Opgekropte haat barst vreselijk los na twee dagen stilte Zware strijd in Oran tussen F.LIS, en O.A.S. GEEN REVISIE ZAAK- MERTENS De Gaulle wil fiat in referendum SMARTEGELD VOOR SAINT-LAURENT „Kom terug naar Nederland" Hoge Raad wijst verzoek af SAFE-DENKSPEL LACHENDE KAMPIOENE ALS EEN VORSTIN INGEHAALD PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND TONEEL VAN WRAAKLUST UITVAL VOLMACHT AANNEMER SMEEKT: Eerste Duitse onderzeeboot gebouwd na de oorlog Zesde sterfgeval door pokken in Wales Bevel van Salan VANMIDDAG DEBAT MAMMOETWET Jagers speuren naar roofzuchtig dier Sp' ervuur Chaos Arrestaties Deurwaarder hield Electra tegen MAN MET BOOTJE OVERVAREN NIEUW ONDERZOEK IN ZAAK TEGEN LEIDERS VAN JEUGDBENDE De Bilt: Opklaringen Lente zonder lente JL Directeur: JACQ. DE SMIT; Cliefred.: G. J. Breuker. Kantoren te: Middelburg, Plein 1940 nrs. 6—8, Postbus 26. Giro 116666, telefoon 01180—2009 en 4469. Goes, Lange Vorststraat 84, Postbus 4, telefoon. 011006901. Vlissingen, Nieuwendijk 33, Postbus 24, telefoon 011843224. Ter neuzen, Nieuwstraat 40, Postbus 53, telefoon 011503189, Zierikzee, Havenpark 24, telefoon 011102991. Zeeuwsch Dagblad Abonnementsprijs 0,56 p. w., f 7.per kwartaal Losse nummers 13 cent. Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouters 7 cent per woord met een minimum van f 1, 16e JAARGANG No, 5109 Woensdag 21 maart 1962 BLOEDBAD IN ALGERIJE MEER DAN 100 DODEN PARIJS (Reuter) President de Gaulle heeft het Franse volk gevraagd in een referendum, te houden op 8 april, zijn goedkeu ring uit te spreken over de ak koorden die een einde hebben gemaakt aan de oorlog in Alge rije. Voorts maakte de presi dent de voorwaarden bekend voor de stemming die eind juli in Algerije zal worden gehouden over de toekomst van dat land. De boodschap van de Gaulle werd in de Assemblée voorgele zen. Staande hoorden de volksver tegenwoordigers haar aan. Drie extreem-rechtse politici bleven demonstratief zitten. Later ontstond er tumult in de vergadering, toen zestig ultra rechtse afgevaardigden de Mar seillaise begonnen te brullen op het ogenblik waarop de Kamer officieel kennis nam van het ak koord van Evian en van de wa penstilstand in Algerije. Zij schreeuwden „Verraad" en „Mis dadig" en een afgevaardigde uit Algerije zwoer dat hij en zijn geestverwanten zouden vechten tot de Franse vlag weer boven geheel Algerije zou wapperen. Premier Debré viel tegen de'ze rechtse elementen uit toen een van hen de regering vroeg plech tig te beloven dat zij geen aanval len zou doen op de Algerijnse be volking om later de schuld te kunnen geven aan de O.A.S. Temidden van een geweldig la waai eiste Debré dat de afgevaar digde zijn oeledigende insinuatie zou intrekken. De afgevaardigde, Jean Fraissinet, antwoordde: ,.Het is geen insinuatie. Het was een vraag en ik verwacht een antwoord." In zijn boodschap aan de volks vertegenwoordiging maakte de Gaulle duidelijk dat hij het Franse volk twee dingen zal vragen: 1 goedkeuring van alles wat hij a tot nu toe heeft gedaan om de Algerijnse kwestie op te lossen, de wapenstilstandsovereenkomst incluis o hem volmacht te geven om zijn Algerijnse politiek voort te zetten. ARNHEM Een Nederlandse aan nemer heeft in de Neue Ruhrzeitung Nederlandse bouwvakarbeiders in Duitsland dringend gevraagd naar het vaderland terug te keren. „Ik heb een groot bouwwerk onder handen, doch kan er niet voldoende mensen voor krijgen. Kom mij alstu blieft in eigen land helpen om de bouw te voltooien", zo smeekte de aannemer. Solliciaties moesten onder nummer aan het adres van de krant KIEL (AP) De eerste onderzee boot die na de oorlog in Duitsland is ontworpen en gebouwd is gisteren in dienst gesteld. Het is een vaartuig van 350 ton, het eerste van een serie van twaalf. Deze onderzeeboten, die 44 m. lang zijn hebben een bemanning van twintig koppen. Zij zijn bewapend met acht lanceerbuizen. De machines ont wikkelen 1200 PK. Van onze correspondent LONDEN Gisteren werd het zesde sterfgeval als gevolg van pokken in Zuid Wales geregistreerd: opnieuw een moeder een vrouw van 44 jaar. Haar zoontje van vier ligt ook met pokken in een ziekenhuis. De 26 pokkenpatiënten :n het zui den van Wales maken het goed. AMSTERDAM (ANP) De samen werkende organisaties van winkelper soneel hebben de centrale werkgevers organisaties in de detailhandel ge vraagd de ondernemers in het winkel bedrijf dringend te adviseren hun zaken op 30 april de gehele dag geslo ten te houden. Het winkelpersoneel, aldus de werk nemersorganisaties. kan dan de ver jaardag van de Koningin en de viering van het zilveren huwelijksfeest van het koninklijk paar meevieren. ALGIERS. Na twee dagen van dreigende stilte is gisteren het onweer over Algerije losgebarsten. De nieuwe staat schijnt toch geboren te moeten worden temidden van een bloedbad. Gisteravond waren er al meer dan honderd doden geteld. Fransen schoten op Fransen en mohammedanen, mohammedanen schoten op mohamme danen en Fransen. Niet alleen de haatgevoelens aie de twee bevolkingsgroepen jegens elkaar koesteren hebben tot dit bloedbad geleid. Vele Algerijnen vinden dat de tijd is gekomen om met persoonlijke vijanden af te rekenen. Zij maken van de algemene verwarring gebruik om oude rekeningen te vereffenen. Bij herhaling is gisteren gebleken dat mohammedaanse troepen van het Fran se leger met een zekere voorliefde het vuur openen op menigten van hun landgenoten. Zij zouden zo de dood willen wreken van vier mohamme daanse soldaten die een paar dagen geleden sneuvelden bij een poging een menigte Algerijnen uiteen te drijven. Deze wraakoefeningen hebben 48 levens geëist. Aan de O.A.S., waarvan de leden in Oran openlijk op straat komen met de armbanden van hun organisatie om, wijt men de dood van vijf mensen die zich op het plein voor de regerings gebouwen te Algiers bevonden op het ogenblik dat daar zes mortiergranaten neerkwamen. Er werden zeker vijftig mensen gewond. Met opzet verspreidt de O.A.S. ge ruchten over aanvallen van moham medanen op Europeanen om vervol gens de verontwaardigde Europeanen gemakkelijk te kunnen verleiden tot schieten op arabieren. Jongelui van de O.A.S. voeren dan groepjes Franse burgers aan en wijzen him waar zij de meeste slachtoffers kunnen maken. In Oran kwamen bij dat soort vuurge vechten zes Algerijnen om. Het optre den van de O.A.S. schijnt een direct gevolg te zijn van een gisterochtend verspreid bevel van de gewezen gene raal Salan: „Grijpt de vijand aan m de steden!" Dit bevel bereikte de Franse bevolking van de steden via aanplakbiljetten en via geluidswagens, die, althans in Oran, rustig door de straten reden in weerwil van de aan wezigheid van een grote troepenmacht van het Franse leger. De troepen kwamen wel in actie, maar alleen te gen groepen Algerijnen die de sluip schutters van de O.A.S. te lijf wilden. De O.A.S. opereert openlijk en onge hinderd, als ware zij heer en meester in de stad. Voor het relaas van onze Parijse correspon dent die in Algiers de gebeurtenissen volgt, zie men pag. 5. gearresteerd en op het eerste het beste vliegtuig naar Frankrijk gezet, waar zij zich voor de rechter moeten ver antwoorden. Het Algerijnse bevrijdingsfront doet in Algiers wat het kan om bloedver gieten te voorkomen. „Als wij er niet waren geweest", zei een van de Alge rijnse leiders, „zouden er na het mor tiervuur op het plein honderden Euro peanen zijn afgeslacht door onze men sen zonder dat het Franse leger daar iets aan had kunnen doen. Maar het is onze taak om de arabieren in bedwang te houden. Wij moeten voorkomen dat de O.A.S. of het Franse leger een aanleiding vinden om de strijd te hervatten." Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG. Het Tweede-Kamer debat over de mammoetwet kan van middag beginnen. Minister Cals heeft gisteren de Kamer laten weten dat hij het er na zijn griep wel op durfde wa gen. Het debat zal de Kamer in eerste aanleg drie vergaderingen lang bezig houden, nl. vanmiddag, morgenmiddag en volgende week dinsdagmiddag. Dan zijn er op woensdag de verkiezingen voor de provinciale staten, reden waar om de Kamer die week verder niet zal vergaderen. Minister Cals zal dus ruimschoots ge legenheid hebben om zich voor te berei den op het antwoord, waarmee hij dins dag 3 april voor de Kamer zal komen. Zie verder pag. 7 Zes mortiergranaten, afgeschoten uit de wijk Bab-el-Oued, waar de O.A.S. oppermachtig is, hebben op het grote plein voor de regeringsge bouwen in Algiers vele slachtoffers gemaakt onder onschuldige voorbij gangers. Het plaveisel zag rood van het bloed. (Telefoto) BONN Jagers in het district Schaum- burg in Neder-Saksen, zijn dag en nacht op de been om te speuren naar het roofdier dat de afgelopen weken van achttien reeën de kop heeft afgebeten. Het wordt mogelijk geacht dat men te doen heeft met een lynx, hoewel lossen sinds anderhalve eeuw in Neder-Saksen niet -meer zijn voorgekomen. Hoeveel mensen gisteren in Oran om het leven zijn gekomen was gisteravond laat nog niet bekend. De strijd begon gisterochtend toen een peleton van de F.L.N. van de mohammedaanse wijk uit een overval deed op het stadsdeel St. Michel. Onder een spervuur van machinegeweren renden de mannen van de F.L.N. de wijk binnen. Het ge vecht dat ontbrandde duurde vier uur. De tegenaanval werd ingezet door een groep in het blauw geklede jonge lingen van de O.A.S De gendarmerie deed aanvankelijk niets. De O.A.S. gebruikte geweren, pisto len, karabijnen en handgranaten. Spoe dig was de strijd in volle gang. De hopen vuil gevolg van de stakingen werden door de strijdenden dank baar als dekking gebruikt. De groep van de O.A.S. hield de mohammedaanse strijders in bedwang tot de gendarmerie versterkingen kreeg. Samen met deze vertegenwoordigers van het wettige gezag sloeg de O.A.S. tertslotte de aanval van de F.L.N. af. Naar later bleek was de gevechts groep van de F.L.N. pas eergisteren van het binnenland naar de moham medaanse wijk van Oran overgebracht, speciaal om daar orde en rust te hand haven en de arabische bevolking te beschermen. Wat precies de oorzaak van hun uitval was, is niet zeker. Aanvankelijk kon of wilde de comman dant van de gendarmerie zijn troepen geen opdracht geven terug te schieten. Hij zei geen munitie te hebben. Hon derden mensen waren de Rue Sebas- topol. het terrein van de strijd, inge- rend, waardoor de chaos nog groter werd. De commandant kreeg een kogel van de F.L.N. in zijn schouder. Hij werd snel weggedragen. Zes jonge leden van de O.A.S. sprongen daarop in zijn pantserwagen, overmeesterden de be manning en probeerden de korporaal, die er op stond, te overmeesteren, maar dat gelukte niet. Een voor een vielen de mannen van de O.A.S. van de wagen af. Tientallen huizen waren intussen doorzeefd met kogels. Uit een minaret van een moskee kwam rook. Ook veel huizen in de kasjbah raakten in brand. In Algiers trad de O.A.S. gisteren heel wat minder zelfverzekerd op dan in Oran. Het Franse leger doet daar zijn plicht en handhaaft de orde zon der aanzien des persoons. Verschei dene malen al zijn auto's van het Geheime leger waarin wapens werden vervoerd aangehouden door Franse troepen. De inzittenden werden dan (Ingezonden mededeling) Elke serie tot 10.000 AAN PRIJZEN in het KOOP-DENKSPEL SAFE Inl.: Bartoklaan 21, Utrecht (030) 36731 Uitslag serie: BU 2.1.2.—3.3.2.— 2.3.2.—3.3.1. Melden tot 27—3—'62 eerste post. Serie B.V. uiterlijk 30—3—'62 bij uw depot inleveren. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG. De Hoge Raad heeft het revisieverzoek van de tandarts A. M. Mertens afgewezen. Naar verwacht mag worden zal de heer Mertens, die al meer dan veertig jaar ijvert voor herziening van een tegen hem wegens diefstal van elektriciteit gewezen vonnis, zich nu tot de Raad van Europa wenden. Hij heeft immers alle na tionale rechtsmiddelen uitgeput. Reeds tal van malen heeft hij om revisie gevraagd, steeds zonder succes. De heer Mertens meent slachtoffer te zijn van een door de Haagse po litie tegen hem gesmeed complot. Er was een naald geplaatst in zijn elek triciteitsmeter, waardoor stroom bui ten de meter om betrokken kon wor den. Het vinden van de naald zou het zo gezochte bewijs tegen hem hebben moeten aandragen. In 1920 en 1921 al is dit verweer verworpen door de rechtbank en het gerechtshof. De Hoge Raad zag geen reden voor cassatie. Hij zag nu even min reden voor revisie, hoewel de iaatste malen de procureur-generaal heeft geconcludeerd tot een nieuwe behandeling van de affaire. Zelfs al ware aan te nemen, dat personeelsleden van de heer Mertens de naald in de meter hebben ge bracht. zo begon de Hoge Raad zijn overwegingen bij de verwerping van het revisieverzoek, dan sluit dit nog niet uit, dat ook de heer Mertens op gelijke wijze stroomverbruik door de zelfde manipulaties heeft gecamou fleerd. Het daderschap van de heer Mer tens wordt gestaafd door de bewijs middelen van de rechtbank en deze slotsom is temeer geboden door de overwegingen. Niet overtuigend Toen het verdachte personeel al was ontslagen, zat de naald nog in de me ter. Zelf geeft de heer Mertens toe, dat niemand anders dan iemand in zijn huis de naald erin kan hebben geplaatst. Als enige mogelijkheid heeft hij het tegen hem gesmede com plot geopperd. Deze verklaring houdt In, dat de naald dan door of met medeweten van de politie in de meter moet zijn ge bracht. Een dergelijke aantijging is pas dan geloofwaardig, als dat op overtuigende wijze blijkt. Dat is hier niet het geval, aldus de Hoge Raad. De ere-raad waarop de heer Mer tens zich steeds heeft beroepen, heeft niet over de kwestie van de diefstal len geoordeeld, zo werd ten slotte over wogen. Alleen van andere verdacht makingen in de administratie van de politie werd de heer Mertens toen ge zuiverd. Ook is het bestaan van het com plot op geen enkele andere wijze aan nemelijk gemaakt, aldus de Hoge Raad. Van een onzer verslaggevers. AMSTELVEEN. Ze is weer thuis, de nieuwe wereldkampioene kunstrijden Sjoukje Dijkstra. Ruim zes uur heeft ze erover gedaan om van Schiphol in de ouderlijke wo ning te komen, maar het zijn onvergetelijke uren geworden. Het begon al op Schiphol, waar leden van de Rijkspolitie en de Koninklijke Marechaussee een ketting op het platform hadden gevormd om de stuwende mensen massa tegen te houden. Het had zijn vervolg in de nieuwe confe rentiekamer van Schiphol, waar journalisten, radio- en tv-verslag- gevers hun vragen losbrandden. De ontvangst rees naar een hoog tepunt tijdens de tocht in een open witte sportauto van Schiphol naar Amstelveen. Belicht door felle, op de voorruit van de auto gemonteerde schijnwerpers, baadde Sjoukje in een zee van voor haar wel wat hin derlijk licht. De duisternis was toen reeds ingevallen, maar de dui zenden bij de poort van Schiphol, langs de Ringvaart en de Schiphol- weg hadden geen moeite haar te ont dekken. Tussen de kruipende gedaan ten door van een nauw aaneenge sloten escorte van de motorpolitie was zij, bedolven onder een schat van bloemen, achter trainer Gersh- willer, nog juist te zien. Daar, op die achterbank van die glanzend witte auto, werd Sjoukje niet moe van het wuiven naar al die bekenden en on bekenden, die haar deze ongekend grootse ontvangst bereidden. In Amstelveen volgde de climax. Haar uitlatingen dat ze als kunst rijdster voorlopig amateur wil blij ven om volgend jaar haar wereld titel te verdedigen en in 1964 te po gen Olympisch goud te veroveren, wérden met enorm gejuich begroet. Het bracht het geheel leeggestroom de Amstelveen tot een bruisend hoogtepunt van enthousiasme. Maar niet alleen waren ze er uit Amstelveen. Ook was er oud-we reldkampioen Henk van der Grift, wereldwielerkampioen Leen van der Meulen, de zwemsters Ada den Haan en Ria van Velsen. Schitteren van afwezigheid deden echter vertegen woordigers van het Nederlands Olympisch Comité en van de Neder landse Sportfederatie. Maar Sjoukje merkte dat niet. Zij onderging alles wat er met haar geschiedde vriendelijk lachend: het aan een vinger schuiven van een platinaring bezet met briljanten, een geschenk van de bevolking uit Am stelveen; Het was haar eigenlijk allemaal te veel. Rond middernacht ver langde ze naar rust. Ze kreeg rust, maar hoe kort. Vandaag al doet zij een gooi naar de Nederlandse titel kunstrijden. Dan volgen er demon straties in Londen, Keulen, Am sterdam, Düsseldorf en Dortmund. Dan is het volgende week woensdag. En die dag staat ze dan weer op Schiphol, om naar Amerika te vlie gen, naar Boston, waar xij gedurende drie dagen demonstraties zal geven. Van onze Haagse redactie. DEN HAAG. De K.L.M. heeft vijfduizend dollar moeten betalen om het beslag op te heffen dat een deurwaarder in Kairo op een Ne derlandse Lockheed Electra had ge legd. De deurwaarder had gezegd dat het vliegtuig in het openbaar zou worden verkocht als de K.L.M. zou weigeren vijfduizend dollar te be talen aan een vroegere empjloyé, Harim Iskander. Deze was vier jaar geleden ontslagen. Daarop was hij een civiel proces tegen de K.L.M. gaan voeren. Drie keer werd zijn eis afgewezen, de vierde keer kreeg hij vijfduizend dollar schadevergoeding toegewezen. Tegen deze uitspraak is de K.L.M. in hoger beroep gegaan. De behande ling daarvan komt nog. De Electra is precies op tijd uit Kairo naar Amsterdam vertrokken. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Op de Nieuwe Maas bij de Schiemond is gistermor gen de zestigjarige opkoper W. -van Erp uit de Jac. Noordzijstraat met zijn bootje overvaren door het motorschip Schelde. Zijn 21-jarige zoon A. C. van Erp, die het ongeluk zag aankomen, sprong bijtijds over boord. Hij werd opgepikt door een motorbootje van het Amerikaanse vliegdekschip Wasp. Zijn vader verdween met zijn bootje in de diepte; de rivierpolitie heeft tevergeefs naar hem gedregd. DEN HAAG. Tegen de beide leiders van een jeugdbende, die Den Haag vo rig jaar in hoge mate onveilig had ge maakt. heeft de Haagse rechtbank nog geen vonnis gewezen. De zaken tegen de 28-jarige machinebankwerker G. A. E. en de 21-jarige monteur E. E. S. wer den teruggewezen voor een nieuw on derzoek. Een derde lid van de bende, de twin tigjarige kelner W. M. kreeg anderhalf jaar met aftrek. De overige vijf leden werden veroordeeld tot straffen varië rend van tien tot vijf maanden, met een deel daarvan voorwaardelijk. KAAPSTAD (Reuter) Een Zuid afrikaans schip voor poolonderzoekin- gen dreigt, volgens een gisteren ont vangen radiobericht, vast te raken in een grote ijsmassa van ruim drie meter dik. Weersverwachting, geldig tot hedenavond: Aanvankelijk nog veel bewolking met in het zuiden van het land enige re gen. Later versprei de opklaringen. Zwakke tot mati ge, naar noordoost ruimende wind. Weinig verandering in tempera tuur. MIESJE: Winterkost op eerste lentedag. Vandaag is het de eerste dag van de lente. Die is vannacht om half vier begonnen, maar lente weer? Al is de temperatuur dan gisteren al wat milder geweest dan de vorige dagen, edit lenteweer zit er nog niet in de lucht. Gistermiddag werd in Volkel acht graden bereikt tegen nog maar vier graden op Terschelling. In De Bilt was na 10 maart niet meer zo'n hoge temperatuur be reikt als gistermiddag, toen nog maar zeven graden werd gemeten. Vorig jaar was dat anders. De koude wind is echter weg doordat het gebied van hogedruk zich naar het noordwesten heeft verplaatst. De koude stroming is daardoor minder sterk geworden en kleine depressies kunnen de wind plaatselijk wel eens doen omslaan. Nu heeft gistermiddag zo'n kleine depressie haar kop opge stoken, aan het begin van de avond bevond zij zich boven Denemar ken. In de noordelijke helft van het land is gisteravond op vele plaatsen wat lichte regen of natte sneeuw gevallen, ook al geen din gen die op de naderende lente wijzen. Vandaag zijn weer opklaringen te verwachten. De kans dat het ook voor de komende nacht tot vorst komt is zeker nog niet ge weken, zodat de eerste dag van de lente geen lentedag belooft te zullen worden. PARIJS (AP) Het Franse mode huis Dior is voorlopig veroordeeld tot het uitkeren van 273.000 gulden aan haar voormalige hoofdontwerper Yves Saint-Laurent. Van dit bedrag is 185.000 gulden bestemd voor srnar- tegeld. Het modehuis is tegen dit von nis van de Parijse rechtbank voor ar beidsgeschillen in hoger beroep ge gaan. De ontwerper baseerde zijn eis op eenzijdige contractbreuk door Dior en vroeg ondermeer een half miljoen gul den smartegeld. De rechtbank bepaal de dat een deskundige een nadere, definitieve vergoeding zal vaststellen. Dior gaat er echter van uit, dat aan Saint-Laurent tijdens zijn zenuwinstor ting maandenlang salaris is doorbe taald en dat de uitbetaalde voorschot ten zo hoog zijn opgelopen dat de eiser niets meer te goed heeft. Samt-Laurent ging in 1960 in mili taire dienst, kreeg drie maanden later een zenuwinzinking en werd voortijdig uA de dienst ontslagen. Het modehuis had inmiddels de ontwerper Mare Bohan als vervanger aangesteld voor de duur van Saint-Laurents afwezig heid. Bohan werd edhter niet ontsla- gen toen Saint-Laurent zich weer pre sent meldde.

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 1