Gaven slagers zegels cadeau of niet? Bressiaanse jachtwerf Amerikaanse vinding past toe Kluif voor economische politierechter Geen bewijs dat de verordening zou zijn overtreden: vrijspraak vier verdachten GRIEP GRIJPT IN HET PRODUKTIEPROCES STEVIGE BOETES VOOR BOTERSMOKKEL Beleefdheid in de bioscoop ZESTIG JAAR LIEF EN LEED Mosselvaartuig gezonken Woensdag 21 maart 1962 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 3 Zeeuwsch Dagblad Loonpolitiek Debatten over Spirit, Rio en Animo „NOODZAKELIJK KWAAD" ORGANISATOREN IN DE WIND Dialect W.-Zeeuws- Vlaanderen moet geregistreerd Zeven kandidatenlijsten in Sint Annaland ZO ZACHT EN ZUIVER Aanbesteding bouw ambtswoning voor comm. der Koningin Zanguitvoering van Leerlingen Zeeuwse Muziekschool Toogdag volks onderwijs Economische politierechter A.R.-kandidatenlijst in Tholen Protestants-Christelijk TET is heel goed te begrijpen dat het loonvormingsvraagstuk een grote belangstelling verdient en dit ook heett. Dat is niet van nu en van deze tijd, dat was ook vroeger zo. In hoofdzaak is de loonvorming ge worden tot een algemeen politiek vraagstuk. Vandaar die activiteit op hoog politiek niveau. Tot voor een paar jaar kenden wij de algemene geleide loonpolitiek, Naar het ons voorkomt is het loonvraagstuk in de eerste naoorlogse jaren speciaal benaderd vanuit het oogpunt: loon naar behoefte. Bij het verdelen van de armoede, was dit ook het enige juiste standpunt. Er moest natuurlijk ver schil zijn in prestatie, maar de elemen taire behoeften van ieder moesten worden bevredigd. Thans worden wij geconfronteerd met de verdeling der welvaart. Min der gemakkelijk dan men zo op het eerste gezicht denkt. Deze overgang verloopt dan ook niet geruisloos. Spanningen bij bouwvakarbeiders, bij onderwijzers, bij hogere en bij la gere ambtenaren, bij spoorwegperso neel, PTT'ers en anderen. Onder deze omstandigheden voert de Partij van de Arbeid de huidige oppositie tegen het kabinet-De Quay. Het is begrijpe lijk dat de oppositie de vinger poogt te leggen op de zwakke of zieke plekken van de regering. Het is zelfs haar taak. Het is eveneens begrijpe lijk dat de P. v. d. A. thans gebruik maakt van knelpunten in een politiek loonbeleid dat zovelen raakt, teneinde de huidige regering aan de kaak te stellen. Maar zijn de knelpunten nu bijzaken hoe pijnlijk ook of zijn ze hoofd zaak geworden? De hoofdzaak van de loonpolitiek is deze: het deel van het nationaal in komen dat de werknemers ten goede komt wordt steeds groter en daardoor is de welvaartsspreiding en welvaarts toeneming onder de werknemers, nog nimmer zo groot geweest. Het werknemersaandeel van het nationale inkomen steeg van 67,5 pro cent in 1959 tot 69,9 procent in 1961, terwijl voor 1962 nog een stijging wordt verwacht tot 70,5 procent. Dit is om twee redenen een zeer op merkelijk verschijnsel. Ten eerste is het werknemersaandeel in het natio naal inkomen een vrij stabiele zaak. Het kost moeite en tijd om in zo'n aandeel enige verandering van bete kenis te brengen. Ten tweede is het een bekend feit dat ten tijde van een hoogconjunctuur het werknemersaan deel een dalende tendens vertoont, ter wijl in crises de lijn stijgt. Begrijpe lijk, omdat in een tijd van hoogcon junctuur veelal extra baten tengevolge van grote winsten de niet-werknemers ten goede komen maar de niet-werk- MIDDELBURG. De economische politierechter te Middelburg heeft gisteren een ogen schijnlijk zwaar op de maag liggende juridische „kluif" te verwerken gekregen. Voor het hekje verschenen achtereenvolgens vier Zeeuwse slagers, die gedagvaard waren omdat zij de verorde ning verbod cadeau- en kortingstelsel 1958 zouden hebben overtreden. Het ging in deze zaken om de vraag, werden de door de slagers afgegeven spaarzegels door het publiek gekocht of ontvingen de kepers de zegels cadeau? De officier van justitie, mr J. L. Andreae, meende dat de zegels ten geschenke werden gegeven; de raadsman van de vier vleeshouwers, mr. v. d. Roest, oordeelde echter dat het wettig en overtuigend bewijs daarvan beslist niet geleverd is en de economische politierechter, mr. P. v. Empel, moest erkennen dat de raadsman gelijk had. Mr. Van Empel concludeerde dan ook tot vrijspraak. In eerste instantie stond terecht sla ger J. W. H. uit Vlissingen. die zich o. m. had beziggehouden met de afgifte van zgn. Rio-zegels. Op verzoek van zijn raadsman trad de organisator van de Rio-spaarzegelsactie, C.L.K., als ge tuige a décharge op. Hij verklaarde de geestelijke vader van de actie te zijn. De zegels vertegenwoordigden volgens hem een waarde van een halve cent. nemers fen tijde van een malaise evenzeer de klappen krijgen te incas seren alvorens de werknemers dit merken. Het is voor de eerste keer in de ge schiedenis, dat thans het werknemers aandeel van het nationale inkomen in een tijd van hoogconjunctuur stijgt! Dit is mede mogelijk gemaakt door het door de socialisten zo sterk bekri tiseerde loonbeleid van dit kabinet. Trouwens, los van deze interessante gegevens en theorieën, zien wij rond om ons onder een brede laag van de bevolking een zekere welvaart die wij tot nu toe niet kenden. Dat is een feit. Het moet wel erg zuur zijn voor de socialisten dit te moeten ervaren en te moeten erkennen dat ook zonder hun regeringsverantwoordelijkheid de arbeiders hun rechtmatig deel ontvan gen. Een deel dat steeds groeiende is. Terecht. De arbeid heeft er recht op. Het is alleen zo vreselijk sneu dat dit mogelijk is gebleken zonder de poli tieke party die zegt voor de arbeid te zijn. Want de kiezers zien dat ook! Zij warden uitgereikt bij aankoop van alle in de slagerswinkel aanwezige ar tikelen (ook merkartikelen). K. deelde mee dat hij de actie had uitgedacht om de slagers een verweer te geven in de concurrentiestrijd met het grootwinkel bedrijf. In het najaar van 1959 was hij in Vlissingen bij wijze van experiment met zijn doelspaarzegelactie gestart. De zelfstandige middenstanders (niet alleen vleeshouwers) kochten de spaarzegels bij partijen van 2500 tegelijk voor 25 gulden op. Dat het publiek om de tuin geleid werd bestreed de getuige: ,,In alle fol ders stond geschreven dat de prijs van de zegels was ingecalculeerd in de prijs van het gekochte artikel". H. zelf voel de weinig voor de spaarzegelactie, die hem zo'n 75 gulden per week kostte, maar hij zei haar als een „noodzake lijk kwaad" te zien. Het liefst zou hij zien dat alle zegelsystemen geweerd zouden worden, ,,de concurrentie dwingt ons echter met deze zegels in zee te gaan." In zijn requisitoir herinnerde mr. An dreae eraan dat deze kwestie veel stof heeft doen opwaaien. Niet alleen in Zee land, ook elders in den lande en in di verse arrondissementen hebben midden standers terechtgestaan. De grote vraag is, aldus de officier, „wordt er nu ge spaard of niet? Met andere woorden: worden de zegels door het publiek ge kocht of door de slagers cadeau gege ven. Radiohandelaren, kruideniers, schoenenhandelaren en horlogerie-winke liers, die ook Rio-zegels hadden afgeno men, verzekerden mij dat na invoering van de zegelactie de vleesprijzen niet verhoogd waren, dus zei de officier kregen de kopers de Rio-zegels gra tis. De extra-bedrijfsonkosten namen deze neringdoenden op de koop tóe. Zij beschouwden de klantenbinding als zeer zwaar wegend." De officier meende het zo te moeten stellen: ,,de mensen kopen vlees en krijgen er een zegeltje bij, de prijs van de zegeltjes is niet in die van het vlees begrepen. Welk belang zit hier nu achter? Nocli de klant, noch de slagers en noch het Produktschap voor Vee en Vlees hechten veel waarde aan deze ac tie. Wie dan wel? Dat is duidelijk: de organisatoren". Volgens de officier was er hier sprake van een overtreding van de verordening, in de zin waarvan de zegels identiek waren aan geschenken. i\ Andreae: „Ik acht H. dus straf baar, maar wil niet alle straf op deze verdachte afwentelen. Ik wil een lage boete eisen: 25 gulden subsidiair vijf dagen." Slager L. M. uit Tholen had geen Rio-, maar zgn. Animo-zegels verstrekt, overigens „zonder animo", zoals de economische politierechter droogjes op merkte. Even droog antwoordde M.: „Maar de mensen op Tholen zijn er dol op. Zij verlangen zegels boven centen. Ik zie het als een soort spaarzin". Mr. Van Empel: „Hoe is het met uw prijslijst. Stond daar duidelijk op aan gegeven, dat het vlees duurder was wanneer men zegels kreeg?" Verdachte M.: „Mijn prijslijst was tijdens de schoonmaak gevallen!" De officier (fel): „U had twee prijs lijsten. Eén hing er in de winkel met het opschrift: 500 gram vlees 4 gulden, maar er was ook nog een prijslijst die ergens anders in.de zaak een beetje „.weggedrukt" was en waarop stond: 500 gram vlees plus Animo-zegels ook vier gulden!" Een derde soort spaarzegels, zgn. Spi- rit-spaarzegels, waren „aan de man ge bracht" door de Viissingse slagers v. S. en H. E. W. Voor iedere honderd gram vlees werd één zegel afgegeven en wie volgens de verdachten geen zegel wilde hebben kon kontant zijn geld (waarde zegel) krijgen. Het bleek dat de Spirit zegels geëxploiteerd werden door een organisatie in Tilburg, wélke in het ge hele land opereerde. Het verschil met de andere genoemde zegels was dat de Spirit-zegels niet golden voor merk artikelen. De officier concludeerde dat het Spirit-systeem nog uitgekiender was dan de andere twee systemen, maar dat de opzet hetzelfde was. In het verleden heeft, aldus mr. An dreae, overleg plaatsgevonden tussen de Spirit-actieorgapisatoren en het Pro duktschap voor Vee en Vlees. Het dui delijk advies van het Produktschap werd echter door de Tilburgse organisatie in de wind geslagen. Dit advies luidde: „Men moet het publiek goed duidelijk maken dat het de zegels zelf betaalt". Raadsman mr. J. W. v. d. Roest uit Rotterdam merkte op: „De officier heeft het zo voorgesteld als zouden de zegela ctieorganisatoren boosdoeners' zijn. De zaak ligt even anders. De of ficier onderschat de invloed van de huisvrouw, die graag een potje-achter- de-hand heeft en ditpotje kon kweken door middel van de zegels." Volgens pleiter kon de klant op de spaarkaarten zien wat voor „vlees zij in de kuip had". Mr. v. d. Roest bracht naar voren dat er met de verordening op het ca deaustelsel nog wel eens de hand ge licht wordt. Hij legde de economische politierechter een grote advertentie van de Walcherse keurslagers over, waarin gratis patates-frites bij aankoop van vlees werd aangeboden. Mr. Andreae: „Daar hebben wij een stokje voor gestoken!" Mr. v. d. Roest: „Dan hebben de winkeliers toch hun doel bereikt!" Politierechter: „En het is niet door gegaan?" Mr. v. d. Roest: „Dat weet ik wel, maar de goodwill was bereikt". Politierechter: „Ja, als U het zo ziet!" Mr. Van Empel deed na het pleidooi van mr. v. d. Roest onmiddellijk uitspraak. Hij was van mening dat de officier er niet in geslaagd was het wettig en overtuigend bewijs van de overtreding te leveren. Er was niet voldoende bewijs voor het feit dat de zegels geschenken zouden zijn. Het is best mogelijk, aldus de economische politie rechter, waar het hier om kleine bedragen gaat dat deze ingecal culeerd zijn in de prijzen van de goederen. Mr. v. Empel conclu deerde tot vrijspraak. AARDENBURG. In de Aarden- burgse Sociëteit hield de Heemkundige Kring voor West Zeeuws-Vlaanderen een studiebijeenkomst onder leiding van de voorzitter, burgemeester J. L. van Leeuwen van Oostburg. Het bestuurslid A. Hoolhorst gaf een algemene inlei ding over het begrip „Heemkunde", dat hij niet als een officiële weten schap beschouwde maar als een weten schap voor amateurs. Met leedwezen constateerde de spreker dat er veel din gen aan het verdwijnen waren in de streek. „Het dialect wordt snel ontta keld", aldus de heer Hoolhorst, „en de jeugd kent het niet eens meer." Hij vond het noodzakelijk dat het streekdialect op de valreep diende te worden geregistreerd. Verder onderlijn de de spreker de belangrijkheid van het Zwin op geologisch-historisch gebied. De heer J. van Hinte gaf een uiteen zetting over de opgravingswerkzaamhe den in Aardenburg en de ontdekte spo ren van Romeinse vestigingen. De resul taten der opgravingen overtroffen aller verwachtingen, aldus de spreker die dia's vertoonde van de verleden jaar plaatsgevonden opgravingen. Verder be steedde de heer Van Hinte aandacht aan de vondsten in St. Anna ter Muiden, waar men benoorden het oude kerkhof aarden potten opgroef, waarin onge- j doopte kinderen werden begraven. Voorts herinnerde hij aan de vondst van veertien kleine grafkelders, waar van de beschilderingen identiek waren met die in de abdij in Aardenburg en Sluis. De heer Van Hinte sprak voorts over de op handen zijnde opgravingen in St. Kruis, waar speciaal de oude be graafplaats zou worden onderzocht. Hij adviseerde ook in België op de oude kerkhoven opgravingen te doen ver richten. De bijeenkomst werd besloten met het vertonen van dia's, van de streek door de heer J. C. Th. Cornelis. (Ingezonden mededeling) OVER DE GOEDE TOON EN GLADSTONE SINT ANNALAND. In St. Anna land werd de naamgeving voor de kan didatenlijsten van de komende gemeen teraadsverkiezingen goedgekeurd. Er zijn niet minder dan zeven lijsten inge diend t.w. 1. Gemeentebelang. 2. C.H.U. 3 Arbeiders- en middenstandspartij, 4 Partij van de Arbeid, 5 Interkerkelijke lijst, 6 Chr. Nat. Volkspartij, 7 Positiel Chr. Nat. Unie. Zo'n avondje naar de film is een gezellig vermaak. Het is niet zo heel erg als U een beetje later komt. Maar dan wél vlug op Uw plaats gaan zitten: dat uitzicht-belemmerend jas- uittrekken kan wel op een gunstiger moment! Veel mensen vinden het genoeglijk om in de bioscoop een snoepje to verschalken. U ook? En doet U dat dan ook uit zo'n „knetterend" bonbonzakje? Néé toch! Zo, dat was dan ditmaal eens iets over hoffelijk heid in de bioscoop. O ja, weet U wat ook zo hoffelijk is? Gladstone sigaretten presen teren. Want Gladstone is, met of zonder filter, de sigaret dio iedereen voldoening schenkt. king 4 size POORTVLIET. Het echtpaar Van Burgh-Priem uit Poortvlietheeft gis teren het zestigjarig huwelijksfeest ge vierd. Met kinderen, kleinkinderen en achterkleinkinderen heeft men deze vreugdevolle dag gisteren in besloten kring gevierd. De heer Van Burgh is 83 jaar, heeft tot zijn 48ste jaar als landbouwers knecht gewerkt en is daarna voor zichzelf begonnen. De heer Van Burgh is geboren Poortvlietenaar en hij heeft in zijn lange leven slechts zes jaar buiten de gemeente gewerkt. Twee jaar in Oud-Vossemeer en vier jaar in Scherpenisse. Dat betekent dus dat hij het eiland Tholen trouw is geble ven, evenals zijn 84-jarige vrouw die in St. Maartensdijk geboren is. MIDDELBURG Gedeputeerde Sta ten van Zeeland hebben gisteren van de directeur-generaal van de Rijksge bouwendienst in Den Haag bericht ont vangen dat het thans mogelijk is over te gaan tot aanbesteding van de bouw van de ambtswoning voor de commissa ris der Koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, en van de sectiekamers voor de Provinciale Staten van Zeeland, aan het Abdijplein. Het echtpaar heeft een werkzaam leven achter de rug. De heer Van Burgh is op zijn twaalfde jaar gaan werken, maar in feite was het vrije leventje op z'n negende jaar al achter de rug, want toen moest hij zo nu en dan al meehelpen. Hij heeft doorge werkt tot zijn 75ste jaar. „Ach", zegt hij, „van werken verslijt je niet". „Ten minste", zo voegt hij hier aan toe, „als je met plezier werkt, en dat heb ik altijd gedaan". Het boerenwerk had al vroeg zijn hart gestolen. Hij heeft op het land e enhard, maar ook een mooi leven gehad. Het echtpaar heeft drie kinderen, zeven kleinkinderen en zeven achter kleinkinderen. Die zijn op een uitzon dering na allen geweest. Een van de hoogtepunten was 's mor gens het bezoek van het burgemees tersechtpaar. Naast de vele gelukwen sen, die het jubilerende paar gisteren heeft ontvangen, willen ook wij onze hartelijke felicitaties overbrengen. VLISSINGEN. - De afd.eling Vlissingen van de Zeeuwse Muziekschool gaf gis teravond in het gebouw Ophir een leer lingenuitvoering die een goede belang stelling had. De leiding van de avond was in handen van de heer J. Mendels uit Zeist en de heer Ph. Broerse heet te allen hartelijk welkom. De zangnum mers werden vlot en prijzenswaardig afgewerkt. Onder meer werd deze avond de Cantate domino uitgevoerd van Joh. Staten door een stemvormingsgroep be staande uit de dames Verpoorten, De Visser. Vader, Emma en Suus Francke en de heren Woltema en Smit. Een an dere groep, gevormd door de dames De Bert, Clowting, Van Itaklie, Janse, De Muynck, Zanders en Zietse zong de cantate „Lobet den Hernn" van Vier- danck. Een lied van Gunther Raphael „Schmuekt das Fest mit Maien" werd vertolkt door de meisjesstemmen van Joke de Feyter, Emma en Suus Fran cke, Matthy van Offenbeek en Bona Pieters. De muzikale begeleiding Van diverse nummers was in handen van de fluitisten D. Boon en Th. de Vin. OOSTBURG. De provinciale Fede ratie Zeeland voor het Volksonderwijs houdt aanstaande zaterdag in het Ledel- theater in Oostburg een toogdag. Een officiële ontvangst ten stadhuize 's mor gens om half twaalf gaat aan dit eve nement vooraf, waarna om kwart voor twee 's middags de toogdag een aan vang neemt. De heer P. van Thuye, hoofdbestuurslid, houdt een inleiding, getiteld ,.Kent uw verantwoording". Het Vlaamse gezelschap Willy Lusten- houwer geeft een cabaretopvoering. MIDDELBURG Hoewel niet in zulk een omvang als elders in het land heeft toch ook in Zeeland de griep toegesla gen. De afdeling ziektewet van het Ge meenschappelijk Administratiekantor te Goes, dat zijn vertakkingen in heel BRESKENS. Op de jachten- werf van de Gebroeders Maas in Breskens wordt een voor Europa en zelfs voor de Verenigde Staten nieuwe Amerikaanse vinding toe gepast. De in de zeïlsport zeer bekende Amerikaanse ontwerper Frederick E. Ted Hood uit Mar- blehed bij Boston heeft een nieu we huid voor jachten met stalen romp uitgevonden. Het produkt heeft de naam „epaxyhars" ge kregen en bestaat uit een (ge heime) chemische verbinding op plastic-basis. Het overtreft door zijn uitzonderlijke eigenschappen ver de kwaliteit van de allerbeste harssoorten. De bouw van het eerste jacht voorzien van deze deklaag werd toevertrouwd aan de Gebroeders Maas die zich zeer verheugd toonden over deze spec taculaire opdracht. Reeds eerder werden door de Bressiaanse werf vier grote 4b-voets jachten aan deze Amerikaanse relatie geleverd. MIDDELBURG. De Clin- gese boterhandelaar G. A. M. vervoerde op 8 december van het vorig jaar in zijn auto een kleine 350 kg boter. Hij stopte op het erf van de wijnhandelaar E. in Westdorpe, waar hij aan diens echtgenote, mevr. E. P. E., de partij afleverde en meehielp de boter in de garage te brengen. Op de terugweg naar huis werd M. evenwel gevat. Gisteren stonden zowel mevr. E. als M. terecht voor de economische politierechter, die de acties van de beide verdachten op smokkel- gebied honoreerde met flinke geldboetes. Beide verdachten gaven het tenlaste- gelegde toe. M.'s auto was in beslag genomen. De officier van justitie, mr. J. L. Andreae, meende dat stevige geld boetes hier op hun plaats waren. M. had al meer met het smokkelbijltje gehakt en moest onderhand toch beter weten. Mevrouw E. verweet hij dat zij rustig het „beleid" van haar man had voort gezet. Tegen mevr. E. eiste mr. An dreae 750 boete subs. 3 maanden en verbeurdverklaring van de auto en slui ting van M.'s bedrijf voor de tijd van vier maanden. De raadsman van M., mr. H. C. M. van Son, wees op de familieomstandig heden (ziekte vrouw) van zijn cliënt. De economische politierechter mr. P. v. Empel, veroordeelde mevrouw E. ten slotte tot 400 gulden boete en verbeurd verklaring van de boter en M. tot 500 gulden boete en sluiting van het bedrijf voorwaardelijk voor vier maanden met een proeftijd van twee jaar. Hij gelast te verder de teruggave van de auto. THOLEN. Voor de komende ge meenteraadsverkiezing werdd e kandi datenlijst van de A.R. ais volgt samen gesteld: 1. H. Jansen (zittend raadslid) 2 P. J. Droogers, 3 W. M. Lindhout, 4 C. v. d. Berge Azn, 5 P. van Voorn- veld, 6 P. Roggeband, 7 M. W. Verkam man. De kandidatenlijst van de K.V.P. werd als volgt samengesteld: lFr. Ver duit (zittend raadslid), 2 M. M. Oerle- mans, '3 Joh. Deurloo. De te Cadzand van het Leger des bracht 135,75. gehouden collecte Heils heeft opge- Zeeland heeft, werkt op het ogenblik onder hoogspanning om het aantal zich ziek meldende arbeiders „af te werken". Verontrustend is de toestand in Zeeland niet. In oktober 1957, toen de a-griep heerste, waren de cijfers van het aan tal ziektegevallen veel hoger dan nu, maar een feit blijft dat door de jong ste griepepidemie in een aantal bedrij ven toch ernstig aan de productiecapa citeit wordt geknaagd. De griephaarden bevinden zich in de steden Vlissinigen en Middelburg en in mindere mate in Goes en de Kanaalzo ne van Oost-Zeeuws-Vlaanderen. In to taal komen op het ogenblik zo'n 180 a 200 ziekmeldingen bij het GAK binnen. Functionarissen van de afdeling ziekte wet van dit kantoor vertelden ons dat in Goes de griep gaat doorzetten, maar dat in West-Zeeuws-Vlaanderen een af neming is te constateren. ZIERIKZEE. Gistermorgen is het mosselvaartuig Yerseke 188 in de Oos- ter-Schelde buiten de haven van Zierik- ging tot het zaaien van mosselzaad mis- zee halfvol water gelopen, toen een po- lukte en het water binnenstroomde. De bemanning van het vaartuig probeerde het zaad in het water te laten stromen door middel van kokers in het ruim. die werden open gezet waardoor het zaad naar buiten kon vloeien. Waar schijnlijk is er niet direct een hoeveel heid mosselzaad voor de openingen van de kokers terecht gekomen, waardo'or het Ooster-Scheldewater naar binnen stroomde en het schip in moeilijkheden kwam. De Yerseke 20 en de Zierikzee 9 bo den direct hulp en namen het schip tus sen zich in met de bedoeling het aan de dijk te zetten. Desondanks zonk de Yerseke 120 en zoog een bemanningslid naar beneden. Deze werd bewusteloos uit het water gehaald. Zijn toestand is redelijk. Men zal vandaag trachten het gezonken schip, dat zes meter diep ligt. te bergen. s

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 3