BURGEMEESTER EN DIRIGENT Stop voor de jongste want hij is agent DE NATUUR EN OOK SUBSIDIE Uit de kerken u KAPPIE EN DE TI-PISCHE BOOT I Woensdag 21 maart 1962 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 2 hierheen verbranden Toevallig Succes Niet alledaags Net echt Op de bagagedrager Begin massaproces tegen Cubaanse vrijheidstrijders WELWILLEND Brand verwoest boerderij in en om uw huis Artistiek HERINNERINGSTEGEL 'm elk te m Nederland hoort zohteqel aan de wand... |iiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiii!iiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinii!iiiiniii^ ALLEN SAMEN waarde BRENlC; «JE AAE ff OMDAT WE li IN DE."STAT> HERSENS "RU5TIG KUNNEN SPREKEN En uw orkest burgemeester, hoe zit het daar mèe? „Heel toevallig ben ik eigenlijk bij die vier strijkers, waar het or kest uit bestond terecht gekomen. Toen ik een jaar of achttien was deed ik veel aan muziek: ik dirigeerde en had muziek lessen", aldus de heer C(as) van Beek (48). Over zijn schouder dwaalden onze ogen even naar buiten: de hoofdstraat was nog even rustig als een uur geleden. „Mijn vader was niet zo'n voorstander van mijn muzikale aspiraties", vervolgde de burgemeester, „en daarom ben ik er maar mee opgehouden. Totdat de pianist bij de strijkers geen tijd meer had en toen vond mijn vrouw, dat ik wel weer eens iets aan muziek kon gaan doen". Zo is het begonnen en de heer Van Beek keek al spoedig over de gemeente grenzen heen: mensen uit Reusel en de omliggende gemeenten vulden de vier strijkers aan en een jaar later dirigeerde de burgemeester een orkestje, nog naam loos, van 12 man. Een kamerlid uit de buurt kreeg het met enthousiasme musi cerende groepje in de gaten en hij gaf een grote duw in de richting van een echt orkest. ,,Op zijn initiatief kwam er een „Stichting Kempisch Cultuurleven" en het Kempisch Orkest werd er een on derdeel van," aldus de heer Van Beek, die met liefde over zijn „troe telkind" praat. „We kregen subsidie en het orkest bestond inmiddels uit 35 mensen. Hoe de mensen hier rea geerden? Nou, in het begin vond ik het allemaal maar een experiment, maar het is een groot succes ge worden." Zodra er nu ergens iets te doen is in het Kempenland vraagt men of burgemeester Van Beek wil komen met zijn Kempisch Orkest. „We wer ken veel samen met plaatselijke zang verenigingen en koren en ik mag wel zeggen, dat we vaak volle zalen trekken." Iedere dinsdag wordt er onder lei ding van de burgemeester' van Reusel gerepeteerd door de 35 mensen uit de „Acht Zaligheden" zoals de streek wordt genoemd. „Ja, het zijn ama teurs en we pretenderen ook niet mèèr te zijn. Daarom heb ik tot nu toe alle aanbiedingen om te komen optreden buiten de Kempen afgesla gen," zei de heer Van Beek. „Daar zijn we gewoon niet goed genoeg voor en we kunnen ook moeilijk voor het optreden zeggen, dat we slechts amateurs zijn. Wat voor muziek er ge speeld wordt? Meestal populair-klas- sieke muziek, maar we nemen steeds een beetje meer hooi op onze muzi kale vork". Uit de telefoontjes tussen ons ge< sprek door hebben we begrepen, dat de burgemeester van Reusel niet te klagen heeft over gebrek aan werk. Maar tussen de bedrijven door vindt hij toch nog tijd om door middel van vele repetities een grote bekendheid te geven aan het Kempisch Orkest. En dat is een niet alledaagse bezig heid voor een burgemeester, dachten we. TTLBURG. Chris Teurlings is acht jaar en in zijn vrije tijd regelt hij het verkeer in Tilburg. Hij draagt een keurig politieuniform met een witte pet en drie zilver kleurige strepen op zijn linker mouw. Hij werkt in de lange scha duw van hoofdagent G. Mutsaerts, die hem het vak van verkeersagent heeft geleerd. Aan een drukke verkeersweg in Til burg, viak bij een zebrapad stond hij gisterenmiddag, Chris Teurlings, ter wijl zo'n twintig schoolvriendjes hem nauwlettend gadesloegen. Wanneer de heer Mutsaerts zijn hand opstak deed Chris hetzelfde en alles wees op een bijzonder nauwe samenwerking. „Mijn vader is musicus, maar ik wil dol graag bij de politie", hoorden we van „hoofdagent" Teurlings, nadat we hem een tijdje al regelende hadden bezig gezien. Nadat weer een groepje voetgan gers over het zebrapad geleid was hadden de kleine en de grote agent even tijd voor ons. „Dat uniform heb ik van meneer Mutsaerts gekregen", vertelde Chris verder. „Als ik een vrije middag heb, komt bij mij halen met de politiewagen en dan gaan we altijd samen het verkeer regelen." De grote hoofdagent G. Mutsaerts en de kleine „hoofdagent' Chris Teurlings, die beiden gisteren het verkeer regelden aan een van Til~ burgs drukste wegen. „Net echt", merkten een paar da mes voor hét oversteken op naast ons. „Het is een oud uniform van mij", zei hoofdagent Mutsaerts, die agent is in de wijk, waarin Chris woont. „Om dat hij altijd zo graag bij de politie wilde heb ik hem dat onlangs cadeau gegeven. Ja, ik kan altijd geweldig goed opschieten met de kinderen uit mijn wijk en wanneer ik ergens het verkeer regel staan er altijd zo'n stuk of twintig naar mij te kijken." Dan tegen Chris: „Vooruit, joh, er moet weer een stel voetgangers oversteken dus we gaan even de weg op." Uit de opmerkingen van de jongens naast het zebrapad hebben we wel begrepen, dat hoofdagent Mutsaerts nogal populair is in zijn wijk. Te meer daar hij het vorige jaar voor de eerste maal voetbalwedstrijden voor „zijn" jeugdige supporters orga niseerde. Dat was zo'n succes, dat hij het dit jaar weer gaat doen. Zelf zei hij: „Ik heb nooit last ge had met de kinderen. Ze zijn natuur lijk wel eens ondeugend, maar dat hoort er bij." Het was inmiddels half drie ge worden en voor „hoofdagent" Chris Teurlings zat het werk er weer op. De heer Mutsaerts pakte zijn flets, Chris klom achterop de bagagedrager en verdween, nagestaard door de vrienden. HAVANNA (UPI/Reuter) Op donderdag 29 maart zal in Havanna het massaproces beginnen tegen de honderden Cubaanse vrijheidsstrijders die vorig jaar april na een mislukte in vasie waren gevangen genomen. De invasie, met Amerikaanse steun uitgevoerd door tegenstanders van het regime-Castro, was doodgelopen op de felle tegenstand van goed uitgeruste Cubaanse militie. Een verwachte op stand in het binnenland bleef boven dien uit. Inmiddels heeft de Amerikaanse regering laten doorschemeren dat zij bereid is overtollige voedselvoorraden ter beschikking te stellen van Cuba, ondanks het Amerikaanse handels embargo. Eergisteren is op Cuba weer een voedseldistributie ingesteld. George McGovern, directeur van het Voedsel-voor-vrede project, verklaar de dat de regering „zeer welwillend" zou staan tegenover een verzoek om hulp uit Cuba. Overtollig voedsel, dat in de Verenigde Staten ligt opgesla gen, zou dan worden overgedragen aan particuliere liefdadigheidsorgani saties voor distributie op Cuba. Of die organisaties echter metter daad iets voor de Cubaanse bevolking zouden kunnen uitrichten, zou van de houding van de Cubaanse regering af hangen, aldus McGovern. Enkele ker kelijke organisaties waren in 1960 be gonnen met uitdelen op Cuba, zei hij. maar hadden ermee moeten ophouden, omdat de regering-Castro het werken vrijwel onmogelijk maakte. Eigen nieuwsdienst. VEGHEL Een felle brand heeft gisterochtend de boerderij van de land bouwer Van Kessel in Veghel verwoest. Van de inboedel en van de voorraden is nagenoeg niets gespaard gebleven. De landbouwer ontdekte het vuur, toen hij om half tien in het woonhuis zat te eten. De tractor, waarmee de heer Van Kessel melk naar de fabriek had ge bracht, moet de brand hebben veroor zaakt. Gloxinia's koopt men meestal als bloeiende plant, doch dat is niet nodig; u kunt hem zelf ook van een grote knol opkweken en die kunt u nu in de zaad- handel bestellen. Er zijn allerlei soor ten en kleuren en misschien heeft men ze niet in voorraad, doch de zaadhandel kan in ieder geval wel een paar knol len bestellen en dan bent u heel wat voordeliger uit. De knollen dient men dan in voedzame bloemistengrond op te potten; zorg er voor dat onder in de pot ook een scherf komt. 147 Ook Isambart was verlost van een geest, want er was in het eer biedwaardige uiterlijk van Madame l'abesse niets wat hern herinnerde aan het beeld van de edele, impul sieve jonkvrouwe Michelle de Lan- gres, dat zijn geheugen zolang be waard had. „Ik geloof niet dat ik mij schuldig heb gemaakt aan een zonde", zei de abdis, „door mijn leven hier zo een groot geluk te vinden. En ik zou eni ge ogenblikken willen bidden, Eer waarde Vader, dat de jonge mensen, in wier leven gij zoveel belang stelt, even gelukkig mogen worden." Isambart begreep haar volkomen. Ze verlieten de kerk door de gro te westelijke deur toevallig vlak ach ter Heer Robert en zijn dochter, die klaar waren met hun gesprek in de gemeenschappelijke zaal en de kort ste weg kozen naar de plaats waar Pierre nog steeds heen en weer liep. Het was reedé duidelijk zichtbaar welk besluit Claire had genomen. Ze had haar novicesluier afgelegd. Heur haren vielen in een gouden wolk over haar schouders. Heer Robert bleef met Isambart en de abdis boven aan de treden van het bordes staan. De novicen meesteresse die uit het raam van de slaapzaal gluurde, slaakte een zucht van verlichting dat althans de sluier verdwenen was. Claire snelde de treden van het bor des af, Pierre tegemoet. De eerwaar de moeder schudde het hoofd. Er klonk iets van berusting door in haar trotse stem toen ze zei: „De roeping is niet voor iedereen." Einde (Ingezonden mededeling) 39. „Daar heb je dat snertbeest weer!" zei Okki, terwijl hij de yak zag naderen, springend over de rotsen. Zijn makkers lieten de boot even in de sneeuw zakken, blij om even uit te kunnen blazen. „Een gehaaide toestand.." meende Kappie. „Ik weet niet wie er allemaal brieven naar elkaar sturen, maar ik laat me ia kielhalen als het niet over ons gaat." „Tja., het is sinister," beaamde de meester. „Maar ik zou toch maar niet meer proberen om dat beest te ente ren. Hij heeft flinke horens en met die porseleinen boot open en bloot op deze vlakte lijkt het me technisch niet ver antwoord om die yak te ergeren." „Gelijk heb je, Siep.." piepte de maat. „En bovendien staat er v-vast allerlei a-akeligs in die brief! Het is beter dat we dat niet weten! Er is' al ellende en narigheid genoeg." Kappie zei niets meer. In zijn hart kon hij zijn mannen niet helemaal ongelijk geven en bovendien voelde hij nog de blauwe plek, waar de yak hem de kopstoot had toegediend. Maar toch zag hij met iets van spijt hoe het dier zich verwijderde; hij was er haast ze ker van dat dit nieuwe rampen nader bij bracht.. ned. herv. kerk Beroepen te St. Annaland (toez.): C. van Bart te Ter Aa (U.). Aangenomen naar Huizen (N.H.): J. Vermaas te Veenendaal (voorheen te Huizen), naar Avereest; T. Feenstra te Wons. Beroepbaarstelling Kand. I. JWalpot. O.Z. Voorburgwal 290 te Amsterdam is beroepbaar. gereformeerde kerken Beroepen te Spijk (Gr.): D. Kloppen burg te Broek onder Akkerwoude. Aangenomen naar Middelstum: A. Segger te Zoutkamp, naar Enschede (5e pred plaats, tevens als evangelisa- tiepred.): A. Broek te Groningen-N. gereformeerde kerken (vrijg.) Beroepen te Pernis: K. van de Belt, kand. te Zwartsluis. christ. geref. kerken Tweetal te Ede; j. Kampman te Riinsburg en C. Verhage te Hilversum. gereformeerde gemeenten Beroepen te Woerden: A. Vergunst te Rotterdam-C. oud geref. gem. Bedankt voor Oosterland: L. Gebraad te St. Philipsland. T5EUSEL. De burgemeester van Reusel, de heer C. A. A. van Beek, begon als pianist met vier strijkers. Nu dirigeert hij het Kempisch Orkest, bestaande uit 35 mannen en vrouwen en geeft hij uitvoeringen in het Kempenland. In een straal van 25 kilometer rond het Noordbrabantse Reusel is men dik tevreden over de diri gent, met wie we gisteren spraken. „Weet u wat ik het belangrijkste vind van het Kempisch Orkest?" vroeg de heer Van Beek ons in zijn kamer in het Reuselse gemeentehuis. „Dat is de samenwerking tussen de verschillende gemeenten in het Kempenland. Vroeger wilde ieder dorp alles zelf zo goed mogelijk doen en het werd soms ongezonde concurrentie. Nu spelen de 35 mensen uit de ver schillende dorpen samen in een orkest. Subsidie krijgen we ook en buiten de Kempen hebben ze ons al gevraagd". Diep in de Kempen ligt Reusel, zo'n 25 kilometer ten Zuiden van Tilburg en drie kilometers van de Nederlands-Belgische grens. Er wonen 5200 mensen en men leeft er niet van de smokkel, zoals we aanvankelijk vermoeden. „Er zullen misschien nog wel een paar mensen smokkelen, maar we hebben hier industrie genoeg," zei burgemeester Van Beek, die sinds 1947 de eerste burger van deze gemeente is. Hij ziet er enigszins artistiek uit en u zoudt kunnen zeggen, dat hy de haren van een dirigent heeft, wanneer u begrijpt wat we daar mee bedoelen. ZILVEREN HUWELIJKSFEEST VAN H.M. DE KONINGIN EN Z.K.H. PRINS BERNHARD Ter ere van het Zilveren Huwelijksfeest van Koningin en Prins werd onder auspiciën van het Nationaal Comité een herinneringstegel ontworpen door de kun stenaar Edmond Bellefroid. De opbrengst van de ver koop is bestemd voor het Nationaal geschenk dat Koningin en Prins op 30 april a.s. door het Nederlandse Volk zal worden aangeboden. Vraag morgen Uw leverancier naar deze bijzonder fraaie tegeleen sieraad voor Uw huis; een herinnering van blijvende waarde. Dank zij de medewerking van de levensmiddelen branche is de tegel in meer dan 20.000 kruideniers zaken verkrijgbaar f. 2.50 per stuk. Afmeting 10 x 20 cm. 2e publicatie aangeboden door de Nederlandse Dagblad Pers. Tm* Me* la. V. L h>. OU, EN ALS JE JE GRIJZE STREEPJE NIET AAN OOET, DAN GA IK WEL ALLEEN.' EEN MlSERASEL BEEUO DAT SLECHT LIJKT. R I HHHm WE ALLES MAAR DAN OOK ALLE EN I

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 2