MAMMOET BETREEDT POLITIEKE ARENA Onderwijs voor toekomst in grote lijnen vastgelegd D Geen controle - dan ook geen verdrag over kernwapens BEROEP TEGEN VONNIS IN CHESTER AFGEWEZEN Getart Israël raakt soms zijn geduld kwijt Strijd om hernieuwing op vele fronten ENGELAND VERZACHTTE ZIJN FORMULERING LAWINE VAN CONGRESSEN Minder straf geëist in hoger beroep et/epeei/AA/i Woensdag 21 maart 1962 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 7 Geen applaus zo boeiend is nu PANORAMA Brug jaar Grieks Aanval Langere duur Bedrijfschap bakkers voor het eerst bij een Rechtszaak Nederlandse zeeman Proces tegen Amerikaanse communistische partij Duitse dreiging met „protestvaart" STRUCTUUR V.H. VOORTGEZET ONDERW'JS VOLGENS HET WETSONTWERP Van onze parlementaire redacteur EN HAAG Tenslotte zal dan vandaag de mammoetwet in het openbaar in de politieke arena optreden. De kleine dompteur minister mr. J. M. L. Th. Cals heeft bijna drie en een half jaar geoefend voor de première. Hoqer alq voortgezet onderwijs (h a.v.o) I I I - i ys//s/ss:'//s////r Op 29 oktober 1958 diende hij het ontwerp in voor een wet die het hele voortgezette onderwijs zou moeten regelen, alles wat er aan onderwijs in ons land wordt gegeven tussen de lagere sohool en de universiteit in. Bijna drie en een half jaar ook hebben de Tweede Kamer en verder iedereen die maar iets met onderwijs heeft te maken, zich met de mammoet bezig gehouden. DE MAMMOET maakte een la wine los! Er zijn congressen aan gewijd door onderwijsorganisaties, politieke partijen hebben er con ferenties over gehouden, talloze deskundigen hebben er op zitten stu deren en de vruchten ervan neerge legd in degelijke publikaties, een stroom van adressen vloeide naar het Binnenhof, waar intussen een bijzon dere commissie onder voorzitterschap van dr. H. W. Tilanus aan het werk was gegaan. Op 18 januari 1962 is dit werk afge sloten, maar dit betekende niet dat daarmee ook alle moeilijkheden de wereld uit geholpen waren. De ge bruikelijke zinsnede dat „de openba re behandeling van het onderhavige wetsontwerp naar haar mening vol doende is voorbereid" liet de commis sie namelijk volgen op de ongebrui kelijke vermelding dat „ernstige be zwaren" bij een aantal leden waren blijven bestaan. DE PREMIERE begint zeker niet met een hartelijk applaus. De dompteur zal het zwaar te verduren krijgen. Wel heeft de Tweede Kamer er de tijd voor genomen. Zij is er bij wij ze van spreken nu eens goed voor gaan zitten. Als er voor Pasen een (Ingezonden mededeling) HET STAAT DEZE WEEK IN Op het kaartje stond dat prins Zakaria Kaleel Doleh en prinses Annegret (van Habsburg en Lotharingen en Hohenzoilern) gingen trouwen. Daarom werd juffrouw Spyrka in Dusseidorf gearresteerd en zit zij nu in de gevangenis en een kabellegger uit Koeweit in de put. Waarom slaagde een knappe Neder landse mannequin niet in Parijs? Als ze maar niet zenuwachtig wordt gemaakt, komt ze precies waar ze zijn wil. De onbehoorlijke butler en de vrien delijke dokter en de zonderlinge, zieke, oude dame kunnen alle drie zeggen: "Ik heb wel erg veel talent" en dan jokken ze niet eens! Panorama vangt een droom in kleuren itl de starre omgeving van chroom, staal, rubberbanden en paardekrachten van de bedrijfs autotentoonstelling in de RAI. Kan een man van 47 jaar nog een jonge prof in de bloei van zijn jeugd voorbij sprinten? De tovenaar uit Blackpool op 4 april a.s.alsrechtsbuiten in hetOlym- pisch Stadion. Middeleeuwse chirurgie: hoe opereerde men in de zeventiende eeuw? Het levende schaakspel van twee grootmeesters in Moskou. Waarom Jacob Bicker Junior zich een beroerte schrok. Terwijl prinses Paola rustig koffie drinkt, wordt zij heel ergens anders gefotografeerd met prinsje Filips op de arm. Hoofdredacteu ren van geïllustreerde bladen be talen goed geld voor foto's, waar de prinses niét en de kleine prins wél op staat. en wat hierboven staat, is slechts een heel korte bloemlezing uit het 56 pagina's tellende nummer van deze week. Verder veel illustraties; cartoons in kleuren; spannende, uiterst boeiende verhalen; vier bladzijden actuele foto's van het wereldgebeuren. Kortom: Pano rama op zijn best! Stuur nog van daag een briefkaart aan Panorama- Haarlem (dit adres is voldoende) om u te abonneren voor 35 ct per week. Dan ontvangt u de eerst volgende twee nummers gratis! Losse nummers kosten 45 ct en zijn overal verkrijgbaar. beslissing valt, is het mooi. Onder- wijswetgeving is in ons land nu een maal een hachelijke zaak van lange adem. A/TINISTER CALS heeft inderdaad f'T een radicale verandering van het omvangrijke voortgezette onder wijs voorgesteld. In algemene trekken is de indeling ervan als volgt: Lager algemeen voortgezet on derwijs moet er komen voor de kin deren die na de lagere school (het basisonderwijs van zes jaren) naar het lager beroepsonderwijs gaan of nog slechts de leerplichtige jaren moe ten volmaken. Voor de overgang naar bijvoorbeeld de lagere technische school of de lagere landbouwschool is een jaar Lavo bestemd en voor de overige leerlingen van het basisonder wijs twee jaar. Middelbaar algemeen voortgezet onderwijs (Mavo) komt in de plaats van de bestaande Ulo. Het Mavo is enerzijds bedoeld als algemeen vor mend onderwijs, dus als een iets ver der gaande afsluiting van de oplei ding, maar ook als overgang naar het middelbaar beroepsonderwijs. In het Mavo is er keuze tussen een opleiding van drie of vier jaar. Hoger algemeen voortgezet on derwijs (Havo) met een cursusduur van vijf jaar dient ter vervanging van de H.B.S., maar het geeft geen recht op toelating tot het hoger on derwijs. Het Havo is zo ongeveer te vergelijken met de tegenwoordige middelbare meisjesschool van vijf jaar. Het kan dus ook als een oplei ding op zichzelf worden beschouwd. Met het diploma van het Havo kan men naar het hoger beroepsonder wijs, maar ook naar de kweekschool, voor de opleiding tot onderwijzer. Ten slotte staat aan de top van het voortgezet onderwijs volgens het ontwerp-Cals het voorbereidend we tenschappelijk onderwijs, onder te verdelen in gymnasium, atheneum en lyceum, alle drie met een cursusduur van zes jaren. Het nieuwe atheneum moet de plaats innemen die de H.B.S. nu heeft als opleiding tot het hoger on derwijs, de school dus voor degenen die bijvoorbeeld naar de Technische Hogeschool willen gaan. Het athe neum omvat wel een opleiding in (eenvoudig) Latijn. In het algemeen is het V.W.O. be doeld als enige voorbereiding tot de universiteit en de hogeschool. KARATSJI (DPA) Bij de aardgas ontploffing die zich vorige week donder dag in Oost-Pakistan heeft voorgedaan zijn volgens de laatste schattingen zeker honderd mensen omgekomen. een aantal deugdelijkheidseisen voor het bijzonder onderwijs die niet te ma ken hebben met de subsidies uit de openbare kas. Bovendien wijst het adres erop dat het ontwerp kennelijk niet in overeenstemming is met de grondwettelijke eis dat het openbaar onderwijs door de wet moet worden geregeld, terwijl het ontwerp-mam- moetwet tal van maatregelen aan de minister overlaat. Daarmee wordt dus de stelling van minister Cals, als zou de overheid zijn geroepen de grote lijnen van het onderwijs voor de toekomst vast te leggen, verworpen. De wet moet het openbaar onderwijs regelen en daar mee uit! Eigen nieuwsdienst. GENÈVE. De ontwapeningscommissie heeft met algemene stemmen besloten dat Engeland, de Sowjetunie en de Verenigde Staten een subcom missie zullen vormen die voor het weekeinde rapport moet uitbrengen over de vooruitzichten op een kernwapenverdrag. Bovendien werd overeenge komen dat de beide voorzitters van de conferentie, de ministers van buiten landse zaken Rusk en Gromiko, vandaag verslag zullen uitbrengen over hun besprekingen over de te volgen procedure bij het onderhandelen over een ontwapeningsverdrag en over aanverwante kwesties, zoals kern wapen vrije zones, het vreedzame gebruik van de wereldruimte, non-agressiepacten en het verbieden van bacteriologische en chemische wapens. Voordat het besluit tot oprichting van de subcommissie voor het kern- wapenvraagstuk was genomen hadden in Genève zowel de Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken, Dean Rusk, en zijn Britse collega lord Home als de Indische minister van defensie, Krisjna Menon, en in het Engelse La gerhuis premier Macmillan er nog eens met klem op gewezen dat aan vaarding van het beginsel van inter nationaal toezicht op naleving van een kernwapenverdrag een eerste vereiste bleef. en wesrt ondertekende deskundigenrap porten, de indruk te wekken dat alle ondergrondse kernproeven met instru menten op zeer grote afstand ontdekt zouden kunnen worden en dat inter nationaal toezicht derhalve overbodig zou zijn. De verklaringen die Rusk en lord Home gisteren aflegden waren pogin gen om een einde aan die verwarring te maken. EEN VAN DE kenmerken van het ontwerp-Cals is het zogenaam de brugjaar, één jaar onderwijs in aansluiting op het basisonderwijs, welk jaar dan gelijk is voor het een- en tweejarige Lavo en ook gelijk zal dienen te zijn voor het Mavo, het Havo en het V.W.O. Dit brugjaar zal het mogelijk moeten maken om na afloop ervan over te gaan naar een andere soort school. Voor het Lavo heeft deze mogelijkheid weinig bete - kenis, maar wel voor de andere drie voortgezette opleidingen. Daar zal het brugjaar dus de leerling, die deze eerste klas bij het Mavo met behoor lijk resultaat heeft doorlopen, in staat kunnen stellen over te stappén naar het Havo en zelfs naar een lyceum of atheneum. De overgang naar een gymnasium zal heel lastig zijn als daar in de eerste klas reeds Latijn wordt onderwezen, wat waarschijnlijk weL de opzet van alle gymnasia zal blijven. Een andere nieuwigheid van het ontwerp is dat de toelatingsexamens zullen komen te vervallen. Het brug jaar zal, zo is de redenering, voldoen de gelegenheid bieden om vast te stellen of de leerling goed terecht is gekomen. De STRIJD OM de mammoetwet, die dus vandaag gaat beginnen, zal op meer dan een front worden ge streden, namelijk op politiek terrein zowel als op onderwijstechnisch ge bied Het gerucht 'il maar in de politiek kan iedere dag een verrassing brengen dat de minister van onder wijs meteen al bij de aanvang van de debatten een politieke aanval te ver duren zal krijgen uit de protestants- christelijke hoek, waar nog altijd prin cipiële bezwaren tegen het ontwerp zijn blijven bestaan. D- anti-revolutionaire fractievoorzit ter dr. J. A. H. J. S. Bruins Slot is voornemens, als wij goed zijn inge licht, de koe maar meteen bij de ho rens te vatten en zijn bezwaren te de poneren tegen de grondslag van het ontwerp. Deze grondslag is ook al nieuw en is iets geheel anders dan wat wij tot nu toe kennen als de in deling in openbaar en bijzonder onder was- .j Minister Cals maakt nu onderscheid tussen onderwijs dat wel en onderwijs dat niet uit de openbare kas wordt be kostigd. In een degelijk opgezet adres van de organisaties van leraren dus zowel uit het openbaar als uit het bij zonder Onderwijs is op dit onder scheid ook de vinger gelegd en dit adres komt tot de conclusie dat daar mee zowel het openbaar als het bij zonder onderwijs wordt miskend. Aanvankelijk ging het bezwaar uit de protestants-christelijke kring tegen de ongrondwettelijkheid van de nieu we formule, maar dit standpunt bleek geen stand te kunnen houden tegen de argumenten van de minister. Maar dit weerhield de tegenstanders niet om het onderscheid te blijven verwerpen en het adres van de lerarenorganisa ties onderstreept dit nog eens. Formeel mag het ontwerp dan niet in strijd met de Grondwet zijn, maar volgens de Grondwet is het bijzonder onderwijs vrij en het ontwerp bevat T\IT IS ECHTER, hoe belangrijk LI het als principiële basis van bezwaar ook moge zijn, nog maar het begin. Men komt in een oerwoud van technische onder wijsbijzonderheden terecht indien men zou willen begin nen aan een opsomming van de kant tekeningen die er door de onderwijs- specialisten op het ontwerp zijn ge maakt. Vele van deze op- en aanmer kingen betreffen de inrichting van het onderwijs, welke vakken er op de on derscheidene scholen zullen worden onderwezen en hoe de indeling van het onderricht in deze vakken zal zijn, het onderwijsschema dus. Wat zal er gebeuren met het Grieks op het gymnasium beta? Trouwens, om bij het gymnasium te blijven, hoe zit het met het Latijn en zal er voor het eindexamen behalve een oude taal (Grieks) ook een moderne taal komen te vervallen, ook als de rapportcijfers niet veel bijzonders zijn? Hoe zal de doorstroming zijn? ook weer zo'n punt dat geheel nieuw is in dit ontwerp en waarvan de minister zich blijkbaar nogal wat voorstelt: de mogelijkheid van overgang van de ene school naar de andere. Dan is er bezwaar gemaakt tegen de aansluiting van het basisonderwijs op het algemeen voortgezet onderwijs en van dat op het voorbereidend we tenschappelijk onderwijs. Deze vorm van aansluiting, zoals die in het ont werp is neergelegd, is zelfs onvoldoen de doordacht genoemd. NIET ALLEEN tegen de grond slagen, de inhoud en de in richting van dit nieuwe onderwijs, ook tegen de langere duur ervan zijn van allerlei kanten opmerkingen gekomen, die evenals de hier reeds opgesomde zeker weerklank in het Kamerdebat zullen vinden. Zo is er op gewezen dat een leerling van de vijfjarige H.B.S. met zijn eindexamen meer rechten kan doen gelden op toelating tot het wetenschappelijk onderwijs dan de jongen die straks zes jaar op een atheneum heeft gezeten. En de vijf jaren van het Havo zullen straks een einddiploma opleveren dat de zelfde rechten <"p voortgezette studie verleent als nu het eindrapport van een driejarige H.B.S. Uit onderwijskring is het bovendien een barrière voor de beste leerlingen genoemd dat deze er in de toekomst zes jaar voor zullen moeten nemen wat zij thans in vijf jaar presteren. Een bijzonder zwaar wegend be zwaar is ten slotte nog het ontbre ken van enig inzicht in de overgangs bepalingen. Het is vanzelfsprekend dat mammoet er niet zomaar zal komen. Daarvoor zijn de verschillen tussen het nu bestaande onderwijs en dat wat minister Cals heeft voorgesteld te groot. Er moet dus voor de fase waarin het oude in het nieuwe zal overgaan en daarvoor zou men een jaar of tien, twaalf moeten nemen een regeling moeten komen. Over de ze regeling heeft minister Cals tot nu toe gezwegen. OVER DE POLITIEKE prognose slechts een enkele opmerking. Het opvallendst is, dat de confessione le fracties, die tot nu toe een geslo ten front vormden ais het ging om verdediging van het bijzonder onder wijs, thans ver uiteenlopende stand punten innemen. In het protestants- christelijke kamp is ook dr. H. W. Ti lanus, de fractieleider van de c.h., ze ker geen vriend van de mammoet. Dat heeft hij ook als voorzitter van de bijzondere Kamercommissie niet onder stoelen en banken gestoken. Hij zal echter evenmin als zijn a.r. collega-fractieleider, dr. Bruins Slot, bij de fractie van de K.V.P. steun vinden voor gemeenschappelijke, prin cipiële bezwaren 'egen het ontwerp. Het ziet er naar uit, dat minister Cals het minste last zal ondervinden van de twee grootste fracties, niet van zijn politieke vrienden van de K.V.P. en ook niet van de socialisten, al zijn de zen dan in de oppositie. De laatsten zullen wel proberen een aantal wijzigingen aan te brengen, die zij beschouwen ais verbeteringen, maar deze liggen meer in het ond-e "wijstech- nische vlak. De liberalen zijn geens zins geestdriftig, dit is wei zeker. Zij hebben principiële en praktische be zwaren. Het is onzeker hoe zij ten slotte hun houding zullen bepalen. Verschil Alleen de formuleringen van deze vier staatslieden verschilden enigszins van elkaar. Minister Rusk verklaarde: „De enige kwestie die nog geregeld moet worden als het tot het sluiten van een kern wapenverdrag zal komen, is het verga ren van de vereiste hoeveelheid ob jectief en internationaal verkregen we tenschappelijke gegevens, en interna tionaal toezicht. Dergelijk toezicht zou niemand lasten opleggen, niemand tot last zijn en niets te maken hebben met spionage". Lord Home zei: „Wij zijn bereid te onderhandelen over onverschillig welk voorstel dat voorziet in een toereikend minimum aan internationale verifica tie. Wij willen soepelheid betrachten en zijn bereid tot een redelijk compro mis". Minister Menon zei dat de Indische regering op het standpunt staat dat ontwapening en toezicht daarop niet van elkaar te scheiden zijn. Premier Macmillan zei in het La gerhuis: Zonder aanvaarding van het beginsel van aanvaarding van een toe reikend minimum aan internationale verificatie zal er weinig kans zijn op het sluiten van een kernwapenverdrag. Tenzij de Sowjetunie op dit kernp- punt bereid is tot een compromis zal, zo werd in Genève aangenomen, de subcommissie aan het einde van deze week de conferentie moeten berichten dat zij heeft gefaald. Het is opgeval len dat in de Engelse verklaringen over deze kwestie het gebruik van de termen toezicht, controle en inspectie zorgvuldig is vermeden en dat daar voor de term verificatie in de plaats is gesteld. Het laat zich denken dat die formulering is gekozen om de Sow jetunie het argument dat internatio naal toezicht gelijk zou staan met spio nage uit de hand te slaan. Andere vormen Lord Home liet doorschemeren dat Engeland denkt aan andere vormen van internationaal toezicht op naleving van een kernwapenverdrag. Hij wilde daarover nog niet in details treden. Wel zei hij dat Engeland bereid was in te stemmen met „onverschillig wel ke verificatieregeling die getroffen kan worden". Onder de leden van de delegaties des meeste neutrale landen heerste enige verwarring als gevolg van de hardnek kige pogingen van de Sowjetunie, in strijd met alle tot dusverre door oost Van onze Haagse redactie DEN HAAG in het gebouw van de Sociaal-economische raad in Den Haag is gisteren de eerst.e openbare vergade ring van het bedrijfschap voor het bak kersbedrijf gehouden. Staatssecretaris drs. W. K. N. Schmelzer (algemene zaken), die een openingsrede hield, zei: Dat brood tegenwoordig wordt be schouwd als een voedingsmiddel van lagere orde is maar schijn. Dat bewijst wel de grote publiciteit die de bakkerij krijgt, wanneer er sprake is van werk tijdverkorting, broodoorlogen en brood prijzen. De plaatsvervangend voorzitter van het bedrijfschap, de beer L. Witte, ver telde dat het broodverbruik in Neder land jaarlijks niettemin met twee pro cent per hoofd van de bevolking ver mindert. (Ingezonden mededeling) BESCHERM U TEGEN BESMETTING MET Van onze correspondent LONDEN De drie rechters behoefden gisteren de bepruikte hoofden maar enkele ogenblikken bij elkaar te steken om tot een besluit te komen over het beroep dat de 29-jarige Nederlandse zeeman H.W.R. had aan getekend tegen het vonnis dat vorig jaar in Chester over hem was geveld: Verworpen. R. stond kaarsrecht in de verdach- tenbank van het Hof van Beroep in Londen, toen gisteren de behandeling van zijn zaak in tweede instantie werd besloten. Hij was tot levenslange ge vangenisstraf veroordeeld wegens moord op het Britse dienstmeisje Margaret Hughes (21) in de haven plaats Menai Bridge in Wales. De mogeiijkhed is niet uitgesloten dat R's verdediger, mr. Philip Wien uit Cardiff, verlof zal vragen bij het Hogerhuis in cassatie te gaan tegen de uitspraak van gisteren. Eerst wil mr. Wien evenwel de overwegingen die tot verwerping van het beroep heb ben geleid afwachten. Deze worden over ongeveer een week gepubliceerd. Rechter Ashworth zei dat het grote belang van deze zaak en de zeer be kwame wijze waarop mr. Wien de verdediging voor het Hof van beroep had gevoerd er de oorzaak van waren dat het opstellen van de volledige uit spraak nog enige tijd zal vergen. Mr. Wien was allerminst teleurge- NEW YORK (AFP) De Amerikaan se regering is maandag een proces be gonnen tegen de Amerikaanse commu nistische partij en vier van haar leiders onder wie de secretaris-generaal Hall. Het gaat om achterstallige inkomsten belasting over het jaar 1951 ten bedrage van 318.544 dollar. Met inbegrip van de boete zal de partij volgens de regering zeker een half miljoen dollar moeten be talen. Van dat bedrag is al 7720 dollar geïnd door verkoop van meubels die in beslag waren genomen. Van onze correspondent. BONN De Westduitse binnenschip pers hebben gedreigd uit protest tegen de tariefpolitiek van de bondsregering met honderden schepen een protestvaart over de Rijn naar Bonn te maken. De voorzitter van de vakvereniging van werknemers in het transport heeft zich bij minister Seebohm beklaagd over de tariefpolitiek van de regering. Van een onzer redacteuren gr is weer gevochten aan een van Israëls grenzen. In de afgelopen jaren is Israël zelden zonder het ontploffen van granaten en het ketsen van geweerkogels geweest. Nu zijn er in de laatste dagen plotseling weer doden en gewonden gevallen aan de grens met Syrië. De Verenigde Naties hebben onmiddellijk doeltreffend werk kunnen doen: na het eerste verzoek om het vuren te staken te hebben genegeerd, heeft zowel Israël als Syrië het tweede verzoek opgevolgd. De stilte is teruggekeerd. De spanning duurt onverminderd voort. De kluwen van problemen, die de mens zich op de grens van Afrika en Azië heeft gesponnen, blijft voorlopig nog onontwarbaar. Israël had moeilijk een explosie ver moment kunnen kiezen om een zelfstandige staat te worden dan na de laatste wereldoorlog. De Engel sen die Palestina bestuurden, hadden al ver voor de laatste oorlog vage beloften gedaan over het stichten van een joodse staat. Dit had al tot honderden kleine en grotere conflic ten tussen arabieren en joden geleid voordat er van een concreet plan tot het stichten van een joodse staat sprake was. Jeruzalem was in tweeën gedeeld: aan de ene kant van de muur snik ten de joden hun leed uit over het verloren gaan van hun oude rijk en aan de andere kant tierden de ara. bieren uit een herlevend nationalis tisch besef, dat ze de grond van hun vaderen zouden verdedigen. Voorts waren er dan nog christe nen, die meenden, dat ook zij rech ten hadden op het Heilige Land en het maakte weer een groot verschil of het ging over de rechten van de rooms-katbolieken, de protestanten of de grieks-katholieken. UIT DE HAND In deze chaos van rechten en in triges hebben de Britten jarenlang een soort vrede kunnen bewaren, maar tijdens dr laatste wereldoorlog liep het hun uit de hand. De Duit sers, die de Engelsen de ellende gun. den, stuurden agenten naar Egypte en Palestina om de vuurtjes aan te wakkeren. De Engelsen moesten rust in het gebied hebben, omdat anders de toevoer van olie onmisbaar voor de oorlogvoering zou stagne ren, en de joden viel zo'n onzegbaar lijden ten deel, dat hun roep om een eigen staat steeds luider en dringen der werd. Na de oorlog waren de Engelsen het beu: zij stelden Palestina onder gezag van de Verenigde Naties en trokken zich terug. Hun terugtocht werd het sein voor een algehele na tionale herleving onder alle arabi- sche volkeren. Om iedere duimbreed bezette grond werd fel gevochten. De Russen, die zich onmiddellijk na de oorlog tegen Amerika keerden, ga. ven de arabische nationalisten groot gelijk en de joden zochten uitgeput het land van hun vaderen op om ein delijk een plaats op de wereld te vin den. waar gij zichzelf konden zijn. Uit deze chaos is Israël geboren. grenzen van het mandaat gebied Palestina "demarcatielijn, en internationale grenzen gedemilitariseerde zones De Verenigde Naties hebben in 1948 het land in een arabisch en Israë lisch gebied ve-deeld. Onmiddellijk kwam de hele arabische wereld op de grens van Afrika en Azië in be weging. Op alle mogelijke manieren hebben de arabieren gepoogd Israël het leven onmogelijk te maken: de Israëlische scheepvaart werd de doorgang naar zee geweigerd, de grenzen werden doorlopend door ara bische commando's overschreden, moordpartijen waren aan de orde van de dag. Na de stichting van de staat heb ben de Israëliërs geen overdreven steun van de buitenwereld meer ont vangen. Zeker, men stond sympa thiek tegenover de jonge staat, die de luiheid van de arabier aan de kaak stelde door van woestijngrond vruchtbare akkers te maken, maar na 1945 werden Afrika en Azië het slagveld van de ideologische oorlog voering. Egypte, Syrië en Jordanië nemen een voordelige tussenpositie in en Rusland noch Amerika durft Israël in zijn strijd om het bestaan te steunen, omdat ze dan zeker de wisselvallige sympathie van de ara bieren verspelen. HERRIE De arabische staten hebben onder ling altijd de grootste herrie. Egypte vond enkele jaren geleden Syrië te communistisch. Over Irak weet noch Egypte noch Syrië een goed woord te zeggen. Egypte is boos, omdat Sy rië in september zijn band met Egypte in de Verenigde Arabische Republiek heeft verbroken. Alle onderlinge veten verhinderen niet, dat de arabische staten elkaar te allen tijde vinden in één grote, al lesoverheersende haat tegen de „schenner van hun bodem", Israël, dat een deel van hun grondgebied nam toen de arabieren juist een spoortje van hun nationaal bewust zijn hadden teruggevonden. Syrië, een land van boeren, waar drie maal zoveel mensen wonen als in Israël, weet, dat het militair weg gevaagd zou .varden als het alleen tegenover Israël stond. Syrië weet echter ook, dat ondanks de ineen storting van Nassers Verenigde Ara bische Republiek Egypte onmiddel lijk tot actie zal overgaan, als Syrië door Israël in moeilijkheden wordt gebracht. Daarom judast Syrië Israël voortdurend. Het beschiet Israëlische vissers op het grensmeer van Tibe rias; het overvalt zo nu en dan een groepje Israëlische pioniers in hun kibboets. Soms verliest Israël het ge duid, zoals eind vorige week, en slaat het hard terug. Natuurlijk verbetert dit de situa tie niet. Dergelijk handgemeen brengt geen van beide partijen enig voordeel. De verliezen zijn slechts te beschouwen als een tol aan de chaotische toestand, waarin de we reld zichzelf heeft gebracht. steld door de voor hem ongunstige uitspraak. Hij vertelde ons na afloop dat hij op een bepaald moment de in druk had gehad dat zijn stelling, dat er geen sprake van moord, maar van zware mishandeling de dood tot ge volg hebbend was geweest, een goede kans maakte. De advocaat noemde het proces fascinerend en bijzonder interessant. Besluit hij bij het Hogerhuis verlof te vragen om in beroep te gaan voor de Nederlander, dan zal hij daarvoor eerst toestemming van het Hof van beroep moeten hebben. MISHANDELING De verdediger trachtte gisteren nog aan te tonen dat uit het rapport van de patholoog-anatoom over de doods oorzaak van Margaret Hughes aller minst bleek dat er sprake van moord was geweest. Volgens hem kon het zeker zware mishandeling de dood tot gevolg hebbend zijn geweest. Uit het rapport bleek volgens de verdediger dat er één hand is ge bruikt bij het wurgen van het meisje. Deze mogelijkheid, was volgens hem door de rechter in Chester niet aan de jury voorgelegd tijdens de samenvat ting van het proces. Uit het zelfde medische rapport con cludeerde de aanklager dat er juist wel sprake was van moord. Uit de feiten bleek volgens hem duidelijk dat degene die het meisje aanrandde, haar bewust met twee handen heeft gewurgd. Zijn conclusie luidde giste ren dan ook nogmaals: moord. SNEL SLOT Er ontspon zich nog een uitvoerige discussie over de stelling van de ver dediger, dat de brief waarin R. aan zijn vrouw had geschreven, iets heel ergs gedaan te hebben, niet als be wijsstuk aanvaard had mogen worden. Het hoogst interessante juridische steekspel een film gelijk werd als zo vaak in Engeland op hoogst beschaafde wijze gevoerd, somas nau welijks verstaanbaar en doorspekt met termen als: mijn geleerde vriend en de geleerde rechter. Het slot van de behandeling in ho ger beroep kwam zeer snel. Tijdens het betoog van de verdediger hadden de rechters veel langer tijd nodig om het over een ondergeschikt punt eens te worden dan over hun eindoordeel. De drie hooggezeten juristen in hun wijde rode met hermelijn afgezette toga's behoefden zich niet eens in de raadkamer terug te trekken. Rechter Ashworth sprak het uit: Het beroep is afgewezen. Op het ge zicht van R., die een keurig donker blauw pak droeg, was van enige aan doening niets merkbaar. DEN HAAG. Juist de mensen, die moesten waken, gingen stelen. Roverij door een groepje militairen onder leiding van korporaals was het, een zeer oneer volle daad. Deze opmerking maakte de president van het Hoog Militair Gerechtshof giste- ren in de zaak tegen de 21-jarige korpo raal G. M. L., die wegens diefstallen op de vliegbasis Twenthe door de krijgs raad was veroordeeld tot vier maanden, waarvan twee voorwaardelijk, en ver laging tot soldaat. Als enige van het groepje van onge veer tien, dat zich eet- en drinkwaren, rookartikelen, kleding gereedschap, fietsonderdelen enz. had toegeëigend, i e \n ,h°ger beroep gekomen. Zijn straf had sterk afgeweken van die van de overigen die twee maanden militaire detentie hadden gekregen - omdat zijn diensttijd al voorbij was. De advocaat-fiscaal vond de straf ook wel wat hoog. Hij eiste een maand en verlaging. VENLO De vijftigjarige boer F. Art uit Meerlo is gistermorgen ver- dronken, nadat hij met zijn trekker in het water terecht was gekomen. De man raakte met zijn trekker met aanhangwagen van de weg af en kwam in de berm, waar de tractor kantelde en in de Molenbeek viel. De heer Art, vader van vijf kinderen, raakte in het water onder de tractor bekneld en verdronk.

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 7