„Uitslag van Argentijnse verkiezingen ongeldig" VOOROVERLEG BEGONNEN Verblijfplaats van delegaties geheim Geen vervolging mr J. A. Walkate van Vloekvan wantrouwen beheerst leven van Algerijnse Fransen HAAGS GERECHTSHOF BESLIST: over Oostvoorne als unieke badplaats „WIJ WERDEN MISHANDELD Gesprek N.-Guinea kan week duren „Gruwelijkste slachtpartij ooit gezien GUNSTIGE INDRUKKEN VAN DE VOORJAARSBEURS Aken vrij van pokken DRIE POLEN ZES DAGEN ONDER SCHEEPSLADING Gemeente-architect werd ontslagen Woensdag 21 maart 1962 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 5 Weer of geen weer altijd Lexi-wéér Ochtend Middag Avond Ochtend Middag Avond Middag Avond IN VIJF PROVINCIES: Plannen gereed AFSCHERMING GEEN GENADE LANGGEREKT Politiek asiel in Engeland gevraagd Hulp Eichmann werd 56 jaar Paniek Vragen over onderzeeboten aan Amerikaanse kust from America's Best Tobaccos WERELDMERK RADIO 7.30 Het 8.00 8.35 9.00 HILVERSUM I. 402 m. NCRV: 7.00 Nieuws en S.O.S.- berichten; 7.10 NCRV-lied; 7.13 Lichte grammofoonmuziek; Gewijde muziek (gr); 7.50 brood des levens, meditatie; Nieuws; 8.15 Radiokrant; Vrolijke grammofoonmuziek; Voor de zieken; 9.35 Waterstan den; 9.40 Voor de vrouw; 10.10 Grammofoonmuziek; 10.15 Mor gendienst; 10.45 Gewijde koorzang; 11.15 Radiophilharmonisch orkest moderne muziek; 11.55 Grammo foonmuziek. 12.30 Mededelingen ten behoeve van land- en tuinbouw; 12.33 Licht ensemble12.53 Grammofoonmu ziek en actualiteiten; 13.00 Nieuws; 13.15 Licht ensemble; 13.45 Klas sieke grammofoonmuziek; 14.05 Strijkkwintet: klassieke grammo foonmuziek; 15.00 Muziekstuden- ten-studentenmuziek, jeugdconcert 15.45 Vrije tijd welbesteed! 16.00 Voor de jeugd; 17.20 Meis jeskoor en instrumentaal kwin tet; 17.40 Beursberichten; 17.45 Het spektrum, lezingen. 18.00 Grammofoonmuziek; 18.10 Vocaal ensemble; 18.30 R.V.U.: Van Bach tot Boulez III, door Hans Citroen; 19.00 Nieuws en Weerberichten; 19.10 Op de man af, praatje; 19.15 Leger des Heils- kwartier; 19.30 Radiokrant; 19.50 Koor en solisten; gewijde mu ziek; 20.30 Lente, ook in Euro pa's eenwording, lezing; 20.50 Concertgebouworkest; 21.40 Kant tekening bij de voorpagina; 21.50 Metropole orkest; 22.30 Nieuws; 22.40 Avondoverdenking; 22.50 Pla- tennieuws; 23.5524.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 M. VARA; 7.00 Nieuws; 7.10 Och tendgymnastiek; 7.20 Socialistisch Strijdlied; 7.23 Lichte grammo foonmuziek; 8.00 Nieuws; 8.18 Muzikale ochtendpost (gr); 9.00 Gymnastiek voor de vrouw; 9.10 Kookpraatje; 9.15 Klassieke gram mofoonmuziek; VPRO: 10.00 Schoolradio; VARA: 10.20 Voor de vrouw: 11.00 Specialiteiten-thea ter (Herhaling van zaterdagavond jl). 12.10 Orgelspel; 12.30 Medede lingen ten behoeve van land- en tuinbouw; 12.33 Voor het platte land; 12.38 Pianoduo; 13.00 Nieuws: 13.15 Hawaiian ensem ble; 13.45 Gesproken portret; 14.00 Rafiophilharmonisch orkest en so list; 15.00 Minder belasting voor gehuwde vrouwen, lezing; 15.10 Voor de jeugd; 17.00 Hammond orgelspel; 17.20 Politiekapel; 17.50 Regeringsuitzending; Studeren en student zijn I. Prof. Dr. H. Smitskamp, voorzitter van het college van rectoren magnifici der universiteiten en hogescholen spreekt over: Van schoollokaal naar collegezaal. 18.00 Nieuws en commentaar; 18.20 Lichte grammofoonmuziek; 18.30 Instrumentaal kwintet: lich te muziek; 18.50 Actualiteiten; 19.00 Voor de kinderen; 19.10 VARA-varia en lichte grammo foonmuziek; 19.20 Een woord voor goede verstaanders, lezing; VPRO 19.30 Voor de jeugd; VARA: 20.00 Nieuws; 20.05 Tango-rumba-or- kest en zangsolisten; 20.30 Zestig jaar levenservaring, lezing; 20.45 Lichte-muziek; 21.00 De rode Ok tober-, hoorspel'22.00 De gouden stemmen van deze eeuw (gr); (gr); 22.20 Voetbalbeschouwing; 22.30 Nieuws; 22.40 Hart op de tong, actuele problemen; 22.55 Muziek voor twee en vier pia no's (gr); 23.20 Jazzmagazine; 23.5524.00 Nieuws. TELEVISIE KRO: 17.00 Voor de kinderen; 17.25 Veilig Verkeer; NTS: 17.35 Jeugdjournaal. CVK-IKOR-RKK: 17.4518.05 Programma over de Bijbel voor de jeugd. NTS: 20.00 Jounaal en weer- overzicht; VARA: 20.20 Achter het nieuws; NTS: 20.35 Onbekend talent; VARA: 21.05 Sport; 21.25 TV-film; 21.50 Welbeschouwd, fo rum. BUENOS AIRES (AFF/UPI) Argentinië is sedert de grote peronistische politieke aardverschui ving van zondag jl. een land van ge ruchten. President Frondizi zou zijn afgetreden, er zouden hier en daar gevechten zijn uitgebroken, de voor malige dictator Perón zou zich in Madrid opmaken voor een terug keer in grootse stijl. Vooralsnog zijn al deze geruchten nog ontzenuwd: Frondizi „koestert geen voornemen af te treden", afgezien van enkele on betekenende bomontploffingen zijn er nergens gewelddadigheden ge rapporteerd, en Juan Perón in Ma drid volhardt nog in zijn afwachten de houding. Vervangen Overigens is de regering-Frondizi wel tot drastische maatregelen over gegaan sedert de peronisten onver wacht in elf van de zeventien Argen tijnse provincies overwinningen boek ten. In vijf provincies, waaronder ook Buenos Aires, zijn de verkiezingsuit slagen nu ongeldig verklaard. Eerder waren daar de bestuursorganen al on der federaal gezag gesteld, hetgeen be tekende dat de nieuwe peronistische gouverneurs zijn vervangen door mili tairen. In de overige zes „bedreigde" provincies heeft men zich beperkt tot het intrekken van de verloven en het afkondigen van een verscherpte graad van paraatheid. Het besluit van Frondizi om de re sultaten van deze verkiezingen (waar in op aandringen van minister Vitolo voor het eerst weer peronisten zich kandidaat hadden mogen laten stellen) eenvoudig naast zich neer te leggen, is de meest ingrijpende maatregel die se dert de val van Perón in 1955 tegen het peronisme is genomen. Vitolo, die een overwinning van de peronisten al lerminst had verwacht, heeft zich niet temin tegen Frondizi's nietigheidsver klaring gekeerd en zijn ontslag aan geboden. Wanbeheer Mét Vitolo gingen de ministers Noblia en Barnet, en de ontevreden» heid in regeringskringen is daarmee nog geenszins verdwenen. Weliswaar heeft de Argentijnse regering zoals in vele Zuidamerikaanse landen, krach tens de grondwet het recht het be stuur van provincies aan de federale regering over te dragen, wanneer die „onder wanbeheer" zijn gekomen, maar vele vooraanstaanden zijn het met de afgetreden ministers eens dat de president nog andere middelen te baat had kunnen nemen om het pe ronistische gevaar te bezweren. Toch is de overwinning van de pe ronisten meer als een teken van on tevredenheid over Frondizi's onbegre pen versoberingspolitiek te beschou wen dan als een onweerlegbare volks uitspraak ten gunste van de vroegere dictator. Frondizi wilde met zijn ver- sober'ingstactiek de wrakke economie van het land weer uit het bankroet hel pen waarin het regime-Perón met zijn hoge uitgaven het land had gestort. Van onze correspondent BONN Aken is vrij van pokken. De arts van de huidkliniek van het stedelijk ziekenhuis, te Aken, die bij het verlenen van geneeskundige hulp in de buurt van Monschau was ge ïnfecteerd, is gisteren als genezen ontslagen. De wereldgezondheids-or ganisatie is verzocht Aken niet langer al infectiegebied aan te merken. De econoom, dr. Arturo Frondizi, belast met de ondankbare taak Pe róns erfenis te liquideren. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG. Het gerechtshof in Den Haag heeft de voormalige directeur van het regionale schroot- bureau in Nederland, mr. J. A. Wal kate buiten vervolging gesteld ter zake van de legen hem ingediende aanklacht wegens meineed. Mr. Walkate was door de heer L. Worms aangeklaagd. De door de heer Worms aangevochten verklaring leg de mr. Walkate onder ede af voor de rechter-commissaris in het civiele proces tussen de heer Worms en de Dusseldorfse schrootfirma Hanza. Niet openbaar Na de aanklacht van de heer Worms, had de officier van justitie in Den Haag aan mr. Walkate mee gedeeld, dat hij voornemens was hem onder verdenking van het plegen van meineed te dagvaarden. Tegen de ze kennisgeving van verdere ver volging was de heer Walkate in ver zet gekomen. De rechtbank in Den haag ver wierp de bezwaren van de heer Wal kate. Deze ging daarop in beroep bij het gerechtshof. Het hof vernietigde nu de beschik king van de rechtbank en stelde mr. Walkate buiten vervolging. Aangezien deze beslissing in raadkamer werd ge nomen, wordt de motivering van de beschikking van het gerechtshof niet openbaar gemaakt. Wel heeft mr. Walkate de volledige beschikking ter kennis gekregen. Hij zei ons, onmogelijk de volledige be schikking in de openbaarheid te kun nen brengen, omdat de zaak in een niet openbare zitting is afgedaan. Dagvaarding De heer Worms deelde ons mee, dat hij nu de heer Walkate opnieuw zal laten dagvaarden voor het afleggen van een nieuwe verklaring in het pro ces Worms-Hanza. „Het is mij name lijk uit volkomen betrouwbare bron bekend, dat mr. J. A. Walkate in raadkamer heeft erkend, dat hij de rechter-commissaris in het proces te gen Hanza onjuist heeft ingelicht," al dus de heer Worms. „Ik zal de rechter-commissaris ver zoeken 'de heer Walkate opnieuw te horen, opdat de getuigeverhoren in mijn proces tegen Hanza aangevuld kunnen worden met een getuigever- klaring van de heer Walkate die wel conform de waarheid is." De beschikking van het Hof. waar bij mr. Walkate buiten vervolging is gesteld, is zo vernemen wij ge baseerd op het ontbreken van de wil om opzettelijk een onjuiste verklaring af te leggen. Hierdoor is het onmoge lijk om tot een vervolging wegens meineed te komen. Anderzijds zou het hoogst onbevre digend zijn wanneer in een proces gebruik gemaakt zou moeten worden van een niet opzettelijk onjuist afge legde verklaring. Van een onzer verslaggevers SPIJKENISSE. Oostvoorne wordt een unieke badplaats als de gemeenten op Voorne-Putten en Rozenburg hun zin krijgen. Het krijgt dan een strand op het zuidwesten met op enkele tien tallen meters afstand het „voet- zoolmeer" Het voetzoolmeer, een Rotter dams plan, moet daarvoor naar het noorden worden verschoven en het zou groter moeten worden dan in de eerste opzet was voorzien. Zoals bekend komt het meer ten zuiden van de Maasvlakte te lig gen ten westen van de Brielse Maasdam bij Oostvoorne van de zee gescheiden door de dam om de Maasvlakte. Bij het meer ligt die dam ongeveer op het zuid westen. Men verwacht dat ervóór een strand zal ontstaan. Het meer zou op zijn minst een kilometer breed moeten worden om een voldoende afscherming te zijn van de fabrieken op de Maas vlakte. Wegen naar die vlakte over de nieuwe dam vinden geen genade in de ogen van het contactorgaan voor de ruimtelijke ordening in die streek omdat die dwars door de duinen zouden lopen. In het or gaan zitten alle gemeenten. Wegen en spoorwegen naar de havens zouden ten oosten van het meer over de Brielse Maasdam moeten lopen. Het orgaan wil alleen woon- en industriegebieden langs de randen, van Voorne-Putten. Het hart van de streek moet agrarisch blijven. De streek staat dat is in 1959 ook voorgesteld op het stand punt dat Hellevoetsluis dè stad moet worden voor de mensen die in Europoort zullen werken. Het zou een langgerekte stad langs het Haringvliet moeten worden met honderdduizend inwoners en met drie stations. Men hoopt, dat het provinciaal bestuur de suggesties zal verwer ken in het nieuwe streekplan, dat op het ogenblik wordt opgesteld. Indonesiërs DJAKARTA (UPI) De Indonesi ërs die na het incident bij de Etnabaai in Nieuw-Guinea krijgsgevangen wer den gemaakt, hebben gisteren in Dja karta gezegd, dat de Nederlanders hen door mishandeling hadden gedwongen te vertellen wat het doel van hun operatie was. Zij waren pas als krijgsgevangenen behandeld, zeiden zij, nadat de Neder landers hen hadden mishandeld om :nlichtingen uit hen te krijgen. Een matroos vertelde, dat hij ge blinddoekt en geboeid was geweest en lat de Nederlanders hem met de dood hadden bedreigd, als hij niet wilde zeggen waarom hij naar Nieuw-Guinea was gekomen. Een mecanicien ver klaarde, dat hij slavenarbeid had moe ten verrichten zonder voldoende slaap te krijgen. Het ministerie van defensie in Den Haag reageerde gisteravond met de mede deling, dat de heer Durand van het in ternationale Rode Kruis heeft geconsta teerd, dat de algemene behandeling en verzorging van de gevangenen goed is geweest. Van de Indonesische krijgs gevangenen heeft Durand geen klachten over de behandeling ontvangen. Wel moest bij het vervoer van de Indonesiërs, aldus het ministerie, een weerspannige gevangene worden gedwon gen zich te gedragen naar de aanwijzin gen, die hem waren gegeven. De man werd met veiligheidsriemen vastgebon den in het vliegtuig waarmee hij werd vervoerd. Eigen nieuwsdienst WASHINGTON. - Nabij Washington zijn gistermiddag de geheime voorbesprekingen tussen Nederland en Indonesië over de kwestie-Nieuw-Guinea begonnen. Over de plaats van bijeenkomst werd slechts gezegd dat die zich bevond op dertig tot vijftig kilometer van Wash ington. Een andere aanduiding was: 65 km van het centrum van Washing ton. Jachtverblijven Dat zegt bij elkaar nog niets want juist op die afstand buiten het Ameri kaanse regeringscentrum wemelt het van de vakantiehuizen en jachtver blijven. Deze nederzettingen hebben doorgaans zulk een omvang dat twee delegaties tegelijk er kunnen verblij ven zonder dat zij nu terstond het gevoel krijgen dat zij met elkaar zijn opgescheept. Onder de bungalows en buitenplaat sen, die met het oog op het geheime vooroverleg worden genoemd, bevindt zich Glen Ora, een weekendhuis van president Kennedy. Ook wordt ge noemd Camp David, waar Eisenhower en Kroesjtsjef elkaar hebben ontmoet. In diplomatieke kringeh begroot men de duur van het geheime vooroverleg voorlopig op een week. De Nederland se regering zal telegrafisch voortdu rend op de hoogte worden gehouden van het verloop van het gesprek. Van onzr correspondent LONDEN. Zes dagen en nach ten lang hebben drie Poolse verste kelingen, onder verschillende lagen vrachtgoed, verborgen gezeten aan boord van het Poolse vrachtschip Jaroslaf Dabrofski. Gistermiddag werden ze in de haven van Londen uit hun benarde positie bevrijd. Ze werden daarna cvergebracht naar een kantoor van de Britse immi gratiedienst. De drie Polen hebben intussen al politiek asiel gevraagd. De drie mannen die er vuil en on geschoren uitzagen, waren de uitput ting nabij toen ze kort na twee uur uit het ruim van het schip werden ge holpen. Men had al maandagochtend gemeld dat ze daar verscholen zaten, toen men door een luchtkoker hoorde roepen en fluiten. Er werd toen onmiddellijk voedsel naar beneden gelaten, terwijl haven arbeiders begonnen de lading te los sen waar ze zich onder verscholen hadden. Ook werden kruiken met heet water door middel van de luchtkoker naar de mannen toegeschoven. De ruimte waar zij zaten, tussen een hoeveelheid textiel en andere goederen, was groot genoeg om recht op in te lopen. Een van de drie Polen was zo ver zwakt dat hij door stevige Londense havenarbeiders naar boven moest worden geholpen. De Jaroslaf Dabrofski was op 16 maart uit Gdansk naar Londen ver trokken, maar men neemt aan dat de drie verstekelingen tenminste twee dagen voor het vertrek al aan boord waren gekomen. Het schip is al eer der in het nieuws geweest. In juli 1952 werd een tweede secretaris van de Russische ambassade met het schip naar Polen overgebracht, nadat Engeland zijn uitwijzing had gelast. 'Ingezonden mededeling) iIngezonden mededeling) Verkoudheidsbacillen zijn als de dood voor protektie tegei fektie TEL AVIV (AP) Adolf Eichmann heeft gisteren in de Ramlehgevange- nis, waar hij wacht op de behandeling van zijn zaak in hoger beroep, zijn 56ste verjaardag gevierd. Hij heeft de dag op dezelfde wijze doorgebracht als alle andere. Buiten de gevangenis heerste echter grote vrolijkheid. Ter gelegenheid van het Poerimfeest werd overal in Israël uitbundig gezongen en gedanst. Eigen nieuwsdienst GRONINGEN. De gemeente-ar chitect van Grootegast en Oldekerk, de heer J. G., is ontslagen. Het ontslag is hem verleend, aldus een mededeling van de commissie voor de gemeen schappelijke dienst voor bouw- en woningtoezicht, wegens handelingen in strijd met zijn instructie. Bij het onderzoek dat indertijd naar zijn gedragingen werd ingesteld, kwam ook het beleid van de burgemeester van Oldekerk ter sprake. Het onder zoek naar diens beleid had tot gevolg, dat de burgemeester werd ontslagen. •>n Van onze correspondent BONN In het proces te Giessen tegen twee oud-politie-officieren- en een S.A.-man heeft tot nog toe geen van de 38 getuigen van de massale executie in Ostrow (Polen) het aantal slachtoffers kunnen noemen. De schat tingen variëren van tachtig tot drie honderd joden. De getuige Dahn, een politie-officier uit Saarbrücken die deel uitmaakte van het executiecommando, verklaarde dat wat er in Ostrow is gebeurd het afschuwelijkste is geweest wat hij ooit „als mens en als politieman" had meegemaakt. Nog steeds was bij hem het vreselijke geschreeuw en de panische angst van de slachtoffers in herinnering. Er heerste een chaos, zei hij. „Onafgebroken vielen geweersalvo's en pistoolschoten en de officieren schreeuw den wild door elkaar Het was een won der dat de leden van het executiecom mando elkaar niet'hebben geraakt." Twee getuigen bevestigden dat het hoofd van het executiecommando, Frank, op het terrein van de executie bij ver dachte Hoffmann vergeefs heeft gesmeekt hem van de uitvoering van het bevel te ontheffen. Andere getuigen schetsten hoe joodse mannen die met het gezicht naar de kuil waren opgesteld waarin zij na de exe cutie moesten vallen, in paniek waren weggelopen. Politiemannen haalden hen terug en hielden hen nog aan de mouw vast toen zij al met geweerkogels waren doorzeefd. Toen later de vrouwen en kinderen aan de beurt waren, hadden verscheidene le den van het executiecommando hun post verlaten, omdat zij de ellende niet kon den verwerken. De actie van de Duitsers had als ver gelding gegolden tegen het in brand ste ken van Ostrow-Mazowieck, waaraan volgens Poolse getuigen de joden zich zouden hebben schuldig gemaakt. Eigen nieuwsdienst DEN HAAG Het Tweede-Kamerlid Lankhorst (PSP) heeft vragen gesteld aan de minister-president over ,,de ver plaatsing van een of meer Nederlandse onderzeeboten". Hij vraagt of het juist is dat ze van de Amerikaanse westkust, waar zij zich bevonden, zijn gedirigeerd naar de Amerikaanse marinebasis op Honolulu. Als dat zo is, zo vraagt het Kamerlid, is de minister-president dan niet van oordeel dat de verontrusting, die de heer Burger heeft uitgesproken in zijn vragen over Nederlandse vlootbewe- gingen, wordt geaccentueerd door „dit zich in de richting van Nieuw-Guinea begeven van Nederlandse onderzee boten". Van onze correspondent ARNHEM De 29-jarige Arnhemse fabrieksarbeider H. J. L. B. is gisteren veroordeeld tot een gevangenisstraf van tien maanden, waarvan vijf voorwaar- UTRECHT Qua presentatie en qua delijk Van de straf zal de tijd die B. bezoek heeft de zojuist gesloten voor in voorarrest heeft gezeten, worden jaarsbeurs de leiding alle denkbare afgetrokken voldoening geschonken. Deskundigen De fabrieksarbeider zou in oktober vo- i uit binnen- en buitenland hebben de ris jaar twee mensen hebben verwond, expositie geroemd en speciaal de nieu- r» 5r»\r1r»c»r? tnpvnl- toen hij enigszins onder invloed toeval lige voorbijgangers met een stilet had aangevallen. we entree van de Julianahal heeft al gemene bewondering getrokken. Dat verklaarde gisteravond de direc teur drs. J. H. D. van der Kwast. Het bezoek, zo deelde hij mee, heeft circa 25 pet. hoger gelegen dan bij de vorige voorjaarsbeurs. Voor vele standhouders zijn echter de drommen kijkers die op de vrije zaterdag naar Utrecht zijn ge gaan meer hinderlijk dan vruchtdra gend geweest. Buitenlands bezoek was er bijna tachtig pet. meer dan het vorige jaar. Over het algemeen zijn er goede zaken gedaan. Slechts enkele groeperingen op het Vredenburg met name bij de baby- en kleuterartikelen, de lederwa ren, goud- en zilverwerken hebben over slapte geklaagd Bij de bouwmaterialen bleek men niet ontevreden. Hetzelfde geldt voor de houtbewerkingsmachines. Bij het landenpaviljoen was de belangstelling erg groot en vooral bij de Britse bouw- inzendiag in hal C. Op het Vredenburg hebben speciaal de ondernemers die in de foto- en film groep waren verenigd zich zeer lovend over de resultaten uitgelaten. Ditmaal was voor het eerst gebroken met het systeem van de cliëntenkaar- ten, waardoor veel misbruik is voor komen. Bij vorige gelegenheden bestond het bezoek voor vijftig pet. uit mensen, die van dergelijke kaarten gebruik maakten. Van onze Parijse correspondent ALGIERS Gisterochtend om tien uur werd te Houssein Dei een arabier vermoord. Een salvo uit een auto vol Europeanen verhief hem tot de eerste martelaar van het nieuwe Algerije, 's Middags om vijf uur slachtten verraderlijk van bovenuit de Kasjba afgeschoten granaten twintig arabieren en ver wondden er tientallen. Hun enige fout was hun vertrouwen in de Europeanen, voor wie zij de Kasjba wagenwijd opengezet hadden. De Europeanen hebben daarvan gepro fiteerd om zich volledig te bevoor raden met eten, drinken, sigaretten, brood en alle andere zaken, die zij in het nog steeds stakende Algiers niet hadden kunnen krijgen. „Wij laten ons niet intimideren en provoceren", was het simpele antwoord van de arabieren op de onheilstijdingen. „Wij vertrouwen erop, dat Allah de moordenaars zal straffen." Misdaad yERTROUWEN. Het is het begin en het einde van de gehele Alge rijnse kwestie en het wantrouwen is de vloek, die op het ogenblik op d'e Algerijnse Fransen rust. Het kweken van dit wantrouwen is de zwaarste mis daad van de O.A.S., een misdaad, die groter is dan het vermoorden van dui zenden onschuldige slachtoffers. Het is beschamend en verdrietig om te zien, hoe deze Europeanen hier niet alleen hun arabische medeburgers wan trouwen, maar ook elkaar. Na de sta kingsdag van eergisteren was er geen consigne meer uitgegeven. Ze wisten niet wat ze moesten doen, en waren als kinderen die geheel aan hun lot waren overgelaten. Het waren dezelfde kin deren, die de avond tevoren op fluitjes, op toeters, met pannen en ketels een infantiel concert op de vijf tonen van Algérie franeaise hadden aangeheven, telkens wanneer een militaire patrouil le passeerde. Ze renden snel naar bin nen wanneer de schijnwerpers van de politie over de gevels van hun wo ningen speelden. Kwajongens KWAJONGENS, zoals al die vol wassen mensen, die opzichtig de vlugschriften over de wapenstilstand en de overeengekomen garanties op straat stuk scheurden of vertrapten Zij waren echter om vijf voor één achter de radio verzameld met stijf geslo ten luiken om de boodschap van de Gaulle aan de Franse Kamer en de daarop volgende regeringsverklaring van premier Dehré te beluisteren, zo als wij dat deden in de oorlog met de Engelse zender. Opgeschoten lummels, zoals zij allen daar gisteren stonden voor de winkels en zaken met de deur half geopend, elkaar beloerend, bespiedend om te zien, wat een ander zou doen Staken of open gaan Gederailleerd Zo ontwaakte Algiers gisteren uit zijn roes van de eerste dag van de wapenstilstand. Even nog werd het wat verwarrend, toen het nieuwtje door de stad vloog, dat er weer benzine te krij gen was. Ieder gooide zijn zaak weer dicht om zich met zijn auto naar een pompstation te haasten. Onder luid geclaxoneer volgden zij de tankwagens die de pompen gingen bevoorraden, en men wist niet of men moest lachen of medelijden hebben met deze gederail leerde bevolking. Gederailleerd? Ik geloof, dat dit in derdaad het goede woord is. Hun ge dachten, hun verstand zijn ontregeld door de zeven jaren lange oorlog en vooral door het terrorisme van de O.A.S. van het laatste jaar. Hun gedachten draaien rond in een grote kring en hun redeneringen vol gen dezelfde baan. Het is tragisch te merken, dat zij niet meer in staat zijn deze kring te doorbreken, al doen zij daarvoor hun uiterste best. Zij wan trouwen alles en vertrouwen toch de O.A.S. niet. Zij voelen dat zij met hun redeneringen niet meer verder komen en leven daarom alleen op hun gevoel, op hun impulsen, die bepaald worden door de tegenwoordigheid of afwezig heid van een machinepistool, in welke hand dan ook. Zij zijn als het ware marionetten geworden, die de taal spreken en de gebaren maken van hun regisseur, die op het ogenblik nog al tijd de O.A.S. is De O.A.S., waarvan men niet weet wat en wanneer zij iets zal ondernemen. Aarzeling TAAAROM AARZELEN en wankelen VJ zij op dit ogenblik. Want in Algiers is een andere regisseur versehenen: het leger en de ordedienst, die op het ogenblik de stad volledig in handen hebben. Deze aanwezigheid heeft de Fransen van de druk van de O.A.S. gedeeltelijk bevrijd en mede door de gedisciplineerde houding van de ara bieren is er in de stad een merkbaar gevoel van ontspanning ontstaan. Hoe wel men op zijn qui vive blijft, is de schichtigheid verdwenen. Men rent niet meer over straat, men kijkt niet meer op of om en men interesseert er zich niet meer zo voor, wie achter wie aanloopt. Maar tevens is op de straat de zo verlossende glimlach verschenen, zjj het alleen nog maar op de gezichten van de arabieren. "PJET ENIGE wat de arabieren de de Europeanen vragen, is hetzelfde wat zij hun in zo ruime mate willen geven: vertrouwen. En hulp. In dit verband rijst monumentaal voor mijn ogen op het pittoreske toneeltje, dat ik gisteren bijwoonde in de beneden- Kasjba, tijdens het uitstrooien van de vlugschriften over de wapenstilstand. Na dit vlugschrift gelezen te hebben verfrommelde een Europeaan het woe dend, gooide het weg en stampte met zijn voet op een ander papier. Een oud vrouwtje, verborgen achter haar sluier, raapte het op en gaf het aan de Europeaan. „Mijnheer, ik kan niet lezen, maar ik versta wel Frans Kunt u mij voor lezen wat erop staat?" Nijdig keek de Europeaan in de pijnlijk bewogen ogen van de Arabische. Hij aarzelde, wilde verder gaan Daarna begon hij het voor te lezen, misschien met iets te veel nadruk op de garanties, die aan de Europeanen beloofd worden. „Moge het zo worden, dan kunnen wij samen gelukkig verder leven" antwoordde het vrouwtje dankbaar! -Daarna gmg ieder zijns weegs. Beiden met een lichtere tred, meende ik te

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 5