het EHBO-diploma. In het bestuur werden als nieuwe leden gekozen de heren R. de Maat en F. In tens. Na de pauze hield de heer J. Plas- schaert een lezing over zijn reis naar Finland. gewettigd of onze visserijbelangen wel die 'belangstelling bij de ambtelijke in stanties genieten als naar onze mening onmisbaar is. Zevibel doet weliswaar prachtig werk, maar nochtans dient het klankbord van de visserij te worden vergroot. Onze Zeeuwse visserij in al zijn geledingen mag niet de dupe worden van de uit voering der deltawerken. Dit is niet slechts een provinciaal, maar ook een nationaal belang. Daarom beijvert onze fractie zich voor de benoeming van een staatssecre taris voor de visserij. Deze aangelegen heid mag geen dag langer uitstel heb ben dan onoverkomelijk is, aldus spre ker. De ontwikkeling van dit eiland zal dynamisch zijn. Spreker dacht in dit verband aan de Grevelingendam en de Oosterscheldebrug. De gevolgen zullen verstrekkend zijn. Het gebrek aan werk gelegenheid noemde spreker het huidi ge centrale probleem voor Schouwen- Duiveland. Primair is voor dit eiland de indus trialisatie, maar daarnaast mag de be vordering van de tuinbouw niet worden vergeten. Voor het kleine boerenbedrijf (akkerbouw) is verruiming van de wel vaartsmogelijkheid geboden. Met rasse schreden nadert de tijd, waarin een gro ter afzetgebied wordt gevonden, name lijk na de totstandkoming van de Gre velingendam. Van oudsher is Schouwen- Duiveland georiënteerd geweest op .Rot terdam. Wij behoren niet tot hen die al les op één kaart willen zetten, namelijk op die van de industrie. Voor het scheppen van welvaart voor de bevolking is verruiming van werkge legenheid in de tuinbouwsector evenzeer van belang. Met name is dat van be lang voor het mogelijk maken van een menswaardig en sociaal verantwoord bestaan voor de z.g.n. kleine onderne mer. Deze mensen moeten niet van de kaart worden geveegd. Aan de ondernemingszin, ook van de mensen op de niet-grote bedrijven, ken nen wij, aldus spr. grote waarde toe voor de Zeeuwse samenleving. In de statenvergadering hebben wij het stand punt van de P.v.d.A. bestreden, dat tuinbouw, zoals door ons voorgesteld dus voor het behoud van de kleine boer gevaarlijk zou zijn voor de in dustrialisatie. Het omgekeerde is waar: Het standpunt van de socialisten is le'- vensgevaarlijk en daarom zal ik een voorvechter blijven voor de belangen van de Zeeuwse boeren, ook van de boe ren, die geen grote oppervlakte grond tot hun beschikking hebben gekregen. Tuinbouwbevordering mag niet worden nagelaten door industriebevordering na te streven. Het een moet gebeuren zo wel als het andere. Daartussen kan har monisatie worden betracht, meende de heer Van den Bos. Voor Schouwen-Duiveland is voorts de recreatie van groot belang. De overheid dient tijdig maatregelen te nemen om de recreatie in goede banen te leiden Een planmatige opzet is noodzakelijk, waarbij ook aan de planologische maat regelen aandacht dient te worden ge schonken, maar dan planning van onder af en niet van bovenaf opgelegd. Gelet op de ontwikkeling van Schou wen-Duiveland is het opstellen van een regionaal ontwikkelingsplan een uiter mate noodzakelijke aangelegenheid. Tenslotte beantwoordde de heer Van den Bos een aantal vragen. doet ze het goed. „Acht kantjes per keer", zegt ze en dat doet ze elke week. Ook het Zeeuwsch Dagblad gaat el ke week mee. Dat is een operatie apart. De kranten worden eerst gemil limeterd. Dat wil zeggen dat alle wit te randjes nauwkeurig afgeknipt wor den om gewicht te sparen. Als dat ge beurd is komt de heer Rooze in actie. De kranten moeten dan opgerold wor den, en wel zo stijf dat er mannen kracht voor nodig js. Twee touwtjes en een etiket maken de zending compleet. Een constante lawine van brieven en kranten is nu al gedurende tien jaren met de regelmaat van de klok de oce aan gepasseerd. We mogen dan ook aan nemen dat de familie in Canada met het wel en wee van Rilland zo mogelijk nog beter op de hoogte is dan de bur gemeester. Het echtpaar Rooze gaat ongedacht en onverhoopt nu zelf de reis ondernemen. Het is een hartewens die nu in ver vulling gaat. Over de kosten hoeven ze zich niet druk te maken. Wordt vanuit Canada geregeld, inclusief een ziek teverzekering. Mevrouw Rooze heeft vorig jaar een zware operatie in haar heup ondergaan, maar de dok ter heeft inmiddels meegedeeld te gen de reis geen enkel bezwaar te maken. Alleen het tijdstip van vertrek is nog niet bekend, maar het spreekt welhaast vanzelf dat daar, in die Rillandse wo ning over weinig anders meer gespro ken wordt. Onze beste wensen voor een goe de en waardevolle tijd zullen hen ver gezellen. En een groet voor onze Ca- nadese lezers is hier zeker op z'n plaats. BRESKENS Een derde haven ls voor Breskens zeer urgent. Dat is de mening van de leden van de Vereniging tot Behartiging van Belanghebbenden bij de Haven te Breskens, die in hotel Valk een bijeenkomst hielden. In zijn openingswoord stond voorzitter K. Maas geruime tyd stil hij het havenprobleem, waarbij hij herinnerde aan de ministe riële toezegging voor de aanleg van de derde haven. Een ander punt, wat de heer Maas terloops aanroerde, was de gedachte, van Rijkswaterstaat de exploitatie van- de Breskense havens over te dragen aan de gemeente of aan een streek- eommissie. Dit punt werd later tijdens de discussie „taboe" verklaard omdat deze zaak nog slechts een suggestie zijnde het informatieve stadium nog niet was ontgroeid. Alle leden waren van de dwingende noodzaak van een derde haven voor Breskens doordrongen. Zij dient met spoed tot stand te ko men. Er zijn reeds vele gegadigden die zich aan deze derde haven willen vestigen. De heer A. Cambier zei een gegadigde te weten die minstens 3000 m2 nodig had. Het afstoten door het Rijk van het beheer van het havencom plex werd a priori door de gehele ver gadering afgewezen als strijdig met de belangen van het bedrijfsleven dat stel lig voor onoverkomelijke financiële las ten zou komen te staan, terwijl dan bo vendien de vestigingen van buitenaf zeker tegengewerkt zouden worden Men was zeer optimistisch over de mogelijkheden die een derde haven voor de streek biedt. WEMELDINGE. Met de afsluiting van de voormalige Zandkreek en het leggen van een dam bij Vrouwenpolder is het vroegere Veerse Gat nu een bin nenwater, ook voor de visserij, geworden. Om overbevissing te gen te gaan is door het ministerie van Landbouw en visserij een be perkt aantal vergunningen ver strekt voor het vissen in het Veerse Meer. Een enkeling die toch probeerde, een visje te ver schalken, liep een proces-verbaal op. Zo verging het gisternacht ook de visser J. S. uit Arnemui- den die met een onverlicht vaar tuig in het duister op klandestie- ne wijze trachtte vis binnen boord te krijgen. Dat hem dit ook lukte consta teerden de mannen van het rijks- politievaartuig R. p. 18 uit We- meldlnge, dat ook in het duister gehuld langszij het schip van het v Vissertje gleed. Er werd liefst 150 kg gevangen vis ln be slag genomen. Deze partij werd op last van de provinciale voed- selcommissaris ter beschikking ge steld van de beide Goese zieken huizen en het tehuis voor bejaar den Wemeidinge-Gocs. Voor de loze Arnemuidse visser zal deze vangst ongetwijfeld een staartje hebben.

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 3