„fFy zijn baas in eigen zegt Schiphol DOMINEE KOK DOET BIJZONDERE DINGEN KLAARMOND DE NATUUR flfï SP I KAPPIE EN DE TI-PISCHE BOOT I GRANT m de Uit de kerken fijJag 23 maart 1962 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 2 RGRDEN- CENTRUM SCHIP HOL in en om uw huis „Altijd twee dingen tegelijk 'WêtSmM ftü a lllliuilllllfllllllllllllllllllllllll u u ■iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii a iiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii OERM Johnny If Hart j; ÏS\V? ill lillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll SCHIPHOL. „Wet is wet en wij zijn baas in eigen huis," zei de heer A. A. Dullé, hoofd afdeling publiciteit en voor lichting van Schiphol ons gisteren. Wij zijn ons licht even gaan opsteken op de luchthaven, omdat er de laatste tijd geruchten over de parkeerproblemen de ronde doen. Dit zei een Amsterdams advocaat onlangs: „Verkeersborden gelden slechts voor de openbare weg en de luchthaven is particulier terrein en de borden hebben daar dus geen rechtsgeldigheid." 'mas Hortensia's zijn er nu volop en in di verse kleuren; blauw is geen echte kleur; blauwe hortensia's worden door de bloemist blauw gemaakt en rode of roze hortensia's kunnen ook in uw tuin blauw worden als de grond sterk ijzer houdend is. Kamerhortensia's kan men later met veel succes in de volle grond van de tuin poten, dan zal men echter wel voor voldoende ruimte moeten zor gen. Op het parkeerterrein van Schiphol staat een fors aantal verkeersborden en het vereist het nodige geduld om in dit doolhof de weg te vinden. Hier en daar kan men lezen, dat een half uur parkeren slechts is toegestaan. Nu is er een automobilist geweest, die van die dertig veertig minuten maakte en dat kostte hem een bon. Hij liet de zaak voorkomen en het was die advo caat, die zijn verdediging op bovenge noemde uitspraak baseerde. De kan tonrechter van Hoofddorp was het er mee eens en vrijspraak volgde. De officier van justitie aldaar ging ver volgens in hoger beroep, omdat (hij het kennelijk niet eens was met de gang van zaken. ARTIKEL 461 „Wanneer de zaak in hoger beroep voorkomt weten we hier niet", aldus de heer Dullé, die zijn naam op een bordje op zijn bureau heeft staan. „Maar we zijn overtuigd, dat de be wuste automobilist alsnog zijn boete van elf gulden moet betalen. Dat men zich nu ineens niet meer zou hoeven te houden aan de aanwijzingen op ons parkeerterrein is een sprookje." Dat betekent dus, dat u nog steeds wel degelijk met al die borden reke ning moet houden en dat u nog steeds dubbeltjes moet stoppen in de parkeer- meters. De directie van dit particu liere terrein beroept zich bij alles op .artikel 461 van het wetboek van straf recht. En dat is verstandig, want er zijn tenslotte maar weinig zaken bij wijze van spreken, die niet onder dit artikel vallen. Kantonrechter of geen kantonrechter: men is er daar van over tuigd, dat men aan het langste ver- keerseind trekt. Binnen afzienbare tijd zal men nog sterker staan, want dan worden alle parkeerbepalingen opgenomen in de luohtvaartwet en dan is er dus hele maal geen discussie meer mogelijk. GROF „Voor ons is de zaak waterdicht en onze eigen politiemensen gaan ge woon door met bekeuringen geven, wanneer zulks nodig is," hoorden we verder van de heer Dullé. „We zijn echt niet lastig en die bekeuringen worden beslist niet zo maar gegeven. Bovendien is de Schipholpoutie bij zonder soepel, ondanks het feit, dat de mannen soms bijzonder grof bejegend worden." De mensen die bekeurd worden kun nen werkelijk te keer gaan tegen die Schipholpolitie en het „waarom" van een dergelijke houding is ons niet zo duidelijk. Kijk, die bepalingen zijn er daar nu eenmaal en wie vindt, dat hij zich er niet aan hoeft te houden zou bijvoorbeeld zijn auto buiten het ter rein kunnen laten staan. Daar is bo vendien vaak meer ruimte en het kost niets. Die politiemannen worden er gewoon voor betaald om op te letten of niemand in overtreding is en wan neer dat het geval is wordt er be keurd. „Op de openbare weg kan men toch ook 'maar niet raak rijden en parke ren," aldus onze zegsman. „Zo heb ben wij ook onze regels. Neem nu eens, dat kwartje entree, wat maken veel mensen daar niet een kabaal o- ver." TEVREDEN Ja, daar zijn we Nederlanders voor, want we gnuiven ook, wanneer het ge lukt is om voor niets met de tram mee te rijden, al hebben we honderden guldens op zak. Zo is het ook met dat kwartje, dat overigens niet betaald hoeft te worden, wanneer men voor zaken op Schiphol moet zijn. En dat is voor vele bezoekers een vaak ver zonnen manier om aan dat kwartje te ontkomen. Een van de directeuren van een van onze vier omroepzuilen wond zich daar eens zo over op, dat hij het kwartje voor de voeten van de portier smeet! En de parkeermeters, meneer Dullé, wordt daar ook goed aan verdiend? „Goed verdiend zijn de woorden niet, maar inderdaad lopen we een beetje in op de onkosten, die we er mee ge maakt hébben. We hebben een paar dagen een onderzoekje ingesteld in de vorm van vragen aan de automobi listen en gebleken is, dat het meren deel dik tevreden was over die meters. Het komt in ieder geval het parkeren hier bijzonder ten goede." Terugkerend op ons uitgangspunt: de bepalingen op het parkeerterrein van de luchthaven zijn dus nog steeds van kracht, aldus de afdeling voor lichting en publiciteit en ondanks de uitspraak van de kantonrechter van Hoofddorp is er dus wat de Schiphol- directie aangaat niets veranderd. We vonden, dat u dat gewoon even moest weten vandaag. IN Weesp woont dominee P. H. G. C. Kok, die zich op de zolder van zijp pastorie bezighoudt met glas, cement en wat er allemaal nog meer nodig is om glas-in-loodramen en mozaïeken te maken. (Ingezonden mededeling) för Altijd wéér Pil i 4 WOLLEN ll DEKENS 100virgin wool WEESP Misschien hebt u er nooit zo op gelet, maar u kunt ze overal in Nederland viniden: de ramen van dominee P. H. G. C. Kok (42) uit "Weesp. Het kunnen ook draadversieringen zijn of tegel vloeren of mozaïeken. Enfin, u hebt het inmiddels natuurlijk al begrepen, dat die dominee bijzondere dingen doet en u mag hem wat ons betreft in het vakje van kunstenaar rang schikken. Op de zolder van de pastorie in "Weesp doet hij van alles met stukjes marmer, gekleurd glas en zo. In de ene hoek van zijn atelier stond een schildersezel en weer ergens anders een bak cement, een hamer, wat pen selen en de nodige schoteltjes verf. En daar tussen door liep de dominee in een sportjasje met een donkerkleurig hemd aan. Over gebrek aan werk hééft hij niet te klagen, want over een aantal weken gaan er weer drie ramen van hem naar Amsterdam. Geen koper „Iedere minuut van de dag moet ik benutten", zei hjj, „want ik heb ten, silotte twee beroepen en die wil ik beide zo goed mogelijk doen. Ja, ik heb altijd twee dingen tegelijk gedaan, want tijdens mijn theologische studie bezocht ik ook de Rijksacademie voor beeldende kunsten in Amsterdam, waar mijn vrouw ook lessen volgde." Naast zijn beroep als dominee heeft dominee Kok er beslist wel een vol ledige dagtaak bij met zijn kunstwer ken: zodra de glas-in-loodramen voor Amsterdam klaar zijn kan hij onmid dellijk weer verder gaan. „Ik moet voor de hal van een sportschool een mozaïek maken en wanneer dat klaar is heb ik nog een opdracht voor een kerk in het noorden van ons land: twee muurmozaïeken en drie glas-in-lood ramen. Zandstraalramen heb ik ook gemaakt voor een kerk in Velzen. O ja, die doopvont, die in de gang stond daar heb ik nog steeds geen koper voor gevonden." Trots Beneden in de achterkamer valt het oog van de bezoeker, die in huize Kok allerminst mag klagen over gastvrij heid en gezelligheid, op schilderingen achter glas. „Dat is een heel oude techniek", légde de vlot pratende dominee Kok uit. Dat is oude Poolse volkskunst, die nog maar door een paar mensen in ons land wordt be oefend; het zullen er een stuk of drie zijn. Mij heeft het vele uren werk gekost en ik ben er daarom echt wel een beetje trots op." Er is in die achterkamer nog meer te zien: de schilderijen, die de bezoeker als het ware vanaf de wand vrolijk toelachen. En Boef, de hond, daar moet u wel rekening mee houden. We bedoelen, dat u uw jas niet in de rotan- stoel rechts in de kamer moet leggen, want daar kan Boef het niet mee eens zijn, omdat het uitgerekend zijn stoel is. In de tuin liepen een paar katten tussen een stel duiven door en dat is ook het werk van die dominee in Weesp. „Toen de katten nog klein waren bracht ik ze altijd naar het duivenhok en met tikjes op de kop en glazen water heb ik ze geleerd, dat mijn duiven niet als maaltijd voor hen kunnen dienen." Gewoon fijn Neen, neen, het is niet alleen de kerkelijke kunst, waar dominee Kok zich mee bezighotidt: hy werkt ook voor scholen, kantoren en fabrieken. Gewoon, omdat hij het nu eenmaal fijn vindt om te knutselen met alle moge lijke zaken, die hij verwerkt tot kunst werken, die alleszins, ja ook voor een leek, het aanzien waard zijn. Pratend gaan de uren in de pastorie van dominee Kok snel voorbij en wan- Ingezonden mededelingen) neer de bezoeker weer buiten staat op de gracht zal hij ongetwijfeld besluiten beslist nog eens langs te gaan bij een volgend bezoek aan Weesp. mm Eerst met de broeders en later met de leraren van de Rijks Hogere Burgerschool. En met name nog Dr. Kross, de directeur. Deze was bo vendien honorair correspondent van het Koninklijk Nederlands Meteoro logisch Instituut. In die kwaliteit was aan hem opgedragen dagelijks aflezing te doen of te laten doen van de gevallen regen, zoals deze geregistreerd wérd door een zinken bakje, dat vanwege het Instituut in de schooltuin was opgesteld. Het bakje werd door Dr. Kross steeds aangeduid als „onze pluvio meter". Deze pluviometer had de le vensloop van Ran bepaald, vanaf zijn achttiende jaar tot heden, de dag waarop hij in Klaarmond terug keert. Er was zó vaak door Dr. Kross in de klas met onderscheiding over „onze pluviometer" gesproken, dat niet kon uitblijven wat volgde. Een wonder deed zich in de natuur voor. Of één wonder? Heel wat wonderen achter elkaar! Centimeters regenval, die zich bij de morgenaflezing van de pluviometer aandienden. En dit na nachten waarin noch directeur, noch amanuensis, één druppel regen op het zinken platje van het aan hun respectievelijke woning aange bouwd gemak hadden horen vallen! De eerste drie aangezwollen peilin gen waren aan de Bilt op het ge bruikelijk formulier opgegeven. En zij leverden een schamper briefje op van dit Koninklijk lichaam, aan het adres van Dr. Kross. Het schoolgebouw was al heel oud. De rijk beplante tuin sloot tegen de achterzijde van het in hoek-vorm op getrokken gebouw aan. Toen het plan opgekomen was had Ran, met zijn vriend Jacques Ruwgenius, pre cies overlegd hoe gehandeld moest worden. De leerlingen gingen de school in aan de vóórzijde van het gebouw; in de Veerstraat. Maar er bestond ook een gangetje, waarmee je aan de tuinpoort kwam. Het was aan de leerlingen toegestaan in de tuin te komen; daarvoor diende een deur m het schoolgebouw. Zij waren ieder van huis gegaan met een flesje. Reeds met water ge vuld. Zij liepen door het gangetje de tuin in. De pluviometer stond aan deze zijde van de tuin. Een lang op onthoud bij het instrument was niet nodig. Het moest wel zorgvuldig ge daan, om het water in de trechter te laten komen. Langs het pad, dat naar de tuin deur in het schoolgebouw leidd£, stonden zonnebloemen. Die sloten de plaats, waar de jongens bezig wa ren het water uit te gieten, voor treffelijk af. Het was al verschillen de keren gelukt. Daarop werd enke- leatóagen gepauzeerd. Toen hadden ziphet, onder geheimhouding, aan andere jongens verteld. Het zou nu nog eens vertoond worden. Jacques had zijn hand boven de bak. En opeens klonk: Halt, ga daar dadelijk vandaan. Maar Dr. Kross ondervond moeite om zélf. waar hij stond, weer „van daan" te komen. Want hij had zich tussen de zonnebloemen opgesteld. Dat ronde smoel van de baas, zoals ik hem daar opééns in de ga ten kreeg, leek zelf een zonnebloem, vertelde Ruwgenius later aan zijn moeder. De maat van de beide jonge-man- nen was nu vol. Onze school kan met leerlingen als dezen geen eer inleggen. Ik ver neem hier van U, mijne heren, dat zowel het gedrag van de leerling Laurent Schouten-Lievens, als van Jacques Ruwgenius bij voortduring enz. Hierna werd als verzwarende omstandigheid nog het feit ge noemd, dat de twee volstrekt wei gerden er zich over uit te laten wie op het idee van het grapje gekomen was. De grond van deze solidaire stil zwijgendheid was, dat beiden zich verweten over het gebeurde verha len aan kameraden te hebben ge daan. In strijd met hun afspraak! Eenstemmigheid bestond voorts bij de mening, dat Willy Bürmeister die op school „de pruus" werd ge noemd, omdat zijn vader Duitser was hen verraden moest hebben. De leraars-vergadering van medio mei 1900 besloot aan Ran Schouten- Lievens de verdere toegang tot de school te ontzeggen. Hetzelfde gold voor Jacques Ruwgenius. De deel neming van oom Matthieu Lievens bij de discussies ter vergadering bad zich beperkt tot de herhaaldelijk ge slaakte verzuchting: Waar moet ik nu met die jon gen naar toe? Hierop werd het antwoord na enkele maanden rondlummelen te Klaarmond door Ran zelf gege ven. Wederom in volle samenwer king met zijn vriend Jacques. Zij haddén bij het begin van de avond hun fietsen naar Esser ge bracht, die nog uitdragerij deed in een pand vooraan op het Wijdsel. De straat die dateerde van de nieu we stadsaanleg, na de grote brand van 1665, en opeens de oude binnen stad wijd open had gebroken. Ten onrechte treft men soms op moder ne plattegronden de spelling Weidsel aan! Tegen de politie, zei de oude Es ser later: hij had gemeend, dat de jongens niet meer móchten fietsen, omdat Zij zo uit hun krachten ge groeid waren! Er was een heel behoorlijke prijs voor de fietsen betaald. Esser zou dat ook zeker niet anders gedaan hebben, want zijn zoon Puck was met de jongens op school geweest en hij wilde beiden helpen, omdat hij hen best door had gehad! Voor dag en dauw gingen Ran en Jacques, de volgende ochtend, van huis. Voorgevende, dat zij zouden helpen een schip te laden op de steenfabriek die aan de mond van de Klare ligt. (Wordt vervolgd) §g tintels 53 door 5 Jack JU Dunkley FLITS H GORDON in liet heelal door Dan Barry IK GA DANSEN» MÊTMIdN LIEFüe. door i _iL> ^iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiifiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiniiiiiiiiiiuiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiituiiiiuiiiiiiiiiiiiimiuiiiiiiiitiiiiitititiitiiiiitÈ ^_halfzwaar^ 41. Zijn driftige stemming en boze voornemens ten spijt .duurde het nog geruime tijd, voordat generaal Hak-Hau de diepe sneeuwkuil kon verlaten. Kap- pie en zijn mannen verschafte dit een flinke voorsprong, ondanks het feit dat zij slechts langzaam vooruitkwamen met de porseleinen boot. Het trekken en duwen, het dragen en sjorren had de mannen flink vermoeid en het was dan ook met grote opluchting, dat zij eens klaps een gebouw tussen het gebergte ontdekten. Uit de grote poort klonk een vreedzaam gezang hen tegemoet en dat wekte vertrouwen. Kappie zette zijn handen als een toeter aan zijn mond. „Ahoy!" schreeuwde hij, en zijn stem weerkaatste tussen de rotsen. „Ahoy...! Volk! Mogen we bij jullie even ons an ker uitgooien en stoom afblazen?" Er kwam geen antwoord, maar het gezang was op sla» verstomd. „Help...!" riep nu de maat, Kappie's voorbeeld volgend. „We zijn moe en hongerig en koud! tWe zitten midden in de ellende en narigheid! Laat ons niet in de steek!" Ook deze smeekbede werd niet direct beantwoord. Doch nu verscheen er in de poort een lange gedaante met punt muts en wijd gewaad, die met dansende passen op hen toekwam... NED HERV. KERK Beroepen te Arnemuiden: E. J. Schim mel te Oud-Beyerland; te Nieuwpoort; J. Broekhuis, kandidaat te Barneveld. Beroepen te Nieuwerkerk a.d. IJssel: P. J. Bos te Sprang; te Hoogkarspel- Lutjebroek (toez.): P. Bijlefeld, kand. te Deventer. Aangenomen naar Warmenhuizen- Dirkshorn: W. P. E. van Kooten, vic. te Amstelveen, die bedankte voor Wit- marsum. Bedankt voor Dordrecht (toez.): dr. C. Graafland te Woerden. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Katwijk aan Zee (vac. E. I. F. Nawijn): D. van Keulen te Olden- hoven. Beroepbaarstelling: De classis Alk maar heeft prep. geex. en beroepbaar verklaard de heer J. L. Bel, P. Plan- ciusstraat 26 te Den Helder, die terstond beroepbaar is. GEREFORMEERDE GEMEENTN Bedankt voor Kampen: A. Vergunst te Rotterdam.

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 2