Dijkg eschot op Nrd-Beveland 2 gulden omhoog alsnog met yScheepsbouwstafion' Industrialisatie is voor Tholen niet de enige weg Nederlandse uienseizoen is afgelopen AZVV overwon in matig duel Nieuwdorp: 3-0 Smerdiek kwam adem tekort tegen volhoudend Spui: 2-3 Opdracht verdubbeld voor ketelinstallatie De mechanisatie vraagt hoge investeringen Pleidooi voor tuinbouw Besluit van algemene vergadering Uitvoering kinderkoor Westelijk Schouwen J. v. d. Bos voorA.R. Statenkring Dok voor schepen tot 35.000 ton Decentralisatie Boerenleenbank Nisse hield jaarvergadering Geslaagden vakbekwaam heid varkenshandel Streekbij eenkomst van N.C.V.B. in Goes Geslaagde Nutsavond in Wolphaartsdijk Slotavond 10 x 10 in Wolphaartsdijk Bruse Boys met 3-2 te sterk voor Veere Aalburg na rust op 4-2 winst tegen Krabbendijke Aardappelproefveld Jaarfeest Sursum Corda Eerste clubavond van Jeugd en Muziek Goes C.H.U.-Kandidatenlijst in Krabbendijke Ouderavond school met de Bij bel, Oudelande Clubavond van „Jonge Werkkracht" Nieuwdorp C.J.V.-ringvergadering Sr. Uitvoering „Bellamy Dertig jaar N.C.L.B. Gemeente-avond Herv. kerk te Haamstede Dinsdag 20 maart 1962 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 4 KORTGENE. Het dykgeschot in het waterschap Noord' Beveland zal in 1962 alsnog met twee gulden per hectare verhoogd moeten worden. Deze verhoging hangt ten nauwste samen met de noodzaak van mechanisatie in het kader van het onderhoud van de leidingen en sloten van het waterschap. Bovendien zijn er nog enkele factoren, die een verhoging noodzakelijk maken. Tijdens de gistermiddag gehouden algemene vergadering in hotel „De Stadswijnkelder" besloten de hoofdingelanden tot het verlenen van een krediet van 50.000 gulden voor de aanschaf van een tractor met hulpwerktuigen vcor de mechanisatie van de slootreiniging en het wegenonderhoud. Dit besluit hield tevens in, dat het dijkgeschot met twee gulden omhoog ging, want dat was de consequentie, die aanvaard moest worden. In zijn openingswoord ging de dijk graaf, de heer M. W. van Arenthals na der in op deze kwestie. Hij merkte o.m. op, dat het steeds nijpender wordende gebrek aan voldoende personeel en het zeer grote aantal leidingen en sloten, die thans door het waterschap worden on derhouden, noopt tot mechanisatie. Uit dien hoofde had het dagelijks bestuur het voorstel gedaan, zoals eerder ge noemd. De aanschaf van machines is nodig om het onderhoud van de water leidingen in het waterschap op een ver antwoord peil te houden. Bij enkele hoofdingelanden was zelfs een tendens merkbaar om een hoger krediet be schikbaar te stellen, want als je me chaniseert moet je het goed doen, zo werd opgemerkt. Toch werd na enige bespreking het voorstel aanvaard, waar bij het bestuur de toezegging deed zich nader op deze ontwikkeling te zullen beraden. Dijkgraaf van Arenthals kon in zijn openingswoord voorts meedelen, dat de stormvloed in de nacht van 16 op 17 februari betrekkelijk weinig schade had aangericht aan de zeeweringen. Alleen aan de Oude en Nieuw-Noord- Bevelandpolder is een schade toege bracht van 2000 gulden. Deze schade is inmiddels hersteld. Ook was er nog duinafslag geconstateerd bij de Onrust en Jacobapolder en de Mariapolder, maar het was van geringe omvang. Zorgen Verder wees de dijkgraaf er op, dat de toestand van enkele polderwegen in het westen van het waterschap zorgen baart. Door het nog steeds zware ver voer van zandauto's in verband met de aanleg van de nieuwe provinciale weg bij Kamperland worden de wegen voor een groot gedeelte stukgereden. Het dagelijks bestuur is intussen in contact getreden met Prov. Water staat, teneinde voor het herstel een 'billijke bijdrage te verwerven. De uitgebreide agenda werd vervol gens vlot afgewerkt. Met ingang van 1 april a.s. zal opnieuw een kasgeldlening van 200.000 gulden worden aangegaan bij de Ned. Waterschapsbank N.V. te Den Haag. Aan de Kroon zal weer gevraagd wor den om een concessie tot heffing van rechten aan de Geersdijkse 'haven. Het voorstel tot het opruimen van de kist dammen, die destijds als tijdelijke ver zwaring van hoogwaterkeringen van de polders Adriaan, Willem-Adriaan en Stads, werden aangebracht, werd even eens aanvaard. Als gevolg van de af sluiting van de Zandkreek is deze bevei liging niet meer nodig. Aan enkele personen te Kamperland werd een schadeloosstelling toegekend wegens wateroverlast ten gevolge van de aanleg van de nieuwe provinciale weg in de Onrustpolder. Over dit punt wer den verschillende vragen gesteld. Ook 'krijgen enkele personen een schadeloos stelling wegens structuurschade en oogstderving, verband houdende met de uitvoering der zgn aanpassingswerken. De rondvraag leverde tenslotte wei nig belangrijke punten meer op. Voor de afwerking van de agenda van het „grote" waterschap werden nog enige zaken behandeld van de calamiteuze wa terkeringen Onrust, Jacoba en Anna Fri- so, Jonkvrouw Annapolder en Leendert Abraham-polder. HAAMSTEDE. Het kinderkoor „Westelijk Schouwen" heeft de jaarlijk se uitvoering gegeven in Hotel Bom. De leiding berustte bij de dirigent, de heer M. Hogenstein, die -werd bijgestaan door de pianiste, mejuffrouw E. Simons. De voorzitter, de heer H. P. Verton, heette in zijn openingswoord de burge meester welkom, terwijl hij er op wees dat 'de belangstelling voor het koor ver mindert. Hierna kwam de jeugd aan het woord. In helderwitte bloesjes zongen ze hun acht nummers. „De schoonste feest dag" van Cath. v. Rennes vormde wel het beste nummer. „Des zom-ers" van Cath. v. Rennes en „De sneeuwwals" van Karl Schriebl werden gezongen met drum-begeleiding van de heer G. Krij ger. De tekst van het laatste nummer was gemaakt door de dirigent, de heer M. Hogenstein. Zes bedrijven lang duurde de operet. te „De sneeuwkoningin", vrij bewerkt naar de sprookjes van Andersen door A. H. L. Iedereen deed zijn of haar best, doch enkelen schitterden. Joke Braam als Gerda spande de kroon, Hans Hogestein als Kay, Anneke Deurlo- als grootmoeder, Willy den Haan als to venares, Willy Boot als de kleinste ka bouter, Elsje Braam als de gebiedende koning. Rietje de Lang als de moeder der Winden, Han van Dijke in Noorden wind, Piet v. d. Linde als Westenwind, Leny Verboom -als Zuidenwind en Piet v. d. Doel in de Oostenwind, De sneeuw- vorstin werd vertolkt door Janneke van Oosterom. SCHERPEN1SSE. Op een vergadering van de statenkring a.r. van het eiland Tholen, waar de toekomst van dit gebied is besproken, heeft de heer J. v. d. Bos uit St. Annaland als zijn mening uitge sproken dat niet uitsluitend industriali satie de oplossing kan zijn voor de struc turele werkloosheid. „Wfl willen ons beleid gericht houden op een harmoni sche uit- en opbouw van de verscheidene welvaartsbronnen." Spreker pleitte in dit verband voor de ontwikkeling van de tuinbouw, opdat de kleine agrarische bedrijven in stand kunnen worden ge houden. De heer v.. d. Bos stelde de werkloos heid centraal in zijn toespraak. Hij con cludeerde dat het pendelen geen oplos sing is. Grote bezwaren bestaan tegen de AANDEELHOUDERS N.V. MIJ. DE SCHELDE BEZOCHTEN NIEUWE WERF IN AANBOUW VLISSINGEN. Na de ver gaderingen van gisteren hebben de directie en aandeelhouders van de Kon. Mij ,,De Schelde" tijdens de middaguren een be zoek gebracht aan het Zuidsloe, waarbij speciaal aandacht werd besteed aan het grote terrein van 110 ha dat door de maatschappij is gekocht en waarop de werk zaamheden voor een nieuwe scheepswerf een aanvang hebben genomen. Tevoren had men de lunch gebruikt in hotel Britannia waarbij ir. J. H. Mulock Houwer, een van de directeuren van de maatschappij, een toelichting gaf op de waterstaatkundige werken zoals die in het Zuidsloe ver wezenlijkt worden. Aan de hand van enkele tekeningen besprak hij daarna de toekomstplannen van de maatschappij in verband met de nieuwe scheepswerf. Onze terreinen in bet Zuidsloe zo zei de heer Mulock Houwer denken we gedeeltelijk te gebruiken voor een reparatiewerf en gedeeltelijk voor een nieuWbouwwerf. Bedrijfs-economiseh zou het misschien logisch zijn in een hoek van het terrein te beginnen, omdat men nagelang van de 'behoefte kan uitbreiden. Maar we hebben deze economie maar gelaten voor wat het is, en zijn in het midd'en begonnen. Enkele argumenten hebben we daar uiteraard wel voor zo vervolgde spreker. Hoofdmotief is wel dat we vandaag nog niet kunnen over zien of in de toekomst meer vraag zal zijn naar reparatiefaciliteiten, dan wel naar nieuwbouiwnogelijkheden. Maar hoe d'it ook uitvalt, we zullen ons dan naar de heersende behoefte kunnen richten en respectievelijk naar links of naar rechts kunnen bouwen of uitbreiden. Tien dokken Als totaal-plan denkt men inmiddels voor de reparatie-werf aan acht dokken en voor de „niehw-bouw afdeling" aan twee d'okken. Daarnaast zullen natuurlijk diverse loodsen van de grond komen, waarbij een van de meest spectaculaire wel de sectie-loods is waarin secties tot 300 ton gebouwd kunnen worden. AANBESTEDING Aan de eerste fase van het werk is ZAAMSLAG. Het bestuur van de men inmiddels bezonnen. Dit project waterkering calamiteuze polders Serlip- verslindt reeds 35.0ft0.000 gulden en om- pens c.a. heeft aanbesteed de ver-bete- Scheldeterreinen was ook een tekening waarop men gisteren het gehele gebied van de scheepswerf had geprojecteerd over een plattegrond van de stad VÜS' singen heen. De „Scbelde-lap" bleek een groot deel van de stad te bedekken. De dokken, waarvoor de bouwput er reeds is, worden z.g. „igewichtsdokken". Dit wil ongeveer zeggen dat deze „scheepsbuipen" zich als geheel zullen gedragen als een schip dat echter in het grondwater drijft. De dokken krijgen dan een betonnen bodem van zeven en een halve meter dikte. Langer dan Lange Jan Enkele kranen voor de nieuwe werf zijn reeds besteld, ze krijgen een rij- wijdte van 50 meter over het water heen. Terwijl de kranen in hun meest vertikale stand een hoogte bereiken van 85 meter, d.w.z. twee meter hoger dan de Middel burgse Lange Jan. Zoals bekend komt de werf in zijn geheel te liggen buiten de hoofdwater kering, hetgeen in dit geval dus wi' zeggen buiten de afsluitdam die het Zuidsloe in de breedte richting door snijdt. Dit betekend dat men de terreinen op moet spuiten tot 4,5 meter plus n.a.p. om tegen de 'hoogste vloeistanden ge vrijwaard te zijn. Alleen voor Schelde terreinen en de bouwput betekende dit dat men anderhalf miljoen kubieke me ter grond moest verplaatsen zoals be kend worden de havens aan de zeezijde gedeeltelijk afgesloten door havendam- men. Loodrecht op deze havendammen, en naar de zeezijde gericht komen drie onderzeese dammen van ongeveer een halve kilometer lengte die bedoelt zijn om de onderzeese oever van het Zuid sloe vast te leggen. Dit laatste behoort uiteraard weer tot de waterstaatwerken. Voordeel Intussen betekend het feit dat de werf buiten de hoofdwaterkering komt te lig gen uiteraard eerder een voordeel dan een nadeel. Schepen immers die de hui dige Vlissingse werf moeten bereiken zullen eerst geschut moeten worden, het geen een belangrijk tijdverlies mee brengt. Voor de nieuwe werf in het Zuid sloe zal dit niet meer noodzakelijk zijn. De schepen zuilen rechtstreeks vanuit zee de werf kunnen bereiken. Na de lunch, die op de toelich ting van ir. Mulock Houwer volgde, begaf het gezelschap zich met bussen naar het werkterrein om het een en ander in ogen schouw te nemen. langeafstands-pendel. De bevordering van de industrialisatie neemt daarom, aldus de spreker, een vooraanstaande plaats in in ons beleid. Echter in overeenstemming met de belangen van land- en tuinbouw. Vooral de tuinbouw is van eminente be- betekenis, omdat deze zo goed aansluit bij de structuur van vele in Tholen voor komende kleine agrarische bedrijven. Ten aanzien van het pendelvraagstuk merkte de heer v. d. Bos op dat deze gemeente-classificatie hierin een ongun stige rol speelt. „Wij wensen graag mee te werken deze gemeenteclassificatie af geschaft te krijgen." De heer v. d. Bos zei voorts een krach tig voorstander te zijn van decentralisatie van het openbaar bestuur en zelfbestuur der lagere bestuursgemeenschappen van provincie en gemeente. Samenwerking van gemeenten voor verzorging van bepaalde belangen achtte hij geen uitholling van de autonomie, maar een mogelijkheid om de zelfstandigheid der gemeenten te ver stevigen. In zo'n geval moet echter aan twee voorwaarden worden voldaan: sa menstelling van gemeenschappelijke be stuursorganen op de grondslag van een goede vertegenwoordiging en openbaar heid van de vergadering als regel. Spre ker beklemtoonde dat de a.r. als begin punt en uitgangspunt van de politieke arbeid de Bijbel heeft. Op - deze bijeenkomst spraken verder de heer J. A. van Bennekom, lid der Tweede Kamer en de heer G. J. de Jager uit Anna-Jacobapolder. De heer Van Bennekom wees er nog eens op dat de a.r. het niet eens is met de mammoetwet en een veertigtal amendementen daarop gereed heeft liggen. De heer De Jager pleitte er voor dat de georganiseerde landbouw meer overleg gaat plegen met industrieën die zich willen vestigen ten aanzien van de grond. Hij wees o.a. op compensatie en schadeloosstelling. Ver volgens werd over de aangesneden onder werpen een discussie gevoerd. NISSE. De Coöp. Boerenleenbank Nisse-Ovezande hield een jaarvergade ring. Voorzitter Jz. Luteyn sprak in een openingswoord over de vooruitgang van de bank en stipte de reserve aan, die de bank sterk maakt. Hij deed verder de mededeling dat twee exemplaren van het boek dat het ontstaan van de Coöp. Boe renleenbank beschrijft, zullen worden ge schonken aan de bibliotheken van Nisse en Ovezande. De kassier, de heer J. van der Does, deed daarna een uitvoerig verslag over de gang van zaken in het afgelopen jaar- De rekening sluit met 8.677.574,25 aan in- en uitgaven. De balans per 31 decem ber was 4.029.785, 33 en de verlies en winstrekening bedroeg 164.210,18. De bank telt nu 499 leden. In de nog steeds voortdurende va cature van ds. P. Westland1, die vorig jaar naar Groot-Ammers vertrok is door de Kerkeraad der Nederlands Her. vormde Gemeente van Sint-Annaland een toezegging van beroep uitgebracht op ds. C. -van Bart, Nederlands Her vormd predikant te Ter Aa. In het dorpshuis te Oudelande werd door de C.J.V. een toneel- en muziek, avond gehouden. Deze avond werd ge heel verzorgd door het gezelschap „Ro mantiek en Ritme" uit 's-Gravenpol- der. Opgevoerd werd het blijspel „Pa pa mag het niet weten". Er was een goede belangstelling. GOES. Aan de volgende geslaag den voor het examen vakbekwaamheid varkenshandel gehouden onder auspi ciën van het Bedrijfschap voor Verkoop en Handel in Vee, zijn gistermiddag in „De Landbouw" de diploma's uitge reikt: Voor de onderdelen slachtvarkens en fokvarkens: O. J. M. Goethals, Aar- denburgh; D. Minnaard, Wemeldinge; W. E. R. van Belleghem, Aardenburgh; J. de Bruine, St. Laurens: J. de Jonge, Oedelen (B.). Voor het onderdeel slacht varkens: P. v. Sabben, Middelburg; G. de Veth, IJzendijke. Voor het onderdeel fokvarkens: A. v. Felius, Dreischor; H. F. v. d. Bossche, Biervliet. GOES. In de Prins van Oranje werd een zeer druk bezochte streekbij- eenkomst van de Ned. Chr. "Vrouwen bond gehouden. Niet minder dan 450 da- Zuid-Beveland waren aanwezig. Ds. H. A. van Herwaarden, herv. predikant te 't Zand en dr. C. F. Frumeau uit Mid delburg, spraken over verantwoorde ge zinsvorming. Met grote aandacht luis terden de dames naar dit actuele on derwerp. De volgende vergadering van de afdeling Goes van de Ned. Chr. Vrou wenbond is vastgesteld op 12 april a.s. AANVOER UIT EGYPTE GAAT BEGINNEN M GOES. Het is nu een heel eind gebeurd met de aanvoer van uien van de oogst 1961 in Zeeland. Dagelijks gaan er nog wel wat weg maar het is toch van geen betekenis meer. Ondertussen hebben de Egyptische uien zich reeds aangekondigd. In de loop van de ko mende week worden deze verwacht bij Nederlandse handelaren. Ook in Zee land zijn er uienhandelaren die in de komende tijd met dit produkt zullen werken. Het ziet er overigens wel naar uit dat ook deze uien uit Egypte duur betaald zullen moeten worden want er is over vrijwel heel de wereld een gro tere vraag naar dit produkt dan er aan bod is. De bijzondere weersomstandig heden zijn hiervan wel voor een zeer groot deel de oorzaak. Ten aanzien van de gang van zaken in ons land bij de afzet van de uien in de afgelopen maanden is een groter te genstelling tussen twee seizoenen dan dit jaar en het vorig jaar vrijwel niet denkbaar. Het Productschap voor Groenten en Fruit wees er dezer dagen I in een speciaal overzicht op dat op 1 AXEL. AZVV speelde zaterdag in een matige wedstrijd Nieuwdorp naar een 30 nederlaag. De Axelse ploeg miste twee prominenten: Ruitenburg en Borgt en ook Nieuwdorp speelde met een invaller. De wedstrijd was niet be paald hoogstaand en een die snel zal worden vergeten. De Axelse ploeg miste het juiste ritme en de Nieuwdorpers hadden te weinig capaciteiten om doel man Gommers voor ernstige problemen te stellen. De Axelse aanval treuzelde telang en schoot ruim tekort in. het afwerken der combinaties. In de 35e minuut werd AZW een kans geboden een voorsprong te nenen. Van der Hout werd in het strafschopgebied ongeoorloofd ten val gebracht, Lensen mocht een strafschop nemen en schoot deze zacht in de han den van doelman Traas... Na de rust had een omgezette AZW ploeg spoedig succes. In de eerste mi nuut joeg Van der Hout een gloeiend schot tegen de paal en ketste een kop bal van Dieleman via de binnenkant van de paal weer terug in het veld. In de achtste minuut werd het na een vlotte combinatie door midvoor Van der Hout 10 voor AZW. Twee minuten later was het reeds 2—0. Een corner SINT MAARTENSDIJK. Een snel startend Smerdiek. kon zaterdag tegen het bezoekende Spul een gemakkelijke 20 voorsprong nemen waarna de Tho- lenaren het wel geloofden en het spel lieten verslappen. Dan had men in de Sjmlploeg nu net de verkeerde. De Zeeuwsviamingen bleven tot het einde goed voetballen in deze overigens op behoorlijk peil staande wedstrijd en za gen hun doorzettingsvermogen beloond met een 32 overwinning. Vooral de Spul midvoor Fijpeling had een groot aandeel in de zege van zijn ploeg. Zoals vermeld begon Smerdiek vlot en al in de derde minuut was het 1—0 door Van der Hoek. De Smerdiek aan val liep gesmeerd en de Maartensdijkse ploeg speelde prima. Na een kwartier was het al 20 door een doelpunt van Van de Ree en toen verslapte de Smer diek ploeg. De wedstrijd ging gelijk op en in de veertigste minuut kon de Spui midvoor Pijpeling de achterstand tot 21 ver- VLISSINGEN Gistermorgen kwam ten kantore van de N.V. De Schelde de algemene vergadering van aandeelhou ders bijeen. In deze vergadering werden de jaarstukken over 1961 met algemene stemmen en ongewijzigd goedgekeurd. Het dividend werd bepaald op 12% voor de gewone aandelen K. M. De Schelde en op 12voor de aandelen, welke zijn ondergebracht in de N.V. Nationaal Bezit Kon. Mij, De Schelde. Het dividend voor de converteerbare aandelen werd vastgesteld op 5%. Ir. H. W. van Tijen te 's-Gravenhage werd herkozen als commissaris van de N.V. de Schelde en drs. J. de Vries te Vinke- veen president directeur van Bredero- de's Bouwbedrijf, werd benoemd tot commissaris. Des morgens te twaalf uur werd in het Scheldekwartier de jaarvergadering kleinen. Na de rust was Spui gevaarlij ker- voor het doel terwijl het spel op en neer golfde. Pijpeling slaagde er in de tiende mi nuut in de partijen op gelijke voet te brengen en na een half uur bracht Schi- ma Smerdiek de genadeslag toe en scoorde het winnende doelpunt voor Spui: 23. Smerdiek probeerde nog wel verandering in deze stand te krijgen maar de fut was er bij de Thoolse ploeg uit. Het bleef in deze op een glad veld gespeelde ontmoeting 32 voor Spui. WOLPHAARTSDIJK. Het Nutsde- partement Wolphaartsdijk gaf een ge slaagde avond in het Dorpshuis, die werd verzorgd door de leerlingen van de openbare lagere school de Maarn uit Utrecht. Na de opening door de voor zitter dhr. A. Schuit, werd op vlotte en verzorgde wijze de jeugdrevue „Spelen maar", bestaande uit zang, muziek en toneel vertoond, die met een welver diend applaus van het talrijke publiek werd beloond. 's Middags werd de revue voor de leerlingen van de lagere scholen uit Wolphaartsdijk vertoond. gehouden van de aandeelhouders n de N.V. Schelde-Nationaal Bezit. Er waren 41 aandeelhouders aanwezig. Ook in de- ze vergadering werden de jaarstukken avond gaf het actie-comité „10 x"ÏÖ' ongewijzigd en met algemene stemmen Wolphaartsdijk haar slotavond van Visser werd door een kopstoot van Haak doeltreffend afgerond. Nieuwdorp was toen reeds een geslagen elftal. AZVV geloofde het toen ook wel en de Axelse aanvallers liepen trouwens veel vuldig in de buitenspelval. Een dieptepass bereikte in de 35e mi nuut de snelsprintende Dieleman en dat was 30. Een der Nieuwdorpspelers be moeide zich toen met de leiding wat voor de correct fluitende scheidsrechter Mos een aanleiding was de man voortij dig naar de kleedkamer te venvijzen. BRUINISSE. De laatste thuiswed strijd van de Bruse Boys werd een ver diende 32 overwinning op het bezoe kende Veere. De Walcherse voetballers begonnen goed, want door de midvoor werd het in de vijfde minuut reeds 0 I omdat de Bruinisser verdediging te ver naar voTen trok. De Boys gingen in het offensief en het Veerse doel werd zwaar onder druk gezet. Uit een corner scoorde linkshalf Koster in de twaalfde minuut de gelijkmaker: 11. Veere bleef het moeilijk hebben tot de 21e minuut toen het door de Schouwse midvoor Kostense 21 werd. Een kwar tier voor de rust scoorde Van der Werf een doelpunt dat werd afgekeurd. Na de rust was Veere, met de wind in de rug, beter en menige gevaarlijke situatie ontstond voor het Bruse doel. Toch wist Duynhouwer in de twaalfde minuut de thuisclub een 31 voorsprong te geven. Een kwartier voor het einde bracht de Veerse midvoor uit een corner de achterstand, terug op 3—2. .Veere zette toen alles op alles om de gelijkmaker te forceren, maar de Bruse verdediging 'bleef potdicht.' maart de middeluien op de Zeeuwse en Zuid Hollandse eilanden werden ver kocht tegen prijzen van 60.tot 63.per 100 kg. terwijl een jaar ge leden omstreeks dezelfde tijd de prijs rond 17.per 100 kg. lag. Veel export Theoretisch gezien aldus het Produkt- schap moesten eind februari de Neder landse uienvoorraden vrijwel geruimd zijn. Volgens de berekeningen is de Ne derlandse uienoogst 180 miljoen ton groot geweest in 1961 en per eind fe bruari werd er bijna 155 miljoen kg. geëxporteerd en de binnenlandse con sumptie wordt geschat op ongeveer 20 miljoen kg. vanaf het begin van het seizoen. De belangrijkste afnemers van Nederlandse uien waren steeds Enge land en West Duitsiand en verder vond er regelmatig uitvoer plaats naar Bel gië, Frankrijk, de Scandinavische lan den, Afrika en West Indië, terwijl er incidenteel Nederlandse uien werden verladen naar Oostenrijk, Zwitserland en een aantal andere landen. Zoals reeds werd opgemerkt zal de aanvoer van uien uit Egypte weldra een aanvang nemen. Dit land l eeft een goede oogst maar de afzetmogelijkheden zijn ook zeer gunstig. Het land heeft uitvoercon- tingenten voor de verschillende landen vastgesteld. Om politieke redenen schijnt Frankrijk dit jaar geen uien uit Egypte in te voeren. Voetbal Een andere belangrijke uienleveran- cier is Chili maar de export van dit land zal minder groot worden omdat de oogst heel wat lager zal zijn en verder reserveert dit land nu reeds. 3600 ton uien omdat men deze denkt nodig te hebben om in mei en juni de voetbal lers en supporters te kunnen onthalen wanneer in die maanden in Chili de wed strijden om de wereldkampioenschap pen voetbal worden gehouden. Evenals in ons land zijn thans in Spanje de Va lencia uien ook ver geruimd. Uit ande re teeltgebieden in d'it land werden er wel wat aangevoerd maar het ging toch niet om grote hoeveelheden. Ook in ons land werden Spaanse uien inge voerd in de afgelopen weken. Meestal waren deze bestemd voor de transito handel. Op de West Duitse markten na men lange tijd de Nederlandse, Spaan se en Italiaanse uien de belangrijkste plaats in maar dat gaat nu minder worden. Er werden daar de laatste tijd nog al wat uien uit Tsjecho Slowakije aangeboden maar hiervan was de kwa liteit over het algemeen niet best en daarom werden er ook lagere prijzen voor betaald. Verder kwamen er ook uien uit Turkije op de Duitse markten waarmee weer een keer werd bewezen hoe open de wereldhandel ook voor dit produkt is geworden. Ondertussen is voor de Nederlandse zaaiuien voor de oogst 1962 de zaaitijd weer aangebro ken. De telers krijgen hiervoor thans echter nog geen gelegenheid omdat de langdurige winter het bewerken van het land onmogelijk maakt. Zodra het weer beter wordt zullen er ongetwijfeld weer heel wat uien worden uitgezaaid in Zeeland dat nog altijd een van de be langrijkste Nederlandse produktie ge bieden is van dit produkt dat wat kilo'* betreft met de tomaten het belangrijk ste exportprodukt is van de Nederland- de tuinbouw. - - WOLPHAARTSDIJK. Zaterdag- te OOSTKAPELLE. De heer P. de Herder van Serooskerke heeft op een vergadering van de afdeling Oostkapel- le van de L.J.G. een lezing gehouden over chemische onkruidbestrijding. Na afloop hiervan besloot de afdeling tot de aanleg van een aardappelproefveld. Tevens werd besloten op 23 maart een ontspanningsavond te organiseren. De uitslag van de gehouden ploegwedstrljd, die bekend gemaakt werd. luidde als AALBURG. In een sportief duel is volgt:1, F. Vos; 2. C. Geldof; 3. C. Aalburg er in geslaagd Krabbendijke Bierens: 4. C. de Visser; 5. P. Mal- met 4—2 te verslaan. Het heeft overi- jaars en 6. K. Poppe. geus nogal veel voeten in de voetbal- vm,-,-T— aarde gehad voor in de tweede helft salt IIJ 'M li tl tfO fü 8 if li Aalburg een beslissende voorsprong T kon nemen en de strijd m zijn voor deel kan besluiten. Voor rust was Krab- BERGEN OP ZOOM, 19 maart Prei bendijke zelfs de sterkste ploeg; het';3~?4; witlof 89-133> rode 35-43; witte wprrl tvrtxt* r»iini.ion kool 2836; andijvie 121—1.23; sla C 17—18; Hrtnr nfi^AAn einde rabarber 66-68: spinazie 901.11: raapstelen door midvoor Van Oosten 01. 14—17 p bos; radijs 24—25. Jonathan 32—67; t-, Golden Delicious 33—87. Even later was het echter weer ge-: lijk door een doelDunt van W Mande- GOES, 19 maart. Groenten: per stuk: makers Fr wa! drilmiSJn'in d„ Kropsla I 25-26. Per kg: Veldsla I 260-310, S. u* due minuten in despinazie I 95—103. Witlof AI 125—128, All tweede helft gespeeld toen dezelfde na126. BI 108, Bn 83, alw. 72. Spruiten speler zijn ploeg een 21 voorsprong afw. 77, Prei AI 73—76, AH 63—71. Boere- gaf. Het werd door Kaart 22 maar kool 46—51, Peen 2734, afw. 25, Uien 3848, daarmee was het Krabbendijkse kruit 15—21, Koolrapen 20-23. verschoten. Door G Mandemakers bracht Aal- vismijn colijnsplaat burg de stand op 3^2 en een nu dui- Export-garnalen 1012 kg 4.01.-4.2.,: schar 45 delijk sterkere thuisclub besliste door W Mandemakers het duel. Het werd op een slecht veld een 4—2 overwinning voor Aalburg. OOSTKAPELLE. Met begunstigers en genodigden heeft het Chr. koor bot 381 kg: ongesort vis 96 kg. hel 1t>1l oddfimief>fletriisl*>ii -Sursum Corda" in het verenigingsge- goedgekeurd. Het dividend werd be-Dorpshuis. Na de opening dëë? de"voor- IWCUJW tJHKH bouw het jaarfeest gehouden. paald op 12%%. Als lid van de raad van zitster, mej. J. van Damme, volgde een Beheer werd herkozen mr. Albarda en gevarieerd programma van de Stich- a_ls nieuw _lid werd gekozen drs. J. de ting d'Oprechte Amateur, afd. Zeeland, met muziek, zang, de gitarist-zanger Jaap de Koning, Simon Berrevoets met voordracht en de sneltekenaar P. de Leeuw, die tevens de conference ver zorgde. Vries te Vin'keveen. GOES. De eerste clubavond van de enige fijd geleden opgericRte afdeling „Jeugd en Muziek" te Goes in cle aula !;heer ï"w.'HupkesTdat deze "bouw* twee van de Ambachtschool zal bij vele voordelen geeft namelijk betere kwali- Stabiel dividend Een der aandeelhouders wees er op, dat het dividend sedert 1957 gelijk is gebleven. Hij wees op de koopkracht- vermindering van de gulden en vroeg of enige dividendverhoging mogelijk was. Twee aandeelhouders steunden dit verzoek. De voorzitter van de Raad van Be heer, mr. L. G. Kortenhorst, wees er op, dat het dividend niet is verlaagd on danks de minder goede vooruitzichten. De directeuren, de heren J. W. Hupkes en G. N. van Ginkel, betoogden, dat een stabiel dividend in het belang is van de aandeelhouders. Op een vraag naar cle bouw van stan daardschepen in serie, antwoordde de VLISSINGEN. - Voor de jeugdwedstrijden £ile,I'eeritZ0"S het koor het Sane- van ds Walcherse vijftallen werd zater- tus van Schubert, gevolgd door Psalm vat in hoofdzaak twee gegraven dokken en een lange ligkade. De beide dokken zullen respectievelijk geschikt zijn voor schepen tot 35.000 ton en voor schepen tot 20.000 ton. Stadion De bouwput voor deze dokken, d'ie men gistermiddag ook 'bezichtigd heeft, is nu reeds e engigantisch stadion. De afwetingen zijn maar liefst 350 bij 200 meter, met een diepte van 22 meter. Maar eigenlijk is het begrip stadion hier hopeloos ontoerijkend want de heer Mulock Houwer zei gisteren in zijn toe lichting d'at het Olympisch stadion in Amsterdam er eenvoudig in zou ver dwijnen. Instructief voor de afmetingen van de ring en het onderhoud van de waterke ring in deze polders. Hoogste en laag ste inschrijvers waren: L. J. Dekker 88.000. fa. Van Noordenne, Hardinx- veld 84.260. Behoudens goedkeuring van Ged. Staten is het werk aan de laagste inschrijver opgedragen. KRABBENDIJKE. De C.H.U. heeft de kandidatenlijst voor de a.s. raadsver kiezingen vastgesteld. Deze ziet er als volgt uit: 1. J. Mallekote, 2. J. C. En gelse, 3. H. M. de Looff, 4. Joh. Schou- ten Gzn., 5. J. Nieuwenhuize, 6. M. A. Staal. aanwezigen ongetwijfeld reeds een ver langen hebben doen ontstaan baar de volgenden. Wat zij kregen voorgescho teld was meteen al van uitstekend gehal te. Voor hen trad op het Katholiek Zeeuws Knapenkoor onder leiding van de heer E. Heyblok, die vertelde over de methoden waarop wordt gerepeteerd en over de moeilijkheden om dit koor met -de prille ontluikende en ook weer niet teniet gaande stemmen in stand te houden. Voorts vertelde hij iets over de ont wikkeling van de zang der eeuwen waarbij het koor voorbeelden zong van oude Gregoriaanse, middeleeuwse en liederen uit de baroktijd. Vervolgens werd de film „Piccolo en Saxo" ver toond waarbij op constructieve wijze kon worden kennis gemaakt met diver se klankinstrumenten na de pauze zong het knapenkoor diverse volkslied jes en werd de film „Kermesse Fantas- tique" gedraaid. In zijn openingswoord deelde voorzit ter drs. A. M. P. Kaashoek mee dat de vereniging nu reeds vijftig leden telt. Het ligt in de bedoeling om zodra men een ove'rzicht heeft van de beschikbare actieve muziekbeoefenaars onder de le den om een ensemble te vormen. Hij deelde verder mee dat de volgende clubavond zal worden gehouden op 3 mei. Zo mogelijk zullen dan enkele Goe- se musici optreden en daarbij iets ver tellen over het door hen te bespelen in strument. teit en lagere prijs, maar het verkopen van standaardschepen is geen gemak kelijke zaak. Wat het jaar 1962 betreft kan niet veel voorspeld worden; ge hoopt wordt echter op bevredigende re sultaten. De heer G. N. van Güikel ver klaarde, dat er geen plannen voor een nieuwe aandelenemmissie bestaan. Men wil eerst afwachten hoe de eerste fase van de Sloewerkcn in de praktijk voldoet. Nieuwe orders Op een vraag of er nieuwe orders zijn geboekt na 31 december 1961 deelde de heer Hupkes mede, dat juist deze ochtend de mededeling binnenkwam, dat de N.V. Prov. Noordbrabantse Elect. Mij. een opdracht voor een grote ketelinstallatie verdubbelt. Ook werden opdrachten ontvangen voor de bouw van twee grote Sulmer-motoren ten toehoeve van schepen die niet bij De Schelde ge bouwd zullen worden. Er zijn nog geen nieuwe opdrachten voor schepen geboekt, maar daarmee is men gezien het lage prijspeil heel voorzichtig. Nadat een der aandeelhou ders lof had toegezwaaid aan de direc tie, sprak mr. L. G .Kortenhorst een slmtingswoord, waarin hij deze lof ook uitbreidde tot het' gehele personeel van de K. M. De Schelde. Na afloop van de vergadering brach ten de aandeelhouders een bezoek aan de werken in het Zuid Sloe. OUDELANDE. in het dorpshuis werd de jaarlijkse ouderavond gehouden van de school met de Bijbel, De waar nemend voorzitter, de heer A. L Min- derhoud deelde mede. dat de heren P Mol Azn en H. Meerman hun benoeming tot toestuurslid hadden aangenomen. Het bestuur is hiermee weer compleet. De de heer C. M. de Meester, onderwijzer aan de school, hield een inleiding óver het schoolrapport. Het hoofd der school de heer C. P. Bosselaar liet in zijn jaaroverzicht het wel en wee van het schoolleven de revue passeren. Er was een flinke belangstelling. NIEUWDORP. In een samenkomst van de Werkende Jeugdclub ..Jonge Werkkracht" liet mej. C. van Maanen uit Utrecht beelden zin van Nieuw- Guinea. In een serie fraaie dia's werd land en levenswijze der Papoea's ge toond. De avond werd verder gevuld met declamatie en afdoening van huishoudelijke zaken. De vergadering, die onder leiding stond van de heer H. de Kok, werd ook bijgewoond door ver schillende ouders en belangstellenden. ZOUTELANDE. De ring Walcheren van het christelijk jongeren verbond hield haar wintervergadering in „Middendorp". Ruim 150 meisjes en jongens waren opge komen» die welkom werden geheten door de heer K. Wouters. Na een kort openings woord kreeg dr. C- C. Sluiter uit Viis singen het woord. Deze hield een inlei ding naar aanleiding van de sexuele voor lichtingsfilm der N.V.S.H. „kringloop". Na de pauze beantwoordde de inleider op duidelijke en humoristische wijze vele gestelde vragen. dag te Middelburg de tweede ronde gespeeld. Uitslagen Middelburg—Westkapelle I, N. Meliefste— K. Houmes 02, P. JongepierJ. Houmes 2—0, J. Montanari—W. Huis-zoon 0—2, D 103 van Mobach. Daarna kwam een lichtvoetig programma aan de orde van bekende moderne werkjes. Na de pauze werd het toneel-spel in van Noppen—j van Rooien l—lJ Jonge- zes taferelen „Verbroken banden" opge- pier—K. Roelse 2—0. Hier eindigde de uit-voerd- Het grote succes van dit stuk slag gelijk n.m. 5—5. Westkapelle I—Westka-was behalve aan het goede spel ook te pelie II. K. Houmes—j. Simonse 2—0, j. danken aan de voortreffelijke grime. Hen2ltS9-^' 2rr°' o Zaterdagavond volgde een heropvoe- 0. K RoelseJ. de Witte Va Het 2e vijT I ïing', Beide avonden was de zaal 8°ed tal kon geen puntje bemachtigen daar zii deze*- verloren met 10—0. St. Paulus Uloschool-- Com: Viissingen-Souburg. C. Meijer—P. C. rI"> 1- Allaart 0-2, T Ronkes-R. Brasser 0-2. 1 alelt6111118tOei'llOOl F. JohannL. Franke 0—2. J. Paijens— Franke afgebr.. G. Leijdekker—P. Klap 0— MIDDELBURG*—Uitslag 10 maal 10 tafel- z. De voorlopige uitslag is hier 8—0 voor Itennls-toernooi voor scholen georganiseerd de combinatie. St. JozefschoolMiddelburg door de L.T.S. te Middelburg. Prijzen be- C. van Dixhoorn—N. Meliefste 0—2, N. ten schikbaar gesteld door de L.T.S Hacken—J. Montanari 0—2, R, van Dix- Dames- le m-iis Chr mus: a hoorn—R. P. Mathijsse 0-2. C. van Wezel- Verhïïe Uvl en Fond«o h n?H. nï J. Jongepier 0—2, G v d Hemel—N van v t u ,7onase) 2e prijs Chr. Eenennaam 0—2. Ook kon' de St. Jozef- Bonder) 3e Driis^Chr 'vedstrild geen puntje mach. Sa^"«. Hot£S V^b£™i°4e prijs RUk" iQj n kweekschool (de dames Van Liere, Van Poel je en Bervoets). tig worden, daar Middelburg won met 10—0. Westkapelle IComb.ViissingenSouburg. K. Houmes—P. C. Allaart 0—2, J. Simonse R. Brasser 1—1. W. Lievense—L. Franke Hmwk le prijs: Chr. H.B.S. (de heren 02. J. HuiazoonA. Franke 0—2, J van t v,d- He>'den en Braak) 2e prijs: Rijks- RooijenP. Klap 20. Deze wedstrijd had Kweekschool (de heren Brevet. Provoost en een zeer spannend verloop, vooral toen de t Hogerland), 3e prijs L.T.S. (de heren Meu- stand aan bord 5 en 2 3—1 werd in het voor- -enberg. Versluys en De Klerk) deel van Westkapelle, doch na 21i uur speel- *n totaal namen 13 ploegen van 3 deelne- tijd bleek de sterkte over te slaan naar de mers doel aan deze wedstrijden. Voor de fi- conïb.: welke tenslotte met 7—3 wist te nales werden 51 partijen gespeeld. winnen. St. Paulus Uloschool—Westkapelle II. C. Meijer—P. de Witte 2—0. R. Vilee— TT*» TT 11 *>5 hifl'Vfpr V2', We.s.tkaPelle bleek DREISCHOR In hotel ..De Drie hier wist te iinnen met 6^4 Z"n' ZU Schapen" gaf de Rederijkerskamer ..Fellamy haar jaarlijkse uitvoering. Na het openingswoord door de presi- leesïavond jeugdclubs dent, de heer P. C. S. van Hattem, SEROOSKERKE (W). De ieusd. ll.Ko 7hnnocti"i tri:... P clubs Zonnestraaltje en Klimop h'ielden een feestavond, waarin ds. F. H. A van der Wind een welkomstwoord heeft ge sproken. 'De leiding van de avond was in han den van Lien Adriaanse en Leny van Doorn Het programma was afgestemd op radio en televisie. Voor de gezellige avond was een goede belangstelling. OOSTKAPELLE. De heer G. C. van der Schelde, hoofdbestuurder van de Ned. Chr. Landarbeidersbond, heeft er gelegenheid van het dertigjarig be staan voor de af3eling Oostkapelle een lezing gehouden over „Dertig jaar Chr. sociale strijd". Het overig deel van de avond werd met een luchtig program ma gevuld. werd door de leden het blijspel ..'t Was in mei" opgevoerd wat bij de aanwezi gen zeer in de smaak viel. De avond werd toesloten met een bal onder leiding van „De Jantjes" uit Zierikzee. HAAMSTEDE. Onder leiding van ds. L. Boer werd een goedbezochte ge meente-avond van de hervormde kerk gehouden. De heren C. J. van der Maas en M. O. Hanse Azn werden tot notabelen herkozen. Verder werden en kele minder bekende psalmen en gezan gen gezongen. Een forum, waarin zitting hadden twee dames en twee heren en dat onder leiding stond van ds. Boer, ücreeg tenslotte een flink aantal vragen te be antwoorden.

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 4